Woonwagenbewoners verlaten Maassluis 'Het liefst zie ik sterke verenigingen' n Oppositie praat voor lege stoelen DAGELIJKS BESTUUR TERUGGEFLOTEN 1 'rï^ Sportief protest Fortuna VIAARDINGS OAGBIAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATEflWEB COURANT ■li Ijl Gé Brouwer na lawine boze reacties: wer&eo «MM Gepakt in kledingzaak Lasdraad gestolen Bewonersparkeren gratis lllllllllllll Snoept Schiedam ook verstandig? □WAURWïG DONDERDAG 4 APRIL 1985 Maassluis De woonwa genbewoners hebben gis teren even na zes uur Maassluis verlaten. Zij mochten tot vanmorgen acht uur gebruik maken van de tijdelijke stand plaats aan de Maasdijk. Eerder hadden de woonwa genbewoners te kennen ge geven in Maassluis te willen blijven staan, maar het colle ge was onvermurwbaar en hield vast aan de vertrekda tum van 1 april. Dat het drie dagen later is geworden, daar wilde het stadsbestuur niet aan tornen. Er hoefde nu im mers geen gebruik gemaakt te worden van de sleepver- gunning die door de provin cie was afgegeven. Met het vertrek van de woonwagenbewoners is een einde gekomen aan een ui terst turbulente periode. Bij na de gehele week is L. van Nieuwkcop, chef van het Maassluisse politiekorps, be zig geweest de woonwagen bewoners te bewegen uit vrije wil de gemeente te ver laten. „Wij hadden vooraf afspra ken met die mensen gemaakt en die moeten, vind ik, wor den nagekomen. Je kunt het niet altijd met elkaar eens zijn, maar als je iets belooft moet je dat ook nakomen. Het heeft veel moeite gekost, maar uiteindelijk is het toch gelukt om de mensen te overtuigen". aldus Van Nieuwkoop. Onverantwoord Vanmorgen vroeg meldde een delegatie van de woon wagenbewoners zich bij de korpschef. Eén van de bewo ners wilde niet vertrekken omdat zijn auto in een der mate slechte conditie ver keerde dat het onverant woord was om ermee te rij den, „Wij hebben de wagen aan een onderzoek onder worpen en toen bleek inder daad dat de wagen in een zeer slechte conditie verkeer de. Ik heb daarop met de ge meente bemiddeld over de aanschaf van een andere auto en uiteindelijk zijn we eruit gekomen. Toen beloof den de mensen ook dat ze in derdaad zouden vertrekken", en met die woorden onder streept de korpschef 2ijn blijdschap met de goede af loop. Ook het gezin van de zwan- 'gere vrouw is met de rest van de families op pad ge gaan. Waar ze zich gaan ves tigen is evenwel niet duide lijk geworden. „Dat wilden ze mij ook niet vertellen. Als we hadden moeten slepen, waren ze naar Staphorst en Hardenberg gebracht. Ze hebben nu eieren voor hun geld gekozen en kunnen in principe in iedere andere stad neerstrijken. Of ze el ders ook welkom zijn is na tuurlijk punt twee", aldus Van Nieuwkoop. Opgelucht De bewoners van de Wevers kade haalden gistermiddag opgelucht adem. Direct na de aanwijzing van de gemeente van de voormalige Maasdijk als tijdelijke standplaats pro testeerden de omwonenden. Die protesten hadden echter geen resultaat „Wij hebben verder ook geen last meer van die mensen gehad, maar het is natuurlijk geen leuk gezicht, al die caravans voor je huis. Wij moesten wel in de pen klimmen, anders staan er volgende week-weer andere wagens voor de deur. De gemeente moet wel weten dat we dat niet willen", aldus een bewoner. De woonwagenbewoners nes telden zich een half jaar gele den in Maassluis. Eerst kozen zij positie op het parkeerter rein nabij winkelcentrum Koningshoek, De gemeente Maassluis wilde dat de vijf families onverwijld de stad zouden verlaten. Het college dreigde met wegslepen, maar het college van gedeputeerde staten verleende geen mede werking. Maassluis moest de rondtrekkende woonwagen bewoners tot 1 april onder dak verlenen. Voorzieningen Toen begonnen de proble men pas echt. De woonwa genbewoners waren dan wel tevreden over de lokatie, over de voorzieningen die werden getroffen waren ze minder tevreden. Wethouder Mees Duimelaar moest het toen ontgelden en de boze be woners eisten betere voorzie ningen. Na lang praten kwa men die er uiteindelijk en toen bleef het betrekkelijk stil rond de woonwagenbe woners. Pas in de laatste week van maart lieten zij weer van zich horen. Zij ver telden de gemeente dat zij in de stad wilden blijven staan. In november wilden 2ij dan het nieuwe woonwagenkamp in de Steendijkpolder betrek ken. De gemeente voelde niets voor die suggestie. Voor het woonwagenkamp m de Steendijkpolder is al een lan ge wachtlijst en jonge woon wagenbewoners van het kamp uit Schiedam hebben voorrang bij vestiging in Vlaardingen en Maassluis. De gemeente hield vast aan de vertrekdatum van I april Maandag waren de bewoners echter niet vertrokken, maar kregen toen wel van de korpschef te horen dat ze ui terlijk donderdagmorgen de stad moesten verlaten. Lang heeft het ernaar uitgezien dat de woonwagenbewoners zou den blijven staan, maar het vele praten van de korpschef leidde uiteindelijk tot het vertrek. Schiedam PvdA-fractieleider Gé Brouwer is be duusd van alle boze reacties, die hij de afgelopen week heeft gehad op zijn uitspraak dat bewoners- verenigingen een aflopende beweging dreigen te worden. „Ik waardeer juist hun werk", verklaart hij, „Ik vind bewo- nersverenigingen een noodza kelijke schakel tussen het ge meentebestuur en de bevol king, En het liefst zie ik ze ook zo sterk mogelijk. Maar ik heb duidelijk gezegd dat ik bang was dat dat zou verminderen. Ik verbaas mij, dat als ik die zorg uitspreek, dat ik dan zul ke venijnige reacties krijg." Brouwer doelt met name op de reacties van Schiedam-Oost en -West. Vooral de houding van Oost stelt hem teleur. „Mij worden woorden in de mond gelegd: dat ik bedoeld zou heb ben dat er in hun bewoners vereniging half debiele werk lozen bezig zijn. Dat zou ik nooit gezegd kunnen hebben, want ik vind het niet. Dat is niet mijn manier van discus siëren. Juist die mensen, die nu gereageerd hebben, waar deer ik zeer, want zij behoren nog tot die enkelingen die de kar in een oude wijk willen trekken." „Waar het mij om ging, was dat door de stadsvernieuwing de gevestigde structuur in een wijk veranderd is: het kader dat er zat, en daarmee bedoel ik de mensen die de kar wil den trekken, zijn de wijk uit verhuisd. Dat betekent in mijn ogen, dat je heel selectief moet zijn met bouwen voor de buurt. Wees voorzichtig met wat er zit." Structuur Als goed voorbeeld noemt Brouwer Schiedam-Zuid. Hij vindt dat een wijk die zijn ei gen structuur 'ondanks alles* behouden heeft. „Ik heb op hun uitnodigende brief al ge reageerd en ik ga binnenkort met ze praten", aldus Brou wer. „Ik ben met Hans Bakker van Schiedam-Centrum eens, dat bewonersverenigingen een luxe zijn voor de gemeente. Daarvoor subsidiëren wij hen ook. Maar: ook voor de wijken zelf is een vereniging een luxe. Daarom juist vind ik dat er meer mensen eigenlijk lid van zouden moeten zijn en een ac tieve rol zouden moeten spe len. Men moet het wakend oog niet aan de gemeente overla ten, maar zelf wat doen. Daar om hecht ik aan sterke bewo- n ers veren igingen „Waar ik bang voor was, is dat misschien niet iedereen dat beseft. Een zekere malaise wat dat aangaat zie je in onze par tij,' in sportverenigingen, ook in andere organisaties. De maatschappij is niet meer zo happig op het bezetten van be- stuursplaatsen. Maar ik zou het betreuren als er een wijk zonder vereniging kwam te zitten." Brouwer vindt het verwijt van Schïedam-West niet terecht, dat hij rechts aan het inhalen is nu hij op het pluche zit. „Ik had dat nu net van West niet verwacht. In 1974 stond ik op de FvdA-lijst en heb mij ver volgens beziggehouden met de oprichting in Schiedam-West. Oost was er toen al, aan Cen trum hebben wij later ge werkt Ik ben dus via de poli tiek met bewonersverenigin gen bezig geweest. Maar Jaap Nieswaag kwam juist via Schiedam-West in 1982 op de PvdA-iijst. Dat hij nu juist durft te zeggen, dat ik de be wonersverenigingen als op stapje heb gebruikt!" Even respijt voor ambulancedienst -v*. St S v. Ambulancepersoneel geeft op ludieke manier blijk van zijn ongenoegen. Vlaardingen In een kledingzaak op het Liesveld kon de poli tie een 21-jarige in woonster van Vlaar dingen aanhouden. De vrouw had samen met een vriend geprobeerd twee colberts te ste len. De mededader kon de politie niet ar resteren. Hij wist in het gedrang te ont snappen. Vlaardingen Van een bedrijfsterrein aan de Waterleiding straat is 500 kilo las draad en 200 kilo ge goten aluminium ge stolen. De dieven kwamen het terrein op door het slot van de toegangshek te ver nielen. Vlaardingen De gemeen teraad is gisteravond, na twee uur vergaderen, niet toegekomen aan een be sluit over de bouw van de parkeergarage aan de Af rol. Maar dat dat besluit vanavond positief zal uit vallen, daaraan twijfelt niemand meer. Er ligt een motie van het CDA, maar daarover heeft wethouder Bas Goudriaan al het on aanvaardbaar uitgespro ken. PvdA, VVD en D*66 steunen de plannen van burgemeester en wethou ders. SP'er Remi Poppe had gelijk toen hij een maand geleden zei, dat voor het besluit over de garage de koppen al geteld waren. De raadsleden van PvdA en VVD namen op den duur niet eens meer de moeite om naar de verhalen van de oppositie te luisteren. PSP'er Arnold van Kalken sprak voor lege stoelen. „Het lijkt hier de Tweede Kamer wel", zei hij. Even tevoren had PvdA'er Willem Kwakkelstein erop aangedrongen dat de knoop snel zou worden doorgehakt. „De trein rijdt en is niet meer te stoppen'zei hij. „Uitstel is weglopen voor een keuze." In de overtuiging dat bet voorstel het toch zou halen lieten PvdA en VVD de kritiek van de kleine partijen maar over z:ch heen komen. Wethouder IJsbrand van der Velden zei, dat hij het besluit met een ge rust hart tegemoet zag. Er werd nog iets duidelijk, al werd de discussie over de bouw van de garage niet eens half afgerond: het parkeren voor bewoners wordt gratis. In het spreekhalfuur lieten Eis de Bruijn en G. Don van de be- wonersgroep een videoband zien van een raadsvergadering uit 1982. Een band waarop het ene na het andere raadslid met nadruk zei, dat het bewoner sparkeren gratis zou zijn. Al die raadsleden haastten zich gisteravond om dat opnieuw te zeggen. Op de tribune klonk bulderend gelach toen VVD- fractieleider George Netjssel zei: „Als uit de inspraak mocht blijken dat de bewoners willen betalen, nou, dan is dat meege nomen." Bijna alle partijen wezen op de mogelijkheid dat het uurtarief in de parkeergarage omlaag zou kunnen, als de winkeliers meedoen in de exploitatie. „Wij zijn in principe bereid om te praten over participatie", zei O VO-voorzitter Harry Dijkman in het spreekhalfuur toen SP'er Remi Poppe daar nadrukkelijk naar vroeg. Een voorstel van Poppe om de bouw van de garage aan de Afrol uit te stellen en een be ter plan te maken wordt van avond verworpen. Vervolgens komt de CDA-motie ter tafel, waarin wordt gevraagd om een facelift voor de binnenstad en een lager uurtarief in de 'garage. Die wordt vrijwel ze- Iker met aangenomen. Schiedam Het algemeen bestuur van de GGD Nieu we Waterweg-Noord heeft gisteren in ferme bewoor dingen het bezuinigingsbe leid van haar dagelijks be stuur verworpen. Het ge mak waarmee de verant woordelijk Waterweg-wet houders Van der Velde (Vlaardingen), Hafkamp (Schiedam) en Coenen (Maassluis) bepleitten om ambulancepersoneel finan cieel te korten en tegelij kertijd hun nachtsaanwe- zïgheidsdiensten op te voe ren, schoot zowe' links als rechts in het verkeerde keelgat. Hun kritiek be woog zich tussen 'slecht be leid' (Remi Poppe -SP- Vlaardingen) en 'verfoei lijk' (Piet Roossen -CDA- Schiedam). Het voltallige bestuur kon zich uiteindelijk vinden in een voorstel van Leo ten Have om tot 1 januari de tijd te nemen alternatieven uit te werken. De bedoeling van die nadere studie is om een model te ver vaardigen dat niet fors inhakt op de rechtspositie van het personeel. De drie gemeenten verplichten zich om de extra kosten, die uit het opschorten van de bezuinigingen voort vloeien, desnoods zelf te beta len. Het gaal om naar schat ting 40.000 gulden. De bezuinigingsplannen zijn overigens niet door het dage lijks bestuur uitgedacht Van der Velde vertelde omslachtig in welk lastig parket hij was gemanoeuvreerd. „We moeten ons nu eenmaal conformeren aan de richtlijnen van het COTG (Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg, red.). Van die kant worden op basis van hun nlstatistiek maar 23 personeelsleden betaalbaar ge steld. Bovendien moeten we voldoen aan de provinciale pa- raatheidseisen." Dat dilemma heeft er volgens hem toe ge leid, dat het bestuur geen an der standpunt kon innemen. Waartoe het uitstel van de be zuinigingsoperatie zal leiden was aan hc-t eind var ver gadering nog een open vraag. Van der Velde het er geen twijfel over bestaan dat er wat hem betreft 'geen marges zijn voor een beter voorstel*. Ande ren lieten echter gisteren al weten dat dan de gemeen schappelijke regeling maar op de helling moet waardoor er wel speelruimte ontstaat Piet Roossen pleitte onomwon den voor een constructie, waarbij bezuinigingen niet op het personeel worden afge wenteld. Ook Collé nam in dat verband het 'onverteerbaar' in de mond. Het ambulancepersoneel had kennelijk aangevoeld, dat er mogelijkheden waren om het tij te keren. Zij waren *s mid dags massaal en met al het rij dend materieel naar het Schie- damse stadskantoor gekomen om actie te voeren. Een krui wagen voorzien van sirenes met daarin de 'patiént GGD' maakte in de vergaderzaal duidelijk hoe zij denken over het beleid ten aanzien van de ambulancedienst. Het urgente ziekenvervoer werd voör enkele uren behar tigd door de GG en GD van Rotterdam. Vlaardingen Alsof de kerk om moest, zo fanatiek liepen ruim honderd leden van de Vlaardingse atle tiekvereniging Fortuna hun rondjes op de Grote Markt. Zij wilden de gemeenteraad ervan overtuigen, dat recon structie van de atletiekbaan geen uitstel meer gedoogt. De opknapbeurt, waarop Fortuna al zeven jaar aandringt, komt volgende maand bij de behan deling van de meerjarenbegro ting aan de orde. De atleten trokken gister avond massaal naar het stad huis. De reconstructie van hun baan staat voor 1987 in do be groting. Fortuna wilde met de actie voorkomen, dat de ge meenteraad, die investering van meer dan een miljoen gul den weer voor zich uit gaat schuiven. Na een paar ronden, over de Markt hielden de le den hijgend en puffend stil voor het stadhuis. Daar deden zij wat oefeningen om de spie ren los te maken. Tussen de molenwiekende ar men van de atleten baanden de politici zich een weg naar het stadhuis Voor de deur hing de verenigmgsvlag van Fortuna In de vergaderzaal kregen de raadsleden een open brief van Fortuna m handen gedrukt. Misschien ten over vloede. want het bestuur van de vereniging heeft toch dl de indruk dat het politieke uj aan het keren is. „Men lijkt meer begaan met de slechte toestand van onze accommodatie Vlaardingen De GGD is be nieuwd, of de Schiedam se ge meenteraad op 15 april het voorbeeld volgt van de ge meenten Vlaardingen en Maassluis om een nieuwe acti viteit te gaan subsidiëren, na melijk het geven van voorlich ting over tandheelkundige Nu de stichting ter bevorde ring van de jeugdtandverzor- ging in de Nieuwe Waterweg- Noord is opgeheven, neemt de GGD een deel van dat werk over. Er komt voor kinderen in de drie Waterwegsleden een centraal oproepsysteem, zodat er niemand uit de boot valt bij de tandarts. Het is alleen geen specifieke GGD-activiteit. Nu hoeft dat geen bezwaar te zijn, als Schie dam, Vlaardingen en Maas- sldis er alle drie mee instem men. Alleen in Schiedam stuit het nog op weerstand, want het betekent dat er weer extra geld moet worden uitgetrok ken, wat niet de bedoeling bij de bezuinigingen was. De PvdA-fractie vergadert er vanavond over. Truus de Nijs vindt het vreemd, dat de com missie financiën er deze week niet over vergaderd heeft. Het komt Schiedam te staan op 12.854 gulden voor dit jaar. Daarna zal de GGD de tand heelkundige preventie uit ei gen middelen moeten betalen, maar Truus de Nijs is bang dat de gemeente later toch op-, nieuw moet bijspringen. „Dat* is de hete aardappel vooruit schuiven," zei zij over de appel die de GGD onder het motto 'Snoep verstandig' voorhoudt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1