Noodkreet uit cel helpt verdachte SG en gemeente gebrouilleerd Qnsdriaan Au&t jmui Sky Channel op Vlaardingse buis Stadsomroep toont gemeenteraad dia's VLMHDINGS DAGBIAR SCHIEDAMSCHE COURANI NIEUWE WATERWEG COURANT 'Willem kwijnt weg' Bureau hekelt bouwplan Vlaardingse Vaart Gigant j es in d'Oude Stoep Hn» i Dagverzorging in Frankeland slaat goed aan Riolering woonschepen Wendy's Pat wint Huekriede: sociale dienst voortvarend Ambtenaren!: krijgen extraatje Uit de lucht mmm VRIJDAG 12 APRIL 1985 iiiiiiiiiiimmimiiiiiiiiiiiimm' Rotterdam Een nood kreet uit het Huis van Be waring in Rotterdam. Wil lem, een 30-jarige Vlaar- dinger, zit aan de Noord singel al 54 dagen in voor arrest „Eenzame opslui ting heeft die jongen", vertelt zijn vertrouwens man. „Willem kwijnt he lemaal weg in de cel. Ik herken hem niet meer, hij praat anders, zijn handen trillen, hij wordt helemaal gek gemaakt. Hij ging als een normaal mens de cel in, maar komt er hartstik ke gek uit" In een laatste poging om ver andering in de situatie te bren gen zoekt de vertrouwensman van Willem contact met deze krant. „Ik krijg niets voor el kaar, misschien dat publiciteit nu hélpt", zegt de vertrou- '«i'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiitiKiiiiiifiiiiiitiiniitiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiitfiiiiiiiitiiiiiiiiiitBiiiiiiiiiiiiiiuiititiniiniiiiiiHtiafiiiifliiHnitniiuxii 'in na ini i mi in iinuiiif ui mi i minffiu iiiiiiiiiini iHiunniiif iinimiiiiiiKiiiiiiiif iiiniiuiHiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniif itauiiiiiif amiiis m wensman somber gestemd. Het contact met de advocaat van Willem, mr. Szegedi. is kort. „Ik geef geen commentaar." De advocaat, geschrokken van de situatie, neemt echter wel verdere stappen en juist giste ren laat in de namiddag wor den al beperkingen opgehe ven- „Willem heeft al naar huis gebeld, zijn vrouw is dol gelukkig", zegt de vertrou wensman van Willem, blij met de goede afloop. Het verhaal van Willem is een trieste aaneenschakeling van misverstanden en onbegrip. Het begon allemaal toen .Wil-_ lem werkloos raakte. Zijn vrouw, die inmiddels hoog zwanger is, raakte in verwach ting en Willem probeerde alles om aan werk te komen. Tij dens een wekelijkse kaarta vond met een goede kennis kwam het gesprek weer op de door Chris Woerls uitzichtloze situatie. De kennis kon misschien uitkomst bren gen en bracht Willem in con tact met een Griek, die wel iets kon regelen. „Willem zou hormonen naar Zwitserland moeten brengen. Eerst hadden _ze mij gevraagd, maar ik had er gèen trek in en ik heb Wil lem wel tien keer gewaar schuwd. Het leek hem echter betrouwbaar. Vooraf heeft WiUem nog gevraagd of het ecnt wel om hormomen ging. Met drugs wilde hij niets te maken hebben. Willem vertel de ook: als het wel drugs zijn en ik word gepakt, dan lap ik iedereen erbij", doet de ver trouwensman van Willem het relaas. Hard-drugs Het eerste transport naar Zwitserland verliep vlekke loos. Aan de grens was zelfs Miiitiiiiifiiiiiiiiiiiiii»iiniiiiiiiiiiiiiniiiini»ni»iHiiniiii»iiiiiiiiiiuiiiiiHiiitiiiiiiiiiiiniiiiniiimnniniiiinniniiniinninniiiininniiiiiiiiiinimniinniiminiuiiimiiifyniriittiiiinn»miiiitiniii Kruistocht tegen flats geen controle en bij aflevering van zijn vrachtje incasseerde Willem direct zijn beloning: 4000 gulden. Het geld kon hij goed gebruiken en voldaan, enthousiast bijna,, keerde Wil lem terug naar Nederland. Enkele weken bleef het stil, maar toen werd Willem we derom benaderd om een trans port uit te voeren. De Vlaar- dinger moest echter afzeggen, maar speelde het klusje door aan vrienden. Die zagen er wel wat in, namen nog een kennis mee voor de gezellig heid, maar in Zweden ging het fout De jongens werden opge pakt en toen bleek dat het he lemaal niet om hormonen ging. Het drietal smokkelde hard drugs en de Zweeds justi tie had geen oor voor het ver weer en de rechter veroor deelde het trio tot vijf jaar ge vangenisstraf. Toen ook ging het balletje in Nederland aan het rollen. De politie in Zweden tipte de Hol landse collega's en op een morgen werd Willem opge pakt wegens het smokkelen van hard drugs. Willem ontkende iedere be trokkenheid, maar zijn ver haal werd niet geloofd door ju- sititie. Zijn vertrouwensman: „En ik weet zeker dat Willem niet loopt te liegen. Die jongen is er gewoon ingelopen en jus titie wil dat niet inzien. Hij gaat kapot in die cel. De hoofdverdachte, die Griek, heeft' alle bewegingsvrijheid, terwijl Willem met bijna nie mand contact mag hebben. In het begin mocht hij zelfs geen bezoek ontvangen, Nu wel, maar hij wordt echt gek in die cel. De situatie is echt onhoud baar, die jongen kwijnt weg." Officier van justitie mr. Ger- ding: „In het belang van het onderzoek kan de rechter commissaris besluiten om be perkingen op te leggen. Dat is kennelijk in dit geval ook ge beurd. Er is geen bepaalde ter mijn voor, maar de raadsman van de verdachte kan altijd in beroep gaan tegen het besluit van de rechter-commissaris en dan wordt de situatie opnieuw bekeken." In afwachting van de zitting kan Willem zich nu vrij bewe gen in het Huis van Bewaring. iiiiiiNi(imiii(iii]ififii!imiiiiiiiiiiiiiiii(ifiiiHimiiiiiiiimmiiiiii!iiiiiiHiiiuiMii!itjiiMiiiiiiiiiiiimiiiifiit!iuiiiiiiii»ii Vlaardingen Het Delftse Buro OD 205 heeft een vernietigend oordeel geveld over de nieuwbouwplan- nen, die Vlaardingen heeft voor de nu nog groene strook langs de oostelijke oever van de Vlaardingse Vaart. De bouw van de drie flats in vier of vijf woonla gen betekent volgens het adviesbureau het einde van een 'onvervangbaar, historisch element voor de stad Vlaardingen'. Het bureau kan in zijn onder zoek niet één argument beden ken dat stedelijke uitbreiding in dit gebied rechtvaardigt. Het adviseert de gemeente met klem te studeren op alternatie ve plaatsen. Het bewonersco mité Behoud de Groene Long had opdracht gegeven tot het onderzoek. Ze wil de uitkom sten gebruiken in de kruis tocht tegen de weer uit de ijs kast gehaalde plannen. Het idee voor luxe apparte menten in gestapelde bouw op die plaats is namelijk niet nieuw. Al in 1966 wera in het bestemmingsplan rekening ge houden met woningen die langs de Vlaardïngsevaart een logische aansluiting met Holy- Zuid tot stand moesten bren gen. Met het uitkomen van het ontwerpstruetuurplan 1978 werd die visie doorkruist. Het gebied werd daarin aange merkt als 'een waardevolle landschappelijke zone zonder bebouwing, een groenstruc tuurelement van betekenis dat een belangrijke recreatiever binding vormt tussen de stad en Midden-Delfland', Buro OD 205 meent dat op die opvattingen momenteel niets kan worden afgedongen. Zij concludeert dat de zone niet alleendient als uitloopgebied voor wandelaars en fietsers, maar tegelijkertijd een trek pleister is voor alle leeftijds groepen van de aangrenzende wijken. Het gebied bestaat uit uiteenlopende milieus van ge cultiveerd tot natuurlijk, meent het bureau, en koppelt daaraan voordelen als: gediffe rentieerde flora en fauna, de mogelijkheid tot allerlei vor men van recreatie en het na genoeg volledig ontbreken van gemotoriseerd verkeer. Het historische belang van de Vlaardingse Vaart is dat daar zo'n 900 jaar geleden de oude binnenstad grotendeels moet zijn ontstaan. Behoud de Groene Long pleir. er voor met de uitkomsten in de hand de inspraakprocedure voor het gebied in te gaan. „Dan krijgt iedereen de gele genheid om daadwerkelijk te tonen hoeveel natur, recreatie en rust hem of haar waard is", aldus het comité. Vlaardingen Zondag schalt de hit Yaki Taki Oowah door de Vlaardingse binnenstad, want er komt een stukje rock 'n' roll aan. De Gigantjes tre den op in d'Oude Stoep aan de Smalle Havenstraat met mu ziek uit de jaren vijftig en. zelfs met een zangeres, zoals je ze in die tijd zag. Het optreden be gint om half drie. Schiedam Het botert nog steeds niet tussen de ge meente Schiedam en de Schiedamse Gemeenschap. Van overleg is het nog nauwelijks gekomen, ofschoon dat een vereiste was om tot beëindiging van de subsi die aan de SG te komen. Wethouder Posthoorn streeft naar een opheffing van de SG per I januari, waarna de cultu rele verenigingen in Schiedam zich rechtstreeks tot het stads kantoor kunnen wenden. Maar de manier waarop dat plan wordt uitgevoerd ervaart de SG als zo stuitend, dat de stichting alle mogelijke moeite doet om er onderuit te komen. Dat valt de SG niet mee. De Raad van State heeft onlangs een sehorsingsverzoek afgewe zen en de gemeente gaat on dertussen gewoon door met de ombuiging. De Schiedamse Gemeenschap overkoepelt veel muziek-, zang-, toneel- en andere orga nisaties en een deel daarvan heeft vertrouwen in de SG, met name de drumbands en harmonieorkesten. Omdat de gemeente echter verder toe werkt naar een nieuwe struc tuur, wil de SG daarbij betrok ken zijn. De achterban heeft er tenslotte niets aan, als de SG het allemaal maar laat ge beuren. SG-directeur Ruud Pillard is dan ook door de stiehtingsraad gemachtigd om weer deel te nemen aan het periodieke overleg van cultu rele directeuren (van Passage, museum, archief, bibliotheek en CSJ) maar zo gauw hij in contact komt met wethouder Posthoorn, krullen zijn tenen, zo heeft hij het SG-bestuur la ten weten. Telkens weer voelt Pillard zich overmand door sterke emoties van weerzin. Hij heeft voor zichzelf al de lijn uitgezet, dat, als die gevoe lens het normale zakelijke overleg schaden, hij er dan. een punt achter zet. Pillard er vaart een nadelige invloed op zijn gezondheid. De SG-directeur vindt het van wethouder Hafkamp vreemd, dat deze een groep onderne mers in de kou heeft laten staan die plannen hadden met bad Groenoord en dat Haf kamp nu met de horecaketen Van der Valk in onderhande ling is gegaan, zonder daar de VVV bij te betrekken. (De VVV valt nog steeds onder de vleugels van de Schiedamse Gemeenschap.) Woensdag vergadert de SG weer in haar pand Een impressie van de patio woningen aan de Platanen- dreef. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan slaat donder dag 18 april om vier uur de eerste paal voor het langver wachte complex van 56 vrije- sectorwoningen aan de Pla- tanendreef/Olraendreef in Holy-Noord. De huizen, die in twee types worden uitgevoerd, worden gebouwd door bouw- en aan nemingsbedrijf IJsselbouw BV. Met het project is een bedrag van ruim 7,7 miljoen gulden gemoeid. Vlaardingen Sky Channel, de Britse commerciële zen der, is binnenkort ook in Vlaardingen te ontvangen. Het college van burgmeester en wethouders wil het program mapakket van de CAI uitbredien met de vooral bij de jeugd uiterst populaire zender. Aleen de Vlaardingse gemeenteraad kan de komst van Sky Channel op de kabel nog tegenhouden. Het programmapakket zal ook worden uitgebreid met de zenders Music Box en TV5. Het CAI tarief voor de Vlaardingse kijker zal als de uit breiding een feit is niet omhoog gaan. Schiedam Nu de stichting Gezinsverzorging Schiedam en Huize Frankeland enkele maanden ervaring hebben op gedaan met de dagverzorging voor thuiswonende bejaarden, vinden de directeuren A.Ver- waaijen en W.B.J. Huekriede de tijd rijp om met het project naar buiten te treden. Vooral de instanties, die bejaarden naar de dagverzorging verwij zen, zijn met informatie gehol pen en het kan betekenen dat het project zich uitbreidt. Eind '84 is ermee begonnen. Bejaarden, die nog In staat zijn zelfstandig thuis te wonen, maar toch hulp nodig begin nen te krijgen, kunnen elke dag (behalve op zaterdagen) gebruikmaken van de facilitei ten, die Frankeland biedt. Het gaat dan om haarverzorging, maaltijden, badgelegenheid en zo verder. De deelnemers, een steeds wisselende groep, wor den thuis opgehaald door ge kwalificeerde verzorgers van de stichting Gezinsverzorging Schiedam. Als grote voordelen noemen Verwaaijen en Huekriede, dat de situatie thuis wordt verlicht en daardoor verlengd, terwijl men toch alvast kennismaakt met een verzorgingstehuis. Veel ouderen worden er vita ler door. Voorkomen wordt, dat men 'afglijdt* naar een zwaardere .voorziening zoals het Zonnehuis of de Drie maas- stede. Het project wordt gefinancierd met overheidssubsidie in het kader van het flankerend ou derenbeleid. f Wendy Don (op de voor grond in het midden) won gistermiddag de playbac- kwedstrijd in het Vlaardingse Kolpabad met haar imitatie van Pat Benatar, Het was een reuzesucces: toeschouwers zaten niet alleen op het ter ras, maar ook in het water. Suzan Voogd en Irma Ver boon hadden bij de organisa tie een enorme toeloop aan deelnemers gekregen, maar er konden slechts tien kinde ren meedoen. De tweede prijs werd gewonnen door Dina de Jong en wendy Zon dag (links en rechts van Wen dy) met hun vertolking van Pia Zadora en Jermaine Jackson en de derde prijs ging naar Mildred Oosten- berg en Marscha Hollenberg voor hun medley van Fame. De 24 woonsche pen in de Wester haven in Schiedam worden mei behulp van een verzamel- persleiding op de bestaande riolering aangesloten. Het hoogheemraadschap Delfland had hierop aangedrongen met het oog op de toe passing van de wet verontreiniging Op pervlaktewater. In overleg met de be woners wordt het tijdstip van de werkzaamheden be paald. Met het kar wei is een bedrag van een kwart mil joen gulden ge moeid. Bewoners Frankeland- hebben zakgeld w binnen Schiedam Directeur W.B.J. Huekriede van -Huize Frankeland toont zich tevreden over de voortvarendheid, waar mee de gemeentelijke so ciale dienst (GSD) de fi nanciële problemen voor de bewoners heeft helpen verlichten. Vandaag kunnen alle bejaarde bewoners van het verzorgings tehuis aan de Sinte Liduina- straat weer over hun maande lijkse zakgeld beschikken, 'na dat Huekriede eergisteren bij de bank was geweest om- le checken of het geld binnenge komen was. Huekriede is blij dat de paniekstemming onder enkele bejaarden voorbij is'en prijst het optreden van -de GSD, die de complicaties door de nieuwe wetgeving rond de bejaardenoorden volgens hem nog snel heeft kunnen oplos sen. De sociale dienst is sinds de nieuwe wet in werking trad zelf belast met de financiële regelingen met bejaardehfe- huizen. De voorbereidingen hiertoe hebben veel extra werk gegeven en men had"] al voorzien dat er vertraging kpn ontstaan. „Wij zijn daarover ingelicht en daarom is uokt-af- •gesproken dat het vakantie geld al eerder aan de mensen uitgekeerd zou worden. Dat' is ook gebeurd en de men&n hebben dus niet zonder gèld hoeven zitten, jxi afwachting van hun zakgeld. Dat was pri ma geregeld. Maar ik begrijp de onrust, die onder oudere mensen ontstaat als een zekére regelmaat ineens doorbroken wordt en het geld Op een l^ier tijdstip binnenkomt dan '-ge- bruikelijk", aHus Buckried"^. De directeur neeft met instem ming gezien hoe de politiek snel werk maakte van de pro blemen. „Het is goed on£|te zien hoe men voor je op&'de bres gaat staan", zegt bij, mag van mij vaker gebeu: Vlaardingen Werknemers van de reinigingsdiensten het GEWB hebben van^de gemeente Vlaardingen -als nog een koudetoeslag gede gen. De vakbond AbvaKabo had om de toeslag gevraagd, maar de gemeente zelf was ook al initiatieven aan .-het onwikkelen om de werkne mers van een extraatje- te voorzien. „Alleen de mensen die écht in de kou hebben moeten werken hebben een gratifif catie gekregen", aldus de heer De Mol namens de ge meente Vlaardingen. „De mensen van het GEWB moesten op de meest onmo gelijke tijden hun bed uit'om gesprongen waterleidingen te repareren. Ook de mensen van de reinigingsdienst hebr ben het zwaar gehad en Ver dienden wel wat extra." Vlaardingen De Vlaar dingse politie heeft voor de derde maal de etherpiraat Radio Marathon uit de lucht genomen. Tegen de eigenaar van de apparatuur, die woont in de Dotterbloem- straat, werd proces-verbaal opgemaakt. Schiedam De stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS) laat de gemeente raad maandagavond in een 11 minuten en 31 se conden durend dia-klank beeld zien, wat lokale om roep nu eigenlijk betekent en wat ervoor komt kij ken. De Stadsomroep draait haar audio-visuele programma voorafgaand aan de raadsvergadering, die om acht uur begint. Er zitten 500 manuren in de vervaardiging van het dia programma, dat mede om die reden ook aan een groter pu- bliek zal worden vertoond, namelijk dinsdag 16 april in Jeugdhaven Nieuwland aan de Aibardastraat. Op deze in formatieve avond is iedereen welkom, al zijn speciaal uit genodigd de mensen, die tot nu toe bij de SOMS hebben gesolliciteerd. Vier projectoren zullen 252 dia's laten zien, onder bet motto: kleinschalig is groots. Er wordt ingegaan op de plaatselijke pers, met een mooi woord omschreven als het Schiedamse medialand schap, en op de positie die de Stadsomroep daarin wil in nemen. Daarna komen plaat selijk nieuws, reportages, sport en interviews aan bod, evenals educatieve en amu sementsonderdelen en twee 'ideële' reclamespotjes van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Produktie en regie was in handen van Matthijs Rorije, fotografie van Henk -van Bracht. Pim Scheen loop ver zorgde de interviews en de ingesproken stem is van "Al- bert Sch eenloop. Verder werkten mee Annemarie Ro rije en Laurette van der Most. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1