I m Niet alle fietsers gaan langs Maaslandse molens mÊmm Julianapark blaast Aleidadag leven in lUURDNGS DAGBLAD SCHIf DAMSCHE CQDRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Klein links wil SSSW aan Winsemius voorleggen Caravans van de weg Duo vlucht voor bewoner Joyriders botsen Riool verwoest mooi plantsoen DeKulk 25 jaar Ouders in actie tegen vragenlijst mm Geranium in minderheid op markten i Vruchtboom voor Storm wm ssssesatm MAANDAG 13 MEI 1985 Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Dat was geen si necure, veertig kilometer op de fiets. Honderden deel nemers hielden zaterdag zadelpijn over aan de nationa le fiets- en molendag; maar de voldoening de rit uitge reden te hebben maakte veel goed. Er is veel lui zit vlees geactiveerd. heid bereikte. De Vlaardingse route overlapte de Schiedamse voor een groot deel. Het was van beide trajecten opvallend, dat de Maaslandse molens links bleven liggen. En De Drie Lelies is juist zo mooi. De ANWB kampte echter met het probleem, hoe de tocht dan een vervolg had moeten krij gen. De VW in Vlaardingen had molen Aeolus als startplaats gekozen, vanwaar men via de aflopende helling langs het Emous snel wegkwam. Kijk uit met het oversteken van de Van Hogendorplaan, waar schuwde de VVV nog op een begeleidende folder. De ANWB en de VVV hadden aan alles gedacht en zelfs aan gegeven waar de hongerige en dorstige fletser onderweg kon tanken. Het was redelijk fietsweer, hoewel de wind vooral in de polders van Midden-Delfland vrij spel had. Voor de molens was het briesje genoeg om te draaien. Daardoor kon men in Schiedam de 200-jarige molen De Vrijheid in vol bedrijf zien. Europa's grootste molen was voor de Schiedamse fietsers het eindpunt en voor de Vlaardïngers gold de stenen reus als controlepost. Wie nog energie over had, kon aan de Noordvest een rommelmarkt bekijken in de voormalige melKzuurfabriek en veel men sen gingen een pannekoekje eten in De Noord, de enige van de vier Schiedamse mo lens die zijn wieken stil hield. Het was een klein stukje, van het startpunt bij het ANWB- kantoor aan de 's-Graveland- seweg tot aan De Vrijheid. Via de Noordvestsingel ben je er zo. De fietstocht voerde echter via het industriegebied, het Prinses Beatrixpark en Groe- noord over Vlaardingen-Holy heen naar de Broekpolder en vervolgens over Maasland, langs de Vlietlanden en de Gaag naar Schipluiden, waar na men via de Vlaardingse Vaart, de gehuchten Negen huizen en Zouteveen en dorp KLethel uiteindelijk De Vrij- Appeltje Vanuit Maassluis vertrokken 650 fietsers voor een tocht van ongeveer 35 kilometer. Zij volgden nauwgezet de route die hen langs Maasland, Schip luiden, De Lier, 't Woudt en terug naar Maassluis voerde. Bij een van de controleposten onderweg kregen ze een sma kelijk appeltje voor de dorst: Vanaf de Aeolus hadden de Vlaardingse fietsers een flitsen de start, roetsjend naar beneden. Op de foto neemt een me dewerkster van de gemeente Vlaardingen de routebeschrij ving door met haar moeder. Maassluis Na een urenlange kroegentocht door Maassluis besloten twee Rozenburgers zondagochtend om zes uur een tochtje te maken met een vrachtwagen, die op de Indus trieweg was geparkeerd. De joyriders, 25 en 22 jaar' oud, wilden er mee naar hun woon plaats rijden om vroeger thuis te zijn. Maar de Beneluxtunnel was hen te moeilijk. Aan de zuidzijde van de tunnel raak ten zij de macht over het stuur kwijt. De wagen botste en raakte total-loss; de inzitten den mankeerden niets. Even later rekende de Rotterdamsei politie hen in. Vlaardingen Enkele inwo ners van Vlaardingen zijn ont stemd over de verwoesting van het fraaie plantsoen op het Verploegh Chasséplein, halverwege de Schiedamse- weg. Bij de riolering van de straat is de leiding dwars door het plein heen gepland. De sleuf, die door het dichte groen heen getrokken is, komt uit pal naast het verzetsmonu- ment. Vlaardingen Een lange sliert versierde schepen voer zaterdag door de Vlaardingse Vaart en de vlieten. Het wa ren de leden van watersport vereniging De Kulk, die het 25-jarig bestaan van hun vere niging vierden. Schiedam Ouders, die kin deren hebben op de openbare basisschool De Ouverture op het Bachpiein, hebben een handtekeningenactie gehou den uit protest tegen de ge ruchtmakende vragenlijst van het ministerie van onderwijs. Ouders moeten hierop aange ven wat hun opleiding en ver dere achtergrond is. Is hun 'ni veau' laag, dan krijgt de school van hun kinderen meer do centen toegewezen. „Dat is chantage. Je krijgt op deze manier weer klasse-on derwijs," vindt Jan van Hen ten. Hij is één van de ouders, die hierover vrijdagmiddag een gesprek hebben gehad met onderwijsambtenaren Tigges en Kruijt van de gemeente Schiedam. De ouders vrezen aantasting van privacy. Het scheelt al iets, dat de gemeente gegaran deerd heeft dat persoonsgege vens in de kluis van het stads kantoor worden opgeborgen dus niet op school blijven lig gen. Maar toch blijft een aan tal ouders weigeren eraan mee te doen. Bij het gesprek was PSP/PPR - raadslid Bart de Leede aanwe zig. Hij kaartte de kwestie en kele maanden geleden al aan in de onderwijscommissie van wethouder Posthoorn. Tegen de ouders van De Ouverture heeft De Leede verklaard schriftelijke vragen te stellen aan Ben W, een gebaar van de organisato ren. In tegenstelling tot de fietsers uit Vlaardingen en Schiedam reden zij wel langs de molens in Maasland, Deze molens zijn tegenwoordig echter niet meer geschikt om grote aantallen bezoekers toe te laten, zodat de deuren daarvan gesloten ble ven. In Maassluis stapten velen af om een kijkje te nemen in ko renmolen De Hoop aan de Zuiddijk. Molenaar Jaap van der Kaaden had zijn handen vol met rondleidingen en het geven van voorlichting over de in werking zijnde molen. In de binnenstad van Maassluis, waar die dag de voorjaarcbra- derie gehouden werd, was het tot het einde van de middag opvallend druk. Op de markt, de Nieuwstraat en omgeving, waar ruim 100 kraampjes wa ren opgesteld, verdrongen veel kooplustigen zich langs de uit gestalde waar. De Markt In Vlaardingen had wel wat meer nen dan ramums 'Waar is geld Volkshui svesting? Schiedam/Vlaardingen Als 'geranium markt' was het aangekondigd, zowel in Vlaardingen als in Schiedam, en ja hoor: in derdaad zag je hier en daar een ooievaarsbek. Het overbekende bloeme tje was echter duidelijk in de minderheid tussen alle flora, die de Markt in Vlaardingen en het He- maplein in Schiedam een veelzijdig kleurenspel bood. Vooral in Vlaardin gen was er meer sprake van een afrikaantjes- en viooltjesmarkt dan van een geraniumparadijs. Dat geeft natuurlijk niets, want beide markten lagen er nu bij als tuinen die veel meer bezoekers iets te bieden had den, met levende have op de koop toe. De geitjes in de Lan ge Kerkstraat in Schiedam lie ten zich geduldig aanhalen. In Vlaardingen trokken vooral raar uitziende konijntjes de aandacht, maar ook een haan, de ezel en de andere dieren brachten het boerenbedrijf naar het centrum van de stad. Het kerkplein zag er feestelijk uit In Schiedam hadden de win keliers van het Broersveid en omgeving er een braderie aan gekoppeld, die druk bezocht werd, niet in de laatste plaats doordat elders in de stad de Gravin Aleïdadag plaatsvond en ook de fietsers van de ANWB- en molentocht er voorbij kwamen. Zaterdag II mei ontpopte zich als een. zeer milieuvriendelijke dag. En in het Stedelijk Museum ruikt het nog stééds naar vers brood. Schiedam De met een bankroet bedreigde vereni ging Volkshuisvesting moet wel vreemde toeren uitge haald hebben, is de indruk van de gemeenteraadsleden van D'66, CPN en PSP/PPR. De fracties hebben giste- 'ren twaalf schriftelijke vragen aan B en W gestuurd. Met name willen zij erachter komen, waar de miljoè- .nen guldens zijn gebleven die voorheen in de algeme ne bedrijfsreserve (ABR) moeten hebben gezeten. Vorige maand verklaarde -wet houder Cor van Til borg (fi nanciën en stadsvernieuwing) dat de ABR van de vereniging Volkshuisvesting op nul staat. Er is nu echter al sprake van, dat Schiedams grootste wo ningbouwvereniging een te kort van acht miljoen gulden heeft. Dat houdt in, dat er aan de 2500 woningen van de cor poratie geen enkel extra on derhoud kan worden gepleegd. Klein links wil dat het ge meentebestuur 2ich nu eens actiever gaat opstellen. Al zo lang er door vermeende frau de onrust is bij de stichting Sa menwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW), waarbij Volkshuisvesting is aangesloten, zeggen B en W weinig invloed te kunnen uit oefenen. Op initiatief van D'66-raadsUd drs. Adri Reijnhout nemen de kleinlinkse fracties in de ge meenteraad daar geen genoe gen meer mee. Zij hebben zelf een onderzoek ingesteld naar de maatregelen, die B en W kunnen nemen in» de SSSW- affaire. Huurders Volgens Reijnhout en zijn geestverwanten Herman Noor- degraaf (PSP/PPR) en Ulferd Bruseker (CPN) moet Schie dam in de eerste plaats contact leggen met minister Winsemi us (volkshuisvesting) om de recente ontwikkelingen rond de SSSW met de bewindsman te bespreken. Hierbij doelen zij op de plotseling gestagneerde renovatie van het Volkshuis vesting-complex van 305 wo ningen in Sehiedam-Oost en het op de lange baan schuiven van re-renovatie van de 213 Sint Jozef-woningen in Schie- dam-West. „Omdat het inmiddels duide lijk is dat in toenemende mate huurders hiervan de dupe dreigen te worden, vragen wij ons af of hier in de stad het volkshuisvestingsbelang nog wel gediend wordt door de corporaties, respectievelijk de plaatselijke koepel", schrijven de drie raadsleden over de SSSW. Zij houden er rekening mee, dat B en W de crisissitua tie al aan Winsemius hebben voorgelegd, maar willen dan wel weten hoe en wanneer dat gebeurd is. Maatregel Reijnhout c.s. wijzen op artikel 6 van het Besluit toegelaten instellingen volkshuisvesting (BTIV), waarin staat dat een corporatie ontbonden kan worden, nadat zij in staat van faillissement is gesteld. De wet schrijft wel voor, dat woning wetwoningen primair 'door corporaties moeten worden ge realiseerd, maar volgens de belangrijkste algemene maat regel van bestuur, de BTIV, kunnen B en W de vinger wel degelijk aan de pols houden. Winsemius zou bijvoorbeeld de toelating van de vereniging Volkshuisvesting kunnen in trekken, waarna B en W cura toren aanwijzen voor de veref fening van schulden. De SSSW verkeert volgens klein links nu niet bepaald in een fi nanciële positie, dat zij dan de woningen van Volkshuisves ting zou kunnen verdelen over andere corporaties, dus zou de gemeente Schiedam de wonin gen overgedragen krijgen maar ook het eventueel nega tieve vermogen. Gelukkig ver keert het Gemeentelijk Wo- ningbeheer in een gezonde si tuatie, aldus Reijnhout c.s. Toestemming Wat de algemene bedrijfsre-' serve van Volkshuisvesting betreft, de BTIV laat toe dat onder bepaalde voorwaarden geld aan de ABR mag worden onttrokken. In dat geval is wel toestemming van B en W ver eist Klein links vraagt of er inderdaad reserves zijn ge-' bruikt, zo ja, waarvoor, en of B en W in dat geval om toestem ming is gevraagd en hebben gegeven. Als dat laatste niet het geval is, willen Reijnhout, Noorde- graaf en Bruseker wel eens weten of de gemeente-accoun tants dat onttrekken gesigna leerd hebben bij de verplichte jaarlijkse verslaglegging van Volkshuisvesting. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat een corporatie, die de laatste tijd toch veel nieuwbouw heeft ge pleegd, nu plotseling met een lege ABR zit. Bij Volkshuisvesting heeft John de Keyzer zich vorige maand als voorzitter terugge trokken. Naar verluidt zou zijn motief zijn, dat de vorige di recteur van de SSSW, Gerard Prins, niet mag terugkeren. De Keyzer steunde Prins tot dus ver. Vlaardingen Voor J. Storm, chef van de plantsoenendienst, is vrijdagmiddag wegens zijn afscheidsreceptie na 45 jaar ge meentelijke dienst een vrucht boom geplant. Het boompje kreeg een plek in het Hof, op de hoek van de Hofsingel en de Julianasingel, een tamelijk nieuw stukje van het fraaie park. ïflfilIR Mode,bo°tjes *n ds vijver van het Julianapark leidden de aandacht af van de eendekuikens, die er zwemmen. Het was in het park aanmerkelijk rustiger dan eromheen. Schiedam De Gravin Aleidadag, door sommigen wel beschouwd als het Schiedamse antwoord op het Vlaar dingse haring- en bierfeest, heeft zich zaterdag geves tigd als een dynamisch en sympathiek fenomeen waar op duizenden mensen zijn afgekomen. Het Julianapark, zelf een cen trum van rust, zorgde voor een levend decor voor de honderd kraampjes en talloze bezoekers die op de straten rond het park stonden. Als een oase lag het er bij voor mensen, die even de massa de massa wilde laten en over de wandelpaden kuierden, kijkend naar jonge eendjes en fris lentegroen. Kraampjes op de BK-laan trokken de nieuwsgierigheid van honderden passerende weggebruikers. Wie eenmaal besloten had te gaan kijken, zag op de Penninglaan, de Ary Prinslaan en de Stadhouders laan nog veel meer festivitei ten. Onder de kraamhouders troffen de bewoners van Schiedam-West veel bekende gezichten, want het waren voornamelijk de winkeliers uit de Sint Liduinastraat, de Alei- dastraat en het Rubensplein. Voor de bijzondere gelegen heid, die het verdient een jaar lijks evenement te worden, had de politie de wegen afge zet, wat sfeerverhogend werk te. De Rode Kruistcnt, die langs de statige laan in het Juliana park stond, hoefde voor verve lende dingen niet gebruikt te worden. Wel kon. men hier in formatie krijgen over eerste hulp, welfare en welzijn, zoals ook bij de stands er tegenover het geval was. Buiten het park ging het meer om commerciële artikelen, maar de vredige omgeving maakte dat het win stoogmerk niet als storend werd ervaren. Het gemoede- lijkst was de Stadhouderslaan tussen het Julianapark en het Sterrebos, waar jeugdsociëteit De Vonk zorgde voor muziek en waar de terrasjes stonden. Honderden mensen zochten hier verpozing. Bestuursleden van de bewo nersvereniging Schiedam- West werden door vertegen woordigers van de gemeente breeduit gecomplimenteerd met hun organisatie van de Gravin Aleidadag. Er was zelfs gedacht aan kinderop vang, op een speelweide in het Julianapark, Gravin Aleida, die Schiedam in 1275 zijn stadsrechten schonk, is als naam van het evenement in de eerste plaats gekozen omdat het Juliana park aan de kop van de Alei- dastraat ligt. 'Haar' dag heeft zich laten zien als een soort koninginnedag: ook dan is het vaak mooi weer, ook dan wor den er naast braderieën ook spelletjes gehouden. De Bonds spaarbank had voor de presta tieloop de beschikking over de halve Westfrankelandsedijk. De drive-in van Radio Atlan tic viel goed in de smaak. Er was in het Sint Jacobsgasthuis en het Schielandziekenhuis, aan weerszijden van het park, geen woord van wanklank over de herrie. Vlaardingen/Maassluis Bij een vrijwillige caravancontro le van de gemeentepolitie, de Bovag, Veilig Verkeer Neder land en de ANWB zijn zater dag in Maassluis vijftig cara vans onderzocht. Slechts drie ervan bleken in een zodanig slechte staat, dat zij beter van de weg gehaald kunnen wor den Vier andere vertoonden lichtere gebreken. Volgens po litiewoordvoerder Van Leeu wen valt dat aantal mee. In Vlaardingen werden 21 ca ravans gecontroleerd, waarbij twee bij gebruik direct gevaar zouden opleveren. Bij elf cara vans hadden de gasinstallaties mankementen. Voorts stuitte de politie op kapotte wiella- gers. verkeerde koppelingdruk en slechte conditie van de ban den. De controle duurt deze week nog voort. In Schiedam zijn de caravans al eerder na gekeken. Maassluis De bewoner van een flatwoning aan de Van Ruysdaelstraat heeft vermoe delijk de twee daders gezien van een poging tot* inbraak in' zijn woning. Toen hij zaterdag middag om half vier thuis kwam op de vierde verdieping zag hij, dat de voordeur gefor ceerd was. Kort daarvoor was hij in het trappenhuis het ge haaste tweetal tegengekomen. Zeer gejaagd gingen zij er van door. De daders hebben geen kans gehad de woning binnen te dringen. Op de Vermeerlaan zijn twee auto's van garage Maromé ver nield. Vandalen liepen er over en verwoestten de verlichting. V De schade bedraagt 3000 gul den. Bij de ijsclub aan de "Viaardin- gerdijk in Maassluis zijn dit weekeinde dozen snoep gesto-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1