CDA onder indruk van Maassluise problemen Regen behoedt scouts voor 'rotzooitrappers' Bewondering voor 'die ouwe dokter' ViAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Luud Snel: 'Voor het blok gezet' Gezinszorg kan de toekomst weer aan Harm Woudstra: 'Geen verhullend optreden' Bewaakte stalling bij het Kolpabad WÊMÊSmSSmSm Zwaar gewond na ongeluk □MTERWEG MAANDAG 24 JUNI 1985 Maassluis Burgemees ter Hans van Es drukte zich kernachtig uit: „Als er-geen wetgevende oplos singen voor de gemeenten worden gevonden, zal Maassluis tot de bedelstaf vervallen". De eerste bur ger van de gemeente doel de daarbij op de onwerke- lijkheids2in van de Inte- door Chris Woerts rrmwet Bodemsanering. „De vereiste financiële participatie volgens het regime van de interimwet zaK voor vele gemeenten onmogelijk blijken." De' bodemverontreiniging staat momenteel centraal in de eerste stad aan de Waterweg. Een dele gatie van Eerste- en Tweede-Ka merleden van het CDA werd daar nog eens van doordrongen tijdens een werKbezoeü aan de regio Waterweg. Maassluis telt momenteel 29 ver ontreinigde lokatïes. De Steen- dijkpolder en de Verto-wijk zijn de uitschieters, maar ook voor de kleinere lokaties in de stad moe ten oplossingen worden gevon den. Oplossingen die geld kosten en dat geld lijkt de gemeente Maassluis in de naaste toekomst te ontberen. Aad Lansink, milieu-specialist van de christen-democraten, be sefte dat terdege: „Als gemeente verval je dan al snel in een arti kel-12-gemeente, kom je onder curatele te staan en dat kan nooit de bedoeling zijn." Het was een informatieve dag voor de kamerleden. Na de ont vangst op het stadhuis door de burgemeester splitsten de volks vertegenwoordigers zich in ver schillende groepen, De meeste belangstelling ging uit naar de confrontatie tussen de kamerle den en de bewoners van de git- wijken Steendijkpolder en Verto. Harm Woudstra schetste de situa tie in de Steendijkpolder als volgt: „Op grootscheepse wijze vindt kapitaalvernietiging plaats, ook al beweren lokale bestuur ders dat het onroerende goed zijn waarde heeft behouden." Moeilijkheden Ook ging Woustra is op de psy chologische problemen die steeds meer de kop opsteken in de wijk: „De problemen verbonden aan de bodemverontreiniging zijn gi gantisch en gaan het plaatselijk beleidsniveau veelal te boven. Creatieve oplossingen moeten worden bedacht voor hen, die tengevolge van de bodemveron treiniging in ernstige moeilijkhe den zijn gekomen. Teveel wordt om budgettaire redenen beknot en te weinig wordt rekening ge houden met de menselijke fac tor." Woudstra drong er bij de kamer leden op aan om snel met oplos singen te komen: Hierin past nuchterheid, doch geen verhul lend optreden. En helaas wordt er veelal verhullend opgetreden. De huidige wetgeving werkt dit volledig in de hand en lokale be stuurders doen braaf mee. Op deze wijze los je de problematiek van de bodemverontreiniging niet op. Dat is een negeren van de mondigheid van de burgers en daarmee is niemand gebaat Zelfs niet op korte termijn." Aad Lansink hoorde het felle re laas van Harm Woudstra met be wondering aan. De CDA-delega- tie was diep onder de indruk van de deskundigheid van de com missie-bodemonderzoek en Lan sink zegde de bewoners toe om nog eens naar Maassluis terug te komen om dieper over de proble matiek te praten. ..Met geld is veel op te lossen. Ik besef ook dat je voor een goede sanering moet kiezen. Ik kom daarom graag te rug naar Maassluis om daarover te praten." Harm Woudstra haakte er direct op in: „De gezondheid van de mensen in de wijk baart ons best zorgen. Er komen steeds meer klachten en misschien wordt er in toekomst niet meer gesproken over softenon-baby's maar over gifbaby's. De gezondheid van ie dereen tn de wijk heeft onze prio riteit. Zulke problemen kun je niet met geld afkopen. Wij zijn voor een vrije woonkeuze, maar er zal gesaneerd moeten worden, want je mag een volgende gene ratie niet op het gif laten wonen." Ook ging Woudstra in op het fi nanciële gewin van de gemeente: .He gemeente heeft de grond verworven voor tien gulden per vierkante meter. De grond is ver kocht voor driehonderd gulden per vierkante meter. Er is dus grof winst gemaakt." Wethouder Izaak van der Knaap bestreed tijdens rijn inleiding over bodemverontreiniging ove rigens de stelling van Woudstra: ..Het grondbedrijf maakt geen winst. Wat kost het niet om alles bouwrijp te maken, rioleringen aan te leggen, de wegen te bestra ten. Dat financiële plaatje wordt vooraf gemaakt en daar komt dan de prijs voor de grond uitrol len. Dat er winst wordt gemaakt is absoluut niet waar." Izaak van der Knaap ging ook nog tn op de schuldvraag: „Wat is er in die periode van het storten van het havenslib gebeurd? Eerst werd de meest verontreinigde spede van klasse 4 gestort, daar na de minder verontreinigde bagger, Toen al moet men op de hoogte zijn geweest van de ver ontreiniging. Maar iedereen zweeg. Ik heb tot voor een paar iaar nooit van de ernst van de si tuatie geweten, maar er moeten wel mensen zijn geweest die dat wel wisten." Reden voor Harm Woudstra om op te merken: „Door het grond verzet is de meest verontreinigde laag wel boven op komen te lig gen. In de eerste veerug eenume- ter is de bodem verontreinigd en dat is een hele trieste zaak Het werkbezoek van de CDA'ers ging natuurlijk niet alleen over de bodemverontreiniging Ce- sproken werd in het Maassluise stadhuis ook over de vervoer- sproblemattek, buitenlandse werknemers, Midden-Delfland en Rijnmond Huib Eversdijk. delegatieleider, ging nog even in op de proble men rond de opheffing van Rijn mond H Metaal, een vooraan staand Schiedams lid van de Rijn mond raad. zegt zijn lidmaat schap van het CDA op op de dag dat Rijnmond definitief wordt opgeheven. Eversdijk hoopt in zijn hart dat hij op dat besluit- zal terugkeren: „Het is voor ons ook een moeilijke beslissing geweest, maar we konden politiek gezien met anders. Overigens is de da tum van 1 januari 1986 voor ons geen heilige koe Rijnmond wordt opgeheven, dat Is zeker, maar er moeten nog een hoop problemen worden opgelost en daar moeten we alle tijd voor ne men." Niet alleen Maassluis werd door de delegatie bezocht. In de mid daguren werd een bezoek ge bracht aan het Weseland, Vlaar- dingen, Schiedam en Delft. De specialisten uit de fractie heten zich uitvoerig inlichten over de aardgas prijzen, dc problemen rond de samenwerkingsorganen, het onderwijs en het minima-be- leid. In de avonduren werd het bezoek afgesloten met een bezoek aan handelskwekerij Fides m De Lier, waar de kamerleden wer den vergast op een barbecue. Renovatie zwembad Zuid wordt duurder Schiedam Het schrappen van een Turks stoombad en een whirlpool uit de plannen voor zwembad Zuid heeft niet kunnen voorkomen dat de begroting flink overschreden zal worden. De renovatie wordt 65.000 gulden duurder dan wethouder Hafkamp en de stich ting Zwembaden Schiedam hadden voorzien. Hierdoor heeft het er even naar uitgezien, dat de renovatie op nieuw uitgesteld moest worden. Maar op voorstel van Hafkamp zal het extra benodigde geld nu geput worden uit een speciaal fonds. Bij de stichting van het zwembad gaf het toenmalige mi nisterie van CRM een subsidie van vier ton. Dat bedrag is al die tijd apart gehouden. Eenmaal werd er geld uitgehaald vooreen installatie, waarmee voorkomen kon worden dat het chloorgehal- te van het water het zwemmen vervelend maakte. Van het res tant kan nu de renovatie worden bekostigd, althans, het gat in de begroting kan ermee worden ge dicht. B en W hebben zelf de beschik king over het fonds, dus er is geen gemeenteraadsbesluit voor nodig en uitstel hoeft dus ook niet De stichting Zwembaden Schiedam vindt het een uitste kende oplossing, want, zoals PvdA-fractieleider Gé Brouwer tijdens de stichtingsvergadering zei: „Als wij dit niet doen, rijn wij straks weer een jaar verder en dan moeten er misschien weer andere leuke onderdelen uit het renovatieplan worden ge schrapt." In september moet de renovatie voltooid zijn. Wethouder Haf kamp stelt rich voor, dat de ge meenteraadsleden dan aan den lijve gaan ondervinden hoe het zwembad geworden is. Publieks trekker van het nieuwe zwem bad Zuid wordt een reuzeglij baan, die de Rotterdamse archi tect Jan Hagendoorn vrijdag bij de Duitse firma Bgdon heeft be steld. Het gaat om een meterslan ge, gesloten buis, waarvan de bo venkant doorzichtig is zodat men de kinderen kan-zien glijden. Een deel van de glijbaan bevindt zich in het overdekte zwembad, maar via de glaswand gaat een deel van'de baan naar buiten om ver derop via een gat in de muur naar binnen te komen, richting bassin. Volgens Hagendoorn is de verwachting in Capelle aan de IJssel, waar een zwembad net zo'n glijbaan heeft, dat deze zich in één jaar terugverdiend heeft: zo groot is de belangstelling er voor. Deken Het huidige renovatieplan wijkt af van een vorig, dat te duur was. Vorig jaar ging men nog uit van een uitbouw van de glaspartij aan de zuidkant van het gebouw, waardoor een serre met terras zou ontstaan. Later bleek echter dat onderheien noodzakelijk was. Maar heien is zo duur, dat er van afgezien werd. Ook het stoombad en het whirlen werden ge schrapt Wel is de sauna gehand haafd, evenals een sterke tegen stroom in het water, vernieuwing van entreehal, buffet, terras en douches. Volgens architect Ha gendoorn is het niet nodig 's nachts een afschermende deken over het water heen te leggen: „Dat heeft voor binnenbaden geen zin. Voor buitenbaden wel, dan gaat er veel warmte verlo ren. Maar bij binnenbaden is de uitstraling van hitte veel min der." De bezuinigingen leidden, para doxaal, tot een begrotingsover schrijding. CDA'er Rein van Raai te tilde er niet zo zwaar aan: voor hem ging de toekomst van bad Zuid voor. Van Kaalte vindt de oplossing van Hafkamp beter dan het vragen aan de gemeente raad om een extra krediet, want in dat geval zal het besluit pas na de vakantie kunnen worden ge nomen. Maar rijn fractiegenoot Luud Snel voelde zich voor het blok gezet Hij wil er morgen- avond in de CDA-fractie over praten. Algemeen bestuursleden Jo Gu- wens en Theo Sabel van de stich ting Zwembaden Schiedam be treurden het, dat het dagelijks be stuur al zoveel met Hafkamp be kokstoofd had zonder dat zij er zelf bij ingeschakeld waren. Hun vragen naar de toekomst van zwembad G roenoord leverden geen concreet antwoord op. Vol gens Hafkamp zijn B en W nog in onderhandeling. De wethouder hoopt er na de zomer meer over te kunnen zeggen. Zwemmen blijft er in ieder geval mogelijk, zei Hafkamp, maar hij zei er niet bij tegen welk tarief. Er gaat al maanden het gerucht, dat zwem men in G roe noord straks kan te gen 'Scheveningse' bedragen. Hoog dus. Vlaardïngen Vlaardinger M. Spork heeft vandaag dc voorbe reidingen getroffen voor een be waakte fietsenstalling bij het Kolpabad. Een hartewens van Spork, die met de start van de avond zwem vierdaagse in ver vulling gaat Voorlopig voor vier dagen, maar de gesprekken met de gemeente over een permanen te stalling gaan door. - De vriendelijke Vlaardinger, die met behoud van uitkering een .stalling op het Veerplein beheert, wert^vorige week bijna dwars van alle tegenslag en vertraging. „Als ik niet gauw die plek bij het Kolpabad krijg die de gemeente heeft toegezegd, dan gooi Ik het bijltje erbij neer", zei hij en een klant mopperde, dat hier toch maar iemand, die rijn best deed om uit de bijstand te komen, werd tegengewerkt Spork denkt dat rijn zaak met een stalling op het terrein voor het het Kolpabad een stuk le vensvatbaarder zal worden. „Daar wordt zo ontzettend veel gestolen." Voor de zwem vier daagse mag hij vierhonderd klemmen in gebruik nemen. Hij is blij met die eerste stap. „Die zal de komst van een permanente stalling wel versnellen. De men sen raken er vast een beetje aan gewend." 1 Een een zaam kamp vuur en scouts, die beschutting zoeken tegen de regen. Vlaardingen De stortbuien die vrijdagavond het openings- gebeuren van de scouting manifestatie in het Vlaardingse Oranjepark teisterden hadden ook een positief kantje. Het geplande kampvuur zorgde door de hevige regenval welis waar niet voor die geweldige sfeer, die de organisatoren van Scoujuma (Scouting Jubileum Manifestatie) zich er van had den voorgesteld, er deden zich tenminste geen andere pro blemen voor. Districtsvoprlichter Toob Alers duidde daarmee op de 'slechte, militairistisehe naam' die het scoutingwezen bij velen helaas nog heeft. „Vooraf heb ik signalen opge vangen dat er mensen uit de buurt rotzooi wilden komen trappen, omdat ze onze organi satie niet zien zitten. Ik denk dat het slechte weer hen er van weerhouden heeft. We waren met het inzetten van een eigen ordedienst in ieder geval wel op problemen voor bereid." Misschien was het dus wel gunstig dat de regen vrijdaga vond met bakken uit de hemel kwam zetten. De circa 800 le den van de diverse Rijnmond groepen (Vlaardingen, Schie dam en Maassluis) en ook ere gast burgemeester Fred van Lier lieten zich in ieder geval niet uit het veld slaan en ble ven, beschermd door grote lappen plastic, bij het vreugde vuur aanwezig. De manifestatie zelf had zater dag slechts sporadisch met slechte weersomstandigheden te maken. De bloemlezing van typische seoutingactiviteiten kon ongestoord doorgaan. Zo kon men er terecht voor een open huis en verzorgden de scoutingbands uit Vlaardingen en Rotterdam muzikale shows. In grote tenten op het midden terrein van het Oranjepark werden zenddemonstraties ge houden en waren tentoonstel lingen die een beeld gaven van 75 jaar scouting m de re gio. Klapstuk van de manifes tatie was het postenspel waar aan bijna alle scouts uit Rijn mond meededen. Hoewel de feestelijkheden in dit jubileumjaar zaterdag hun hoogtepunt hadden, staan er nog meer regionale jubileum activiteiten op stapel, In sep tember staat een nachtelijke 'hike' met de diverse groepen op het programma. Het feest jaar wordt in november afge sloten met een groot feest. Vlaardingen De politie had er zaterdagmiddag verstandig aan gedaan twee agenten te statione ren bij de oprijlaan van De Hoogstad. De receptie in huize Moerman werd door meer dan driehon derd mensen bezocht en hoe natuurm innend ze ook waren; de parkeer problemen waren er niet minder om. Dokter Moerman vierde het feit dat hij 55 jaar arts is. Geen gewo ne arts. Moerman heeft zich met zijn kankeronderzoek steeds ver der van zijn orthodoxe collega's verwijderd. Die positie heeft hem binnen het vakgebied veel tegen stand opgeleverd. Zijn alternatie ve therapie gaat er van uit dat kanker met een aangepast dieet te voorkomen en te genezen is. Dat dieet is geïnspireerd op het door Marï Timmermans Dokter Moerman in de bloemetjes gezet voedsel van duiven. De medische wetenschap heeft daar moeite mee, maar buiten het vakgebied groeit het aantal Moerman-fans met de dag. Zaterdagmiddag werd dat bewe zen. De hoogbejaarde dokter kwam handen tekort. De stroom bewonderaars bleef aanhouden, de tafel in de woonkamer werd bedolven onder de geschenken, en er waren geen vazen genoeg vooralle bloemen. Moerman is 92 en dwong met zijn vitaliteit ie ders respekt af. Dr. H. A. M. Schram, voorzitter van de Moer manstichting, herinnerde in rijn toespraakje aan de dertiger jaren. De jaren dat de techniek 20'n hoge vlucht nam en Moerman gewoon aan 'de mens' bleef wer ken. Kaarsrecht, maar op ge- hoorsafstand hoorde de jubilaris de lovende woorden aan. Moermans hondje Blond ie schar relde tussen alle drukte door en verdween pas onder de bank van zijn baas toen muziekkorps Li berie een muzikale hulde kwam brengen. Burgemeester Van Lier feliciteerde Moerman namens Burgemeester van Lier feliciteert de jubilerende arts. het Vlaardingse gemeentebe stuur en het oude leed van de Heusdenslaan bleek voor een dag begraven. Op zo'n heuglijke dag is er geen plaats voor oud zeer. Comeüs Moerman was in ieder geval zichtbaar onder de indruk. Cretiii Om te illustreren dat het wel meevalt met zijn ouderdom, ver telde hij zijn gasten wat hem die ochtend was overkomen. Terwijl hij met zijn hondje op het erf wandelde, kwam er een oudere man naar hem toe. „Hé, meneer, is 'die ouwe dokter' thuis?" „Nou, ga eens kijken", antwoordde Moerman Tegelijk met het jubileum werd Moermans boekje 'Mijn kanker onderzoek in de dertiger jaren' ten doop gehouden. Een boekje dat gretig aftrek vond. Geen van de bezoekers ging met lege han den weg. Voor ieder was er wat speciaal Moerman-brood en een kaart met een pentekening van de Hoogstad. De trouwe aanhang van de oude dokter wil dat er een standbeeld van hem komt. De gemeente Vlaardingen staat niet afwijzend tegenover dat idee, maar kan nog geen toezeggingen doen over do plaats waar het beeld moet verrij zen. Moerman zelf verklaarde herhaaldelijk dat hij vastbesloten is de 100jaar vol te maken en wie hem zaterdag zag twijfelt daar geen moment aan. Pand Oosthavenkade officieel geopend Vlaardingen De regen kon de feestvreugde nauwelijks tempe ren. toen vrijdagmiddag het nieu we gebouw van de Stichting Ge zinszorg Vlaardingen in gebruik werd genomen. Drs. R. Scheer der van het ministerie van WVC knipte onder bescherming van de enige stichtingsparaplu het groen-witte lint door dat de toe gang tot het nieuwe kantoor cere monieel versperde. De 'oh's en ah's' waren niet van de lucht en architect De Vilder en aannemer Werner lieten zich alle lof minzaam welgevallen. Een ruim en efficient kantoorge bouw in een historisch jasje De Stichting zet met de ingebruikna me van de nieuwe behuizing de finitief een streep onder de 'Em- mastraac-periode', waar men ruim 23 jaar te gast was van de Hervormde Diakonie Vlaardingen Een 42- jarige Capellenaar ver leende in de nacht van vrijdag op zaterdag op de kruising van de Bur gemeester Pruissingel geen voorrang aan een 21-jarige Vlaardingse taxichauffeur, waardoor de beide wagens frontaal op elkaar botsten. De ravage die ontstond was enorm. De vier in zittenden van de perso nenwagen en de passa gier van de taxi werden zwaar gewond. De inzit tenden moesten door de Vlaardingse brandweer uit de auto's worden los gesneden. Met diverse breuken zijn de slachtof fers overgebracht naar het Schieland- en het Hol v-ziekenhuis. J De ravage die ontstond na het ongeluk was enorm. Het nieuwe gebouw wordt de thuisbasis van meer dan 300 ge zinshulpen en 120 alpha-hulpen. Een staf van 28 man koordineert de hulpverlening. Dat rolstoelers niet op de bovenverdieping kun nen komen, ervaart kennelijk niemand als een gemis. Cliënten hebben daar niets te zoeken en gehandicapte medewerkers pas sen (nog) niet in het beleid. Ge zinszorg is vóór pauenten en niet dóór hen. Ruimte Voordat drs. Scheerder de schaar hanteerde was er een officiële bijb een komst m de zaal achter het nieuwe gebouw. De ambtenaar van het ministerie van WVC schetste de toenemende nood zaak van een doeltreffende orga nisatie voor thuishulp. „Het groeiend aantal bejaarden en het streven naar meer extra-murale zorg maken dat we zowel met de extra financiële ruimte als met deze nieuwe huisvesting dubbel zo blij rijn. In dit gebouw zal de stichting zijn steeds groter wor dende taak nog tot in lengte van jaren kunnen uitvoeren." Behalve met het nieuwe gebouw kan de stichting vandaag ookv kennismaken met de nieuwe di- rekteur. Frank van Dijk vertrok bijna een, maand geleden naar Breda en,wordt opgevolgd door Cees Verberne. Verbeme - was betrokken bij de telefonische 'hulpdienst in Den Haag;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1