voor Kethel blij met aardgas Orpheus ontvangt Duitse collega's VLAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners tevreden over isolatie Vertowij k wij pur-schuim in woningen Bus 56 vaker en sneller Posthoorn 'verkleurt': De Kameleon mag toch Poes speelt met brandweer En toch gemengde gevoelens... Autodieven gearresteerd Vlaardingse roman van Kees Pronk li Harpe Davids breidt uit Medicijnen gedumpt WATERWEG MAANDAG 15 APKIL 1985 Vlaardingers maken kermis van verkeer Vlaardingen Alsof de Vlaardingse straten er zijn om botsautootje in te spelen, zo gedroegen enkele wegge bruikers zich dit weekeinde. Er vonden zestien onge lukken plaats, waarbij maar liefst 37 auto's zware scha de opliepen. De uitkeringspot van de verschillende verzekeringsmaatschappijen is in twee dagen tijd tien duizenden guldens lichter gemaakt. Maassluis Bewoners van de Vertowijk in Maassluis denken het ei van Columbus te hebben gevonden door het gebruik van pur-schuim als isolatiemateriaal tegen de vocht in de woningen. Een drietal woningen zijn al voorzien van dat schuim en de resultaten zijn goed. „De bewoners van die drie woningen zijn erg tevreden over deze vorm van isolatie. Vlaardingen Buslijn 56 van Vlaardingen-West naar de wijk Holy gaal frequenter en sneller rijden. Minister Smit- Kroes van Verkeer en Water- Staat heeft Vlaardingen een subsidie van 693.000 gulden toegezegd voor het inbouwen van Vetag-apparatuur op een aantal kruispunten in het tra ject. Die apparatuur zorgt er voor dat de verkeerslichten op groen springen als de bus er aan komt. Als de V etag-ap pa rat uur is in gebouwd, wordt de frequentie van lijn 56 verhoogd. In de spits gaat de bus om de zes mi nuten rijden, overdag wordt dat om de acht minuten. Die maatregel kost per jaar 358.000 gulden. Verkeersdeskundige Roel Blom noemt de verbete ringen aan de stadsdienst 'ide aal'. Wanneer de werkzaam heden aan het traject begin nen, kan hij niet zeggen. Op het stadhuis is de subsidietoe zegging van het ministerie nog niet binnen. De meest spectaculaire aanrij dingen deden zich voor op rijksweg 20 ter hoogte van het Holyziekenhuis. Iemand keek niet uil en ramde twee wa gens. waarna één van de be trokkenen naar het ziekenhuis moest. Op de andere rijbaan werd iemand kennelijk afge leid door het ongeluk. Gevolg: vier auto's bovenop elkaar. Zaterdagmiddag om één uur trapte een automobilist in de 3e Industriestraat op het gas pedaal in plaats van op de rem, zodat hij een hek ramde on vier auto's die erachter stonden. Op de kruising Van Hoogen- dorplaan-Rotterdamseweg was het zaterdagavond eveneens raak. Een automobilist, die te diep in het glaasje gekeken had, veroorzaakte een botsing. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, maar de veroorzaker van het ongeluk werd door de politie aange houden. Na de bloedproef en met een proces-verbaal werd de man weer vrijgelaten. Bij andere ongelukken reden drie veroorzakers weg zonder op of om te kijken. Twee er van werden door de politie achterhaald, een derde is nog voortvluchtig. Wethouder Zijdeveld in Kethel: „Ik mag het niet zeggen, maar als jullie goed isoleren, wor den onze aardgasinkomsien minder..." Zangeres Mieke zweepte met haar Gigantjes het publiek op tot een daverend meeswingen. Vlaardingen Het 'gevrees de' treffen SVV—FC Den Haag mocht dan afgelast zijn; de Mobiele Eenheid kon In rukken en het voetbalveld lag ér verregend en verlaten bij maar op hetzelfde moment dat de scheidsrechter in het Sehïe- damse sportpark Harga het startsein had kunnen geven, begon twee kilometer verder op een wedstrijd die er qua spektakel en sportiviteit niet voor onder hoefde te doen. Dat was in Vlaardingen. In de binnenstad werden rock and roll-minnende gasten van d'Oude Stoep geconfronteerd met de Gigantjes. Dat eindigde in een 3—10-overwinning van de uitspelende ploeg: de Gi gantjes kregen bet publiek er helemaal onder en de Vlaar dingse toeschouwers scoorden slechts bij het vragen om toe giften. Wie in de erboven gevestigde pizzeria Gallo d'Oro een Qua- tro Stazzione had besteld, zag de ansjovis van zijn deegplak aftrillen.' In het café zelf wan delden de flessen drank over de glasplaat boven de bar en een enkele sneuvelde, slacht offer van het enthousiaste rampestamp van de Amster dams-Haarlemse rockformatie. Ook het publiek zelf was niet bestand tegen het nostalgisch geweld: het danste, swingde in die mate dat zondagse wande laars bij de Visbank zich af vroegen of met 'Yaki Taki Oo- wah' soms een plaatselijke re volutie werd uitgeroepen. Maar het was een geweldloos offensief. Het is in deze regio lang geleden dot een popgroep zo'n spannend contact had met haar luisteraars en daar waren de gepassioneerde sax van Rob Kruisman en de gewaagde outfit van zangeres Mieke niet vreemd aan. Dat yaki-takï klonk de hele dag nog door. Wie niet van de Gigantjes los kon komen, beleefde een gi gantische dag en had vanoch tend een gigantische kater. Schiedam Kleuterschool Ol- leke Bolleke en de lagere school Thorbeeke krijgen toch hun zin. De basisschool, die zij per 1 augustus samen vormen, zal De Kameleon gaan heten. Aanvankelijk was onderwijs wethouder Herman Posthoorn tegen die naam, omdat hij er geen kleur bekennen in zag. Maar uit een nieuw voorstel aan de gemeenteraad blijkt nu dat de wethouder kennelijk zelf van 'kleur' veranderd is. B en W- vinden en klaarblijke lijk unaniemdat de voor keur van de twee scholen moet worden gevolgd. Ook de nieuwe basisschool In Woudhoek zal anders gaan he ten dan Ben W eerst van plan waren. Er was eerst gedacht aan Koggeschip, maar er is al een straat die zo heet. De sehook komt echter vlakbij de Ambachtenbuurt. En omdat het oude ambacht van 'klin ker' iets in zich heeft van sa menbrengen van delen en dus symbolisch kan zijn voor het samenvoegen van kleuter- en lager onderwijs, vinden B en W dat de Woudhoekse school het best De Klinker kan 'gaan heten. De gemeenteraad be slist hier vanavond over in het stadskantoor, zoals ook over De Kameleon. De andere basisscholen zijn: De Peperklip, te vormen uit De Zevensprong en de Prof. dr. Ph. Kohnstammschool; De Harlekino, te vormen uit De Harlekijn en de A.H. Ger- hardschool; Jan Ligthart, te vormen uit Het Stokpaardje en de Jan Ligthartschool; Goeman Borgesius, dat wil zeggen de huidige gelijknami ge school samen met kleuter school De Regenboog; en Erasmus, die een ander deel van De Regenboog in zich opneemt. Schiedam Een poes heeft zaterdagmiddag zowel de brandweer als politie in Schie dam aan het werk gezet. Het dier was door onbekende oor zaak in de Nieuwe Haven te recht gekomen en zwom naar een riool, waar het luid ker mend de aandacht opeiste. Een poging van brandweerlieden, om het dier met een ladder te benaderen, mislukte. Met een rubberboot slaagde men er wel in tot dichtbij het jammerende beest te komen. Vlak voor het moment dat de brandweer het dier had bereikt, klauterde deze doodgemoedereerd de kant op en verdween. Schiedam Voorlopig zullen de landwegen rond de kerkbuurt van Kethel nog een rommeltje blij- ,ven. Er liggen nieuwe lei dingen en de grond moet eerst inklinken, alvorens de gemeente kan gaan as falteren. Dat gebeurt waarschijnlijk in septem ber. Dat zei wethouder Chris Zijdeveld, die zater dag de hagelstenen hun best zag doen om de grond snel te pletten. Het kortstondige onweer kon de pret in Kethel niet druk ken. De bevolking was uitge lopen naar het plein bij de Ja- cobuskerk om er te vieren, dat .het aardgasproject is afgeslo ten: een project dat niet alleen de aanleg van gasleidingen naar de kerkbuurt betrof, maar ook gepaard ging met de komst van kabeltelevisie, nieuwe riolering, nieuwe wa terleidingen en PTT-buizen. Het is een karwei van 5,5 mil joen gulden geweest, dat ge klaard is door de Heidemij, aannemerscombinatie Hoogen- boom-Oosterwijk, de dienst ge meentewerken en de Openba re Nutsbedrijven Schiedam (ONS). „En in de eerste plaats dankzij de bewoners zelf", zo als wethouder Zijdeveld zei. Hij prees de goede, enthousias te samenwerking die er ge weest is. En dat ervoer nie mand als een obligate opmer king, die een wethouder bij een dergelijke gelegenheid nu eenmaal behóórt te maken. Want samenwerking was er en heel intensief, zoals in het afgelopen anderhalve jaar tel kens bleek uit de informatiek ranten die ONS-voorlichter Mari Dingenouts verzorgde. Aanvankelijk heeft Kethel veel moeite moeten doen om op het gasnet aangesloten te worden. Er werden ludieke, opzienbarende acties gevoerd, tot getoeter in de raadszaal toe. Maar het overleg gebeurde in redelijkheid en met groeiend vertrouwen in het welslagen van het project. Zaterdag was er dan ook grote blijdschap. En toch konden actievoerder Aad Verspeek èn wethouder Zijdeveld het niet nalaten om gemengde gevoelens te uiten. Verspeek, in zijn vreugde, sprong alsnog op de bres voor de bewoners van de Groene- weg, die nu als enigen nog geen aardgas kunnen krijgen, omdat een leiding langs deze lange, doodlopende landweg zeer onrendabel zou zijn. „Jammer", zei hij, „want juist aan de Groeneweg woonden onze warmste sympathisan ten." Het bewonerscomité heeft ech ter besloten zich te ontbinden. ONS-directeur Jaap van Willi gen was ter gelegenheid daar van uitgenodigd samen met Verspeek een pentekening van pater Jan van Schagen te onthullen, waarin in de vorm van een notenbalk de in Ke thel aangelegde leidingen schematisch zijn weergegeven. Algebraïsch Zijdeveld had zijn typische ge voel voor humor niet thuisge- laten. Op de algebraïsche ma nier, waarop alleen de wet houder dit soort dingen kan zeggen, liet hij weten dat Ke thel er eigenlijk goed aan zou doen om de nieuwe gasleidin gen voor de ONS zo onrenda bel mogelijk te maken (door hun woningen, beter te isole ren), maar dat hij hen dat als wethouder eigenlijk niet mocht aanraden, want hij heeft de ONS in zijn porte feuille en is derhalve niet ge baat bij verliezen. Toch klopte zijn milieuhart en stookte hij de Kethelse bevolking tussen de regels door op om goede isolatie aan te brengen, wat aardgas bespaart. „Ik denk ook, dat als u eerder bezuinigd had, het erg de vraag was ge weest of de leidingen er ooit gekomen waren, want de in vestering kómt er al nooit uit; dus ik bevind mij in een wei nig benijdenswaardige posi tie", aldus Zijdeveld. Ook had de wethouder ge mengde gevoelens, waar het ging om de kabel-tv. Hij vond het jammer, dat niet alJe 162 woningen in Kethel-Noord erop aangesloten zijn; 48 bewo ners hadden er geen behoefte aan. En wat de riolering be-- treft had Zijdeveld graag inge haakt op Scandinavische expe rimenten met milieuvriende lijke composttoiletten, maar door de tijdsdruk kon dat er niat meer van komen. Ir. W.J. de Braak van de Hei demij ging in op de problemen rónd de aanleg van alle leidin gen, gedurende de afgelopen anderhalf jaar. Grote vrolijk heid ontstond er, toen hij er aan herinnerde dat er een keer water uit een gaskraan kwam. Ook probeerde de Hei demij alle meterkastjes water pas te krijgen. Tot er iemand kwam die zei: „Dat vind ik bij mijn huis geen gezicht, want dat staat scheef en het kastje past er nu niet bij." De Braak: „U begrijpt: die klacht hebben wij gehonoreerd. Het kastje is netjes loodrecht op het huis gezet. En dus scheef." Wij zien het als de meest idea le oplossing. Maar of die in alle woningen, waar het water in de kruipruimten 2orgt voor schimmet, koude en constant kille vloeren, toegepast zal worden is nog maar de vraag. Dat zouden wij graag willen want wij zitten nu al jaren let- terijk in de kou. We hebben van alles geprobeerd om het vocht uit de kruipruimten en in onze woning weg te krijgen. Er is gedraineerd, we hebber, geventileerd en wat al niet meer, maar zonder het gewen ste resultaat", aldus Cees van der Meer en Connie Talie, vertegenwoordigers van de commissie huurdersbelangen. De dienst centraal milieube heer van het openbaar li chaam Rijnmond brengt in juni verslag uit van het nader onderzoek van de lucht en het water in de kruipruimten van 240 woningen in de Vertowijk. Een voorlopig onderzoek bracht eerder aan het licht dat zich in het grondwater aroma ten bevinden. Verder zou ook de bodem behalve het lood aromaten bevatten. De resulta ten van het onderzoek naar het water in de kruipruimten zijn van groot belang voor het oplossen van de vochtproble- matiek waarmee de bewoners nu al jaren te kampen hebben. In verband met eventueel ge vaar voor de volksgezondheid mogen deskundigen, die een oplossing moeten vinden voor het overtollige water de krui pruimten momenteel niet be treden. Over de vochtproblematiek in de Vertowijk is een lijvig rap port samengesteld, waarin ver slag wordt gedaan van de di verse metingen en onderzoe ken. Ook worden mogelijke oplossingen aangedragen. Dit rapport, dat volgens de twee woordvoerders door zo wel TNO als het Bouwcen trum als uitstekend werd om schreven, is uitgereikt aan de 'raad voor de volkshuisves ting'. De voorzitter van deze raad, wethouder Mees Duime- laar, is er nog niet zeker van dat het pur-schuim ook in de overige woningen moet wor den aangebracht. „Wij willen de onderzoeken van de des kundigen afwachten. Het is ons nog niet duidelijk dat dit de beste oplossing is. Het zou ook goed mogelijk kunnen zijn dat we voor een andere maat regel kiezen." De kosten van het aanbrengen van het pur-schuim bedraagt per woning ongeveer 1800 gul den. Cees van der Meer: „Een derde deel van dit bedrag zou uit subsidies verkregen kun nen worden, het resterende deel zou de gemeente beschik baar moeten stellen. We hopen dat de gemeente uiteindelijk toch zal kiezen voor het pur- schuim, omdat deze oplossing te beste resultaten biedt." Een deeJ van de bewoners weigert al enkele jaren de door het Rijk voorgeschreven huurverhoging te betalen. „Wij zetten het geld apart voor het geval, dat we in het onge lijk gesteld worden door de huurcommissie in Schiedam. Wij willen best wel meer huur betalen. maar dan moeten onze huizen ook comfortabel zijn om in te wonen en dat zijn ze nu zeker niet", aldus Con nie Talie. Vlaardingen De politie heeft zaterdagochtend om tien voor zes vier mannen gearres teerd, die door Vlaardingen reden in een vorige week ge stolen auto van garage Rand_- stad aan de Parallelweg. Twee van de vier inzittenden bleken de autodieven te zijn. De poli tie kwam erachter, nadat het kentekennummer aan het bu reau was doorgegeven voor controle en dit aan een andere wagen bleek toe te behoren. De politie zoekt twee jongelie den van 18 a 20 jaar, die zater dagochtend om zeven uur bij de juwelier aan de Vondel straat stenen door de ruit gooi den en met een handgreep in de etalage enkele sieraden wisten te bemachtigen. Het tweetal rende weg door de P.C. Hooftstraat richting Cats- straat en verdween daarna uit het zicht van de agenten. Het signalement luidt: beiden droegen een blauwe broek, één was 1,85 meter lang en had kort, zwart krullend haar en een zwart colbert, de ander was ongeveer 1,75 meter, had lang, blond krullend haar en een lichtbruin jack. De politie roept getuigen op te bellen on der telefoonnummer 342355, Vlaardingen Aan de reeks romans, die er vroe ger al over Vlaardingen geschreven zijn, wordt volgende week een nieu we toegevoegd. De gebo ren en getogen Vlaardin- ger Kees Pronk heeft een boek geschreven onder de titel: Kuipers en reders in crisistijd. Uitgever is Mari den Draak en het eerste exemplaar wordt maandag 22 april in ontvangst geno men door de wethouder voor cultuur en onderwijs, Arij Maarleveld. Schiedam Christelijke mu ziekvereniging Harpe Davids gaat haar activiteiten aanzien lijk uitbreiden. Vanwege de grote animo is bpsloten een jeugd tamboersgroep in het le ven te roepen. Een aantal kin deren wordt momenteel op de vrijdagavonden al opgeleid als jeugd tamboer. Tevens is beslo ten tot heroprichting van de boerenkapel. Het nieuwe onderkomen aan het Faassenplein heeft inmid dels ook een naam gekregen: De Tamboerijn. Schiedam De politie van Schiedam heeft nog geen idee waar de grote hoeveelheid me dicijnen vandaan komt, die zondagmiddag tussen een hoe veelheid vuil op de Dam werd gevonden. De ruim 11.000 ta bletten en 100 ampullen die daar in flesjes, doosjes en pot jes voor het oprapen lagen, zijn bij ondeskundig gebruik, zeer gevaarlijk, liet de politie vanmorgen weten. Om welk soort geneesmidde len het gaat, wist zij echter niet. Vlaardingen Vlaardings Mannenkoor Orpheus heeft ook over de grenzen veel vrienden. Bij het 80-jarig be staan in oktober was hier het Reading Phoenix Choir uit Engeland en vrijdag verwelkomde voorzitter Jan Timmers dertig koorleden uit het Westduitse Ober- streu. Orpheus zong ruim een jaar geleden in dit Beier se stadje en de Duitsers waren dit keer voor een soort tegenbezoek in Vlaardingen. „Het publiek zal maar weinig merken van dit bezoek, want we willen het gewoon een beetje onder ons houden", ver klaarde de koorvoorzitter vrij dagmiddag. Dat klopte. Vrij dagavond was er een informe le bijeenkomst in Triangel en het enig officiële waren de welkomstwoorden van wet houder Mariette Hoogendijk. Sangverein öberstreu bestaat uit dertig dames en heren, die tijdens hun verblijf in Vlaar dingen waren ondergebracht bij de families van de Orp- heuszangers. Zaterdagavond waren de beide koren vere nigd in Orpheus' thuisbasis: de Technische School aan de Del taweg. Daar leefden ze hun kunstliefde gezamenlijk uit. De Duitsers onder leiding van hun dirigent Wolfgang Hóring en Orpheus met Frans Gort. Vanmiddag vertrokken de Duitse koorleden weer. Orpheus- voorzitter Jan Timmers verwelkomt de Ober- steuers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1