WftFEBWEE Irouwer had goed in de OGEM gepast' SPORT Kunstgras moet Pollux van ondergang redden GREEN EAGLES REDT HET NIET Eddy Stuy: 'Een aangepaste stad' PERSOONLIJK Boedhram blijft bij NOAD 'Veel mensen nu geen lid Schiedam houdt eigen Kerkepad Leen Torn komt er aan if Bewoners verenigingen diep gekrenkt Peter Sneep de sterkste SPORTAGENDA Hindernis- jacht in Vlaardingen .h» Eddy Stuy: „Ik hoop niet dat mijn rapport ergens in een bu reaula verzeild raakt." Vlaardingen De Vlaar dingse gehandicapten doen een eenmalig beroep op hun valide medebur gers. Voor een onderzoek naar mogelijkheden, die gehandicapten hebben om aan de Vlaardingse sa menleving deel ie nemen, zijn mensen nodig die daarbij het noodzakelijke 'veldwerk' doen. Dat werk zal hooguit een hal ve dag in beslag nemen en in de paasvakantie worden ver richt. Het is de bedoeling dat vrijwilligers met controlelijst en meetlat twee of drie straten controleren op hun begaan baarheid. Een paar maanden geleden de poneerde de gemeente een verzoek bij de Tilburgse Ver- keersacademie om stagatres een onderzoek naar de 'rol- stoelvriendeiijkheid' van de stad te laten doen. Met de re sultaten van zo'n rapport weet met name Gemeentewerken waar en hoe er in het belang van gehandicapten moet wor den gewerkt- Dat verzoek werd gehonoreerd met de komst van laatstejaars student door Mari Timmermans Eddy Stuy, die van dit project zijn afstudeerscriptie wil ma ken. Om een dergelijk onderzoek goed op te zetten is in ieder geval een lijstje nodig van de locaties waar gehandicapten vaak heen willen. Stadhuis, GA K-kantoor, winkelcentra, bibliotheken, schouwburg, park enzovoort. Veel van die locaties zijn in het centrum te vinden en daarom is dat ge bied ook de voornaamste zorg. De belanghebbende kant le vert meer problemen. Bij de gemeente Vlaardingen zijn on geveer drieduizend gehandi capten bekend. Die registratie vindt voor een deel op bet stadhuis plaats, waar bijvoor beeld de in validen parkeer- kaarten worden uitgegeven. Via woningaanpassingen en voorzieningen kunnen er ver der veel gehandicapten wor den 'opgespoord', al weet men dat er veel mensen slecht ter been zijn die nergens geno teerd staan. Het zou zo moeten zijn dat de gehandicapte vanuit zijn wo ning genoemde bestemmingen zonder hinde vóssen kan be reiken. De werkelijkheid is meestal anders. Woning en be stemming kunnen uitstekend aangepast zijn, maar de weg ertussen kan onoverkomelijke problemen opleveren. Routes Op kamer 10? van Gemeente werken zit het Vlaardingse bureau Verkeerszaken. Te midden van bont gekleurde plattegronden en ingewikkel de straatontwerpen zit Eddy Stuy aan zijn scriptie te wer ken. „Ja, het is natuurlijk on mogelijk om iedere straathoek van een af ritje te voorzien. Als gemeentwerken ergens bezig is, kan dat met weinig moeite meegenomen worden, maar het wordt toch een te kostbare zaak om speciaal daarvoor aan het werk te gaan." Eddy meent dat er soms ge woon niet aan gedacht wordt en dat men pas tot de ontdek king komt de mindervaïiden te zijn vergeten als een herbe strating eenmaal voltooid is. De grote plattegrond achter zijn bureau is bezaaid met honderden rode stipjes. Hij legt uit dat de plaatsen zijn zijn waar 'geregistreerde' ge handicapten wonen en dat de blauwe hokjes de geijkte be stemmingen zijn. De groene zijn de parken, oranje de ge zondheidscentra enzovoorts. Het is Eddy's streven al die Schiedam De telefoon stond de laatste dagen niet stil. Als het Gé Brouwer er al om te doen geweest is de Schiedamse bewonersverenigingen met een bon-mot tot actie te -bewe gen, dan is hij aardig geslaagd. In successie gaven Zuid, Cen trum, West, Oost en Bachplein publiekelijk uiting aan hun gramschap, ieder op hun eigen manier. Schiedam-Oost vraagt de gemeenteraad zich te dis- tanciéren van Brouwers uit spraak, dat bewonersvereni gingen een mode van de jaren zeventig zijn. Zuid verwijt Brouwer in een open brief dat juist de politieke partijen een kwijnende zaak zijn. Andere verenigingen komen met mondelinge reacties. Op een winderige namiddag staan Hans Coster en Jaap Nieswaag op hun achterste benen; zij vragen zich af of al hun vrij willigerswerk soms lucht was voor de PvdA-leider. Hans Oosten „Wie heeft de SSSW-affaire boven water ge tild? Was dat de politiek soms, of was dat de bewonersvereni ging Schiedam-West. Dat wa ren wij. En het was zelfs zo dat de PvdA er geen vuile handen aan wilde maken. Dat durfden ze niet, want Prins was een PvdA-mannetje." (Prins was de directeur van de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties, waarnaar onderzoeken door justitie en ministerie nog steeds niet zijn afgerond.) Nieswaag en Coster zijn in Schiedam-West bekende na men en niet alleen daar. Beiden hebben zich ingezet voor behoud van het opbouw werk in de vier oude wijken van Schiedam, want opbouw werkers zijn voor bewoners verenigingen wat ambtenaren voor politici zijn. Nieswaag hield er een hartinfarct aan over, toen 'zijn' PvdA samen met de VVD het mes zette in de opbouwwerkstichting SSWO. ,,De SSWO is niet door eigen talen ten onder gegaan, maar door Kor Kegel door de houding van de PvdA gedwongen tot liquidatie," zégt Jaap Nieswaag. „Onze hand vaten zijn verwijderd. Brou wer heeft ons de kracht ontno men om ons te specialiseren. En dan zegt hij nu, dat wij een aflopende beweging zijn...? Brouwer had goed gepast in de OGEM. Daar misten ze ook het contact met de werkvloer. En net als bij de OGEM heeft de top het werk aan de grond geholpen. Ik denk wel eens, Gé, was toch als politiek als één blok achter ons gaan staan. Laat MacKinsey eens de stofkam door het stadskantoor halen. Dan bespaar je toch ka pitalen meer dan in dat beetje opbouwwerk wat wij hadden?" verenigingen geen spring plank meer naar de'politiek. Daar zijn deze mensen te ver standig voor. Ja, aan één kant zou je zeggen: intelligente mensen, ga in de politiek, want t is kennelijk een grote behoefte aan als je Brouwer zo hoort. In zijn tijd was een be wonersvereniging wel een leuk opstapje, zie Posthoorn, zie Zijdeveld, zie Scheeres, zie Brouwer zelf. Maar nu zij op het pluche zitten, worden wij om zeep geholpen." Nieswaag betreurt die houding zeer: „Wij leven hier in een soort Madurodam. Wat hier in Schiedam .gebeurt, gebeurt in Den Haag in het groot. Gé is rechts aan het inhalen en nog over de vluchtstrook ook. Ze vergeten dat zij met mensen bezig zijn." 60 Jaar Met een bos bloemen in de hand belde de Vlaardingse loco- burgemeester IJsbrand van der Velden gistermorgen aan de Rozenlaan aan bij net echtpaar Ruijsbroek-Den Hoedt. Het %vas precies zestig jaar geleden dat Michiel Cor nells Ruiisbroek uit Schiplui den en ae Rotterdamse Wil- helmina den Hoedt in Vlaar- dingen in het huwelijk traden. 'Van der Velden kwam hen daarmee feliciteren. Onderscheiding Met een koninklijke onder scheiding kreeg Vlaardinger A. Meuldijk gisteren bij distil leerderij Dirkzwager waarde ring voor de vijftig jaar, die bij bij het Schiedamse bedrijf heeft gewerkt Meuldijk klom in die halve eeuw op van jong ste bediende tot chef de bu reau. Burgemeester Scheeres reikte de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uit. Goudvis Alsof het meedraaien in een bewonersvereniging een leuke hobby is, zo praat Brouwer er over, vinden Jaap Nieswaag en Hans Coster. „Maar ik doe dit niet voor mijn lol", zegt Nieswaag. „Ik ben alleen ver slaafd aan rechtvaardigheid. Weet je, er zijn mensen die lie ver een goudvis ïn een kom le ren praten dan dat zij nog één keer terugkomen bij een be wonersvereniging. Zie werden helemaal gek van de moeilijk heden. die je daar tegen het lijf loopt. Hans Coster is vorige week nog bezig geweest 140 mensen te helpen met het in vullen van formulieren: huis vesting, belasting. Gek word je ervan. Dan is het toch een knappe prestatie, als er nog mensen overblijven die het mentaal aankunnen? Denkt Brouwer dat het ons alleen maar om stadsvernieuwing gaat en dat er hier niets méér gedaan wordt? Er spelen tallo ze zaken op stedelijk niveau, die de politiek klakkeloos laat passeren." Hans Coster: „Maar als Brou wer zich daar niet "n verdiept, hoort hij niet va?* ons. Kijk, wij hebben ook actie leren voeren. Wij gaan niet meer door beton, wij komen mis schien minder in de krant. Maar is dat een maatstaf? Kijk, tegenwoordig zijn bewoners- Jaap Nieswaag en Hans Coster: „Verslaafd aan rechtvaar digheid." I Vlaardingen Het regionale tafeltennis staat op een laag I pitfe- Geen enkel kampioen schap, terwijl bij NOAD, De Korenbeurs en Radio Mole naar degradaties zelfs troef zijn. Slechts de eerste teams van NOAD en De Korenbeurs vormen daarop een uitzonde ring. NOAD verloor weliswaar met 2-8 van Scylla 2, maar deze nederlaag had geen conse quenties. De degradanten (LUTO en JCV) waren al be kend, zodat NOAD zich, zij het moeizaam, in de tweede divi sie heeft gehandhaafd. Jan Landsbergen en Ron van der Wijk bleven ditmaal met lege handen. De twee Schie- damse tegenpunten kwamen op naam van Jan Simons, die zijn gemiddelde wat opvijzel de. Simons won zowel van De Vrind als van Riethoven en verloor in de derde game nipt van Meijer: 10-21, 21-18 en 18- 21. Nu Boedhram naar het eerste team doorschuift, heeft hij be- Rotterdams Nieuwsblad 4 U dinsdag RW 2 april 1965 m vestigd- bij NOAD te blijven spelen. Wie voor Boedhram het veld moet ruimen, is- hoe niet bekend. Simons, Lands bergen en Van der Wijk hèb- ben, met nog slechts één wed strijd te spelen, een vrijwel ge lijk percentage. De Korenbeurs blijft in de vijfde divisie dank zij een 5-5 gelukspel bij Tafelten nishuis 4. Radio Molenaar daarentegen verdween daar uit. De Vlaar- dmgers verloren bij Middel burg-Zuid met 7-3, na notabe- ne een 3-1 voorsprong te heb ben gehad. De punten kwa men op naam van Guy Noord- ink en Jan Jaap van der Mark elk één keer en samen in het dubbel. rode stipjes via aan obstakel- vrije weg te verbinden met de I diverse bestemmingen. Een gi gantische klus. „Natuurlijk kan je niet iedere zijstraat on der de loep nemen, al zou dat wèl moeten. Daar wonen ten slotte de mensen waar het om gaat. Het lijkt me rot als de ob- stakelvrije route pas driehon derd meter van je deur begint en die afstand nou net onover- brugbaar is." In het onderzoek worden i voorlopig echter alleen grotere doorgaande wegen opgeno men. „In ieder geval is er dan een basis, waarop later kleine re vertakkingen kunnen wor den gemaakt." Kansarm Eddy Stuy wilde eigenlijk in het Westafrikaanse Oppervol- ta zijn afstudeerproject maken. „Dat realiseren wij ons.nooit zo erg, maar die steden daar zijn vaak verkeerstechnisch een chaos. En vervoer is in de Derde Wereld erg belangrijk. Het heeft daar natuurlijk niet I de hoogste prioriteit, maar toch..." Oppervolta ging om al lerlei redenen niet door. Stuy wilde zich met zijn werk toch voor kansarmen inzetten en I het Vlaardingse stageverzoek sloot daar ook wel bij aan. j „Moeilijk werk, dat wel eh ik hoop maar dat mijn eindrap port niet ergens onderin èen 'bureaula verzeild raakt," Eddy denkt ook niet dat dat zal ge beuren: „Waarom zou Vlaar dingen anders om zo'n onder- I zoek gevraagd hebben?" De Vlaardingse gehandicap ten, verenigd in het Vlaar dingse Overleg Revalidatie I (VOR), ondersteunen Stuy's 1 werk van harte. Regelmatig 1 brengt Eddy hen verslag uit f van zijn werkzaamheden en maakt dankbaar gebruik van hun ideëen en suggesties. De op één na laatste fase van het onderzoek stuit echter op wat I praktische bezwaren. Waar 1 een straat niet aangepast is, I kan een gehandicapte zelf I moeilijk aan het meten gaan. f Bovendien beschikt het VOR over niet voldoende* mens- kracht. Een oproep aan de burgerij I leek de eenvoudigste oplos sing. Stuy: „Wanneer twintig, f dertig mensen een halve dag aan het werk gaan, Is het rond. Het komt neer op het signaleren van obstakels, van lastige drempeltjes en onover zichtelijke situaties," De part time 'hindernisjagers' krijgen I nauwkeurige instructies inee 1 van wat wèl en wat niet aan- vaarbaar is. Wie aan het onderzoek wil I meewerken moet contact op nemen met Eddy Stuy bij Ge- I meentewerken. Telefoon I 340044, toestel 170. Wie meer I informatie wil kan terecht bij f het VOR. Voorzitter is me vrouw J. van Reisen, telefoon I 346149 en secretaris is George I Herder van het SISO, telefoon 359555. K°?'9 "'"-f5'en HansJ.Vissct;er lalen zien, dat kunstgras voor Pollux pure noodzaak is „Dan zeggen zij, „was er dit weekeinde gespeeld". Vlaardingen Het water I is Pollux tot aan de lippen gestegen. Slechts de aan leg van een kunstgras veld, waarmee 'all-in' (veld, omheining, verlich ting) ongeveer zeshon derdduizend gulden is ge moeid, kan de levensvat baarheid van de Vlaar dingse hockeyvereniging garanderen. Nu deze zomer in Schiedam zelfs twee van deze 'tapijten' in gebruik worden genomen en het Maassluise Evergreen binnen een jaar op het aller nieuwste procédé de sticks wil kruisen, lijkt de positie van Pollux van alle kanten te wor den aangevreten. 'Kunstgras in 1986, of nooit' is dus de noodkreet, die voorzitter Hugo Künig en bestuurslid Hans Vissen er naar het gemeentebe stuur hebben doen_uitgaan. Het initiatief van Pollux komt voor de plaatselijke overheid op een uiterst ongelegen mo ment. In alle stilte wordt op het stadskantoor de meerja renbegroting 1985-1989 opge steld, "waarin naar alle waar schijnlijkheid geen bedrag voor een kunstgrasveld is ver werkt. Het is trouwens nog maar de vraag of de renovatie van de atletiekbaan van For- tuna in dat investeringspro gramma voorkomt. Waarmee alleen maar wordt aangege ven, dat er vooralsnog andere prioriteiten zijn, die de lokroep van Pollux naar de achter grond verdrijven. Pollux heeft inmiddels een in formatie-avond achter de rug over deze problematiek, maar écht iets wijzer is men niet ge worden. Verbale medewer king, dat wel, maar daar kan niemand zich eigenlijk een buil aan vallen, omdat het een pure centenkwestie is, waaro ver door anderen wordt be slist. Zo heeft wethouder Jan Madern, vorige week overi gens verhinderd, laten weten best te willen luisteren, maar hij liet het bestuur van Pollux al op voorhand weten, dat er geen enkele unancieie ruimte Lege club „Pollux", zegt König, „zal zon der de komst van een kunst grasveld best blijven bestaan, maar het is dan wel een lege club. Dan hebben we de huidi ge accommodatie niet meer nodig en kunnen we volstaan met de een of andere porto-ca- bïn. Zonder kunstgras zullen de goede hockeyers verdwij nen en krijgen we er geen jeugd bij. Die categorie behelst vijftig procent van het leden tal. Met minder leden en een gelijk blijven van de vaste las ten, zullen we dan genood zaakt zijn de contributies te verhogen. Dan hebben we ook door Donald Bax minder velden nodig en kun nen we het nooit meer opbou wen". Harde woorden, maar steu nend op een ijzingwekkend brede kern van waarheid. De onstuimige groei van kunst grasvelden (thans hebben 120 van de 300 hockeyclubs een kunstgrasmat, aan het einde van dit jaar moeten dat er 150 zijn, DB) is het bekende effect van de sneeuwbal. Graag of niet, de clubs worden gedwon gen mee te hollen, omdat de leden anders gewoon verhui zen naar'verenigingen, waar zij wèl waar voor hun geld krijgen. „Kunstgras", bena drukt König ten overvloede, „is de enige mogelijkheid om ons leven voort te zetten. G&en dreigement dus, maar realiteit". König en Visscher beseffen ook, dat Pollux zelf met een aantal financiële plaatjes zal moeten komen om de gemeen te te overtuigen van de bereid willigheid van die kant. Een mogelijkheid is het sluiten van een lening door alle leden aan de vereniging, maar daar zit ten vooralsnog de nodige ha ken en ogen aan- Met het voe ren van kleinere akties (recla meborden, oud-papier) hoopt Pollux die basis te kunnen verbreden. Alle staat of valt echter met de medewerking van de gemeente, die so wie so een flink deel van de totale kosten zal moeten ophoesten. Dooie boel „Als we nu kunstgras hadden gehad", sprak König zondag middag, met laarzen banjerend over de drassige en onbespeel bare grasmat, „dan hadden we dit weekeinde gespeeld, dan was het nu geen dooie boel ge weest", verwijst hij naar het akelig lege clubgebouw. „Dat is het hoofddoel. Het uitscha-\ kelen van de weersomstandig heden en het continu kunnèn hockeyen. Dat we zeggen, dat het in 1986 moet gebeuren of anders nooit meer, is geen dreigement. Wordt het naar achteren geschoven, dan is -het voorbij". Pollux zit in ieder geval voor lopig niet stil. Het wil binnen vier maanden de pnutjes op de i hebben gezet, omdat dan de aanleg in 1986 nog te realise ren is. König: „We gaan .nu kijken naar het financiële plaatje. Daar draait alles om. •Misschien maken we er w.el twee of drie. Dan moeten we naar de gemeente stappen en 'zeggen 'dit is het'. Ook de le den zullen er iets voor over moeten hebben. Zeker als ze in de gaten hebben, dat bij ons iedereen op twee van de drie zondagen op dat kunstgrasveld kan spelen..." Schiedam De leegloop van Schiedam was nog veel groter geweest dan nu het geval is, als niet de talloze vrijwilligers in de bewo nersorganisaties 'er nog wat van gemaakt hadden'. Dat zegt Joop Huïjsmans van de be wonerscommissie Bachplein in een reactie op de in brede kring gehekelde uitspraken van PvdA-leider Brouwer. „Ik ben er razend om geworden", zegt Huïjsmans. Hij wijst erop dat de politiek vaak suggesties uit de wijken niet oppakt. Met name de PvdA laat het volgens hem nogal eens afwe ten (zie de SSSW, zie de erfpacht in Woud- hoek, zegt Huijsrnans). Volgens hem weerhoudt Brouwer er met zijn woorden veel mensen van lid te worden van bewonersverenigingen. „Door wat hij be weert, schrikken mensen ervoor terug. Dat neem ik hem kwalijk", aldus Huijsrnans. Maassluis Een ongelukkig weekeinde voor de standaard teams van de Maassluise bas- ketbalverenïging Elementum- /Green Eagles. De heren ver loren na verlenging van kop loper AS VU en de dames had den veel moeite met het stugge Midland. Pech en onnodig balverlies luidden tegen AS VU de on dergang in van de Eagles. Twintig tellen voor tijd (stand 74-70) scoorde ASVU uit een goed uitgespeelde aanval. Tien seconden later en nog steeds op voorsprong, verloor de Eagles-aanval knullig de bal aan de fel verdedigende Am sterdamse studentenploeg. In de verlenging liet Kees Brug man de kans op een nieuw verlengstukje voorbij gaan. Ondanks een sterk oegin (14- 6) kregen de Maassluise dames het moeilijk tegen Midland, dat bij rust met 33-27 leidde. Tien minuten in de tweede helft kwam Green Eagles weer voor en dat bleef zo tot het einde. Schiedam De Raad van Kerken in Schiedam houdt deze maand een eigen Kerke pad, omdat het nog wel lang kan duren voordat de NCRV in haar programma 'Kerke pad' aandacht aan Schiedam besteed. En de Raad van Ker ken werd de laatste tijd dik wijls benaderd met de vraag, waarom zo'n open huis niet eens in Schiedamse kerken kon plaatsvinden. Daarom is besloten op zater dag 27 april vijf kerken in de Schiedamse binnenstad open te stellen voor publiek, dat tij dens de bezichtiging getrac- teerd zal warden op koorzang en orgelmuziek. Volgens ds. drs. A.J. de Bakker, voorzitter van de Raad van Kerken, en J. Verwen lid van het mode- ramen, is net Schiedamse Ker kepad in goede harmonie met de NCRV tot stand gekomen. De vijf kerken, waar open huis wordt gehouden, ziin de rooms-katholieke Singelkerk (bij het stadskantoor), de her- vormde Grote Kerk, de oud- j katholieke kerk op de Dam, de Havenkerk van Johan Maas- bach aan de Lange Haven en de evangelisch-lutherse kerk aan de Lange Nieuwstraat, hoek Oranjestraat. Vlaardingen Gerrit van Mastrigt heeft in de hoofdklasse van de Vlaardingse damkampioenschappen de eerste plaats behou den na een gelijkspel tegen Dick van den Kerkhof. Van Mastrigt heeft acht punten uit zes partijen. De tweede plaats is in handen van Wim Niestadt, die na zijn zege op Wim Heuvelman zeven uit vijf heeft. Leen Tom staat er met zes uit vier relatief het beste voor. In de eerste klasse handhaafde Koos Vermeulen zich aan de kop van de ranglijst. Het kampioenschap in de tweede klasse zal wel terechtkomen bij Paul Metzger, terwijl een klasse lager Stoker nog steeds ongeslagen is. Vlaardingen In het Vlaar dingse café De Kroon heeft Peter Sneep van biljartvereni ging De Kroon de finale derde klasse bandstoten gewonnen. „Beide dagen is er sprake ge weest van stuivertje wisselen, maar uiteindelijk won de sterkste", sprak organisator Van der Lubbe na afloop. Sneep besliste de strijd pas in de laatste ronde, toen hij aan trad tegen de rode lantaarn drager, Peter Bouwhuis van Start'75. Sneep deed wat'hij moest doen, hanteerde de- keu beter en maakte de partij uit in 34 beurten met een partijge middelde van 1,61. Door deze prestatie eigende hij zich de ti tel toe. Nico Bleekendaal (De Molen wiek) nam genoegen met de derde plek, maar had zich eer der al onderscheiden door in de zesde ronde Toon van de Zande in negentien beurten te verslaan, daarmee een partij- gemiddelde scorend van maar liefst 3.05; het hoogste van bei de dagen. De volledig» efndatand (punlen- hoogate acore-gemiddelde) luidt ata volgt: t, Peter Sneep (Oe Kroon) 10- 20-1.78; 2. non Harte (De Biereller) 10-9-1.59; 3. Nico Bleekendaal (De Molenwiek) 8-19-1.82; 4. Ed Vergroe tan (StartTS) B-9-1.41; 5. Toon van de Zande (Start'75) 4-9-1.37; 8. Ba« Bel (De Kroon) 6-10-1.57; 7. Piet Har- tog (De Kroon) 4-10-1.42; 8. Pater BouwhUit (Start'75) 2-13-1.30. K»lbSAferslePronie NIMWgled Cup: 20.00 Nreuwedterk—uss zo, 19.00 DHSBVCB, 18.30 ExceP slor'20Lagunda AIK. WOENSDAG 3 APRIL VOMbd: 18.20 HVO—VIOS (teW); Zaalvoetbal: Sporthal Kralingen Bot terdam: 19.00 HeinekenSVDPW (dfc Sporthal Wielewaal Rotterdam: 20.pu PLCMSV71; Wesïwijkhal Vlaarfflrr- gen: 21.00 DVO'32—Raai Pad». 21.55 VlaardingenSchiedamse Boys.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2