Peuterspeelzalen: garanties voor halve dagopvang Capelle neemt alle IBO-prijzen mee Politie: Hoogstraat moest afgezet bij brand Melchers VE weer in de lift VIAARDMGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Onechte rampspoed en echte gezelligheid CDP maakt zich hard voor meer geld I Gevolgen van 'n fles wijn Vertraging Auto geleend om te 'stappen' 'Fietsendief had teveel op Frontale botsing Doek van 80 mille ontvreemd Nieuwe brug bij Nieuwland Wachten op bevalling Brandweer redt schip Willi Vlaardingen De Com missie Democratische Planning (CDP) gaat het college van B en W vra gen meer geld voor halve dagopvang voor kinderen beschikbaar te stellen dan de 20.000 gulden waarvan tot heden steeds sprake is geweest. Commissielid Jan Vons, die tevens voor zitter is van de Stichting Kindercentra Vlaardingen (SKV), denkt aan een be drag van circa 50 .tot 60.000 gulden, exclusief huisvestingskosten. „Het is een misverstand dat wjj geen halve dagopvang zou den willen. Alleen de voor waarden waaronder dat moest spraken ons niet aan. We von den en vinden het verkeerd om zonder garanties aan de slag te gaan. Als je het doet moet je het goed doen en niet MAANDAG 4 MAART 1985 zomaar wat aanrommelen," meent Vons, die blij is dat de commissie de negatieve toon zetting van haar oorspronkelij ke adviesnota overboord heeft gegooid. „De commissie beseft nu dat peuterspeelzalen die hun voorziening tot halve dag opvang ombouwen zeker moe ten weten dat ze zich niet in de nesten werken. Dat was de voornaamste reden voor peu terspeelzalen om niet al te gre tig toe te happen op het ver zoek om met plannen te ko men." Vons doelt met name op de onzekerheid die bij vrijwilli gere en leidsters ontstaat als ze zich op een experiment van een half jaar storten zonder zicht op continuering. De com missie heeft nu uitgesproken dat mogelijke financiële risi co's bij het niet slagen van hal ve dagopvang niet voor reke ning van de instelling zijn, maar door de gemeente wor den gedragen'. Ook op een aantal andere pun ten wordt de adviesnota ver anderd. 3n de gewijzigde ver sie wordt uitgegaan van bedra gen voor halve dagopvang van 0 tot 2-jarigen. voor 2 tot 4-ja- rigen en voor een extra groep voor het peuterspeelzaalwerk. Dat laatste moet, omdat één van de twee speelzalen aan de Van der Werffstraat tot een voorziening voor halve dagop- vang zou moeten worden om gebouwd. Geen mengvorm De suggestie om een meng vorm van halve dagopvang en peuterspeelzaal te creëren, is eveneens minder populair ge worden. „Hét zou ook een heel slechte zaak zijn," weet Vons uit ervaring. „Als kinderen ge bracht worden, is er altijd een aantal dat gaat huilen. Zodra je die combinatie doorvoert, krijg je dat kinderen worden gebracht, terwijl anderen al rustig bezig zijn. De consterna tie treedt dan vaker op, ook omdat diezelfde kinderen weer eerder vertrekken. Ik vind dat pedagogisch onver antwoord." Halve dagopvang is kostbaar der dan het peuterspeelzaal- werk. Dat komt door verschil lende factoren. Een in het oog springende factor is dat de kinderen langer aanwezig zijn en er dus meer uren leiding nodig is. Bovendiep acht de CDP het absoluut noodzakelijk dat er twee leidsters per groep zijn, In peuterspeelzalen wordt veelal gewerkt met één leid ster en één of meerdere 'hulp- moeders*. Juist omdat halve dagopvang bedoeld is voor kinderen van ouders die wer ken of studeren is ouderparti cipatie nog nauwelijks aan de orde. Toch gelooft Vons dat binnen de relatief dure halve dagop vang nog wel wat financiële speelruimte zit. Tot nu toe is er steeds van uitgegaan dat zo'n voorziening ook tijdens schoolvakanties open is, maar Vons twijfelt aan het nut daar van. „Uit onderzoek blijkt dat slechts 13 tot 16 procent van de ouders denkt in de vakan tieperiode van de halve dagop vang gebruik te willen maken. Dat lijkt me zo weinig dat het de vraag is ot voor die 2 of 3 kinderen de tent open moei." Hoewel in de CDP beduidend meer begrip is ontstaan voor de wat afwachtende houding van de speelzalen om te swit chen naar halve dagopvang, wordt het volgens Vons nog een hele klus ook de politiek 'om' te krijgen. „Het probleem in Vlaardingen is altijd al ge weest dat 2e voor een dubbel tje op de eerste rang wilde zit ten. Als je niet uitkijkt keert hier de tijd van de opvang op zolderkamertjes terug. Ik ben zo bang dat de particuliere ini tiatieven voor opvang door dë politiek als uitgangspunt voor hun houding wordt gekozen. Dat ze gaan roepen dat het zo toch ook kan en dat we dus niet moeten zeuren om geld. Ze vergeten dan echter dat leidsters daar soms maar voor. twee dagdelen worden betaald^ terwij} ze veel langer werken en dat van het betalen van- huur meestal helemaal geen- sprake is." Wilma en Cor liggen er danig gekwetst bij en de EHBO'ers hebben er hun handen vol aan. Maassluis Het geld bleek goed besteed. Een jaar na de gedeeltelijke sanering van Verolme Electra (VE) gaat het weer uitstekend met het Maassluisse bedrijf. Mede door het overbruggingskre diet van 1,5 miljoen gulden, waarvoor de provincie Zuid- Holland zich garant stelde, zit VE weer in de lift. Schel- to Patijn, commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, constateerde het tijdens zijn werkbezoek aan Maassluis met tevreden heid. De commissaris van de ko ningin werkte in slechts en kele uren een intensief pro gramma af. Vergaderde met het college over onder meer het kinderdagverblijf, de economische ontwikkeling van de gemeente en de woonwagenproblematïek. Verder maakte hij een rond rit door de stad. De gifwijk Steendijkpolder, in opper vlakte de grootste van Ne derland, kreeg hij niet te zien. Daarvoor ontbrak de tijd.... Burgemeester Hans van Es en de commissaris van de ko ningin Schelto Patijn spraken over tal van actuele zaken. Wel bezocht hij dus VE en het politiebureau. De meld kamer van de politie is een produkt van het bedrijf. Het bezoek werd afgesloten met de bezichtiging van het ge heel gerestaureerde Schuur- kerkje. ^iiiiiiiiijifüiuiiiriiiHiiffjiiimiiiiiiiKiiiiiiiHiirJiiifiiiiJiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuifiiitiiiiiiiniieiiiiiiK nemen. En zo kwam het, dat op een gegeven rao- g ment de benedenburen drup-drup hoorden en op hun plafond een steeds groter wordende natte vlek s zagen. Op hun aanbellen h reageerde de slaper niet, s daarom klommen zij via het dak zijn woning binnen en zetten zij de kraan dicht Toen kwam iemand met de sleutel, maar dat 5 hoefde niet meer. PiiUiiDiiiifiiiiiiiiiiiiiiuiHfiiitiifitiiifiiiiJiiiiiiiiriiiHJnfirtiiiiiJiiniiiiiniiuiniiiiiiiiiiriiiiiiiiiz Schiedam Na een flesje I wijn te hebben genuttigd i was een 30-jarige bewoner zo rozig geworden, dat hij I vergat dat hij de kraan bo- i ven zijn ligbad open had i gezet. Liever ging hij een tukje doen dan een bad te Schiedam Het treinverkeer tussen Rotterdam en Hoek van Holland liep vanmorgen ern stige vertraging op door een kapotte bovenleiding. Ter hoogte van Schiedam raakte om 8.15 uur de leiding defect, waardoor maar van één spoor gebruik gemaakt kon worden, in plaats van de normale kwartierdienst, moest worden overgeschakeld naar een halfuurdienst In de zeer drukke ochtendspits leverde dat voor de NS de nodige pro blemen op. In de loop van de dag is het euvel door technici van de Nb verholpen, waarna het trein verkeer weer volgens het spoorboekje liep. Vlaardingen Een bewoner van <je Alben Tasmanlaan miste "gistermorgen voor de tweede maal in vier weken zijn wagen, die hij vlak voor zijn woning had geparkeerd. Evenals de eerste keer trof hij de auto even later in de buurt weer aan. De joy-rider die zich erover ontfermde, maakte het de poli tie dit keer gemakkelijk. In de wagen lag een portemonnee waarin het adres van de 19-ja- rige dader zat Eenmaal opge pakt vertelde de Vlaardinger dat hij ongeveer een maand geleden in de straat een auto sleuteltje had gevonden. Dat bleek op het slot van de auto te passen. Hij had de wagen geleend voor een avondje 'stappen' in Rotterdam. Vlaardingen Cor en Wilma Groenendaal ma ken tijdens het 'roller skaten' een flinke smak. Het gevolg voor Cor een hersenschudding, een bloederige elleboog en een gebroken linkerarm en voor Wilma een gebro ken knieschijf en tal van schaafwonden. Tegelijker tijd velt ontsnappende koolmonoxyde Chris Bruggeman in zijn garage en tot overmaat van ramp valt zijn te hulp snellende vrouw, breekt haar enkel en loopt allerlei akelige schaafwonden op. Zoveel rampspoed op nauwe lijks twintig vierkante meter. Dat kan toch geen toeval meer zijn! Zaterdagmiddag werden in de lts-kantine aan de Delta weg ere wed strijd en van de re gionale EHBO gehouden en dit jaar lag de organisatie in han den van afdeling Schiedam. Acht ploegen, vier junioren en vier senioren, streden om de jaarlijkse wisselbekers en om de eer. De families Bruggeman en Groenendaal werden gespeeld door de daarop getrainde Lo- tusgroepen en het ging erom welke ploeg de slachtoffers het eerst gereed voor vervoer had. Bij de senioren streden de af delingen Maassluis, Maasdijk, Capelle a.d. IJssel en Hoek van Holland en bij de junioren waren dat de ploegen uit Maasdijk, Schiedam, Maassluis en Capelle. Ruim 150 toeschouwers waren er getuige van hoe afdeling Capelle het snelst en doeltref fendst noodverbanden aanleg de en de slachtoffers 20 com fortabel mogelijk op verdere medische hulp liet wachten. Zowel de senioren- als de ju niorenbokaal gingen naar Ca pelle aan den IJssel. Ook de troffee voor de beste Lotus- groep ging naar het Capelse. De andere ploegen krijgen volgend jaar weer de kans het door de Bondsspaarbank be schikbaar gestelde eremetaal terug te veroveren. Schiedam Op de Vlaardin- gerdijk dacht een bewoner een fietsendief op heterdaad te be trappen. Hij stormde naar bui ten, gebaarde dat zoiets niet kon maar stokte ineens zijn woordenvloed toen hij merkte dat de 'dader' voor zijn ogen inzakte en bijna bewusteloos bleef liggen. Omstanders dachten dat de jongeman, een 21-jarige Schie dammer, gewond was en zij belden de politie. Maar al voordat een ambulance kwam, merkte men dat de jongeman gewoon te veel gedronken had en re lamlendig was om nog op te staan. Niettemin nam de ambulance hem mee naar het Schielandziekenhuis. Daar weigerde de man behandeld te worden. Hij liep het zieken huis uit. Bij een alcoholcontrole, die de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag onder andere op de Nieuwe Damlaan, op rijks weg 20 en in de Fokkerstraat hield, zijn zeven processen- verbaal opgemaakt. De betrok ken automobilisten kregen een rijverbod van acht uur opge legd. I Burge meester Scheeres, wethouder Posthoorn, brandweer commandant Metaal en diens rech terhand Len stra doorzoe ken de uitge brande distil leerderij Mel chers. Er zijn slechts enke le beziens waardighe den gered, sommige nogal zwart geblakerd Schiedam Boosheid van winkeliers, dat de politie donderdag op koopavond de Hoogstraat heeft afge zet tijdens de brand in dis tilleerderij Melchers (De Lokomotief) aan de Lange Haven, zegt commissaris Piet van den Hengel al leen maar te kunnen be antwoorden met een ver wijzing naar een eerdere brand op de Lange Ha- Deze woedde jaren geleden bij het ingenieursbureau De Raaij en Datema, recht tegenover de Appelmarktbrug. „Wij hebben daar ervaren hoe de vlammen plotseling uitsloegen tot boven de gracht. Dat had nu even goed kunnen gebeuren. Bo vendien staat de bebouwing tussen de Hoogstraat en Lange Haven zo dicht opeen, dat er maar een beetje wind had hoe ven staan of het vuur was overgeslagen naar de Hoog straat. Wij hebben het zekere voor het onzekere genomen," aldus Van den Hengel. Over de oorzaak van de brand was vanochtend nog steeds niets bekend. Het onderzoek door de brandweer duurt voort tussen de geblakerde muren van wat eens een trot se, vooraanstaande distilleer derij was van de familie Mel chers. De laatste jaren waren de drie panden naast de Ha- venkerk van Johan Maasbach eigendom van de wijnhande laar Vonk uit Driebergen. Vrijdagochtend zijn burge meester Reinier Scheeres en wethouder voor cultuur Her man Posthoorn onder begelei ding van brandweercomman dant Arie Metaal een kijkje wezen nemen in de uitgebran de distilleerderij. De gemeente had belang bij een groot aantal antiquiteiten die in het pak huis lagen opgeslagen. Aller hande boeken en apparatuur, die met de Schiedamse jene verhistorie te maken hadden, zijn door de brand beschadigd. Slechts een Kiem deel van het goed kon nog worden gered. Maassluis Een 33-jarige man uit Deventer is zaterdag nacht op de kruising Laan '40- '45/P.O. Hooftlaan met zijn auto ingereden op de wagen van een 42-jarige Rotterdam mer. De laatste had verzuimd voorrang te verlenen. De auto van de man uit Deventer schoot na de botsing door en ramde een verkeerszuü. Hij kwam samen met zijn passa gier met de schrik vrij. De Rotterdammer, die evenmin gewond raakte, moest mee naar het politiebureau. Hij bleek te hebben gedronken. Schiedam In de Strijensestraat is een schilderij met de aan zienlijke waarde van. 80.000 gulden gestolen, samen met een geldkistje waar 7000 gulden In zat. De dief kon op een eenvoudi ge wijze binnenkomen: hij merkte dat een raam niet afgesloten was. De politie heeft geen spoor gevonden, weet overigens ook niet wie de maker van het dure doek is. Het schilderij stelde een Duits landschap voor. In de Van Marumstraat nam een inbreker een kleurentelevisie met afstandsbediening mee uit een woning. Ook legde hij beslag op tachtig langspeelplaten en een dental cassettebandjes. Siera den werden gestolen uit een woning aan de Dr. Schaepmansin- gel. Buurtbewoners hadden gezien dat twee vrouwen in lange gewaden zich nogal verdacht bij de flatwoning hadden opgehou den. Een bestuurslid van de recreatievereniging van de Z-flat op het Griegplein trof zaterdagochtend om half acht een 19-jarige Schiedammer aan In de ontspanningsruimte bovenop bet ge bouw. De jongeman had daar de nacht doorgebracht na een ru zie met zijn ouders. Nachtelijk werk In Schie dam Schiedam De NS heelt sa men met de Rooy Rouw uit Hoofddorp zaterdagnacht een hele klus gehad aan het ver vangen van een hulpbrug on der de Nieuwe Damlaan door een brug die voor meer duur zaam gebruik geschikt is. De operatie, die direct nadat de laatste trein was gepasseerd begon, was nodig in verband met de verlenging van tram lijn 1, die onder het viaduct geleid wordt. Ook zonder dat zou de NS in verband met noodzakelijke werkzaamheden aan het sta tion Nieuwland tot vervanging van de brug zijn overgegaan. De klus vergde veel tijd omdat de nieuwe brug pas na veel passen en meten op zijn plaats kon worden getakeld. Maassluis De woon wagenbewoners die tij delijk zijn neergestre ken in Maassluis blijven enkele weken langer, staan op de standplaats aan de voormalige Maasdijk. Aanvankelijk zouden de woonwagenbewo ners op 1 april de ge meente moeten verla ten, maar één van de bewoonsters is hoog zwanger en de beval ling moet rond 1 april" plaatsvinden. De bewo- 'j ners hebben de ge-1 meente gevraagd om 'J wat langer in Maassluis** te mogen blijven in af— I wachting van de beval-* ling en het herstel van-.l de moeder. 1- Vlaardingen De Vlaarcfin£- se brandweer is er zatermjd- dag om één uur maar ternau wernood in geslaagd om in'de Koningin Wilhelminahavên een zogenoemde Theems-bak te redden. Het schip, dat gela den was met een partij schroot, dreigde te zinken om dat er een lek in de bodem zat. Nadat de spuitgasten de bak hadden leeggepompt kon het gat worden gedicht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1