'Er heeft er niet één om z'n moeder geroepen' 'Ze zullen het GTB- terrein straks wel Goudkust noemen' FAILLISSEMENT VAHRMEIJER VERNIETIGD *2* ssx srsütf Ambtenaren Maassluis onder de loep VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NiEUWE WATERWEG COURANT Auto's in slip Politie groet Piet spontaan Afscheid van bijzondere school Geen christelijk atheneum Timmerkamp Hoofd crossbaan rijker liév^r-ol ISffi 3ÏÏÏ WATERWEG DONDERDAG 27 JUNI 1985 Vlaardingen Hoofdleidster Joke van de Kleuterkeet vertelde het tegen ieder die het maar wilde horen: niet één van de kleuters had gehuild of om z'n moeder ge roepen tijdens het tweedaagse uitstapje naar de padvindersboerderij in de Broek polder. Met een vrolijk feest namen ouders en kinderen afscheid van de kleuterschool, die over een week voorgoed de deuren sluit. „Het is zó zonde, zo jammer", zei Joke. „Die sfeer Van dat kleine schooltje, waar de kleuters en de ouders el- kaar allemaal kenden, die komt nooit meer terug." De vergelijking met een ouderavond van vroeger drong zich onvermijdelijk op aan de buitenstaander. Angst en beven bij de kinderen, nette pakken, vorme lijkheid. handjes hier en daar en hoe gaat het met u er was gisteravond bij het laatste feestje van de Kleu ter keet niets van te merken. Het was voor ouders en kleuters gewoon een leuke fuif en toen de Amazing Schiedam Op het hoofd bureau van de Schiedamse politie is hartelijk gelachen om het idee, dat agenten één vrije dag zouden zien inge trokken als zij commissaris Piet van den Hengel niet zouden groeten. Toch kwam het in 1907 voor, dat het een agent één snipperdag kostte, omdat hij de commissaris had genegeerd. Het salueren was in die tijd nog streng verplich t. Tegen woordig groeten de agenten hun com missaris spontaan„Dag. Piet. Er is nogal wat veranderd in het Schiedamse korps, blijkt uit het nieuive nummer van de Politiem elder. In oude dagrapporten kwam D. Drop aardige straffen en belonin gen voor agenten tegen. Zo werd in 1860 een agent zes dagen geschorst, omdat hij buiten noodzaak een branderij had bezocht En in 1926 zag een agent zijn hele jaarlijks verlof ingetrokken worden, omdat hij een pilsje gedronken had in een café waar hij toezagop naleving, van de drankwet Op oude- jaarsavond 1927 nam een agent een sigaar aan van een kapper; dat kostte hem twee vrije dagen. In 1901 werd een inspecteur berispt, omdat hij een agent 'vlegel" noemde. En in 1915 was het een hoofdagent, die tegen een ondergeschikte 'ezel'had gezegd en derhalve berispt werd. In 1918 moest een agent drie uur extra on betaald dienst doen, omdat 'hij in een portiek voor de re gen had staan schuilen. En in 1886liep een agent een beris ping op, omdat hij bij iemand .thuis 'aan zijn natuurlijkebe- 'hoefte voldaan had', terwijl het commissariaat in de on middellijke nabijheid was. Redactieleden JJB. Renskers en P.A.A. van der Voort van de Politiemelder vragen zich af, wat het effect zou zijn als dergelijke maatregelen anno 1985 opnieuw zouden wor den ingevoerd. Want belo ningen waren er ook. In 1880 kreeg een agent anderhalve gulden, omdat hij een jongen, die takken van heesters brak, op heterdaad had be trapt In 1882ging een agent er twee gulden op vooruit: hij had geholpen bij brandblus- sen. Iri 1905 was de beloning -een rijksdaalder voor het tot ''staan brengen van een hol- xlend paard. vind het nog steeds elke dag leuk om voor de klas te staan." Dat op die andere school ook andere kleuters zitten werd met het optreden van de Amazing Stroopwafels duidelijk. „Ze zijn vrijer", legden de ouders uit. De act met contrabas van Wim Kerkhof vonden de kleintjes prachtig, „Jij slaat op die bas", zei een ventje en om te laten zien dat zij dat ook konden kwamen alle kinde ren de contrabas een mep geven. „Vind jij het hier leuk Kenneth", vroeg een ventre op de trapaan zijn vriend je. „Ja, nou. Eten, drinken, spelletjes, d'r is van alles," En daar stonden ze alweer in de rij om iets van de bar becue te bemachtigen. Stroopwafels kwamen werd het helemaal feest Een enkeling mijmerde over een andere, grotere school waar zijn kind naartoe zou moeten en een paar mensen vochten tegen tranen, maar dat was het enige dat duid de op afscheid. Joke kon het nog haast niet geloven, het wilde maar niet tot haar doordringen. „Maar het is echt zo: vrijdag over een week is het afgelopen, voor goed. Ik had nooit gedacht dat ik het tot mijn zesender tigste zou blijven doen. Op die leeftijd moetje wegwe- - zen van de kleuterschool, dacht ik vroeger. Maar ik Hoop en vrees Het was ook een beetje het feest van de stichting ter be vordering van het neutraal bijzonder onderwijs, een stichting die leeft tussen hoop en vrees. De ouders wil len iets van de sfeer van de Kleuterkeet behouden, door een school voor Jenaplanonderwïis te stichten. De gemeenteraad beslist volgende week woensdag overt die aanvraag. Als het aan wethouder Arij Maarleveld ligt komt de Jenaplanschool er niet „Die vindt het een te grote bedreiging voor het openbaar onderwijs", had- den de ouders begrepen. Van de uitgenodigde gemeen- teraadsleden liet alleen SP'er Remi Poppe zijn gezicht zien. „Verder heb ik nog geen van de dames en heren" gezien", zei een teleurgestelde Jan Sluis, voorzitter van de stichting. Poppe kwam trouwens niet als gemeente raadslid: zijn dochtertje Lara zit op de Kleuterkeet. De SP'er was als vanouds strijdlustig. Maarleveld zei een week geleden te vrezen voor een nieuwe school strijd in Vlaardingen. „Laat die strijd maar komen" vond Poppe. „Kwaliteit bewijst zich weL" Met die kwaliteit bedoelde hij de Kleuterkeet en de Jenaplan school die daar het vervolg op zou kunnen zijn. De stichting heeft een laatste offensief richting gemeente raad geopend. Alle raadsleden hebben papieren gekre gen, waaruit blijkt dat de nieuwe school wel degelijk een aparte richting vertegenwoordigt, zoals de wet vereist, en dat het aantal aanmeldingen van kinderen ruim voldoende is. Maassluis Westland- Zuid niet uithollen Crossende fietsers sjezen de heuvel op het timmerkamp af. Schiedam Negen jaar bestaat het timmerkamp op het Hoofd al, maar onderhand was Jammeren niet genoeg. Ook kampvuren en barbecues konden de kinderen niet blijvend bekoren. Dus moest er een nieuwe impuls gevonden worden. Een crossbaan voor fiet sers werd het idee. Er was ruimte voor, er waren de vrijwilligers om het heuvelachtig parcours aan te leggen en toen Jantje Be ton ook nog een financiële injec tie toezegde voor een paar fietsen, was succes verzekerd. Gistermid dag werd er na de opening al meer gefietst dan getimmerd. Een vertegenwoordiger van Jan tje Beton reikte brj het Schrei- huisje, bij de ingang van het tim merkamp, 1200 gulden uit aan een clubhuiswerkster van Schie- dam-Zuid, Daarna werd bovenop de hoogste heuvel van de cross baan het startsein gegeven voor een stuk of twintig crossende kinderen, bijna allemaal jongens. De woordvoerster van het club- en buurthuiswerk liet echter ook een somber geluid horen. De ge plande bouw van de zeventien etages hoge serviceflat voor wel gestelde bejaarden 2al niet alleen een schaduw werpen over de Gorzen, maar ook het voortbe staan van het timmerkamp op het Hoofd bedreigen. Dus hoe lang het fietscrossen nog moge lijk is, viel niet te voorspellen. -Veiling inboedel goat wél door Utrecht Het faillissement van Dick Vahrmeijer is doer de Utrechtse rechtbank vernietigd. Tijdens de zitting overlegde de advocaat van Vahrmeijer, mr. Ram, een afschrift van een reke ning, waarop 10.000 dollar ten gunste van zijn cltónt is gest<"Jt. Van dat geld zouden ook de schuidetersers worden betaald. Re den voor de rechtbank om het faillissement te vernietigen. 'Het faillissement was aangevraagd door Petrochemie m Hilver sum en een individuele schuldeiser. Het ging om 13.000 gulden. -„De andere schuldeisers zullen nu achter "ighrmeijer aan moeten zitten", aldus curator mr. W.P.J. Witte. „Het is ooit nu weer uitgekomen dat het aanvragen van een faillissement 'veel mee'- effect heeft dan een dagvaarding. Nu komt hij plotse- lifi wel met geld over de brug. Waar het vandaarkomt is een 'raadsel, maar daar hebben de aanvragers verder ook geen be- lang bij. Als zij hun geld maar krijgen. -r«„ir ;de inboedel van het bij zijn meijer, mets m de weg. mr. W.H.J. wiu* «y ondraeht "bezwaarschrift, maarte belastmgsdieiast m Zeist,die«dmebt ■weigert echter medewerking aan een kykdag. Raad dringt aan op efficiënt onderzoek mumMaassluis/VLaardingen Er komt in Maassluis geen protestants-christelijke scholengemeenschap met havo en athe neum. Een aanvraag hiervoor moet worden afgewezen, staat in het adviesplan voor scholen van het openbaar lichaam Rijn-! Maassluis De PvdA-fractie'plaatste tijdens dc raadsvergadering van Maassluis vraagte kens achter het doorlichtings-en functiewaar- deringsonderzoek binnen het Maassluise ambtenarenapparaat door het externe bureau ODRP, dat op last van de minister moet wor den uitgevoerd. Robert Punt namens de socialistische fractie: „Ervaringen met externe onderzoeken zijn puur negatief. Het gebrek aan diepgang in de rapporten wordt veelal gecompenseerd met een hoge rekening en de vraag om vervolgop drachten." Ook werden vraagtekens gezet bij het tijdstip van het onderzoek. Punt „Ons lijkt een perio de van uitstel van zes maanden op zijn minst noodzakelijk. Vijf jaar geleden al wist het ge meentebestuur dat het onderzoek er moest komen en pas op het laatst wordt er nu actie ondernomen." Joke van de Rest (CDA) spitste haar betoog toe op de priviatïsering van gemeentelijke overheidsdiensten: „Ik heb bij gerucht verno men dat de gemeente Maassluis de privatise ring naar achteren wil schuiven. Privatise ring is een zaak die volgens ons goed moet worden bekeken." Verantwoordelijk wethouder Elly Coenen was het daar in het geheel niet mee eens: „Het klopt dat de privatisering door ons op een laag pitje is gezet Ervaringen met andere gemeen ten hebben geleerd dat het systeem vrijwel niet werkt. Het is ooit in het leven geroepen om de kosten te drukken, maar dat is er nooit uitgekomen. Op een studiedag over privatise ring met 70 collega's werd duidelijk datje veel beter kunt kijken hoe je binnen het apparaat efficiënter kunt werken dan aan privatisering te denken." dan aan een periode van êén jaar. Het perso neel heeft recht op een goed onderzoek en daar moeten we de tijd voor nemen. Alle voorbereidingen moeten nog starten dus een jaar uitstel lijk me wenselijk. De partijen in de Maassluise raad drongen verder aan op een efficient onderzoek me, duidelijk resultaten. C. van der Pol (WD). „Er moet een kostenbewakïg zijn, wij hebben geen behoefte meer aan kredietoverschijdin- gen. De opdracht die aan het ODRP gegeven wordt moet duidelijk zijn." De wethouder zegde dat toe. Elly Coenen: „Mocht het zo zijn dat er extra geld voor wat voor onderzoek dan ook nodig is, dan zal eerst de raad worden ingelicht en om advies wor den gevraagd. Volgende week gaan we met ODRP praten en dan zullen we heel dui- Suggestie Coenen ging in op de suggestie van de PvdA om bij de minister uitstel te vragen: „Ik denk het delïjk stellen wat voor onderzoek het moet worden. Er komt een draaiboek wat ook de raadsleden krijgen, waardoor er goed gewerkt kan worden." Uiteindelijk gingen alle partijen met het voor stel aceoord. iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiitJiiiiiiiiiiiiiiiifiiiifiiuutfiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiifiiiiiiiiMiiiiiijiriiiijtiiiiiliUiiifiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiimiiririiiHiiriiiiiitiriiiiKiiiiiiiHiiiiiiiiiJiiiiimiti]!' mond. Volgens Rijnmond zou een Maas- si uisse havo/atheneum onaan vaardbare consequenties hebben voor de Vlaardingse scholenge meenschap Westland-Zuid. Zes tig procent van de leerlingen (en overigens ook rector J.A. Taze- laar) is afkomstig uit Maassluis. Zij zullen heen en weer moeten blijven reizen tussen hun woon plaats en het Geuzenplein in de Vlaardingse Westwijk. Het scheelt hierbij nog, dat zowel het hoofdgebouw van WesÜand- Zuld als de dependance aan de Professor Teldersstraat vlakbij het NS-station Vlaardingen-West staan. Al vaker heeft Rijnmond erop gewezen, dat een aanvraag voor een protestants-christelijk athe neum in Maassluis zou worden afgewezen omdat het een uithol ling van Westland-Zuid zou bete kenen. Omdat het atheneum er met komt, mag ook een nieuwe Eerste sleutel voor familie Dijkhuizen Schiedam „Dankzij het tegenspel van de bewo- nersvereniging Schiedam- Zuid zijn de nieuwe hui zen op het GTB-terrein mooier en groter gewor den dan als de gemeente het project alleen ontwor pen had." Klonk het wat uit de hoogte toen Koos Osterbolt dat gistermiddag zei, de woordvoerder van de be wonersvereniging meende het uit de grond van zijn hart Amb tenaren en raadsleden konden het niet ontkennen. Na vijf jaar strijd is er uiteindelijk een project uit de bus gerold, dat er zijn mag. De huizen, die ontworpen 2ijn door Stephan Loomans van het Zoeterwouder architectenbureau Aro, doen met hun lichte stenen en vrolijke kleurtjes denken aan het Witte Dorp. Gisteren reikte wethouder Cor van Tilborg de eerste sleutel uit aan de familie W. Dijkhuizen. Ook andere toe komstige bewoners namen een kijkje en waren onder de indruk. Maar zoveel vreugde als er was over de nieuwbouw, een kriti sche kanttekening bij het ge meentelijk beleid was er ook. Be woners van de metsloop bedreig de Som m elsd ijksestraa t maakten met spandoeken kenbaar, dat de gemeente de ene groep blij maakt met nieuwe huizen, maar een an dere groep hun huizen ontneemt Theo, Bob en Helma uit de Sommelsdfjksestraat grijpen de oplevering van de huizen op het GTB- terrein aan om met spandoeken de aandacht te vestigen op hun probleem: dreigende sloop van hun rustieke straatje. „Fijn wonen is een gunst, slopen is geen kunst", stond erop, even als een groet aan de toekomstige bewoners van het GTB-terrein: „De vereniging tot behoud van de Sommelsdijksestraat wenst de nieuwe bewoners veel woonple- zier en saamhorigheid toe." In de stadsvemieuwingswinkel aan de Leliestraat ging wethou der Van Tilborg hier niet ai te uitgebreid op in. „Die spandoe ken wijzen op de specifieke ge moedelijkheid van de Gorzen", zei hij „Iic hoop dat de nieuwe bewoners daar ook aan zullen werken. Ga maar eens kijken op zo'n koninginnedag in de Groe- nelaan: de sfeer is dan heel an ders dan waar ook in Schiedam. Typisch de Gorzen wat ik be ter vind klinken dan Schïedam- Zuid." Goudkust Van Tilborg zei tegen de familie Dijkhuizen: „U komt te wonen op het schoonste en duurste stukje grond van Schiedam. De mensen zullen het straks wel Goudkust noemen, kijk daar maar niet van op." De wethouder doelde na tuurlijk niet op de woonlasten (de gemiddelde huur is 425 gulden) maar op de afgraving, die heeft plaatsgevonden van het veront reinigde GTB-terrein. Het afgra ven en opschonen kostte ruim vijftien miljoen gulden. Het project is de gemeente en de bewonersvereniging zo bevallen, dat Stephan Loomans ook de tweede fase van 137 huizen mag ontwerpen. Bovendien is Wilma Den Haag ook nu weer als aanne mer uitverkoren. Wilma bouwt overigens een deel in eigen be heer. Dat worden koopwonin gen; de rest gebeurt in opdracht van de gemeente en daarbij gaat het om woningwetwoningen. Ook nu zal worden toegezien op goede isolatie en warmteterug- winning, iets wat ook ai bij de eerste fase honderden guldens kan schelen. Loomans schat dat het jaarlijks gasverbruik uitkomt op een gemiddelde van 800 ku bieke meter. havo opchristelijke grondslag niet. hoewel deze aanvraag af zonderlijk wel aan de stichtings norm zou voldoen. - In het plan voor scholen sta^t Rijnmond wel positief tegenover de uitbreiding van het middel baar dienstverlenings- en ge zondheidszorgonderwijs (mdgo) op scholengemeenschap De Vaart, eveneens in de Vlaarding se Westwijk, De school aan de Groen van Prinstererstraat heeft slechts één mdgo-afdeling (ver zorging), maar zou er graag drie afdelingen bij hebben: verpleeg kundige beroepsuitoefening, so ciale arbeid en activiteitenbege leiding. Rijnmond vindt dat uitbreiding met minimaal twee afdelingen moet kunnen. De mdgo-voorrie- nïng zou dan een reële basis krij gen, aldus het adviesplan. Rijn mond ziet voorlopig echter af van een afweging welke afdelingen dat dan zouden moeten zijn, om dat er onvoldoende gegevens zijn voor een getalsmatige onderbou wing. Nader overleg met de ge meente Vlaardingen en De Vaart is wenselijk. Rijnmond vindt de concentratie van rooms-katholiek en protes tants-christelijk onderwijs in Schiedam en Vlaardingen opval- lend. Er staat een uitgebreid, maar versnipperd openbaar on derwijs tegenover. Rijnmond zou tot een betere samenhang willen komen en vindt dat Maassluis een beperkte uitbreiding mag on- dergaan. Dat zou beter zijn voor B de verhoudingen tussen de drie j? Waterweggemeenten, waarvan v Vlaardingen aangemerkt wordt als hoofdcentrum. Het plan voor scholen staat op de b agenda van de Rijnmondraad voor maandag 1 juli. jh iiiiiiiniitiiiiiijJiiiiiiEiiiiiiiiiiiimifiJiiiiuitiiiii I Maasland Door de zware re- genbui van gisterochtend zijn twee auto's op rijksweg 20 ter f! hoogte van Maasland in een slip 'j geraakt Om negen uur verloren de banden van de auto van een 's- Gravenzandse bestuurder de grip j op de weg door aquaplaning, een waterfilm tussen banden en weg- l dek, die sturen onmogelijk j. maakt Hij vloog daardoor tegen de vangrail. Een auto achter hem, bestuurd door een Rotterdammer, pro- beerde nog uit te wijken, maar f, ook deze automobilist kon op he{ gladde wegdek weinig uitrichten, f De wagen draaide drie maal om zijn as en schoot de vangrail hl- t' Geen van de bestuurders raakte t gewond. Wel' werden de twee en* to's zwaar beschadigd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiui F

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1