Brand verwoest fabriek Fenix H VO geeft schot voor de boeg bevrijdingsroes VLAABDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATEBWEG COURANT LYDA, WAAR IS DIE KRANT MET DAT FRANSE ECHTPAAR DAT HUN HUIS IN PARIJS VOLGENDE ZOMER EEN MAAND WILDE RUILEN. Fotograaf breekt neus POLITIE VOORBEREID OPKOMST FC DEN HAAG Politiek op de bres voor Huize Frankeland Bedroefde vader bij burgemeester Bond maant tot voorzichtigheid W Moeilijk docent voor Lansbergen te vinden Han van der Horst PclSSclgP 1111 40 Jcicll' 111 herschreef revue Film over stress Centraal Wonen als leerling- bouwplaats Kleine woningen in Kortlandstraat □IWffiRWfli WOENSDAG 10 APRIL 1985 Schiedam De Schiedamse politie verwacht dat zo'n dui zend supporters uit de residen tie de voetbalwedstrijd tussen SVV en FC Den Haag zullen bezoeken. De politie vangt de supporters op het station Schiedam Nieuwland op, waarna ze onder politiebege leiding naar Harga vertrek ken. De laatste twee jaren zijn er in Schiedam geen moeilijk beden geweest met de Haagse supporters. Voordat de supporters het sta dion binnengaan, zullen zij wel uitvoerig worden gefouil leerd. „Dat is gebruikelijk als de supporters van Den Haag naar Schiedam komen", aldus hoofdinspecteur Rob Besse- ling. De aanhangers van de kampioen van de derde perio de in de eerste divisie worden in een apart vak onderge bracht. Vorige week deed de politie van Dordrecht dat ook, maar toen hadden de Haagse lievertjes het vak in drie kwartier gesloopt. De Schie damse politie neemt nu extra maatregelen om zulke exces sen te voorkomen. „We zijn op alles voorbereid", aldus Besse- ling. „Het is vrijwel altijd goed gegaan en waarom zou het deze keer fout gaan. We zetten extra mensen in, maar hoeveel weet ik nog niet. Alle beschik bare manschappen zullen pa raat zijn." De suporters komen met een 'speciaal door de NS beschik baar gestelde trein naar Sehie- 'dam. De politie houdt toezicht ;ih de trein en zal niet tolere ren dat supporters al in Sehie- ■dam-Rotteraam West uit de trein stappen. „Wij willen ze op Nieuwland opvangen en nergens anders. Ze mogen niet doorreizen naar Vlaardingen- Oost, anders krijg je misschien daar weer moeilijkheden." Bej aarden moeten op zakgeld wachten Schiedam De sociale dienst van de gemeente Schiedam heeft flinke vertraging opgelopen bij het uitkeren van zakgeld aan tientallen be jaarde bewoners van Huize Frankeland aan de Sinte Liduinastraat „Twintig mensen wachten al sinds februari, maar allemaal moeten wij het over maart nog krijgen", zegt een gebelgde J.A. Daalmeijer, ex- voorzitter van de bewonerscommissie, maar op veler verzoek steeds lid daarvan. nog Daalmeijer spreekt namens vele bewoners, zegt hij, maar niet iedereen durft er war van te zeggen. „Ik laat mij door de sociale dienst niet ringeloren. Dit moet in de openbaarheid", scandeert de bijna 77-jarige Frankelander. „Het zijn geen misselijke be dragen: ƒ271 voor een alleen staande, per maand, en bijna ƒ500 voor samenwonende mensen", zegt Daalmeijer, Hij zegt dat directeui W.J.B. Huckriede hem afgeraden heeft een actie te ontkete nen., omdat alles vanzelf wel op zijn pootjes terecht, zal ko men, maar hij wilde het er niet bij laten zitten. „Ik durf zoveel, ik loop voor niemand weg", zegt Daalmeijer. „Ze De kans, dat de voorgevel zou instorten was groot. Maassluis Door nog onbe kende oorzaak is gisteravond de kistenfabriek Fenix aan het Zandpad door een uitslaande brand volledig verwoest. De schade loopt volgens een woord voerder van de politie in de miljoenen. De vele machi nes en de grote voorraad kis ten waren ondanks de snelle komst van de Maassluise brandweer niet meer te red den. Doordat de leden van dit korps op dinsdagavond hun vasie oefeningsbijeenkomst houden in de dichtbij gelegen brandweerkazerne, waren zij al binnen enkele minuten ter plaatse. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen. Behalve het volledige brandweerkorps van Maassluis, dat uit ruim veertig spuitgasten bestaat, was ook een tiental brand weerlieden uit Vlaardingen actief bij de bluswerkzaamhe den, In een pand naast de fa briek waren vier paarden van een plaatselijke slagerij ge stald, die ternauwernood door de brandweer uit de vlam menzee gered konden worden. Omdat de kans groot was dat de voorgevel van de kistenfa briek zou Instorten, werd het publiek op een veilige afstand gehouden. Ook vandaag is het gebied rondom de fabriek ge- eél afgezet voor passanten. De brandweer is vanmorgen j^egonnen met het onderzoek iiaar de oorzaak en bekijkt vérder of het noodzakelijk is 'dat de gevel alsnog omverge haald moet worden. Met de brand van de kistenfabriek is het aantal verbrande panden rondom de haven gestegen tot vijf. Op ongeveer vijftig meter afstand van de verbrande kis tenfabriek is sinds enkele maanden een nieuw onderko men voor Fenix in aanbouw. Bij dit bedrijf werken 2es mensen. moeten mij niet ergens van weerhouden, want dan doe ik het juist". Gistermiddag nam hij daarom contact Op met VVD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk, die er zo van opkeek dat deze prompt probeerde wethouder voor sociale zaken Herman Posthoorn te bereiken. De PvdA-wethouder zat echter in een vergadering van B en W en liet zich niet storen. Ver hulsdonk: „Ik heb daarom een notitie bij hem laten droppen, zodat hij er automatisch van ho,ort, want ja, verder heeft "Hét voor mij "ook geen zin om één of ander ambtenaartje te bellen. Dit is een bestuurlijke kwestie. Als het waar is en natuurlijk ïs het waar dan is dit betreurenswaardig. Die mensen zijn helemaal op hun zakgeld aangewezen: zij kopen er hun krantje, hun sigaartje en hun heboedingetjes van. Dat zakgeld is hun enige re serve." Vervallen Daalmeijer beaamt dat, want als een bejaarde opgenomen wordt in een verzorgingste huis, vervallen zijn AOW- of pensioenrechten. Een kamer in een tehuis is zo duur, dat de overheid geld moet toeleggen. Alleen een hoeveelheid zak geld houden de bewoners van een tehuis over. „Juist daarom vind ik het ontzettend belang rijk", zegt D'66~raadslid Adri ReijnHout, die nadat hij er gisteravond van hoorde met Verhulsdonk overleg voerde. Reijnhout: „Wij vinden allebei dat de directeur stappen moet ondernemen naar de sociale dienst toe, Dit kan natuurlijk niet. Het is een schandalige zaak. Temeer omdatmeneer Daalmeijer bang is dat hij nu op het matje geroepen wordt. Dat mag niet. Die man strijdt een eerlijke, terechte zaak en ik heb hem aangeraden daar mee door te gaan. Daar passen geen maatregelen tegen. Daalmeijer: „Stoppen? Ik ben een beetje belazerd. Ik heb de mensen hier achter mij. Wij willen gewoon ons recht. Nee, aan ons bestuur ligt het niet, de directie is ook in orde. Maar bij de gemeente ligt de fout, de sociale dienst sluist niet door." Voorschot Navraag bij de gemeentelijke sociale dienst (GSD) leert, dat de bejaarden vandaag nog hun geld kunnen verwachten. „Vo rige week Is de betalingstape door de computer gedraaid", zegt GSD-voorlichter Henk Bonzet. Hij zegt dat de nieuwe wet op de bejaardenoorden, die sinds 1 januari van kracht is, uitvoeringstechnisch veel complicaties met 2ich mee bracht. Dat heeft de sociale diensten in heel Nederland veel tijd gekost. „In Amster dam is er helemaal nog geen zakgeld uitgekeerd", zegt Bon- zet. PvdA-fraetïeleider Gé Brou wer kreeg dat vanochtend be vestigd van wethouder Post hoorn. „Zijn verwachting was dat rond de tiende april, van daag dus, het geld wordt bijge schreven op hun rekening. Er heeft overigens een brieve ge hangen in Frankeland, waarop stond dat men in noodgevallen een voorschot kon krijgen van de directie." Volgens Brouwer is het moei lijke in de administratie, dat er in sommige bejaardentehuizen ook mensen van builen Schie dam wonen, die hun zakgeld nog krijgen via de sociale diensten uit hun oude gemeen ten. „Er waren problemen met de tenaamstellingen", beaamt CDA-fractieleider Piet Roos- en, die dat vanochtend te ho ren kreeg van GSD-dïrecteur Gérard Smits. „Ik mag aanne men dat de achterstand snel verholpen zal zijn", aldus Roosen. Vlaardingen In het Hof verdronk vorige week de driejarige Ron- ke Beets. Vandaag, een dag na de begrafenis, bracht diens bedroefde vader een bezoek aan loco-burgemeester IJs brand van der Velden om met hem te praten over veiligheidsmaatre gelen. Het Hof schreeuwt om een bete re veiligheid, aldus Beets. Volgens hem had zijn zoontje nog geleefd als de gemeente Vlaardin gen een doeltreffende afrastering had aange legd tussen vijver en speelplaats. Ronke ren de van het doolhof over het steil aflopende pad in de richting van de vijver. Zijn vaart -werd door niets gestuit het kind viel plat op het water. Door de schok was Ron ke meteen bewusteloos en binnen enkele secon den gestikt. R.W, Beets: „Als er een hekje of zo iets gestaan had, was het nooit gebeurd. Ik ben zelf nog eens van dat paadje afgelopen en ik had ook al moeite om mijn evenwicht te bewaren. Kan je na gaan wat dat voor een spelend kind is." Beets verlangt van de gemeente op zijn minst wat adequate beveili gingen rond de speel plaats. „Op die manier cunnen we voorkomen dat er meer slachtoffer tjes vallen, al besef ik heel goed dat we Ronke met alle gesprekken van de wereld niet te rugkrijgen..." Piet Boogaard spreekt het personeel achter een stapel broodjes toe: „Onze eisen zijn heel matig." Vlaardingen Een groot aantal personeelsleden van HVO heeft gisteren een eer ste prikactie gevoerd in een poging een gunstige cao af te dwingen. De kantineactie, die een half uur duurde, volgde direct op het verstrij ken maandag van het ulti matum van de bond aan de werkgevers. Dat ultimatum kwam erop neer dat de werkgevers de stukgelopen onderhandelin gen, die al in december zijn begonnen, nieuw leven moes ten inblazen. Nieuwbakken districtsbestuur der Theo Berger vond dat het tijd werd naar een voorzichtig actiemiddel te grijpen. „We hebben ons ultimatum al een keer uitgesteld, omdat de te genpartij anders met succes naar de rechter zou kunnen stappen. Met het eventuele vervolg op deze actie moeten we zorgvuldig te werk gaan," vond hij, daarmee doelend op de weinig florissante situatie waarin de seheepsreparatie nog steeds verkeert. Desondanks vond hij acties nodig: „Onze eisen zijn tenslot te heel matig." Het eisenpak ket omvat 100 procent uitke ring bij ziekte, een 36-urige werkweek in 1986 met daar aan gekoppeld meer banen voor vooral jongeren en geen koopk rechtaan tasting. Ook FNV-besiuurder Piet Boogaard hield het personeel een voorzichtige aanpak voor ondanks de wetenschap dat de laatste twee jaar zo'n 3.000 gul den netto is ingeleverd. Na beëindiging van de korte werkonderbreking vertelde Boogaard dat er nog geen plannen zijn voor uitbreiding van de acties. Het behoedzaam manoeuvreren bij HVO kan, deelde hij mee, worden door- broken als de ledenvergade ring op 18 april in De Triangel voor een andere koers kiest. Oude boerderij gerenoveerd Schiedam De gemeente Schiedam is bang dat er geen werkloze onderwijzeres of kleuterleider te vinden is voor de begeleiding van groepen en het opzetten van nieuwe lesprojecten bij de gerenoveerde boerderij Lansbergen aan de Harre- weg in Kethel. Schiedam mag in het kader van de werkgelegenheids projecten een dergelijke kracht aanstellen. Hij of zij zal zowel op de boerderij, kinderboerderij als heemiuin actief moeten zijn. De ongerustheid van de ge meente is ingegeven door de verwachting dat de werkgele genheid in het onderwijs er momenteel gunstig voorstaat. Schoolbesturen zouden met hetzelfde probleem kampen. Ook zij kunnen nauwelijks mensen vinden die bij ziekte of verlof van een onderwijs kracht kunnen worden inge zet. Schiedam heeft haast met het aanstellen van een werkzoe kende (die volgens de voor schriften niet ouder mag zijn dan 32 jaar), omdat donderdag 18 april het project 'Nieuw le ven bij plant en dier' op de boerderij van start gaat. Er wordt een grote toeloop van basisschoolleerlingen ver wacht. Dc boerderij is voor het natuur-educatief werk een steeds grotere rol toebedacht, zowel voor het onderwijs als andere groepen belangstellen den. Zaterdag 20 april begint het nieuwe seizoen met een open dag. Het gezelschap van de Bevrijdingsrevue verzameld rond Dick Borsts piano. Schiedam Bevrijding 1985 krijgt in Schiedam wél een heel bijzonder tintje. Vlak na de oorlog werd in het Passagetheater een be vrijdingsrevue opgevoerd en nu, precies veertig jaar later, staat die zelfde revue weer op het programma. In principe zijn er zes voor stellingen gepland, maar als het aanslaat kunnen daar Maassluis Tijdens de Ne derlandse Hartweek van 14 tot 20 april houdt de afdeling Maasland van de Nederland se Hartstichting op woensdag 17 april een bijeenkomst in gebouw Fysico aan het Zand pad 1. Het eerste deel van deze avond bestaat uit een korte vergadering die ver volgd wordt met een film over stress. De organisatoren bieden de bezoekers verder diverse in formatiefolders aan. nog twee bij. En niemand van het gezelschap twijfelt aan het succes. Aan de oorspronkelijke bevrij dingsrevue is weliswaar nood gedwongen een eigentijdse wending gegeven, maar vol gens tekstschrijver Han van der Horst is het verhaal vrij nauwkeurig gereconstrueerd. „Dat viel niet mee", erkent van der Horst lachend. „Van het authentieke stuk is niet meer over dan een simpel pro gramma en een paar wazige foto's. De rest heb ik kunnen achterhalen uit gesprekken met mensen die erbij zijn ge weest." De revue werd ïn de oorlogsja ren op zolderkamertjes ge schreven. De bezetter zou im mers onmiddellijk geprotes teerd hebben. Veertig jaar ge leden was Schiedam anders dan nu. „Daar komt bij dat onze emoties anders geprik keld worden dan die van de mensen toen", zegt de Schie damse historicus. De revue gaat nu over het schrijven van een revue tegen de achter- trond van een bezette stad. chiedam is in sommige scenes goed herkenbaar, maar vol gens voorzitter Wim.Goeden- dorp van Toneelgroep '71 be vat het stuk voor heel bezet Nederland herkenbare situa ties. Futuristisch De rode draad, die door de re vue loopt, is het tot stand ko men van een toneelstuk over een reisje naar de maan. Toen- dertijd nog futuristischer dan nu. Tussen alle toneelscenes door zit allerlei ballet, al spreekt choreografe Anneke van Gelder liever over bewe gingstoneel. De muziek werd geschreven en gearrangeerd dt or Dick Borst en wordt uit gevoerd door het Delta Dans- orkest onder leiding van Hans van den Berg. Alleen ai voor de muziek zal het, volgens Dick Borst, de moeite waard zijn een kaartje te kopen. Nummers als Lily Marleen en We'll meet again werden speciaal voor het Delta Dansorkest in een swingjasje gestoken. Bij de finale staan er bijna zeventig mensen op het Passagepodium. Acteurs, zan gers, dansers en musici zijn zo veel mogelijk uit Schiedam af komstig. Vanaf vandaag zijn er al kaar tjes te koop voor ae Schiedam se Bevrijdingsrevue. Ze kosten achteneenhalve gulden en be halve aan de kassa van het Passagetheater zijn ze ver krijgbaar bij alle kantoren van de Rabobank. Zes voorstellin gen: op 3, 5, 8, 9 en 10 mei zijn er avondvoorstellingen en op 5 mei wordt er speciaal ten be hoeve van de bejaarden een middagvoorstelling om 14.00 uur gegeven. Vlaardingen - Het feest ter ere van de eerste leerling bouwplaats In Vlaardingen is nauwelijks achter de rug of de gemeente heeft alweer een tweede op het oog. Dat zouden de 23 huizen, voor de vereni ging Centraal Wonen in de Oostwijk moeten worden. Ge zien de geringe omvang en het bijzondere karakter is dat pro ject heel geschikt als leerling bouwplaats, vinden burge meester en wethouders. De gemeente verwacht dat de eerste paal op het Wemka-ter- rein aan de Willem Beukels- zoonstraat begin volgend jaar de grond in kan. Er moet ech ter nog onderhandeld worden met de drankenhandel over de aankoop van het bedrijfspand. De gemeente wil Wem ka ertoe bewegen om te verhuizen naar het nieuwe bedrijfsverzamel gebouw aan de Van Leijden Gaelstraat. De toekomstige be woners hebben kort geleden hun wensen op tafel gelegd. Zij vinden dat voor Centraal Wonen een gemeenschappelij ke ruimte, twee grote keukens en een flinke lap tuin nodig zijn. Of die extra voorzienin gen er Ook komen is nog maai ae vraag. Dat kost allemaal extra geld, zegt de gemeente, en dat hebben wij niet. Schiedam Nog voor de bouwvakvakantie wordt be gonnen met het volbouwen van de locatie Kortlandstraat tussen de Mariastraat en de Westfran- kelandsestraat. Daar moeten 12 woningen voor alleenstaanden of tweepersoonshuishoudens verrijzen, De stichtingskosten per eenheid bedragen 74.664 gulden. Het gaat om twee blok ken van elk zes tweekamereen heden. Het bouwplan is inmid dels in het projectteam stads vernieuwing Schiedam-West besproken. Vlaardingen Een onver wachte kuil in het wegdek van de Vishalstraat was er gistermiddag de oorzaak van, dat de Vlaardingse fotograaf Roel Dijkstra (26) zijn auto total-loss reed en zijn neus brak. Bovendien liep een mede-inzittende een hersen schudding op, want diens hoofd knalde tegen de voor ruit. De fotograai was in die buurt vanwege de prikactie van de HVO-stakers en zag door die drukte een kuil in de straat over het hoofd. „Een diepe put die niet door een bordje aangegeven was. Grove nalatigheid van de ge meente Vlaardingen", mop perde de fotograaf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1