Financiële situatie bij SSSW onduidelijk Directeur Sint Joris ziek thuis Psychiatrisch ziekenhuis van de haan Praten met huisbaas Gemeente vindt Jenaplanschool niet bij* zonder VIAAI0UGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT '«ssé Directie wordt onder de loupe g enomen Inbraken Geesje van Urk groet Van Lier Ministerie: ,Plan is achterhaald en ouderwets' Meer werklozen Alvast bouwen in Schienoko Kinderen zijn de dupe 337Klijnwoningen worden opgeknapt Rolbrug voor auto's dicht CDA is tegen Church ril weg CJV-kampen in Eerbeek □WAÏÏRWÏG WOENSDAG 19 JUNI 1985 Schiedam De fracties van D'66, CPN en PSP/PPR, toch al ontevreden omdat Ben W hun schriftelijke vragen niet beant woord hebben, zien hun wan trouwen alleen maar groeien. De gemeente Schiedam treedt vol gens hen laks en veel te soepel op tegen de stichting Samenwer kende Schiedamse Woningcor poraties (SSSW). „Het drama wordt steeds groter", zei D'66-raadslïd Adri Reijnhout in de gemeenteraad pathetisch. „Het lijkt wel of die drie S'en van SSSW staan voor sex, spanning en sensatie." De gemeenteraad heeft besloten voor sommige woningcomplexen grond over te dragen en uit te ge ven aan de SSSW, hoewel daar aanvankelijk van afgezien was wegens de onduidelijke financië le situatie bij sommige corporaties (met name Volkshuisvesting). Het 'verbijsterde de fracties van klein links, dat de transacties nu ineens wei kunnen plaatsvinden, zonder dat er meer inzicht in de financiën van de SSSW bestaat „Alsje niet weet of de bouwvere nigingen het betalen kunnen, doe je dat toch niet?" zei Reijnhout Hij wilde het voorstel van B en W van, de raadsagenda afgevoerd zien. PvdA'er Wim Oomen redeneer de. precies omgekeerd. „Wat Reijnhout zegt is voor ons nu juist een reden om het wel te doen." Oomen betoogde dat, als een corporatie financieel aan de grond komt te zitten, de gemeen te dan niet de schuld mag krijgen. Het- financiële inzicht bij de SSSW mag volgens hem niet ver doezeld worden door onduide lijkheid, of de gemeente nu wel of niet grond overdraagt Burgemeester Scheeres was het metlOomen eens. Als je duide lijkheid wilt moetje juist dit be sluit nemen", zo probeerde hij klein links over te halen. Daar naast was er volgens Scheeres druk vanuit het ministerie om met de transacties op te schieten. Oomen: „Reijnhout doet het voorkomen alsof zijn fractie de enige is, die zich zorgen maakt over de SSSW." Reijnhout „Wij kleintjes zijn in ieder geval de enigen, die het la ten merken." Oomen: „Binnenskamers is er ook Veel politieke activiteit" Daarna ontwikkelde zich een dis cussie waarbij Reijnhout Oomen demagogie en onverantwoorde politiek verweet „Je moet weten wat de positie van de SSSW is. Het is laf om een rekening te stu ren en dan te zeggen: we zien wel watervan komt" Volgens burgemeester Scheeres ging Reijnhout er te stellig van uit dat de SSSW niet kan beta len. Maar Scheeres op zijn beurt kon niet aannemelijk maken, dat de SSSW het wèl kan, Scheeres wist evenmin uit te leggen, waar om twee miljoen gulden rente niet in het raadsvoorstel aan de Vereniging Volkshuisvesting wordt doorberekend. 0TS-' Delft De algemeen direc teur van het Sint Joris Gast huis, drs. C.Th.A.M, van Huygevoort, is om gezond heidsredenen sinds het begin van deze maand niet meer werkzaam in het ziekenhuis. Zijn taak wordt waargeno men door medisch directeur D.H.J. van Buren. Volgens Van Buren ziet het er naar uit dat Van Huyge voort geruime tijd, misschien zelfs voor altijd, zijn functie heeft neergelegd. Van een eventueel conflict binnen de directie, dat vanuit het zie kenhuis wordt genoemd als reden voor de afwezigheid van de algemeen directeur, Is volgens hem niets bekend. Ook Van Huygevoort zelf zegt dat er ten aanzien van het beleid geen enkel pro bleem bestaat. Van Huygevoort werd in 1931 bij het psychiatrisch zie kenhuis aangesteld. Twee jaar geleden werd hij al eens in een ziekenhuis opgeno men, „Laatst was ik in Lei den voor controle. De specia list adviseerde mij toen om tot september niets te doen. Ik hoop dat ik daarna weer kan beginnen, ik wil niets liever dan dat. Maar ik word binnenkort 60, dus nu met VUT,, gaan is misschien toch verstandiger. Ik moet in ie der geval, afwachten hoe het medisch advies in september luidt", aldus Van Huyge voort, die vandaag met va kantie gaat. Vorige week kregen de 600 personeelsleden van het Sint Joris Gasthuis, tegelijk met hun loonstrookje, een schrij ven waarin de afwezigheid van Van Huygevoort werd verklaard. Daarin stond bo vendien dat in de nu ontsta ne interim-periode door de directie wordt uitgezocht of er, met het oog op de toe komst, veranderingen moe ten plaatsvinden. Immers, onlangs werden in het Wa terweggebied twee depen dances van het Gasthuis geo pend: een dagkliniek in Schiedam en een polikliniek in Vlaardingen. Om bij die mogelijke reorga nisatie te helpen is een Am sterdams organisatiebureau ingeschakeld. Van Buren: „Ér wordt nu bekeken of de huidige structuur gehand haafd kan blijven, of dat we de leiding op een andere ma nier moeten samenstellen." Volgens Van Buren vindt er op dit moment overleg plaats met de ondernemingsraad van bet Gasthuis. Die be raadt zich op een advies aan de leiding, mede met het oog op een mogelijk definitief vertrek van Van Huyge voort. Drs. C.Th.A.M. van Huy gevoort. Vlaardingen Uit drie auto's in Holy-Zuid is gisteren de radio apparatuur gestolen. De portier ruiten van de auto's, die gepar keerd stonden op de Eksterlaan en de Zwaluwenlaan, werden vernield. De waarde van de buit was ruim drieduizend gulden. Er was ongeveer zeshonderd gulden breekschade. De,. 29-jarige bewoner van een huis aan de Lepelaarsingel mist sinds gistermiddag een video-re corder, sieraden en een paar giro betaalkaarten. De voordeur werd opgebroken. De dief haalde het héle huis overhoop. I Op de Geesje van Urk ging enkele weken geleden ook het haringseizoen van start. Het Nationaal Visbureau ont vouwde de plannen voor de Scheveningse vlaggetjesdag en ging in op de verwachtingen over de kwaliteit van de groene haring. B Vlaardingen Het Nationaal Visbureau brengt dit jaar behalve B aan Bremerhaven, Delfzijl, Urk, Amsterdam en Umuiden ook een S 'haringgroet' aan Vlaardingen. Vrijdag keert de 56-jarige twee- master Geesje van Urk terug van een vaart naar Duitsland. Op de haringlogger aan de Westhavenkade zal het Nationaal Vis- bureau onder andere burgemeester Fred van Lier en Rijnmond- voorzitter André van der Louw begroeten. De haringmeisjes zul- ien het gezelschap genodigden tractoren op Hollandse Nieuwe en oudejenever. Schiedam De vestiging van een algemeen psychiatrisch zie kenhuis (APZ) in Schiedam is onwaarschijnlijk geworden. Ambtenaren van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zullen staatssecretaris drs. Joop van der Heijden advise ren afwijzend te beschikken op de gezamenlijke aanvraag van het Sint Joris Gasthuis in Delft en de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Volgens een woordvoerster van de af deling planning psychiatric van het ministerie is het plan „achterhaald en eigenlijk gewoon ouderwets". De aan vraag van Sint Joris en de drie Water weggemeenten dateert van 1982 en is destijds niet werkelijk gebaseerd opeen behoeftebepaling, vinden Van der Reij- dens adviseurs, Deze ontwikkeling op het-ministerie in Leidschendam is informeel al wel be kend bij Sint Joris, maar in het Water weggebied komt het bericht als een verrassing. Vrijdagmiddag nog zei de Vlaardingse burgemeester Fred van Lier: „Wij moeten dat APZ binnenha len." Van Liers conclusie stond haaks op wat andere sprekers op een symposium over psychiatrie hadden uiteengezet, namelijk dat er meer geld naar het Re gionale Instituut Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg toe moet vloeien, ten koste van een APZ. Grootschalig Volgens de afdeling planning psychia trie in Leidschendam moet Sint Joris eerst maar eens kijken, hoe de ontwik kelingen zullen zijn rond het pas geo pende dagverblijf in Schiedam en de nieuwe polikliniek in Vlaardingen, die vertraagd op 1 juli opengaat. De woordvoerster van het ministerie vindt het plan voor een APZ te groot schalig: „Wij hebben Sint Joris aange raden om te zien, of het op een kleiner leest geschoeid kan worden. Tot die tijd gaan wij ervan uit, dat Sint Joris ver antwoordelijk blijft voor het dagver blijf en de polikliniek, want die mogen niet op losse schroeven komen te staan." Volgens psychiater Hans Hester van het Schielandziekenhuis in Schiedam ligt een negatief besluit van Van der Reijden in de lijn der verwachtingen. Hij verwacht dat de drie gemeenten en Sint Joris nu hun 'schaduwplan' kracht bij gaan zetten: de totstandkoming van een multi-functionele eenheid (MFE). Een dergelijke eenheid is kleiner van opzet dan een APZ. Maar ook een MFE zou tot gevolg hebben, dat de psychia trische afdeling van het algemeen zie kenhuis (PAAZ) Schidand verdwijnt De 54 psychiatrische bedden gaan dan van Sehieland over naar het MFE. De PAAZ is daar niet gelukkig mee, om dat de psychiatrie dan nagenoeg geheel uit een gewoon ziekenhuis verdwijnt „Een scheiding van lichaam en geest", aldus Hester. Waterweg De werkloosheid in het gebied Nieuwe Water weg-Noord is de afgelopen maand gestegen met 4i men sen. Bij de mannen was er weliswaar een daling van 20, maar bij de vrouwen steeg de werkloosheid onverwacht boog met 61. In de maand mei lieten zich 898 mensen in schrijven, terwijl het aantal uitschrivingen 857 bedroeg. De werkloosheid onder de bouwvakkers daalt steeds ver der. Vorige maand stonden nog 610 werkzoekenden inge schreven, momenteel zijn dat er 599. Onder het metaaiperso- neel steeg de werkloosheid met tien mensen. Ook onder het handelspersoneel steeg het aantal werklozen, terwijl on der het kantoorpseroneeï eveneens meer mensen zonder baan kwamen. Het aantal vacatures is in mei weer toegenomen. Er is mo menteel vooral een grote vraag naar hts'ers en mts'ers. Het aanbod van ingeschreven hts'ers en mts'ers bij het ar beidsbureau Nieuwe Water weg-Noord is uiterst gering. Daarom wil het arbeidsbureau in contact komen met mensen die de studie niet hebben afge maakt om via her- en bijscho ling toch aan een baan te ko men. Mensen die interesse hebben kunnen contact opne men met mevrouw C.P. Phi lips, tel. 010-70.53.00, toestel 123 of 124. Era Bouw: 79 koopwoningen Schiedam Vooruitlopend op de vaststelling van een bestem mingsplan willen burgemeester en wethouders van Schiedam het de projectontwikkelaar Era Bouw vast mogelijk maken 79 koopwoningen te bouwen in de Brandersbuurt. Het gaat hier om de tweede fase voor Schienoko. Voor een plan in de eerste fase wordt al geruime tijd geadver teerd, maar de bouw laat nog al tijd op zich wachten. Om het Era alvast mogelijk te maken tot de uitvoering van haar plan over te gaan willen B en "W het openbaar lichaam Rijnmond vragen om toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Deze artikel-19-proce- dure maakt het mogelijk ai te bouwen, voordat het nieuwe be stemmingsplan definitief is. Vlaardingen Echt druk was Kgt nog niet op het spreekuur, i$aar de projektgroep voor de KKnwoningen verwacht wel c£ru de betrokken bewoners vqnv zich laten horen. De 337 EQijhwoningen staan rond de Johan de Wittstraat en de Bchimmelpenninckstraat: een defel van de Babberspolder (Jus. De woningen zijn tochtig, vochtig, grauw en grijs en na eenj jarenlange stortvloed van klaehten is nu ook de huisbaas éry&n overtuigd dat er iets moet gebeuren. De huisbaas is in'dit geval de gemeente. Met een afvaardiging van de bewoners en architectenbu reau Geluk en Treurniet werd een omvangrijk opknapplan opgesteldHet is nu zaak dat odk de overige bewoners zich daarmee akkoord verklaren. Deze week werd in alle Klijn woningen het informatieboek je, bezorgd. In dat boekje kun nen de bewoners precies zien Wat er met hun huizen gaat gebeuren. Er. komtin ieder geval een nieuwe, dubbelwandige, gevel- bedekking. Ramen worden vergroot 'en van dubbel glas' voorzien, schoorstenen en ven- tilatiepijpen, rioleringen, bal- conhekjes worden vervangen en in de woningen worden keukens en vensterbanken on derhanden genomen. Huurverhoging De finaciele consequenties van deze metamorfose komen voor een deel ten laste van de huur ders. Alles wat namelijk onder- het kopje 'Isolatie' kan worden gezet, kan formeel als woning verbetering worden aange merkt. De huurverhoging zal echter nooit hoger zijn 26 gul den. Wat onder het kopje 'Achterstallig onderhoud' valt komt uiteraard voor rekening van de huisbaas. De gemeente gaat bij $e rijksoverheid aan kloppen voor enige tegemoet koming, De bewoners krijgen een vergoeding van 550 gul den om gordijnen en vloerbe dekking aan te passen. De verstrekte informatie lijkt volledig, maar als je, zelf in de Klijnwoningen woont, zijn wat nadere gegevens misschien wel nodig- Het leek de projekt groep dan ook dienstig drie spreekuren voor bewoners op te zetten. Vanavond van 19.00 tot 22.00 uur is de laatste. Daarna kunnen de huurders zich met een voorgestencilde accoordverklaring aansluiten bij de voorstanders. Als 70 pro cent van de bewoners akkoord is, wordt in het voorjaar van 1986 een begin gemaakt met de opknapbeurt. Schiedam De Rolbrug over de Schiegaat definitief'dicht voor auto verkeer. Er komen paaltjes op de weg te staan, die overigens door poli tie, brandweer en GGD weggenomen kunnen worden. Motorrijders mogen nog wel van de brug bij het woonwagenkamp gebruikmaken. Vooral voor fietsers via de Midden-Delflandroute is het traject via de Rolbrug nu aantrekkelijk geworden. Watersportvereniging De Schie lanceerde enkele maanden geleden het idee de Rolbrug te verwijde ren, maar vanwege het belang voor de fietsrecreatie is de gemeente hier niet op ingegaan. ADVERTENTIE Vlaardingen Onnodige vertraging, ten nadele van de kin- te nemen in het Vlaardings scholenplan voor 1986. „Die deren. Zo zien Willy Hekkenberg en Jan Sluis het besluit van school komt er tochdat weten ze. Wij willen voor onze kin- B en W om 'hun' basisschool voor Jenaplanonderwijs niet op deren iets anders dan de grauwe middelmaat" Is de Jenaplanschool wel of niet bijzonder? Dat is volgens de stich ting ter bevordering van neutraal bijzonder onderwijs in Vlaardin gen de hamvraag in het menings verschil met de gemeente. Om een bijzondere school te stichten zijn vijftig aanmeldingen van kinderen in de leeftijd van vier tot zeven jaar nodig, voor een openbare school moeten dat er zestig zijn. De stichting heeft er 52. Dat is te weinig, zegt de ge meente, want de school is niet op levensbeschouwelijke leest ge schoeid. „Je moet blijkbaar christelijk zijn om voor het etiket 'bijzonder' in aanmerking te komen", Zegt Jan Sluis. Ten onrechte, vindt bij. „De Jenaplanschool, die wij wil len stichten, is wel degelijk heel bijzonder. Uniek door het klein schalige karakter en de betrok kenheid van de ouders, Bij een andere school mag je je kinderen tot de voordeur brengen en dan is je inbreng afgelopen." Bij de Kleuterkeet, de enige school die de stichting in beheer heeft, kunnen de ouders komen en gaan en actief aan de lessen deelnemen. Maar met de Invoe ring van de wet op het basison derwijs behoren kleuterscholen tot het verleden. „Het zou te gek zijn als zo'n school zou verdwij nen", dachten de ouders en zij kwamen op het idee om eenzelf de soort basisschool op te richten. Dat bijna honderd ouderparen het Initiatief steunen, is volgens Willy Hekkenberg tekenend voor hun motivatie. „Wij kunnen niet eens zekerheid geven." Met de afwijzing van burgemees ter en wethouders zien stichtipg en ouders hun plan om in 1986 de school te openen in rook opgaan. Of de gemeenteraad zou nog an ders moeten beslissen. Maar hoe het besluit ook uitvalt, de ouders zijn allerminst van plan om de moed op te geven, weet Willy Hekkenberg. „Door dat gehakke tak worden alleen de kinderen de dupe. Die moeten twee jaar op een andere school worden onder gebracht Maar wij komen vol gend jaar gewoon met een nieu we aanvraag." Schiedam Het is langgeleden dat er in de gemeenteraad van Schie dam gediscussieerd werd over een nieuwe straatnaam. In de jaren ze ven tig verzette PvdA'er Ruurd van der Veer zich nog wel eens tegen het vernoemen van straten naar personen. En ook hebben feministen wel eens gepleit voor het vernoemen van straten in Woudhoek naar pioniers in de emancipatiebeweging. Maar dan waren, dat principek westies.. Deze keer is hei CDA opgesprongen, om een formeel verkeerstech nisch puntje. Het weggedeelte tussen de MozartJaan en de Willem An- driessenlaan in Groenoord krijgt de naam Churchülweg. Dat besluit heeft de gemeenteraad nu genomen. Het CDA deed een vergeefse pon ging om het. dertig meter lange stukje voet- en fietspad "Willem An~ driessenlaan gedoopt te krijgen. „Omdat het in het verlengde hiervan - ligt", redeneerde CD A'er Wout van Haften. Maar via een briljante doch onnavolgbare uiteenzetting wist wethou der Zijdeveld te beredeneren, dat het weggedeelte meer bij de Chur chill weg hoort „Anders krijg je twee Willem Andriessenlanen paral lel aan elkaar," was zijn bewijs uit het ongerijmde. Toch bleef het CDA tegen. Vlaardingen De CJV heeft ook voor dit jaar weer een aantal jeugdkampen in petto. Als van ouds strijken de jongeren neer op deHerminahoeve in Eerbeek. De jeugdkampen zijn bedoeld voor jongeren van 8 tot 17 jaar. Zij kunnen er, uitgesmeerd over zes weken, voor een week terecht in de periode 6 juli tot 17 augustus. Alleen de oudste groep van 14 tot en met 16 jarigen kan op 20 juli voor twee weken afreizen i Eerbeek. Jongeren kunnen zich 11 bij het verenigingsgebouw' C ja, tel 351721. Ook niet leden kunnen aan -de kampweken meedoen. - - :izen naar

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1