Marlboro Als maatregelen uitblijven Energieles voor Engelse studenten SCHIEDAM VORMT BREED FRONT VOOR RENOVATIE VIAABDINGS DAGBIAG SCHIEDAMS CHE COURANT NJEUWLPnRWEE CODRANf Brommer botst met bus Veertig uur achter stuur Café's uur langer open Vlaardingen: vier meer FEEST OP BEUKEHOF NIEUWE LOCATIES Brand in machinekamer Volkshuisvesting met faillissement bedreigd 100 miljoen nodig voor sanering BEN JU HER ■BACETALENT DAT MABLBOBO ZOEKT? Goudriaan vindt vegetarisch 'niet te eten' wnwii Vlaardingen Een 16-jarige Vlaardinger is gistermiddag naar het Holyziekenhuis ge bracht, nadat hij op de Schie- damseweg met zijn brommer tegen een RET-bus was gere den. De jongen wilde de bus, die links voorgesorteerd stond om de bocht naar de Hoflaan te nemen, links inhalen. Op dat moment trok de bus op en een botsing was onvermijde lijk. De bromfietser kwam ten wal. Omstanders verklaarden dat de jongen veel harder had gereden dan de toegestane dertig kilometer per uur. Vlaardingen De politie heeft gistermorgen een vracht wagenchauffeur aangehouden, die meer dan veertig uur ach ter het stuur had gezeten. De man kreeg een rijverbod opge legd. De werkgever van de chauffeur werd door de politie gebeld en zorgde voor een fitte vervanger. Zowel tegen de chauffeur als tegen de werk gever is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de rijtijdenwet. Vlaardingen De Vlaarding- se café's mogen van 30 op 31, van 31 op 1 en van 5 op 6 mei een uur langer open zijn. Bur gemeester en wethouders heb ben daarvoor toestemming verleend. Of de horeca, gezien de korte voorbereidingstijd, ook de gelegenheid - te baat neemt om op de nationale feestdagen kraampjes buiten te zetten is twijfelachtig. De café houders vinden dat zij veel te laat op de hoogte zijn gesteld van het feestprogramma. De uitbaters mogen blij zijn met het extra uurtje, de ma nier waarop het programma van 30 april en bevrijdingsdag tot hen is gekomen deugt voor geen stuiver, vinden zij. Op een vergadering van Horeca Nederland lieten zij al hun misnoegen blijken over de or- - ganisatie. Het programma van ae festiviteiten was voor de horeca-ondernemers geheim. De horecabond heeft haar le den opgeroepen om, nu het programma bekend is, aan de stichting Nationale Gedenkda gen te melden of zij terrasjes en bierstands buiten willen zetten. De stichting vraagt dan collectief een vergunning aan, zodat een snelle afhandeling kan worden verwacht, belooft de bond. Vlaardingen Voor het eerst sinds maanden is het aantal Vlaardingers weer iets gestegen. Het aantal mensen, dat in maart de stad verliet, \yas net zo groot als het aan tal dat zich in Vlaardingen vestigde. Een geboorte-over schot zorgde ervoor dat het inwonertal aan het eind van de maand vier hoger was dan aan het begin. Er zijn nu 76.036 Vlaardingers en dat is dertien minder dan aan het begin van dit jaar. Vlaardingen Feest op de Beukehof, waar de kinderen alvast een voorschotje namen op Koninginnedag. Een internationaal spel stond gisteren centraal op de schooi, waar de kinderen zich opperbest vermaakte. Het geheel had een feestelijk karakter, want de ouders van de Marokkaanse en Turkse leerlingen overstelpten de kinderen en de vele belangstellenden met hapjes en drankjes. De leerlingen vonden het allemaal prima. Zij hadden een heerlijk ochtend en daar ging het uiteindelijk om. Maassluis Een nieuwe tegenvaller voor de ge meente Maassluis nu blijkt dat een tweetal lokaties aan de Wagenstraat ver ontreinigd blijken te zijn. De gemeente, die op de grond woningbouw wil re aliseren, verwacht dat per lokatie 500.000 gulden no dig is om de grond schoon te krijgen. Wethouder Izaak van der Knaap heeft maandag al intensief con tact met DCNR gehad om de problemen door te spre ken. Overigens start Rijn mond in de maand mei met het kruipruimte-on derzoek in de Verto-wijk. In de kruipruimten is het water ernstig verontrei nigd. Bewoners klagen al jaren over een afgrijselijke stank. Commissie dreigi met kort geding Met groot materieel heeft de Viaardmgse brandweer vannacht een brand in de machinekamer van het engelse schip Rollnes bedwongen. De brand ontstond door lasvonken, die vermoedelijk via de luchtkoker in de machineruimte terecht kwamen. De lassers probeerden eerst zelf de brand te blussen, maar daar slaagden zij niet in. Toen de brandweer ter plaatse kwam dreven dreigende, donkere rookwolken boven de Vulcaanhaven. Het leek echter erger dan het was en de brandweer had het vuur vrij snel onder controle. Hoofd volkshuisvesting Jan Deenik verteld de Engelse studen ten hoe zuinig de minimum-energiehuizen zijn. Schiedam Een Engelse de legatie van zo'n veertig leer lingen van de Polytechnic Central London School of Building and Surveying is gisteren in een paar uur tijd heel wat wijzer geworden over de mogelijkheden tot energiebesparing bij wonin gen. Zij hadden speciaal met dat doel de oversteek over Het Kanaal gemaakt. Het bracht hen naar Schiedamomdat die stad de laatste jaren de reputatie heeft opgebouwd een voor trekkersfunctie te vervullen Van de informatie die de stu denten kregen over de ener giebesparende maatregelen die met name in OostKethel Tuindorp en Woud hoek zijn getroffen, zal tijdens de ver dere studie dankbaar bruik worden gemaakt. ge- Schiedam Gemeente, SSSW en bewoners schuiven bin nenkort om de tafel voor een 'laatste en oprechte poging' om de' renovatie van de 305 woningen in Oost alsnog binnen te slepen. De drie partijen starten het overleg vanuit de over tuiging dat Den Haag een reéel tegenbod moet worden ge daan. Dé renovatie is voorlopig van 'de'baan omdat de SSSW 85,000 gulden per woning denkt no- aig te hebben, terwijl Den Haag slechts 61.000 gulden wil lUiftrekken voor een opknap- „beurt van een beperkt aantal Van 78 woningen. jket brede tront werd gisteren in 'de commissie stadsvernieu wing gevormd, ondanks een poging van wethouder Cor yan Tilborg om het volledig uitgeklede tegenbod te accep teren. Hij 'kenschetste de Haagse handreiking als Jzuur, maar realistisch'. Waarne mend directeur C. Kam m inga yan de SSSW was het vol strekt oneens met hem. „Met dat bedrag kunnen wij onze verantwoordelijkheid als huis baas niet meer waarmaken," hield hij de commissie voor. r„Bijna al het geld gaat dan zit ten in het funderingsherstel en het bouwkundig op peil bren gen van de huizen. "Voor woontechnische verbeteringen zal slechts een schijntje over blijven. Wij kunnen het niet maken om straks een huurver- hoging te vragen, terwijl aan 'de binnenkant van de woning bijna 'niets is verbeterd. Ook dé overheid hoort een derge lijk plan niet te honoreren." De commissie kon zich vinden in die houding. Van Tilborg werd verweten de handdoek te snel in de ring te willen werpen. Van Kleef (PvdA) zag als draaiboek voor de te vol gen marsroute een soort twee sporenbeleid. Enerzijds moet bekeken worden of het reno vatieproject tot boven de 60.000 gulden getild kan wor den, terwijl op een ander pro ject dan beknibbeld zou moe ten worden- Zijn suggestie was een duidelijke variant op een idee van de publieke tribune om aan de derde fase een 'tweelingproject te hangen'. Dat behelst dat bijvoorbeeld in Lisse een goedkoop project wordt uitgevoerd, zodat daar vandaan geld naar Schiedam kan worden overgeheveld. Een idee dat Van Tilborg op voorhand ontzenuwde, 'omdat het ministerie er niet voor voelt'. Stofkam Van Kleef vond tevens dat de stofkam opnieuw door de plannen móest om op een la ger bedrag uit te komen, „we zullen allemaal water bij de wijn moeten doen. Reijnhout (D'66), Noordegraaf (PPR/PSP) en Collé (CPN) lieten 2tch in vergelijkbare be woordingen uit. De drie voel den er verder veel voor hun kanalen, in de Tweede Kamer aan te boren en in de eerstko mende gemeenteraadsvergade ring zoveel mogelijk heibel te maken. Het past allemaal in de zorg vuldige ^strategie die de com missie wil voeren. In omslach tige bewoordingen werd van alle kanten betoogd 'dat het spel hard gespeeld dient te worden, omdat Den Haag elke vorm van toenadering vanuit Schiedam financieel zal willen uitbuiten.' „Ze schijnen daar goed op de hoogte te zijn van ons hande len," onderstreepte uiteinde lijk ook Van Tilborg het be lang van een strategische han delswijze. Hij stak daarbij evenmin onder stoelen of ban ken hoe teleurgesteld hij is dat de renovatie hem door de vin gers dreigt te glippen. „Het is ons laatste project van voor oorlogse woningen dat moet worden opgeknapt. We zijn net voor de eindstreep onder uit gehaald," betoogde hij. Over de reden' waarom Den Haag plotseling zo'n keihard nee heeft laten horen, tastte de commissie gisteren in het duis ter. Van Tilborg dacht het ant woord te weten: „De pijn zit 'm in de hoogte van het be drag. Van Dijken (hoofdinge nieur-directeur van het minis terie, red) heeft in de provin cie 60.000 per woning uitge trokken en wil bovendien nog eens een bepaald aantal huizen renoveren. Dit plan past niet in dat plaatje. Reijnhout en Collé zeiden ook andere argumenten te hebben gehoord. De Provinciale Di rectie zou huiverig zijn om de SSSW contingenten te gun nen, zolang bij de stichting nog geen orde op zaken is gesteld. Bovendien zouden de twijfels die de SSSW zelf ten aanzien van renovatie heeft geuit, de zaak geen goed hebben ge daan. Schiedam Hoewel de commissie stadsvernieu wing beleed niet nu al te willen filosoferen over mogelijke volgende stap pen om de renovatie in Oost te realiseren, kond Collé het niet laten een schot voor de boeg te ge ven. Hij wees op de grond die woningbouwvereni ging Volkshuisvesting nog moet overdragen aan de gemeente. De twaalf jaar rente die de gemeente daarover te goed. heeft zou voor de renovatie kunnen worden aangewend. „Zie het als een ereschuld. Wij hebben niet tijdig ingegre pen toen het fout ging bij de SSSW en kunnen nu iets terug doen." Van Tilborg voelde er niets voor. „Ik weet dat hun reservepositie op z'n best nihil is. Er is niets te halen." Noordegraaf vroeg vervolgens om meer infor matie over het kennelijke faillissement dat de stich ting boven het hoofd hangt. „Uw opmerking is namelijk nogal zorgwek kend," meende hij. Omdat de wethouder vond dat het een te precaire zaak be treft, -wilde hij de commis sie die informatie slechts vertrouwelijk geven. Reijnhout verlangde in zicht in het verloop van de onderh oudsreserve voor het complex woningen. „Als het geld er niet is, wat ik uit uw woorden proef, waar is dat dan ge bleven? Ook daarop zal Van Tilborg binnenkort antwoorden. Maassluis De commis sie milieu keek gister avond tijdens de verga dering even in de toe komst John Scheerstra nam vorige maand al een voorschotje, gister avond werd het nog meer duidelijk. Een eventuele sanering van de gifwijken Steendijk- polder en Verto zal vele tientallen miljoenen gul dens gaan kosten en het is nog maar zeer de vraag of al het geld ooit op tafel komt. Voor sanering van de Vertowijk is 11 miljoen gulden nodig en voor de Steendijkpolder wordt al gesproken van een be drag van 100 miljoen gulden. Dertig procent voor bodemsanering en 70 procent voor vrije woonkeuze. Harm Woud stra rekende dit de com missie voor. Hij baseer de zijn gegevens op een situatie in een vergelijk bare gifwijk in het land waar 85 huizen gesa neerd moesten worden. In de Steendijkpolder gaat het om ruim 850 wo ningen. Maassluis zal 10 procent van de kosten voor haar rekening moeten noe men. John Scheerstra: „We moeten daar nu al rekening mee houden, anders kom je straks misschien voor grote gel delijke problemen te staan". Pieter Hoogen- raad (PvdA): „Je maakt nu mooie plannen, voert allerlei onderzoeken uit, maar als straks blijkt dat er geen geld Is schiet je ook met al die onder zoeken niets op". Wet houder Izaak van der Knaap: „Wij wachten nog steeds op bericht van de minister ten aan zien van de Verto. Er zal denk ik in de toekomst een herschikking van gelden moeten komen \om alle plannen te reali seren. Scheerstra: „Je moet niet bang zijn om het rode potlood te han teren". Maassluis Als er binnen tien dagen geen beheers-: maatregelen worden genomen op de lokatie van de voormalige vuilstortplaats aan de Albert Schweiter- dreef in de Maassluise gifwijk Steendijkpolder, dan; zal de Commissie Bodemonderzoek een kort geding aanspannen tegen de gemeente Maassluis. De commissie eist dat er di recte maatregelen worden genomen in de wijk op straf fe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag bij het ingebreke blijven van de ge meente. Zoals deze krant vrijdag al meldde is de verontreiniging in de wijk zeer ernstig en zijn de normen van bepaalde stoffen tien- tot honderdmaal overschreden. Huisarts J. Knippenberg waarschuwde de bewoners voor de even tuele gevolgen. Vooral het produkt benzeen is zeer schadelijk voor de volksge zondheid. Het bevat kanker verwekkende stoffen en Knippenberg benadrukte tij dens de bijeenkomst van vo door Chris Woerts rige week nog eens de ernst van de situatie. De speel plaats zou moeten worden gesloten en de kelderruim ten, die in direct contact staan met de grond, moeten worden gedoleerd. Ook aan het afdekken van de meest- ernstige plekken wordt ge dacht. Tijdens het ambtelijk overleg tussen het Openbaar Li chaam Rijnmond, de ge meente Maassluis en de Commissie Bodemonderzoek deponeerde Harm Woudstra, namens de bewoners van de wijk, de eisen op tafel. „Wij willen extra pressie uitoefe nen, want het gaat allemaal te traag. Wij als commissie worden niet van alles op de hoogte gehouden. Rapporten krijgen we pas een paar da gen voor de vergaderingen, wij hebben de voorzitter van de werkgroep gevraagd wat attenter te zijn", aldus Woud stra. De Commissie Bodemonder zoek kreeg tijdens het regu liere overleg niet voor el kaar, dat er direct maatrege len genomen zouden worden. Woudstra: „Toen werden wij het een beetje zat. Weer moest er met allerlei instan ties worden overlegd. Dat neemt veel te veel tijd in be slag. Drie artsen in de wijk staan volledig achter onze ei-- sen". Verantwoordelijk wethouder Elly Coenen (VVD) wil eersr overleggen met dr. Wolf£ (GG en GD), voordat eenl standpunt wordt ingenomen.' Woudstra: „Aan dat advies^ van dr. Wolff hechten wij momenteel geen waarde. De feiten liggen op tafel, er' moeten maatregelen worden' genomen in het belang van de bewoners en de volksge zondheid". De politieke partijen hebben al laten doorschemeren het niet op een kort geding te willen laten aankomen. „Dat zou een schande zijn voor het stadsbestuur", verwoordde Jaap van der Griend (PPR/PSP) zijn gevoelens. De commissie milieu wilde gisteravond welk over de problematiek praten, maar beschikte niet over de juiste stukken. Hoewel vrijdag door de Commissie Bodem onderzoek' verstumd, had nog niemand de resolutie, aangenomen tijdens een be wonersavond door de bewo ners, gezien. Wethouder Elly Coenen heeft inmiddels wel contact gezocht met dr. Wolff en zal vermaedelijk nog deze week met voorstel len komen. John Scheerstra (VVD): „Een kort geding mag ge- woon niet plaats vinden. Via; overleg moeten we tot een- oplossing zien te komen. Ik; had graag vanavond alle in-> formatie gehad. We krijgen wel op het laatste moment notulen van een vergade ring, maar liever had ik de tekst van de resolutie de wijk gezien. Het hele college moet zich verantwoordelijk stellen voor de problemen in de wijk en niet alleen één wethouder. Elly Coenen had best met Van der Knaap kunnen overleggen. Dat is blijkbaar niet gebeurd en dat betreuren wij". In de resolutie eisen de be woners ondermeer een volksgezondheidsonderzoek speciaal gericht op kinderen. Dat kun je wellicht binnenkort gaan bewijzen op het circuit van Zandvoort, in zo'n sportieve Ford Escort XR3L En misschien zijn dat de eerste kilometers van een door Marlboro gesponsorde race- carrière.. Haal daarom snel je deelnameformulier met sticker in de winkel, ofbïj deForddealer Doe 't snel, doe 't nu! Vlaardingen PSP'er Arnold van Kalken heeft wethouder Bas Goudriaan uitgenodigd om eens pet hem naar een vegetarisch restaurant te gaan. De wethouder had zich uit de mond laten vallen dat hij één keer, jaren geleden in Amsterdam, vegetarisch; had gegeten en dat hij dat1 'niet te vreten' vond. Goudriaan deed zijn ont-" boezeming in de commis sie voor stadsontwikke ling, waar een brief van de stichting Vegetaries Eethuis op de agenda stond. Die had de gemeen te te hulp geroepen bij het vinden van een geschikt- pand. De stichting hoeft^ zich over die gemeentelij ke hulp geen illusies te, maken. De vleesloze maaltijd staat in ieder geval bij de wet houder niet hoog geno teerd. „Toen ik 's avonds na dat dineetje naar huis liep had ik nog honger", vertelde Goudriaan. „Toen* ben ik maar een zak vette; patat met mayonaise gaan", eten." De raadsleden rol-- den bijna van hun stoeL van het lachen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1