Buurthuis zonder toekomst 1 Klap op de vuurpijl laat op zich wachten III mm Lekstraat deint mee op Manuela Schuurkerk haalt Sleepvaartmuseum binnen met films VLAARDINBS BAE8LAB SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Niks tijd voor kunst; tijdvoor strand Open Schiedamseweg niet duurder Geld weg Kaarten voor 'goed' doel Nieuwe route buslijn Brand in café Supporter gemolesteerd H *1 Zonnige heropening Dat fan-tas-ti-sche kunstwerk11 Goud voor brandmeester Man aangereden WATERWEE MAANDAG 3 JUNI 1985 Kapelpolder zonder wijkvereniging ^iU«„^He!,bUU"hu'S-vo,or De Kapelpolder in Maassluis blijft voorlopig ge- i H1 SJ? n i11 de S™eeme een andere bestemming aan het pand zal geven, als niet binnen afzienbare tijd nieuwe plannen worden freore- senteerd om het buurthuis nieuw leven in te blazen. f' f V-'iW Het Consortium Rotterdam tussen de archiefkasten. Het gebouw aan de P.J. Troel- straweg staat nu alweer ruim een jaar leeg. Het bestuur van de wijkverenigng stopte na een groot aantal conflicten met baar werk en sindsdien vinden er in het nog maar enkele jaren gele den gerenoveerde gebouwtje geen activiteiten meer plaats. De chaos regeerde in de laatste maanden dat het centrum open was. „Ik zie het voorlopig niet ge beuren dat het wijkgebouw open gaat", weet opbouwwerker Ge rard Neesen met overtuiging te vertellen. „En als het ooit nog open gaat dan moeten er keihar de afspraken gemaakt worden, want zoals het in het verleden is gegaan, dat kan gewoon niet meer. Het was gewoon te gek. We zullen dan eisen gaan stellen aan bijvoorbeeld het penningmees terschap. De laatste penning meester heeft het voortreffelijk gedaan, maar er zijn tijden ge weest..." De gemeente Maassluis zit ook met de leegstand in haar maag. Het oude bestuur wil er niet op nieuw instappen en de oprichters van de wijk veren igjng zijn uit de wijk weggetrokken. Het buurt centrum vervulde een sociale functie, was vrijwel de gehele dag open voor bejaarden, werklozen, huis vrouwen en jongeren, Ge rard Neesen: „Juist daarom is het zo jammer dat het gesloten is, maar wat niet kan, kan nu een maal niet Wij hebben ons lesje nu wel geleerd. Wij willen graag nieuwe activiteiten steunen, maar dan moeten er wel duide lijk afspraken worden gemaakt Om het wijkcentrum goed te la ten functioneren heb je eigenlijk een full-timer nodig. Er zijn zo veel problemen in de wijk die aangepakt moeten worden, dat het zonder meer gerechtvaardigd is om daar een beroepskracht te stationeren. Het wijkcentrum in de Kapelpolder heeft eigenlijk dezelfde functie als een jongeren centrum. Zonder beroepskracht gaal het eenvoudig niet. Het geld ontbreekt echter. Er is herhaal delijk orn een vaste kracht ge vraagd, maar de gemeente heeft er domweg geen geld voor". Veel te warm voor cultuur Vlaardingen „De mensen hebben zich de hele week verheugd op een weekeinde met mooi weer. Dan gaan 2e toqh niet naar de Vlaarding- sé musea en de Stadsgehoor zaal", zet- een medewerker van het theater aan de Schiedamseweg, terugblik kend op een weinig geslaag de- open dag. Ondanks de stralende zon kregen het stadsarchief en het muziek- museum van Ton Stolk wel veel drukte - te verwerken. Maar de meeste culturele in stellingen hadden hun deur -net zo goed dicht kunnen houden. Tijd voor kunst, heette het culturele gebeuren van za terdag, maar de meeste Vlaardingers waren wel wij zer. Die keken uit het raam en dachten: tijd voor strand. Zo kon het gebeuren dat het theaterduo Foreign Bodies 's middags op de Hoogstraat optrad, omdat er in de Stads gehoorzaal toch geen sterve ling kwam kijken. Al vuur spuwend en -vretend pro beerden zij het publiek te in teressen voor hun tweede voorstelling in het theater. En waarachtig, het lukte. Dat was niet zo vreemd. want zoals voorzitter Cees Romers van het centrum voor Vlaardings amateurto neel terecht zei: „Die twee zijn briljant," Directeur Marten Putman zat onder die tweede voor stelling van Foreign Bodies zachtjes te mopperen. „Je moet meedoen, maar voor ons heeft zo'n open dag toch geen enkele zin. Wij hebben niks te presenteren. De pro grammaboekjes komen bij de mensen in de bus en de aanvragen voor abonnemen ten komen vanzelf wel bin nen. Nou ja, vooruit maar..." Stadsarchivares Theo Poel stra had aanzienlijk minder reden om ontevreoen te zijn. In het archief werd om tien uur een expositie geopend met kunstwerken van Peter Dumas, waarbij het Consor tium Rotterdam tussen de archiefkasten een stukje middeleeuwse muziek weg gaf. Die gebeurtenis werd druk bezocht en zo bleef het de hele dag. ,,'t Doopt lek- ker", vond Poelstra. „Wij hebben honderden mensen binnen gehad." Het gezellige binnenplaatsje van het muziekmuseum van Ton Stolk. waar ahveer het Consortium Rotterdam speelde, stond 's middags bomvol. Maar daar was ook de meest opvallende opening van de dag. Kunstenares Annet Braad had zich voor de expositie Vertooning uit gedost als een soort Nikke len Nelis. Zij was behangen met muziekinstrumenten, die door de overige exposan ten werden losgeknipt en uitgedeeld onder het pu bliek. Het lawaai dat zij met die toeters en deksels maak ten had in de verte ook wel iets weg van middeleeuwse muziek. rH Vlaardingen Een 55-jarige Vlaardingse stond wel heel erg beteuterd te kijken toen zij in een supermarkt wilde afreke nen- Toen zij haar geldbeurs uit haar tas wilde halen bleek deze gestolen. In de beurs zat een bedrag van 135 gulden en enkele andere bescheiden. Een 24-jairge Vlaardingse mis te na een ritje met bus 56 haar zwart lederen schoudertas. Toen zij bij het station Vlaar- dingen-Oost wilde uitstappen bemerkte- zij de diefstal. Schiedam De Schiedamse politie heeft twee Amsterdam mers en een inwoner van Die- men aangehouden, die in de gemeente Schiedam ansicht kaarten voor een 'goed' doel aan de man trachtten te bren gen. De opbrengst van de kaarten, met daarop de oproep de zeehonden moord te beëin digen, verdween echter in ei gen portemonnee. De partij kaarten is in beslag genomen. recreatiegebied Lickebaert zullen ook de scholengmeen- schappen Westland-Zuid en professor Casimir en het be- Vlaardingen De route van buslijn 126 van West-Neder land is gewijzigd. De route tus- - sen Vlaardingen en Maassluis is verlegd naar een route via de Maassluisedijk, Ary Kop- Jaan, Dr- Wiardi Beekmann- singel, Marnixlaan, Burge meester Pruissingel en de Van der Driftstraat. De ontsluiting van het zuid westelijk gedeelte van Vlaar dingen wordt op deze manier aanmerkelijk verbeterd. Naast de industriegebieden en het jaardencentrum aan de Mar nixlaan veel profijt hebben van de.nieuwe route. Vanmorgen is met feestelijk vertoon de nieuwe route in ge bruik genomen. Na een ont vangst in de Marnixflat reden de genodigden de nieuwe rou te. Schiedam Door kortsluiting aan de ventilator is zondag mórgen rond elf uur een groot deel van het café Jock's Inn aan de Singel uitgebrand. Be woners van de Oosterstraat merkten de binnenbrand op en' alarmeerden de politie. De brandweer, die snel met twee wagens ter plekke was, kon niet voorkomen dat er veel «water- en rookschade ont stónd. Schiedam Een 18-jarige Schiedammer is zondagmiddag na de voetbalwedstrijd SVV Willem II door een groep sup porters van de Tilburgse club gemolesteerd. De jongen werd op de Spcrtlaan door zes kna pen van zijn fiets gesleurd en daarna getrapt en geslagen. De jongen wist uiteindelijk te vluchten, maar moest zijn fiets achterlaten. Hij heeft de fiets later niet meer teruggevonden. Jacques Herb torent boven de feestende menigte in de Lekstraat WD laat zich niet overtuigen Vlaardingen De Vlaardingse VVD gaat niet door de knieën voor burgemeester en wethouders, die beweren dat hun plan om de Schie damseweg open te houden een mil joen gulden aan subsidie kost. „Dat is niet aangetoond", schrijven de libera len in een nota over de verkeersproblematiek in de Oostwijk. Steeds duidelijker tekent zich een scheuring af in het college van PvdA en WD. De PvdA houdt wel vast aari afsluiting, In een korte reactie maakten burgemeester en wethouders het plan van WD'er Jan Bul- va om afsluiting van de Schiedamseweg te voorkomen met de grond gelijk. Uitvoering van dat voorstel zou tot verwarring leiden voor het verkeer, het effect zou onduidelijk zijn, er zouden tweehonderdduizend gulden extra kosten gemaakt moeten worden om de kruising Van Hogendorpïaan/Kesperweg te reconstrueren eh er zou een miljoen'gulden subsidie op de tocht komen te staan, De VVD veegt in haar nota al die argumenten van tafel. De bedoeling van de maatregelen op de Schiedamseweg is om het verkeersla waai omlaag te brengen. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu beloont dat met een miljoenensubsidie. „Als ons voorstel maar voor negentig procent werkt zijn de effecten positiever dan van het collegevoorstel", aldus de VVD-fractie. „Het levert dus ook dezelfde subsidie op." De libe ralen beweren dat het plan-Bulva zelfs min der kost. Volgens burgemeester en wethou ders moet er op de Schiedamseweg een bus baan worden aangelegd, -volgens de WD is dat niet nodig. „Goed, wij bieden geen honderd procent ga rantie, maar dat doet u ook niet", zo kaatst de VVD het balletje terug. Het feil dat afsluiting van de Schiedamseweg maar een noodmaat regel zou zijn totdat de zuidelijke randweg is aangelegd vindt de VVD een reden temeer om geen drastische maatregelen te nemen. De gemeenteraad beslist woensdag wie van de twee de sterkste argumenten heeft. a Schiedam Wat aanvankelijk een feestje leek te worden bij het café Corry Dick, tegenover de Buitensluis, bleek zaterdag uitgegroeid tot een braderie van Formaat. De Lekstraat telde zonovergoten kraampjes op het hele stuk tot aan de Heilig Hartkerk en de belangstelling was zo goed, dat het nieuwe wegdek meteen zijn kwaliteit en stevigheid kon bewijzen. Wel nu, er liggen nog geen putten in. Het was een feestelijke heropening van de Lek straat, waar het verkeer maandentang heeft moeten omrijden omdat er iets verderop aan de Del tad ijk (nu Havendijk gedoopt) en vervol gens aan de Rijnstraat het een en ander moest worden gedaan. Dat zelfde verkeer had overi gens een deel van de werkzaamheden in de hand gewerkt: de Lekstraat is altijd zo druk ge weest, dat het twee jaar geleden tot een uitbar sting kwam onder de bewoners: zij blokkeerden het wegdek. Dat was een belangrijke aanzet voor de gemeente om ernst te maken met de verbetering. Nu alles klaar is, zowel dijk als straat, wilden de Gorzenaren dat niet ongemerkt voorbij laten gaan. De gekozen straatsteen geeft de Lekstraat een boulevard-achtig tintje, waar het in de toe komst wat rustiger zal zijn en de kinderen ook meer speelruimte hebben gekregen door brede re trottoirs. De stemming zat er in de buurt dus al goed in en om dan nog een feest te houden, dat is maar een kleine stap. Terwijl op hef wegdek honderden bezoekers zich voortbewogen langs dé kraampjes, zaten veel bewoners op stoeltjes de taferelen te aan schouwen. Bij Corry Dick was de grootste massa op de been. Daar zong 's middags Jacques Herb, echt een zanger die het in een wijk ais de Gorzen goed doet. Veel mensen kweelden mee op zijn 'Méad- nuééééla' en arm aan arm stonden groepjes luisteraars mee te deinen. De rest van de stad lag er rustig bij. De Lekstraat was nog druk ker dan de Broersvest in de binnenstad. Alleen op de Koemarkt zaten alle terrasjes tjokvol. Maasdijk Is de ene kant van de Buitensluis nu geheel op Deltaniveau ge bracht, de Maasdijk langs het verlaten Gusto-terrein ligt daar nog onder. Maar ook daar komt verandering in. Het Alphense bedrijf Cultuurweg BV, dat al maandenlang in de Gorzen actief is, gaat hier vandaag verder om ook dit stuk Schiedam tegen hoog water te besehermen. Zo markeerde het feestje in de Lek straat zaterdag de afsluiting van de ene fase en de start van de volgende. Cultuurweg begint met de zuidzijde van de Maasdijk, dus langs Gusto. De noordelijke "rijbaan blijft open voor verkeer in beide richtingen. Die situatie blijft voortduren tot ongeveer 5 augustus. Tegen die tijd zal de nieuwe rijbaan op de zuidzijde zijn aange legd, eveneens voor verkeer in beide richtingen, en de noorde lijke rijstrook wordt dan definitief afgesloten. Halverwege deze maand wordt ook begonnen in de Nieuw-Ma- thenesserstraat tussen de Maasdijk en de Van Berckenrode- straat. Doorgaand verkeer wordt via de Gustoweg omgeleid. Parkeren wordt op dit stuk beperkt, op de Maasdijk zelfs hele maal onmogelijk. Dat blijft zo tot oktober. Het laatste stukje Schiedam, dat dan tenslotte nog op Deltahoog te moet worden gebracht, is tussen de Van Berckenrodestraat en de Van Deventerstraat en hier zal het werk plaatsvinden van maart tot oktober 1986. Terwijl de takelwagen stond te wachten werd er nog drif tig geboord aan het kunst werk. Vlaardingen „Ja mensen, allemaal éven komen kijken, éven erbij blijven, éven oplet ten, want straks wordt dat fan-tas-ti-sche kunstwerk ge plaatst." Voorzitter Pieter Oo- mens van de wijkvereniging Vettenoordsepolder (VOP) leek wel een kermisbaas, zoals hij zaterdag het publiek naar het plein voor het buurthuis probeerde te trekken. De plaatsing van de vijftien meter hoge, rode kolom liet meer dan een half uur op zich wachten, dus Oomens kon wel blijven praten- De VOP beleefde zaterdag het slot van de viering van het tienjarig bestaan. Het omhoog takelen van het kunstwerk van Johan Fekkes en Pieter Flgdor stond in het program ma vermeld als klap op de vuurpijl. Om twaalf uur zou het gebeuren en de zware ta kelwagen stond er klaar voor. Maar om half een stonden Fekkes en Figdor naast het buurthuis nog rustig te boren en te solderen aan hun artis tieke vondst en zij lieten zich niet opjagen door beheerder Piet Solleveld, die boos baste dat het „met die kunstenaars ook altijd hetzelfde is." De bestuurder van de hijs kraan zat ondertussen in de brandende zon te mopperen, dat zijn vrije zaterdag naar de knoppen ging. En dan kreeg hij ook nog eens woorden met de wijkagent, die de kraan een stukje opzij wilde hebben. Het busje van het muziekkorps, dat 's morgens de optocht van versierde fietsen door de wijk had begeleid, kon er niet door. Op het niet zo druk bezochte plein walmden de grills, tolde de draaimolen en puften de feestvierders. Oomens klaagde dat hij zelfs op deze laatste dag, die zo rustig had kunnen verlopen, hard had moeten werken. Vandalen sloopten 's nachts het pudium en dat moest 's morgens ten koste van veel zweet weer in elkaar getimmerd worden. „Mis schien dat ik het over een paar dagen leuk vind, maar voorlo pig heb ik het veel te druk om van het feest te genieten." En hup, daar ging hij weer het po dium op, om sportievelingen te interesseren voor een presta tieloop of om aan te kondigen dat hei kunstwerk er nu toch echt aankwam. Rond een uur ging het gevaar te in de takels. „En daar gaat- ie al. Ja hoor!", riep de voor zitter. Boven op de mast zit een kolom met groene, gele en rode lichtjes, die door een mi crofoontje verbonden is met het buurthuis. Hoe meer druk te in het buurthuis, hoe meer lichtjes er gaan branden. Een buurtbewoner gaf met een obsceen handgebaar aan wat het fallussymbool voor hem betekende: „Dat de gemeente, die ons altijd zo dwars zit, de pol op kan." Maassluis Als resultaat van een spontane samenwerking tussen de stichting Mini-Thea ter De Schuurkerk en het Na tionaal Sleepvaartmuseum in Maassluis zullen op dinsdag 4 en woensdag 5 juni twee films vertoond, waarin Spectaculaire bergingswerken te zien zijn. De films worden gehouden in het Schuurkerktheater en vóór of na kunnen de kijkers een bezoek brengen aan het Sleepvaartmuseum, De eerste film, 'Londen Valour', handelt over de berging van een ge strande tanker voor de haven van Genua in 1972, waardoor de haven geblokkeerd raakte. Deze film kreeg de bijnaam d,. 'bailetjesfïlm' omdat de ber gers voor het lichten van het gezonken schip miljoenen kunststof balletjes gebruikten. Een tweede film 'Betelgeuse' gaat over de berging van de in 1979 ontplofte tanker in Ban- try Bay in Ierland. Bij beide bergingswerkzaamheden wa ren veel bergers, stuurlui, bag geraars, lassers, slepers en dui kers betrokken. Een niet gering aantal van hen woonde of woont nog in Maas sluis. Eén van die duikers is Eef Hendriks, die twee jaar geleden de Maassluise duik school Aquatilis oprichtte. „Ik was in die tijd para-imdic di ver (duikdokler) bij Smit-Tak en begeleidde vooral de ande re duikers. De ramp met de Betelgeuse was het ergst. Het was in januari met veertig me ter ijskoud oceaanwater boven Ons. Er was een enorme scha de aan materiaal en milieu en verder vonden alle 52 opva renden de dood. Zij verbrand den levend want zij konden het schip niet op tijd verlaten. Wij hebben er anderhalf jaar gewerkt en niet altijd onder makkelijke omstandigheden. Eén van onze duikers is door een explosie daar omgekomen. We hebben deze klus in drie fasen moeten doen. Eerst werd het voorschip geborgen, daar na het middenschip en tenslot te het achterschip. Dit ber gingswerk is beschreven .in een boek van Peter Gerritse, die het de titel 'Berging van de eeuw' meegaf. En terecht denk ik. Bij de berging van de London Valour waren geluk kig geen slachtoffers, maar ook dat was een moeilijk kar wei, dat ongeveer twee jaar werk vergde", aldus Eef Hen driks. De filmvoorstellingen begin nen om 14.00 en 16.00 uur. Deze worden ingeleid door de heer G. Langelaar van het sleepvaartmuseum. Kaarten voor deze gecombineerde acti viteit zijn zowel in het sleep vaartmuseum als in het Schuurkerktheater verkrijg baar a /3,50. Schiedam Henk Oos- terveer, brandmeester bij de Schiedamse brand weer, is de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend. Hem werden de versierselen door bur gemeester Reinier Scheeres opgespeld. De 55-jarige Oosterveer heeft de brandweer inmiddels verlaten. Vlaardingen Op de Holy- singel in Vlaardingen ontstond een botsing tussen een motor rijder en een fietser. Een 83-ja- rige Vlaardinger stak plotse ling met zijn fiets de weg over- De motorrijder kon de man niet meer op tijd ontwijken. De bejaarde man is ter obser vatie in het Holy-ziekenhuis opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1