[WATERWEG van 7 uur variété Berlijn herleeft in de Korenbeurs m SPORT 23 Van Slobbe telt niet langer mee s? Afscheid Leen Warnaar een grote happening De burgerlijkheid moet buiten blijven 185. Berliner Nacht: Lr is iicwonn behoeft*; aan7 Illl Filmclub haakt op Berliner Nacht in Glimmerveen kiest voor Excelsior M Met een FORD moet i^iaa^e EVAGPg^jMAANDÊN^ beter vakwerk en toch goedkoop Olieverversen ACHTERSPOILERS i NYLON MATTEN 35.- WIELDOPPEN TREKHAKEN 2 Mistlampen in grill WERKPLAATS EN AUTOSHOP: 299.- 325.- 485.- Schiedam Zeven uur lang: zal de Korenbeurs, Schiedams te weinig ge- "bruikte monument op de JJioek van Dam en Lange 'Haven, in het teken staan vvan het vooroorlogse Ber- 'lijn. Tot zondagochtend vier uur zal de Berliner "Nacht voortduren, maar voordat het bal met oude ën hedendaagse dansmu ziek om één uur van start gaat, zijn er nog wat an dere activiteiten. Om negen uur zaterdaga vond is er een mengel moes van zang, dans, mu ziek, voordracht en varié té met onder andere het saionorkest Salonaise. Het mimetheater Krui mels komt om kwart voor tien met een inter mezzo en om tien uur komt Chaim Levano met gesproken tekst van Ernst Jandl en anderen. Om elf uur speelt Golden Delicious golden songs uit de jaren dertig en hier vinden we op altsax de Schiedarase Margriet Smits. Om half twaalf is er een modeshow met kleding uit het oude Berlijn en om kwart voor twaalf geeft de dansgroep van Rudolf Fitskie een flit sende act vol glamour en glitter. Klokslag twaalf treedt de travestiet Misty op en dat is misschien nog het meest Berlijn- aehtige onderdeel van de avond. Schiedam „Ik zal maar Sliet zeggen wat ik denk, als ik op een zaterdag middag over de Hoog straat loop. Gewoon droe vig. Ja, als er iets gratis is, stromen de mensen erop af. Een braderie lijkt wel de hoogste vorm van cultuur die haalbaar is." Daar kan Schiedam het mee doen. En alsof die woorden van Peter Sutherland nog niet voldoende duidelijk maken, voegt Harr Wiegman eraan toe: „Er is een volslagen apa thie. De Molenmaand heeft een wat andere intentie gehad, maar verder bestaat de enige opsmuk in de plaatselijke cul tuur uit een braderie met com mercieel oogmerk. Erg be krompen.'" Nee, dan.de Berliner Nacht die zaterdag 8 juni in de Koren beurs wordt gehouden. Al "maanden lang is een groepje Schiedammers, onder wie Su therland en Wiegman, bezig' met de organisatie. Belooft dit evenement het neusje van de zalm te worden? „Wij hebben geèn pretenties. Wij zijn ten slotte niet de messiassen die Schiedam even komen ver lichten", zegt Wiegman. „Maar het moet wel kwaliteit hebben, dat wel", vindt Sutherland. Pater Sutherland en Harr Wiegman voor de Korenbeurs: 'De rode loper gaal uit'. Toneel j Berlijn, jaren dertig. Op de j boulevard Unter den Linden i heerst een grote bedrijvigheid. Muzikanten bewegen zich te gen de stroom van het publiek in, bedelaars stropen de terras jes af. Hier en daar verdringen alcoholische walmen de lucht, iri die mate, dat het pijn doet aan je neus. Nergens een bra- Üerïe te zien, maar een onge- ióoflijke drukte. Sommige mensen storen zich er niet aan, blijven middenop straat bezig met hun werk. Kunste- naars behagen elkaar met poli- tiek en filosofie. Het is een I bont en kakefonisch toneel te- i gén het decor,van de oude I stad, die ei nogal grauw bij ligt. Er heerst grote werkloos- held, de inflatie is ongekend, het. fascisme komt opzetten en houdt de gemoederen bezig, al l blijft Hitiers aanhang in Ber- I lijn achter bij die in de rest van Duitsland. „De Schiedamse binnenstad is j door de slopershamer ver- woest, Berlijn door bombarde- menten van de Engelsen en Amerikanen en door de Russi- sche artillerie. Dat wegvagen van een heel stadsdeel is de "enige, overeenkomst die ik zie'zegt Harr Wiegman. Het is stil op de Hoogstraat. Op weg van de Korenbeurs, waar dei Berliner Nacht zal plaats- Hebben, naar café *t Sterretje komen we niemand tegen. Zelfs de Lijnbaan in Rotter dam is 's avonds drukker. Leuke plek om de culturele betekenis van het vooroorlogse Berlijn te herdenken. „Ja, waarom we het toch doen... Ik kan er heel kort wer zijn. In Schiedam is èr gewoon behoefte aan. Behoefte aan" een feest, een evenement, dat prikkelend kan werken op de' fantasie. Want er gebeurt Verder niets", zegt Harr Wieg man. IJeter Sutherland: „Dat die be hoefte ook door anderen ge doeld wordt, blijkt wel-uit de intensieve samenwerking bin nen de organisatie. Mensen, die elkaar 'nauwelijks kenden, zijn heel geestdriftig bezig met dié Berliner Nacht." -„Zonder dat wij ook maar één keer een conflict hebben ge had binnen de organisatie", zegt Wiegman. „Als ik dat ver gelijk met die drie culturele instanties in Schiedam die el kaar over van alles en nog wat in de haren vliegen, vind Ik dat op voorhand at een belang rijke les die uit de Berliner Nacht geleerd kan worden." Decadent Berlijn, jaren twintig. De Humboldt-Univcrsitat is be- rojemd, de Deutsche Staaisoper trekt volle zalen, de Deutsche Akademie der Wissenschaften is toonaangevend in een Euro pa dat zich ontworstelt aan de gevolgen van de Eerste We reldoorlog. Creatieve talenten in' en rond Duitsland voelen zich tot Berlijn aangetrokken als ijzer tot een magneet. Meer nog dan Milaan en Parijs is de Duitse hoofdstad een cul turele pool en het publiek wordt er geladen met Mariene Dietrich, Zarah Leander, Ber- told Brecht en Kurt Weill; met tango, charleston, shimmy en tap; met elites in de meest uit eenlopende vorm: snaakse hoogdraverij en decadent nihi lisme. Walter Gropius' Bauhaus vindt er een voedingsbodem, de anti-ratio van Dada toch al populair in Duitsland door Kor Kegel maakt vooral in Berlijn school. Georg Grosz en John Heart- field propageren in hun kunst zowel de on-zin en de wet van het toeval als de Sovjet-revo lutie. In dit circuit" ben je al gauw excentriek als je logisch nadenkt over de zin van het leven, want daar hebben ook niet alles wetende politici, le raren en predikanten hun ach terban zo mee doodgegooid, dat de reactie erop een sfeer van uit de band springen is. De moraal raakt in verval. Sex, travestie, verslaving wor den onderbouwd met de meest extreme filosofieën. Alles mag, als het maar lekker is. Dit bruisende Berlijn, deze 'smelt kroes van culturen' zoals Su- therland het noemt, is niet be paald het ideale klimaat waar in een vuist tegen Hitier wordt gemaakt, waarin wereldverbe teraars worden geboren. De verloedering neemt toe en men maakt zich er met een jantje-van-leiden van af door al het ongenoegen in de we reld op 'toeval', te schuiven. Metropool Een ode aan dit Berlijn? „Terug naar de decadente sfeer van cabaret, casino en revue, met een Tanz auf dém Vulkan", staat op de uitnodi ging voor de Berliner Nacht. Zaterdag 8 juni voert Schie dam terug naar deze metro pool vol contrasten; de Koren beurs wordt omgetoverd tot een Naehtlokal waarin de va riété uit de jaren twintig en dertig even herleeft. „Wie er binnen wil, moet alles wat hij aan burgerlijkheid nog in zich heeft buiten laten", zegt Peter Sutherland. Wie zich niet kleedt in de stijl van die tijd, moet zich hoeden voor speciale behandeling. Al les mag, als het maar afrekent mei de Schiedamse apathie. „Tja, wie het nut niet wil zien, die ziet het gewoon niet", zegt Harr Wiegman. Doorredenerend over het nut komt Wiegman op de uit spraak: „Misschien ziet de ge meente, 17 jaar nadat er voor het laatst over gepraat ïs, eens in dat bij uitstek de Koren beurs zich leent voor culturele doeleinden in Schiedam. Ik hoop op een nieuwe discussie. En verder laat het zien dat culturele hoogstandjes "ook kunnen plaatsvinden met be trekkelijk weinig subsidie: de omzet moet grotendeels ko men uit entreeprijzen, hapjes en drank, de Schiedamse Ge meenschap garandeert maxi maal 1500 gulden." Dat is inderdaad een fractie van het bedrag, dat in decem ber werd uitgetrokken voor een manifestatie in het Passa getheater. Het ging erom iets voor buitenlanders en autoch tone Schiedammers te organi seren. Kosten: 15.000 gulden. Tweeëneenhalve man en een paardekop, zoals het gezegde luidt, kwamen erop af. In de Korenbeurs acht de Schiedamse brandweer een aantal van 350 bezoekers toe laatbaar, maar nu al lijkt de belangstelling groter, In de ca fés, waar 'het wereldje' komt, hoor je voortdurend: „Ga jij ook?" „Het leeft kennelijk, veel mensen praten erover. Er is een atmosfeer waarin wordt gegloofd", zegt Peter Suther land, die weet te vertellen dat enkele Rotterdamse en Haagse kledingverhuurders al door hun smokings en pandjesjassen heen zijn. Harr Wiegman heeft even overwogen als dame van lichte zeden te komen, maar besloot zich eenvoudig in rok- kostuum te hullen. „Waar schijnlijk doe ik dat ook", zegt Peter Sutherland. Hoe eensge zind! Toeval of wetmatigheid? Muur Berlijn, jaren zestig. De DDR bouwt de beruchte Muur, in het westen steken stormen van protest Op tegen deze stadsdeling. Het effect lijkt op dat van kernsplitsing. De stad is toch al moeizaam bezig met de wederopbouw, maar de Muur slaat alle lust dood. Jan Cremer komt er wel eens, maar verder is de culturele vlam gedoofd en Cremer is omstreden bovendien. Barok Twaalf jaar geleden werkte Peter Sutherland nog als wel zijnswerker in Schïedam-Oost, thans is hij grafisch vormge ver bij de Staatsdrukkerij. Hii kende Wim van Emden via Jeugdland Schiedam in sport hal Margriet en samen organi seerden zij eens een barok feest in centrum Oost. „In november hadden Wim en ik het erover om zoiets mis schien nog eens een keer op touw te zetten", zegt Peter. „Bij hem thuis op de Lange Haven is het idee voor de Ber liner Nacht ontstaan. Toen dachten wij nog gewoon aan een feestje. Nu roep ik voort durend dat het kolossaal uit de hand gelopen is, ik had niet verwacht dat het deze propor ties zou aannemen. Er zijn door het plan zeker honderd mensen in beweging gezet, die allemaal iets bijdragen tot de organisatie. Als ik thuis kom, staat de telefoon roodgloei end." Harr Wiegman, illustrator van professie, is er vooral de laat ste weken actief bii betrokken. Samen met de kunstenaars Cees Bouw en Sjef Hende- rickx, oude kennissen van hem, werkt hij aan de inrich ting van de Korenbeurs op ba sis van decors, die het RO Theater verschafte via bemid deling van inspiciënt Ben van der Knaap, ex-kraker uit Schiedam. Er komt een decor in Jugendstil en meubilair in de stijl van Art Deco, dat in Rijnmond voor .het eerst weer is toegepast in het Vlaardingse café Centraal. Kunstenaar Marcel Warmenhoven ont werpt een speciale toegangs poort tot de Korenbeurs, com pleet met rode loper. Binnen ontbreken de palmen niet, want wuivend groen hoort er bij. Het Goethe Instituut Rotter dam verleende, medewerking, de Westduitse ambassade rea geerde ook enthousiast. „Go, eigenlijk helemaal niet aan ge dacht, om ook de Oostduitse te benaderen", zegt Sutherland, waaraan Wiegman veront schuldigend toevoegt: „Als het idee nog vroeger was ontstaan en wij hadden er meer tijd voor uitgetrokken, was het nog breder van opzet geweest Maar het groeide vanzelf en groeide maar, steeds kwamen er nieuwe impulsen. Nou ja, het is altijd een leuke vinge roefening. Wie weet wat wij later nog eens organiseren." De presentatie van de Berliner Nacht is in handen van Peter Frings, een plaatselijk bekend entertainer, die gebruik zal maken van teksten van de naar Rotterdam vertrokken Schiedamse historicus Han van der Horst. Ook vult Van der Horst een speciale krant, de Paradies Zeitung, opgesteld in de sfeer van die tijd. Grappig is dat bij Van der Horst die decadentie niet telt. Hij kijkt naar de positieve kanten van Berlijn en meldt onder andere, dat elegantie geen uitzondering was maar regel en ook pleit hij voor eén massaal uittrekken van een psychologisch, rouwkleed in de Korenbeurs. Proza van de bovenste plank, die ver kwikkend is in de Schiedamse cultuur, maar waarover de meningen verschillen. Wordt het hier toch nog een metro pool vol contrasten, zoals Ber lijn ooii was. Jongeren Berlijn, jaren tachtig. Nu dus. De bevolking is enorm ver grijsd, nog een overeenkomst met Schiedam trouwens. En egt Harr Wiegman: „Je ziet dat Berlijn zijn positie als cultureel centrum weer aan het innemen is. Er komt goede popmuziek vandaan, de kraakbeweging is er actief." Peter Sutherland: „Er trekken veel jongeren naartoe. Je hoeft er namelijk niet in militaire dienst, dat lakt. Er komt weer leven in de brouwerij. Ik zou er graag naar terug willen ke ren. Wim van Emden, Cees Bouw en ik hadden hei plan met Pasen te gaan, maar door al dat gedoe mei die Berliner Nacht kwam het er niet van. Een andere keer dus maar. Cees was er ook eerder al eens, vond het een te gekke stad. Mij viel het wat tegen. Er is zoveel verwoest, West-Ber- lijn is zo'n kale, kille bedoe ning geworden." Schiedam In somen werking met het Goot he Instituut Bot terdam haakt de Filmclub Schiedam in op de Berliner Nacht, die zaterdag 8 juni in de Korenbeurs wordt gehou den. Wie geen plaatsbewijs meer weet te bemachtigen, kan altijd nog naar oude Duit se films gaan kijken in gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12, waar de Filmclub huist. Woensdag 5 juni draaien er 'Dr. Mabuse Inferno' en 'Der Spicle' van Fritz Lang. Donderdag 6 juni wordt 'Der Kongres Tanz' van Eric Cha- rell vertoond met aansluitend 'Ich bei Tag und du bei Nacht' van Ludwig Berger. Vrijdag 7 juni is er om half acht de do cumentaire 'Markt in Berlin' te zien en om half tien 'Une dimanche ia campagne Alleen de laatste film heeft niets met de Berliner Nacht te maken. Die had de Filmclub al op het programma staan en het is dan ook de enige, die niet gratis te bezichtigen is. Rotterdams Nieuwsblad donderdag KW 30 mei 1985 Schiedam Nu de balans van de tafeltennis- competitie kan worden opgemaakt, blijkt er voor de landelijk spelende Schiedammers slechts een bescheiden rol te zijn weggelegd. Van de in deze categorie ondergebrachte vere nigingen in de regio Waterweg Noord degra deerden vier teams en werd er geen enkel kampioenschap behaald. De degradanten zijn de dames van de Koren beurs, het tweede en derde team van NOAD en het Vlaardingse Radio Molenaar. NOAD I handhaafde zich als het hoogstspelende team van de regio Waterweg en Rotterdam in de tweede divisie. Ook de persoonlijke resultaten zijn inmiddels bekend en die hielden niet over. Na het weg vallen van Hans Lingen en Hans van den •Broek is Nico van Slobbe nog de enige Schie damse afgevaardigde in de eredivisie. De voor Alkmaar spelende voormalig landskampioen en oud-international reikt in zijn nadagen niet verder dan een vijftiende plaats van de acht tien spelers (35%). In de tweede divisie eindigde NOAD-nieuwko- mer Roy Boedhram op de negende plaats. Hij won zestien van zijn 27 partijen (59%), Op grond van die prestatie speelt de Rotterdammer tijdens de op 14 september startende najaars competitie in het eerste team. Boedhram ein digde vlak achter oud-Korenbeursspeler Ron van der Aa, die zesde werd (67%). Jan Simons (50%) bleef zijn teammakkers Jan Landsbergen en Ron van der Wijk (43%) net voor. - r Eerste team Boedhram, Simons en Landsbergen vormen straks het eerste team, terwijl Van der V^ljk kopman wordt, van het naar de derde divisié gedegradeerde tweede team. Van der. Wjjk krijgt Aad van Opstal (19%) en Glenn Boedh-, ram aan zijn zijde. De broer van Roy komt vari FVT 2 en neemt de plaats in van stoppende Pef ter van der Wijk (7%). Glenn Boedhram boekte in de vijfde divisie voor de Van Teijlingen-re^ serves 93%. i In de vijfde divisie is Hans van den Broek top^ scorer met 96%. De voormalige eredivisionist en oud-Korenbeurs en NOAD-speler verloor slechts een van zijn 23 partijen. Het eerste team van De Korenbeurs handhaafde zich in de vijff de divisie. Ben van Rijswoude werd op de peri sooniïjke lijst vijfde (67%), Ronald van Kampen achtste (50%). Barry Kreischer elfde (48%) én John Buyk dertiende (38%). Radio Molenaar degradeerde naar de afdeling Rotterdam. Behoudens aanvoerder Guy Noordf ink (63%). eindigde de Vlaardingers in de on derste regionen van de persoonlijke lijst. Jan Jaap van der Mark scoorde 43%, Eduard van de Bout 29% en Reinier de Graaf kwam tol 25%. Maassluis Rob Glimmer veen speelt volgend jaar bij Excelsior Maassluis. De 22-ja- rige aanvoerder van Excel- sior*20 leverde gisteravond z'n overschrijvings formulier in bij de eersteklasser, nadat be sprekingen met SVV op niets waren uitgelopen. De Schiedamse eerste divisie club was weliswaar gechar meerd van Glimmerveen, maar wilde hem in eerste in stantie op amateurbasis voor het schaduwteam aantrekken. De student lichamelijke oefe ning besloot daarop van een overgang naar Harga af te zien en definitief voor Excelsior M te kiezen. Ook Marco van Eyk, de derde doelman van Feyenoord, heeft z'n bvescheiden bij secretaris Karei Parre ingeleverd. Naast de 2oon van oud-VDL-doel.- man Cees van Eyk beschikt trainer Eric Gudde voor die positie voorts over Robert van de Broecke en Roel-Jan Ab bas. Schiedam Leen Warnaar's allerlaatste wedstrijd, na een imponerende loopbaan van twintig jaar, als betaald voet baller belooft maandag een grote happening te worden, liet bestuur van SVV, waar Warnaar liefst vijftien seizoe nen onder coniraci heeft ge staan, heeft die avond op Har- ga een programma in elkaar gedraaid, dat klinkt als een klok en waarvoor de toegang gratis is. Bondscoach Leo Beenhakker verriehL om half acht de aftrap van een wedstrijd tussen het kampioenselftai van SVV uit 1969 en dat van Eindhoven uit 1969. Dit treffen wordt omlijst door een optreden van de showband Rijnmond en de Dweiland. Na afloop wordt Warnaar een receptie aange boden. Arbiter Cees de Bruin krijgt aan SVV-zijde te maken met de volgende spelers: Van der Leen Warnaar. "Velden, Van de Roer, Pansier, Van Leeuwen. Van de Korput, Hazebroek, Van Beek, Koudij- zer, Van Meeleren, Fels, Rijj. kuiter, Van der Meer, Ciricj Ris, Nels en Osterholt. Coach; is Henk Könemann. L-i De in Schiedam nog steeds' opÈ handen gedragen Rinus Góös-J ens treedt op als coach van Eindhoven, dat speelt met Ad- janski, Berendonk, Bleijen- berg. Bioemers, Bitjderveen, Bruinen, Jacobs. Kooiman, Kreekels, Van der Pas, Post- huma, Pijs, Schapendonk, Schalks, Senders, Soers en Van der Vleut. Totaal prijs 20.000 km onderhoudsbeurt vor FORD TAUNUS 1975-1981 Kompiele onderhoudsbeurt, in klusief afstellen van de motor, ontsteking, karburateur, klep pen en stuurinrichting. Montage van 4 nieuwe bougies en kon- taktpurrten. Kontroie op slijtage van de rem men. waterpomp, koelsysteem, dynamo, star ter. sohokbrekers en akku. Afstellen van de koplampen, keurrap- port van veiügverkeer Nederland mét kostenspecificatie van de aanbevolen reparaties. Inklusief vignet (bij goedkeur), onderdelen en arbeidsloon en BTW: 1B5.- 6 Cilinders. Spofljan Capri meerprijs 25.. Uitlaten Zwaarder en betere kwaliteit Geheel kompleai en fleroon. 'O. 1 saar volledige Klaar !emii|l u -«acht Fiesta Escort toi -et Escort 1300 'si 220. Taunus 1600 235. 159.- 165.- Capri 1600 285.- Granada 2000 285.- Sierra 1600 m- 335.- (alléén 4 cil., geen sports) inklusief vernicu- olieiii- het luchifiiter. Dij de rem akku i cn. Fords WTO 20.000km onderhoudsbeurt voor uw Escort t97O-1980 4 m9 1 fDmm Totaalprijs Shell multigrad 1SW5D plastik jarrykan voor doe-het-ieivers 19.90 SHELL Staalgordel radtaalbanden Uil sluitend laDrieksnieuw en Ie keus f Originele reparatie onderdelen 155 SR-13 tuböleoa Êwo't Kano VW.O 165 SR 13 tubeless Taunus. Cëpt uw BMW Toyol* voor doe-het-zelvers pasklaar deskundig advies 175 SR 14 Grjrud* Optl. Vdvo 20% KORTING vleugelspoilers, origineel Ford, glad oppervlakte en daardoor makkelijk in de kleur van de auto- te spuiten. FIESTA 1 246.- ESCORT en I SIERRA J 1 95. Vier-delrge set, voor en achter, in de kleur van het interieur en pas klaar. FIESTA ESCORT SIERRA DEELNEMER VAKANTIE-PRIJSVRAAG Meerprijs montage 89?° 125.. GRATIS «OUTAGE BIJ KONTAKTE BETALING DIE UW VELGEN SIEREN Voor alle courante Ford modellen, bij de E.V.A.G. tot 31 mei 30% korting - reeds vanaf f Gekeurde trekhaken, kompleet met hulp koppeling, 7-delig stopkontakt en 3e ken tekenplaat. inclusief montage FIESTA ESCORT, TAUNUS SIERRA VLAARDINGENl Een nieuwe originele grill van kras- en korrosievrij kunststof met 2 mistlam pen of verstralers. Speciaal voor Ford Fiesta, 4% 4% gm Escort en Taunus ArWvb* Boslaan 6-12. Telefoon 010-344144 Vlaardingen-Oóst Autoshop zaterdags geopend van 9.00 tot 13.00 uur DEELNEMER VAKANTIE-PRIJSVRAAG

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2