Vlaardingen krijgt nieuw politiebureau Bulva haalt weer bakzeil VLAARDiNGS DAGBLAD SCHiEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Feest rond sprookjes Piet past nieuw pak Gemeente mag wel aan werkgroep meedoen Miljoene trmg&t drie Sch tedammer» gearrstërd Politie stuit op grote partij marihuana 'Dan zien ze op koopavond alvast dat er markt is' Ministerie ambtelijk akkoord Vlaardingen .ruikt echt naar haring Fietsers komen toch droog aan Sint Joris komt half aan bezwaren tegemoet Derde prijs voor project Landstraat □WATERWEG VRIJDAG 7 JUNI 1985 Sprookjesachtige taferelen in de aula van scholengemeen schap Beneden Maas. De 8a- vinckschool was gisteren voor de viering van haar 35-jarig bestaan daar naar uitgeweken. Leraren, leerlrngen en ouders konden moeilijk anders, omdat het eigen onderkomen geruime tijd gele den door brand is verwoest. De feestvreugde was er niet min der om. De verschillende klassen hadden een eigen denkbeeldig land geadopteerd. De bedoeling was het wezen van dat land in een kort toneelstukje uit de doe ken te doen. De aanpak bleek prima te werken, want aüe kin deren konden op die manier hun fantasie de vrije ioop laten. Zwarte Piet een half jaartje abuis? Bezoekers van de Blauwe Brug keken er wel van op, toen zij hem gisteren het wijkcentrum van Schiedam-Noord zagen bin nenstappen. „Zeker de juni- Piet", veronderstelde iemand aan de bar. Maar het was geen vergissing. Zwarte Piet was aan een nieuw kostuum toe en dat hadden cursisten van de stich ting Huishoudelijke Voorlichting voor hem gemaakt. Piet kwam om te passen en was daarmee een blikvanger op de modeshow van de naaiclub. De show van zelfgemaakte kleding werd even onderbroken om Piet de gele genheid te gever pakketjes uit te delen. Want zijn zak had hij na tuurlijk meegenomen. ïindereentra zullen commissie boycotten Schiedam Dje werk groep Kindercentra Schie dam (WKS) en de stich ting Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) gaan de nieuwe adviescommissie van wethouder Hafkamp boycotten, die de kinder opvang in Schiedam wil gaan doorlichten om te zien of uitbreiding ge wenst is. De WKS en de SVO nemen geen zitting in deze commissie, hoewel Hafkamp plaats voor hen had ingeruimd, De twee organisaties vinden dat de noodzaak van uitbreiding m allerlei rapporten al genoeg is aangetoond. Praten in een nieuwe commissie levert in hun ogen mets op, maar on derlussen worden de wachtlij sten wel langer. De kindercentra en de vrou wenbeweging wijzen op de voorwaarde, die CDA. CPN en PSP/PPR stelden voor de in stelling van de nieuwe advies commissie. De oppositie wilde daar wel mee akkoord gaan, mits er vooraf extra geld voor de kinderopvang zou worden uitgetrokken. Dat werd echter afgewezen door PvdA en VVD. Daaruit concluderen WKS en SVO, dat de nieuwe adviescommissie er dus komt, terwijl de welzijnscommissie van Hafkamp daarover ver deeld is. De wachtlijsten moeten weg gewerkt warden, vinden de kindercentra en de vrouwen organisatie en niet door de fmanciele drempel te verho gen, maar door uitbreiding van de mogelijkheden tot kin deropvang m dagverblijven en peuterspeelzalen. De gemeente reageerde echter niet op aan vragen voor uitbreiding van Honki-Ponk en oprichting van peuterspeelzaal Pippeloentje. Niettemin komen er in Woud- hoek nog steeds huizen bij met jonge gezinnen, waarvan de ouders met willen accepteren dat er geen opvangmogelijkhe den 2ijn. Het argument van de gemeen te, dat de WKS niet alle belan gen behartigt, omdat kinder dagverblijf Kaïja er geen deel van intmaakf, wordt tegenge sproken. Katja 2at er eerst wel bij en werkte mee aan een on derzoek naar richtlijnen voor opvang. Wegens interne pro blemen trok Katja zich terug, hetgeen de WKS respecteerde Maar inmiddels heeft Katja te kennen gegeven weer in de WKS mee te willen draaien. Dat maakt de WKS meer ge schikt als permanent overle gorgaan dan een nieuwe ad viescommissie. zoals PvdA en VVD willen. Dat vindt de WKS zelf en de SVO beaamt dat. Zij hebben er geen be zwaar tegen, als de gemeente er zitting in neemt. Op deze manier draait men de rollen om. Overigens blijven de twee instellingen bereid om het de gemeentelijke afdeling cul tuur, sport en jeugd in septem ber van gedachten te wisselen over het advies, dat 1 novem ber aan de welzijnscom missie moet worden uitgebracht Schiedam Winkeliers van het Broersveld vinden het ver velend, dat met de opbouw van de vrijdagmarkt al wordt begonnen terwijl de koop avond op donderdag nog in volle gang is. Het neerzetten van de kramen wordt als hin derlijk ervaren: winkelend pu bliek moet uitkijken geen paai voor het hoofd te krijgen. „Kan dat nu niet na koop avond plaatsvinden?", zo luid de de wens van enkele mid denstanders deze week op de inspraakavond over het Broersveld. Maar de man, die verantwoordelijk ts voor het neerzetten van de weekmarkt, kwam met drie argumenten om dat niet te doen. Hij zei dat de mensen, die de markt neer zetten, ook vroeg naar huis "willen. Daarnaast voorziet hij klachten, als er 's avonds laat nog op straat gewerkt wordt omdat dat onvermijdelijk met enig rumoer gepaard gaat en de bewoners dat dan als over last zouden ervaren. Maar tot slot had hij een heel origineel •motief: „Als wij al gedurende de koopavond de kramen gaan neerzetten, ervaren de mensen dat als een geheugensteuntje. Dan zien ze tenminste alvast dat er de dag erna markt is. Dan denken ze: o ja, da's waar. Als we het niet doen, vergeten ze vrijdag te-komen." fel» V .X i Vlaardingen Waarschijnlijk m het begin van de jaren ne gentig krijgt Vlaardingen een nieuw politiebureau. Het mi- Schiedam/Maassluis Pen delaars, die Ike dag van Schiedam of Maassluis naar Vlaardingen gaan, beelden het zich niet m. De lucht is gewoon onmiskenbaar: Vlaardingen ruikt werkelijk naar haring. Het valt het meest op als je de Haringstad binnenkomt. Na een tijdje went het wel, maar de trek in Hollandse Nieuwe gaat niet weg. Het is wel een merkwaardige manier om als stad reclame voor je prod uk - ten te maken. Milieubeheer Rijnmond heeft nog geen klachten geregistreerd. msterie van binnenlandse za ken, dat daarvoor de nodige fi nanciële middelen beschikbaar moet stellen, heeft op ambte lijk niveau althans positief ge reageerd op een verzoek daar toe van het Vlaardingse colle ge van B en W. Vlaardingen heeft in het midden gelaten of een nieuw onderkomen voor het korps cp dezelfde plaats als het huidige moet worden gebouwd Merkwaardig, genoeg deed commissaris A. Spel die mede deling gisteren tijdens een feestelijke bijeenkomst waarbij de verbouwing en uitbreiding van het bureau werd gevierd. In anderhalf jaar tijd is voor een bedrag van rond een mil joen gulden een uitbreiding van het bureau op de binnen plaats gerealiseerd. Ook het hoofdgebouw heeft een meta morfose ondergaan. Aan de operatie lagen vier hoofdredenen ten grondslag, betoogde Spel, vlak voor het moment dat burgemeester Fred van Lier in een hoog werker klom om als officiële openingshandeling een opval lend geschilderde pohtie-paal te onthullen, De politie had acuut gebrek aan oppervlakte, er was spra ke van achterstallig onder houd, de veranderde inzichten ten aanzien van de politietaak maakten een andere ruimtelij ke indeling nodig en nieuw bouw zat er op korte termijn niet in. In zijn toespraakje benadrukte Van Lier de taakverzwaring van de politie die volgens hem nu al voelbaar is en in de toe komst nog meer druk op het korps zal leggen. „Wat speelt er allemaal niet?", vroeg hij zich hardop af. „We hebben de aftopping van de salarissen, er wordt aan de onregelmatig heidstoeslag getornd en de ar beidstijdverkorting zal maar voor de helft in nieuwe banen worden omgezet." Hij conclu deerde dat het dan zaak is op z'n minst de werkruimten zo optimaal mogelijk te laten zijn. Van Lier waarschuwde er voor alert te blijven op de ont wikkelingen bij het ministerie. „We moeten er op bedacht zijn dat het rijk misschien toch weer een ontsnappingsroute heeft waardoor de nieuwbouw toch weer in de ijskast ver dwijnt." Hoewel er voor zo'n miljoer gulden aan het bureau is ver spijkerd, zei Spel te beseffen dat de situatie nog niet opti maal is. „De toegankelijkheid voor invaliden is nog steeds slecht en het cellencomplex is sterk verouderd." Voor twee andere problemen zal de poli tie binnenkort een kredietaan vraag bij de gemeenteraad de poneren: de meidkamer en de ruimte van de wachtcomman dant moeten worden verbe terd. Schiedam/Vlaardingen „Heeft het hier zo geregend-1" Gek, wij hebben nog geen druppeltje gehad. Wij zagen wel een donkere lucht aan ons voorbijtrekken, maar die ging de kant van Oversehie op. Ge lukkig maar. Wn zaten net midden in de polder en dat is geen plek om zo'n onweer op je hoofd te krijgen." Met dit soort reacties kwamen de deelnemers aan de avond- fietsvierdaagse gisteravond thuis. Sommigen hadden er 35 kilometer op zitten, na een fraaie route door Vlaardingen, de Lickebaert, Maassluis en Schipluiden, en zij waren ver baasd bij terugkomst de stra ten in Schiedam zo nat te zien. Vanavond is de slotrit. Een Vlaardingse politieman die betrokken was bij de actie, bij de grote partij marihuana. Vlaardingen - De Vlaardingse politie heeft gisterochtend bij een inval in een pand aan de Energieweg een partij marihu ana van 3300 kilo in beslag ge nomen. Er werden daarbij aanvankelijk twee Schiedam mers gearresteerd. Later op de dag heeft de pohtie nog een Schiedammer ingerekend. Of de drugssmokkel daarmee vol ledig is opgelost, wilde de poli tie vanmorgen in verband met een nader gecombineerd re cherche onderzoek niet zeg gen. Ook over de identiteit van de daders wilde woord voerder en hoofdinspecteur Bierling om dezelfde reden niets kwijt. De drugs vertegen woordigen een marktwaarde van rond 15 miljoen gulden. De actie werd samen met de douane-recherche Rotterdam uitgevoerd Het was ook de douane die het Vlaardingse korps had getipt dat de mari huana waarschijnlijk ergens in de stad verstopt moest zijn. Hei spoor leidde uiteindelijk naar het pand aan de Energie weg Daar werden twintig houten kratten afkomstig uit Nigeria aangetroffen. De mart- huana zat daarin verstopt. De kratten waren weggemoffeld achter een hoeveelheid alumi nium- en koperschroot. Ongeveer een kwartier na het begin van de actie werd een helikopter ingezet, omdat de politie de personenauto's moest opsporen waarmee de verraste Schiedammers zich ij lings uit de voeten hadden ge maakt. Die operatie leidde tot het beoogde resultaat. WD-pïan Schiedamseweg in prullebak Vlaardingen Alle moeite die VVD'er Jan Bulva zich heeft getroost om de Schiedamseweg open te houden bleek gisteravond vergeefs. Behalve SGP en RPF steunde geen enkele partij in de Vlaardingse gemeen teraad het voorstel van de liberaal. Waterweg krijgt drie van dc zeven bestuursleden Sc b i edam VI a ardi ngen- /Maassluis De drie Water- wegsteden krijgen meer stem recht in het Sint Joris Gast huis. Het bestuur van dit alge meen psychiatrisch instituut in Delft heeft besloten dat Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis met ingang van 1 novem ber drie van de zeven be stuursleden mogen aanwijzen Volgens algemeen directeur drs. C.Th.A M. van Huyge- voort worden de statuten op die manier aangepast aan de wensen, zoals de drie colleges van B en W die formuleerden. Ook het Intergemeentelijk Overlegorgaan Gezondheids zorg van de drie Waterwegste den is dat van mening. Voor zitter van het IOG is de Schie- damse wethouder Luub Haf kamp Hij adviseert de drie colleges mei de concept-statu ten van Sint Joris in te stem men. Dat betekent, dat de drie colle ges van B en W hun eisen niet al te streng hebben gesteld. In de welzijnscommissies en ook onder professionele werkers in de geestelijke gezondheidszorg bestond heel wat meer kritiek op de aanvankelijke statuten van Sint Joris. Als de psychia trische inrichting daar nu aan voorbij gaat, komt dat vooral omdat de drie colleges niet al die kritiek hebben doorge speeld. Een adder onder het gras is dat van de drie bestuursleden, die Waterweg mag aanwijzen, er twee slechts op aanbeveling van het Sint Joris-bestuur mo gen komen. Bovendien krijgen de Waterweggemeenten geen benoemingsrecht. Dat blijft voorbehouden aan de gemeen teraad van Delft, ook ten aan zien van de Waterweg-kandi daten. Symposium Het verwijt van de drie Wa terwegsteden, dat het Regio naal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg een ondemocratische structuur heeft, leidt er na enkele maan den toe dat de structuur van het RIAGG gewijzigd wordt. De reorganisatie is rond. het aantal formatieplaatsen is uit gebreid en gekozen is voor een model dat lijkt op een raad van bestuur. Vrijdagmiddag 14 juni is er in het nieuwe RIAGG-gebouw aan de Westhavenkade in Vlaardingen een landelijk symposium over deze vorm van geestelijke gezondheids zorg. ,,'t Is om te janken wat er nou gebeurt", zei zijn partijgenoot Wessel van 't Hoen rond mid dernacht met een zuur lachje om de mond. Chris van Roon (CDA) moet een vooruitziende blik hebben gehad toen hij aan het begin van de avond zei. „De VVD kruipt wel weer in zijn schulp, zoals altijd Het met veel moeite tussen PvdA- en WD-weihouders bereikte compromis geen hele, maar een halve afsluiting van de Schiedamseweg werd uiteindelijk aangenomen Het debat had voor de VVD nog veel slechter kunnen aflo pen Want toen de socialisten merkten dat de VVD met een eigen voorstel kwam chtten zij zich ook niet meer aan'de afspraken gebonden „Afslui ten van de Schiedamseweg is gewoon de beste oplossing", zei Willem Kwakkelstein De PvdA vond het al pijnlijk ge noeg dat zij met het compro mis had moeten instemmen „Maar nou komt Bulva plotse ling als een duveltje uit een doosje met weer een ander pJan", zei Willem Kwakkel- stem Hij vond het niet eens een goed plan „Het is een iege dop." Het 'onheil' van afsluiting van de Schiedamseweg wist de VVD uiteindelijk toch ie voor komen door. toen haar eigen voorstel eenmaal was verwor pen, m meerderheid de coali tie te steunen. De PvdA toon de zich daaiop ook inschikke lijk en liet dc afsluiting vallen „Maar een aantal leden van mijn fractie heeft daar grote moeite mee", zei PvdA-leider Kees van der Windt De raad besloot verder nog eens te denken over beveili ging van de kruising van Schiedamsedijk en Julianastn- gel, die na de maatregelen bij NS-station Vlaardingen-Oost veel meer verkeer te verwer ken krijgt. Een motie van SP'er Remi Poppe om het voetgangers gemakkelijker te maken de drukke Schiedamse weg over te steken werd door burgemeester en wethouders vvergenomen. Den Haag Vlaardingen heeft met het project voor 28 woon-werkhuizen aan de Landstraat de derde plaats in de wacht gesleept bij de stads- vernieuwingsprijs voor Zuid- Hoiiand, De aanmoedigings prijs van vijfduizend gulden is overhandigd aan de toekomsti ge bewoners van het complex, waarvoor vandaag de eerste >aal werd geslagen. De prijzen werden gistermid dag in het provinciehuis uitge reikt door commissaris van de koningin mr Schelto Patijn. Experimenten in de Haagse Transvaalwijk en in Enschede waren de winnaars van de eerste stadsvernieuwingsprijs, die voortaan elke twee jaar wordt uitgeloofd. Een exposi tie van de bekroonde inzen dingen is tot 13 juni in het pro vinciehuis in Den HaagC.ce zien. s .ft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1