Eerste Molenfeest: geen kinderziekten Steendij kpolder vreest de zomer aakmeervanuw 1# Nog geen uitspraak in geschil VLAARDINBS DAGBLAD SOHIEDAMSSHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners spelen eigen rechter Schapen vast in drijfzand Brandmelders geven loos alarm- Waterglij baan goed voor topdrukte Haringsta dfesti val met muziek Vrouw bijt van zich af Slaapkamer uitgebrand f Rechtbank heeft meer tijd nodig Inbraak in garage Bussen stukje over trambaan Opgelicht met surfplanken ''Geen kwartje woongenot9 in gifwijk vifc DINSDAG 28 MET 19SS Schiedam Politie en brandweer heb ben zondagmorgen, de handen vol ge had aan de reddingsoperatie van twee volwassen schapen een een jong schaap. De drie dieren waren op een opgespo ten terrein bij de Windas in Kethel vastgeraakt in het drijfzand. Met veel moeite lukte het uiteindelijk de dieren uit hun netelige situatie te bevrijden. De politie kon vanmorgen nog niet zeg gen of er maatregelen zullen worden genomen om te voorkomen dat ook spelende kinderen in een dergelijke si- tuaite verzeild kunnen raken. Vlaardingen De brandweer had de afgelopen dagen heel wat te stellen met kapotte brandmelders bij Vlaardingse bejaardentehuizen. De spuitgasten ruk ten drie keer voor niets uit. De eerste loze brandmelding kwam vrijdagmiddag uit bejaardenflat De Bol der aan de Westhavenkade. Een dag la ter reed de brandweer met gillende si- renes naar bejaardenflat Drieénhuysen aan de Willem de Zwijgerlaan; op nieuw voor niets. Zondagavond gaf de automatische brandmelder van bejaar dentehuis De Wetering aan de Claudius Cïvilislaan loos alarm. Het kostte de brandweer zelfs de nodige moeite om het alarm het zwijgen op te leggen. De politie vermoedt een defect in het cir cuit. Vlaardingen Het Kolpa- bad had dit weekeinde veel plezier van de 71 meter lan ge waterglijbaan, die vrijdag nog in de bittere kou door wethouder Jan Madern in gebruik werd genomen. Niet alleen tijdens de stralende pinksterdagen was het onge looflijk druk in het zwem bad. Zelfs met het sombere weer van zaterdag stroomde het publiek al massaal toe. „Op zo'n dag mag je anders in je handen knijpen als je vierhonderd man binnen hebt", vertelt een mede werkster van het Kolpabad. „Nu waren het er meer dan vijftienhonderd," Veel VJaardingers wilden dat glimmend rode gevaarte, waar zoveel ophef over was gemaakt, weieens proberen. Er was, zeker op de pink sterdagen, bijna geen bijko men aan. De een na de an der klom het trapje op en roetsjte naar de onvermijde lijke plons. De attractie viel duidelijk in de smaak. Het vrolijk vlaggende Kolpabad zag op zondag en maandag ruim zevenduizend mensen de hekken passeren. De lange glijbaan zorgde voor een enorme drukte in het Kolpabad. Leden van het orkest Blue Spirit toeteren er ustlg op los tijdens het Haringstad festival. Ondanks het vroege tijdstip was er veel animo voor de dragers, die ten z en hoe het er in dagen In Schiedam n toeging. illiiiiilliiiiiijiiiiKiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHllil Vlaardingen Een 44-jarige Vlaardingse die zaterdagmid dag op de Koningin Wïlhelmi- nahaven werd aangevallen door een herdershond heeft zo vinnig van zich afgebeten, dat zowel zij als de hond naar de dokter moesten. De vrouw liep haar eigen hond uit te laten toen zij plot seling door een herdershond werd gebeten. De eigenaar van die hond is nog niet achterhaald, maar de politie heeft wel een vermoe den waar zij hem moet zoeken. «lm miiititriiiiiiiiiiiiiiiii i niiiiH iiviHiitai miti Schiedam Van een woning in de Van Maanenstraat is vrijdagmiddag een slaapkamer én een deel van de gang uitge brand. De brand is vermoedelijk ont staan nadat een tweejarig kind in de slaapkamer met lucifers had zitten spelen. De brandweer had de vlam men na een half uur onder controle. De benedenburen on dervonden waterschade. Enkele uren later moest de brandweer uitrukken naar de Vlaardingerdijk, Door kortsluiting in „de was- ipachine brandde de badka mer in zijn geheel uit. Schiedam Boze bewoners van de Zoom- weg in Schiedam-Noord hebben zondag het recht in eigen hand genomen. De buurt had al geruime tijd last van het in hun ogen te hard rijdende autoverkeer. Bijna alle ver keer, dat hun woningen passeerde, moest bij het nabijgelegen tenniscentruni zijn. Hoewel de bewoners de bezoekers van het tenniscentrum herhaaldelijk hadden ge vraagd langzamer te rijden, zou dat onvol doende effect hebben gesorteerd. Zondag be sloot men in te grijpen aoor een vier centi meter diepe greppel dwars ever de weg te graven. Verschillende automobilisten gingen vervolgens klagen bij de politie omdat zij schade aan hun voertuig hadden opgelopen. De politie trad daarna bemiddelend op. De bewoners vertelden dat zij bet gevoel had den 'iets' te moeten doen. Eerder hadden zij al rioolpiipen op de weg gelegd, maar daar van zouden de automobilisten zich weinig hebben aangetrokken. Schiedam De Rotterdamse rechtbank is er (nog) niet in geslaagd een uitspraak te doen in het geschil tussen ei*- ge meente Schiedam en het hoog heemraadschap Delfland. De laatste had de gemeente voor le rechter gedaagd met de be- Hellevoetsluis In een gara gebedrijf aan de Molshoek in Hellevoetsluis is in de nacht van donderdag op vrijdag in gebroken. De dader kwam binnen door een ruit te ver hielen. Er werden twee ach terspoilers, zestien auto-radio- casseiterecorders en 22 spea kers met een totale waarde van drieduizend gulden gesto len. doeling een schadevergoeding van 7 nyljoen gulden te krij gen, omc.it Schiedam haar rio lering twee jaar te laat op de afvalwaterzuiveringsinstallatie De Groote Lucht zou hebben aangesloten. De rechtbank heeft de complexe materie nog niet weten te ontwarren. De uitspraak is voor tenminste een maand uitgesteld. De schadepost van Delfland zou uit twee exponenten zijn opgebouwd; de dure installatie had achteraf gefaseerd ge bouwd kunnen worden waar door Delfland een fiks rente- bedrag" niet had hoeven beta len en het hoogheemraadschap moest nu twee jaar lang een rijksheïfing opbrengen voor het ongezuiverd water dat Schiedam bleef lozen. Tijdens de zitting op 28 maart slingerden beide partijen el kaar voortdurend verwijten naar het hoofd. Schiedam be tichtte Delfland van 'uiterst autoritair" gedrag, omdat het hoogheemraadschap stelselma tig verzuimd heeft contracten op te stellen. Namens Schie dam toonde rar. De Wit zich verbaasd dat zelfs ten aanzien van de bouw van De Groote Lucht, waarmee toch 80 mil joen gulden gemoeid was, geen contract was opgesteld. De ru zieachtige sfeer tussen ge meente en hoogheemraad schap zou volgens hem voor een groot deel daartoe terug te brengen zijn. Delfland heeft Schiedam steeds voor de voeten gewor pen dat zij de aansluiting van haar riolering op De Groote Lucht 'willens en wetens' heeft vertraagd. Zo zou Schie dam te laat een subsidie heb ben aangevraagd om de aan-, passing van de riolering v kostigd te krijgen. De aanvan kelijke verschuiving in de meerjarenbegroting van de daarvoor noodzakelijke werk zaamheden naar 86-'87 is Delfland eveneens in het ver keerde keelgat geschoten. Ook reageerde Delfland krib big op het feit dat Schiedam hen nooit van de financiële problemen van de gemeente op de hoogte heeft gesteld. Re sumerend oordeelde het hoog heemraadschap dat 'Schiedam onrechtvaardige wanprestaties heeft geleverd'. Schiedam bleef gedurende de zitting volhouden dat er nooit afspraken zijn gemaakt over het tijdstip van aansluiting. Schiedam/Vlaardingen Niet zelden grijpen stads besturen gezichtsbepalen de industriële activiteiten binnen hun grenzen aan om aan fantasieloze stads en middenstandpromotie te doen. Het resultaat is vaak een uit z'n krachten gegroeide brade rie waar krampachtig een kap stok bij moet worden gezocht waaraan dan weer de zoveel ste presentatie van oude am bachten kan worden opgehan gen. De Schiedamse Molenmaand, die zaterdag werd afgesloten met een Molenfeest in ver schillende delen van de stad, kende dat euvel niet. De noe mer waaronder het Drum- en Bugelkorps Avalance m Vlaardingen een muzikale happening met in totaal maar liefst 14 muziekkorpsen lan ceerde, dekte de lading niet Dat evenement was tot Ha- ringstadfesüval gedoopt, ter wijl het toch echt om de mu ziek te doen was. Het Schiedamse novum, want dat is het Molenfeest, had zelfs al tijdens de eerste editie geen -last van kinderziekten. Geen opgeklopte toestand, maar daadwerkelijk een feest dat draaide om de molens. Plet officiële openingsgebeuren was typerend voor de gewe tensvolle manier waarop een keur van Schiedamse organi saties en instellingen de feeste lijkheden had voorbereid. Om half tien werd een oud gilde in ere hersteld. Bij het Zakken dragershuisje aan de Oude sluis losten vijftien zakkendra gers een traditioneel vracht schip. Het graan werd daarna op een met paarden bespannen molen wagen naar De Vrijheid gebracht. De daarop volgende activitei ten speelden zich eveneens grotendeels in en rond de vier Schiedamse molens af. Een rustige wan»,leling tussen De Vrijheid en De Noord bood voldoende aanknopingspunten om je wat voor te kunnen stel len bij het oude molenaarribe- staan, want overal werden de monstraties van oude mole- nambachten gegeven. In de Noordmolen stond het brood bakken centraal. Aan de hand van een klankbeeld, dat door lopend werd gedraaid, kon men zich een voorstelling ma ken hoe in vroeger dagen brood werd gebaktten. Gezelligheid Behalve die leerzame aspecten was voor het slagen van het evenement ook de gezelligheid en de pretentieloosheid met vergeten. Muziek bijvoorbeeld werd op verschillende tijdstip pen en plaatsen in de stad ten gehore gebracht. Twee Street Parade bands trokken tot vier uur 's middags door de stad, terwijl de Big Band van de Streekmuziekschoo! op een drijvend podium m de Noord- vestgracht een staaltje van haar kunnen gaf. Voor een portie muzikaal vertier kon men tevens terecht bij harmo- nie Harpe Davids, een Boeren- blaaskapel, het Schiedamse di- xielandorkest de Funny Hou*" en het Belgische showorktoi Classic Illustration. Dat Schiedam massaal was uit gelopen voor dit eerste Molen feest had natuurlijk ook te ma ken met Iraaie zomerweer. De afsluiting van de festivitei ten hadden de organisatoren zich fraaier kunnen wensen. Tegen het decor van vier met floodlight verlichte molens werd omstreeks half elf op de Noord vest een serie Bengaalse vuurpotten ontstoken. Alles wees er op dat het Molenfeest volgend jaar in de herhaling kan. Het Vlaardingse Haringstad- festival voltrok zich op het veld van Fortuna Vlaardin gen. 's Middags bonden ieugd korpsen uit het hele lana met 's avonds bestreden. Behalve voor muziek kon men op het sportveld terecht bij een aantal marktkraampjes. Het organise rende Avalanche (voorheen De Pijpers) had de gelegenheid aangegrepen om artikelen te elkaar de strijd aan, terwijl de verkopen, zodat de clubkas volwassen showbands elkaar spekt kon worden. Schiedam Zodra de ver keerslichten op de kruisingen van Broersvest en Boterstraat en van 's-Gravelandseweg en Burgemeester Honnerlage Gretelaan in werking zijn ge steld, zullen de bussen van de RETT en Westnederland ge bruik gaan maken van de nieuwe trambaan- Vanaf Plein 1940-1945 tot de Hema zullen de bussen richting centrum via dit gecombineerde bus/tramt- raject rijden. Gemeentewerken Schiedam verwacht dat dit in de week van 3 tot 7 juni kan ingaan. De tijdelijke bushalte bij de Hon nerlage Gretelaan, die nu op de hoofdrijbaan staat, zal dan uiteraard worden verplaatst. Vlaardingen Een Vlaar- dings bedrijf, dat waterspor tartikelen verkoopt, heeft bij de politie aangifte gedaan van oplichting. Het bedrijf zou voor 31.000 gulden aan twee dehands surfplanken hebben verkocht aan twee mannen, die zeiden op te treden na mens een bedrijf in Gronin gen. Hoewel de goederen wer den geleverd, heeft het duo verzuimd te betalen. Volgens de politie zijn meer midden standers in Nederland op een dergelijke wijze door de twee mannen financieel benadeeld. Maassluis De emoties kun nen maar moeilijk in bedwang worden gehouden. Met angst en beven ziet een groot aantal bewoners van de Albert Schweitzerdreef de zomer te gemoet. „Weer moet je dan te gen je kinderen zeggen: Je mag niet buiten spelen, blijf op de galerij of ga maar naar je kamer, terwijl buiten vrolijk het zonnetje schijnt. Dat is toch te gek", stelt Tineke Hoogendoorn boos vast. Wonen in de Maassluise gif- wijk Steendijkpolder is niet ieuK. In de wintermaanden vallen de problemen nog mee. Het is dan voor de kinderen toch te koud is om erop uit te trekken. Maar zodra het zon netje zich laat zien, beginnen de moeilijkheden. Kinderen willen naar buiten, in de wijk spelen, maar de commissie bo demonderzoek en de medici in de wijk raden spelen in de wijk ten zeerste af. Zeker in de omgeving van de Albert Schweitzerdreef, waar sprake is van een dubbele verontrei niging: het opgespoten haven- slib én de voormalige vuilstort, waar meer dan alleen huis houdelijk afval is gedumpt en waar juist de flats op gebouwd zijn. „Een onhoudbare situatie", al dus bewoner Frank Markes- teijn. „We hebben hier een huis gekocht voor 151.500 gul den, maar we hebben nog voor geen kwartje woongenot ge had. Wonen op jpf is ons leven door Chris Woerts gaan betteersen gaat hij ver der. „Het is echt niet leuk meer. De hele dag denk je er aan- waar moeten we het weekeinde weer met de kinde ren naar toe? want je moet toch wat Ik denk erover om een caravan aan te schaffen, maar dat zijn wel extra uitga ven, die, als er geen gif zou zijn geweest, nooit gedaan zou den worden. Nu komt de zo mer eraan; ik wil wel zeggen dat ik alle ellende alweer op me af zie komen." ADVERTENTIE Zet uw vakantiegeld even opzij totdat u het echt nodig hebt, voor uwvakantie o! andere doeleinden Onze Girospeciaal-rekenmg is daar bij uitstek geschikt voor Die biedt u een hoge rente (momenteel 5%% per taart en de mogelijkheid om f 3 000,- per maand, zonder kosten, op te nemen. Dat is pas echt makkelijk sparen Wi|zi|rt tenslotte de makkelijke bank in de buurt verenigde spaarbank - INLICHTïNBEN R~E®Ö7iÜürDKANTÖÜR ROTTERDAM soTERSL'ooTas.rei outotii Bewoners met kinderen zitten met de handen in het haar. De speelplaats in de directe omge ving is inmiddels afgedekt. Op verzoek van de bewoners, want de concentratie benzeen (kankerverwekkend) heeft 10 tot 100 maal de toegestane waarde overschreden. Frank Markesteyn: ,,De man die de speelplaats stond leeg te halen deed het werk gewoon met zijn blote handen. Hij stond lekker m hei grondwater te wroeten. Toen een van de be woners hem ging vertellen waar hij wel niet mee bezig was, stond die man zo naast de zandbak. Hij schrok zich rot. De gemeente had helemaal met verteld wat nu precies het probleem was." Het kan nog wel jaren gaan duren voor er een oplossing komt voor de grootste gifwijk van Nederland: „Ons pro bleem is dat we die tijd niet hebben", aldus Tineke Hoog endoorn. „Er moeten snel maatregelen worden genomen, anders is het te laat De men sen lopen op hun tenen. Irrita ties nemen toe en alleen omdat je buiien je schuld op gif blijkt te wonen. Neem alleen maar kennissen, waar je goed mee omgaat. De meesten komen 's avonds, omdat ze dan de kin deren thuis kunnen laten. Hoeven ze met op het gif te spelen. Je kunt een kind toch met verbieden buiten te spe len. Het is een frusterende be zigheid. die met te lang meer moei duren. De commissie bo demonderzoek doet er geluk kig alles aan om een tot een goede oplossing te komen. Die mensen verdienen zondermeer een pluim, zoveel werk wordt er verzet." Enkele weken terug plaatsen de bewoners in een huis-aan- huisblad een opmerkelijk ad vertentie. 'Burgemeester Van Es, mogen we bij V in de tuin komen spelen. Bij ons in de grond zit benzeen, daar krijg je kanker van. De kinderen van de Albert Schweitzerdreef De advertentie maakte diepe in druk op de inwoners van de stad. ,,De meeste reacties waren po sitief. Je hebt altijd mensen die iets te klagen hebben", kijkt Frank Markesieijn terug op die spontane actie. „We voelden dat we iets moesten doen. De gemeente weigerde de speelplaats af te dekken en dan komt een gevoel van machteloosheid boven drijven. Door die advertentie hebben we ons ongenoegen kenbaar willen maken. Nee, we hebben nooit iets van de burgemeester gehoord. Maar misschien is het wel het beste om de kinderen by hem te laten spelen. Zijn tuin is er in ieder geval groot genoeg voor,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1