'Niet argumenten tellen, maar de macht beslist' Maatregelen geëist in Schiedams gifschandaal SIM Sgft ms rak: HEIN RÉTTIRI1Ü Maasdammer vreest wraak van bedrogen mafia-leider 'Oneerlijke concurrentie scheepvaart aanpakken' Ben Wtweeslachtig, Dagelijks bestuur Rijnmond trekt fel van leer: Smit-Kroes komt tegemoet aan milieubezwaren 'Met vis minder kans op hart- en vaatziekten' Illjl!lll!llllllll!ill$l!ll!illlfjilf!lllliillll)lllf!llli!litlllflf!!!llill!ll!)!lj!lllllllli!llilllllll!!!f !![!lll!!!!!!fl!!illllflllf.rll!iit!i!!i!!EII!!lllllllii! Ex-werknemer en SP klagen voormalig galvaniseerbedrijf aan Primeur PvdA: politiek'86' niil lUIICniVl KL/RZ/RWm/ 25^ 1935 111 Zes weken cel voor illegaal wapenbezit Dordrecht Vreest een 39-jarige man uit Maas dam de wraak van een Franse mafia-koning, met wiens vrouw hij het bed heeft gedeeld? Leidt hij aan spectaculaire vorm van achtervolgingswaan zin? Of heeft de man een sensationeel verhaal uit zijn duim gezogen, om onder een veroordeling we gens illegaal wapenbezit uit te komen? Voor deze vragen zag de Dordtse politierechter mr-N.W. Huijgen zich gisteren gesteld in het proces tegen de Maasdammer. In diens huis warden eind vorig jaar drie Vuurwapens, ongeveer hon derd scherpe patronen en klei ne hoeveelheden hasj en co caïne gevonden. Zowel schriftelijk als monde ling maakte de man de politie rechter en officier van justitie mr.R.H.J. de Vries vertrouwd met de doodsangsten, die hij en zijn gezin uitstaan, sinds hij zich vorig jaar de toom van de mafia-baas op de hals haalde. Als wraak voor het avontuur tje dat hij beleefde met de echtgenote van de Franse 'peetvader', zou deze met niet minder dan zijn leven genoe gen nemen. ;,fk ben met mijn gezin ge- hterla- hierbij in op een eerdere me dedeling van de man, dat hi; tekstschrijver wil worden". „Het verhaal is niet te contro leren; misschien is het waan zinnig, maar wéér. Zelfs dan is het echter nog geen vrijbrief om wapens voorhanden te hebben", aldus De Vries, die een gevangenisstraf van drie maanden eiste. Politierechter rar. Huijgen („Als u een mafia-baas over hoop schiet, is het nog tot daar aan toe, maar met die wapens kunt u ook andere mensen be vrucht uit Italië, met acht< ting van de auto en alle baga ge. We hebben geruime tijd in Rotterdamse hotels geleefd. We deden écht geen oog meer dicht", verklaarde de man gis teren. „De politie in Putters- hoek'heb ik verschillende ke ren gevraagd om bescher ming, maar niemand stak een hand uit Toen heb ik wapens aangeschaft" Vrijbrief Öïficier van justitie mr. De Vries, die de Maasdammer uit een vorige strafzaak zei te kennen als 'de man van de Porsche, de Deense vrouw en dg vuurwapens', noemde hel verhaal van de achtervolging door de mafia 'te goed voor de Bouquetreeks'. Hij haakte door Bart Verkade lagen") zei ook dat het er niet veel toe doet of het verhaal klopt hoewel hij zich af vroeg of alleen een bed affaire aan leiding kan zijn voor een der gelijk conflict met een gevaar lijke organisatie. „Heel veel mensen voelen zich bedreigd. Er zijn ook mensen die overal achtervolgers zien Als iedereen een wapen koopt heb je binnenkort machinege weren nodig om je tegen je achtervolgers te beschermen aldus Huijgen. De advocaat van de verdachte zei dat zijn cliënt, als oud scherpschutter van het korps mariniers, goed weet wat hi met een wapen kan doen „Deze man heeft buitenge woon beangstigende ervarin gen. Hij besefte dat hij zichzell en zijn gezin moest bescher men. Had hij moeten afwach ten tot er wat gebeurde?" De politierechter was het niel met de raadsman eens. Hi veroordeelde de man tot ze* weken gevangenisstraf. Luxemburg De EEG moet nog voor het eind van dit jaar kunnen beschikken, over instrumenten, waarmee opgetreden kan worden tegen landen, die in de zee scheepvaart oneerlijke concurrentie bedrijven. Dit heb ben' de EEG-ministers gisteren in Luxemburg bepaald. Dat kan bijvoorbeeld via een politiek van het onverbin dend verklaren van tarieven of door bijvoorbeeld te bepa len dat bepaalde schepen nog maar enkele malen per jaar Europese havens mogen aan doen. Jarenlange observatie heeft tot -de conclusie geleid, dat vooral Russische schepen de zeevaart van de EEG-landen schade berokkenen. De Rus sen willen nogal eens vracht vervoeren tegen een tarief dat soms de helft van het ge bruikelijke is. In de tweede helft van dit jaar moet er een Europees beleid gereed zijn dat de zee scheepvaart zo veel mogelijk vrij maakt. Op grond van dat beleid 2al het onder meer mogelijk moeten worden om reders uit landen, die dum pingpraktijken toepassen, te straffen. De EEG-commissie heeft dit voorjaar een memorandum ingediend over de zeescheep vaart. Met dat memorandum is de Europese transportraad maandag in Luxemburg in grote lijnen akkoord gegaan, De raad wil dat de in dat me morandum vervatte voorstel len van de EG-commïssie verder worden uitgewerkt. Rotterdam Het da gelijks bestuur van Rijnmond voert tot het laatste moment strijd om het voortbe staan. We willen ons niet te buiten gaan aan illusies, want die hebben we zo langza merhand niet meer", aldus voorzitter An- dré van der Louw. „Maar zolang Tweede en Eerste Kamer geen definitief besluit heb ben genomen, zullen we alle parlementair geoorloofde wegen bewandelen om onze zaak te blijven verde digen". Maandag spreekt de Rijnmond- raad voor de eerste keer over de opheffing van het openbaar li chaam Rijnmond per 1 januari 1986. Een zeer discutabele datum, zoals Van der Louw gisteren in een toelichting op de nota aan de Rijnmond raad aangaf. „In een eerder stadium hebben wij de da tum van I januari 1986 genoemd. Gedeputeerde staten hebben ons toen in alle toonaarden voorge houden, dat zij pas per 1 januari 1988 klaar zouden zijn met een zorgvuldige voorbereiding. Het kon onmogelijk eerder. We zijn toen uitgekomen op Ijanari 198?. Maar in de deal met minister Rietkerk hebben GS kennelijk toch snel 1 januari 1986 gepakt", aldus Van der Louw. Volwaardig In het raadsstuk schrijft het dage lijks bestuur dat het altijd zijn doelstelling is geweest te streven naar een volwaardig bestuur voor deze regio. Nog geen vier jaar geleden waren alle partijen het daarover volstrekt eens: van minister tot en met de kleinste gemeente. „Het is bitter te moe ten vaststellen, dat telkens één van deze partijen deze doelstel ling heeft verlaten", aldus Van der Louw. „Eerst de provincie Zuid-Holland omdat de provinci ale constructie te licht zou zijn. Vervolgens een tweeslachtige op stelling van het college van B en W van Rotterdam, omdat de constructie te zwaar zou zijn voor de lichte provincie. Dan laat de minister het afweten op politieke en financiële gronden". „Hoewel de Kamer in grote meerderheid voor splitsing van de provincie Zuid-Holland is, wordt geaccepteerd dat de minis- 'VkMt André van der Louw: „Niet de argumenten tellen, maar de macht. ter het regeerakkoord en de poli tieke wens van de Kamer naast zich neerlegt. Onze argumenten, ontleend aan het belang voor dit gebied, zijn nooit weerlegd. Wij moeten constateren, dat argu menten nauwelijks hebben ge teld. Het ging om de macht: de verhoudingen tussen de coalitie partners, het prestige van de mi nister en de positie van de geves tigde belangen, die bedreigd wor den door de vorming van een provincie voor het Rijnmondge bied", staat in de nota aan de Rijnmondraad. „De vraag waar om Rijnmond nu moet worden opgeheven, vindt zijn antwoord niet in argumenten, maar op nieuw in de macht. De minister zal zijn zin krijgen. Argumenten tellen domweg niet mee". Verder weg Het dagelijks bestuur van Rijn mond: „De minister handelt uit bestuurlijke machteloosheid te genover de werkelijke vraag stukken in dit gebied en tegen de decentralisatiegedachte. Hij brengt het bestuur verder van het gebied, inplaats van dichter bij". Met bitterheid constateert het da gelijks bestuur voorts, dat de mi nister zich niet afvraagt hoe deze regio beter kan worden bestuurd. Hij constateert slechts, dat Zuid- Holland het niet slechter zal doen. Van der Louw zegt zeer teleurge steld te zijn in de houding van het provinciaal bestuur. Een verschil in opvatting is legitiem. Maar hij neemt het de provincie 'zeer kwalijk razend inconsequent te hebben gehandeld met een nau welijks te pruimen gretigheid en gulzigheid'. Het dagelijks bestuur van Rijn mond constateert, dat er per 1 ja nuari 1986 een bestuurlijk va cuüm ontstaat, waarvan gedepu teerde staten moeten toegegen daarvoor ook niet zo gauw de Op lossing te weten. Dat vindt Rijn mond onverantwoord en het wordt daarin nu ai bijgevallen door de meeste Rijnmondge meenten en de maatschappelijke en sociale groeperingen, waar mee Rijnmond regelmatig over legt In de Wet op de Gemeenschap pelijke Regelingen ziet André van der Louw geen oplossing. Deze houdt in dat gemeenten vrijwillig over een gemeenschap pelijk onderwerp op basis van ge lijkwaardigheid beslissingen kunnen nemen. Een dergelijke samenwerking is niet af te dwin gen. Nu al bestaat er verschil van mening over de omvang van de samenwerkingsgebieden. Personeel Het dagelijks bestuur maakt zich voorts zorgen over de toekomst van het Rijnmondpersoneel. Nie mand wordt werkeloos, maar niemand weet waar hij komt te werken. Iedereen behoudt zijn rechtspositie, maar niemand weet noe hij Ln het provinciale ambtelijke apparaat wordt inge past Bij splitsing van de provincie zou elke functie ter discussie staan. Aanvankelijk heeft minister Rietkerk toegezegd dat bij ophef fing van Rijnmond een analoge benadering zou worden gekozen. Elke functie bij de provincie zou dus ter discussie komen met de vraag of een provinciaal- of een Rijnmondambtenaar deze post zou gaan bezetten. Achter de rug van Rijnmond om hebben minister en provincie voor een 'instroom-model' geko zen, waarin niet alle posities (er discussie komen, maar Rijnmon dambtenaren naar vermogen in het bestaande apparaat worden ingepast. Daardoor is het onzeker of ae Rijnmondambtenaar in Den Haag een echte werkplek krijgt, of dat hij elke dag met een teeg koffertje naar zijn werk gaat om een een pseudo-werkplek te bezetten. Alle acties van Rijnmond zijn er nu opgericht het parlement te houden aan de verzekering, dat de opheffing met de nodige zorg vuldigheid zal geschieden. Bij een opheffing per 1 januari 1986 wordt die zorgvuldigheid volsla gen onmogelijk geacht. Rotterdam Minister Smit- Kroes van verkeer en water staat, die heeft gekozen voor een slufter wal voor de berging van havenslib, zo ver mogelijk van de kust van Voorne. wordt daarin gesteund door minister Winsemïus van ruim telijke ordening en milieube heer, Deze opissing voor de berging van het Rotterdamse havenslib is dan ook het minst schadelijk voor het natuurge bied van Voorne. Minister Smit heeft de Tweede Kamer inmiddels van haar standpunt op de hoogte ge bracht door middel van een notitie, die de Kamer is aange boden mede namens minister Winsemius van ruimtelijke or dening en milieubeheer. Naar verwacht zal de minis terraad zich medio juli uitspre ken over het aan de Kroon te geven advies over de conces sieverlening voor inpoldering van dit gebied. Die ontwerp- vergunningen zullen vervol gens tot eind augustus ter inza ge worden gelegd. In septem ber zal dan de besluitvorming over de concessie worden af gerond. De minister is met haar keuze tegemoet gekomen aan de ad viezen en uitspraken van zo wel Rotterdam als van het openbaar lichaam Rijnmond. De bergingslocatie kan vol doende slib bergen voor een periode van vijftien jaar. De kosten worden geraamd op 190 miljoen gulden. Dat is dertig miljoen gulden duurder dan alternatief twee, welke dichter bij de kust van Voorne ligt. De.minister schrijft in haar brief aan de Tweede Kamer dat aan het belang van de in standhouding van de natuur waarden van Voorne dusdanig gewicht wordt toegekend, dat de extra kosten gerechtvaar digd zijn. Vanavond wordt de notitie van de minister besproken in de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat en milieuhygiëne. Rotterdam Vis en visolie zijn goed tegen hart- en vaatziekten. Dit stelt de voedingsdeskundige Leen Harkes, die is gepromo veerd tot doctor in de geneeskun de aan de Erasmusuniversiteit Rotterdam. Vis activeert bepaal de levercellen, die op hun beurt de veteiwitten te lijf gaan, die verhoogd cholesterolgehalte in het bloed kunnen veroorzaken. En dat is weer een van risicofac toren voor hart- en vaatziekten. Uit dierproeven is gebleken dat het goed functioneren van be paalde levercellen belangrijk is voor het verwijderen van de ve teiwitten (iipoproteinen) die aan tasting van de bloedvaten veroor zaken. In wetenschappelijke kring wordt aangenomen dat dit bij de mens ook zo is. Vorig jaar is via Amerikaans on derzoek het belang van de lever in de bescherming tegen hart- en vaatziekten aangetoond. Bij een zesjarig hartpatientje, die bepaal de levercellen miste, werden le ver en hart vervangen. De nieu we, gezonde lever zorgde voor verlaging van het sterk verhoog de bloed-cholesterol, dat nu ruim een jaar keurig op peil is. Rotterdam De So- cialistiese Partij in Rotterdam en een ex- -werknemer van Gal- v'ano Techniek Bijker BV, willen dat direc teur D.J. Bijker van dat bedrijf strafrech telijk wordt vervolgd wegens het opzettelijk in gevaar brengen van de volksgezond heid en het vervuilen van het milieu. Zij vinden dat hij in eer ste, instantie de ver- oóïzaker is van een zeer ernstig gifschan daal bij het voormali ge. galvaniseerbedrijf op het industriege bied Spaanse Polder. Daarbij 2ijn grote hoeveelhe den giftig zuur in de hodem te recht gekomen. Ook de poli tiek, verantwoordelijke rnilieu- -gec.ommiteerde mevrouw van Rijn-Vellekoop van Rijnmond niqet haar functie neerleggen, omdat zij geen afdoende maat regelen tegen de steeds ernsti ger wordende vervuiling heeft genomen, meent SP-woord- voerder Poppe. Hij beticht haar ervan onder één hoedje te hebben gespeeld met partij genoot Bijker, die voor het CDA deel uitmaakt van de deelgemeenteraad Centrum- Noord. De SP en oud-werknemer P. Keyzer schrijven dat in een brief aan het college van B en W van Schiedam, het dagelijks bestuur en de raad van Rijn mond, het ministerie van VROM, de inspecteur voor de volksgezondheid Zuid-Holland en de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond, Zij verzoe ken de gaivaniseerfabriek, die al meer dan zeven jaar niet meer in gebruik is, hermetisch af te sluiten en de giftige stof fen die er nog steeds staan op geslagen, naar een verant woorde opslagplaats over te brengen. Failliet In een reactie op h^t verzoek heeft Rijnmond gisteren laten weten dat de sanering van het terrein sinds kort op de priori teitenlijst van het sanerings programma' van Rijnmond staat. De ernstige verontreiniging bij het galvaniseerbedrijf kwam in 1977 aan het licht. De fa briek was toen nog in handen van de heer Bijker. die het be drijf in datzelfde jaar ver kocht Een half jaar later was het bedrijf failliet. De bakken met chroom-, salpeter-, en cy- anidebaden, die voor het gal- vaniseerproces werden ge bruikt, bleven echter staan. Pas in 1982 kwam daarin ver andering, toen onder druk van de ambtenaren van de dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond 50.000 gulden beschik baar werd gesteld voor het verwijderen van de gevaarlijk ste van de nog aanwezige stof fen. Dat gebeurde na een onder zoek naar de mate van vervui ling. Daaruit bleek dat ook het grondwater verontreinigd is en de vervuiling zich naar an dere percelen verspreidde. Op sommige plaatsen wordt de sterke verontreiniging in dat onderzoek zelfs ais chemisch afval aangemerkt. Een groot deel van de stoffen werd opgeslagen in tonnen, die in het bedrijf bleven staan. Maar in de loop der jaren zijn deze tonnen volgens de- SP gaan lekken, zodat die stoffen weer gewoon op de vloer van het bedrijf terecht kwamen. Dat heeft ertoe geleid dat de bodemverontreiniging steeds ernstiger vormen aannam. De enige manier om dat proces op z'n minst stop te zetten, is alle gevaarlijke stoffen te verwij deren", aldus woordvoerder Remi Poppe van de SP. Dat de zaak zolang op zijn be loop is gelaten, is volgens een woordvoerster van Rijnmond (onder wiens verantwoording de sanering van de bodemver vuiling valt) steeds een kwes tie van geldgebrek geweest. „Het bedrijf staat op een in dustrieterrein. Dat heeft nu eenmaal niet onze prioriteit bij de sanering van de vele plaat sen met bodemverontreiniging in het gebied", aldus de woordvoerster. Dat het terrein nu wel op de prioriteitenlijst is geplaatst, is volgens haar ge beurd op dringend verzoek van de gemeente Schiedam, die vindt dat saneringsmaatre gelen ter plaatse niet langer meer op 2tch kunnen laten wachten. Bakken met onder meer chroom-, salpeter- en cyanidebaden bleven op het terrein achter. door Koos de Gast rgaP - Er waait een frisse bries door het ontwerp-programma, waarmee de PvdA in Rotter- dam de gemeenteraadsver-" kiezing in 1986 te lijf wiL Het 230 punten tellende werk; stuk bevat zoveel open deu ren, dat de wind er vrolijk doorheen raast. Nu dient gezegd te worden,- - dat zo'n gemeenplaats ook alle komende verkiezings- programma's van de andere partijen geldt. Verkiezings-; - programma's hebben de ei genschap er door de puntsge- - wijze opstelling tamelijk ge- detaiileerd uit te zien. Maar*.; bij nadere beschouwing be- vatten ze zoveel algemeenhe den, dat men moet zoeken naar de echt opvallende za ken. En dan nog zijn koerswijzi- gingen niet eens verrassin gen. De draai, die de PvdA - ten aanzien van de luchtha- ven Zestienhoven zou gaan nemen, kon je zien aanko men. Wethouder drs. Jan Laan (PvdA) is allang tot de conclusie gekomen, dat een tien jaar lang volgehouden sluitingsbeleid niet in staat is geweest Rotterdam Aiirr, port te nek om te draaien. Dan moet je op een gegeven moment eieren voor je geld kiezen; zeker tegen de achter grond dat de VVD vier jaar geleden goed garen heeft ge- sponnen met zijn promotie beleid. Men mocht niet verwachten, dat de PvdA onvoorwaarde lijk door de bocht zou gaan. - Om de voorstanders van slui ting ook nog enig perspectief te bieden, zijn er voorwaar den aan het voortbestaan - van de luchthaven verbon den. De pikantste daarvan is', dat Zestienhoven Rotterdam geen geld meer mag kosten. Dat is tamelijk brutaal, - want het verlies wordt in hoge mate veroorzaakt door het feit, dat Rotterdam de af- i gelopen acht jaar van de PvdA jaar geen cent aan pro motie heeft mogen uitgeven: Men zal dan op zijn minst de directie van Zestienhoven een paar jaar de tijd moeten geven zodanige activiteiten te ontwikkelen, dat er uit zicht is op een exploitatie, waarin quitte gespeeld wordt. Ook in de gemeentelijke grondexploitatie heeft de PvdA zijn les geleerd. Erf pacht mag dan politiek een goed principe- zijn, men koopt er geen brood voor als. bedrijfsleven en huiseigena- - ren in gemeenten in de omge-, ving wèl grond in eigendom kunnen krijgen. De kiezer wordt een voorzichtige ver soepeling voorgehouden. Het aardige van zo'n pro gramma is, dat er voor elk wat wils in staat. Zelfs het- eeuwige probleem van de hondenpoep krijgt aandacht;^ in parken worden geen loslo-" pende honden meer toegela ten. Men zoekt de problemen ook niet meer op. Ontstond er vier jaar geleden nogal wat deining doordat de PvdA - aan de subsidie voor de dier- - gaarde BUjdoip wilde ton nen, nu is 'de dierentuin van bovengemeentelijke beteke nis' en kunnen door een bete- - rc benutting van de Rivièra- hal het aantal bezoekers en de inkomsten worden ver- groot. Opnieuw vaag is het pro gramma over het prostitutie- beleid: het richt zich op con- centratie en beheersing bui ten de woonwijken, maar waar dan wèl blijft in het on- duidelijke midden. Er wordt overigens nog geen enkele uitspraak gedaaii over de wijze, waarop het.' college van BenW voor de; jaren '86-'90 dient te worden gevormd. Alleen uit de stel-, ling, dat de PvdA voorstan der is van het verder ontwik-' kelen van het deelgemeente-- bestel, zou men kunnen ver-, moeden dat men er niet op> rekent de steun van 'klein links' nog eens nodig te heb ben. Het meest intrigerende pro-' grammap unt is ongetwij feld, dat Rotterdam met' kracht blijft streven naar*, een provinciale status voor het gebied Zuid-Holland\ Zuid. Als je dat nu leest, en je kijkt naar de wijze, waarop; de huidige PvdA-wethouders een door vrijwel de gehele, raad aanvaarde motie van dezelfde strekking aan hun laars lappen, dan kun je je in gemoed e afvragen hoe hard verkiezingsprogramma's - zijn. Binnen de PvdA bestaat de opvatting, dat wethouders- en raadsleden gehouden zijn het verkiezingsprogramma na te leven. Als dat zo is,- overleeft geen enkele zitten de wethouder het gesprek met de selectiecommissie, die de kandidaten voor dé komende vier jaar voor- draagt o,. .fi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2