Onderzoek naar alternatieve woonvormen Erasmus kapittelt Schiedam Verbouwing Passage komt er toch door Hartog: 'Zijn scholen veilig?' VlAARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMICfli COURANT NIEUWE WATERWEG GOURANT Schenk (SSSW) betreurt dat brief naar buiten kwam Inbrekers ontwaken uit winterslaap TINA TURNER ar Centraal wonen voor ouderen Op de vlucht voor aanrander Praten over eigen situatie De Lint huldigt schaatsers Woningen uitgebrand CDA: moeite met penningmeester Inschrijven ^öorèdboöi Vloek op scanner Schiedam hoopt op geld voor toerisme HUB DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 Vlaardingen De com missie woonvormen van de Stichting Raad voor het Ouderenwerk wil via een enquête onder oude ren in Vlaardingen te we ten komen of er in de stad behoefte is aan alternatie ve woonvormen zoals groepswonen en centraal wonen. „Wij willen te weten komen waar de voorkeur van de mensen naar uitgaat. De mensen willen het liefst zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Je krijgt ook te ma ken met het feit dat er de komende jaren minder be jaardenhuizen worden ge bouwd"', aldus H.B. van der Linden van de commissie woonvormen. „Ouderen moeten zich meer bewust worden van de moge lijkheden die ze hebben1', vult mevrouw J, Struyk van de Nederlandse Bond voor Oude ren aan. Een tentoonstelling moet de bejaarden over de drempel helpen. Vanaf vrijdag 1 maart is in dienstencentrum Holy (Drieënhuysen) de expo sitie 'Wonen als je ouder wordt' te zien. Een expositie die is samengesteld door de provincie, maar de commissie heeft ook een eigen tentoon stelling gemaakt waarop ver schillende wooncomplexen van vroeger en nu worden ge toond. De stichting Frame uit Schie dam heeft een video-band ge maakt. Oudere Vlaardingers komen in de ftlm aan bet woord over het wonen in de stad Vlaardingen en de eigen woonsituatie. Initiatief Jan Landsheer, die namens de gemeente zitting heeft in de commissie, wil dat de ouderen zelf initiatief nemen. „De ge meente moet de projecten niet zelf gaan opzetten, het moet vanuit de ouderen zelf komen. Als een- groepje progressieve ouderen een project als bij voorbeeld centraal wonen wil realiseren dan geven wij alle. steun, maar het initiatief moet niet uitgaan van de gemeen te." In Enschede draait al jaren een project centraal wonen. Van der Linden: „Wij weten helemaal niet of er in Vlaar dingen behoefte is aan zoiets. Dat zal uit de enquête moeten blijken." Mevrouw T.H. Volkering van de Katholieke Bond voor Ou deren denkt dat er zeker be hoefte is aan dergelijke alter natieve woonvormen: „Men sen voelen zich in Vlaardingen eenzaam. Hebben geen aan loop van kinderen en kennis sen. Als je in een groep woont regel en doe je de meeste din gen samen. Je bent niet meer alleen en dat is voor een hoop mensen ideaal." Vlaardingen heeft voor de ko mende vijf jaar de beschikking over zeven locaties waar ge bouwd kan worden. Op die plekken in de stad kunnen be jaardenwoningen gerealiseerd worden, maar ook eensgezins woningen.. Jan Landsheer „We willen de behoefte inven tariseren en de bejaarden laten meepraten over de eigen woonsituatie. Via de enquete krijgen we een inzicht in de problemen.". J. Struyk: „Bejaarden moeten hun stem verheffen. Vaak zie je in bejaardenwoningen heel foute dingen. Hoge venster banken, waardoor je niet naar buiten kunt kijken. Architec ten realiseren zich zulke din gen niet. Als ouderen in pr-~ jectgroepen meedraaien ko men zulke dingen naar voren en in overleg met de architect en de opdrachtgever kunnen dan aanpassingen worden ge realiseerd. Te vaak wordt aan de mening van de ouderen De projectgroep ouderen wil onderzoeken of er in Vlaardingen behoefte bestaat aan alternatieve woonvor men. voorbijgegaan. Wij willen heus geen goud, als er maar geld is voor blik.' Schiedam De onderzoekers van de Erasmus-univer siteit, die de proef met minirnum-energiewoningen in Woudhoek-Noord begeleiden, zijn boos op Schiedam. De gemeente stuurde een bulletin de wijk in met uit komsten van een enquête, die de universiteit onder de bewoners hield. „Die resultaten zijn onjuist weergege ven en nergens op gebaseerd1', aldus de onderzoekers in een brief aan alle wijkbewoners. met het gemeentelijk woning- beheer het bulletin maakte, noemt de reactie van Erasmus „nogal overtrokken." De gege vens, zegt hij, zijn door de on derzoekers verstrekt op een bewonersbijeenkomst die me-- dio vorig jaar werden gehou den. „Het- bulletin is alleen veel later verschenen dan wij wilden." De Erasmus-universiteit is verbaasd dat de gemeente Schiedam met de resultaten van een onderzoek komt, ter wijl dat onderzoek nog niet eens is afgerond. „Schiedam zoekt op onjuiste wijze de pu bliciteit", aldus de onderzoe kers in hun brief. „Wij voeleh- ons genoodzaakt ons daar na drukkelijk van te distantië ren." Uit het bulletin van de ge meente komt naar voren dat het merendeel van de bewo ners tevreden is met de wo ningen en de energiebesparen de systemen. „Dat komt niet overeen met de door ons ge vonden cijfers", beweren de onderzoekers, die schrijven dat zij niet weten waar de ge meente de gegevens vandaan heeft gehaald. „Dat is dus niet zo netjes", vindt voorzitter me vrouw Traas van de bewoners vereniging in' Woudhoek- Noord. Woordvoerder J. Denik van gemeentewerken, die samen Denik sluit niet uit dat de cij fer misschien verkeerd zijn geïnterpreteerd en niet hele maal goed zijn weergegeven. „Maar dat was volstrekt niet de bedoeling. Er stond nog meer in dat bulletin. Er waren in de winter nogal wat proble men geweest in die woningen en wij vonden het op z'n plaats om te zeggen dat wij dat ook vervelend vonden." Hij vindt het een beetje kinderachtig dat de onderzoekers zo fel hebben gereageerd. „Dat onderzoek van de universiteit is van groot belang en dat steunen wij ook, maar om nou te gaan strijden over futiliteiten..." Vlaardingen Een 15-jarige jongen uit Vlaardingen pro beerde in de fietsenstalling van NS-station Centrum een eveneens 15-jarige scholiere te verkrachten. Het meisje bood krachtig verzet en wist zich uit de omstrengeling los te ma ken en te vluchten. Vlaardingen Tijdens een drietal bijeenkom sten kunnen ouderen uit Vlaardingen praten over de eigen woonsituatie. Op 5 maart wordt ge sproken over het thema: wat wil ik in mijn eigen woning. Veel mensen komen in hun woning een aantal ongemak ken tegen. Ook speciale be jaardenwoningen blijken niet altijd te voldoen en ver tonen zelfs gebreken die sto rend zijn en voorkomen hadden kunnen worden. Op de bijeenkomst wordt ook de videoband getoond die is ge maakt door de stichting Fra me. De Vlaardingse archi tect Treurniet, ontwerper van De Bolder, en mevrouw Van Toor van de Vlaarding- se Vrouwen Advies Com missie zijn aanwezig om vra gen van ouderen te beant woorden. De nieuwe woonvormen centraal wonen en groeps wonen komen op 12 maart aan de orde. Tijdens de laatste bijeen komst op 14 maart zullen vertegenwoordigers van de politieke partijen met oude ren van gedachten wisselen ever de woonsituatie. Alle bijeenkomsten begin nen om 14.00 uur en vinden plaats in dienstencentrum Holy (Drieenhuysen). iiiiiiiiiiijriiiiiiiiitiiiKfiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiijjiiriiriiniiiiiiiifiiiniiiijui,,,],,!! Hoek van Holland De acht Hoekse schaatsenrijders, die afgelopen donderdag met succes de Elfstedentocht vol brachten, zijn gisteravond of ficieel ontvangen door de voorzitter van de Hoekse deelgemeenteraad, P.J.A.L. de Lint en de plaatselijke ijs- club. In gebouw De Hoekstee sprak De Lint van „een grandioze prestatie, die niet alleen veel persoonlijke vol doening schonk, maar heel Nederland een. hoge amuse mentswaarde heeft gebo den." De acht man (Leo Sehoen- meijer, Hans Buitenweg, Ton Buijing, Hans Gardenier, Piet Zuidgeest, Rien Mostert, Fred Langhorst en Leo Quak) ontvingen van deelge- meentebestuur en ijsclub bloemen en een speciale her innering. (liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiHüiiiitiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii Paniek in de Nicolaas Beetsstraat tn Vlaardingen, waar gisteravond twee woningen door een felle, uitslaande brand volledig werden verwoest. Nog vers in het geheugen van de bewoners lag de brand van enkele jaren terug waarbij enkele mensen om het leven kwamen. ■Toen de brand op nummer '15 uitbrak waren de bewoners niet thuis. De bovenburen hoorden een knal en zagen kort daarna dat de vlammen uit de woning sfoegen. De bewoners konden juist op tijd het pand verlaten. Persoonlijke ongelukken deden zich dan ook niet voor. De brandweer, met groot materieel uitgerukt, had de vlammenzee snel onder controle. Over de oorzaak van de brand tas! de politie nog volledig in het duister. iüiil WrnM Schiedam De aanvankelijke beden kingen tegen een nieuwe verbouwing van het Passagetheater zijn in de poli tiek grotendeels weggevallen, nu enig narekenen geleerd heeft dat wethou der Posthoorn er precies mee binnen zijn begroting voor dit jaar blijft. De VVD vindt de afschrijvingsduur van 25 jaar wat al te rooskleurig, 2ei fractieleider Verhulsdonk vanochtend, en. datzelfde geldt voor een minder heid in de PvdA-fractie, maar de weerstand valt uiteindelijk wel mee. Dat kwam gisteravond duidelijk naar voren in de raadscommissie onderwijs, cultuur en sociale zaken. Alleen het CDA had nogal moeite met de kosten voor het theater, dat in brede kring beschouwd wordt als een bodemloze put, ofschoon het de politici verheugt dat de belangstelling van het publiek voor Passage sinds anderhalf jaar wat toeneemt. Maandagavond zal pas in de gemeenteraad blijken hoe het CDA zich opstelt. Eef Collé (CPN) zei gisteravond: „Ik zit te blazen. Het kost wel weer een paar stuivers, niet?" Collé vroeg zich af of 194.000 gulden voor energiebe sparende middelen wel rendabel is. Posthoorn zei van wel, „U kunt nee schudden, maar u zult het op de vol gende begroting wel zien", zei hij te gen Collé. Ook Lou van der Stel (PvdA) vond het 'een smak geld' maar hij vond de in vestering _een logische consequentie van het eerder genomen besluit om Passage open te~teuden. „Dan moet je er wat voor over hebben." - De verbouwing zal onder meer plaats vinden in Passage-Bio, dat nu alleen voor films geschikt is. Het kan wat ge- lijkvloerser worden, zodat er dans ruimte ontstaat, maar ook gelegenheid tot vergaderingen, toneel repetities en experimenteel theater. Ineke de Jong (VVD) zei akkoord te gaan, maar vond het jammer dat er in de culturele sector wéér geld ver dwijnt in de muren, namelijk in een verbouwing, en niet in aanbod in de vorm van theater of beeldende kunst. Riet van Lambaigen (CDA) zei moeite te hebben met het feit, dat in het be stuur van de stichting Passagetheater een penningmeester zit „die wij nogal een omstreden figuur vinden": ex- Pvd A-raadslid Jos van der Lugt. Wet houder Posthoorn vond echter dat me-' vrouw Van Lambaigen haar opmer king op een verkeerde plaats maakte. „Van der Lugt is aangewezen door de gemeenteraad en daar heb ik mee te maken, daarmee is voor mij de kous af. Ik wil daar verder niets aan doen." Post hoorn leek vertrouwen te hebben in een goed beheer van de penningen van Passage: „Die worden niet zomaar op één of andere giro gestort." Cees Schewe Schiedam SSSW-bestuurslid D.C. Schenk, één der ondertekenaars van de brief waarin stelling wordt genomen tegen Cees Schewe van de bouwvereni ging Schiedam Vooruit, betreurt dat die brief in de publiciteit is gekomen. „Het is een interne brief", zei Schenk vanochtend, „een brief van bestuursle den aan bestuursleden. De uitwerking ervan is dus ook een bestuurlijke zaak." Schenk, die gespreksleider is van het bestuur van de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW), zei geen behoefte te hebben aan verder commentaar. Zo blijft onduidelijk wat de bezwaren van de bouwverenigingen Volkshuisvesting en Onze Woning zijn tegen Cees Schewe, want dat stond ook niet in hun brief. Gisteren is op een bestuursvergadering verontwaardigd gerea geerd op het uitlekken van de brief. Schenk: „De herinnering aan het rapport van de Nationale Woningraad over de SSSW komt zo weer boven en dat betreur ik in hoge mate. Dat rapport ging ook al via onbekende kanalen naar buiten." Schewe zei vanochtend voorlopig de reacties te willen afwachten op zijn verweer tegen de brief, waarvan het bestaan gisteren in deze krant werd onthuld. Vlaardingen De inschrij ving voor leerlingen van het lager onderwijs vindt dit jaar in Vlaardingen op 12 en 13 maart plaats. Kinderen die voor het eerste leerjaar worden aangemeld moeten voor 1 oktober 1985 de leeftijd van zes jaar hebben be reikt. Op 12 maart zijn de scholen tussen 15.45 en 17.00 uur open. Ouders kunnen de kinderen dan op de school van hun keu ze laten inschrijven. Een dag later zijn de scholen in de avonduren open. Van 19.00 uur tot 20.00 uur Is dan in schrijving mogelijk. Hoek van Holland Er rust voor dieven een vloek op een scanner, die in een Hoekse etalage staat uitgestald. Enige tijd geleden werd de luisterap- paratuur gestolen, maar kon den de twee daders na een achtervolging in. Den Haag worden ingerekend. De scan ner ging terug naar de winke lier en weer de etalage in. Deze week lieten opnieuw twee Hagenaars hun oog op de scanner vallen. Omstanders zagen de diefstal en met be hulp van de politie kon het duo in de duinen worden gear resteerd. De scanner staat weer in de etalage. Schiedam Geld voor een plaatselijk beleid om het toerisme te bevorde ren heeft Schiedam welis waar nog steeds niet, toch signaleert het PPR/PSP- gemeenteraadslid Herman Noordegraaf gunstige ont wikkelingen die in de ga ten moeten worden, ge houden. In de commissie voor econo mische aangelegenheden wees hij gisteren op het feit dat zowel het rijk als Rijn mond onlangs plannen heb ben gepresenteerd om het toerisme te bevorderen. „Misschien kunnen we dan toch nog zaken aanpakken die in de nota 'Werk maken van toerisme' zijn genoemd." theoretiseerde Noordegraaf. Schiedam De gemeen telijke afdeling onderwijs weet niet, of er op de Schiedamse scholen wel regelmatig geoefend wordt met de 'alarmplan nenin geval van brand. Gisteravond legde CDA- raadslid Ru Hartog de vinger op de zere plek, toen hij vroeg of onder wijzend personeel wel op de hoogte is van de richt lijnen die bij brand op school gelden. ZeJf had Hartog overdag een brand meegemaakt op de Ni colaas Witzenschool in Rotter- dam-XJsselmonde; hij is daar wis- en natuurkun dele raar. „De veiligheid liet er te wen sen over," zei hij later in de onderwijscommissie in Schie dam, „maar hoe zit het hier?" Wethouder Herman Posthoorn en onderwijseonsulent Lex Tigges zeiden dat er richtlij nen zijn, maar het is hen niet bekend of deze bij de leer krachten bekend zijn. Hartog vindt dat jammer. Zeker waar er de laatste jaren zoveel door- stromyig is onder de leer krachten, zou een brandoefe ning toch elk jaar een keer op elke school gehouden moeten worden, aldus de CDA'er. Posthoorn probeerde nog te sussen met de opmerking, dat de meeste branden op scholen 's avonds of in het weekeinde plaatsvinden. Of Schiedam op geld uit de Rijnmond-pot aanspraak kan maken, wist burgemeester Reinier Scheeres ook niet. „We zijn niet bij het opstel len van die plannen geraad pleegd, maar ik wil wel be kijken of er voor ons moge lijkheden zijn." Hij waar schuwde voor al te veel opti misme, omdat het in het gunstigste geval slechts om ondersteuningssubsidies gaat. Voor de structurele gevolgen zal Schiedam toch ruimte in de eigen begroting moeten vinden. „En die is er niet," meende Scheeres. Vlaardingen/Schiedam Het inbrekersgilde is uit de winterslaap ontwaakt. Waren de temperaturen de afge lopen weken veel te laag om in de avonduren op pad te gaan, nu het 's avond ook weer wat aangenamer is, zijn de gevolgen direct merkbaar. In Vlaardingen missen bewo ners aan de Callenburgstraat na een bezoek van onverlaten een cassetterecorder ter waar de van 500 gulden. Inbrekers namen uit de kantine van voetbalvereniging Zwaluwen 42 pakken koffie en twee fles sen Vermouth weg. Uit een in aanbouw zijnde nieuwbouw woning aan de Albert (ADVERTENTIE) infomobiel A.s. woensdag 27 febr. voorverkoop STANDPLAATS: Vlaardingen Veerplein 13.30-16.00 Ook voor Theatervoorstellingen en advertenties kunt u terecht in ons INFOMOBIEL INFOMOBIEL - BESPREEKBURO Schweitzerdreef werden vijf radiatoren en zeven cv-ketels gestolen. De buit had een waarde van 6300 gulden. Twee auto's wisselden ook van eige naar. Een BMW met een waarde van 40.000 gulden werd gestolen aan de Abel Tasmanlaan en aan de Van Hogendorplaan werd een Tal- iot ontvreemd, i In Schiedam waren inbrekers aan de Molensingel uiterst ac tief. Vijf pogingen om wonin gen in de straat binnen te gaan mislukten, maai de zesde keer was het wel raak. De 66-jarige bewoner van het pand mist zijn rijbewijs, zijn giropas en zijn bejaarden kaart. Inbrekers kwamen door het vernielen van een raam het pand van Kester aan het B-'oersveld bin nen. Zij brandden de kluis open en namen een bedrag van 4.000 gulden weg. De ra vage in het bedrijf was enorm. Een 40-jarige mevrouw uit de Lange Nieuwstraat kwam te rug van vakantie wel voor een heel speciale verrassing te staan. Uit haar woning hadden inbrekers sieraden met een waarde van 10.000 gulden rtveggenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1