3Oorzaak van kanker ligt Overstappen op Broersvest beter dan op M Kruimel dieven betrapt VLAARDINGS DAGBLAD SCHIIDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Collega's Moerman op receptie: Zon laat zwemmers in desteek Arbeidstijdverkorting goed voor dertig banen Vrouw aangereden Vrachtauto's in de singel ïsfI Kettingbotsing Brand bij Korpershoek Honden Vahrmeijer maken kijkers bang Auto in trek bij inbrekers Protest tegen koffielokaal Türk Gücü WATERWEG DINSDAG 25 JUNI 1985 Vlaardingen De receptie op het land goed van dokter Moerman is niet alleen een aangelegenheid geweest voor bewon deraars en genezen patiënten. De party op Hoogstad telde ook collega's, die welis waar Moermans methode baanbrekend vinden in de kankerbestrijding, maar die gedurende jarenlang onderzoek tot nieuwe theorieën zijn gekomen. De overheersende gedachte hierin is, dat alle ziekten hun oorzaak vinden in de psyche. Als er een fout in het lichaam ziten dokter Moerman noemt kanker cellen een foutdan is die ontstaan dooreen 'fout' in het denken. Het was met name hierover, dat op het landgoed Hoogstad zaterdag diepzinnige discussies werden gevoerd. Terwijl de patiënten uitzwermden over de vertrek ken van de dokterswoning, wisselden in de huiska mer enkele artsen en onderzoekers hierover van ge dachten. Onder hen bevonden zich de Harderwijkse arts Smit, die behalve kanker ook lepra en malaria be studeerde, een bestuurster van de vereniging Amnes tie voor alternatieve kankerbestrijding en Jacomine Landman-Kasper van de stichting Natuurlijk Wel zijn, schrijfster van 'De psychische achtergronden van kanker': het meest verkochte boekje uit de Anker reeks. „Zelfs als ooit nog eens blijkt dat Moermans methode niet honderd procent klopt, verdient die man toch een standbeeld. Wat hij allemaal niet over kanker heeft ontdekt, waar de wetenschap aan voorbijging!" was hun eensluidend oordeel. Niettemin is er een grote overeenkomst tussen de Moerman-beweging en haar tegenstanders: beiden gaan ervan uit dat de ziekte ge nezen moet worden via toediening van stoffen aan het lichaam, of dat nu medicijnen zijn, natuurlijke medi camenten of gezond eten en drinken. En onmisken baar speelt dat een rol, maar met name huisarts Smit en mevrouw Landman-Kasper wezen op de kracht van positief denkeru „Daar staat of valt elke therapie mee, maar niet alleen de therapie, ook de gezond heid." Smit heeft hier vijf jaar geleden al met Moerman over gesproken. De Vlaardingse arts houdt echter ook na herhaalde contacten vast aan zijn materiële uitgangs punt, dat alle energie gericht moet worden op de man co's van het lichaam. „Het is jammer, maar begrijpe lijk, dat hij - getergd en tegengewerkt als hij een hal ve eeuw lang is vasthoudt aan zijn ontdekkingen. De oorzakelijkheid van de psyche kan hij maar moei lijk onderkennen," zei Smit Via irisdiagnostiek onderzocht mevrouw Landman- Kasper kankerpatiënten—en uit zijn hoofd wist Smit de paginanummers te noemen van waar zij in haar boekje uiteenzet dat ook kanker zijn oorzaak vindt in het denken. „De staat van het bewustzijn bepaalt nu eenmaal de kwaliteit, de karakteristiek van de mani festaties," beaamden zij. Naarmate de discussie voortduurde, groepeerden meer gasten zich nieuwsgierig geworden rond het fi losoferende gezelschap. „Geldt dat dan bijvoorbeeld ook voor reuma, dat dat door het denken komt?"- vroeg één hunner. Smit: „Nou, wat dacht u? Stelt u- zich voor dat iemand altijd emotioneel in de kou blijft staan en weinig warmte krijgt van zijn partner. Ik als rationeel denkend mens zie het dan als een logisch ge volg, indien zo iemand reuma krijgt Ga je anders met' die emoties om, dus: dénk je anders, positiever, dan raakt het lichaam daar ook als het ware door geïnspi- Grpte kraken nog niet opgelost - Schiedam De politie heeft op vijf plaatsen in Schiedam in to- taal negen kruimeldieven op he terdaad betrapt Het ging voorna melijk om inbraken in auto's en diefstallen van bromfietsen. De politie is blij met de vangst, maar de'hoge score wordt overscha- 'duwd door acht onopgeloste mis drijven. Bij drie hiervan werd al voor 45.000 gulden aan goederen buit gemaakt. De grootste kraak werd gezet in een kelder aan de Van Maan en - straat, waar wekelijks een Turk se popgroep repeteert Hier werd de complete muziekinstallatie ge- jsiblen. De instrumenten en ver-, sterkers vertegenwoordigen een wa&rde van 27.000 gulden. De^Rooij Bouw BV uit Hoofd- dorp, die het spoorwegviaduct op de Nieuwe Damlaan bouwt, heeft aangifte gedaan van diefstal van elektrisch handgereedschap ter waarde van 12.000 gulden. En de Nederlandse Spoorwegen heb ben alsnog melding gemaakt van een diefstal van borden, die vori ge maand al aan de Delflandse- weg moet zijn gepleegd. De NS begroot deze spullen Op 6100 gul den. De politie heeft echter een goede slag geslagen met de arrestatie van twee Rotterdammers van 21 en 26 jaar oud, die in de Spaanse Polder opereerden. Aan de Over- schieseweg werden zij aangehou den op verdenking van diefstal van radiocassetterecorders uit auto's. Later, na een aantal tele foontjes, bleken ook bij Victoria aan de Strickledeweg, verfhan- delXinbeek aan de Kommiezen- laan en Vari BV aan de Nijver heidsstraat auto's opengebroken te zijn. Ook hoopt de politie met de aan houding van twee Schiedammers op het Wilhelminaplein meer au tokraken te kunnen oplossen. In Schiedam-Zuid werden de jon gens van 19 en 20 jaar vrijwel di rect na een inbraak in de kraag gegrepen. Hoofdinspecteur Jan van Hof ziet een verband met an dere diefstallen uit auto's, die de laatste tijd zijn gepleegd. Op het Emmaplein stuitten sur veillerende agenten op een onge loofwaardig verhaal. Een man en een vrouw, beiden in de leeftijd vait 27 jaar, stonden bij een auto waarvan het portier openge wrongen was. De man had een mes in zijn hand. Hij probeerde delpolitie wijs te maken, dat hij gezien had hoe anderen het por tier hadden geforceerd en dat hij nu zelf probeerde de deur dicht te krijgen. Maar omdat dat niet zo goed lukte, probeerde hij het met een mes. De politie geloofde het niet en rekende het tweetal in. T\Vee bromfietsdieven van 8 en 14 jaar werden op de Vlaardin- gerdijk aangehouden. Zij hadden in 'de Aleidastraat een brommer gestolen van iemand, die zijn voertuig inmiddels terug heeft. Een 12-jarige scholier werd op de Burgemeester Honnerlage Gre- telaan gearresteerd, samen met een 17-jarige vriend. Hij bleek in de Boomgaardstraat in de bin nenstad zijn slag te hebben gesla gen. Maar zijn vriend bleek er la ter bij te zijn gekomen en kon dus weer naar huis. De brommer staat nog op bet politiebureau. Onopgelost bleven een diefstal van zink bij BV Hoiierhoek aan de Noordvestsingel (men merkte de diefstal pas toen het dak na re genval begon te lekken), een diefstal van aftershave en par fum a 2000 gulden uit een woning aai* de BK-iaan, een diefstal van een videorecorder aan de Tol- Jensstra at, van snoep uit de kanti ne "Van tennisclub Los Bigotes in het Volkspark en van gereed schap uit de school Het Windas aan dè Nachtegaallaan. Patrick Jorna en John Peters gaan met paraplu en al te water. Vlaardingen helpt 'jongelui' aan werk Vlaardingen Leidden arbeidstijdverkorting en besteding van herbezettingsgelden in Schiedam tot boze bonden en dreigementen van burgemeester en wethouders, in Vlaardingen verloopt die operatie in goede harmonie. Om dat te benadrukken schoven gisteren drie vertegenwoordigers van de ambtena renbond AbvaKabo samen met wethouder perso neelszaken Jan Madern aan voor een persconferen tie. Blij dat met het 'stuwmeer', dat de afgelopen twee jaar is opgebouwd, zo'n vijftien jongeren aan de slag worden geholpen en dat de gelden die het rijk geeft voor herbezetting daar ook voor gebruikt worden. Afspraken over dertig nieuwe arbeids plaatsen zijn in zicht Vlaardingen spaarde vanaf 1983 zo'n acht ton door geld dat vrij kwam door arbeidstijdverkorting niet onmiddellijk te besteden. „Wij vonden het een goede ge dachte om met dat geld jongelui aan een baan bij de overheid te helpen", zegt wethouder Madern. De jongeren, die als leerling bij de gemeente in dienst komen, krij gen geen vaste aanstelling. „Niet a 'priori", aldus Madem, „maar ons streven is er wel op gericht om ze arbeidsplaatsen te geven die straks bezet kunnen blijven." Lukt dat niet, dan hebben de jon geren toch ervaring opgedaan die hen op de arbeidsmarkt verder kan helpen, redeneren Madem en de bond. Over de regeling van de arbeids tijdverkorting in 1986 moeten nog afspraken worden gemaakt De gemeente heeft dan ruim an derhalf miljoen gulden beschik- Vlaardingen Eigenlijk viel de belangstelling niet eens tegen. Zo'n 1500 deelnemers namen gis teravond een duik in het Vlaar dingse Kolpabad. Daar ging de inmiddels traditioneel geworden zwem vierdaagse van start Het aantal zwemmers was min der dan het vorige jaar, maar nie mand maalde erom. In 1984 was het immers stralend weer, met temperaturen van dik boven de twintig graden. Een jaar later is en blijft het behelpen. De tempe ratuur komt nauwelijks boven de 18 graden en veel zwemmers lie ten het gisteravond dan ook af weten. Toch was heit een uiterst sfeervol le gebeurtenis in het Kolpabad. De Amazing Stroopwafels zorgen voor de muzikale omlijsting en 2oals altijd maakte het Vlaar dingse duo er een onvergetelijk optreden van. Om nog eens te illustreren hoe slecht het weer nu eigenlijk wel niét was gingen de twee eerste zwemmers met een paraplu het water in. Patrick Jorna en John Peters trotseerden de kou en de denbeeldige regen en sprongen blijmoedig het water in. Het start sein voor een zwemfeest dat niet meer weg te denken is uit Vlaar dingen.... Schuedam Een 42-jarige Schie dam se is gistermiddag om vijf uur op het fietspad langs het Bea trix park aangereden door een bromfietser, In het Schielandzie- kenhuis werd een gebroken elle boog en een hersenschudding ge constateerd. Het ongeluk gebeur de toen de vrouw uitweek voor een grote plas water. De bestuur der van de bromfiets reed na het ongeluk door. De politie zoekt ge tuigen. De bromfietsbestuurder droeg een rode helm en reed op een Honda. Schiedam/Vlaardingen Het openbaar-ver voersbedrijf Westnederland zal buschauf feurs op de lijnen 125 en 126 vragen reizigers, die Rotterdam in moeten, te adviseren voort aan op de Broersvest in Schiedam al over te stappen. Dat is sneller en beter dan overstap pen op het Marconiplein in Rotterdam, beaamt Westnederland-directeur Arie van derLugL Hij geeft toe dat Westnederland enige tijd ge leden een verkeerde inschatting heeft ge maakt: bij het eindpunt van de lijnen 125 en 126 is het vooral voor oudere mensen nog een flinke tippel naar de overstaphalte op de tram. Daarom zal de presentatie gericht worden op de overstap op de Broersvest, nabij de Koe markt, omdat hier de tramhalte veel dichter bij staat Van der Lugt zei dit bij een toelichting op het verbeterde tracé van lijn 126, langs het oever- bos Lickebaert. De directeur van. Westneder land onthulde hier ook, dat het de gemeente Maassluis was die lange tijd maar moeilijk te overtuigen was van het nuf van de nieuwe route tussen Vlaardingen en Maassluis. Van der Lugf „Maassluis was bang dat er nog meer inwoners zouden gaan winkelen op het Liesveld in Vlaardingen in plaats van in de Koningshoek." Rijnmondgecommitteerde Jan-Cees van Duin vindt het prettige van lijn 126 dat het gaat om een reguliere buslijn langs een recre atiegebied. „Twee'jaar lang heeft Zuidwest- Nederland een experiment gehouden met een buslijn op zondag naar de Brielse Maas, alléén voor recreanten. Dat liep met Het is dan niet zinvol het experiment voort te zetten. Maar als je nu zo'n recreatiebus combineert met een bestaande lijn, wordt het zeer voordelig. Het prettige is dat het Lickebaertbos nu ook voor mensen uit Schiedam, Rotterdam, maar zelfs het Westland en Den Haag nu veel beter be reikbaar is geworden." Vlaardingen Langs de Spoorsingel loopt straks geen sloot meer. Vrachtauto's van de aannemers Verboom uit Maasland en Van der Herik uit Sliedrecht rijden af en aan over het al ge dempte gedeelte en storten zand, dat met bulldozers weer nebjes op zijn plaats wordt geschoven. Zo wordt de hele singel volge stort. Een enkele fietser blijft peinzend staan en denkt: Kijk, daar verdwijnt iets. Wat zou ervoor terug komen? Op de zandbaan komt over een paar jaar de spoordijk te liggen. Die wordt verschoven in noordelijke richting en dan wordt van de huidige spoordijk een hoge Deltadijk gemaakt. Dat zal heel wat gedreun geven en daarom worden de funderingen van vier woningen versterkt voor met het werk wordt begonnen. Maar bewoners van de Spoorsingel klagen nu al dat hun huizen van al dat vrachtwagenverkeer staan te trillen. De gemeente Vlaardingen is blij met het verleggen van het spoor en de aanleg van de Deltadijk. Tussen die twee dijken blijft net genoeg ruimte om de zuidelijke randweg aan te leggen, die de ringweg rond de stad sluit. Maar het duurt nog wel tot 1991 voor die weg klaar is. De bewoners van de Spoorsingel zul len er niet zo blij mee zijn. De trein van Rotterdam naar Hoek van Holland vice versa raast strakt vlak voor hun huls langs. En de sloot waar zij voor hun rust weieens een hengeltje uitgooiden verdwijnt. - I De sloot langs de Spoorsingel gedempt. baar om in ieder geval een deel van de opengevallen plaatsen, die ontstaan doordat de ambtenaren twaalf extra roostervrije dagen krijgen, op te vullen. Bij volledige herbezetting zouden dat er vijftig zijn. De AbvaKabo is echter al heel gelukkig met de toegezegde dertig nieuwe arbeidsplaatsen, waarvan er nog dit jaar vijftien worden bezet Vooral omdat de bond de angst heeft gehad dat een deel van het geld in wat Cor de Zwart noemt „het zwarte gat van de algemene middelen", zou verdwijnen. „Gelukkig is de poli tiek niet van plan om met de her bezettingsgelden de begroting sluitend te maken", aldus De Zwart Logisch Dat het geld niet alleen aan her bezetting kan worden besteed, maar ook wordt aangewend om bestaand werk te behouden, is volgens Madem niet meer dan logisch. „Wij hebben als gemeen te de laatste jaren vrij fors gesne den in de personeelslasten, er zijn veel plaatsen niet opgevuld. Na tuurlijk worden die gelden daar voor gebruikt je haalt niet aan de ene kant mensen binnen met herbezettingsgeld, om ze aan de andere kant weer te ontslaan." Er zijn al versnelde procedures in gang gezet om de problemen die in hel verleden door de vacature stop zijn ontstaan zo snel mogelijk op te lossen. De AbvaKabo is erop gebrand om voor 1986 met de gemeente tot een formatieplaatsenovereen komst te komen. Joop van Pape- veld: „Dan krijgen wij er als orga nisaties meer zicht op waarover wij praten. En er ontstaat voor de politiek-meer duidelijkheid: die kan op grond van dat plaatje be sluiten bij welke afdelingen en diensten de arbeidstijdverkorting volledig moet worden gecompen seerd en waar niet" Schiedam Vier auto's zijn bo venop elkaar geklapt, toen de be stuurder van de voorste wagen bij het naderen van de Benelux- tunnel op rijksweg 19 vaart min derde. De drie achterblijvers had den te weinig afstand bewaard. De tweede wagen uit de rij knal de tegen de vangrail, maar ook hiervan raakte de inzittende niet gewond. Schiedam Het bijgebouwtje naast de molen van Korpershoek aan de Poldervaart Is door onbe kende oorzaak in brand gevlo gen. De brandweer kon niet ver hinderen dat het in vlammen op ging- Maam De bezichtiging van de kapitale villa van Dick en Erica Vahrmeijer, directeur en eigena resse van rederij Conro Lines, in Maam heeft ook gisteren geen doorgang kunn en vinden. Hoewel een groot aantal belang stellenden naar de Amersfoortse- weg was gekomen om het land huis te bewonderen en op waarde te schatten, bleef de deur herme tisch gesloten.^ „We konden het terrein ook niet op", aldus een medewerker van notaris Huis man, belast met de veiling, die 1 vanmorgen heeft plaatsgevon- den in restaurant De Koeheuvel: „Alle honden, vijf stuks, liepen 'm op het erf en niemand waagde" het om binnen het hek te ko- men." Voor de verkoop van het landhuis is overigens overweldi gende belangstelling. Dick en Erica Vahrëneijer vestig den zich in 1980 in Maassluis. Met veel bombarie werden toen! de plannen gepresenteerd om een draagvleugelbootverbinding Maassluis-Londen te starten. Plannen die nooit gerealiseerd werden om dat het echtpaar geen enkele financiële achtergrond bleek te bezitten. Een groot aan tal middenstanders zit nog" op geld van het echtpaar te wachten. Vlaardingen Door het force ren van een bovenlicht kregen inbrekers toegang tot een auto mobielbedrijf aan de 3e Indus trieweg in Vlaardingen. Zij na men een auto met een waarde van 7.000 gulden weg- Die werd later door de politie teruggevon den in een straat in Vlaardingen. De auto was veertien dagen gele den ook al doelwit van inbrekers geweest Ook toen werd het voer tuig snel weer teruggevonden. De Vlaardingse politie heeft ver der vijf jongens en meisjes aange houden, die er van worden ver- dacht ingebroken te hebben in strandtentjes in Hoek van Hol land en winkels in Vlaardingen. Eerst werden twee meisjes in Vlaardingen aangehouden ha een winkeldiefstal en in de loop van het weekeinde werden nog drie arrestaties verricht In de Rembrandtstraat hebben agenten een 15-jarige jangen aan gehouden, die werd aangetroffen in een personenauto. De knaap had de auto geopend met een val se sleutel en probeerde juist weg te rijden. Een 27-jarige Rotterdammer werd op de Hoogstraat aangehou den. Uit een radio- en televisie zaak had hij vijf videobanden en een scheerapparaat gestolen. Na der onderzoek leerde dat de man ook enkele flesjes eau de toilette bij zich had. Die had hij ont vreemd bij verschillende drogis terijen, Onbekenden hebben een op de Dayer geparkeerde wagen open gebroken en de radiocassettere- corder weggenomen. De schade bedroeg 1350 gulden. Schiedam De vereniging Schiedam Türk Gücü mag geen koffiehuis vestigen in het pand Aleidastraat 119, omdat dit vol gens B en W een ontoelaatbare nadelige invloed zou uitoefenen het woon- en leefklimaat -in tui deel van Schiedam-West. De vereniging heeft inmiddels be richt gekregen, dat B en W afwij zend hebben beschikt op het ver zoek om een horecavergunning. Het was de bedoeling van Schie dam Türk Gücü om in het vere nigingslokaal alcoholvrije drank te schenken. Bezwaren van om wonenden hebben in het besluit van B en W de doorelag gegeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1