Geen zaak voor één partij Madern over rapport: Stad moet aangepast m HAAGSE RECHTBANK IN ARREST: VUMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE CODBANT mm WATERWEG CODBANT Bezwaren tegen garage ongegrond verklaard ïWft'll-l gj— 1 Tarieven niet VVD tijdens werkbezoek aan gifwijk: Dieven op de vuist Dokters Wethouder belooft geld te "zoeken* in Den Hang Bermbrand Vrouw gewond ALWÉÉR 'M SENSATIE VAN VAC UW s-o,, TAPESRECIALIST Speciale vaderdagaanbiedingen Aanbieding van de maand ^E180O'L75055.00 IO«oioSSSÜ*.29,- MAXELL-aanbioding UD 60 10 van 39'- Nu voor29,' SOFTWARE SPECIALE AAKBIEDING oc /W~s video audio computer 'Zijdeveld schuilt achter schutting die er niet is' SSSW vindt kantoor Kerklaan vrij duur WATERWEG Maassluis De gemeente- lijke tartieven in. Maassluis gaan in 1986 niet omhoog. Alléén de bijdrage voor het .rioolrecht, moet worden bij- gesteld. Dat tarief gaat met I vijf gulden omhoog, j; „De meeste werkzaamhe id den zijn gedaan en -in 1980 1 hebben wij als college al I een bijstelling aangekon- I digd. Dat het nu vijf gulden is geworden is verheu gend", aldus wethouder Izaak van der Knaap (fi nancien). „Als college zijn we uren bezig geweest om eruit te komen. Het is een goede zaak dat de tarieven niet omhoog gaan. Het heeft 1 veel moeite gekost, maart uiteindelijk zijn we er met de afdeling financiën uitge- komen." S De gemeente reserveert in fjj de meerjarenbegroting ook S geld voor bodemveromn- treiniging. Van der Knaap: 3 Je moet je ogen niet slui-3 ten voor de realiteit. We ho- 5 pen alleen dat het rijk walg meer duidelijkheid wil ge-g ven. Je kunt het burgers in H een gemeente niet aandoen om de stad failliet te laten gaan door de mïiieuproble- men. Maar we krijgen maar 5 geen duidelijkheid., .In de Verto hadden de werk-3 zaamheden allang moeten beginnen, maar het rijk laat— maar niets los." aan Harm Woudstra (tweede van links) geeft uitleg aan mr.A.J. te Veldhuis en me vrouw Jorritsma. Piet van Koppen, Gerard. C.de Waal, John Scheerstra en Hans van Wijk luisteren Qeïnteresseerd toe.. voor Maassluis De commissie bodemonderzoek drukte de drie kamerleden van de VVD, .op werkbezoek in de Maassluise gifwijk Steen3ijk- polder, nog eens met de neus op de feiten. „Van zo'n be zoek steek je veel meer op dan van een halve meter pa pier", constateerde kamerlid mr. A.J. te Veldhuis na af loop van het bezoek. „Bodemverontreiniging is geen zaak voor één partij al leen. Als het om deze proble matiek gaat moeten partijpoli tieke belangen erbuiten blij ven. Ik hoop dan ook oprecht dat oók andere fracties zich op de hoogte zullen stellen van de problemen in deze wijk". Tijdens de wandeling door de Iwijkj waar alleen de kamerle den Jorritsma en Te Veldhuis bij aanwezig waren Braams moest voor een spoeddebat te rug naar de Kamer konden de liberalen 2elf kennis maken met de grootste gifwijk van Nederland. Toen ook bena drukte bewoner Gerard C. de Waal nog eens de problemen. „Wilt u wel van mij geloven dat sinds ik hier woon ik last heb van mijn gezondheid, U zult het geloven of niet, maar zodra ik elders vertoef heb ik geen problemen. Ik heb bet duurste bed gekocht, maar ie dere morgen ben ik een wrak. Ik kom net terug uit Enge land. voelde me prima maar ik had gelijk weer last toen ik hier in bed stapte. Ik leg nog geen verband met de veront reiniging. maar vindt u het Viaardingen Alle bezwaar schriften tégenhet bouwplan voor een parkeergarage aan de Schiedam Twee winkeldie- wen die bij de Hema in Schie- yam hun slag hadden geslagen •zijn gistermiddag om half vijf bp de vuist gegaan met een 24- jarige beveiligingsbeambte. De man had de twee spullen zien stelen en volgde hen naar bui ten. Daar legitimeerde hij zich en sommeerde de dieven met hem mee te gaan. Daarop volgde een knokpartij waarbij één van de daders wist te vluchten. De tweede, een 47- jarige man in Den Haag. is door de politie aangehouden. In het bericht over dokter Moermans naderende jubile um, dat gisteren in deze krant stond, wordt aan het slot de indruk gewekt dat zijn collega Henk Mulder uit Viaardingen diens praktijk blijvend neerge legd heeft. Mulder heeft ech ter na zijn ziekte de praktijk hervat en werkt nog steeds. Afrol zijn door burgemeester en wethouders ongegrond ver klaard. De gemeente verwacht dat nog voor het einde van dit jaar met de bouw van de gara ge kan worden begonnen. Het wachten is echter op goedkeu ring van de plannen door het openbaar lichaam Rijnmond en op de uitspraak van de Raad van State over het ver zoek tot schorsing dat bewo ners van het Vlaardingse cen trum hebben gedaan. Tegen het bouwplan waren zes bezwaarschriften ingediend. De helft daarvan kwam van verenigingen van huiseigena ren, die bang zijn dat hun mu ren door het heien gaan scheu ren, „Daar hadden ze geen be zwaarschrift voor hoeven in te dienen", zegt een woordvoer der op het stadhuis. „Zulke za ken zijn gewoon in overleg met de gemeente te regelen." Winkeliers uit Vlaardinger- Ambacht dienden de andere drie bezwaren in. Zij zijn nog steeds woedend over de afslui ting van Voorstraat en Emaus. „Daar gaat onze klandizie", denken zij. De middenstanders gaan ervan uit, dat de afslui tingen te maken hebben met de bouw van de garage. De ge meente heeft nog geen uit spraak gedaanover het be zwaarschrift van de bewoner* van het centrum. Die willen dat de hele inspraakprocedure over wordt gedaan, omdat de gemeente zich niet aan haar eigen inspraakverordening zou hebben gehouden. gek dat Ik er stilletjes aan wel aan ga denken". Begrip Vol begrip hoorden de kamer leden het relaas aan. Tijdens de rondleiding, eerst werd de Albert Sehweitzerdreef, daar na de Steenendijck en tot slot de Eindhovendreef bezocht, deed Harm Woudstra uit de doeken hoe ernstig de situatie in de wijk.is. De hoge concen tratie drins, benzeen en de ernstig verontreinigde haven- slib, het kwam allemaal ter sprake. „Eén ding staat buiten kijf", stelde Te Veldhuis tijdens het werkbezoek. „Als de volksge zondheid .in gevaar komt dan moeten er afdoende maatrege len worden genomen. Dat mag geld geen rol spelen, Bewoners moeten dan geholpen wor den". De liberalen vonden ook dat een periode van vijf jaar tus sen constatering en oplossing te lang is. „Daar moet veran dering in komen", aldus Te Veldhuis. „Een perioder van vijf jaar is veel te lang, werkt niet goed uit, de onrust in een woonwijk neemt aan alleen maar toe. Maar je zit altijd in dubio, want goede onderzoe ken vergen nu eenmaal veel tijd". Tijdens het besloten gedeelte vooraf aan de wandeling sprak de commissie bodemonderzoek ruim een uur met de kamerle den. Harm Woudstra ging toen dieper in op de problematiek. Hij stelde onder meer; „Aller lei (vage) klachten met betrek king tot de volksgezondheid ontstaan in de wijk. Vooral ge zinnen met kinderen voelen zich bedreigd. Juist de lange tijd waarin berustend moet worden afgewacht, werkt be klemmend. Zeker als bodem verontreiniging mede een ge volg is van een foutief gevoerd overheidsbeleid. En hiervan is in Maassluis zeker sprake". Snelheid Ook kwam de snelheid van handelen ter sprake. „Bijstu rend kan ook worden opgetre den. Maandenlang moet gedis cussieerd worden om een on derzoek toegewezen te krij gen". De voorzitter van de commissie bodemonderzoek keek overigens tevreden terug op het werkbezoek van de li beralen: „Het is ons honderd procent meegevallen. Er is op constructieve wijze van ge dachten gewisseld. De stand punten zijn wat dichter bij el kaar gekomen. We hebben het gehad over de bewonersparti cipatie, het verhaalrecHt en het bijstellen van de huurwet. Over veel dingen denken we hetzelfde en dat is bemoedi gend. De kamerleden waren goed op de hoogte van de situ atie in de wijk en we hebben een prima discussie gehad- Na tuurlijk, ze konden geen toe zeggingen doen. Dat verlang den we ook niet. Maar het is in ieder geval een goede zaak dat ze zelf hebben kunnen constateren wat er bij ons in de wijk allemaal speelt". De kamerleden toonden zich overigens bereid om in een la ter stadium, als tr nog meer bekend is over de ernst van de verontreiniging, nog eens te rug te komen naar Maassluis. Maassluis „Een door braak," noemt Harm Woud stra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek van de Steendijkpolder, de uitspraak van de Haagse rechtbank inzake bodem verontreiniging. Ruim een jaar geleden, 13 april 1984, oordeelde de rechter dat de gemeente Den Haag aansprakelijk is voor de gevolgen van de verkoop van-een stuk ver ontreinigde grond, waarop van 1907 tot 1966 door de gemeente Den Haag een gasfabriek is geëxploiteerd. „De gemeente heeft onrecht matig gehandeld door de ver ontreinigde grond als bouw grond in het verkeer te bren gen. De schade die het gevolg is van de verontreiniging van de grond moet voor rekening van de gemeente komen," al dus net arrest van de recht bank. In hoger beroep werd het vonnis bekrachtigd De commissie bodemonderzoek kwam pas deze week in het bezit van de uitspraak. „De gemeente kan dus geen aanspraak meer maken op verborgen gebreken", stelt Woudstra onomwonden. „De situatie in Den Haag is verge lijkbaar met de gemeente Maassluis. Hier exploiteerde de gemeente de vuilstortplaats. De verkoop van de huizen in de Steendijkpolder is gegaan volgens een ABC-contract. De gemeente is verantwoordelijk voor de grond en de bouwon derneming voor de huizen; Wij hebben de grond van de gemeente gekocht en gezien het arrest van de Haagse rechtbank, kunnen we nu net stadsbestuur aansprakelijk stellen. Met de uitspraak van de Haagse rechter staan we in ieder geval sterk." „De verontreiniging van de grond is, naar vast is komen te staan, met zich meegebracht door de productie van gas door de gemeentelijke gasfabriek. Dat de gemeente ten tijde van het veroorzaken van de ver ontreiniging zich mogelijker wijs niet volledig bewust van de schadelijkheid daarvan rechtvaardigt niet de conse quentie dat, alsdan een derde die geen enkele relatie heeft gehad met het productieproces en daar evenmin mogelijke baten uit heeft getrokken de schade voor zijn rekening moet nemen", stelt de rechter j in het arrest. "Viaardingen Wethouder Jan Madern gaat binnenkort in Den Haag 'op zoek' naar geld om de stad aan te passen aan gehandicapten. Hij deed deze toezegging tijdens de presentatie van Eddy Stuys rapport over het verkeersge drag van de Vlaardingse ge handicapten. Uit naam van. de gemeente zegde de wet houder ook toe voortaan meer aandacht te besteden aan de problemen van de ge handicapte burgers. „We hebben nu een schitterend handvat om het een en ander aan te pakken. We weten nu precies waar we het over hebben." Vier maanden geleden begon Eddy Stuy met zijn onderzoek. De gemeente Viaardingen had aan de Tilburgse verkeersaca- demie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de 'rolstoel- vriendelijkheid' van de stad. De academie vaardigde laat stejaars student Ed Stuy af, die van deze problematiek zijn af studeerscriptie wilde maken. Samen met gemeentewerken en het Vlaardings Overleg Re validatie (VOR) begon hij aan zijn opdracht. In die vier maanden is Stuy tot .de conclusie gekomen, dat er voor een gehandicapte niet zo goed te leven is in- Viaar dingen. Het doel van zijn on derzoek was 'het aangeven van maatregelen om bestem mingen in Viaardingen beter bereikbaar te maken voor mensen met een handicap'. Stuy heeft met zowel de moto risch als de visueel en auditief gehandicapten rekening ge houden, elke groep met zijn ei gen beperkingen. Stuy hield-eerste een enquête onder gehandicapten over hun verplaatsingsgewoonten. Daar na maten 22 vrijwilligers een aantal knelpunten op in het centrum en de Holy wijk. Stuy komt in zijn rapport tot dé aanbeveling, dat de gemeente in al zijn toekomstige plannen de belangen van de gehandi capten 'inclusief' ^zou moeten meenemen. „Dat maakt het goedkoper en bespaart de be trokkenen veel ergernis en ongemak." De verkeerssituatie zoals die is zou voor ruim 250.000 gulden 'model' gemaakt kunnen wor den. Wethouder Madern gaat proberen in Den Haag eeh deel daarvan binnen te halen; Of het nodig is om speciaal voor deze problematiek een deskundige aan te stellen is in de toekomst te overwegen. Schiedam De Schiedamse brandweer moest gisteravond uitrukken voor een ber mbrand in de buurt van de Joppelaan in Kethel. De spuit gasten hadden anderhalf uur nodig om de bermbrand in een strook van tien meter langs de spoorlijn te blussen. Schiedam Een 27-jarige vrouw uit Maassluis is gister middag bp de Gerrit Ver boon stra at getroffen door een bun del aluminiumbroodjes, die van een passerende vrachtauto viel. De truck met oplegger van een Rotterdamse firma verloor in de bocht van de Koemarkt- naar de Verboon- straat een deel van zijn lading. De fietsende vrouw raakte ge wond aan haar been. Zij kon na behandeling in het Sehie- landziekenhuis weer naar huis. Eddy Stuy geeft wethouder Madern het resultaat i maanden werk. ■ADVERTENTIE 3 Sony-videocassettes ÏÊ8ÊN»s£%J E 180 3 stuks van 59.- nn nu voor slechts....."TviUv Let op!! P Bast VCC 480 lp 2x4 uur opnemen <QQ yn '1 yan/39,-nu....Atfivv Sony VCC 360 OA QC P| van 29.- nu.;falitfV AD 90 10 stuks....49,- 81 SA 90 10 Stuks:...59,- UD 90 10 van 49.- Nu voor39,' 1 DISKETTES DATACASSETTES Magna diskettes Magna PC 10 10 voor25," met opbergdoos 10 voor..,57.00 M TDK diskettes 10 voor.62.50 TDK PC 12/15 10 voor29,- NASHUA DISKETTES ss dd 5% inch nu 10 voor4£,30 H Uw specials ir, tapes van alle bekende merken, 7 A software er ektuur voor Reijnhout D'66 Schiedam De SSSW-expert van de kleinlink- se fracties in de Schiedamse gemeenteraad, Adri Reijnhout (D'66), beticht "FvdA-wethouder Zij develd van een achterhaald excuus om niets aan de toestanden bij de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties te hoeven doen. Zijdeveld had vorige week in een PvdA-leden vergadering herinnerd aan een waarschuwing, die toenmalig staatssecretaris Marcel van Dam de gemeente Schiedam enkele jaren geleden gaf, Van Dam had laten weten dat een gemeente zich niet te bemoeiallerig tegenover de woning corporaties mag opstellen, omdat deze een eigèn beleid moeten kunnen voeren. Van Dam waar schuwde Schiedam, dat het met de bedilzucht afgelopen moest zijn. „Dat Zijdeveld nu doet alsof dat nog steeds geldt, is een interpretatie die buiten de feitelijk heid staat," aldus Reijnhout in een reactie. D'66 heeft, samen met CPN en PSP/PPR, schriftelij ke vragen aan B en W gesteld omdat de ge meente naar hun mening meer moet ingrijpen in de SSSW-affaire, vooral nu enkele bouwver enigingen in de rode cijfers dreigen te komen. En Reijnhout beschouwt Zijdevelds uitspraak als een voorproefje van het antwoord van B en W. Hij vreest een passieve opstelling van de.ge meente. „Niets doen en de boel maar de boel la ten zou echter onterecht zijn," aldus Reijnhout. „Zijdeveld schuilt achter een schuttinkje om de bui niet over zich heen te krijgen, maar het schuttinkje staat èr al lang niet meer. De waar schuwing van Van Dam is achterhaald. Er is na dien natuurlijk wel het een en ander gebeurd. In steeds meer gemeenten bleek wel een be hoefte om bij corporaties in te grijpen en daar is de regelgeving van het ministerie op afgestemd. De regelgeving, waarnaar wij in onze schriftelij ke vragen verwijzen, dateert van né de waar schuwing vart Van Dam. Dat is dus achterhaald. Als Zijdeveld dat nu nog als excruus opvoert, slaat dat als een tang op een varken." Schiedam Het is nog geen vijf jaar oud, maar het kantoor van de stichting Samen wer- kende Schiedamse Woningcor- poraties (SSSW) aan de Kerk' laan 'is zo duur, dat de moge lijkheid van verkoop overwo gen wordt. Waarnemend di recteur Cees Ka mm inga geeft toe, dat de exploitatielasten veel te hoog zijn. Toen de SSSW besloot het gebouw neer te zetten, waren de prognoses voor het gebruik nog anders. De verwachtingen zijn niet uitgekomen," aid us Kammin- ga, die ook in deze kwestie weer opgezadeld wordt mei het vroeger gevoerde beleid, waarin hij nu mag puinrui men. Een werkgroepje van de SSSW is gestart met een on derzoekje naar de mogelijkhe den met het kantoor aan de Kerklaan en het afstoten ervan behoort tot de mogelijk heden. Het is erg prematuur, aldus Kamminga, „ook bi} ons in huis is het alleen nog maar een gerucht. Dat wij het w'il- Jen verkopen, is nog niet ter sprake. Dat wij hel kunnen verkopen, is reëel. Enkele van de vijf bouwvere nigingen, die elf jaar geleden met elkaar de SSSW in het le ven riepen, kampen met ver liezen. Vooral de vereniging Volkshuisvesting zou een schuld van acht a negen mil joen gulden hebben. Ook hier op hebben de schriftelijke vra gen van Klein Links aan B en W betrekking. Gezien de fi nanciële situatie kan verkoop van het SSS W-kantoor niet worden uitgesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1