Kaarten troef bijGrolsch. Stilte voor de storm Feest ontbeert or anjezonnetje Openbaar onderwijs tegen nieuwe J enaplanschool 'Nooit weer' in hal stadhuis VLAABDINGS DAGBLAD SSHIEDAMSSHï SOWANT NIEUWE WATERWEG COURANT r GRATIS SPEL KAAKTEN Bij KRAT GROLSCH-PIJPJES. VAC werkloos door pro j ectontwikkelaars Liesbeth den Üyl bij VLOS r Verbroedering in Wipperspark Geld weg Scholieren op poptoer Beeldplaten Lesbrieven voor Maassluise scholieren WATERWEG Waterweg tegen Voondelerswet Schiedam De Schiedam- mens lieten het op koningin nedag als vanouds een beetje afweten. Waar Vlaardingen en Maassluis zich wel uitleef den in een uitgebreid en ge varieerd programma, bleven de feestelijkh eden in Schie dam tot een handjevol activi teiten beperkt. De animo was navenant. De aubade die in alle vroegte op het plein van de Nederlandse Hervormde Kerk in Kethel aan het Noordeinde werd gehouden, wist nog wel een groot pu- oliek te trekken. De reden daarvoor was niet zozeer dat de Schiedammers het zo leuk vinden om te zingen, maar had veeleer betrekking op de Kethelse feestmarkt die daar aansluitend werd gehouden. De braderie in de Groene- Jaan, die gelijktijdig met de Kethelse markt van start ging, kon als laatste activiteit bogen op veel publiek. Van de gretigheid waarmee kinderen zich in vroeger ja ren op de straatteken wed strijden stortten, was in de diverse Schiedamse wijken gisteren weinig terug te vin den. Op de vijf plaatsen in de stad waar het kleurkrijt .voorradig was, werden maar weinig tekeningen aan het asfalt toevertrouwd. Koninginnedag in Schiedam was dan ook vooral een stilte voor de storm, die zondag in destad moet opsteken. Be vrijdingsdag zal niet ten on der gaan aan een armoedig programma, want welke Ne derlandse gemeente kan zich verblijden met de komst van een coryfee als Lee Towers? Schiedam dus. De prioritei ten liggen duidelijk yiaardlngen De Vlaar- dingse afdeling van de Vereniging voor Vluchte lingenwerk Nederland (VVN) en de Stichting Vlaardingen voor Ont wikkelingssamenwerking (VLOS) beleggen deze week beide bijeenkom sten, waarbij de politieke situatie in een aantal Zuidamerikaanse landen centraal staat. De VVN houdt donder dag haar jaarvergadering in het VLOS-gebouw aan dg Comelis Houtman- straat. Mieke Kammeijer vertelt dan over zowel de politieke als economische situatie in dat werelddeel. In de pauze worden hap jes volgens Uruguayaans recept geserveerd. De VLOS houdt vrijdag een informatie- en actie dag, die in het teken staat van de Stille Tochten, die in Zuid-Amerika uit pro test tegen verdwijningen veelvuldig worden gehou den. Dergelijke tochten zijn er in Argentinië, Chi li, Uruguay en Guatema la. Het programma begint morgens om tien uur raet een inleiding van Je anne Biermans. Zij is on langs teruggekeerd van een reis door Venezuela, Aansluitend wordt een klankbeeld over de Stille Tochten getoond. Daarin tevens te zien, waarom mensen in Nederland daaraan meedoen. Het ochtenprogramma voor ziet verder in en muzi kaal optreden van~de Chi- lëense Monicar 's Avonds kah men vanaf acht uur in het VLOS-ge bouw terecht. Allereerst spreekt daar Liesbeth den Uyl als voorzitter van het comité Steun aan Argen tijnse Moeders over 'Dwa ze Moeders, stil protest te gen onrecht'. Vervolgens wordt met de vertoning van het klankbeeld het middagprogramma her haald. De optocht van Surinaamse kinderen in klederdracht werd in het Wipperspark in Maassluis zeer goed bezocht. Vlaardingen Vino, vino, waar blijft de wijn, zong Imca Marina gistermorgen op het Veerplein voor een handjevol publiek. En dat publiek neuriede, „waar blijft de zon". Want als iets gisteren in Vlaardingen de feestvreugde van koningin nedag temperde was het wel het grijze wolkendek waar de hele dag geen spoortje blauw in te ontdekken was. Voor de havenloop, het rings teken en de lampionoptocht dromde het publiek wel mas saal samen, maar de andere at tracties werden maar matig bezocht. „We mogen al blij zijn dat het niet regent", zei voor zitter Van Pelt van het comité nationale gedenkdagen, nadat herauten te paard het ope- nmgsprotoeole op het Veer plein hadden bezorgd. „Laat de vlaggen wapperen, de trommels roffelen en de trom petten schallen", 20 opende burgemeester Fred van Lier om elf uur het feest. Een wolk van ballonnen ging de lucht Een uurtje later zouden op het Weeshuisplein parachutisten neerdalen, maar wegens de slechte weersomstandigheden werd die gebeurtenis tot laat in de middag uitgesteld. Om half vijf werd het praehute- springen definitief afgelast. Ook de surf wedstrijd en m de Vaart hadden te lijden onder het weer. Daar was het niet de kou, maar de windstilte die de organisatie de das omdeed. Drie eenzame plankzeilers poogden manmoedig om er de gang in te krijgen, maar dat lukte niet. Het publiek nam niet eens de moeite om de kou in de Broekpolder te trotseren. De mensen" scharrelden rond op het Liesveld, waar op de vrijmarkt vooral kinderen za ten die hun speelgoed voor een grijpstuiver van de hand de den. Een draaiorgel, de Green River Jazzband en de Post- kwakers zorgden voor de ge zelligheid. In de loop van de dag zochten steeds meer Viaardingers de warmte op van café, poffertjeskraam, of van het jeugdlestijn en de rommelmarkt in zaal Triangel. Ook de dia-presentatie in de oude hal van het stadhuis werd druk bezocht. „Foutje in de regie", riep organisator Van Pelt vrolijk, toen de Postkwa- kers met met hun hoempapa- muziek het commentaar bij de Voor de lampionoptocht kwam Vlaardingen 's avonds mas saal de deur uit. dia's van oud-Vlaardingen overstemden. Jeugdclown Hoewel de organisatie min stens net 20 goed zijn best had gedaan als in voorgaande ja ren, klonk er toch gemor. „D'r is weinig te doen", zeiden de mensen. Dan keken ze even peinzend voor zich uit en rela tiveerden: „Ja, er is overal wel iets, er staan kraampjes, er is muziek, maar we missen het oranjezonnetje..." Alleen de kinderen trokken zich weinig aan van het slechte weer. Die hikten van het lachen bij de verkiezing van de jeugdclown, sprongen vrolijk rond in de Vlaardingen De Vereni ging voor Openbaar Onder wijs (VOO) is geschrokken van de plannen van een aan tal Viaardingers om te ko men tot een neutraal-bijzon dere Jenaplanschool. Vol gens de prognoses daalt het leerlingenaantal in de ko mende jaren toch al met tien procent. De Jenaplanschool zet het spreidingsplan voor het Vlaardings openbaar on derwijs op losse schroeven, vreest de vereniging. Het initiatief tot de stichting van een Jenaplanschool is genomen door de ouders van kinderen van neutraal-bij zondere kleuterschool de Kleuterkeet- Zij vrezen dat hun kinderen na de kleuter school 'in een gat vallen'. „Maar waar komen de leer lingen vandaan die, deze nieuwe school moeten. gaan bevolken"/", vraagt de VOO zich ongerust af. De vereniging heeft haar verontrusting kenbaar ge maakt aan de gemeenteraad. Die nam begin april vorig jaar het besluit om te komen tot de vorming van vijftien basisscholen in Vlaardingen. De nieuwe Jenaplanschool zou dat plan in gevaar bren gen. „Er worden leerlingen onttrokken aan de al be staande scholen." De VOO wijst er in haar brief op, dat Vlaardingen al een openbare en een protes tants-christelijke Jenaplan school heeft. Bovendien zou den elementen van het Jena- planonderwijs in veel scho len terug te vinden zijn. De vereniging vraagt de ge meenteraad ernstig te over wegen of er in Vlaardingen wel behoefte is aan een der de school van dat type. Vakmanschap is Meesterschap moonwalk en klommen dol driest in de speelgoed paal om een plastic bal of een speel goedtractor te bemachtigen. 's Avonds om acht uur kwam iedereen nog even naar buiten voor de lampionoptocht en het Bengaals vuur rond de Oude Haven. De logger Geesje van Urk lag, met alle zeilen bij, dwars in de haven. Bus 56 van de RET moest een kwartier wachten op het Liesveld voor dat de lange stoet van ouders en kinderen en muziekkorp sen. En, alsof de duvel ermee speelde, ook de volgende bus 56 moest een kwartier wach ten, want toen had de stoet juist de gang rond de haven voltooid. Maassluis Zelfs voor de au bade op de Markt in het cen trum. van Maassluis liep het niet storm. Burgemeester Hans van Es was wel vraeg uit de veren gekomen om het geluk stelegram dat namens de ge meente naar koninging Beat rix was gestuurd, voor te le zen. Het zingen ging de men sen die toch waren gekomen goed af. Er stond zelfs een compositie op het programma die geheel handelde over Maassluis en daar hadden de inwoners van. de stad best waardering voor. 'In eer» blauw geruite kiel', Piet Hein....' waren de toppers die luidkeels werden meege zongen. Met het zingen van het Wilhelmus werd de volks zang afgesloten waarna de ac tiviteiten zich verplaatstèu naar de verschillende wijken in de stad. Wethouder Elly Coenen gaf in het Wipperspark het startsein voor de internationale kinder dag. Op het terrein van korf balvereniging CKC stond de jeugd uit verschillende landen centraal. Een optocht van kin deren in Surinaamse kleder dracht trok zeer veel belang stelling en het volksdansen van Turkse en Marokkaanse kinderen sloeg ook aan. Het was gezellig druk op het sportcomplex, al bleven de ter rasjes angstvallig leeg. Het weer nodigde natuurlijk ook niet tot uit om even lekker een pilsje of een hapje te ne men in de buitenlucht. Warm ingepakt vermaakten de kin deren zich met de diverse spelletejs echter opperbest. Ook in de andere wijken van Maassluis bleef de echte druk te uit. De wijkvereniging in de Steendijkpolder-Nooni had een uitgebreid programma sa mengesteld en de vele kinde ren in de wijk hadden daar best oog voor. Vorig jaar, toen het zonnetje vrolijk scheen, was het terras meer dan goed gevuld en maakten de koks achter de barbeque overuren. Nu konden ze het rustig aan doen. Het doelschieten, de clowns en het luchtkussen wa ren de meest bezochte attrac ties. Broederlijk In de Steendijkpolder waren de leden van het dagelijks be stuur van de commissie bo demonderzoek de ere-gasten van de wijkvereniging. Voor zitter Harm Woudstra en se cretaris Nico Kikke openden dag door het oplaten van bal lonnen. Daarna namen de kin derspelen een aanvang. Zo ging het in de rest van Maas sluis ook. De ouderen lieten het door het slechte weer af weten, maar de kinderen trot seerden alsof er niets aan de hand was de koude en deden fanatiek mee aan de spelletjes. Op de sportvelden van VDL werd het traditionele straat voetbaltoernooi afgewerkt. Enkele honderden voetballer tjes uit Maassluis deden aan het sportieve evenement mee. Nu eens geen verschil tussen VDL, Excelsior M en MSV '71, nee broederlijk bijeen in één elftal, werd gestreden om de hoogste eer. In Maasland werd de markt in het centrum van het dorp meer dan goed bezocht. Opval lend was dat ook veel mensen uit buurgemeente Maassluis de oer-gezellige markt bezochten. Zeer lachwekkend waren de Maaslandse kampioenschap pen klunen. Op een parcours van ongeveer 15 meter deden veel Maaslanders mee aan deze alternatieve wedstrijd, 's Avonds werd het traditionele Oranjebal in het Trefpunt zeer goed bezocht, waarmee Konin ginnedag in Maasland op ge paste wijze werd afgesloten. Schiedam Vijf Schiedamse en één Vlaardingse orga nisatie hebben de sociale diensten in die steden en in Maassluis opgeroepen om niet mee te werken aan de uitvoering van de voordeursdelersregeling. De rege ling, die voor veel van hun cliènten een maandelijkse korting op de uitkering van 155 tot 300 gulden zal be tekenen, treedt per 1 juni in werking, deursregeling getroflen svor- den." Andere argumenten om de re geling van de hand te wijzen zijn: de inbreuk op de privacy van cliënten, de uitgangspun ten van het sociale zekerheids stelsel worden nog verder aan getast en de sociale diensten zijn zowel qua personeelsbe zetting en technische moge lijkheden niet uitgerust om de maatregel uit te voeren. Nog voordat de brief maarJ*— gepost werd, hebben 46 p- neelsleden van de sr dienst in Maassluis, onde directeur J.van Overbeek, op persoonlijke titel bijval be tuigd. Ze kenschetsen de nieu we ingreep als Volstrekt ver werpelijk' en 'ethisch volstrekt onverantwoord'. Zij wijzen er op dat staatssecretaris De Graaf bewerkstelligt 'dat kin deren het huis uit worden gè- jaagd en ouders van kinderen afhankelijk worden gemaakt'. De Maassluise ambtenaren vragen zich bovendien af of de actie zich moet beperken tot de 'woonaelerswet', of juist in een breder kader moet worden geplaatst. Ze denken daarbij zowel aan het voorkomen van koopkrachtverlies voor de mi nima als de positie van henzelf als hulpverlener. De oproep tot boycot is af komstig van Vrouwen in de Bijstand, Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers, Stichting Maatschappelijk Werk, Buro voor Rechtshulp en het Advokatenkollektief Schiedam en het Advokaten kollektief Vlaardingen. De initiatiefnemers volgen daar mee de sociale diensten in ondermeer Amsterdam, Zaanstad en Alkmaar, die al eerder weigerden de regeling te zullen uitvoeren. Volgens de zes organisaties kleven er verschillende be zwaren aan wat in het jargon de 'De-Graaf-norm' heet. De belangrijkste drijfveer is van financiéie aard, „Wij vinden een verdere inkomensdaling voor de echte minima onaan vaardbaar," laten de brief schrijvers weten. Ze vragen zich af of het dan nog wel mo gelijk is een menswaardig be staan te leiden. De nieuwe regelgeving is vol gens hen het meest fnuikend voor buitenlanders met een gezin in het geboorteland. „Zij krijgen immers al de alleen staanden norm, doch zijn vaak inwonend en zullen daardoor nog eens extra door de voor- iiiiiiiiiiiiiiiiii]iiii::*iiEiiEiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiij]iiiiiiitiiiiiiiii!ijimiiiiiiiriiiiii!i iiiiiiitiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiniriiiiiiiiiiiiifiiiiiiifiiiiimiiiiif Vlaardingen Het zijn treuri ge tijden voor de Vlaardingse vrouwenadviescommissie (VAC). De stadsvernieuwing staat op een laag pitje en op bouwplannen van projectont- Vlaardingen Een illegaal in ons land verblijvende man is door de Vlaardingse politie aangehouden op verdenking van een inbraak in een wo ning aan de Prins Hendrik- laan. Via een regenton klom hij op het balkon en forceerde de deur. Hij nam uit de wo ning een bedrag van 19.000 gulden weg. Bij zijn aanhouding bleek hij nog in bezit te zijn van 17.250 gulden alsmede twee paspoor ten. In één van de paspoorten had de man zelf een stempel aangebracht. De man is voor verhoor ingesloten op het poli tiebureau van Vlaardingen. Vlaardingen Er kwam in ieder geval wat meer creativi teit bij kijken dan bij de in middels wal obligate pïayback- sessies die overal in het land worden gehouden De leerlin gen van acht Vlaardingse en één Schiedamse lagere school waren maandag naar de Har monie in Vlaardingen geko men om daar hun eigen ge maakte popsongs ten gehore te brengen. De groots opgezette 'Poppre sentatie' was het eindresultaat van het popmuziekproject dat de afgelopen maanden op de diverse scholen is gehouden. Het muzikale gebeuren werd opgeluisterd met de aanwezig heid van de popgroep Pant- Pant. De teksten van de scho lieren, over zaken als vanda lisme, verveling,'huiswerk en mode, gingen verloren door de luide begeleiding. wikkelaars krijgt de VAC geen vat. De adviescommissie krijgt daardoor minder kans om haar taak adviseren over leefbaarheid van woningen en woonomgevingnaar beho£ - ren uit te voeren. Bij bouwplannen van het ge- - meentelijk woningbedrijf en de woningbouwcorporaties Pa trimonium en Samenwerking kan de VAC sturend optreden, maar omdat het rijk steeds minder subsidie geeft, gaat de gemeente er meer en meer toe over om huizen door project ontwikkelaars te laten bou wen. De VAC krijgt niet de kans om over die plannen haar licht te laten schijnen. De VAC heeft m gesprekken met wethouder Bas Goudriaan en zijn ambtenaren getracht om weer een vinger in de pap te krijgen. De gemeente zou ervoor moeten zorgen, dat de adviescommissies de plannen van beleggers tijdig onder ogen zou krijgen. „Helaas heb ben die gesprekken geen re sultaat gehad", constateerde een bedroefd VAC in haar jaarverslag. „Dit betreuren wij." iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii' Vlaardingen De gemeente bibliotheek van Vlaardingen laat het publiek deze maand kennis maken met de beeld plaat In het filiaal De Loper staat een demonstratieset en mensen die er de apparatuur voor hebben kunnen binnen kort in alle vestigingen beeld platen lenen. Met de demonstratieset in De Loper kan een beeldplaat over bloemen en planten worden afgedraaid. Het beeldscherm is een touch-terminal: op het scherm staan instructies en door die met de vinger aan te raken roep je de informatie op. De bezoekers mogen zelf met de apparatuur werken. Illllllllillllllllllllllllltlllllllllllillllilllllllllllll Maassluis Een broer en zus van Jac Boezeman waren naar Maassluis gekomen om de doop van het boek 'Maassluis 1945, rond de bevrijding' bij te wonen. Burgemeester Hans van Es nam het eerste exem plaar van het .boek in ont vangst uit handen van auteur Cees van der Leiy. Jac Boezeman was de eerste Geus, die door de Duitsers ir» 1941 in het Oranjehotel in Seheveningen werd vermoord. De verzetsstrijder van het eer ste uur weigerde de namen van zijn kameraden te noemen en moest dit met de dood be kopen. Cees van der Lely refereerde in zijn toespraak aan het ver zet, dat in Maassluis tijdens de oorlogsjaren werd gepleegd. „Wat het verzet voor Maas sluis heeft betekend, staat nog nergens opgetekend. Mensen, zet uw herinneringen op pa pier, laat ze niet verloren gaan voor het nageslacht." Burgemeester Hans van Es: „Maassluis kende in de oor logsjaren geen democratie. Het was net als de rest van Neder land een grote gevangenis. Nu, in 1985 moeten we de balans opmaken. Met alle middelen die de democratie ons biedt moeten we optreden tegen het fascisme en racisme in Neder land en in de rest van de we reld." De burgemeester opende daar mee de tentoonstelling 'Nooit weer', die in de hal van het stadhuis is ingericht. Twee leerlingen van Maassluise ba sisscholen namen een lesbrief over de Tweede Wereldoorlog en de stad Maassluis in ont vangst. „Om bewust te worden van een stukje Maassluise en Hollandse geschiedenis", be sloot "Van Es.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1