't Ruikt hier niet meer naar haring' Koninginnefeest groeit stichting boven het hoofd 'MANIFESTATIE VAN NATIONALE ALLURE' Natte mannen Geld voor vuurwerk komt boven tafel VUARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSGHE GOUBANT NIEUWE WATEBWEG GOUBANT En de zekerheid dat die rente 6 jaar lang zo hoog blijft Kees Pronk belicht Vlaardingse crisistijd Gebroken ribben 'Na twaalf jaar een bloemige eigenheimer' verenigde spaarbank Sloop huizen Boerhave- plein begint in 1988 WOTERWEG Vlaardingen Zoals het veertig jaar geleden was straten die hun eigen programma voor Koninginnedag maakten zo moet het volgens de stichting Nationale Gedenkdagen de komende jaren weer" een beetje worden DINSDAG 23 APRIL 1985 Niet dat er te weinig geld is of dat de stichting er geen zin. meer in zou hebben. Nee hoor, het feest groeit de organisato ren gewoon een beetje boven het hoofd. Vlaardingen is nu eenmaal een 'oranje stad' en het feest wordt met het jaar groter aangepakt. „Voor een club van 25 mensen", zegt Jan Anderson, „is dat niet meer te doen." Vooral in de wijk Holy, merkt Anderson tevreden op, keert het feest al terug naar de straat. Aan de Olmendreef en de Cederdreef worden vanaf tien uur kinderspelen gehou den en bij zaal de Deel is een kinderkennis. De wijkcentra Heipaal, 't Nieuwelant en Westwijk laten ook 's morgens vroeg het kinderfeest in alle hevigheid losbarsten. De stich ting is er wat blij mee, want, zeggen zij: „Wij komen men sen tekort Alleen al voor zo'n kinderfeest heb een heleboel mensen nodig." Als de kinderspelen in de wij ken al een uurtje bezig zijn verricht burgemeester Fred van Lier op het Veerplein de opening. Het openingsprotocol wordt gebracht door herauten te paard, gevolgd door een stoet tilbury's. Dan zingt Imca Marina en om kwart over twaalf dalen parachutisten neer op het plein. Drie koren verzorgen van elf tot twaalf uur een koffieconcert in de Grote Kerk op de Markt. In de oude hal van het stadhuis is een doorlopende diavoorstel ling over oud-Vlaardingen. Vrijmarkt Op het Liesveld kamïéder die dat - wil spulletjes verkopen op de vrijmarkt De Postkwakers en de Green River Jazzband zorgen voor muziek, maar straatmuzikanten zijn ook vrij om jiet Liesveld in bezit te ne~ meri. Het viel de stichting niet mee om kandidaten te vinden voor de talentenjacht, die 's mid dags op het. Veerplein wordt gehouden. Pas toen buiten Vlaardingen geadverteerd werd kwam er voldoende be langstelling. Vanaf half drie is er op Veerplein en\ Weeshuis plein een circus voor kinde ren, waar een jeugdclown wordt gekozen. Nieuw in het programma zijn rollerskate wedstrijden op het Lïesveldvl- aduct. De Havenloop beleeft dit jaar zijn- 39ste editie en vnnr het eerst kunnen ook rolstoelge bruikers meedoen. Zij bijten om half een het spits af. Op de Westhavenplaats treedt de be faamde Belgische funkband La Cosa Nostra met zanger Cas van der Taelen op. In het voorprogramma spelen de Parkingmeters. Op datzelfde podium verzorgt 's avonds om acht uur Pommetje Horlepiep een show voor de kinderen, die een uurtje later met lam pionnen langs de Oude Haven lopen. In de haven wordt op vlotten bengaals vuur afgesto ken. Vlaardingen De boeken- kelder van boekhuis Den Draak was gistermiddag gevuld met bijna dertig mensen die iets in de cultu rele melk van Vlaardingen te brokkelen hebben. Som migen nog uithijgend van de presentatie van het Ko- ninginnedagprogramma, kwamen de genodigden Twee vissersvrouwen geven 'Kuipers en reders' een pas sende ambiance. één voor één de trap af om aan de toch nog respectabe le lijst van Vlaardingse ro manschrijvers de naam van Kees Pronk toe te voe gen. Cornells Leendert Pronk werd in 1919 in de Pepersteeg gebo ren. Tijdens de oorlog moest hij Vlaardingen verlaten en zich in het Zeeuwse Arnemui- den vestigen. Als direkteur van een oesterkwekerij maak te hij daar de ondergang van de zoutwatercultuur in de Oos- terschelde mee. Pronk legde Stichting 1 mei verbreedt horizon Schiedam De viering van 1 mei in Schiedam is dit jaar een minder geïsoleerd gebeuren dan tijdens voorgaande edities. Het betekent het startsein voor een reeks van gezamenlijke activiteiten van PvdA, FNV, PSP, Rode Valken, Jonge Socialisten en ande re groeperingen 'ter linker zijde'. Het voorh klapstuk in de bundeling van krachten moet de groots opgezette anti-kernwapenmanifestatie in september of oktober zal worden gehouden. „Hoe groot het exact wordt weten we nog niet, maar het zal best eens een manifestatie van nationale allure kunnen worden", licht,Hans Verlui de een tipje van de sluier op, „We denken "bijvoorbeeld aan een discussieachtig ge beuren tussen amerikaanse en russische vertegenwoordi gers. Misschien wordt het iets dat we samen met de VARA gaan doen. De VARA is er namelijk nogal op ge brand om in deze regio meer activiteiten te ontplooien." Om te voorkomen dat de pretentieuze Schiedamse 'Schiedam Schiedam krijgt op bevrijdingsdag toch het .afsluitende vuurwerk te zien, waar in een eerder stadi- tww wethouder Luub Hafkamp over leek te vallen. De weihouder zette eigenhandig het mes in het programma van de VNFG, omdat de gemeente niet de gevraagde 47.000 gulden over had die nodig waren om alle activitei ten op 5 mei te bekostigen. Piet Drenth, de voorzitter van de VNFG, reageerde begin deze maand geschokt op de mededeling van de wethouder dat bet vuurwerk maar moest vervallen om zo 8.500 gulden te besparen. In de begroting is nu toch een gaatje gevonden om en het vuurwerk en het optreden van publiekstrekker Lee Towers door te laten gaan. Piet Drenth toonde zich daar gisteren zeer verheugd over. Tijdens de commissie welzijns zaken van 2 april hadden ook de- "Heden van de commissie welzijn moeite met het voor nemen van Hafkamp. Rein van Kaalte (CDA) merkte toen schamper op: „Het college heeft dus niet meer dan een halve gulden per inwoner over voor de viering van veer tig jaar bevrijding. Het geld komt nu uit het potje voor so ciaal-culturele activiteiten, Lee Towers is de grote trekker op bevrijdingsdag. Ook op het aantrekken van Nederlands duurste zanger was kritiek. Lee Towers voor duizenden guldens binnenhalen, maar wel bezuinigen op het op bouwwerk, was de veel ge hoorde klacht. Burgemeester Rei nier Scheeres: „Het is een feest voor iedereen en we wil len graag zoveel mogelijk mensen trekken op bevrij dingsdag. Dat kan niet zonder .publiekstrekker." Piet Drenth: „Als Lee Towers veertig jaar geleden geleefd zou hebben, zou hij ook hebben opgetreden om'tie bevrijding'"te vieren. Daarom past hij goed in het programma." Grootser Het vuurwerk vanaf het stads kantoor zal nog grootser zijn dan in andere jaren het geval was. Scheeres: „Het stadskan toor is een ideale locatie om vuurwerk vanaf te steken. De brandweer is ook zeer blij, want het blijft toch altijd ge vaarlijk. Nu zijn er wel niet meer zoveel huizen met rieten daken, maar je moet toch altijd oppassen dat het niet uit de hand loopt." De bevrijding zal overigens in Schiedam uitbundig worden gevierd. Na het ontsteken van de bevrijdingsvlam, die vanuil Wageningen, waar in 3945 de capitulatie werd getekend, door atleten wordt aangevoerd barst het feest in alle hevig heid los. Scheeres benadrukte nog eens dat er bij de gemeepte geen protesten zijn binnengekomen tegen de viering van bevrij dingsdag op zondag 5 mei: „Je moet de mensen de mogelijk heid geven om het feest op 5 mei te vieren. Een dag later kun je het niet doen, omdat dan lang niet alle mensen een vrije dag hebben. Je zou de mensen die dan moeten wer ken het recht ontnemen om mee te doen aan activiteiten. Dat vinden wij een verkeerde zaak; We starten pas om 12.00 uur als de kerkdiensten zijn afgelopen en ik denk dat ie dereen daar vrede mee kan hebben." 'i plannen die van IKV en de landelijke PvdA doorkrui sen, zal in nauw overleg met hen aan de manifestatie wor den gewerkt. De Stichting De Eerste Mei heeft er duidelijk genoeg van om slechts rond die ene dag van de arbeid haar gezicht te laten zien. Als het lukt om het hele jaar door je socialistische denkbeelden te ventileren, moet je dat niet laten, is het idee achter de dadendrang die zich van de stichting heeft meester gemaakt. Mogelijkheden I En er liggen legio mogelijkhe den, meent Verlinde. „Je hoort in Schiedam al jaren dat het hier slecht gesteld is met het kader. We willen die- kri tiek wegnemen door allerlei scholingsactiviteiten op te gaan zetten. Het is natuurlijk zo dat het aan kader schort. Anderzijds zit bij onze organi saties voldoende kennis, infor matie en inzicht. Dat kunnen en zullen we beter gaan aan wenden." De stichting gaat zich de ko mende jaren storten op het ontwikkelen van allerlei pro gramma's die het linkse draag vlak moeten verbreden. Ge dacht wordt aan het regelma tig uitnodigen van sprekers en het opzetten van forumdiscus sies. Die activiteiten moeten weliswaar een politiek, maar geen partij-politiek karakter krijgen, benadrukt Verlinde. Ook aan het cultureel erfgoed wil de stichting meer aandacht gaan besteden. Ze denkt dan ondermeer aan het uitnodigen van socialistische dichters. Het programma van de 1 mei viering is een duidelijke expo nent van het nieuwe denken. De vlag wordt op de Grote Markt om twaalf uur nu eens niet gehesen door een 'rode prominent', maar door leden van de Rode Valken. De socia listische strijdliederen worden die dag eveneens op een onge bruikelijke manier ten gehore gebracht. De beiaardier zal ze op het carillon over de stad la ten schallen. De festiviteiten worden op vier plaatsen gehouden: ge bouw van Lentefeest ('s och tends en 's middags) met een film over de AJC en een broodmaaltijd, het terrein van SVDPW ('s middags) met crea tieve activiteiten voor kinde ren en een voetbalcompetitie tussen 'linkse' elftallen, de Grote Markt ('s middags) met het hijsen van de vlag en het \e Theater ('s avonds) met een muzikaal gebeuren waaraan meewerken de Rooie Rakkers, Peter Frïngs, "Vlaar dingen tegen Apartheid en een viertal dichters van de Werk groep Arbeiders Literatuur Rotterdam. f Schiedam Een 35-jarige motorrijder uit Goederee de is gisteravond met ge broken ribben in het Schieiandziekenhuis opge nomen, na een aanrijding op de hoek van de Admi raal De Ruyterweg en de Westfrankelandsedijk. De politie vermoedt dat de motorrijder geen voorrang verleende aan de 53-jarige Rotterdamse automobilist die op de De Ruyterweg reed. De materiële schade was groot. De bedrijfs brandweer van Wilton- Fijenoord ruimde de ben zine en de glasscherven op. Vrijwilligers nodig bij maaltijdbezorging Schiedam Schiedamse bejaarden hoeven vanaf 1 mei geen opgewarmde pie pers meer naar binnen te werken. Meer dan 100 ou deren krijgen al 12 jaar lang hun warme maaltij den uit de centrale keuken van Humanitas in Rotter dam. Die maaltijden wor-_ den daar ingevroren en naar dienstencentrum de 4- Molens gebracht. Daar wordt het voedsel ontdooit en door vrijwilligers bij de klanten thuisbezorgd. Aan die voedseltransporten uit Rotterdam komt nu een eind. Voor de Schiedamse ouderen worden voortaan dagelijks maaltijden gekookt in huize Frankeland en aan huis be zorgd. Voordelen te over: de maaltijden zijn verser en daar door smakelijker, ze kosten 6,00 in plaats van 7,20 en ze worden iedere dag bezorgd in plaats van drie keer in de week. De maaltijden zullen evenals nu worden verpakt in pvc- doosjes, waarin het eten lang warm blijft. Twintig bejaarden eten hun Humanitas-hap in de 4-Molens en in de toekomst wordt ook hun maaltijd vanuit Frankeland bezorgd. De Schiedamse Warme Maaltijd voorziening wordt gecoörd- neerd door Lea van der Valk, Miep de Groot en Henk Lue- sen. Glazig „De overheid maakt veel werk van het flankerend ouderen beleid. Grofweg komt dat erop neer dat ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig blijven en zo min mogelijk in verzorgings centra worden onderge bracht", legt Miep de Groot uit. Zij vertelt dat daarvoor Eèn van de laatste maaltijd voorzieningen uit de keuken van de 4 Molens. nogal wat extra geld is uitge trokken. „Van dal extra geld kunnen we nu maaltijden in huize Frankeland laten koken en ik denk dat onze klanten het verschil best zullen mer ken." Miep vervolgt: „Over de voe dingswaarde wil ik niks zeg gen, want ik denk dat in die diepvriesmaaltijden toch nog genoeg vitaminen zitten. Het voedsel zal alleen veel smake lijker zijn. De mensen krijgen nu weer eens een lekkere bloemige eigenheimer op bun bord in plaats van zo'n glazige meelbal. Vandaag was er bij voorbeeld bloemkool. Nou, als je dat zag kreeg je al trek- Lekker knapperig met een beetje nootmuskaat Over de kwaliteit van de maaitijden zal dus niemand iets te klagen hebben. De coör dinatoren maken zich echter wel zorgen over de distributie. Voor de drie dagen dat er nu wordt bezorgd zijn bij toer beurt vijftig vrijwilligers be schikbaar. Straks moet er vijf keer per week worden be zorgd en Miep de Groot vindt dat er nu eigenlijk al te weinig mensen zijn. Gezocht worden mensen met een auto die tegen onkosten vergoeding een route van hoogstens 14 kilometer willen rijden en 20 maaltijden bezor gen. Het streven is dat iedere vrijwilliger eens in de 2 weken in aktie moet komen. Mensen zonder auto zijn uiteraard ook welkom als bijrijder en voor het inpakken en uitdelen. Het bezorgen van de maaltijden neemt dagelijks ongeveer een uur in beslag: van 11.30 tot 12.30. Wie mee wil doen moet even bellen naar de 4 Molens, telefoon 705500 en vragen naar één van de coördinators. Schiedam Schiedamse agenten krabden zich gisteravond eens op het achterhoofd, toen zij in de sloot langs rijksweg 19 een verlaten BMW vonden. Uit de sporen concludeerden zij, dat twee mensen met een nat pak langs de rijksweg in de richting van de Beneluxtunnel liepen. De eigenaar van de auto, een 37-jarige man uit Den Bosch, helde later naar het bureau om te zeggen dat hij en zijn medepassagier liftend thuis waren gekomen. Hij komt de auto, die door de brandweer op het droge is getrokken, vandaag halen. De politie hoopt dan gelijk te horen hoe het voertuig in de sloot terecht Is gekomen. 7%% rente. Zet nu uw spaargeld op een Vaste Termijn- f rekening van de Verenigde Spaarbank en u bent er zeker van dat u zes jaar lang liefst 7%% rente ontvangt. De minimum inleg is f 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken. We zijn tenslotte de makkelijke bank jn de buurt. lNLimfNGEN:^GÏ?TBOOFDKAPffOOR ROTTERDAM" BOTERSLOOT 2b, TEL.: OKTSTTOT zich toen op het onderwijs toe en deed Gn passant wat literai re ervaring op. Terug in Vlaardingen. In de boekenkeïder waren onder meer Jan Anderson. Theo Poelstra, Mari den Draak en wethouder Arij Maarleveld, twee authentieke Vlaardingse vissersvrouwen en de auteur- zelf aanwezig. 'Kuipers en re ders in crisistijd' heet het de buut van Kees Pronk en die titel klinkt academischer dan het boek is. Pronk had er zelf ook een an dere titel voor: 'Plukkers en geplukten', maar uitgever Mari Den Draak oordeelde het beter een wat minder omineu- se titel te kiezen. Toch is Kees Pronks titelsuggestie eigenlijk passender. Het verhaal gaat over het wel en wee van de twaalfjarige Maarten Storm die in de crisistijd in Vlaardin gen er het beste van probeert te maken. Daarbij richt zich bij de 'harin garbeiders' veel onvrede op de reders, de 'OW'ers en kapita listen.' De eeuwige sirijd tus sen de vele kanslozen en de weinig machtigen tegen de achtergrond van het vooroor logse Vlaardingen. Zeker ou deren zullen Pronks boek met veel plezier lezen. Namen en lokaties zullen iedere keer weer het plezier van de herke ning geven. Kees Pronk vertelt dat hij Vlaardingen nu niet eens zo erg mist- Het ruikt hier niet meer naar haring en pekel. In de oude pakhuizen zitten nu disco's en meubelfabrieken. Dat is maar goed ook. want je moet nooit stil blijven staan. Maar Vlaardingen heeft voor mij zijn romantiek verloren. In Zeeland heb ik nu al mijn vrienden en familie. Wat heb ik hier nog te zoeken? 'Kuipers en reders in crisistijd' kost 26,50. De auteur maakte zelf ae omslagtekening. Schiedam Een groot deel van de huizen op het Boer- haveplein, Boerhavelaan en Rotterdamsedijk wor den begin 1988 gesloopt. De bewoners van de panden kregen dit gisteravond tij dens een bewonersbijeen komst in de St. dansschool te horen. De huurders van de huizen re ageerden gelaten op de mede deling. Ze hadden al lang aan zien komen dal hun huizen niet meer te redden* waren. De panden zijn op korte termijn ongeschikt om in te wonen. De huizen bevinden zich in een zeer slechte staat en de zak kingen en zakkingsverschijn selen zijn groot. Eddy Karrenbelt, die deel uit maakt van het projectteam Schiedarn-Oost: „De reacties vielen ontzettend mee. Er hing j een sfeer van, dit hadden we wel verwacht. Er was eigenlijk niemand die er een probleem van maakte." De bewoners zullen dus hun huizen moeten verlaten. De dienst huisvesting van de ge- i meen te zal samen met de be woners zoeken naar andere, geschikte woonruimte. Eddy j Karrenbelt: „Maar als de be- woners na de sloop in de j nieuw ie bouwen huizen wil len, kunnen ze dit kenbaar j maken. Het is heel gebruike- j lijk dat die mensen dan voor- j rang kijgen omdat ze dan weer. in hun eigen wijk komen wo nen." De meeste mensen kiezen ech- j ter voor een ander huis. Kar- renbelt: „Het slopen en het j bouwen van nieuwe huizen neemt toch vrij veel tijd in be- slag. In 1988 gaan we slopen en op zijn vroegst een jaar la- ter kunnen we gaan bouwen. 1 Als de huizen klaar zijn zit je j al in 1989 en zijn er twee jaar i verstreken. Het is nog maar de j vraag of de mensen dan nog j terug willen." j Alleen ten aanzien van de sloop van de panden aan de Rotterdamsedijk (38-40) werd i nog,een voorbehoud gemaakt. Deze panden zijn minder ver- zakt, maar omdat ze deel uit- maken van het totale blok wil- j de de gemeente deze huizen ook slopen. Bewoners bena- j drukten gisteravond nog eens i dat die panden dezelfde bouw hebben als tegenover liggende huizen op de hoek die niet worden gesloopt. Om het beeld in de wijk niet te ontsieren zouden die panden behouden moeten blijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1