'Etterpuist' na aankoop slopen I Bewoners Holy- Zuid klagen nood bij Frits Bom Enquête: gebruikers tevreden over Stadspost TINA TURNER VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PvdA wil meer gegevens Goudriaan hoopvol Subsidie wielerbaan verdeelt CD A-fractie bespreekburo 010-149544 'Brievenbussen moeten binnen' Maquette RW 19 nu mèt aquaduct Spaarpot verdwenen 'Schoon v Schiedam' Zoomweg langs Harga op woensdag 10 april 1985. Zwanger? Zelf verlof bepalen Fietsen kijken WfiTflttlG DINSDAG 5 MAART 1935 Verbouwing Passage alsnog uitgesteld Schiedam Het voorstel om Passage te verbouwen is gisteravond door de gemeenteraad niet goedgekeurd, maar vooralsnog ook niet afgewezen. Dat is verrassend. Er was wel bekend dat de fractieleiders van PvdA en VVD moeite hadden met het uitrekken van nog meer geld voor de 'bodemloze put', zoals sommigen Passage noemen, maar vorige week stemde de commissie van wethouder Posthoorn zonder veel gemor met het voor stel in. Gisteravond nam de overgrote meerderheid van de raad dat advies niet over. En dat ging op een hoogst ongebruikelijke manier. De vergadering was rustig begonnen en al na twin tig minuten was men bij agen dapunt 30: Passage. Maar het eerste woord róoest er nog over gezegd worden, of burge meester Scheeres kondigde een schorsing aan, die aange vraagd was door een lid van B en W zelf. Iedereen dacht daarbij aan Posthoorn. Een half uur lang trokken B en W zich terug, want er was de dreiging dat de meerder heid van de PvdA-fractie niet van het verbouwingsvoorstel gediend was. Het is niet zozeer de grootte van het gevraagde bedrag waarmee de socialisten zaten, maar PvdA-fractielei- der Brouwer zei wel eens te willen weten wat nu precies de verwachtingen zijn voor het Passagetheater. Brouwer vindt dat een aantal essentiële punten in het voor stel van B en W ontbraken, zo als de doelstelling met Passa ge, een verantwoording van de voor- en nadelen, een beleids plan, exploitatiebereken ing voor de toekomst, enzovoorts. Wethouder Posthoorn moet dat er eerst nog maar eens bij zetten, dan wil de PvdA-frac tie verder denken over de ver bouwing. Deze 'oppositie* vanuit de ei gen PvdA dwong het college van B en W tot intern overleg, of het voorstel afgevoerd moest worden van de agenda. Uiteindelijk besloot men het te handhaven, maar op verzoek van de PvdA aan te willen houden tot een volgende ver gadering. Ook het CDA was hier voor, bij monde van Riet van Lambalgen, die vorige week als enige kritiek had ge uit op de Passage-plannen (die onder andere een verbouwing van Passage-Bio betreffen). De VVD ging achter zijn coali tiepartner staan. Fractieleider Gerard Verhulsdonk over Pas sage: „Ik heb vanochtend nog die bouwval bezichtigd en er moet dringend iets aan gebeu ren. Maar binnen een maand zie ik het nog niet instorten. Ik wil dus wel even wachten. Tenslotte heb ik de PvdA niet horen zeggen dat Passage dicht moet, nee, Brouwer wil het goed laten draaien. Als hij meer informatie wil, laat hij die dan krijgen." Alleen klein links was tegen uitstel. CPN-raadslid Eef Collé wees erop, dat PvdA*er Lou van der Stel dan best vorige week in de commissie al iets van ongenoegen had kunnen laten blijken, maar zoals Brou wer 2elf al zei, was zijn fractie verdeeld. Van der Stel behoort bij de minderheid die zonder omhaal al vóór verbouwing was. Dat vinden enkele fractiegenoten van hem opmerkelijk. Een verbouwing van Bio kan im mers ten koste gaan van het zolder theater De Teerstoof (ook al ligt dat op dit moment niet in de bedoeling) en Van der Stel Is nogal Teerstoof- minded. Hij wordt wel gezien als vertegenwoordiger van de Holmer-lobby: de club van po litici rond de Teerstoof-be- heerder, die het met fusie niet eens was. Maassluis Nog deze maand wil de gemeente Maas sluis een gesprek hebben met de eigenaren/bewoners van woningen in de Nieuwe Schoolstraat over verkoop aan de gemeente. De huizen moet plaats maken voor de woningbouw van Verto 2, die medio volgend jaar van start gaat De gemeente wil met de huis eigenaren ook praten over vervangende woonruimte bin nen Maassluis. De hi,Kzen aan de Nieuwe Schoolstraat date ren van het begin van deze eeuw en verkeren door gebrek aan onderhoud in een bijzon der slechte staat. „De Nieuwe Schoolstraat is een etterpuist in de gave bin nenstad. De straat valt vooral uit de toon, omdat de rest van het centrum er erg goed uit ziet. De huizen zijn van zo'n slechte kwaliteit dat de ener giekosten daar enorm hoog moeten zijn. De wind kan er overal zo doorheen", aldus een woordvoerder van de gemeen te. De bewoners van de Nieuwe Schoolstraat zijn vrijwel alle maal buitenlanders, voorna melijk grote gezinnen. Het zal daarom niet eenvoudig zijn passende huisvesting voor tien te vinden. De gemeente moet ook nieuw onderdak zoeken voor het kringloopproject De Kleine Schaal, dat in de straat een tweetal woningen huurt. Tot op heden heeft de ge meente nog geen andere bruikbare ruimte weten te vinden. Open jongerencentrum Dug- Out, gevestigd in de voormali ge tiouwfabriek aan de Lange Boonestraat, is eveneens ge dwongen te verhulzen. Begin april gaat de eerste paal de grond in voor een nieuw on derkomen voor Dug-Out aan het Mackayplein. Met de sloop van de Nieuwe Schoolstraat, een deel van de Lange Boone straat en de voormalige Verto- gebouwen verdwijnt weer een stukje oud Maassluis ten be hoeve van de woningbouw. Vlaardingen De meer derheid van de PvdA- fractie in de Rijnmond- raad wil de gewraakte zo nering voorlopig uit het streekplan halen. Vooral Vlaardingen is, ondèr aanvoering van wethou der Bas Goudriaan, fel van leer getrokken tegen dat plan. om woningbouw tot op twee kilometer van de industrie streng aan banden te leggen. „Hoop vol nieuws", noemde Goudriaan het standpunt van zijn partijgenoten in Rijnmond. Goudriaan ziet het voorlopig besluit van de PvdA als het eerste resultaat van de cam pagne van Vlaardingen tegen de zonering, die volgens de ge meente tot verpaupering van de oude wijken leidt. „De grootste fractie in de Rijn- mondraad wil de zonering schrappen uit het streekplan", vertelde hij de commissie voor stadsontwikkeling vorige week. „Als dat gebeurt zijn de problemen weer te overzien." Volgens fractievoorzitter Rob Suurendonk van de PvdA in Rijnmond ligt de zaak iets ge nuanceerder dan Goudriaan deed geloven. „Wij vinden zo nering wèl noodzakelijk", zegt Suurendonk. „Het wonen moet van het industriegebeu- ren gescheiden worden. Maar er zijn nog geen goede normen op basis waarvan je dat kunt doen. Daarom vinden wij het vooralsnog weinig zinvol om de zonering in het streekplan te handhaven." Bep Nachtegaal: „De een na de ander krijgt proble men." Vlaardingen De brievenbussen moeten weer in de flat en liefst in de eigen voordeur, vinden de bewoners van de oude renwoningen in Holy-Zuid. Zij hebben daar bij de PTT op aangedrongen. PvdA-raadslid Bep Nachtegaal, die in dezelf de buurt woont en de actie ondersteunt, kreeg vandaag het team van Vara's Ombudsman over de vloer. „De bewoners kregen maar geen antwoord van de PTT. Dat werden zij spuugzat", legt zij uit. Mevrouw De Groot schreef een brief aan Frits Bom en het kostte haar geen enkele moeite om een groot aantal bewoners te laten tekenen. Met brieven aan de PTT, de ministeries van Verkeer en Waterstaat en WVC en aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft ook de gemeente Vlaardingen zich achter de actie gesteld. „Die mensen zijn oud en de een na de ander krijgt er problemen mee om de post buiten te ha len", vertelt Bep Nachtegaal. „Die vragen het dan weer aan de buren: de paar mensen die het nog wel kunnen komen steeds meer onder druk te staan. Dat leidt tot vervelende situaties." Het besluit van de PTT, dat bij huizen met trappen alle brie venbussen in de hal moesten worden geplaatst, leidde zes jaar geleden al tot de nodige klachten van de oudere bewo ners van Roerdompstraat en Sperwerlaan. Maar de PTT antwoordde 'Regels zijn regels' en de klachtenstroom droogde op. Naarmate de mensen ou der worden nemen echter de klachten weer toe. Het PvdA- raadslid: „Ik ben naar die mensen toegestapt en heb ge zegd; kunnen wij niet opnieuw beginnen met die actie?" In tegenstelling tot zes jaar ge leden heeft de brievenschrij verij nu wel veel gevolgen. Ouderenbonden en huisartsen is om steun gevraagd, wethou der Mariétte Hoogendijk heeft al een paar gesprekken met de Vlaardingse PTT-directeur achter de rug en de gemeente wil via de VNG de zaak lande lijk aanpakken. „Er zit bewe ging in", constateert mevrouw Nachtegaal tevreden. De regels van de PTT voor brievenbussen in trappenhui zen bevat een uitzondenngs- clausule voor gehandicapten en bejaarden. „Maar dan moe ten die mensen zelf vragen om een brievenbus in de voor deur". legt Bep Nachtegaal uit. „Naar mijn mening moet dat bij de bouw van bejaardenwo- ningen al op voorhand zo ge regeld worden." Postbodes ztjn best bereid om voor oudere mensen een paar trappen te lopen, veronderstelt zij. Het programma van de Ombuds man wordt zaterdagmiddag uitgezonden op Nederland 2.. Vlaardingen/Schiedam Klanten van de pa Stadspost Vlaardingen/Schiedam zijn tevreden over de dienstverlening van het jonge bedrijf. Uit een enquête, die in opdracht van de directie van de Stadspost is ge houden, blijkt dat 18 van de 19 ondervraagde gebrui kers te spreken is over de bezorging van de post. Het lage tarief en de snelheid van werken werkt in het voordeel van de onderneming. In totaal hebben 75 mensen aan de enquête meegewerkt. De gemeente Schiedam heeft geruime tijd gebruik gemaakt van de diensten van de Stads post, Aan de relatie kwam een abrupt einde, toen bleek dat een dee! van de post tijdens de feestdagen niet was verwerkt. De commissie financiën van de gemeente verzette zich niet tegen het afstoten van de Stadspost, met uitzondering van D'66-raadslïd Adrï Reijn- hout. Ook gisteravond liet Reijnhout zijn ongenoegen nog blijken, zij het in de wandel gangen van de gemeenteraad. Inmiddels is wethouder Cor van Tilborg weer met de PTT in onderhandeling over een nieuw contract. Directeur Ron Houke van de Stadspost is weinig te spreken over die handelwijze: „De ge meente heeft een eigen rap port samengesteld en dat aan de commissie voorgelegd. De raadsleden kregen maar tien Sc hied am /Vlaardingen Wie de nieuwe maquette van rijks waterstaat voor rijksweg 19 wil zien, kan daarvoor donder dag naar Schipluiden. Ook deze gemeente is betrokken bij de aanleg van de omstreden weg tussen Schiedam/Vlaar dingen en Rijswijk, want het is de bedoeling dat de RW 19 langs Den Hoorn en zwembad Kerkpolder wordt aangelegd. Dat betekent dat driekwart van rijksweg 19 over Schiplui- dens grondgebied loopt De nieuwe maquette is uitge voerd mèt een aquaduct onder de Gaag. Er zullen woordvoer ders van rijkswaterstaat aan wezig zijn om eventuele vra gen te beantwoorden. Deze voorlichting heeft plaats in de Dorpshoeve in Schiplui den. Het publiek is welkom van 15.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Daarna zijn de raadsleden van Schipluiden aan de beurt Uit de enquête Komt naar vo ren dat 95 procent van de Schiedamse bevolking op de hoogte is van het bestaan van de Stadspost. Reeds een kwart van de inwoners maakt ge bruik van de diensten. De Stadspost kent ook nadelen. De ondervraagden wezen vooral op de uitsluitend lokale bestelling en het kleine aantal afleveradressen in de beide sleden. Maar ruim 70 procent heeft interesse in het bednjf. In het door de directie van de Stadspost opgestelde tegenrap- port wordt berekend dat de gemeente zich tussen de 50.000 en 80.000 gulden kan blijven besparen als het gebruik blijft maken van de diensten van cle Stadspost. Houke stelt nadruk kelijk: „De PTT geeft naar aanleiding van het bestaan van de Stadspost extra kortin gen. Die kortingen verdwijnen als de Stadspost zou worden opgeheven." minuten de tijd om ons tegen- rapport te bestuderen. Dat klopt niet. Op het moment zijn dertig gezinnen geheel of ge deeltelijk afhankelijk van de Stadspost, Het merendeel is ook nog afhankelijk van een uitkering. Via het kortingssys teem van de sociale dienst vloeit 75 procent van de lonen van de bestellers Usrug in de gemeentekas. Trekt de ge meente zich terug, dan komen de banen van de mensen di rect in gevaar." Schiedam Een spaarpot met 200 gulden namen inbrekers mee na een inbraak in de Turkse moskee in Schiedam. De onverlaten vernielden een ruit en konden zo het pand binnenkomen. Het filiaal var de Co-op aan de Mgr. Nolenilaan kreeg ook al bezoek van tnbrekers. Door een deur te forceren kwam men de winkel binnen. Wat er precies is weggenomen kon nog niet worden vastgesteld, Een inwoner van de Tu'mlaan mist na een bezoek van inbre kers zijn portefeuille met en kele honderden guldens en een jas. Wethouder Posthoorn geeft het startsein voor de actie. De leerlingen helpen mee. Schiedam Wethouder Her man Posthoorn zelf was van morgen naar de openbare kleuter- en lagere school Het Startblok gekomen om de eer ste lesbrief 'Schiedam Schoon Natuurlijk' uit te reiken. Het startsein van een actie om op een groot aantal scholen in de stad aandacht te besleden aan het schoonhouden van de eigen gemeente. In de lesbrief wordt onder meer aandacht besteed aan de gebouwen, de molens en de beelden m de stad, het stadsgroen, de vogels in de wijken, de vijvers, de singels, de bodem en de lucht. Schiedam Sportpark Harga heeft gisteravond twee financiële injecties gekregen van de Schiedamse ge meenteraad. Hoewel PvdA-woordvoerster Truus de Nijs donkere wolken boven het Hargapark zag hangen, omdat onduidelijk is wat de aanleg van sportvelden in Woudhoek-Noörd voor gevolgen zal hebben, had het gemeentebestuur er meer dan vier ton voor over om een zoomweg aan te leggen. Die weg komt ongeveer paral lel aan rijksweg 19 te lopen en vergroot de bereikbaarheid van sportclubs als Schiedam en SVV. Hun velden liggen nogal op afstand van de Olym- pïaweg. Via de Sportlaan is het nog een hele tippel en niet iedere sportliefhebber is even fluks ter been. De tweede injectie betreft een subsidie aan de stichting "Wie lerbaan Schiedam. Zij mag 34.000 gulden uit de gemeente kas investeren in de renovatie van het sinds 1976 gesloten, maar inmiddels weer geopen de parcours. De gemeenteraad is tevreden over het vrijwilli gerswerk op de wielerbaan en heeft vertrouwen in het stich tingsbestuur, waarin vertegen woordigers zitten van de sportraad, de toerclub, de ren nersclub en de 'oude' stichting. Toch kwamen beide punten er gisteravond niet zonder slag of stoot door. Wat de zoom weg betrof, vielen de bezwaren uit eindelijk nog wel mee, maar de PvdA vond vier ton wel veel, te meer omdat de directe sportbeoefening er niet mee gediend is „De clubs krijgen het hierdoor niet minder moeilijk," redeneerde Truus de Nijs. Tégen hei voorstel was. uiteindelijk alleen Bart de Leede (PSP/PPR), omdat vol gens hem alle financiële reser ve voor dit jaar erdoor opge slokt wordt en hij liever geld over houdt voor de kindercen tra en concretisering van het minimabeleid. De subsidie voor de wieler baan oogstte meer kritiek, voornamelijk door de scherpe formuleringen die CDA-raads- lid Luud Snel erop nahield. Hij betichtte sportwethouder Luub Hatkamp van laakbaar gedrag. „De wethouder vliegt bestuurlijk uit de bocht", vond Snel. Hij redeneerde namens zes van de negen CDA'ers (de andere drie hadden geen be zwaar) dat de gemeenteraad twee jaar geleden de renovatie van de wielerbaan geschrapt heeft wegens bezuinigingen en dat het dan geen pas geeft, als een wethouder op persoonlijke titel alsnog geld toezegt. Het CDA staat wel sympathiek te genover de wielerbaan, Izei Snel, maar hij had er geen geld voor over. Hafkamp en niet alleen hij reageerde verbaasd. De ge meenteraad heeft destijds wel iswaar bezuinigd, maar nooit heeft het gemeentebestuur uit gesproken dat de renovatie niet mocht worden uitgevoerd tegen een lager bedrag dan in het verleden berekend was. Toen de vrijwilligers hun en thousiasme in de praktijk de monstreerden, heeft Hafkamp dan ook laten weten dat hij bereid was in de raad een sub- sidievoorstel te verdedigen. „Dal is wat anders dan belo ven dat de raad dat geld wel even geeft. Daar heb ik name lijk niets over te zeggen", al dus gaf Hafkamp de CDA- meerderheid een lesje m de mocratische procedures. „Daar heb ik een andere interpreta tie aan gegeven", mompelde Snel en hij liep gauw naar zijn plaats terug. (ADVERTENTIE) OJriL Wy Wm 08 Withstrast 25 ^v~] Rotterdam Dagelijks geopend van 9.00-16.45 uur Zaterdag van 9.00-13.00 uur DERDE CONCERT IN AHOY VAN: Voorverkoop vanaf heden. Toegangsprijzen: 45-, 40.-, en ƒ35.- Schiedam Vrouwelijke ambtenaren van de gemeente Schiedam, die in verwachting raken van een kind, moeten het recht krijgen om zelf te bepalen wanneer zij zwanger schapsverlof willen opnemen. Dat vindt PSP/PPR-raadslid Bart de Leede. Hij wees er gisteravond in de gemeenteraad op dat sommige zwangere vrouwen liefst door werken tot een week of twee vóór de bevalling om daarna langer verlof te kunnen ne men, maar de ziektewet staat dat momenteel niet toe. Alge meen is dat vrouwen eerder het verlof moeten opnemen, anders vervalt het. Toen De Leede over zwanger schap begon, vroeg VVD'er Verhulsdonk: „Je voelt je toch wel goed?" Maassluis Bewoners van de gemeente Maassluis, die hun tiets kwijt zijn, kunnen vrij dagmiddag op het politiebu reau terecht tijdens de jaarlijk se kijkdag. Tussen twee en vier uur kan men zien, of de fiets door de politie is gevon den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1