Twee o fficieren en vier ridders Maassluis gaat woningmarkt op Goudriaan: 'Belegger voor Put en Dijkzigt' Van der Waal koopt installatiebedrij f BODEMPRIJS IN DE HAND HOUDEN' Caravankeuring Turkse kinderen etaleren cultuur Kerkepadgangers: mm VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAM» COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eenentwintig onderscheidingen in Waterweg-regio W esterhaven- brug afgesloten Slechte dagrusT 65 jaar getrouwd Dakpan op hoofd MAANDAG 29 APKIL" 3985 Waterweg De lintjesregen heeft in het Waterweggebied geresulteerd in 21 koninklijke onderscheidingen, waarvan twee officieren en vier rid ders. De' Schiedammers J.A.van Lambalgen en dr.J.P.J. Uyter- waal zijn tot officier benoemd. Van Lambalgen is directeur geweest van de Pedagogische Academie 'Kweekschool met de Bijbel' in Rotterdam. Hij heeft een groot aantal functies bekleed in onderwijsorganisa ties en in de kerk. Uyterwaal heeft vorig jaar afscheid geno men als rector van de scholen gemeenschap Spieringshoek. Onder zijn leiding steeg het leerlingaantal van 800 naar 1.400. De Vlaardingse oud-wethou der A.Meerman is ridder ge worden. Hij heeft zich daar naast verdienstelijk gemaakt als bestuurder van Patrimoni- um's Woningen, de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs en de Industriële Kring Vlaardingen. Hij was te vens één van de eerste onder nemers die de vangrail op de Nederlandse markt bracht. Ook drie inwoners van Maas sluis werden geridderd: ir.J- .C.A. Hoogenbosch, oud-hoofd van de afdeling nieuwbouw en research van Smit-Lloyd en lid van de gemeenteraad voor de KVP van 1953 tot 1982; P.J. Huisman, oud-technisch in specteur zeesleepboten bij Smit-Tak en voorzitter van het Zeekadettenkorps Maas sluis; R.W.de Kreek, plaatsver- vangend afdelingshoofd op het ministerie van binnenlandse zaken. Goud De eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd toege kend aan de volgende Vlaar- dingers: H.J. Pieterse, mededi recteur en het gelijknamige Eleetriciteitsbedrijf en be stuurder van de Vlaardingse Kruisvereniging en de Rooms Katholieke Bejaardenstichting; H.van 'der Waal, die onder meer directeur was van de Christelijke Technische School in Schiedam en ondanks zijn hoge leeftijd (80) nog wekelijks patiënten bezoekt in de zie kenhuizen in Vlaardingen en Schiedam; A.Dijkshoom, hoofdingeland van het Hoog heemraadschap van Delfland en adviserend lid van. de Warmbloed Paardenstamboek Vereniging. Twee Schiedammers kregen goud: P.Smit, die 25 jaar voor zitter is van het Schiedams Mannenkoor Orpheus en te vens penningmeester is van de Stichting Nederlandse Koren- organisaties; T.van den Bos, hoofdemployé van de PTT. Zilver eerste klasse De eremedaille in zilver ging in Vlaardingen naar: J.Wen- nekes, die 38 jaar in dienst is geweest bij de gemeentepolitie in Vlaardingen; C.Kijne, die 50 jaar heeft gewerkt voor de ha ring- en vishandel Kwakkel- stein; J.Quak, omdat hij 40 jaar bij Wilton Fijenoord heeft ge werkt; J.M. Rijke, die 35 jaar in overheidsdienst is geweest, waarvan 33 in Vlaardingen en J.A. Vogel, die tot vorig jaar eigenaar was een winkel op het Liesveld en zich als hoofd bestuurder heeft ingezet voor het 'Landelijk Verband' van de Gereformeerde Zangvere nigingen. De volgende Schiedammers kregen zilver: H.Breur, omdat hij 50 jaar onafgebroken lid van de Rennersclub Schiedam; A.Grootaers, omdat hij 42 jaar in de gedistilleerd-industrie werkzaam is; H.C. Hoender- paal, oud-medewerker van de NS. In Maassluis kregen de twee vrouwen uit de regio een ko ninklijke onderscheiding. Zil ver was er voor mevrouw P. Marcus-de Jong, secretaresse- van het plaatselijk bestuur van het koninging Wilhelmina- fonds en mevrouw H.J. Bak steen, medewerkster huishou delijke dienst van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Schie dam. Maassluis Om de bodemprijs voor woningen in de hand te hou den, zal de gemeente Maassluis zich actief gaan bewegen cp de woningmarkt. Maar al te vaak komt het voor dat huiseigenaren tot executie van hun woning moeten overgaan en dat de prijs die op de veiling wordt betaald veel lager is dan de taxatie-waarde en de uitstaande hypotheek. De burger blijft dan na de verkoop met een restschuld zitten. De gemeente wil die bewo ners helpen. De nota-Finan- ci^e risico's en de notitie- Gemeentegaranties voor op volgende geldleningen moe ten een eerste aanzet geven tot een nieuw plaatselijk be leid. Het stadsbestuur is nu bereid om mee te bieden en te kopen als de executieprijs van de te verkopen woning vijf procent lager is dan de de taxatie-waarde. „Het is een goede zaak dat de gemeente dit initiatief heeft genomen en wil voorkomen dat er executie-verkopen ko men en dat mensen met hoge schulden blijven zitten," al dus Pieter Hogendraad (PvdA). Steendijkpoider De executie-verkopen zijn in Maassluis vooral actueel ge zien de situatie in de gifwijk Vlaardingen De vereniging De Hollandsche Mo len en drogist Cency hebben hun bezwaren tegen de bouw van huizen in de Put en Dijkzigt ingetrokken. De planologische commissie van Rijnmond heeft haar fiat aan de plannen gegeven. Wethouder Bas Goudriaan verwacht dat de huizen snel kunnen worden gebouwd, maar er ligt nog een groot aantal bezwaarschriften van omwonenden. Rond de bouwplannen van architect Piedro Hammei ontstond ruim een jaar gele den hevige oommotie. De omwonenden protesteerden en masse tegen de plannen om in de Put en Dijkzigt wo ningen in zes lagen te bou wen. De vereniging De Hol landsche Molen was vooral bang dat de hoge huizen Ae olus de wind uit de wieken zou nemen. Rijnmond weigerde de ver klaring van geen bezwaar, omdat er voor het gebied geen bestemmingsplan was, en het rumoer verstomde. De gemeente verwacht dat Rijn mond binnenkort wel een. verklaring van geen bezwaar zal afgeven, omdat er inmid dels een bestemmingsplan is gemaakt. Toen de gemeente raad een maand geleden be sloot om Voorstraat en Emaus af te sluiten beloofde Goudriaan de winkeliers in Vlaardinger-Ambacht, dat er in de Put en Dijkzigt snel ge bouwd zou worden. Dat zou de verliezen als gevolg van de afsluitingen enigszins compenseren. Volgens Gou driaan is er een belegger ge vonden die in het plan geïn teresseerd is. Schiedam In verband met reparatiewerkzaamheden is de Westerhavenbrug in Schiedam vanaf volgende week zowel maandag- als dinsdagnacht af gesloten voor alle verkeer. Ge meentewerken houdt er even wel rekening mee dat de werkzaamheden bij gunstige weersomstandigheden tot een nacht beperkt kunnen blijven. Hét doorgaande verkeer wordt omgeleid via de - Willem de Z\yijfgeriaan, Havendijk, Lek straat en v.v. De route wordt mét oranje verwijsborden aan gegeven. Vlaardingen In de maand mei kunnen de inwoners van Vlaardingen hun caravan la ten keuren door de politie. De keuring is gericht op de wetstechnische eisen, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de verkeersveiligheid van met name het recreatie- verkeer. Op 11 en 18 mei kunnen belangstellenden hun caravan laten keuren van 8.30 uur tot 16,30 uur. De politie keurt de caravans in een pand aan de -Netten- boetserstraat in de industrie wijk Groot Vettenoord, Men sen die belangstelling hebben voor de keuring kunnen con tact opnemen met de politie in Vlaardingen, tel. 010- 34.23.55, toestel 153, 154 of 155. Steendijkpoider. „Ruim 55 procent van de executies die in Maassluis plaatsvinden hebben betrekking op woningen in onze wijk," maakte Nico Kik- ke, secretaris van de Commis sie Bodemonderzoek, de com missie financiën duidelijk. In de nota wordt alleen ge sproken over woningen met een gemeentegarantie. Over huizen in de vrije sector rept de gemeente met geen woord. Tot teleurstelling van Kïkke: „Je krijgt straks de situatie dat als twee bewoners van identie ke woningen in de problemen komen de gemeente alleen diegene helpt met een ge meentegarantie. Dat is natuur lijk dweilen met de kraan open. Wij willen dat de ge meente ook met een oplossing komt voor de problemen van de mensen die een huis heb ben gekocht zonder gemeente garantie." Een aantal mensen in de Steendijkpoider heeft de wo ning gedwongen moeten ver kopen. Nu een enventuele sa nering nog wel lang op zich zal laten wachten, pleitte Kik- ke voor een overbruggingsre geling. „Mensen die nu hun huis moeten verkopen om wat voor reden dan ook kunnen niet wachten op de sanering. Pas na de sanering zijn alle consequenties te overzien. De gemeente zou de woningen van die mensen moeten opko pen en dan weer verhuren aan de bewoners." Schrikbarend Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemon derzoek: „De woningen zijn ontegenzeggelijk in waarde ge daald. Wij hebben taxateurs rapporten laten maken en de uitkomsten zijn schrikbarend. Je vraagt je af of het onroe rende goed nog wel enige waarde heeft. De gemeente mag niet alleen kijken naar de woningen met een gemeente garantie, ook de mensen in de vrije sector hebben met de problematiek te maken." Vooral de bewoners in de Steendijkpoider zouden op wat extra steun van de gemeente mogen rekenen. Jaap van der Griend (PPR/PSP): „Die men sen zijn tenslotte door externe factoren in de problemen ge komen." De commissie financiën kon dan wel met nu gepresenteer de nota en notitie meegaan, maar wilde toch van de wet houder de toezegging dat ook een nota gemaakt wordt over de problemen in de vrije sec tor. De commissie stelde on omwonden dat ook die men sen geholpen moeten worden. Van der Knaap sputterde nog even heftig tegen en deed uit eindelijk alleen de toezegging dat hij de propblematiek in het college zou bespreken. Var» een overbrugginsregeling wil de hij evenwel niets weten. „Daar geeft het Rijk ook geen mogelijkheden toe. Wij doen er als gemeente echt alles aan om mensen die in de proble men zitten te helpen. Wij wor den door de banken tegen woordig snel op de hoogte ge bracht als er moelijkheden zijn. Dan kunnen wij de hel pende hand toesteken en sa men met de eigenaar overleg gen 'om executie te voorko men. De resultaten zijn er ook naar, want het aantal execu ties is nog maar nihil, ik geloof dat er nu eentje aan zit te ko men, maar voor de rest valt het heel erg mee." Deze uil, die zeker niet uit de weg gaat voor. de fotograaf, moet aan slaapgebrek. lijden. Zomaar, midden op de dag, blikt hij helder uit de ogen, terwijl's uils wijs toch is om overdag te slapen. HtjiiiiiiiiHiiiiiiiifiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiitiriiiiiir Vlaardingen Het echt paar Bijl-Van Vliet kreeg vandaag in de Mamixflat bezoek van burgemeester Fred van Lier. Katharina van Vliet en Pieter Lau rens Bijl vierden daar de 65ste verjaardag van hun huwelijk. Katharina van Vliet werd op 28 februari 1985 geboren in Vlaardinger- Ambacht, Pieter Laurens Bijl op 4 april van dat zelfde jaar in Kethel. De twee traden op 28 april 1920 in de toen nog zelf standige gemeente Vlaar- dinger-Ambacht in het huwelijk. iiiiiiiiiifiiiiiiiiiimiiiiiimiiiJiiiiimiiiniiiiiiA Vlaardingen De Vlaardingse aannemer Henk van der Waal heeft het installatiebedrijf J.Norder uit Krimpen aan den IJssel gekocht. Met de trans actie was tweeënhalve ton gemoeid. J.Norder wordt onder-directeur van Installatietechniek Van der Waal, zijn zes werknemers verhuizen mee. De Vlaardingse vestiging wordt vrijdagmiddag geo pend door kanaalzwemster Irene van der Laan. Schiedam Het Passage Theater was zaterdagmiddag om gevormd tot een culturele vesting voor vooral Turkse kin deren. Het Nationale Turkse Bevrijdings- en Kinderfeest dat daar gedurende de hele middag werd gewerd, leverde een bonte mengeling van cultuuruitingen op. Met enkele folkloristische dansen en sketches tekenden de kinderen voor activiteiten die in de Turkse geschiedenis een lang verleden kennen. Meer eigentijds was de popmuziek die ten gehore werd, terwijl met een play-back gebeuren de link met de rage van de laatste jaren werd gelegd. Eerder vorige week werd de Turkse dag van het kind op verschillende scholen in de regio gevierd. De Vlaardingse basisschool De Beukenhof was één van de weinige scholen die ook de Hollandse klasgenootjes in de feestvreugde liet meedelen, omdat, 20 liet de schoolleiding weten, „Turkse kinderen ook enthousiast meedoen met ons Sinterklaas feest." Van der Waal-beheer, waar ruim driehonderd mensen werken, heeft in de loop der jaren al vijf bedrijven opge kocht. „Allemaal vanuit de filosofie", zegt onder-direc teur Josef van Aardenne, „dat wij in de bouw een to taal pakket moeten kunnen aanbieden. Wij zitten hier niet'zomaar om bedrijven op te kopen, want dan hadden wij al veel meer onderaanne mingen gehad." Het bedrijf van Norder in Krimpen werd in 1973 geo pend. Die vestiging blijft, zij het onder de nieuwe naam, bestaan. „Wij hebben stad en land afgezocht naar goede installatietechnicus", vertelt Henk van der Waal, „maar die konden wij nergens vin den. Tot wij op Norder stuit ten, een vakman die geen trek meer had in alle com merciële "en administratieve zaken. De loodgieters zweef den een beetje rond in ons bedrijf, die krijgen nu een herder." „Wil je je als aannemer handhaven", aldus Van der Waal, „dan moet je meer doen dan alleen maar bou wen. Dat zal je door de con currentie niet bepaald in dank worden afgenomen, maar ja... Wij hebben hebben geen onderaannemers nodig, dat is onze kracht." Schiedam Het' Kerke- pad in Schiedam is zater dag ondanks het slechte weer een groot succes ge worden. Ruim 500 men sen, onder wie ook veel mensen van buiten de ge meente, maakten de tocht langs de vijf deelnemende kerken: Singelkerk, StJanskerK, Oud-Katho lieke kerk, Havenkerk en Evangelisch Lutherse- kerk. De Raad van Ker ken bespreekt in haar vergadering van woens dag de wenselijkheid om een dergelijke, naar het gelijknamige NCRV-pro- gramma gemodelleerde, activiteit vaker te houden. Veel bezoekers hebben daar zaterdag op aange drongen. In de vijf kerken traden in totaal 2even koren op, terwijl ook overal het orgel door een plaatselijk organist werd be speeld. Verder grepen de kerkbesturen de gelegenheid aan om allerlei artikelen die betrekking hebben op de ge schiedenis van hun kerk te exposeren. De deelnemers aan bet Kerkepad kregen overal folders uitgereikt waarin informatie over de betreffende kerk was opge nomen. Volgens ds.drs.De Bakker, vaoraitter van de Raad voor Kerken, bepaalt de NCRV aan de hand van de Schie- damse ervaringen, of ook van Schiedam een program ma wordt gemaakt. Bij eén dergelijk Kerkepad zullen dan wellicht ook* de Vlaarx dingse kerken betrokken worden. Schiedam In een vliegende storm raakten zondagochtend dakpannen van het gebouw van de Jeugdbibliotheek lös. Een Schiedamse, die met haar 3-jarige dochtertje aan bJet wandelen was werd verrast door de neerkomende stenen. Het meisje kreeg" een dakpan op haar hoofd en de moeder een op haar arm. In het Schie- land-ziekenhuis werden de twee slachtoffers behandeld. Het meisje had een gat in haar hoofd, de vrouw een licht ge kneusde arm.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1