fr\ x 1 lüfflB 1U I mJÈm schiedamsckicourant Posthoorn studeert op breder beleid minima 9 1 I 1MWIM1 IPffft VLAAROINGS DAGBLAD \\Jl 1 I 111 I m iüi WATERWEG COURANT 'Opbouwwerk weer verder afgebroken' WD praat nog eens over politie KOE KAN 'T ZELF WEL li - mÊÊÊ- H HB HR Hl! ■II IBS woensdags juni ïgss KOV hekelt bezuiniging Extra geld voor uitbaggeren HOOGENDIJK: EERSTE VLAARDINGSE HARING Vereniging voor behoud van Sommelsdijksestraat Vlaardingen De katholieke onderwijs vakorganisatie (KOV) heeft met klem gepro testeerd tegen de plannen van de gemeente Vlaardingen óm te bezuinigen op de onderwijs begeleidingsdienst (OBD). „De kwaliteit van het onderwijs zal ernstig worden aangetast", be- weert bestuurslid H.W.C.M. Brinkman. De KOV vreest van de kortingen op de OBD- subsidies een 'enorme taak verzwaring voor de mensen in de schooi, die door een falend overheidsbeleid toch al steeds zwaarder worden belast'. De vakorganisatie wijst erop dat de werkgelegenheid bij de OBD wordt afgebroken. De hulp aan kinderen, die op school in de problemen drei gen te komen, wordt volgens het KOV tot een onaanvaard baar minimum teruggebracht Vlaardingen „We hebben al zoveel ingeleverd, meer dan alle andere sectoren in Vlaar dingen", klaagt het Stedelijk Instituut voor Samenlevings Opbouw (SISO) in een brief aan de gemeenteraad. Weer vertrekt er een opbouwwer ker— Tieke Verkerk en op nieuw wordt de vacature niet opgevuld. De zoveelste bezui niging. Het SISO ziet haar met veel moeite gemaakte werk plan in rook opgaan. Burgemeester en wethouder zijn niet ingegaan op het ver zoek van het SISO om de vaca ture te mogen vervullen. „Tot onze verbazing", zegt voorzit ter Aad Struijs. Hij knoopt er een somber relaas aan vast over de bezuinigingen in de laatste jaren. De consulent stadsvernieuwing, de opbouw werkers in Babberspolder, Vettenoordsepolder en Oost- wijk verdwenen. Van de vier bewonersdeskundigen Is er nog maar één over, die voor twintig uur per week werk heeft. Het afgeslankte op bouwwerk werd op 1 maart bij het Stedelijke Instituuton- dergebracht. Struijs: „Toen moesten we de armoede verde len." In het werkplan was na drukkelijk gesteld dat er geen extra bezuinigingen zouden komen. De gemeente trekt zich daar echter weinig van aan. „Nog voor het plan in werking treedt, wordt het al weer onderuit gehaald", aldus de verontwaardigde voorzit ter. Het SISO is niet van plan hele maal opnieuw te beginnen en zich weer allerlei verbeten ru zies met wijkverenigingen op de hals te halen. Schiedam Elf weken na de VVD-vergadering, waarop de Schiedamse hoofdinspecteur Rob Besseling een toespraak hield óver de politie-organisa- tïe,- komt VVD-kamerlid H.F. Dijkstal de Schiedamse libera len vertellen over bestrijding van de kléine criminaliteit. De VVD-afdeling interesseert zich daar nogal voor. Vorige keer werd een pleidooi gehou den voor een sterkere reserve pol itie, overigens ook toege spitst op de kleine en niet op de grote misdrijven. Dijkstal houdt zijn inleiding in wijkcentrum Nieuwland, maandagavond vanaf acht uur. Voor de Schiedamse poli- tiek is bet punt over de raads verkiezingen aardiger. Er is een bestuursvoorstel om daar aan mee te doen, dat zal wel aangenomen worden, maar er is ook een principiële kwestie: moEe^ kandidaten voor de. ge- meënteraad bij de vergadering zijn waarop de lijst wordt sa mengesteld? Inmiddels is bekend gewor den, dat VVD-fractieleider Gerard Verhuisdonk, na aan vankelijke twijfels, toch in de raad wil blijven. Wethouder Cor van Tilbórg staat boven dien niet te springen voor het lijsttrekkerschap. Hij vindt dat een lijsttrekker na de verkie zingen vrij moet zijn in het on derhandelen over de nieuwe coalitie. Zou Van Tilborg dat zelf doen, dan kan dat ervaren worden als een vechten voor zijn eigen baantje. 14 maatregelen als eerste aanzet Schiedam Wethouder Herman Posthoorn (sociale zaken) legt de gemeenteraad binnenkort 14 concrete voorstellen voor een plaatselijk minimabeleid voor. Hij vindt'dat de gemeente de rente, die betaald moet worden voor schuld sanering, voor haar rekening moet nemen, Verder gaan de voorstellen in op een regeling voor een stu diekostenvergoeding. voorlich ting over kwijtschelding van gemeentelijke tarieven, het verlagen van de kosten van nutsvoorzieningen en een wo ningisolatieproject dat via de Trechter moet lopen. Posthoorn zorgt met die sugge sties voor een eerste concreti sering van de denkbeelden, zoals die in de Schiedamse nota 'Mogelijkheden voor een minimabeleid' zijn neergelegd.' Het zal niet bij deze maatrege len mogen blijven, zegt hij in een interview in het partijblad van de plaatselijke PSP, De Rode Schie. Zo wordt ook een gedifferentieerd hondenbelas tingstelsel onder de loep geno men. In principe zegt hij te voelen voor het niet innen van onroerend-goedbelasting voor woningen onder 30.000 gulden, „We studeren ook nog op maatregelen om bepaalde con tributies, bijvoorbeeld biblio theek of zwembad, inkomen safhankelijk te maken. Je moet alleen oppassen dat zoiets niet stigmatiserend werkt. Uit keringsgerechtigden zijn zelf en terecht nogal huiverig om met een soort armenpasjo overal korting te krijgen," fi losofeert hij verder. Als een belangrijke poot van zijn minimabeleid noemt hij het 'oprekken van de algeme ne bijstandswet*. Hij zegt daar over: „Ons beleid is om het al gemeen vrij besteedbare deel van het inkomen door middel van het indi vidua iiserings- prtneipe omhoog te schroeven. Daarmee voeren we een risi codragend beleid dat de wet houder van financiën mij niet in dank afneemt. Als er name lijk gevallen zijn, waarbij het toekennen van een extra uit kering op grond van de bij standswet twijfelachtig is, dan nemen, wij bewust risico door die extra uitkering wel te ge ven, We lopen dan wel het ri sico om een jaar later van het ministerie te horen dat het niet kan. Daar gaan we dan weer over-in discussie en zo probeer je de grenzen van de bijstandswet te verleggen.1' Mazen Posthoorn geeft toe op dat punt de mazen van de wet af te tasten. In andere gevallen wil hij daarvan niet weten. Mogelijke burgerlijke onge hoorzaam heidsaeties van 2ijh kant doet hij af als 'uitgeslo ten', zoals hij ook geen goed woord over heeft voor ambte naren van de sociale dienst die weigeren de voordeursdelers- korting uit te voeren. De weihouder profileert zich in het interview als een be stuurder die weigert zijn nek uit te steken door een signaal naar Den Haag te geven dat hij niet langer mede-verant woordelijk voor het daar ge voerde beleid..„Dat zou een zinloos gebaar zijn. Ze weten in Den Haag precies waarmee ze bezig zijn. Dat heeft dus geen enkele zin."- Posthoorn denkt dat ongeveer 8 procent van de Schiedam mers, die in aanmerking ko men voor individuele huur subsidie, daarvan geen gebruik maken. Hij heeft daar ook een verklaring vöor. „Ik heb de stellige indruk, dat deze men sen bew.usl geen huursubsidie willen hébben, omdat ze .door de negatieve verhalen over af bouwing van de subsidiemoge-: Iijkheden er hun uitgavepa- troon niet op af willen stem men." Waarop de redactie van De Rode Schie de vraag aan scherpt: „Denkt u wérkelijk dat mensen die van een mini mumuitkering moeten rond komen. die de eindjes nauwe lijks aan elkaar kunnen kno pen, dat die mensen afzien van huursubsidie, omdat die vol gend jaar weieens minder zou kunnen zijn?" Posthoorn:,, Ja." Zie ook pagina 19 over het minimabeleid in Maassluis. Hoogstraat nog lang geen wandelstraat Vlaardingen „Ja, het lijkt hier de A 20 wel." Een snibbige winkelier ster vaart uit tegen de be stuurder van een zware vrachtwagen, die vergeefs probeert tussen bloembak ken, terrassen, uitstallin gen en borden over de Hoogstraat te laveren. Llikt niet; terug dan maar. Krijgt hij ook nog eens een scheldkanonnade van een boze nièvrouw met boodschappentas over zich heen. „Dit is toch een wandelstraat?" Ex-winkelier en CDA'er Chris van Roon kan er we) over uit zijn veL" springeh>~„Mag ik^pp_ de Hoogstraat gewoon mijn auto parkeren?", zo bracht hij een tijd je" geleden in décommissie ver keer: het balletje aan het rollen. ^Inspecteur Ruud Meijer, beduusd yan^z&veel pathos, antwoordde met een kort en vriendelijk knïk- je: sDoe daar dan eens als de don- dêë»wat aan", riep Van Roon, „Het begint met al die geparkeer- de;auto's zo langzamerhand net eerrechte straat te worden." Alleen voor tien uur 's morgens en 'tussen vijf er» zes mogen de winkels op de Hoogstraat bevoor raad. worden, maar die regel wordt met voeten getreden, zegt hoofdinspecteur Gijs Bierling. Hij weet er alles van, want hij wil óp een'zonnige vrije dag nog wei eens een kopje koffie gaan drin ken, op een terrasje aan de win kelstraat. „Maar de winkeliers moeten niet teveel zeggen", vindt Bierling. „Ik weet dat er volop gereden wordt, maar dat is óf be- Maassluis De Maassluise gemeenteraad ging gister avond slechts morrend ak koord mc-t een extra diet van 96.000 gulden om de buitenhaven uit geren. Ruim een jas den stelde de raad krediet beschikbaar van 90.800 gulden, maar tijdens de werkzaamheden bleek dat de rekening veel hoger zou uitvallen. Gisteravond werd de raad met die te genvaller geconfronteerd. Een bedrag van 96.200 gul den extra is nodig om het werk te kunnen afmaken. De eerste Hollandse Nieuwe kwam gisteravond de haring- stad Vlaardingen binnen, een etmaal nadat de allereerste in IJmuiden binnenkwam. Om tien voor tien. vlak voor het korte maar felle onweer, maakten twee V8 Turbo's van de Zand- voortse transportfirma Van de Veld de draai van de Vulcaan- weg naar de Koningin Wifhel- minahaven om voor de haring- handel en rokerij C.V.A. Hoog- endïjk Jzn. aan de Dogger straat hun vracht te lossen. Meteen ai stonden enkele vis handelaren voor hun neus. Een uurtje hadden de chauf feurs erover gedaan, van IJ muiden naar Hoogendijk. Met een nadat J. van Rijn. schipper van de Vlaardingen 142, een vangst van 40.000 kilo haring had afgeleverd om vervolgens meteen weer terug te gaan de Noordzee op, was het perso neel van Hoogendijk de vangst aan het verwerken. 'Opstropend' verkeer op in Hoogstraat. zorgend verkeer, of het zijn de .winkeliers zelf." In de mangel Tóch kunnen er rarè situaties ontstaan: een PTT-bug'e komt van het Liesveld de Hoogstraat inrijden, een vrachtwagen van de andere kant en dan moet één van de twee in z'n achteruit. Maar daar staan alweer auto's met draaiende motor. Opstropend verkeer, is de benaming die daar voor onder Vlaardingse ver- keersdeskundigen in zwang is, maar dan hebben ze het meestal over echte verkeersaders. En het winkelend publiek rit in de man gel. De ambtelijke verkeersgroep studeert op het probleem, - een orobleem is het. En de politie surveilleert, maar de agenten zullen nogal eens wat door de vingers zien, vertelt Bier ling. „Want die winkeliers moe ten toch ook hun brood verdie nen. Wij delen niet op grote schaal processen-verbaal, uit, maar wat niet is kan nog komen." Aan het parkeren op de Hoog-' straat kan de politie weinig doen. „In de borden zit nog een escape", vertelt verkeersambtenaar Rehê van ..der Hoek. „Er geldt wel. een inriiverbod, maar geen parkeer verbod. Als iemand zijn auto daar voor tien uur neerzet kan hij hem de hele dag laten staan." Vooral voor dat manco probeert de verkeersgroep een oplossing te vinden. Maar dat kan, weet Van der Hoek, nog wel tot augustus duren. „Daar zijn we voorlopig nog niet uit." Schiedam Bij secretaris Bob Meulendijk thuis vindt vólgende week de eerste ledenver gadering plaats van .de pas opgerichte Vereni ging tot behoud van de Sommelsdijksestraat. De bewoners scherpen hun actie tegen de ge meentelijke sloopplannen aan,'nu. in de omge ving al enkele woningen door de gemeente Schiedam zijn aangekocht. De 'Sommelsdijkers' hebben iemand uit de Kortlandstraat in Schie- dam-West uitgenodigd om de situatie te verge lijken. Ook hier wilde de gemeente -slopen. Maar de protesterende bewoners kregen uitein delijk hun zin. Dat laatste is in de Sommelsdijk sestraat in Schvedam-Zuid nog niet het geval. De bewoners vinden het onbestaanbaar, dat de gemeente goede huizen wil slopen voor een grasveldje. Op zijn minst moet daar een nieuw bestem mingsplan voor kómen, redeneren de bewo- riers.'die dan ook studeren op de beroepsmoge lijkheden. Voorts komen kwesties als onteige ning en leegstand ter sprake en een eventueel nieuw bouwkundig onderzoek, maar ook hoe er ingespeeld kan worden op de gemeentepolitiek, bijvoorbeeld rond de raadsverkiezingen. Op de eerste ledenvergadering komen uiter aard ook onderwerpen zoals de begroting, con tributie en donaties ter sprake. Bewoners en sympathisanten zijn welkom op de ledenverga dering, die donderdag. 13 juni om acht uur *s avonds plaatsvindt bij Bob Meulendijk aan de Sommelsdijksestraat 5. Behalve een bewoner van het geredde steegje aan de Kortlandstraat zijn ook opbouwwerker Armand van Puyvelde en advocate Cleton uitgenodigd. Vooral de WD zette vraagtekens achter de handelswijze van de ge meente. John Seheerstra: ,K red ietoverschrijd i ngen moeten zo snel mogelijk aan de commissies en aan de raad worden gemeld. Het college is aanspreek baar en verantwoordelijk voor de extra uigaven en we moeten met elkaar zien te voorkomen dat zo iets in de toekomst niet meer kan voorkomen." Joke van Rest (CDA): „We moeten kritisch blijven kijken naar de ramingen. Gelukkig is het een zeld zaamheid in deze gemeen te :dat er overschrijdingen zijn. We moeten die extra uitgaven tot een minimum beperken." Verantwoordelijk wethou der Izaak van der Knaap (CDA) had begrip voor de kritiek: „Met dit werk was het gewoon niet te over zien. Ik weet het, dit is niet het mooiste, voorstel dat iri de raad komt, maar het is gewoon niet anders. We zijn de laatste jaren in tensief bezig om extra uit gaven: tegen te gaan en de zaak in bedwang te hou den. Het staat buïteri kijf dat we' kritisch blijven op onze ramingen". Bij de melding 'koe in sloot' denken politie en brandweer altijd aan een ongelukje. Zo'n log rund waagt zich te dicht bij de slootkant en tjoept voorover, kan er niet meer uit en moet een handje geholpen worden. 't Zijn doorgaans leuke klussen voor agenten en brandweerlieden. Ook gisteren hadden zij geen klagen, 's Middags kwam de melding dat langs het dijklichaam voor rijksweg 19, achter tennispark Kethelhaghe in Schiedam-Woudhoek, een koe in de sloot was geraakt. Brandweer erop af. Publiek verzamelt zich rond de plek, waar de, koe verstoord om zich heen kijkt. Een brandweerman kleedt zich uit en gaat le water om de koe op te duwen, zijn collega houdt zich klaar om koebeest op de wal te trekken. Maar het rund is zo eigenwijs als een stier. Zij stapt zelf we! op het droge en schommelt de wei in. Zij had, geplaagd door de warmte, gewoon zin in een koele duik en had vast liever blijven liggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1