Reddingsboot Jan Lëls begin reddingsmuseum Vita. Half zo vet ais margarine vii-a en heel ei£lekker. B èn W maken weinig haast Demonstreren mag nu in Maassluis CDA luistert in Ambacht en Babberspolder PvdA: oude schepen in Korte Haven VIMRDINGS DAGB1A0 SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT BÉS® Onderhandeld met onbevoegde zakenman &.WWM Hond klauwt dertien bomen kaal Vita is een nieuwe halvarine. Bijzonder van smaak en goed smeerbaar (dat komt o.a. door de - speciale bereiding met ma gere melk en eiwitten). Vita is half zo vet als margarine en heel erg lekker. Weer bouwen vóór bestemmingsplan Open huis Inbrekers stelen dure apparatauur Graven tekort Artoteek groeit Huizen voor patiënten psychiatrie WOENSDAG 26 JUNJ 1985 Impasse in overleg met ambtenaren Schiedam Burgemeester en wethouders lijken geen haast te maken om het conflict met de ambtenaren over de herbezetting bij te leggen. Gisteren is de wekelijkse ver gadering van B en W zelfs helemaal niet doorgegaan; wethouder Herman Posthoorn zat in zijn eentje. En hoewel hij verant woordelijk is voor personeelszaken, viel er op die manier toch weinig te vergaderen. De ambtenarenbonden zullen tot het moment, dat B en W met-een nieuw plan komen, elke vorm van overleg staken. Zij zijn in deze stap gesteund door hun achter ban, die er in de Opstandingskerk over vergaderd heeft. Ook de medezeggenschapscommissies van de gemeente hebben gekozen voor de harde lijn: zij wei geren elk gestructureerd overleg met directeuren en hoofden van dienst binnen het gemeentelijk apparaat Het conflict begint uit te groeien tot het moeilijkste di lemma, waar de PvdA/VVD-coalitie na driejaar voor komt te staan. De oppositie veronderstelt dat B en W bezwaarlijk anders kunnen dan doen waar de ambte naren om vragen niet omdat de ambtenaren zo machtig zijn, maar omdat hun eisen op de oppositie reëel overkomen. De rijksgelden 1,7 miljoen gulden." die beschikbaar zijn gesteld voor de herbezetting van formatieplaatsen, nadat op 1 augustus de arbeidstijd verkorting zal zijn ingegaan, moeten optimaal benut worden. Dat betekent vijftig nieuwe formatieplaatsen. De bon den nemen er geen genoegen mee, dat zeven ton niet aan herbezetting besteed wordt. Dit geld moet niet be steed worden aan behoud van bestaande arbeidsplaat sen, want daar is volgens de bonden en de medezeg genschapscommissies (me's) al een andere dekking voor gevonden in het budget. Het herbezettingsgeld is er met om problemen in de gemeentelijke boekhou ding recht te trekken, schrijft bijvoorbeeld de mc van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) in een circulaire aan het personeel. De mc geeft een voorbeeld van verkeerd beleid Twee sociaal rechercheurs, die erbij zouden komen in het ka der van de herbezetting, zouden volgens B en W gefi nancierd moeten worden uit de wet werkloosheids voorziening en via inkrimping van de buitendienst Zoa hoort het met, vindt de mc. „Dat is een sigaar uit eigen' doos." s Tenzij B en W verbieden: Maassluis -Demonstreren in de gemeente Maassluis mag, tenzij burgemeester en wethouders het nadrukke lijk verbieden. Organisatoren van een demonstratieve tocht dienen hun plannen echter vier werkdagen van te voren bij B en W te melden. Dit is gisteravond besloten door de raad van Maassluis, die artikel 26 van de algemene plaatselijke politieverordening (APV) behan delde. Volgens het voorstel van B en W zou het demonstreren ih principe verboden zijn. Wanneer men wenste te demonstreren zou men steeds ruim van te voren een ver gunning moeten vragen. De PvdA diende echter een amende ment in. Het voorstel haalde het uiteindelijk met behulp van de WD. Anton Wustrow van de PvdA: „Het recht van demonstreren is in 1983 m de grondwet opgeno men en in 1938 moet het wettelijk geregeld zijn. Als de geest in ae grondwet al is doorgedrongen waarom dan niet in onze APV." Burgemeester Hans van Es wees het voorstel van de PvdA aan vankelijk van de hand. Hij wilde dat het een verbodsbepaling zou blijven. Ampel overleg lussen de fracties van de PvdA en de VVD leverde uiteindelijk een compro mis op. J.Seheerstra (VVD): „Tenminste drie werkdagen voor de opstel ling van de optocht of demonstra tie moet de burgemeester hier van in kennis worden gesteld". Van Es tenslotte: „Ik* heb geen moeite meer met de veranderin gen, Maar laat een ding wel dui delijk zijn. Het voorstel van de PvdA en het voorstel in de APV behelzen precies hetzelfde. In het amendement wordt het alleen vriendelijker gesteld." WD schrikt; Hafkamp sust Hoek van Holland De kans dat Hoek van Holland een reddings museum krijgt is aanzienlijk ge groeid. Onlangs is officieel in het leven geroepen de stichting Red dingsmuseum Jan Leis, een be slissende stap op weg naar het muséum. Het eerste -stuk van de gollectie, de onlangs uit de vaart genomen reddingsboot Burge meester Jan Leis, wordt bij scheepswerf De Haas in Maas sluis teruggebracht in zijn oor spronkelijke staat Het .plan voor een reddingsmu seum in Hoek van Holland kreeg vorig jaar vaste vorm, toen Piet Heijstek en Gerrit van Veldbo- veniiun boek 'In het zicht van de haVen' ten doop hielden. 'A. M. Leis, bestuurslid van de ko- .niriklijke Zuidhollandse maat schappij tot redding van schip breukelingen, beloofde Hoek van Holland de boot op voorwaarde dat ;hij overdekt zou komen te staan.-Dat zou niet zo moeilijk zijn,!; dachten Heijstek en Van -Veldhoven. Maar pas na een lan ge Speurtocht door Hoek van Holland vónden zij een geschikt pand, dat ook beschikbaar was: "de bijgebouwen van restaurant 't Jagershuis aan de Badweg. De mondelinge toestemming van mm Rijkswaterstaat en de Domeinen is er, de gemeente Rotterdam is de laatste hindernis op weg naar het museum. De stichting heeft ai veel reacties gehad van mensen die iets voor het museum willen afstaan. Een oude tractor met botênwagen kan een blijvend plaatsje in Hoek van Holland krijgen en conserva tor Van Dieren van het Red dingsmuseum op Terschelling heeft ook een aantal schenkingen wordt de Presi- toegezegd. De stichting zal een dent Jan Leis in beroep doen op de financiële de oorspronke- steun van.de Hoekse bevolking, ijjke staat te- Op welke manier dat zal gebeu- ruggebracht. ren wordt nog bekeken. N. Booster wijst op de onherstelbare schade aan de cercidyphyllum, een boom die in Vlaardingen enig in zijn soort was. Vlaardingen Eén hond uit het asiel heeft in vier dagen voor ruim vierduizend gulden schade aangericht aan dertien bo men in het Hof en het Oranjepark in Vlaardingen. Vier bomen zijn ten dode opgeschreven en daar is een zeldzaam exemplaar bij, N.Booster van de afdeling plantsoenen van de dienst gemeentewer ken is nog verbaasd: „Zoiets heb ik m'n leven' niet gezien." De schade aan het park is groot. De hond klauwde en beet de bast van de bomen hele maal rondom af, soms tot een hoogte van meer dan anderhalve meter. Een van de vier bomen die gekapt moeten worden is een cer- cidiphylium en voorzover bij de plantsoenen dienst bekend was er daar maar één van in Vlaardingen, „Een zeer bijzondere boom, voor kenners een hele mooie", zegt Booster. „Wij zullen proberen om hem te vervangen, maarhet zal moeilijk worden om er een exemplaar van te krijgen." Ook de andere drie zwaar beschadigde bo men moeten vervangen worden. Ze stonden op opvallende plekken in het park, waar geen andere begroeiing is om de schade op te vangen. „Er gaan jaren overheen voordat de schade hersteld is", verzucht Booster. „We kunnen weer van voren af aan beginnen." Negen bomen zijn nog wel te redden. Die zijn ingesmeerd met een groen wondafdek- kingsmiddel, zodat ook de witte bast niet meer zo in het oog springt. De vernielzuchtige hond uit het asiel mocht elke dag meewandelen met een vrouw, die in het park haar hond uitliet. Daardoor wordt het voor de plantsoenendienst nog een heel probleem om de schade te verhalen. „Dan moeten ze een civlelrechterlijke proce dure aanspannen tegen het asiel", aldus poli- tie-inspecteur Ruud Meijer. „Want er is juri disch geen sprake van vernieling, er was geen opzet in het spel." Schiedam De WD-fractie is gisteravond in paniek geraakt door het bericht, dat de liberale wethouder Luub Hafkamp over de toekomst van zwembad Groenoord maan denlang onderhandeld heeft met een Valse' onderhandelaar. Hafkamp heeft de grootse ideeën die hij had voor bad Groenoord hierbij ging het om toevoeging van congrescentrum, sauna, hotel aan het zwembad al die tijd be sproken met een zakenman, van wie de wethouder dacht dat deze optrad namens een consortium. Na verloop van tijd bleek Haf kamp echter, dat zijn gespreks partner in het geheel niet be-* voegd was om zaken met hem te doen. Daardoor kwamen de be sprekingen gedurende een half jaar geen stap verder, terwijl de welzïjnscommissie steeds maar - aan ae wethouder vroeg hoe het er nu mee stond. De wethouder antwoordde dan telkens dat de besprekingen nog voortduurden: Hafkamp heeft gisteravond de paniek in zijn fractie kunnen sus sen met de mededeling, dat de onderhandelingen met het con sortium gewoon op de oude voet doorgaan. Zijn onbetrouwbare gesprekspartner is inmiddels uit het consortium gestoten. Wel be voegde onderhandelaars hebben de draad opgepakt. Hafkamp blijft in ieder geval in de plannen geloven. De WD-fractie kreeg de indruk, dat Schiedam op rozen komt te zitten als de privatisering van bad Groenoord van de grona komt. Het zrwemmen zou betaal baar blijven, terwijl de komst van sauna en dergelijke de aantrek kelijkheid vergroten, aldus heeft Hafkamp in zijn fractie verkon- digd. Vlaardingerri Schiedam -Bewo ners van de Zwanensingel in Vla'ardingen-Holy vinden het een gevaarlijke situatie, dat weg gebruikers in hun straat niet au tomatisch voorrang hebben op verkeer uit de zijstraten, terwijl dat in het verlengde van de Zwa nensingel, op de Laan van Bol'es in Schiedam-Groenoord, wel het geval is. Er hebben zich al gere geld ongelukken voorgedaan, hebben de bewoners het CDA in Vlaardingen laten weten. Wie van de Laan van Bol'es af komt, heeft er niet altijd erg in dat bij de gemeentegrens de voorrangsre- gel ophoudt „Het is één van 'die nuttige din gen die je hoort op zo'n avond, dat je de wijk in gaat," vindt CDA'er Keijzerwaard. „Die dingen hoor je in de politiek niet altijd. Of je moet natuurlijk zelf in zo'n wijk wonen." Vanavond legt het CDA zijn oor te luister in de Bethel- kerk aan de Burgemeester Ver- kadesingel. Daar kunnen bewo ners van Vlaardinger Ambacht en de Babberspolder hun wen sen, grieven en ideeën kwijt on der een kopje koffie. Een derge lijke avond in Holy heeft onlangs 'zeer waardevolle aandachtspun ten' opgeleverd, aldus Keijzer waard. Het CDA zal vanaf acht uur aan wezig zijn met afdelingsbestuur ders, gemeenteraadsleden en de propagandacommissie. Zij hopen de tips van bewoners te kunnen verwerken in het verkiezings program 1986-1990. SchiedamOm het - .toerisme in Schie dam te bevorderen kanode Korte Haven aangewezen worden all een gracht, waar - historische schepen eeni vaste ligplaats .-. kunnen krijgen. Met deze gedachte speelt het PvdA-afdelïngs- bestuur, dat dit punt opgenomen- wil zien in -het verkiezings programma 1986- 1990. De PvdA .denkt aan" histori- sche zeil- en' motor schepen. - Aleerder had de •PvdA een.deèl van bet concept-program uitgebracht De nieuwe Voorwaarts maakt.' meldingvan voornemens op-^fi- nancieel^econ oixusch en' algemeen be- stuurlijk gebied. Een .nieuwe gedachte is om in bestemmings plannen mogelijk te maken datri burgers 'windmolens ./pxaat- 1sén- of andere klein-1 schalige' energiè-op- - „wekkeis. Voorts wil ..de PvdA de behoefte aan autogebruik 'mi-.".' nimaliseren' door fietsen en openbaar vervoer te stimule ren. Er zou bij de ge meente Schiedam een apart energiebe- sparingsbedrijf opge richt moe ten worden met als" speciale ta- - ken:woningisolatie, benutten van zonne- ënergie en installatie van ketels met hoog rendement Het ma- tïveren van derden h oort hier ook bij. Ook voor de komen- 'de^vier.-jaar. zal ver-,,, koop van grónd door dé gemeente niet wórden toegestaan. De PvdA handhaaft ook een maximale afkoop van de erf pacht van vïjftïgjaar. Wat de doelmatig heid van beheer be treft zal de gemeen te Schiedam moeten komen tot een bud getvergelijking met andere gemeenten. Daar valt misschien wat van te leren, denkt de PvdA. Ge dacht wordt ook aan .een verschuiving van gas- en elektrici- teitstarieven-naar andere .'gemeentelij ke heffingen; omdat hierdoor de BTW op energielevering minder hoog uitpakt magere tneUte' Schiedam Opnieuw maakt de gemeente Schiedam gebruik van een wetsartikel, waarvan provin cie en rijk al Vaker hebben ge zegd dat een beroep erop geen ge woonte mag worden. Nu weer wil de gemeente de tweede bouwfase op het GTB-terrein (137 woningen) gaan starten zon der dat het bestemmingsplan al definitief is. Maar artikel 19 van de wet op de ruimtelijke orde ning maakt een afwijkende pro cedure mogelijk. Schiedam bouwde op die'manier al de hele wijk Woudhoek, ter wijl het bestemmingsplan Woud- hoek-Noord nog bij de Raad van State ligt vanwege ingediende bezwaarschriften. Ook in de Brandersbuurt wil Schiedam de bouw mogelijk maken via de ar~ tikel-19-procedure. Schiedam Het Schiedamse vo gelasiel heeft het bijzonder druk met het verzorgen van/gebrachte jonge vogels. Om de Schiedam mers kennis te laten maken met het vele goede werk van het asiel is er vanavond een open huis. Van 19 uur tot 21 uur bestaat de mogelijkheid kennis te maken met het asiel en de vele activitei ten die er zich dagelijks afspelen. Hoewel de ergste drukte alweer voorbij is, is er toch nog voldoen de te zien in het asiel. Op het riet land loopt een behoorlijk aantal wilde eenden en bergeenden en in één de volières zitten twee to renvalken. De ai wat langer in het asiel verblijvende brandgan- zen zitten' momenteel op eieren en medewerkers verwachten dat woensdag de eieren uit zullen ko men. Het asiel staat aap de Pol dervaart in het volkstuinencom- piex De Vijfsluizer». Schiedam Inbrekers hebben in school De Hoeksteen aan de Burg. van Haarenlaan een flinke slag geslagen. Zij gingen met een injectiemaehine ter waarde van 40.000 gulden aan de haal. De machine wordt gebruikt voor bouwwerkzaamheden die mo menteel in en aan de school wor den verricht. Uit een plezierjacht dat in de Nieuwe Haven lag afgemeerd, zijn bijna alle elektrische appara ten ontvreemd. De buit vertegen woordigt een waarde van ruim 2000 gulden. Een bedrijf aan de Westmolen straat werd voor 2600 gulden ge dupeerd nadat inbrekers een steen door de ruit hadden ge gooid. Men ging met een paar tel machines en een dietafoon aan de haal. Maassluis Een gedeelte van de graven op de algemene begraaf plaats in Maassluis zal worden ontruimd. Het besluit tot ontrui ming van een aantal huurgraven moest het college van burge meester en wethouders nemen, omdat de op de begraafplaats de komende jaren onvoldoende ruimte zal ontstaan. De wet op de lijkbezorging staat het ruimen van graven toe na een periode van tien jaar. Belang hebbenden kunnen de gedenkte kens op de graven weghalen voor 1 oktober 1985. Tot 1 december blijven de niet afgehaalde ge denktekens beschikbaar, daarna zullen ze door de gemeente wor den vernietigd. Vlaardingen De verhui zing uit het pandje aan de Oosthavenkade naar het Hollandiagebouw heeft de Vlaardingse artoteek geen windeieren gelegd. Het aan tal abonnees steeg in ander half jaar van 200 naar 400. Om aan de nog steeds groei ende vraag naar uitleen kunst te kunnen voldoen is de collectie met honderd kunstwerken uitgebreid. De artoteek "is daarmee, waar schijnlijk de enige gemeente* üjke instelling die van een bezuinigingsoperatie beter is geworden. Schiedam Vlaardingen Maass luis De drie buurgemeenten ten noorden van de Nieuwe Wa terweg willen samen komen tot een aantal huizen, waarin psychi atrische patiënten min of meer afgeschermd kunnen gaan wo nen. Het voordeel daarvan is, dat zij redelijk zelfstandig wonen, dus buiten een inrichting, maar toch houvast aan elkaar hebben en op die manier hun rol in de sa menleving opnieuw kunnen in vullen. De drie Waterwegsteden willen dat doen in samenwerking met het Regionaal Instituut Geestelij ke Gezondheidszorg (RIGG), niet te verwarren met de ambulante zorg, het RIAGG. In een brief aan dit instituut spreken Schie dam, Vlaardingen en Maassluis de wens uit dat er nieuwe instel lingen voor moeten komen: re gionale instituten voor bescher mende woonvormen (RIBW).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1