Architect waarschuwt tegen 'structuurloze woongebieden' Wakkere vijf procent struint in de natuur LOKAAL SPORT I DAUWTRAPPERS BLAZEN MAASSLUIS NAAR DE TITEL Groter verschil in hoofdklasse Dielemans: 'Schiedamse hoogbouw was geen blunder 1&&8PT van de Werf. Waterweg-Noord ontstemd over hoofdbestuur KNNV Vrouwen slaan handen ineen Drukkerij Schiemond Juventus is Juventus niet meer Tweemaal Van Delft III! SPORTAGENDA Goudswaard tekent bij Viking'óO vergadert Windskating in De Hoek Schiedam De opvattingen over het in ons land te voeren bouwbeleid liepen in het eind van de ja ren zestig nogal uiteen. De toekomstvisie was grofweg in twee denktrants opgeplitst. Sommi gen hielden krampachtig vast aan de prognose dat Nederland tot zo'n 18 miljoen zielen zou uit groeien, anderen geloofden meer in een stagnatie van de bevolkingsaanwas. De laatste groep kreeg gelijk. Schiedam bleef haar beleid echter jarenlang afstemmen op de groei-va- riant. Tot diep in de jaren zeventig koos deze ge meente voor hoogbouw, waar buurman Vlaardingen in Holy al lang relatief veel eengezinswoningen uit de grond stampte. Vlaardingen deed dat in het besef dat de bouwaanpak nauw aansloot bij de behoefte van de bevolking. Er was vanwege de grote mobili teit en de toenemende welvaart een sterke hang naar huizen met tuintjes. Als reactie op het jachtige be staan werd de behoefte om temidden van het groen een woning te betrekken eveneerr steeds groter. Die ontvolking van de stad was overigens een verschijn sel dat voor het hele Waterweg-gebied opging, want ook Rotterdam 2ag velen vertrekken. In de periode 1969-1985 leidde de Schiedamse bena dering tot een gigantische terugloop in het bevol kingsaantal: van 83.000 naar 69.000. Het absolute dieptepunt werd in 1972 geregistreerd. Het aantal Schiedammers liep alleen al in dat jaar met 1.769 te rug. Wethouder Zijdeveld zegt het beleid achteraf te be treuren, maar vindt het te ver gaan om van een 'blunder' te spreken, „Alle gemeenten stonden voor die keus. Niemand wist exact hoe het zou uitpakken. Wij kozen voor flats, omdat we niet het risico wilden lopen de beschikbare ruimte te snel vol te bouwen. Als Nederland Inderdaad op 18 miljoen mensen zou zijn uitgekomen, had ons bouwbeleid nooit ter dis cussie gestaan." Nikolaj Dielemans: geloof in 'compacte stad' Architect Nikolaj Dielemans, in '78 en '79 fractielei der van de Schiedamse PvdA, vindt dat Schiedam zichzelf weinig verwijten hoeft te maken. „Het lijkt me wat te kras om te veronderstellen dat de Schie damse benadering bepalend is geweest voor de be volkingsafname. Woningbouw was in die periode vooral een kwantitatief probleem. Er moest in ra zend tempo gebouwd worden om aan de vraag te voldoen. Dan is hoogbouw een voordehand liggende oplossing. Ik ben dan ook tamelijk mild in mijn oor deel en heb begrip voor de manier van bouwen in die tijd." Minder tevreden is hij over de tendens om alles te genwoordig maar weer zo plat mogelijk te bouwen. „Je creeert op die manier amorfe, structuurloze woongebieden waar je de weg kwijtraakt. En dan nog het liefst met woonerven. Dat is bet jammerlijke effect van de zeventiger en tachtiger jaren. De ver schuiving van een kwantitatief naar een kwalitatief probleem had ook anders kunnen worden aange pakt. -We hebben echter geweigerd te leren uit de fouten die we destijds met hoogbouw hebben ge maakt. Er is architectonisch bijna niet gesleuteld aan de fiat- en etagewoningen, terwijl er op dat terrein toch wel degelijk mogelijkheden liggen. Met laag bouw is wel van alles uitgeprobeerd." Hoewel hij zich als een voorzichtig voorstander van hoogbouw profileert, heeft Dielemans een jaar gele den nog fel uitgehaald naar het denken bij verschil lende autoriteiten om in Nederland heuse wolken krabbers te realiseren. ,,Ik ben het eens met het idee van de 'compacte stad', dat inhoudt dat in binnenste den de gaten worden opgevuld, maar ik vind 'hoge hoogbouw' niet de oplossing." De filosofie van de "compacte stad' mikt op de beter gesitueerde tweeverdieners die midden in het cultu reel en uitgaansleven van de stad willen toeven. Het motto daarbij ts meer mensen brengen meer leven digheid. Dielemans verwijt de mensen die die opvat ting aanhangen, dat zij er een doelgroep hebben bij- gesleurd. „Daarbij worden andere doelgroepen uitge sloten. Ik verzet me vooral tegen het elitaire karak ter van dat denken." De jaarvergadering van de KNNV- afdeling Waterweg- Noord; bestuurders en andere leden rond fossielen en andere vondsten van Niek Kerkhoff, ontdekt op de Maasvlakte. Van links naar rechts mevrouw Witte, Wim de Ruiter, Schiedams burgemeester Scheeres, Theo Han Duyvendijk, Wil van Meggelen en Wout van de Schalie. Schiedam Het is geen club van bamboekolfie. Goud- merk van de Opsiandings- kerk volstaat (eigenlijk maalt niemand erom, het zou net zo goed paarsmerk kannen zijn) en sommigen nemen zelfs een tweede bak kie. Verwar de natuurvorsers van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging niet met macrobioten. Denk niet aan een groep oude wij zen, die aan de voet van een dikke eik met de druïde over legt over de toekomst van de stam Fanoramix-aehtige ty pes zitten er niet tussen. Toch wordt er minder gerookt dan door Kor Kegel bij 'gewone' vergaderingen in de samenleving gebruikelijk is. En een geringe invloed van de antroposofie is merkbaar. Maar over één kam scheren moet men de KNNV'ers niet en zo kon het ook gebeuren dat de jaarvergadering van de afdeling Waterweg-Noord gis teravond vooral ging over twee onderwerpen die weinig met natuurhistorie te maken hebben, namelijk: bestuur en geld. Badend in een zee van TL- licht en welke deelnemer aan het alternatief leefmilieu zie je dat doen? koos de na- tuurbeweging uit het Water weggebied in de Opstandings- kerk voor het eerst sinds twee jaar een voorzitter: Wout van de Schalie uit Schiedam. Hij komt iets ernstiger over dan Theo van de Werf uit Vlaar dingen, maar die was dan ook slechts waarnemend. Blij dorp Van de Schalie kwam een paar jaar geleden bij de KNNV terecht via de cursus 'Natuur dichterbij'. Ook de nieuwe penningmeester Annie Hol lander volgde Aart van Game ren op werd op die manier lid. „Wij gaan daarom door mei de cursus, dat garandeert misschien meer bestuursleden in de toekomst", waren de eer ste woorden van voorzitter Van de Schaiie. Veelbelovende entree, 't Schijnt ook een leu ke cursus te zijn. Natuur dichterbij: de laatste weken hebben we gemerkt dat zelfs de 'vergeten' Oranjepol der bij Maasdijk 'dichterbij' wordt gehaald, dat wil zeggen, meer in de belangstelling wordt gebracht. Het gehied tussen Maassluis en Hoek van Holland is dan ook een wezen lijk onderdeel van het Water weggebied. Dichterbij komt ook het Na tuurhistorisch Museum, dat diergaarde Blijdorp verlaat om zich te vestigen in een school gebouw in Schïedam-West. En dientengevolge komt mis schien betere vergaderruimte voor de KNNV dichterbij. De vereniging heeft het museum bestuur gevraagd om intrek te mogen nemen. („Zou leuk zijn, natuurhistorici onder me kaar.") Natuur dichterbij: het gaat goed met het vogelasiel. Veel roofvogels kunnen bijkomen op het rietlandje aan de Pol dervaart en van de honderden gewonde vogels, die er vorig jaar werden ondergebracht, kon meer dan de helft al wor den vrijgelaten. De KNNV heeft een actief aandeel in het vogelasiel. Zo is asielbeheerder Gernt van de Hoek lid van de KNNV. En zo is de 'groene milieuboer' van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, Wil van Meggelen, namens de KNNV benoemd m het vogel- vriendenbestuur. Natuur dichterbij: het wordt weer lente. De activiteiten ne men weer toe (fietsen in de polders van Noord-Kethel, een excursie door de VLaardingse Broekpolder). Opmerkelijk ge noeg blijkt dat de KNNV met 'natuur' vooral flora en fauna bedoelt» aan het winterse kli maat dus niet al te veel vreug de beleeft en ook aan de ver dere gang van zaken in het heelal voorbij pleegt te gaan. Hei tweemaandelijkse club blad Struinen bevat veel infor matie over determineren van paddestoelen en welke hout snippers je nodig hebt voor de groei van bundelfranjehoeden, donsvoetjes en wimperzwam- metjes. Wie wil weten welke unieke vogelsoort waar rond fladdert, komt in Struinen ook aan zijn trekken. Maar een diepzinnige filosofie over wat natuur is en welke plaats mens, dier en plant hebben in het kosmisch proces, moet de KNNV nog ontwikkelen. Kwestie van evolutie. Zakken Natuur verderweg: de KNNV'ers uit het Waterweg gebied zijn een tikje nijdig op het hoofdbestuur, waar men zelfs vindt dat de vereniging zich niet druk hoeft te maken voor natuurbehoud „daar zijn al zoveel andere instellingen voor") en waar contributiever hogingen ook iets te gladjes worden ingevoerd. Michel Otten van de vogel werkgroep van de KNNV-Wa- terweg is er op de 'vertegen woordigende vergadering' m Steenwijk nogal verbouwe reerd over geweest en kreeg gisteravond bijval. Gerard Witte: „Stelletje hautaine zak ken." Wim de Ruiter: „Daar moeten wy als afdeling iets aan doen." Cor Bravenboer: „Dat veel afdelingen m het land slapen, weet ik ook wel. maar moet die wakkere vijf procent ook nog zijn mond houden?" De natuurhistorici uit de Waterweg zullen daar om hun verontwaardiging doen gelden op de eerstvolgen de gewestelijke vergadering van de KNNV. Ook dat behoort tot de natuur. Vlaardingen De stichting Coerke, die op 8 maart offi cieel van start gaat, zal zich in Vlaardingen bezig gaan hou den met het coördineren van emancipatie-activiteiten. Alle Vlaardmgse vrouwenorganisa ties nemen deel aan de nieuwe stichting. Het inititatief is uitgegaan van de Vereniging Vlaardings Vrouwenhuis. Ruim een jaar geleden waren alle Vlaarding- se vrouwenorganisaties door weihouder Arij Maarelveld uitgenodigd om te praten over de toekomst van het emanci patiewerk. Om tot een beter overleg met de gemeente komen, leek uitbreiding van de Vlaardmgse Vrouwenraad de meest voor de hand liggen de oplossing. Uitwerking van het plan slaagde echter niet. Na ampel beraad werd besloten een overlegplatform in te stellen, waarbij alle vrouwenorganisa ties zich konden aansluiten. Dit voorste! haalde het wel en de nieuwe stichting Coerke (coördinatie emancipatie ra den) was een feit. Met een feestelijke bijeen komst in het vrouwenhuis aan de Pieter Karei Drossaerstraat krijgt de oprichting op 8 maart, de internationale vrou wendag, een officieel tintje. Schiedam -De sociale be- drijfsgemeenschap Schiemond mag apparatuur voor een drukkerij aanschaffen, nu de gemeente Schiedam do eigen huisdrukkerij heeft afgestoten in het kader van de bezuini gingen. De toestemming is nog niet definitief. B en W voelen er wel voor, maar willen eerst de commis sies voor financiën, WSW en economische aangelegenheden horen alvorens het in de ge meenteraad te brengen. Dat gebeurt in maart. Open podium In hei Schuurkerktheater in Maassluis wordt \'anavond voor de tweede keer een open podiumavond gehouden. On der degenen die de planken betreden zijn de Vlaardingse pianist Rob Franken en de groep Botlek Bonzo. Kaartjes kosten ƒ2,50 en zijn verkrijg baar aan de kassa van het theater. Puur Natuur In wijkgebouw De Flat aan de Burgemeester Schwartzlaan geeft de Maassluisse afdeling van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen vanavond informatie over na turisme, verenigingen, kam peerterreinen en sauna's. De contactavond begint om acht uur. Foto Workshop De Foto Workshop houdt op 1, 2 en 3 maart de jaarlijkse foto-ten- toonstelhng De expositie van de leden van de workshop is te zien in het pand van de club aan de Noordvliel in Maas sluis. De openingstijden zijn vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00 tot 17 00 uur. Rotterdam De gedachten van Peter Snel gleden af naar de grijze vergetelheid. Naar een kletn decennium geleden om precies te zijntoen Juven- tus nog écht Ju vent us was en vrijwel alle basketbalteams met het angstzweet tussen de billen naar Schiedam afreis den. Niet alleen vanwege de naam en faam van robuuste spelers als Wim Cordemans, Rob Mark, John Heilker, Jaap Boon, Harry Sluimer, Peter van der Waal. Roel Pieper, de nog piepjonge John van den Bosch, maar vooral vanwege die verschrikkelijke betonnen vloer in de Margriethal. Er werd toen nog gepresteerd. Met als uitschieter dat ene jaartje m de eerste divisie, toen Ju ven rus samen met het Rot terdamse AMVJ het gezicht bepaalde op de noordelijke Maasoever. Kei- en keihard basketbal. met vijandelijke centers die 'vriendelijk' doch dringend buiten het speelveld werden 'geparkeerdmet een beheerder die na afloop van een handbal wedstrijdje op een belendend veld de vloer begon te stofzuigen, zodat horen en zien iedereen verging. Heroïsche duels tegen Midland en BVO, bekerwedstrijden te gen het sterke Hoofddorp Dat kleine, houten tribunetje aan de overzijde van het veld, waar de meest fanatieke sup porters hun toorn per de fin tie over de hoofden van de arbi- ter> uitstortten (hi, ha, hon- door Donald Bax delMet twee ouderwetse bankjes aan weerszijden van de- veel ie kleine jurytafel, be zet door heden.die het bewust of onbewust lang niet altijd even nauwx namen met de waarheid. Mei een ijzeren sco re bordje. dat met vorder reikte dan 25 punten „Tja. dat waren nog eens tij- Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 27 iebruan 1985 den", mijmerde Snel. -nadat Juventus gisteravond tegen koploper Vent Axia \*La- kers/SVK de ze ven tien dne derlaag (83-76 slechts) op rij had geïncasseerd. „Dig - jon.- gens, die hadden karakter, mentaliteit, die wisten jwat vechten was", vervolgdede trainer, coach en voorzitter, een voorzichtig en verwijtend vingertje heffend in de rich ting van de huidige spelers groep. „Als we in andere wed strijden net zo hadden ge speeld als vanavond, hadden we nu op de derde plaats ge staan Maar ja. zo speien ze al leen maar als ze een tijdje 'niet hebben getramd". Het zal duidelijk zijn: Juventus is Juventus niet medr. De te loorgang is niet meer tot.staan te brengen De meest roem ruchte vertegenwoordiger- uit deze regio verdwijnt uil' de tweede klasse van het rayon west, wordt opgesiokt dooi de anonimiteit en komt volgend seizoen uit in de eerste klpsse van de kern Rotterdam, tegen onbeduidende ploegen alsRi ver Trotters, Flush'72 en Squirrels. Wie zei ook al weer, dat het kon verkeren... Maassluis is kampioen. Daar laat deze sfeervolle foto geen enkele twijfel over bestaan. Rotterdam CKC Maassluis zette gisteravond de kroon op een ijzersterk zaalseizoen. Do korfbal formatie van trainer- coach Paul Kievit, over wiens aanblijven overigens nog geen beslissing is genomen, liet na een bol van de zenuwen staand duel het legen degrada tie vechtende 't Waterschip mei 8-5 achter zich en greep aldus de titel m de tweede klasse van de afdeling Rotter dam. Bloemen van de talrijke meegereisde supporters en de penning van het KNKV maakten het Maasslutsc feestje in de sporthal Hoogvliet com pleet. Op voorhand kon het eigenlijk ai niet kapot voor Maassluis. De suppporters wisten zich in hun vocale aanmoedigingen gesteund door de Maaslandse boere nkapel De Vrolijke Dauwtrappers, maar dat had in eerste aanleg een averecht se uitwerking op Maassluis. Het hard spelende 't Water schip nam tot tweemaal toe (1- 0 en 2-1) een voorsprong Zelfs bij rust (4-3 voor Maassluis) was de stand niet om over naar huis te schrijven. Daar kwam in de tweede akte verandering in. Gedragen door het publiek nam Maas sluis gedecideerd afstand van 't Waterschip. De bezoekers hepen weg naar 8-4 en dat was het sein om de bloemen uit de cellopfane verpakking te ha- Jen. Nadat 't Waterschip de eindstand op 8-5 had bepaald en Maassluis zich had laten huldigen, werd een en ander in het clubgebouw nog eens dunnetjes over gedaan. Paul Kievit gebruikte m de race naar de titel de volgende speelsters en spelers- Martha van der Gaag, Miekc Monti- zaam, Jeannekc Blom. Leon- tien Kloppenburg, Monique van Hemert, Jacqueline Wijn hout, Ronnie Moerman (was er gisteravond vakantieniet bij), Ane Rookus, Jaap van Waarden burg, Martin Berg werf, Erik de Jong, Peter Grt- goor en Kees van Aalst. Den Haag SVV oefende gisteravond met legen het Rotterdams KNVB-elflal, maar in Den Haag tegeó HMSlf Op de valreep werd het hoofdveJd van de Sehie-T dam se eerste divisieclub afgekeurd, zodat werd uugewc-* ken naar HMSH. waar SVV met 7-2 won De prod uk tie van SVV was in handen van Rob Koever mans (2x). René van Delft (2x), Jan Koncmann. Harry van Kapel en Peter van Velzcn Bij SVV' was de gobies-" seerde Jan Mulder met van de partij Chris Trelmg en Leen Warn aar kwamen elk één helft in actie WOENSDAG 27 FEBRUARI Biljarten: 19 30 Voorronde derde klasse bandstoten in Cale Rotterdam ie Vlaardingen, 19 30 Voorronde tweede klasse bandstolen in Corry en Dick ie Schiedam (poule 2), 19 30 Voorronde tweede klasse bandstoten m 'l Spinnewiel te Vlaardingen (poule 3), Zaalkorfbal: 20 00 ODt—ZKV; Zaalvoetbal: Westwijkhai Vlaardin gen* 21 00 BKB—SVDPW. 21.50 VZ'81Reedijk Banden DONDERDAG 28 FEBRUARI Volley bat: 19.00 Alexandria/A 2— Holy (ft): Wielrennen: 20 00 Leden vergadering TC Rijnmond in kantine wielerbaan op sportpark Harga (Schiedam), Zaalvoetbal: Wielewaal Rotterdam: 21.15 Spartaan'20~Ur- sus (d); Zaalkorfbal: 20-15 RWR— Spirit. Schiedam De verschillen zijn in de vierde ronde van »het Schiedams damkampioenschap, zeker in de hoofdklasse, alleen maar groter geworden Ron Heusdens won vrij snel van Peter Lansbergen en Wim Vrijland brak tegen Dick van Schaik m gunstige positie af Piet Bastiaanse veroverde de tweede plaats dank zij een overwinning op Jelle Groeneveld Bnstiaanse <foell deze plek met Sjaak Prins In de eerste klasse levert Joop van der Schalk indrukwekkende prestaties Nu m de vorige ronde Tmy Mous op remise te hebben gehouden, versloeg hij ditmaal Aad Prins Van der Schalk maakt nu een goede kans op een van de due topplaatsen. Samen met Tmy Mous deelt hij de tweede plaats, op twee punten af stand van Rob van Eijk, die nog geen steek heeft laten vallen.. In 2A gaan Jan Lucassen en Sven de Groot op kop en In 2B Leo van Steenoven De uttBlagen: Hoofdklasse: L. MousVan Willigen 1-1, BergenS. Prini 1-1, SidhanoMeinster 0-2, Van SchaikVrijland afgebroken, Lansbergen Heusdena 0-2, BaaliaanseGroeneveld; Eerste klasse: PauwVan Eijk 0-2, Vrijland—Wueatmsr» 1-1, Van der Schalk—A. Prins 2-0, Van der VeerMous Vlaardingen Cees Gouds waard gaf gisteravond voor de vijfde maal /.*n jawoord' aan ClON. De trainer en oud-spe ler van de Vlaardmgse a file- lmgsclub, die momenteel de opleiding Oefen meester 2 volgt, bereikte sneJ overeen stemming inet het bestuur, dat hem dolgraag wilde behouden Drie seizoenen terug promo veerde ClON onder zijTi lei ding naar de eerste klasse^an de RVB en ook dit jaar staat het er goed voor. „Daarom gaan we ook met hem door. Omdat we naar de hoofdklasse willen", aldus bestuurslid*Van Vliet Vlaardingen De leden van de Vlaardingse zwem- en polovc- remging Viktng'60 komen vrijdagavond bijeen voor de algepie- ne ledenvergadering. Plaats van handeling is de benedenzaal van de Lyndraayer aan de Baanstraat te Vlaardingen, tVaar voorzitter Plomp om acht uur het startsein geeft. Penningmeester mevrouw» N. Suyker-Verloop stelt zich herkies baar, hetgeen niet gekit voor mevrouw E. Berkel-Opgelder. Haar funktie in de technische commissie werd al tijdelijk ver vuld door Simon Ketting, die zich nu officieel kandidaat heeft gesteld. Tevens wordt die avond de Janssen-bokaal uitgereikt. Hock van Holland Op de parkeerplaats aan de Bad weg in Hoek van Holland wordt zondag een wmdskate-wedstrijd:ge houden. De organisatie van dit evenement is in handen 'van Windsurfing Hoek van Holland. Belangstellenden kunneq-zieh vanaf 11,30 uur aanmelden, waarna een uur later het startsein wordt gegeven. Bij slecht wegr wordt de wedstrijd een week uit gesteld. Voor meer informatie kan men terecht onder de tele foonnummers 010-345728 en 01747-5748.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2