PvdA zwicht: grond Het Scheur te koop De Goede kan geen meter meer zien Wezen na 50 jaar weer in Lindenhof Everton laat het afweten Kaarten troef bij Grolsch. .-;D 1 Koos van Raay (67) overleden Afkoop erfpacht verlengd tot 99 jaar VLAABDENGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Mephisto sluit Kol pa sluit 'halve maan' Duitse filmers in Maassluis Na 45 jaar afscheid bij ONS Restauratie eerder klaar dankzij vandalisme.. Geld weg Gereedschap bij HCG weg GRATIS SPELKAARTEN BIJ KRAT GROLSCH-PIJPJES. ^ftoékcA, Sieraden gestolen □WATERWEG VRIJDAG 17 MEI 1985 Rotterdam In Mephisto wordt dit weekend het laatste concert gegeven. De jaïztempe! sluit daarna zijn deuren:'Mep histo'blijkt niet langer op de huidige manier te exploiteren. De zaak wordt geëxploiteerd door een bestuur, een profes sionele exploitant zou wellicht in de toekomst Mepohisto op nieuw exploitabel kunnen ma ken. De advjescommssie van Mephisto heeft verzocht deze zomer de mogelijkheden voor de toekomst nader le bekijken. De Rotterdamse Kunststichting zou hiervoor een werkgroep in het leven kunnen roepen. Vlaardingen In verband met montagewerkzaamheden aan de waterglijbaan in het Kolpabad is de halve maan', het ondiepe buitenbassin, van maandag 20 mei en dinsdag 22 mei niet voor het publiek te gebruiken. Het is de bedoeling dat op 24 mei dan de glijbaan in gebruik kan worden geno men. Het buiten terrein en het 50-meterbad blijven tijdens de werkzaamheden wel voor het publiek toegankelijk. Maassluis De smalfilmclub Maassluis heeft bezoek van buitenlandse vrienden. Leden van de Bischofsheimer Schmalfilm Freunde uit Main- tal zijn tot 19 mei in de Eerste stad aan de waterweg. Het is voor*de twaalfde maal dat de Duitsers een uitwisseling heb ben met de Maassluise vereni- ging.Tn de loop van de jaren is dan ook een" sterke band ont staan tussen de beide film clubs. Vandaag worden de Duitse, gasten door het gemeentebe stuur ontvangen, waarna in de middaguren een bezoek wordt gebracht aan het museum. In de avonduren worden er films van leden van de Duitse vere niging getoond in theater Le Schuurkerk. Morgen wordt al fietsend door de regio een be zoekgebracht aan een kaas boerderij en het visserijmu seum in Vlaardingen. In de avonduren is er dan een feest avond. Zondag vertrekken de Duitérs weer richting Maintal. Vlaardingen De ijzeren socialistische discipline, die Vlaardingen er tot dusver van weerhouden heeft om gemeentegrond aan bedrijven te verkopen, wordt aan de kant geschoven nu hèt industriegebied Het Scheur maar niet vol wil komen. Onder druk van coalitiepart ner VVD heeft de PvdA er mee ingestemd dat op dit terrein grond verkoop mogelijk wordt gemaakt. Niet zonder trots zei VVD-wethouder mr. Mariëtte Hoogen- dijk woensdag, dat „de PvdA-wethouders realist ge noeg zijn om te zien dat wij er anders niet komen". De VVD is er steeds voorstan- Wethouder Hoogendijk ont- der van geweest om het sys teem van erfpacht te verlaten. Toch zullen er geen borden 'Grond te koop' worden ge plaatst op de braakliggende veertien hectare grond. Over grondverkoop zal pas met be drijven gesproken worden, als blijkt dat zij ook op de versoe pelde erfpachtsvoorwaarden niet willen ingaan. Het besluit van B en W behelst namelijk verder dat Het Scheur - voor bedrijven aan trekkelijker moet worden door hier de afkoopmogelijkheid van de erfpachtscanon te ver lengen, Tot dusver was afkoop mogelijk voor een termijn van maximaal 50 jaar. Desgewenst kan dat 75 of zelfs 99 jaar wor den. „Een magisch getal", noemt mevrouw Hoogendijk dat «laatste. „Over een eeuw heen kijken vinden wij wat lang, vandaar 99." Ook verlaagt Vlaardingen de grondwaarde van Het Scheur, De prijs zal varieren tussen 135 en 145 gulden per vierkan te meter. Voor de eerste vijf jaar kan bovendien de erf pachtscanon tijdelijk v extra verlaagd worden. Volgens de wethouder, die de grondpolitiek in haar porte feuille heeft, loopt de gemeen te Vlaardingen met deze maat regelen weer meer in de pas met andere gemeenten (Schie dam uitgezonderd). kent dat er sprake is van een 'ruilhandeltje* met de PvdA. Als de PvdA nu maar niet moeilijk doet over de grond- verkoop, dan houdt de VVD zih koest met betrekking tot de verkeersplannen in het stadscentrum, is de theorie achter deze marehandise. On zin, vindt mr. Hoogendijk. Zij wijst erop dat de grondpoli tiek voor het industriegebied Holy-Noord niet verandert. Dat is ook minder nodig, want de gemeente heeft goede hoop dat de 15.000 vierkante meter ghrond hier snel vol komt. Er zijn onderhandelingen over met een projectontwikkelaar. Met Het Scheur ligt het an ders. Enkele bedrijven be dankten ervoor zich hier te vestigen, toen Vlaardingen vasthield aan een meer socia listische grondpolitiek. Nu ziet het er echter naar uit, dat er snel een akkoord zal komen met onder andere een bouw bedrijf, een fabriek voor appa ratuur voor luchtbehandeling en een bedrijf dat afvalstoffen wil recyclen. Vlaardingen' was destijds met Amsterdam één der eerste ge meenten, die erfpacht invoer den, Een enkele keer is hier van afgeweken. V D zit in de binnenstad bijvoorbeeld op eigen grond, maar ook enkele bedrijven in De Vergulde Hand. Henk de Goede keek bij zijn afscheid nog een keertje naar een meter van het ONS. Schiedam Henk de Goede kan geen meter meer zien. Meer dan 45 jaar heeft de meteropnemer er als ambte naar bij de gemeente Schie dam .opzitten en nu is het wel letjes. Henk de Goude gaat met de VUT en in een over volle kantine van do ONS werd op passende wijze af scheid genomen van één van Schiedams meest kleurrijke werknemers. Stilzitten is er voor Henk de Goede echter niet bij. Hij blijft zich .inzetten voor 'zijn' vere niging Het Singelskwartier. Hij is al meer dan 26 jaar lid en eind vorig jaar-werd hij als voorzitter gekozen, na eerst als penningmeester en tweede voorzitter actief te zijn ge weest. Na de oorlog was Henk de Goede als meteropnemer werkzaam geweest bij de ONS. De ambtenaar kan terugkijken op uiterst prettige jaren bij de ONS. Alleen aan de oorlog be waart de Schiedammer slechte herinneringen. Henk de Goe de is actief betrokken bij de herdenking van de gevallenen in de oorlog en de bevrijding. Namens Het Singelkwartier heeft De Goede zitting in het bestuur van de Stichting tot viering en herdenking van na tionale gedenkdagen (VNFG). Henk de Goede trad op veer tienjarige leeftijd als leerling- fitter in dienst van het toen malige gasbedrijf. Later werd hij penningjongen. De munt meters verdxvenen echter en de zogenaamde droge meters werden geplaatst. Voordat hij in de oorlog naar Duitsland werd getransporteerd was De Goede muntgasmeterlichter. In Duitsland wist hij te ont snappen en op 10 juni 1945 verscheen hij weer in Schie dam. Na de oorlog werd hij aangesteld als meteropnemer. Daar stopt hij nu echt mee. Enkele jaren geleden werd Henk de Goede onderscheiden met een zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. L-v:'- De wezen van de Lindenhof ontmoeten elkaar na een halve eeuw weer in het gerestau reerde Schïedamse weeshuis. Schiedam Tot tranen toe bewogen kwam de oude Cor Suttorp aan het eind van zijn betoog. Na meer dan een halve eeuw zijn vroegere 'broeders en zusters' weer te zien greep hem zo aan, dat de genodigden niet anders konden dan diep respect te hebben voor de emotionele lading van zijn woorden. Enkele vrouwen, die vroeger samen met Cor Sut torp in de Lindenhof hebben gewoond, vlogen hem dan ook na afloop om de hals. „Wij zijn altijd een familie gebleven, Cor, waar wij ook naartoe 2ijn gegaan." Het was een unieke reünie, woensdagmiddag. De kinderen uit het Schiedamse weeshuis, bejaarde mensen nu, kwamen opnieuw bijeen in de Linden hof. De gemeente Schiedam heeft het weeshuis aan de Lange Achterweg gerestau reerd en geschikt gemaakt voor kleine huishoudens en Suttorp had de afronding van dit werk aangegrepen om zijn vroegere medebewoners op te trommelen van heinde en ver. De wezen zijn in de loop van hun leven uitgewaaierd naar alle provincies van Nederland, maar ook naar Amerika, Ca nada. Afrika en Australië. En allemaal waren zij ingegaan op Suttorps uitnodiging elkaar weer te begroeten. Qua sfeer had het iets weg van een scène uit 'Alleen op de wereld'. Alle sentimenten, alle heimwee naar elkaar, kwam weer boven. Al zat er een en kele vrouw tussen die tegen een ander zei: „Wie ben jij dan ook weer?" bleken de meesten elkaar niet vergeten te zijn. De wandeling door de gerestau reerde Lindenhof, dat al door zijn nieuwe bewoners in ge bruik genomen is, verliep nog vol pure blijdschap en verba zing. Maar tijdens de viering in het Stadscafê in het Prove niershuis, dat wegens de vele overeenkomsten in Schiedam altijd in één adem samen met de Lindenhof wordt genoemd, maakte Suttorp met zijn woor den een tragedie los die overi gens goed afliep. „Wij zouden heel wat kunnen vertellen over het ons aangedane ver driet en onrecht," zei hij over de weeshuisperiode van wel eer, toen daar met zeer dicta toriale hand geregeerd werd en de wezen, hoewel zij onder dak en eten kregen, werden misbruikt voor zware arbeid en onder strenge tucht. „Maar dat maakte ons tot een on breekbare eenheid," vervolgde Suttorp. „Laten wij het verle den het verleden laten en ons niet blindstaren op wat ons toen is aangedaan. Wij kunnen huiswaarts keren in de weten schap dat wij altijd zussen en broers zijn gebleven. Moge deze reünie tot steun zijn in onze verdere levensjaren. Ik heb jullie allemaal in mijn hart gesloten." Om de snijdende spanning te verbreken stelde iemand voor een driewerf hoera aan te hef fen. Alles vol Directeur Cees Bokx van de bouwmaatschap SSN, die de restauratie van de Lindenhof heeft uitgevoerd, zei het fan tastisch te vinden dat juist in een periode waarin de bevrij ding is gevierd ook zoiets werd herdacht, met als leuke bij komstigheid dat er ook nu een aantal Canadezen waren geko men. Met de plaatsing van de stenen beelden Jan en Kaat op de Lindenhof werd het vroe gere weeshuis voor heropend verklaard. „Wie hier nog leu ke woningen ziet, is te Iaat," zei wethouder Chris Zijdeveld. „Alles zit al vol." Zijdeveld merkte op dat de Lindenhof eerder gereedgeko men is dan in de planning lag nota bene dankzij vandalis me. De SSN en de gemeente voorzagen een grote aftakeling door ingegooide ruiten en an dere vernielingen, als niet ex tra snel geprobeerd zou wor den de woningen op te leve ren. En dat is gelukt. De wet houder herinnerde aan de ja renlange verpaupering van het weeshuis, wat SSN-direc- teur Bokx verleidde tot de snedige opmerking aan het adres van de wezen: „Jullie lieten het wel slordig achter." Het grapje sloeg in. Als één man riepen de bejaarde wezen: „Dat hebben wij niet gedaan." Waarop Bokx serieuzer werd en hen uitlegde hoe vandalen ooit zo hebben huisgehouden in het leegstaande monument, dat het er lange tijd naar uit gezien heeft dat het niet meer te redden was. Het is nu toch gered en Zijde veld prees in dit verband de medewerking van monumen tenzorg. Vlaardingen Bewoners van een woning aan het Van Heutzpark missen na bezoek van inbrekers post zegelalbums en een hoe veelheid Noord geld. De dief kreeg toegang tot de woning door gebruik te ma ken van een valse sleutel, waardoor hij de keuken deur kon openen. Een om wonende heeft later de poli tie een goed signalement kunnen geven van de man, die met enkele boeken on der zijn arm de woning ver liet. Een bewoners van de Schie- damsedijk mist uit zijn auto de radio. De wagen bleek niet te zijn afgesloten, zodat het voor de dieven simpel was om de apparatuur weg" te nemen. Ook het rij- en kentekenbewijs wordt ver mist. Schiedam Na een langdurige ziekte is woensdag op 67-jarige leeftijd de bekende Schiedammer Koos van Kaay overleden. Zo goed als de mensen hem kenden, zo kende hij ook hen. En dat kwam in de eerste plaats door zijn jarenlange werk als politieman in Schie dam, maar ook door zijn on dergronds werk in de oorlog als actief verzetsstrijder en. in het verlengde daarvan, zijn werk na de oorlog bij de Poli tieke Opsporingsdienst en de arrestatieploeg van de politie ke recherche. Koos van Raay werd voor zijn activiteiten in 1977 onder scheiden met de eremedaille in zilver in de orde van Oran- je-Nassau. Ook was hij drager van het mobilisatiekruis, het verzetsherdenkingskruis en de eremedaille Schiedam NO, eveneens in verband met zijn illegale activiteiten in de oor log. Aanvankelijk zat hij bij het strijdend deel van het vierde bataljon van de Bin nenlandse Strijdkrachten, maar later maakte hij deel uit van de Landelijke Knokploeg en voorzag hij onder anderen onderduikers van levensmid delen. Na de oorlog werd hij belast met de opsporing van collabo rateurs. In "1948 kwam hij. ge boren Schiedammer, terecht bij de politie m zijn woon plaats, waar hij opklom tot bri gadier. In 1977 ging hij met functioneel leeftijdsontslag. Hij bleef actief voor de vereniging Voormalig Verzet Nederland en de Ex-Politieke Gevange nen. Morgenochtend, na een oecu menische dienst in de aula van het Schielandziekenhuis die om kwart over tien begint, zal de crematie plaatsvinden in het crematorium aan de Mae- terlinekweg in Rotterdam- Zuid. Zegels van Paus Vlaardingen/Schiedam De particuliere Stadspost Vlaar dingen/Schiedam heeft ter ge legenheid van het bezoek van Paus Johannes Paulus II een serie zegels en een eerstedag- envelop uitgegeven. De zegels en de enveloppen kunnen worden gekocht op het hoofd kantoor aan de Parkweg 7 in Schiedam. Schiedam Bij de Hol landse Constructie Groep aan de Westfrankelandse- dijk hebben inbrekers een flinke partij gereedschap meegenomen. Het hangslot van een kist werd gefor ceerd en er verdwenen on der meer een slijptol, een hamerboor, twee plaatscha- ren, een waterpas, stootbol- len en sleutels uit. De geza menlijke waarde bedraagt 3500 gulden. Uit een kelder aan het Bachplein werd ook gereed schap verduisterd. De de- coupeerzaag, cirkelzaag en schuurmachine die gestolen werden waren samen 900 gulden waard. Een auto op de Hoogstraat in Schiedam, waarin vier zakken geld stonden, werd door iemand met een valse sleutel geopend. Het kostte Silhouet Schoenen de dag opbrengst van vier filialen. Ook op de plantenschuit in de Nieuwe Haven was een dief actief. Hij nam voor 120 gulden aan planten mee, maar smeet ook voor 300 gulden in het water. Uil een tuinhuisje op het complex Vijfsluizen werden twee stretchers en een radio ge stolen. Aan de Lange Ha ven stal iemand een autora- d iocassettereeorder. Vlaardingen De teleurstelling was duidelijk van het gezicht van vv Vlaardingen-voorzitter Sjaak Maat af te lezen, Everton, de Engelse Europacup-finalist, liet het op het laatste moment af weten. Door het te krappe tijdschema achtte manager Howard Kendell het niet nodig om te trainen op het fraaie complex van de voetbalvereniging, voorafgaande aan de finale tegen het Oos tenrijkse Austria Wien. Nu werd gekozen voor een plantsoen naast het Delta-hotel, waar in de middaguren de spieren werden losgegooid. ADVERTENTIE Vakmanschap is Meesrerschap „Jammer, want we hadden er helemaal op gerekend", sprak Sjaak Maat met enige emotie in zijn stem. „Niet alleen als bestuur hadden we Everton graag ontvangen, maar ook onze leden en supporters ston den nu in de kou. Het was al gezellig druk op ons sportpark Iedereen was hoopvol, maar wie en wat er ook kwam. geen Everton." Sjaak Maat spoedde zich nog naar het hotel van de Engel sen om daar een laatste poging te wagen. De Engelsen waren echter onverbiddelijk. De ma nager achtte het niet nodig om nog te komen en daarmee was de kous af. Zelfs bemiddeling van de KNVB mocht niet ba ten. Pas een uur voor het be gin van de wedstrijd vertrok ken de spelers van de latere winnaar van de Cup naar het Feyenoord-stadion, het be stuur van w Vlaardingen met een fikse kater achterlatend. Maassluis In een woning in flatgebouw De Buis aan de Westlandseweg in Maassluis sloegen dieven op klaarlichte dag hun slag. Door het slot van de voordeur te verbreken kregen de inbrekers toegang tot de woning en namen zeer veel kostbaarheden weg. Gou den kettingen, armbanden.' sieraden, een muntenverzame ling en 3000 gulden aan geld wisselden van eigenaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1