over en bronchitis Bejaardenwerk peilt behoefte groepswonen S3 gppijp? 1?5 HAMMINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Mag publiek nu wel of niet meepraten? Vrije Liggers boos: üil wordt oorlog' 150 150 Twee dieven Aangehouden Slang op visite Betrapt Paspoort voor minima Steunfraude Padvinders knappen asiels op Dag-meao valt goed Zakk vijf mille buit Mpo Ntoane preekt over 'trekarbeid' Gea's werk in Brazilië Jongelui op de vlucht Sloopboot uitgebrand voor |jf MAANDAG 25 MAART 1985 Maassluis Dat er iets niet klopt in de Vertowijk in Maassluis, daar is iedereen het allang over eens, maar de bewoners van de wijk zouden wel eens wat meer duidelijkheid over hun situatie willen hebben. Het is nu alweer drie jaar gele den dat mevrouw Kouwenho- ven bij de gemeente ging kla gen over een stanklucht en vochtige plekken in haar wo ning. Vooral de huizen die zijn gebouwd op het voormalige fa brieksterrein van de Verenig de Touwfabriek hebben met de problemen te kampen. Langzaam drong het tot de be woners van de wijk door. Niet alleen de' grond in de Steen- dijkpolder is ernstig verontrei nigd, ook grote delen van de Vertowijk. Juist eind vorige week kregen de bewoners van Rijnmond te horen dat gestart zal worden met het nader onderzoek. Het was het eerste teken van leven voor de bewoners van de over heid, sinds oktober 1984. „De onrust in de wijk neemt alleen maar toe", aldus mevrouw Kouwenhoven, die inmiddels zitting heeft genomen in de commissie die de belangen van de wijkbewoners moet behar tigen. Het water in de kruipruimten is vermoedelijk zwaar veront reinigd. „De lucht die er uit komt is bijna niet te harden. Het trekt door het hele huis, van ,de kamer, naar de slaap kamers en zo naar de zolder. De olie drijft gewoon op het water." Probleem is dat het water niet de grond in kan zakken. Op anderhalve' meter zit een on doordringbare kleilaag. „Toen de touwfabriek er nog stond is er met tal van chemicaliën ge werkt, onder meer rattekruid, om de beesten van de kabels weg te houden. Het onderzoek moet nu maar uitwijzen hoe ernstig de verontreiniging is", aldus mevrouw Kouwenho ven. Problemen De bewoners verkeren dus nog steeds in onzekerheid, „En dat is het ergste", weet me vrouw Kouwenhoven uit ei gen ervaring. „We leven nu al zolang met het probleem, dat het bijna ondraaglijk wordt. Al die jaren hebben wij het water uit de kraan gedronken, heb ben kinderen in het zand lo pen wroeten en wat al niet meer. Al die onderzoeken du ren zo vreselijk lang. Het oriënterend onderzoekzou drie maanden in beslag ne men, maar het heeft ruim tien maanden geduurd." Bij mensen is de vloer constant vochtig, de muren nat. En nóg is de oor zaak niet bekend". De bewoners van de wijk voe ren wel actie. Zo werd in 1983 de jaarlijkse huurverhoging geweigerd. Alleen aan deskun digheid ontbreekt het nog. „Wij zouden dolgraag een arts en een chemicus in onze werk groep willen hebben. Ik weet het, in de Steendijkpolder is dat geen probleem, maar bij ons ligt dat duidelijk anders. De wijk is anders jsamenge- Mevrouw Kouwenho ven: 'Onze kerheid on draaglijk.' steld. Wij hebben wel veel steun van de deskundigen in de Steendijkpolder, want die mensen helpen waar ze kun nen, maar zij hebben natuur lijk ook te maken met hun ei gen problemen". Voorlopig blij ft het een uiterst duistere situatie die nog lang za! aanhouden. „Het nader on derzoek wordt pas medio 1986 afgerond en ik denk eigenlijk nog wel veel later. Natuurlijk worden we dan wel steeds op de hoogte gehouden door Rijn mond, maar echt maatregelen worden er niet genomen. Wij zitten nu al zolang met de pro blemen, dat voor ons alles niet snel genoeg kan gaan". Een eventuele sanering zal dan pas in het jaar 1987 plaats kunnen vinden. Mevr. Kou wenhoven hoopt niet dat er dan een onbevredigende oplos sing uit de bus komt rollen. „Want de geestelijke belasting is erg groot. De mensen krij gen klap op klap. Zeker ais ze horen dat er gif in de wijk is gevonden. Sommigen raken in paniek, wilden direct verhui zen, Zo is de stemming in onze wijk. Als aan het eind van de rit bijvoorbeeld gekozen zou worden voor het inpakken van het gif, dan zou ik een ge weldige mentale dreun krij gen. Dan zadel je de volgende generatie met ons probleem op, omdat er in de toekomst tóch nieuwe maatregelen ge nomen moeten worden. Een dure en onbevredigende oplos sing, waar niemand bij gebaat is. Wij willen een goed sane ringsplan. Want gezond is het niet, wonen in deze wijk. Men sen bellen met klachten over huiduitslag en bronchitis. Je weet niet of het door de ver ontreiniging komt, maar zo lang er geen duidelijkheid is denk je daar wel aan," Schiedam De Raad voor het Bejaardenwerk wil on der vijftig-plussers de behoefte peilen aan andere woonvormen dan Schiedam nu bieden kan. Oudere in gezetenen hebben niet veel keus: of zij wonen zelfstan dig en eventueel samen met een partner, zoon of doch ter, of zij gaan naar een bejaardenhuis. Mogelijkheden om met een kleine groep ouderen een woning te be trekken zijn er praktisch niet. De Raad voor Bejaardenwerk houdt er morgen vanaf .twee uur een discussiemiddag over in de verwarmde Voorhof van de Grote Kerk. De stichting heeft iemand uitgenodigd om te komen vertellen over haar ervaringen met groepswonen voor ouderen. Het blijkt dat, waar mogelijkheden hiertoe gecreëerd worden, de belang stelling toeneemt en van een succes sprake is. Bejaarden blijken in deze kleinschalige opzet veel steun aan elkaar te hebben. Maar het is een nieuwe ont wikkeling, waar veel gemeen ten nog nauwelijks hun licht over hebben laten schijnen. Ook in Schiedam is het nieuw. Dat komt onder meer. omdat ouderen zelf nog weinig pogin gen in die richting hebben ge daan. Groepswonen klinkt sommigen ook zo commune achtig, iets wat jongeren vijf den jaar geleden aansprak. Het is ook typerend, dat de in middels ingeslapen vereniging Centraal Wonen Schiedam nooit bejaarden als lid heeft gehad. Ook deze vereniging mikte op groepswonen, liefst oudere en jongere mensen bij elkaar, met elk eigen kamers maar ook gemeenschappelijke ruimten: te vergelijken met een bejaardentehuis met een dienstencentrum, maar dan in het klein. De Raad voor het Bejaarden werk houdt de discussiemid dag over groepswonen in de Grote Kerk om terloops de aandacht te vestigen op de tentoonstelling 'Wonen als je ouder wordt', die tot en met donderdag duurt. Vlaardingen Na een tip uit de bevolking kon de Vlaar- dingse politie twee inbrekers aanhouden. De mannen had den. ingebroken in een siga renwinkel aan de Reigerlaan. De toegangsdeur was verwij derd en uit de kassa had het koppel een geldbedrag wegge nomen. Getuigen hadden echter het kenteken van de vluchtauto genoteerd en aan de Zwaluw- laan kon de politie de beide mannen inrekenen. Schiedam Een familie in de Professor Kamerlingh Onnes- laan beleefde zaterdagavond een spannend half uurtje. De bewoners zaten rustig in huis toen één van hen plotseling een ongeveer 1,25 meter lange lichtbruine slang in de huiska mer ontwaarde. De politie moest er aan te pas komen om met een wapenstok ën een be zemsteel het dier in een kar tonnen doos te krijgen. Het dier, dat naar diergaarde Blijdorp werd overgebracht, bleek een ongevaarlijke gele rattenslang te zijn. De eige naar meldde zich kort daarop bij de politie. De man woont in dezelfde straat. Schiedam De kleinlinkse partijen in Schiedam wil len het spreekrecht voor publiek bij commissieverga deringen beter geregeld zien. De manier, waarop bur gemeester Scheeres in januari tegenover tweehonderd Woudhoekers zat te schipperen met de inspraak, is de directe aanleiding voor het verzoek van Ulferd Bruse- ker (CPN), Herman Noordegraaf (PSP/PPR) en Adri Reijnhout (D'66). Jaren geleden begon wethou der-Posthoorn met hot experi ment om burgers te laten mee praten tijdens behandeling van agendapunten. Publiek kreeg hiertoe de gelegenheid aan sluitend op de raadsleden in de commissies. Dat expériment beviel zo goed, dat het werd overgenomen in de commissies stadsvernieuwing en ruimtelij ke ordening. Maar in andere commissies gaat het stroever. Klein links wijst erop dat burgemeester Scheeres in januari 'pas na veel gediscussieer en na aan vankelijke weigering' besloot de Woudhoekers alsnog spreekrecht te geven over de erfpachtkwestie. Scheeres be-' riep zich op het reglement van orde. Maar de onduidelijkheid blijft, vinden Bruseker, Noor degraaf en Reijnhout. Zij Wil len het experiment-Posthoorn als 'ondergrens' in de commis sieverordening wordt vastge legd en dat er de nodige flexi biliteit moet zijn.- Bovendien zou. evenals in de welzijns- commissie van wethouder Hafkamp, een rondvraag voor het publiek moeten worden ingevoerd aan het eind van elke vergadering. Dan kan pu bliek ook inspreken over pun ten, die niet op de agenda staan. Dat kan nu niet. Woensdagavond vergadert hierover de commissie algeme ne en bestuurlijke zaken onder leiding van Scheeres. Maassluis Twee inbrekers werden vrijdagnacht op heter daad betrapt door de Maassluï- se politie. Het duo was het Pol derhuis in de Dijkpolder bin nengegaan en had de stereo apparatuur al weggenomen. De politie arriveerde echter op tijd om de jongelui van 18 en 20 jaar in te rekenen. Nader onderzoek leerde dat het tweetal eerder in de nacht had ingebroken in café Mon Ami. Daar werd 300 gulden weggenomen. Vlaardingen Een werk groep van de gemeente over weegt invoering van een pas poort voor mensen met een minimum-uitkering. Dat staat in de nota over een minima beleid in Vlaardingen, die bin nenkort verschijnt. De bezitter van zo'n paspoort zou korting krijgen op de contributie van door de gemeente gesubsi dieerde instellingen. Alvorens plannen voor een paspoortsysteem, die in andere gemeenten veel kritiek uitlok ten, verder uit te werken wil de gemeente overleg voeren met het Vlaardings uitkerings- gerechtigdenberaad (VUB). De werkgroep heeft niet uitgere kend wal het plan kost. Voor het paspoort zouden de men sen in aanmerking komen die ook recht hebben op een een malige uitkering. In 1984 wa ren dat er in Vlaardingen 3302. Een noodfonds voor mensen met een uitkering die steeds dieper in de schulden dreigen te raken wijst de werkgroep voorlopig af. Schiedam stelde onlangs wel zo'n fonds in. De werkgroep wil de ervaringen van andere gemeenten af wachten. Ruimere mogelijkhe den tot teruggave van* ge meentelijke belastingen, waar het VUB al een paar keer. op aandrong, ziet de -werkgroep niet. Dominee Mpo Ntoane. Schiedam Voorzitter Goof Hendriks van de watersport vereniging Vrije Liggers maakt zich boos over wat hij noemt 'het discriminerende beleid van de gemeente Schiedam'. In zijn woede roept hij uit: „Ik pik dit niet en mijn vereniging ook niet. Dit wordt voor de gemeente oorlog met de Vrije Liggers." Het gaat er volgens hem om dat bcotbezitters met een mi nimum inkomen gedwongen worden de jachthavens in ie gaan of anders Schiedam uit te moeten, terwijl meer welge stelde jacht eigen aars van bui ten het zich gemakkelijk kun- Vlaardingen 'Een 36-jarige Vlaardingur is door de politie aangehouden op verdenking van steunfraude. In de periode van 1 september 1982 tot 19 augustus 1983 zou de man 17.000 gulden ten onrechte hebben ontvangen van de soci ale dienst. nen veroorloven een door de gemeente erkende ligplaats te betalen. „Dit past een sociale stad niet", vindt Hendriks. De Vrije Liggers hebben hun boten in de Schie, maar het gemeentelijk beleid is erop ge richt alle pteziorschepen in een jachthaven te manoeuvre ren. Hendriks kijkt er de ha vendienst op aan, maar daar reageert de heer Boom, plaats vervanger van havenmeester Theo Sabel: „Ik begrijp niet waarom die meneer Hendriks boos op ons is. Het is beleid van B en W, niet van de ha vendienst." Verantwoordelijk wethouder Zijdeveld is wegens werk zaamheden elders echter niet voor commentaar bereikbaar. Goof Hendriks is in de politiek over het algemeen zwaar te leurgesteld. Zijn Vrije Liggers hebben enkele weken geleden een brief gestuurd aan de ge meenteraadsleden. maar daar heeft nog niemand op gerea geerd. De Vrije Liggers voelen zich gegriefd dat CDA-raads lid Ru Hartog wei bij water sportvereniging De Schie is komen luisteren. Padvinders op de kinderboerderij in het Prinses Beatrix- park. Twee geiten kijken nieuwsgierig toe. Vlaardingen/Schiedam Vlaardingse en Sehiedamse scouts lieten zich weer eens van hun beste kant zien. De dierenasiels tn de beide ste den kregen van de scouts een grondige opknapbeurt en verzorgden de beesten. ïn de aan de Van der Linden van den Heuvellweg in Vlaardin gen en aan de Sportlaan in Schiedam was het dan ook een fikse bedrijvigheid zater dagmorgen. Zo werden het dagverblijf, de stallen, de vo gelkooien en de speeltuin sehoongem aak t. Voor de komende weken staan voor de padvinders in het jubileumjaar (75) nog tal van activiteiten op het pro gramma. De in het hele land bekende actie 'n Heitje voor een karweitje staat centraal van 10 tot en met 13 april en op 20 april is er een open dag. In heel Nederland zijn dan de scoutinggroepshuizen open voor belangstellenden. Overigens hebben de pad vinders al een reeks van ac tiviteiten achter de rug. Tij dens de nieuwjaarsrecepties in de Waterwegsteden wer den aan de burgemeesters van de steden taarten aange boden en kwam Prins Claus 2elfs naar Maasland om daar een oorkonde uit te reiken aan padvinders. Schiedam De enquête, die de gemeente Schiedam heeft gehouden onder de bevolking om de animo voor een dag- meao voor volwassenen te pei len, heeft veel positieve reac ties opgeleverd. De animo is 20 groot dat met een proefin- schrijving begonnen wordt. Avondscl olengemeenschap Mercurtu; belegt dinsdag twee voorlicht ngsb' - *-"—Msten over de mogelijk te starten meao. De eerste is 's morgens in de foyer van het Passage Theater van 10 tot 12 uur. 's Avonds kan men tussen 19 en 21 uur in De Blauwe Bruc te recht. Als de interesse dan nog groot blijkt, wordt het ministerie ge vraagd groen licht te geven. De dag-meao zou dan komend studiejaar van start moeten gaan. Tijdens de bijeenkomsten wordt tevens informatie gege ven over andere vormen van volwassenenonderwijs. bister: Schiedam De 25-jarige Rot terdamse, die vorige week op koopavond op heterdaad door een agenie werd betrapt toen zij een portemonnee rolde, heeft bek 2nd de laatste maan den in Sfhiedam tenminste elf keer acti if te zijn geweest. Zij opereerde vaak op de week markt. Ook in Rotterdam maakte ij 26 mensen de porte monnee afhandig. Op die ma nier heeft zij in februari en maart in totaal zo'n 5500 gul den 'bijverdiend'. Vlaardingen Dominee Mpo Ntoane was zondagavond één van de acht zwarte Zuidafri- kaanse geestelijken, die voor-? ging in het maatschappelijk avondgebed dat in het Groen van Prinstererlyceum werd gehouden. Het avondgebed wijkt af van een reguliere preek omdat er ook ruimte is voor een aetie-clemeni. De organiserende protestantse kerken in Vlaardingen hebben als thema voor dit jaar geko zen voor de in Zuid-Afrika zo verfoeide 'trekarbeid'. Dat is een vorm van arbeid waarbij de mannen genoodzaakt zijn op honderden kilometers af stand van hun gezin de kost te verdienen. Het avondgebed is een kerke lijk gebeuren dat ook door veel niet-kerkelijke Vlaardin- gers goed werd bezocht. Aan de enorme toeloop was onge twijfeld ook de afwijkende manier van preken debet. Die doet rommeliger aan dan Ne derlandse kerkgangers ge wend zijn. Den Haag De Sehiedamse Gea Kalkman (31) is één van de vijf Nederlandse kunste naars. van wie het ministerie van WVC werk inzendt voor de biënnale in Sao Pauio in Brazilië. Van Gea Kalkman, die foto grafie construeert, verschijnen geregeld werken in tijdschrif ten. Haar ingezonden werk verkeert temidden van kunst van vier Amsterdammers: An- suya Blom (28). Mariene Du mas (31), Rob Schol te (26) en Emo Verkerk (29). Ook stuurt- WVC schilderijen van Pietsr. Ouborg (1893-1965) in. Vlaardingen Bezoekers van wijkcentrum De Heipaal in Holy maakten zaterdagnacht I bij het verlaten van hel ge bouw zoveel lawaai dat de po litie moest worden ingescha keld. De jongelui gooiden met vuurwerk en reden af en aan met hun bromfietsen. Toen de politie arriveerde sloeg de jeugd op de vlucht, maar agenten konden toch nog drie jongens arresteren, Eén van de jongens is overgedra gen aan de marechaussee. De man had een bezoeker van het wijkcentrum mishandeld. Schiedam Een oude. naam loze coaster die aan het Gusto- terrein lag afgemeerd, is zater dagmiddag voor een groot ge deelte uitgebrand. De brand op de boot, die daar lag om ge sloopt te worden, moet in één van de manschappenverblij ven zijn ontstaan. Het blus werk werd in eendrachtige sa menwerking doei' de Sehie damse brandweer, de Rotter damse havendienst en de ri vierpolitie uitgevoerd. De ri vierpolitie verricht het onder zoek naar de toedracht van de br^na. (ADVERTENTIE) Uit ons tuincentrum 50 Gladiolen. in gemengde kleuren. Grootte 8/10 van a,25 voor 50 Anemonen. In gemengde kleuren. Grootte 2/3. Van3r5ff voor 50 Geluksklavers. (Oxalls). van_5f9cr voor 3 oranjerode lelies. (Enchantment). Grcotte 10. Bolienpotera^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1