WATERWEG f Whiskey kan je prima door jenever vervangen SPORT 19 Mar tine de Heij door schaduwen geïnspireerd Koepel van Korenbeurs nogal duur Christoffers is een schaatser geen loper Vervanging De Held door Pijl lijkt logisch Museum Iwijgt in kelder 'n Land van Belofte Eurotax drukt prijs verhoging Kinderkamp naar Ommen Lezing over familiewapens Het oosten intrigeert Ten Have Vegetariërs zoeken pand voor eethuis its De Ridder kandidaat SPORTAGENDA Scheeres verricht de loting Jan Rotgers in de slag met arbiters Buitelaar mist Van Kapel Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 22 februan 1985 Schiedam De dorstige en hongerige bezoeker Van het Schiedamse 'stadscentrum, krijgt er, als alles naar de wensen van Peter en Sylvia Son neveld verloopt, in april «en gelegenheid hij om He nood te lenigen. Het Stedelijk Museum aan tde Hoogstraat biedt veel oogstrelends, maar zal vanaf dat moment zal bok in staat zijn de in wendige mens te beha gen. Het Stedelijk krijgt een bistro annex proeflo kaal binnen zijn muren en de exploitatie daar van is in handen gelegd van Peter Sonneveld. De bistro gaat het Land van Belofte heten, naar een zestiende eeuwse gevel steen uit de Lange Kerk straat. JDe naam Sonneveld heeft voor het Schiedamse uitgaans leven een vertrouwde klank. 'J3e vader van Peter, ex-raads lid Ad Sonneveld. heeft zich als VVV-voorzitter ingezet ■voor verbetering van de 'Schiedamse binnenstadsfunc tie. Een proeflokaal, gekop- .peld aan een stukje jenever- verleden van de stad. was een door Mari Timmermans grote wens. Veel horeca kwam er nadien bij, de eerstvolgende wordt dus het Land van Belof te en de vestigingsplaats kan eigenlijk niet mooier. In de gerestaureerde kelders van het museum, sfeervol, koel en rustiek. De museum bezoeker daalt een trappetje af en betreedt daarmee de gewel ven waar het Nationaal Gedis tilleerd Museum gevestigd is. Daar komt het Land van Be lofte naast. Aan kunst zal het er niet ontbreken, want de sa menwerking met het Stedelijk beperkt zich niet tot het ge meenschappelijke gebruik van het gebouw. Exposities lopen door in het restaurant, waar ook tal van historische be zienswaardigheden een plaats je krijgen. In de zomermaan den is er een terras op het pleintje naast het museum en terwijl het winkelend publiek voorbijloopt geniet men daar van zijn drankje. Peter Sonneveld is 26 jaar en bedient nu nog de klanten in de bistro van Hosman Frères. Zijn vrouw Sylvia is 24 en werkte tot voor kort in het restaurant in de Noordmolen. Zij hebben er duidelijk zin in, al beseffen ze dat het in 1985 een riskante onderneming kan zijn om een eigen zaak van Peter en Sylvia Sonneveld in de museumgewelven. een kwart miljoen op poten te zetten. „We wilden eigenlijk al zolang iets van onszelf en toen deze mogelijkheid zich voor deed. zijn we er zonder meer op af gegaan." Curiosa „We willen er iets bijzonders van maken. Geen keuken die op één land gericht is, maar van alles wat. Gewoon goed en betaalbaar. De 'couleur locale willen we zeker niet vergeten, want in een stad die zo rijk is aan spirituele curiosa, kan je daar naar mijn idee niet om heen. Kijk, in plaats van grand-marnier kan je ook pimpeltjenslikeur georuiken en whiskey is in gerechten prima te vervangen door moutwijnjenever," legt Peter uit. Aan de entourage hoeft weinig meer gedaan te worden. De kelderruimte vraagt als het ware om een restaurant. In een zijvertrek moet de keuken nog worden ingericht en hier en daar moeten er wat tussen deuren komen. De grootste zorg van Peter en Sylvia was tot vorige week de toegang. Daarvoor dient in de zijgevel van het museum een doorgang gemaakt te worden en aange zien het Stedelijk onder monu menten2org staat zou dat wel eens lastig kunnen worden. Inmiddels is ook die toestem ming binnen en kan het Land van Belofte gestalte krijgen. Het restaurant- en het cafége deelte zijn natuurlijk tijdens de museumuren geopend. Als het museum sluit blijft het restau rant open tot laat in de avond. Vandaar die aparte zijingang. Sonneveld: „Om te beginnen willen we alleen een kok in dienst nemen en de rest met 2'n tweetjes doen. Personeel is duur tenslotte en bovendien willen we zelf ook wel flink aanpakken," „Concurrentie? Ach, ik denk dat er voor iedere zaak wel iets te verdienen valt. Het Schiedamse centrum is naar mijn idee nog niet verzadigd Daarvoor heb je allemaal je ei gen specialisme en daarmee zal het publiek alleen maar blij zijn." Schiedam Vooruitlo pend op een advies van de commissie autover voer personen, die zei den of nooit vergadert, hebben B en W ermee ingestemd dat het taxi bedrijf Eurotax de aan- vangsprijs voor elke rit iets verhoogt. Passagiers gaan nu ƒ2.60 betaien voor elke eerste 117 meter of minder. Dat is een stijging van 2,48 procent, waarmee Euro tax dus achterblijft op de tariefsverhoging van 3,5 procent, die door minister Van Aardenne is toegestaan. De wijziging geldt ook voor de ARB, het zus terbedrijf van Eurotax dat bruiloften en begra fenissen verzorgt. Ver der blijft het tarief ge handhaafd: twintig cent voor elke nieuwe af stand van 79,3 meter of voor elke nieuwe wachttijd van 23 secon den. Dat laatste overi gens met een maximum van ƒ30,25 per uur. Schiedam Maximaal vijftig kinderen uit Schiedam kun nen mee: met clubhuis Zuid naar een vakantiekamp in Ommen (Noord-Brabant). Op zaterdag 13 juli vertrekken de kinderen naar het kamp. waar een uitgebreid program ma wordt afgewerkt. De kos- ien van het weekje uit bedra gen 100 gulden en dat is inclu sief het eten voor een uitstapje -naar Bosbad Hoeven. Inschrij ven kan tot 11 mei in clubhuis Zuid. Telefoon: 267297. Maassluis Aan het karakter van theater De Schuurkerk is een nieuw aspect toege voegd. Voor de eerste keer wordt er een expo sitie gehouden. De ver kooptentoonstelling be vat werken van de in Maassluis wonende kun stenares Martine de Heij. Niet alleen voor de Schuurkerk vormt deze tentoonstelling een pri meur. Het was ook voor Martine de Heij de eer ste keer dat zij met haar recente werk naar bui ten trad. De tentoonstelling met acryl- schilderijen werd tijdens een gezellig samenzijn van vrien den en kennissen van de kunstenares officieel geo pend door Judith Mokoginta, die zowel de Culturele Raad als de werkgroep Theater vertegenwoordigde. De Cul turele Raad bood Martine de Heij als eerste de gelegen heid haar kunstwerken te exposeren in de foyer van het theater als blijk van er kenning voor het vervaardi gen van het bekende vignet van het Schuurkerk-theater. Martine de Heij: „Mijn werk geeft duidelijk aan dat ik een voorkeur heb voor lijnen en voor schaduwen. Ze bevatten een kleurrijke achtergrond waarover heen donkere bo venlagen zijn aangebracht. Wanneer ik bijvoorbeeld met dit winterse weer buiten wandel, zie ik zoveel ver schillende schaduwen en lij nen en dat zijn de momenten die me inspireren. Dat pro beer ik in mijn werk tot uit drukking te brengen." De tentoonstelling is tot en met 3 maart gratis te bezichtigen tijdens de openingsuren van het Schuurkerktheater. Martine de Heij: voorkeur voor fijnen en voor schaduwen. Vlaardingen Wie volgens de regels een eigen familie wapen zou willen ontwerpen, kan dinsdagavond terecht bij" de Vlaardingse historische vereniging. Matthijs 'Struijs houdt voor die vereniging een lezing over wa penkunde. De lezing van Struijs, die om half negen begint, is het 'slotstuk' van de jaarlijkse algemene ledenvergadering 'van de historische vereniging. 'Heden en verleden van de heraldiek* heet de lezing van de medewerker van het gemeentearchief, die wordt gehouden in de zaal aan de Maassluissedijk 7. Schiedam Monumenten zorg kan uit Schiedam een subsidieverzoek verwachten voor herstel van de bescha digde lichtkoepel van de Ko renbeurs. De gemeente heeft het benodigde bedrag be groot op 77.000 gulden. Dat is voldoende om ook meteen de toegankelijkheid van de koe pel te verbeteren, maar de gemeente vindt het wat veel om alleen te betalen. De koepel is jonger dan de rest van het monumentale gebouw aan de Lange _Ha- ven, op de plaats waar Dam en Korte Haven erop uitko men. Het was de Italiaanse architect Jan Giudici, die het gebouw in Lodewijk XVI- stijl in 1787 ontwierp, later werd het plan aangepast door stadsbouwmeester Rut- ger van Bol*es. Maar pas veel later werd de binnenplaats, waar nu tafel tennisvereniging De Koren beurs speelt, door de licht koepel overdekt. Het gehele pand staat op de lijst van be schermde monumenten. Vlaardingen De Rotterdamse kunstenaar ïjarko ten Have ex poseert tot 15 maart in de foyer van Unilever. Centraal in zijn werk staan situaties met mensen, waarbij echter de nadruk op de omgeving ligt. Tekenend daarvoor zijn zijn woestijnland schappen, maar vooral zijn door het oosten geïnspireerde wer- ken. Landen als Turkije, Iran, Pakistan en India zijn zo belangrijk voor zijn werk omdat hij daar geruime tijd verbleef. Buiten zijn activiteiten als kunstschilder is hij sinds 1983 ook actief in ae muziekgroep Calgija, die voornamelijk oosterse muziek maakt. De laatste jaren zijn in zijn olieverfschilderijen ook abstracte ele menten zijn werk binnengeslopen. 'j Vlaardingen Na twee jaar van inspanningen heeft de Vlaardingse stichting Vegeta- ries Eethuis eindelijk gemeen telijke goedkeuring voor haar plan ontvangen. Maar de huis vesting is nog steeds een pro bleem, schrijft initiatiefnemer Wim van der Windt in een brief aan de gemeente. De stichting kwam al in mei 1983 met de plannen vooreen vegetarisch eethuis. Het groot ste probleem was en is nog steeds het vinden van een ge schikt pand. „Probeer het eens in het voormalig badhuis in de Oost wijk", zei de gemeente. Maar dat is in zo'n slechte staat, dat-het teveel geld en tijd gaat kósten om het op te knappen, denkt Van der Windt. Bovendien is de ligging van het oude badhuis ongun stig. De stichting heeft zelf panden op het oog in de bin nenstad, In de brief wordt de gemeente gevraagd mee te helpen zoe ken naar een geschikte ruimte, zodat het eethuisje zo snel mo gelijk kan worden geopend. „Wij willen onze ieeën einde lijk weieens in daden omzet ten", schrijft Wim van der Windt. „Wij vinden dat in deze sombere tijden alternatie ve plannen best een wat hoge re prioriteit mogen krijgen bij de gemeente." i Vlaardingen Noch Aad de Held noch het bestuur van VFC wil ingaan op het be sluit het dienstverband met onmiddellijke ingang te be ëindigen. De oefenmeester van de Vlaardingse derde klasser diende met onmid dellijke ingang z'n ontslag in, welke beslissing door het bestuur zonder morren werd aanvaard. De training is deze week verzorgd door Piet den Herder. Beide partijen hebben afge sproken over deze affaire ver der niet naar buiten te treden, temeer daar voorzitter Joop van Rij en collega-bestuurslid Thijs van Santen eerst eind deze week van vakantie terug keren. Het is de bedoeling, dat het bestuur vanavond in de plotselinge vacature wil voor zien. De opvolger van. De Held zal slechts het seizoen mogen af maken aan de Sportlaan. Aan te nemen is, dat het vertrek van De Held het aantrekken van een nieuwe trainer zal be spoedigen, ook al werd on langs in de weekbrief tegenge sproken, dat zich al kandida ten (Ger Pijl?) hadden gemeld. Overigens zou het logisch zijn. als Piji, de binnenkort van HVO afscheid nemende trai ner, de taak van De Held overneemt. Het is een publiek geheim, dat Pijl het wel ziet zitten in VFC, maar dat hij niet zelf zal sollicieren, omdat men bij VFC precies weet wat men aan hem heeft. Met de door Donald Bax trainingen moet dan beslist iets te regelen te zijn en met de coaching zijn er helemaal geen problemen. Oorzaak Naar de directe oorzaak van het vertrek van De Held kan dus slechts worden gegist. Feit is, dat De Held, bij VFC bezig aan z'n tweede jaar, een maad geleden bij het bestuur had aangedrongen op een snelle beslissing over eventuele con tractverlenging. Van Rij liet hem daarop weten, dat V.FC voor volgend seizoen met èén ander in zee wenste te gaan. - Vanaf dat moment moet-dé verstandhouding dusdanig zijn verslechterd, dat De Held de eer aan zichzelf heeft gehou den. Dat moet wel de enige re den zijn ook. VFC staat er. in de derde klasse B weliswaar belabberd voor, maar behou dens de deling thuis tegen VDL (1-1), kan de oorzaak in ieder geval in de voorbije we ken niet in de prestatieve sfeér worden gezocht. De dodelijk vermoeide Wïm de Graaf wordi, nauwelijks over de finish, ondervraagd door RN- verslaggever Richard Stomp (rechts). Leeuwarden Ver van het gedrang rond Frieslands nieu we ijskoning Evert van Benthem, ver van de plaats waar mèt de winnaar van de dertiende 'Alvestède' Koningin Bea trix en Ir. Jan Sipkema op een houten vlonder hun toe vlucht voor een dreigende breuk van het ijs zochten, daar vierden al die andere dappere schaatshelden hun triomf. Ook zij hadden de slijtageslag tot een goed einde gebracht. Ook zij verdienden, mits de achterstand op de winnaar niet groter was dan één uur en twintig minuten (twintig pro cent van de tijd van de num mer één), hun elfsteden kruis je. En daar ging het toch alle maal om. Het avontuur, begonnen op het moment dat de hekken van de kooi waarin de meta doren waren samengeperst, open draaiden, en beëindigd op een met enkele centimeters water bedekte ijsvloer van de Bonkevaart, beantwoordde Vlaardingen Het bestuur van DVO'32 hoopt dinsdag 5 maart te kunnen voorzien in de vacature, die is ontstaan door het tussentijdse vertrek van voorzitter M.C. Coenradie. Tijdens de die avond te hou den buitengewone ledenverga dering wordt naar alle waar schijnlijkheid J. de Ridder als zijn opvolger benoemd. Voorts treedt W. Heyblom toe tot het bestuur van de Vlaardingse derdeklasser. VRIJDAG 22 FEBRUARI Voetbat: 20.30 Discussie-avond Schiedamse Scheidsrechters Vereni-" ging in clubgebouw SFC (sportpark Thurlede, Schiedam); Basketbat: 21.00 DAS 2Juventus(d); Dammen: 19.30 Schiedams kampioenschap in Do Ark (Groenoord); Zaalvoetbal: 20.00 Loting Schiedams kampioen schap in clubgebouw WK (sportpark Bijdorp, Kethel); Tafeltennis: 19.0D- 22,00 Open Schiedamse kampioen schappen in clubgebouw De Reling (Singel, Schiedam), circa 22.00 uur prijsuitreiking. ZATERDAG 23 FEBRUARI Vriendschappelijk voetbal: 14.30 SVV— NAC. 14.30 SVV 2—NAC 2 (deze twee duels alleen ais het be taald voetbal wordt afgekeurd, an ders: 14.30 SC Heracles'74/2SVV 2), 13.30 SDVSatelliet; Basketbal: 17.45 Green Eagles—BOB (h>, 15.45 Green EaglesSea Devils (d); Water- 'l 18.30 De Gouwe—SZC (h). PCG 2—Vikïng'60 (d), 18.45 2—VZC <h). 20.00 AZL—Vï- „w J*ö0 (h); Zaalkorfbal; 17.00 Veloci- tasLoranJa Nassau, 17.00 ODO (M)—Fiks, 16.00 MaassluisCharlols, 17.00 HescoODI; Tafeltennis: 18.00 NOAD—Gispen, 18.00 NO AD 2— Maastricht, 17.00 Phoenix 3De Ko renbeurs, 16.00 Arnemuiden—Radio Molenaar; Hockey: 14.00 Ever greenCa pel Ie (h, vriendschappelijk) ZONDAG 24 FEBRUARI KNVB-voetbal: 14.30 SW—SC Hera- cles'74, Vriendschappelijk voetbal: 14.00 De HollandiaanSchipluiden; Zaalhandbal: 13.25 Actief H^UVG <d), 13.00 DWS—Groene Sier {d}, 12.20 WIK—De Hollandiaan (dj, 14.40 Actief R—UVG (h). 13.30 WIK—De hollandiaan (h). 14.15 DWSEHC(h); Zaalkorfbal: 15.50 VlaardingenHar- ga; Zaalhockey: Van RappardhaJ Go- rinehem: 18.00 Westiand—Asviort (d), 18.40 Pollux—Rapid (d), 19.20 As- vlon—Ommoord <d), 21.20 Pollux— Voorna (d); Waterpolo; 16.10 Shell Spartaan (h. Kolpabad). 15.20 Shell— Lansingh 2 (d. Kolpabad). aan de verwachtingen. Niet te vergelijken dus met alle alter natieve tochten. Een uniek gé- beuren in het authentieke de cor van het Friese landschap. Met al die duizenden mensen die langs de 199 km lange rou te de rijders en later ook de deelnemers aan de toertocht als het ware naar de fjnish schreeuwden. Op een enkele uitzondering na hielden de meesten van de 277 wedstrijdrijders de schade be perkt. De valpartijen tijdens de nachtelijke aanloop, de mist, hel door dooi papperige ijsoppervlak, het gevreesde 'klunen' en de acrobatiek bij het nemen van de vele brug getjes verstoorden wei het rit me, maar braken het moreel niet. En al ontbraken dan de legendarische beelden van met ijspegels behangen koppen, al kwamen er in Leeuwarden nauwelijks écht uitgeputte deelnemers aan, de waarde ring voor de 'uitrijders* was er niet minder om. Vijftigste Vlaardinger Ruud Christof fers, die zich woensdag in deze krant nog een plaats bij de eerste tien. had toegedicht, speelde een rol van onderge schikt belang. De start in het pikkedonker brak de 23-jarige fysiotherapeut op. „Ik ben gek op schaatsen, niet op lopen", sprak hij na afloop. „Mede daarom stond ik pas vijf minu ten later dan de rest op het ijs. Eigenlijk had ik toen al verlo ren". Het werd uiteindelijk een vjftigste plek voor de eigenzin nige marathon-schaatser an nex wielrenner, op 27.18 rm- nuten van Van Benthem. *„In de loop van de wedstrijd ben ik nog wel verder naar vorep geschoven, maar de kopgroep kon Ik niet meer achterhalen. Het was ook eigenlijk niks voor mij, iedere keer dat klü- nen. A3 is het me toch wél meegevallen. Aleen dat rijden in het donker, hè, dal is echt levensgevaarlijk". i Wim de Graaf, die samen mei Ruud Liebrechts (Vlaardin gen) in de achterhoede doch wél binnen de limiet over, de streep kwam, was bij aan komst op de Bonkevaart tot op het bot versleten. Minuten achtereen stond de vroegere vedette uit Maassluis voorover gebogen om zijn lichaam enigszins tot rust te laten ko men. „Dit", bromde De Graaf, „was echt heel zwaar. Het ijs was goed, maar dat lopen iedd- re keer en dat bukken voor die bruggetjes, dat voel je wel. Vooral de laatste kilometers, daar leek geen einde aan t'p komen. De aanmoedigingen van de mensen langs de kai\l helpen je dan weer over dooie punten heen". I Schiedam In het clubge bouw van WK wordt van avond de loting verricht voor de zaalvoetbalkampï- oenschappen van Schiedaifi 1985, met als inzet de Jan Bijloo-wisselbokaal. Schie dams eerste burger Reinifer Scheeres is bereid gevonden om in het gezellige onderko men van de afdelingsclub* de teams aan elkaar te koppe len. Schiedam SFC-trainer Jan Rotgers en Leen Schotting, de voorzitter van de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging (SSV), gaan vanavond vanaf half negen in discussie met le den van de SSV en de selectie spelers van SFC. Rotgers en Schotting houden na de gebruikelijke training die evenals de discussie wordt gehouden op het complex van SFC in sportpark Thurledö een algemene inleiding ovei de voetballerij. Slaagt dit expe riment, dan zal de SSV oék andere verenigingen bezoe ken. Schiedam Hoewel het hoofd veld van SVV gisteravond nog voor zeventig procent onbespeelbaar was, houdt Dick Buitelaar er toch rekening mee, dat SVV zondag als gastheer optreedt voor periodekampioen Heracles. „Het is in ieder geval niet ge vaarlijk", meent de trainer. - Buitelaar kan in dat geval niet beschikken over de door griep gevelde Harry van Kapel en de voor drie wedstrijden geschorste Rob Koevermans. Mark Wotte verhuist daardoor van het mid denveld naar de achterhoede, waardoor Peter de Haan de plo^g als linkerspits completeert. v De vermoedelijke opstelling: Dïrven, Wotte, Warnaar, Salari. Mulder, Neeskens, Treling, Van Delft, Könemann, Van Velzfén en De Haan. - Mocht eerst zondagmiddag tot afgelasting worden besloten 'en gaat ook de competitiewedstrijd van NAC niet door, dan oefeót SVV 's middags op een kunstgmsveld in Breda tegen de eredivi sieclub. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2