'Gehele college verantwoordelijk' Ministerie neemt Wattstraat terug Lokale omroep heeft de zendmachtiging binnen Museumrestaurant belooft sfeer Sk VEAARUINBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT SSSW pleegt 'zwaarste zonde' Gemeentemuseum in de bloemen Vlaardingen klaar voor satelliet-televisie Woudstra in geweer tegen Van der Knaap: Bed in brand Bende inbrekers opgerold Betrapt Wandeltocht -m DINSDAG 16 APRIL 1985 Maassluis „Wij vinden het afkeurenswaardig dat de milieuproblematiek in Maassluis op de schouders rust van één wethouder. Het had van moed getuigd als het gehele college zich hiervoor verantwoordelijk had gesteld." Harm Woudstra, voorzitter van de commissie bodemon derzoek in de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder, rea geert hiermee op uitspraken van wethouder' Izaak van. der Knaap, die vorige week iri deze krant inging op de milieuproblematiek in de stad. „Milieu is geen aspect dat op zichzelf staat. Denk maar eens aan de volksgezondheids-, de bestuurlijk-juridische, en de psychosociale aspecten. Dat zijn allemaal deelfacetten, die meer dan één wethouder be treffen. En juist van die ande re wethouders horen wij wei nig. Dat geldt voor burgemees ter Van Es evenzeer als voor de wethouders Coenen en Dui- melaar", aldus Woudstra. De commissie heeft altijd aan gedrongen op de instelling van een afzonderlijke commissie bodemverontreiniging. Dat is er nooit van gekomen. Woud stra; „Dan kon worden deelge nomen aan beraadslaging op bestuurlijk niveau. Nu kan al leen maar gebruik worden ge maakt van het inspreekrecht. Dat lijkt democratisch maar van werkelijke beïnvloeding op het beleid is geen sprake. In de rondvraag op iets terug komen als inspreker is ook niet mogelijk. Van der Knaap doet inderdaad meer aan in spraak dan welke andere wet houder, maar hij heeft inmid dels ook de opdracht gekregen het inspreekrecht strakker te hanteren. En dat is typerend voor de terughoudendheid van het dagelijks bestuur van de gemeente." Simplistisch Van der Knaap stelde in het vraaggesprek met deze krant dat bitumineuze stoffen, die in de grond van de wijk zijn aan getroffen, geen kwaad kon den. Bitumineuze stoffen wor den ondermeer verwerkt in asfalt. Woudstra, nu fel: „Die opmerking doet simplistisch aan. Kinderen laat je door gaans niet spelen op asfaltwe gen, maar wroeten wel in de grond. En juist die grond is zwaar verontreinigd met stof fen die beslist niet afkomstig zijn uit huisvuil of normaal fa- brieksafval. Dat de gevonden stoffen risico's met zich mee brengen, is inmiddels voldoen de bekend en dat zou op zijn minst tot nadenken moeten stemmen bij allen die bij het gemeentebestuur van Maas sluis zijn betrokken." Bezwaar Izaak van der Knaap bevestig de ook de stelling dat het on roerend goed haar waarde had behouden. Ook daartegen maakt Woudstra bezwaar: „Stellen, dat de mensen zoge naamd hun huis niet kwijt kunnen, is bijzonder kwalijk. In feite tast de wethouder de integriteit van de desbetref fende bewoners aan. Hij gaat daarbij volledig voorbij aan het vele leed, dat in sommige gezinnen leeft." Woudstra hekelt de rol van de gemeente Maassluis inzake de vele onderzoeken: „Wat doet de gemeente eigenlijk voor de bewoners? Maandenlang moest er worden gepraat om uitbrei ding te krijgen van het drink- wateronderzoek. Een rapport van de KIWA werd als zalig makend beschouwd, maar rammelde aan alle kanten." Begrip Van der Knaap toonde vorige week begrip voor de moeilijke situatie waarin de bewoners van de Steendijkpolder zitten. Woudstra is blij met die uit spraak, „maar met begrip'al leen komen we er niet. De be woners verlangen een creatie-, ve oplossing. En niet alleen voor onze wijk, maar ook voor de andere wijken die door bo demverontreiniging zijn ge troffen." De commissie bodemonder zoek heeft inmiddels een werkgroep sanering in het le ven geroepen. Woudstra: „Een nieuwe groep deskundigen die op dat terrein voorstudie gaat maken. Niet om paniek *e zaaien, maar om voorbereid te zijn op situaties die zouden kunnen ontstaan. Wij ver wachten van de gemeente een zelfde planmatige aanpak en daar is tot op heden nog niets van gebleken. Misschien komt het nog." Schiedam Een bejaarde Schiedammer werd gister middag door de politie uit 2ijn huis aan het Heijer- mansptein gehaald, toen een binnenbrandje hem de adem benam. De man had in zijn slaapkamer de hele dag de elektrische deken aan laten staan. Tegen de avond was het beddegoed in brand gevlogen. De vlammen werden door de toegesnelde agenten ge doofd. De brandweer ruk te uit, maar hoefde niet in actie te komen. Schiedam De SSSW heeft zwaar gezondigd. Door het geharrewar over de verdere renovatie in. de Watt straat en omgeving heeft het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu besloten om Schiedam een eerder toegewezen woningcontingent af te nemen. „Een contingent verspelen is zo ongeveer de zwaarste zonde die je kunt plegen", zoaJs Ton Verdoes van het Gemeentelijk Woningbeheer enkele maan den geleden zei. De stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW), en met name de vereniging Volkshuisvesting, heeft zich nu hieraan schuldig gemaakt. De maatregel van hoofdinge nieur-directeur L. van Dijken betekent dat renovatie aan de Wattstraat en Van Leeuwen- hoeckstraat verder niet door gaat. Laaiend zijn de bewoners hierover. Gisteravond vond een spoedvergadering plaats in het Kxuisgebouw aan de Van Swindensingel, maar na een kwartier was men 'het ge kweel' van ambtenaar Jules Peppelaar beu en toog men energiek naar het stadskan-, toor,; waar de gemeenteraad, vergaderde. De bewoners géven direct de SSSW de schuld van deze blunder in de planning. „Ze hadden het nooit zover mogen laten komen, dat het ministe rie zegt: en nu stoppen we er mee, Maar het is ergens ook geen wonder. Schiedam heeft te lang en te vaak pardon ge vraagd voor haar aarzelende beleid ten aanzien van de SSSW", Waren kernachtig samengevat belangrijke verwijten van de bewoners. Tijdens een schorsing van de gemeenteraadsv ergadering deelden de massaal opgeko men bewoners een petitie uit, die in twee delen uiteen viel. De gemeenteraad werd daarin gevraagd de SSSW te bewegen, 'met een sober en doelmatig plan' door te marcheren. Wet houder Van Tilborg moet in Den Haag bepleiten dat Schie dam de renovatieregeling mag toepassen. De wethouder zou dat desnoods via de rechter moeten afdwingen. Hoewel Van Tilborg begrip zei te hebben voor de grieven van de bewoners kon hij weinig met het eisenpakket beginnen. „We mogen van de SSSW niet het onmogelijke vragen. Zij kunnen zonder financiële toe zeggingen niet doorgaan. Wat dat pleiten in Den Haag be treft, dat hebben we gedaan, maar het antwoord is nee. Een dergelijke renovatieregeling kun je ook niet afdwingen. Den Haag heeft een ontsnap pingsclausule ingebouwd, die behelst dat als het budget niet toereikend is, zij op haar schreden kan terugkeren." Eef Collê (CPN) vond dat Van Tilborg zich wel erg gemak zuchtig van de problematiek afmaakte. Als mogelijke oplos sing voor de huidige impasse dacht hij aan het aanspreken van een budget van 60.000 gul den per woning. Dat geld is nog voor Schiedam gereser veerd. In dat verband kwam hij tevens met de precedent werking van het Fabrïplein op de proppen. „Daar zijn we ook hoger gegaan dan was goedge keurd, Voor deze woningen is 85.000 gulden nodig. Waarom zullen we ook in dit geval niet de reserve van het woningbe heer aanspreken?" Collé lanceerde zijn ideetjes uit de losse pols, maar zei er op te vertrouwen dat Van Tilborg tijdens de eerstkomende ver gadering van de commissie stadsvernieuwing met uitge werkte plannen komt. Bladzijde De Wattstraat is bij wijze van spreken de 2warte bladzijde in het geschiedenisboek van de Schiedamse stadsvernieuwing. Het gehele complex omvat 305 woningen. Dat is enkele jaren geleden in drieën geknipt. De eerste renovatiefase werd uit gevoerd door de Vlaardingse aannemer Van der Waal, die na afronding felle verwijten kreeg over de kwaliteit. Zo mossten de vloeren opnieuw worden opgebroken en gelegd. De tweede fase kwam er na moeizame verwikkelingen over de prijs per woning; hier over bestonden verschillen van mening tussen SSSW, be woners en ministerie. De der de fase stuitte op de opvatting van de SSSW, dat sloop en nieuwbouw beter was dan re novatie ondanks adviezen van deskundigen dat het an ders kon. De bewoners bestre den de SSSW in die opvatting en hier is veel tijd in gestoken zoveel tijd, dat het geduld van het ministerie is opge raakt. Vlaardingen Met de aan houdingvan vier jongeren van rond de 20 jaar heeft de Vlaar dingse politie een groot aantal inbraken in winkels opgelost. Bij 35 inbraken in Schiedam en Vlaardingen en omgeving maakten de vier 350.000 gul den buit. De verdachten zijn inmiddels weer op vrije voe ten. De buit van de vier, die bij een kraak ook weieens een vriend meenamen, bestond uit kle ding. cosmetica, foto-appara- tuur, rookartikelen, gereed schap' in geld. Meestal werden etalageruiten met trottoir tegels ingegooid. Het gestolen goed werd verstopt in een auto en later, als de kust veilig was, verkocht aan helers. Bij de se rie inbraken werd voor 60,000 gulden aan breekschade aan gericht. Twee van de vier ver dachten zijn voorgeleid aan de officier van justitie. Tegen alle vier is proces-verbaal opge maakt. Schiedam Een kledingdief is vanmorgen in alle vroegte door de Schiedamse politie opgepakt. De 20-jarige man, die op de Vlaardingerstraat werd aangehouden, had twee broeken en een shirt ver stopt onder zijn jas. Die kle ren had hij kort daarvoor ge stolen uit de etalage van een- kledingwinkel aan de Hoog straat. Vlaardingen De stichting Lokale Omroep Vlaardin gen heeft de zendmachtiging van het ministerie van WVC binnen. De eerste uitzending staat gepland voor dinsdag 30 april, Koninginnedag. De zender, te beluis teren op de kabel op de frequentie 94.1 MHZ, zal de gehele dag reportages verzorgen van de vele activitei ten in de stad. seel in de mond werkt burgemees ter Van Es aan een zo genaamd naief. 'Schiedam Wandelsportver eniging De Schiedamse Tippe laars tekent zaterdag en zon- dag voor de organisatie van de achtste DST-wandeitocht. Vanaf gebouw De Wildenburg (achter de Singelkerk) in Schiedam wordt op beide da gen van 8 tot 14 uur vertrok ken over afstanden van 5, 10, 15, 25, 35 en 45 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt voor de 5, 10 en 15 kilometer 2,50 gul den per persoon, voor de 25, 35 en 45 kilometer 1,25 gulden. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 42-jarige inwoner aangehouden, die verdacht wordt van steun frau de, De man had een eigen zaakje, maar genoot ook een uitkering. In de periode 1981- 1984 streek de man zo'n 50.000 gulden extra op. Na verhoor is hij vrijgelaten. Maassluis Met het palet in de ene hand, een pen seel in de andere en nog een penseel tussen zijn tanden, gaf burgemeester Hans van Es gistermiddag de eerste lijnen aan van een geheel nieuw en naief kunstwerk voör het ge meentemuseum. Deze handeling verrichtte Van Es ter gelegenheid van de her opening van het museum. La ter werden ook alle gastspre kers uitgenodigd om het schil derstuk te voltooien. Na ruim een half jaar gesloten te zijn geweest voor het publiek zette het museum, dat grondig ver bouwd en uitgebreid is, giste ren zijn deuren weer open. Te gelijk opende de burgemeester de tentoonstelling 'Een bloe metje voor het museum'. Daarmee was geen woord te veel gezegd, want de2e exposi tie omvat een groot aantal werken, waarbij de flora in alle toonaarden wordt gepre zen. In alle ruimten prijkten fraaie bloemstukken, die het karakter van deze tentoonstel ling extra benadrukten. Er was veel belangstelling voor de heropening van het museum. Ruim 300 genodig den namen met zichtbaar ple zier een kijkje in de verschil lende expositiezalen. Naast een tweetal grote zalen beschikt het museum nu ook over een aparte historische afdeling en diverse andere kleinere ruim ten, waarin behalve de eigen collectie moderne kunst, ook andere kunstwerken geëxpo seerd zuilen worden. Wethouder Izaak van der Knaap (culturele zaken) toon de zich een meer dan tevreden mens met dit nieuwe culturele onderkomen in zijn woon plaats. In zijn toespraak wees hij de aanwezigen op het func-_ tionele en fraaie karakter van het thans 50-jarige museum. Zonder uitzondering schonken alle sprekers het gemeentemu seum cadeaus. Deze varieer den van foto's van oud Maas sluis, een viertal eeuwenoude en zeldzame boekjes, tot en met een zeilbootje dat gemaakt is van een klomp. De kosten van de renovatie bedroegen 800.000 gulden. Een restaurant in een mu seum is iets bijzonders. Het Stedelijk .Museum aan de Hoogstraat in Schiedam her bergt sinds gisteren behalve eigentijdse kunst ook een sfeervolle eetgelegenheid: het Land van Belofte. De openingsreceptie werd door meer dan 200 mensen be zocht en de wethouder voor cultuur. Herman Posthoorn, opende de nieuwe zaak van Peter en Sylvia Sonneveld. In de rustieke, gerestaureerde museumgewelven keken de gasten niet alleen naar de kunstzinnige entourage, maar wierpen ook een biik in de zwartglanzende menukaar ten. Gerechten met exotische namen, maar ook een pimpe lende eend en een museum- pteinsalade. Het Stedelijk heeft er in ieder geval een publiekstrekker bij en vooral de serviceclubs zullen daar blij mee zijn. A*a|, l "t «v «SM*» Lokale radio in Vlaardingen is dus aan het eind van de maand definitief een feit. Nog niet op professionele basis, want daarvoor ontbreekt het geld. „Maar het blijft ons stre ven om de zaken professioneel aan te pakken met beroeps krachten. Nu werken we met vrijwilligers, die overigens zeer enthousiast en deskundig zijn", aldus secretaris Wim Be nard van de stichting. De gemeente Vlaardingen zal vrijwel zeker geen geld pom pen in de lokale- omroep Vlaardingen. maar zal inci denteel hulp van de omroep inroepen en voor de diensten betalen. Bénard: „Liever zien wij een structurele oplossing. Zo blijf je altijd afhankelijk van de gemeente en wordt di rect de onafhankelijkheid aan getast. De ene keer wil de ge meente bijvoorbeeld wel een verslag van een raadsvergade- rign via de kabel en een een ancere keer weer niet, tenvij] wij het misschien dan weer in teressant vinden om uit te zen den." Reclame op de zender is bij de lokale omroep uit den boze. Toch zijn er al contacten met het bedrijfsleven om tot spon soring te komen. Bénard: „Dat moet ook wel als de overheid er geen geld in wil steken. Er mogen wel namen van firma's genoemd worden, want dat zie je op televisie bij de aftiteling ook. Bedrijven, die spullen voor ons hebben aangeschaft, mogen ook worden genoemd en zo zijn er best mogelijkhe den om aan geld te komen." Overigens gloort er hoop voor de initiatiefnemers van de lo kale omroep. Had eerder de VVD zich uitgesproken voor reclame tijdens de uitzendin gen, nu ook lijkt de PvdA overstag te gaan. Bénard: „Onze hoop is een beetje op die partijen gevestigd. In het buitenland heeft iedere stad haar eigen zender en ons me dium is echt geen concurrent voor de plaatselijke pers. Ra dio is vluchtig, in een krant kun je op je gemak alles nog eens nalezen. We zijn met een aantal uitgevers aan het on derhandelen over samenwer king en die gesprekken verlo pen voorspoedig." Vlaardingen De uitbreiding van het Vlaardingse ka belnet met de Britse commerciële zender Sky Channel kost de Vlaardingse kijker geen cent. De kosten, 62.300 gulden, komen ten laste van de reserves van de CAI. Als de raad in mei een positief besluit neemt over het voorstel van burgemeester en wethouders, dan is de ontvangst van de zender op zeer korte termijn te rege len. Vlaardingen krijgt het signaal van de gemeente Schiedam. Vlaardingen heeft lang op Sky Channel moeten wachten. In Maassluis en Schiedam is de zender al geruime tijd ie zien. Vlaardingen kan, vooruitlo pend op de beslissing van de raad, nu al de Britse zender doorgeven, maar wacht daar nog mee. „De directie van Sky Channel heeft de ruimte gege ven voor een proefperiode, tot de raad de definitieve beslis sing heeft genomen. Daar ma ken we nog geen gebruik van, eerst moet de raad een positief besluit nemen", aldus C. Jan sen van de gemeente Vlaar dingen. De uitbreiding van het CAl- net tol dertig kanalen laat nog even op zich wachten. Als de raad in mei ook daarover een positief besluit neemt, duurt het nog drie maanden voordat do goedkeuring van GS af komt. De uitbreiding van het net kost de gemeente 1 miljoen 290 duizend gulden. Jansen: „Pas als GS de begroting heeft goedgekeurd, kunnen we gaan onderhandelen met de leve ranciers en kunnen de mede werkers van het GEWB aan de slag. De werkzaamheden zullen wel enkele maanden in beslag nemen." Is de uitbreiding een feit, dan kunnen de Vlaardingse abon nees ook Music Box en TV 5 ontvangen. Het verdwijnen van de A/B-schakelaar zal vooral de bezitters van video recorders verheugen. In het verleden was het niet mogelijk om, als men op kanaal A zat te kijken, een programma op ka naal B op te nemen. Die han dicap verdwijnt nu definitief, Jansen: „De mensen kunnen de schakelaar als de uitbrei ding er is weggooien. We gaan ze niet innemen, dat kost veel te?- veel geld." Op de kabel komt ook een informatieka naal. Het college van burgemeester en wethouders wil na de raadsvergadering van mei zo snel mogelijk om de tafel gaan zitten met exploitanten van sa telliet- en abonneetelevisie. De kans is niet gering dat de pro gramma's van Olympus, een initiatief van de staatsomroe pen in de EEG, nog dit jaar op de Nederlandse kabel moet worden doorgegeven, Vlaar dingen is er dan klaar voor. De realisering een professione le lokale omroep zal, zo ver wacht Jansen, nog wel enige tijd op zich laten wachten. „De gemeente staat niet afwijzend tegenover de plannen, maar ik denk niet dat er geld voor be schikbaar is. De lokale omroep moet zelf geld boven, water zien te krijgen." Medewerkers van de lokale omroep Vlaar dingen zijn momenteel naar stig op zoek naar mogelijkhe den om de financien rond te krijgen. Er is al contact met het nieuwe Vlaardingse PR- bedrijf van Jan den Breejen. De inwoners van Vlaardingen kunnen de ontvangst van de Engels televistations BBC 1, BBC 2. Anglia en Channel Four wel vergeten. Jansen „De ontvangst is gewoon te slecht. Je bent teveel afhanke lijk van het weer. Ook al ver tel jc de mensen dat de kwali teit te wensen over Iaat. ze gaan toch.klagen en dan on dermijn je je eigen bedrijf. Ik weet ook niet of Rotterdam met de doorgifte van het sig naal doorgaat, want het is ge woon hopeloos. Zit je net naar- een spannende film te kijken, valt het beeld weg en dan wordt toch de gemeente erop ,aan gekeken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1