ort moet plaats en m stiltegebied onvoldoende uitgebuit' Bibliotheek gaat op audio-visuele toer schrapt gesubsidieerd toneel VOP viert feest zonder stekels Ruit van tram aan diggelen VLAARDINGG DAGBLAD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT H Meer feest dan prestatie Verhuizing museum zorgt voor emoties mm Natuur in regio Waterleiding uitgebreid Jaarverslag: boeken steeds minder in trek Boze brief aan gemeente Woudhoek moet stof n Balletacademie benut schoolkennis creatief 4 Win één van de vele prijzen in onze VAKANTIE-PRIJSVEMG I WATERWEG DONDERDAG 30 MEI 1985 - Midden-Delfland In de re constructiecommissie Mid den-Delfland heeft de Delft- se wethouder Jan-Bart Man- dos gistermiddag gehamerd op de noodzaak van een ter rein voor 'lawaaisporters*. Mandos wil hiermee een eind maken aan het veelvuldig il legale crossen op vooral het - zandlichaam van rijksweg 19; het crossen zorgt voor veel geluidsoverlast. Het commissielid vond dat er niet teveel tijd aan onderzoe ken moet - worden besteed, maar juist tot daden moet worden overgegaan.; „Die jongens die op een crosser zitten willen nü crossen. Zij kunnen niet wachten tot er over tien óf vijftien jaar eens een terreïntje voor hen vrij komt," stelde Mandos. Ook wees hij erop, dat er herhaal de malen klachten komen van mensen die geluidsover last hebben van illegale cros sers. Er is dus alle belang bij dat er snel een oplossing voor het probleem wordt gevon den, aldus het commissielid. De reconstructiecommissie voerde de discussie naar aan leiding van een onlangs ver schenen notitie over "lawaais- porten' in Midden-Delfland, hei poldergebied tussen Delft, Schiedam en De Lier. In die notitie worden twee alternatieven aangedragen waar auto- en motorcrossers (en mogelijk ook modelvlie gers) terecht zouden kunnen. Het gaat om de noordelijke punt van de Oost-Abtepolder, naast rijksweg 13 ten noor den van Oversehie. De ande re mogelijkheid is een cros sterrein tussen de Nieuwe Waterweg en de spoorlijn VIaardingen-Maassluis. Man- dos meldde dat momenteel ook met de gemeente Rijs wijk overleg wordt gevoerd over een eventueel crosster rein nabij de vliegbasis Ypenburg. Illegaal De reconstructiecommissie is het onderzoek naar de be hoefte van een terrein voor lawaaisporters begonnen, omdat er thans op vele plaat sen in Midden-Delfland cros sers illegaal rijden. De notitie spreekt zich in het rapport uit voor een kleinschalige voorziening, die moet voor zien in de behoefte van cross sporters uit omliggende ge meenten. Het aan te leggen crossterrein mag zeker geen provinciale functie krijgen, zo staat in het rapport. De puinberging langs de spoor lijn Vlaardïngen-Maassluis verdient volgens de notitie extra aandacht, omdat van het daar opgeslagen puin mo gelijk geluidswallen kunnen worden gemaakt. Enkele subcommissies in het overlegorgaan hebben nu reeds nun bezwaren getoond tegen 'lawaaisport' in het pol derland, dat aangewezen is als stiltegebied. De commissie Natuur en Landschap en de commissie Landbouw vinden dat er in het stiltegebied geen plaats is voor crossers, maar dat er wel 'een' oplossing dient te worden gevonden. Twee kandidaten voor miss Zwembad tutten elkaar op tijdens de zwemvierdaagse in Hoek van Holland. De oorspronkelijke op zet van prestatiezwerhmen is helemaal naar de achtergrond g&i drongen. Weliswaar zwommen een paar honderd kinderen en vói- wassenen hun verplichte baantje, maar tijdens deze tiende afleve ring in de Hoek ging de meeste aandacht uit naar het randgebeu- ren. Na het vertier in het milieuvriendelijke schuimmatras, die dè brandweer dinsdagavond had neergelegd op het naastgelegen grasveldje, was er gisteravond een optreden van Gene Travis ëh het vermaak om de verkiezing van Miss 2wembad. De zes kandi daten in de eindronde moesten allerlei onmogelijke opdrachten uitvoeren tot groot plezier van de vele toeschouwers. Zo moesteh de missen proberen een appel te eten uit een volle emmer water/ een ziekenhuisbed verschonen met daarin badmeester Gerrit n' Neuman, geblindoekt en al vla voeren aan een eveneens geblm- doekte partner. Het beste bracht Nicol van Oosten het er vanaf. Zij werd voor één jaar benoemd tot Miss Zwembad. Vanavond" staat de manlijke versie van deze verkiezing op het programma Schiedam De emoties heb ben gisteravond de leden van de vereniging Natuur historisch Museum verhin derd een definitief besluit te nemen over de nieuwe plaats. In het Trefcentrum aan de Westersingel in Rot terdam stonden twee blok ken Lijnrecht tegenover el kaar: de voorstanders van verhuizing van het museum haar Schiedam-West bleken het vierkant oneens met de achterban van conservator Hans van der Werf, die het museum in Rotterdam wil houden. Uiteindelijk werd besloten een stichting in het leven te roepen, die zich.speciaal met het vertrek uit het Diorama gebouw van diergaarde BHj- dorp gaat bezighouden. De 'Rotterdammers' waren hier op tegen, want zij vrezen dan geen invloed meer te kunnen uitoefenen en voor zien een 'Schiedamse' coup. De 'Schiedammers' op hun beurt voorzien dat de ver huizing naar de voormalige Oranje Kassa use hooi aan de Franpois Haverschmidtlaan in Schiedam-West nog lang niet zeker is. De gemeente Rotterdam heeft de vereni ging in principe het gebouw van de Vrije Universiteit toegezegd. Daar zal nu ver der over onderhandeld wor den. De gemeente Schiedam hoopt op de komst van hef Natuurhistorisch Museum, maar heeft reeds een alter natief plan voor het school gebouw achter de hand. Komt het museum niet en verhuist het Boddaertcen- trum naar de Schoolstraat, dan wil de gemeente de school verbouwen tot woon ruimte, zoals ook op het Edi- sonplein in Schiedam-Oost mei de Theo Thijssenschool is gebeurd. Maasland Het waterleiding net in Maasland wordt uitge breid. Burgemeester en wet houders van deze gemeente hebben daartoe een plan opge steld. Met het werk is een be drag gemoeid van 3,4 miljoen gulden. De uitbreiding is noodzakelijk geworden door dë'fgróei van de zogenaamde substraatteelt. Steeds meer tuinders doen een beroep op het waterleidingnet om vol- doende schoon gietwater te krijgen. Eén belangrijk /oordeel is, dat het van de Westlandse Drink waterleiding Maatschappij (WDM) betrokken drinkwater heel wat goedkoper is dan het nu nog via Maassluis aangele verde Rotterdamse water. De WDM rekent één gulden per kubieke meter, terwijl Maas sluis 1,60 gulden in rekening bréngt. De koppeling met de WDM past ook in de opzet van de Westlandse wethouders van bedrijven om te komen tot éen Westlands nutsbedrijf. llgBBj! De ballonnen, 'op jMP^i weg naar Engeland'. Vlaardingen Ary Maarle- veld bleef gisteravond nog even zitten in buurthuis De Pijpelaar, want er zouden 'een paar gemene dingen gezegd worden*. De wïjkvereniging in de Vettcnoordsepolder heeft in tien jaar een reputatie van strijdbaarheid opgebouwd en de wethouder wachtte gnui vend en handenwrijvend- op de stekeligheden. Maar be stuurslid Luus Romney hield haar toespraak vriendelijk, Het was feest ten slotte. Dat feest begon 's middags toen tientallen kinderen uit de wijk hun kleurige ballonnen het luchtruim in lieten zwe ven. „Mijn ballon gaat de hele wereld rond en dan komt ie hier weer terug en dan is ie zo klein", zei een opscheppertje en hij liet tussen duim en wijs vinger ruimte voor een forse pinda. In een ander hoekje op het plein voor het buurthuis werd op samenzweerderige .tppn. getwijfeld aan het ver stand van de organisatie. 'Wilt u dit kaartje terugsturen aan...', stond er op de kaartjes aan de ballonnen. „Dat kun nen ze in het buitenland toch niet lezen", zei een jongen schamper tegen zijn vriendje, „Ja. in België." Toen de ballonnen uit het zicht verdwenen waren, op weg naar Engeland dachten de meeste kinderen, gaf De Rode Kijkdoos een poppenkastvoor stelling. Een kleuter maakte de rebelse reputatie van de wijk nog een beetje erger, door onder het oog van de wijk agent de poppen met steentjes te bekogelen. Maar verder werd er alleen gelachen en ge joeld, zeker toen de poppen spelers emmers water over de kinderen leeggooiden. Op de receptie in het buurt huis kwamen medewerkers en oud-medewerkers het bestuur gelukwensen met het jubile um/ Luus Romney herinnerde aan de turbulente geschiede nis. „In tegenstelling tot vroe ger",.zei ze, „hebben de raads leden geen interesse.//meer voor wat er in de buurthuizen gebeurt.". Er waren er vier en die bleven, lang/stil staan bij éen collage van foto's uit 1983. Foto's van de toenmalige wet houder Cees" Bot met een krans om de schouders, van mensen van de wijkvereniging die de VOP 'ten grave droe gen De bezuinigingen zouden het buurthuis de nek omdraai en, werd de gemeenteraad toen voorgehouden. Maar gis teren was het feest en dus zei Luus Romney dat er nog zeker tien jaar bij zouden komen. Wie een stropdas droeg viel op de receptie een beetje uit de toon. „Wie is die nette meneer daar in dat móóie pak?", vroeg een vrouw aan de bar en haar vriendin zei: „Dat is Van Maarleveld, geloof ik. Die wet houder...". De VOP viert nog tot zaterdag feest. Morgen is er een klaver- jastoernooï, vrijdag een presta- tieloop en zaterdag zijn ei spelletjes en kraampjes op het Mendelssohnplein en aan de Willem Pijperstraat. De klap op de vuurpijl is de lang ver wachte onthulling van het kunstwerk op het plein voor het buurthuis. Vlaardingen De Viaardingse bibliotheek gaat zich meer en meer toeleggen op het uitle nen van video- en computersoftware. Alle filia len streven er naar op den duur ongeveer 8 procent van het mediabezii te laten bestaan uit audio-visuele materialen. Dat beleid acht de bi bliotheek noodzakelijk om de enorm sterke da ling van het aantal uitleningen van de laatste jaren een halt toe te kunnen roepen. De koerswijziging, wordt, ontvouwd in het jaar verslag over 1984. De bibliotheek verwacht overigens dat zij heel wat moeite zal moeten doen om het bestand op die manier aan te pas sen. „Deze aankopen gaan namelijk direct ten koste van de toch al niet overvloedige boeke naanschaf," meldt het jaarverslag enigszins kla gend. Hoe sterk de animo voor het bibliotheekwezen in Vlaardingen is gedaald, wordt aangetoond aan de hand van cijfers. In 1984 ging het lener- tal terug met ruim 2.000 en kwam zodoende op ongeveer 22.000 uit. Een paar geleden kon men nog bogen op zo'n 30.000. f- De bibliotheek lepelt verschillende redenen waaruit die dalende tendens verklaart kan worden: contributiev .hoging, de afgenomen kwaliteit in dienstvt^ening en van de collec ties, minder jongeren en een zich sterk wijzi gend patroon van vrijetijdsbesteding. De ont wikkeling in Vlaardingen loopt dan ook vrijwel parallel aan die in de rest van het land. De fonoteek deelt overigens niet in de malaise. Het aantal uitleningen steeg met zo'n 4.000 tot 50.000. In het jaarverslag wordt'die groei niet toegeschreven aan een grotere interesse, maar aan het feit dat men tegenwoordig per keer 8 in plaats van 4 platen mee naar huis mag nemen. Schiedam Bewoners van de Totterdamsedijk werden even na middernacht opgeschrikt door een harde knaL Een boveru 'ding van een juist passerende tram had het begeven en was met éen enorme vaart tegen ruit van de tram gekomen. De ruit werd verbrijzeld. De glassplinters kwamen in hert gezicht van een passagier, maar zonder verwondingen kon hij de tram verlaten- Ook de andere reizigers liepen geen letsel op. Schiedam. T— De omwo nenden ëh het stich tingsbestuur van het tennispark Kethelhaghe hebben allebeibrieven aan het Schiedamse .ge meentebestuur' geschre ven, waarin zij klagen over de staat waarin de aan- en afvoerwegen bij het tennispark verke ren. Het is bar en boos, zeggen de bewoners van de Gilde- weg. De gemeente is nala tig gebleven en heeft de weg niet tijdig in orde ge maakt, vinden zij. Zondag werd het ongenoe gen duidelijk. Terwijl ver schillende bewoners naar buiten waren gegaan om van het zomerse weer te genieten, bleef het auto verkeer over de stoffige weg af- en aanrijden. „W< zaten dé hele tijd stof te happen," vertelt een be woner. „Een hele hoop au tomobilisten. schijnt zo'n onverharde weg leuk vinden om een beetje te gaan slippen. Dat wij daar de nadelige gevolgen van ondervinden, zitten ze niet mee." Een groepje besloot actie te ondernemen en maakte een greppel in de weg, zo dat de weggebruikers hun snelheid zouden moeten temperen. Een daad die uit de hand dreigde te lo pen toen een automobilist zijn beklag bij de politie ging doen. „Door die put ;ii de weg raakten enkele voertuigen beschadigd," verklaarde een politie woordvoerder een dag la ter. De politie toog dan ook naar de plaats des on- heils om te bemiddelen. Volgens de bewoners een vreemde gang van zaken, want hen is niet bekend dat er ook maar één auto beschadigingen zou heb ben opgelopen. Zij vonden het dan ook vreemd dat de politie in een proces-ver- Daal de indruk wekte dat de buurt het recht in eigen hand zou hebben geno men. ,Het voordeel van de actie is wel dat de aandacht op het probleem is gevestigd," blikt een bewoner terug. Ook de tennisvereniging heeft zich de overlast aan getrokken. Zij is bang dat zij door dit incident een slechte naam krijgt. Dins dagavond werd samen met de buurt een spoedverga dering belegd. Toen viel ook het besluit dat beiden éen brief op poten' naar het stadskantoor souden sturen. Daarin valt te le zen dat de buurt niet al leen last heeft van het verkeer met bestemming tennispark, maar ook van het drukke bouwverkeer. MOUDBUDES CBMBIHAITE REBitSMM INFOMOBIEL Door een misverstand is woensdag j.l. ip Infomoblet aan bezoekers medegedeeld, dat de NS GEZINSTOERKAART niet meer verkrijg baar was. Alle personen die alsnog in het bezit van de NS GEZINSTOER KAART willen komen, kunnen contact opnemen met Avondbladen Combinatie Rotterdam, tel. 147400, tst. 283. Vlaardingen Bijna honderd leerlingen van de Viaardingse Balletacademie streden gisteravond om de eer de bes te ballerina van de school te zijn. Directrice Rita Vogel- Verdijsseldonk had handenvol werk het hele gebeuren in goede banen tè leiden. De ouders en familieleden van de aspirant-ballerina's waren iri gro te getale naar de Ichtuskerk gekomen en het door de BaJletaca- demie afgehuurde zaaltje zat dan ook stampvol. De aanwezigen kregen waar voor hun geld. De over het al gemeen zeer jonge ballerina's lieten zien dat hun opleiding aan de academie niet tever geefs is. Op een school volg je doorgaans braaf het voorbeeld van de docenten. Bij de Vlaar- dingse balletacademie gaat dat anders. De meisfes lieten gis- teravond zien hoe ze met hun eigen creativiteit het geleerde van een andere dimensie had den voorzien. Fraaie vondsten, zowel in mu ziekkeuze als in decorgebruik. De klassieke balletpasjes wer den en passant omgetoverd tot een verrassend kijkspel. De derde prijs ging naar de acht jarige Laura van den Oever die in haar eentje een puntga ve uitvoering gaf van het al oude Zwanenmeer. De tweede prijs was voor Edith en Laura van der Ster13 en 8 jaar, die een stukje uit de musical Wiz ten beste gaven. De jury. kende de eerste prijs toe aan een groep meisjes van gemiddeld 17 jaar, die dansten op 'Run with the night'. Rita Vogel was bet volkomen met de jury eens. Die jury werd overigens gevormd door de Flardingha Dansers. „Jongere meisjes hebben vaak de nei ging de bewegingen een bee je te snel uit, te voeren. Dit groepje deed het allemaal heel beheerst en stijlvol, meent Rita Vogel. De acht meisjes kregen een platenbon, een orkonde en de toezegging hun balletje te mo gen herhalen bij de grote avond van de Balletacademie volgend jaar in de Stadsge hoorzaal. Let op de advertenties, welke op 23 mei, 30 mei, 6 juni, 13 juni en 20 juni 1985 met de vermelding "Deelnemer vakantieprijsvraag" in deze kranten staan. Knip de advertenties ven bovenstaande data uit en bewaar deze, want op 20 juni a.s. verschijnt nl. een grandioze vakantieprijsvraag, waarbij u de advertenties nodig bebt om deze prijsvraag goed op te kunnen lossen. Er zijn diverse aantrekkelijke prij zen te winnen waaronder een hoofd prijs van 500,-, een tweede prijs van 250,- en een derde prijs van 100,- en vele andere prijzen. De verdere voorwaarden vindt u in de krant van 20 juni 1985. .f V...V4: Vlaardingen De Stadsge hoorzaal en de Harmonie halen in het nieuwe thea terseizoen geen gesubsi dieerd toneel op de plan- ken. Het is voor het eerst in jaren dat er in het program ma geen ruimte is voor zo genaamd repertoirtoneel. Directeur Marten Putman schrijft die verschraling van het aanbod -toe aan het ge meentelijk beleid, dat ér van uit gaat de Stadsgehoorzaal op jaarbasis een verlies van slechts 30.000 gulden mag ma ken. „Op een voorstelling van een gesubsidieerd gezelschap verlies je al snel 8.000 gulden",' becijferde hij gisteren tijdens de presentatie van het nieuwe seizoenprogramma. „Dat soort risico's kam ik me met dit bud get niet permitteren." f - Ook op andere punten toonde hij zich weinig tevreden met de koers die het gemeentebe stuur wil varen. Putman vér- wijt de bestuurders een nogal mager voörwaardescheppend beleid te voeren. „We barsten uit ons jasje.. De- gemeente komt ons wel tegemoet in een aantal zaken, maar.doet onvol doende," vond hij., Dè potentie die met name De Harmonie blijkt te hebben, wordt volgens hem onvoldoen de uitgebuit. Afgelopen sei zoen steeg het bezoekersaantal tót zo'n 80.000, dat is 12.000 meer dan het seizoen daar voor. '„Congressen, vergade ringen een repetitieru im'té: We kunnen het in principe al lemaal aan. Het beleid is -ér jammergenoeg nog niet afge stemd. Wat ons betreft zouden we ook heel maar expositjes kunnen herbergen." Ook een oude wens mag wat Putman betreft weer actueel worden: „de VVV moet van het ge meentehuis verhuizen naar de S'chiedamseweg." Ondanks allerlei prijsverho gingen kosten de toegangs kaartjes komend seizoen over het algemeen minder dan af gelopen seizoen. Bovendien zal het plaatsbespreken voor;,het eerst niet meer apart worden berekend. Voor de filmliefhebbers heeft Putman eveneens goed nieuws. Het is de bedoeling meer recente films te éaan draaien, terwijl op zaterdag avonden voor het eerst twee voorsteBingen zullen worden gegeven. Vlaardingen Een twee-, tal propaganda-excursies van de KNNV moet de be volking langs de Water ff weg laten zien dat èr.- dichtbij huis heel wat na- - tuur te vinden is. Zaterdag 1 juni wordt de" heem tuin aan de Marnix- laan bezocht. Een enorme' hoeveelheid wilde planten is er te bewonderen. Be langstellenden kunnen om 9.00 uur terecht bij dè heem tuin. Een dag later, zondag 2 juni, wordt een bezoek ge bracht aan het Beatrix- park in Schiedam. Ook hier wordt volop aandacht geschonken aan de wild' planten en de vogels. Oe 8.00 uur verzamelen natuurliefhebbers zichfiet de kinderboerderij ir. park.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1