'Ziek van de ambtenarij De Hoek worstelt met disco Psycholoog redt PPR uit impasse VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hervormingstuit op D'66 en CPN Dronken man steekt hooiberg in brand complimen teert kunstenaars Autoinbraken neemt vlucht Schiedam lauw onder muziek Vocht- problematiek Verto duurt voort Man verwondt; zich na aanhouding Vandalen Avalance teleurgesteld Opbouwwerker voor Surinamers en Antïllianen Van Kalken krijgt nul op rekest ge' - - WATERWEG Vlaardingen De Vlaardingse kunstenaars Aad Hofman en Dik Ka is zijn zaterdag door oud-wet- houder Ton Kloots bedolven on der de complimentjes. In galerie de Duig opende hij een expositie van het werk van de leerlingen van Hofman en Kats. „Er is moed voor nodig om een galerie te be ginnen en het komt het Vlaar dingse' culturele leven ten goede dat u daar schilderlessen geeft", hield Kloots de kunstenaars voor. De kleine galerie bood maar ter nauwernood plaats aan alle fami lie en vrienden van de cursisten die deze eerste tentoonstelling niet wilden missen. De schilderij en, geheel in de stijl van de Duig allemaal realistisch werk, waren m al het gedrang nauwelijks te zien. Maar Kloots had ze al eer der op zijn gemak bekeken en wist dat er prachtige doeken bij waren. De expositie is tot 18 au gustus elke zaterdagmiddag van half twee tot half vijf te bezichti gen. Schiedam Het aantal autoin braken is volgens de Schiedamse politie de laatste maand enorm toegenomen. Gemiddeld werd per dag op het bureau aangifte gedaan van één of twee van der gelijke inbraken. Dat gemiddelde is inmiddels opgelopen tót circa vijf. De politie gelooft vooralsnog niet dat er een bende actief is in de stad. Dat concludeert zij uit het feit dat de inbraken in alle delen van Schiedam worden gepleegd. Vanmorgen vroeg werden bij de nieuwe flats aan de Maasdijk twee Schiedammers van 25 en 23 jaar aangehouden. Zij hadden in drie auto's ingebroken. Schiedam „Jammer, jam mer dat er niet geklapt wordt", mompelde de zanger van het middeleeuws muziek gezelschap Goet ende Fyn. Hij keek vanonder de rand van zijn slappe vilten hoedje naar de lege Schiedamse Hoog straat Drie jochies vergaapten zich aan de ouderwetse instru menten, rneer publiek was er niet De muzikanten pakten hun spullen en 20chten elders hun heil. De Schiedamse Gemeenschap, die Goet ende Fyn voor een serie optredens naar de bin nenstad haalde, had zich daar vast meer van voorgesteld. Maar er waren, met het kille, winderige weer, maar weinig Schiedammers die voor het middeleeuws uitgedoste groepje bleven staan. Het op treden was aan het publiek niet besleed. Goet ende Fyn paste zich aan, liet de aangekondigde gedich ten en toneeltjes achterwege en beperkte zich tot muziek. Die werd met enthousiasme gebracht, zelfs toen er alleen een vrouw met een bood schappentas en een man met een rol tapijt onder de arm stonden te kijken, ,,'t Zal rege nen, 't zal regenen, 't zal rege nen dat het giet. En als er geen jenever is, dan drinken we maar niet." Maar de vonk sloeg niet over op het publiek. „Kom op, we gaan", zei de zanger en hij liet zich niet weerhouden door een winke lier die het gezelschap een ijsje aanbood. Goet ende Fyn op de Hoogstraat in Schiedam. Gé van der Ploeg volgt Noordegraaf op Schiedam De Politieke Partij Radïka- len heeft na lang zoeken een potentiële opvolger gevonden ■,<*oor Herman Noor- degraaf, het 34-jarige gemeenteraadslid dat na de verkiezingen in 1986 met de ac tieve politiek stopt Het heeft er een tijd naar uitgezien dat er met het vertrek van Noordegraaf een vacuüm zou ontstaan, maar inmiddels heeft de 27-jarige Gé van der Ploeg uit Schiedam-Oost zieh opgeworpen. Na zijn kennismaking met het PPR-bestuur is hij begonnen aan een warming-up langs de zijlijn van het Schiedamse stadsbe stuur. Van der Ploeg studeert binnenkort af in de psychologie; hij woont sinds enkele ja- ren in Schiedam. De eerste keer dat PPR-afdelingsvoorzitter Jos Poolman van hem hoorde, was toen Van der Ploeg in 1982 om een exemplaar van het verkiezingsprogramma vroeg. Maar aanwezig bij ledenvergaderingen was hij zelden. Poolman is verheugd dat er onder de le den uiteindelijk iemand gevonden ts, die niet bang is voor de schaduw van Her man Noordegraaf. De radicaal, die in 1977 oud-wethouder Hans van der Wilk opvolgde in de gemeenteraad, geldt als een vooraanstaand raadslid dat met name bij de PvdA op meer sympathie kan rekenen dan wie ook binnen klein links. Dat komt door de PvdA/PPR-sa- menwerkïng die er in de vroege jaren zeventig was. Noordegraaf was toen ac tief in de Werkgroep Schiedam, waarin PvdA'ers en PPR'ers zieh bogen over de stedebouwkundige ontwikkelingen van de binnenstad, Schienoko (de Branders- buurt) en de stadsuitbreiding in Schie- dam-Noord. Ook nadat de PvdA/PPR- samenwerking stuk liep toen Van der Wilk als wethouder aftrad, bleven de so cialisten voor Noordegraaf een zwak voelen. Om zijn pittige kritiek geldt hij als een geducht opponent van de PvdA/WD - coalitie en ervaart men hem hier als op positieleider. In de kerngroep van de Wark) geen van allen de opvolging van Noordegraaf aan, al waren er ook ande re, soms persoonlijke redenen om daar van af te zien. De PPR geeft met de kandidatuur van Gé van der Ploeg antwoord op een ironi sche vraag van burgemeester Reïmer Scheeres. In de raadsvergadering van 17 juni ging Noordegraaf opnieuw in op de inspraak, die hij voor buitenlanders be ter geregeld wil zien. Noordegraaf: „Vol gend jaar kan ik er niet op terugkomen, want dan ziet u mij niet meer hier. Maar ik zal over mijn graf heen regeren. De zal mijn opvolger het nodige influisteren." PPR durfden leden van he' eerste uur Burgemeester Scheeres vroeg toen re- (naast Poolman onder andeixm Aad van thorisch: „U gaat er dus van uit dat u een der Tang, Ben Savelsbergh en Rob opvolger hèbt?" Klein Links wil geen lijst Gfoen Schiedam Maassluis De raad voor de volkshuisvesting in Maassluis wordt door het Openbaar Li chaam Rijnmond gedwarsboomd bij het nemen van maatregelen tegen de vochtproblemen in ruim veertig woningen in de Verto- wijk I. Rijnmond heeft het dagelijks be stuur van de raad laten weten, dat zij eerst het nader onderzoek van de grond onder de huizen, die ernstig verontreinigd is, wil afronden. Wanneer er nu maatregelen ge nomen zouden worden om aan de vocht- en stankproblematiek een einde te maken, wordt dit on derzoek belemmerd, aldus Rijn mond. De Dienst Centraal Mi lieubeheer van Rijnmond (DCMR) verwacht eind septem ber het onderzoek zo ver afge rond te hebben, dat de raad voor de volkshuisvesting het vocht de finitief te lijf kan gaan. Uit de concept-analyseresultaten van het kruipruimte-luehtonder- zoek, zoals deze zijn vastgesteld door de DCMR. kan voorzichtig de conclusie worden getrokken dat er geen directe relatie kan worden aangetoond tussen de binnerduchtconcentraties en de verontreiniging van de bodem. Rijnmond en de Regionale In spectie Volksgezondheid delen deze conclusie. Óp grond hiervan is besloten dat er geen directe be- heersmaatregelen in het kader van de interimwet bodemsane ring nodig zijn. Spuugzat De bewoners, die al drie jaar kampen met vocht- en stanko verlast in hun huizen, 2ijn het in middels spuugzat. Mevrouw Kouwenhoven, lid van de Com missie Bodemonderzoek Verto- wijk: „Als je niet ziek wordt van al die troep dan word je het wel van de ambtenarij. Wé zijn nu al sinds 1982 bezig. Wij zijn maar ge wone mensen die gewoon willen leven en dan krijg je met zulke zaken te maken. Je moet er wel voor knokken, want tenslotte woon en leef je hier. Wij begrij pen wel dat Rijnmond tegen die maatregelen is en daar gaan wij, zij het met moeite, mee akkoord, omdat we ook eerst willen weten wat er nu precies in de grond zit. Waar ik woon, aan de Glanzerij, slaan de huizen vermoedelijk op de bron van de verontreiniging. Wanneer het Gemeentelijk Wo ningbedrijf die vloer van de krui pruimte laat afdekken kan er geen bodemonderzoek meer plaatsvinden." Het dagelijks bestuur van de raad ziet het aanbrengen van schuim- beton op de vloeren van de krui pruimten en het afvoeren van het overtollige water als dé oplos- Schiedam De samenwerking van de gemeenteraadsfraeties van PSP/PPR, D'66 en CPN zal na de raadsverkiezingen op 19 maart 1986 worden voortgezet. Maar Klein Links voelt er niets voor om met één geza menlijke lijst de verkiezingen in te gaan. De 'groene golf in de politiek slaat niet over op Schiedam, Als er al een lijst Groen Schiedam komt, zal het initiatief niet van de kleine progressieve partijen uitgaan. Alleen de PSP/PPR-combïnatïe heeft pogingen ge daan de banden met CPN en D'66 aan te scherpen. Hooguit zit er een lijstverbinding in, zodat de rest- stemmen voor het progressieve kamp behouden blijven. Maar het staat vast dat zowel democraten als communisten met een eigen lijst de Schiedamse raadsverkiezingen ingaan. CPN-fractieleider Ulferd Bruseker:Onze gedachte is ook nu met een eigen lijst te komen, vanwege de herkenbaarheid die wij als CPN in Schiedam heb ben. Landelijk zijn er wel discussies over een geïn tensiveerde samenwerking binnen klein links, maar de vraag is of je dat plaatselijk moet forceren. Wij zien er nief direct de voordelen van." Ook het enige' D'66-raadslid 'Adri Reijnhout denkt er zo over. Hek heeft er lang naar uitgezien dat ook die ene D'66-zetel, ondanks Reijnhouts actieve be moeienis met het crematorium en de SSSW, in 1986 weggevaagd zou worden. Nu er bij D'66 van het Van Mierlo-effect sprake is, neigt Reijnhout naar het standpunt: „Ieder voor zich verder. Onafhanke lijk de verkiezingen in." Continueren Officieel staat zelfs nog niet vast dat de PSP en de PPR in Schiedam een gezamenlijke lijst blijven voeren. De respectievelijke achterbannen moeten dat nog bekrachtigen. Maar bekend is dat de steun- fracties en ook het raadsduo Herman Noordegraaf- /Bart de Leede in de praktijk een dusdanig goede samenwerking voelen, dat er een sterke voorkeur bestaat het verbond te continueren, PPR-afdelings- voorzitter Jos Poolman: „Wij kennen elkaar nu wat beter, anders dan driejaar geleden, toen wij vanuit een nulpositie tot samenwerking besloten. Wij heb ben goede ervaringen met elkaar opgedaan. De sa menwerking is erg bevredigend verlopen." Het is met waarschijnlijk dat de beoogde opvolger van Herman Noordegraaf, de tamelijk onbekende Gé van der Ploeg, lijsttrekker wordt van de FSP/PPR-combinatie. De PSP zit volgens de opi niepeilingen wat meer in de lift dan de PPR. In 1982 was de radicaal Noordegraaf lijsttrekker, deze keer zal mogelijk de~PSP de nummer één willen aanwij zen. Enige tijd geleden, toen hij bekend maakte met de Schiedamse gemeentepolitiek te willen stoppen, wees Noordegraaf op zijn PSP-fractiegenoot Bart de Leede als geschikte kandidaat. Schiedam Een 51-jarige Schie dammer is vrijdagnacht in de Hema betrapt toen hij daar een partij horloges wilde meenemen. De man, een oude bekende van de politie, wist zichzelf na aan houding aan zijn arm te verwon den en moest ter behandeling naar het ziekenhuis worden overgebracht. Volgens de politie is dat inmiddels een bekend ri tueel. De Schiedammer zou de vele malen dat hij in het verleden op heterdaad tijdens een inbraak is betrapt, zichzelf steeds verwon dingen hebben toegebracht. Op een bouwplaats aan de Bouw- meesterweg is voor 11000 gulden aan isolatiemateriaal vernield, De politie verwacht binnenkort een of meer daders te kunnen aanhouden. Uit de etalage van een fietsen- zaak op de Dam zijn twee race fietsen ontvreemd, nadat de ruit was ingegooid. Ook van de Thor- beckeschool sneuvelde een ruit Daarvoor werd een trottoirtegel gebruikt. Voor zover de school leiding kon nagaan is er niets meegenomen. Vlaardingen Vandalen heb ben in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in het kan toor van de hervormde kerk aan de Maassluissedijk in Vlaardin gen. Er werd niets gestolen, maar er werden wel veel vernielingen aangericht. Vlaardingen Hevig teleurgesteld kwam het drum- en bugle- korps Avalance dit weekeinde terug uit Birmingham. Het Vlaardingse muziekgezelschap reikte op het Europees kampi- oenschap niet hoger dan een veerziende plaats. - De Vlaardingers mopperden wat af in Engeland. Zij moesten met zestig mensen slapen in een boysschool, waar op twintig gas ten gerekend was. En het kampioenschap bracht ook al niet wat "ervan verwacht was. Volgens Avalance was de lage klassering te wijten aan dé jurering. „Die is in Engeland heel anders dan op het vasteland", zei voorzitter Marco Burgers. sing. Niet alleen de bewoners hebben bezwaar tegen deze maatregel, die 3000 gulden per woning kost, maar ook het Hoog heemraadschap Delfland. Laatst genoemde wil geen toestemming geven voordat men weet wat de omvang van de bodemverontrei niging is. Voordeliger De bewoners hebben voorgesteld om pursebuim aan de onderkant van de vloeren in hun woning aan te brengen. Mevrouw Kou wenhoven: „De kosten per wo ning bedragen 1390 gulden, dus dat is veel voordeliger. Boven dien zijn er enkele huizen in onze wijk met dat purschuim behan deld en die zijn nog steeds kurk droog. Daar zien we dus wel heil in. Bovendien kan Rijnmond dan ook gewoon verder gaan met het onderzoek, terwijl wij van het vocht en de stank af zijn. Wij ver moeden dat het woningbedrijf liever schuïmbeton gebruikt, om dat die maatregel als een isolatie- maatregel gezien kan worden, waardoor 2ij subsidie van het Rijk kan krijgen. De rest van de kosten mag zij aan ons, huurder doorberekenen. Maar daar stap pen wij niet in. Wij vinden dat de gemeente ervoor moet zorgen dat onze huizen goed zijn." Na september Het dagelijks bestuur van de raad voor de volkshuisvesting wil pas na september een nieuw voorstel doen. In de brief aan de leden staat letterlijk: „Gezien het stand punt van Rijnmond geen oplos singen te accepteren voordat het nader onderzoek of gedeelten van het nader onderzoek zijn af gerond en de gekozen opstelling zeer terughoudend is om in te gaan op voorstellen die het voeht- probleem kunnen oplossen, zit er voorlopig niets anders op dan af te wachten totdat Rijnmond deze impasse wil doorbreken". T aakverdeling Dat klein links evenals in 1982 met drie afzonderlij ke lijsten de verkiezingen ingaat, wil niet zeggen dat de samenwerking in fractieverband wordt ge blokkeerd. Integendeel. Er bestaat een tendens om veel meer dan voorheen tot taakverdeling te ko men. PPR-voorzitter Poolman: „Wij hebben onder ling de problemen besproken, waar kleine fracties voor staan. Dat leidt ertoe dat wij gaan proberen de effeieiency te verbeteren, De hoeveelheid werk is zo groot, dat een betere taakverdeling wenselijk is." Met het voorbehoud, dat de leden hun goedkeuring er nog aan moeten hechten, zegt Poolman dat het voor de hand ligt dat de raadsleden van klein links beter coördineren wie in wélke commissies plaats neemt De nu reeds aanwezige kwaliteiten maken een zekere afstemming mogelijk. D'66'er Reijnhout kan dan, indien hij in de gemeenteraad terugkeert, zijn specifieke deskundigheid op het gebied van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor heel klein links inzetten, terwijl Bart de Leede op wel zijn kan worden gezet en Bruseker op economie. Dat voorkomt dubbel werk, want momenteel hou den èn Bruseker èn Noordegraaf zich bezig met eco- rfomische aangelegenheden, doen èn Reijnhout èn CPN'er Eef Collé de stadsontwikkeling en hebben èn De Leede èn Bruseker zitting in de welzijnscom- missie. Ook Reijnhout lijkt voor de suggestie-Poolman ge porteerd. Jït klikt tenslotte erg goed. De persoonlij ke verhoudingen zijn prima. Doordat in Schiedam de PvdA niet al te progressief is, kom je als klein- linkse partijen wat gemakkelijker op één lijn." Vlaardingen Een 48-jarige Rotterdammer heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een hooiberg op de kinderboerderij in Vlaardingen-Holy in brand gestoken. De vlammen laaiden hoog op en de brandweer had de handen vol, niet alleen aan het bluswerk, maar ook aan het redden van de kippen die te dicht bij het vuur bleven zitten. De dronken brandstichter bleef doodgemoedereerd staan kijken wat hij aangericht had. Hij hielp de brandweer zelfs om de brandslang in de sloot te leg gen. De Rotterdammer was echter iets te enthou siast en plompte pardoes in het water. Maar op zul ke calamiteiten had hij blijkbaar gerekend, want hij had een droge broek bij zich, die hii ter plekke aan trok. Dat ivekte argwaan bij de politie, die de man in de kraag vatte.Hij bleek een recidivist hij had al eerder brand gesticht bij kinderboerderijen. Hoek van Holland Het verhogen van een bedrag voor een disco happening met 1250 tot 6250 gulden heeft in dedeelgemeenteraad van Hoek van Holland tot een levendige discussie geleld, hoe er nu het bes te promotie voor Hoek van Holland gemaakt kan worden. Vlaardingen/Schiedam De ge meenten Vlaardingen en Schie dam hebben de handen ineenge slagen om bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur subsidie te krijgen voor een opbouwwerker voor Surinamers en Antillianen, Apart zouden bei de steden daar geen kans op ma ken. Daarvoor wonen er in de re gio te weinig Surinamers en An tillianen. Door de samenwerkingde op bouwwerker zou zijn tijd moeten verdelen tussen Vlaardingen en Schiedamhopen de steden wel een kans op subsidie te maken. De opbouwwerker moet eerst on derzoeken welke problemen er in de Surinaams/Antilliaanse ge meenschap bestaan. De gemeen ten denken dat die groep, net als andere etnische minderheden, weinig gebruik maakt van aller lei voorzieningen. Als dat ver moeden bewaarheid wordt, krijgt de opbouwwerker de taak om daar iets aan te veranderen. „Wat versta je nou precies onder het Hoek van Holland promo ten?", wilde CDA-fractievoorzit- ter P. van der Wel precies weten. Bij de behandeling van de gewij zigde begroting van de commissie Alle Hens ging het maar om be trekkelijk kleine bedragen. In totaal was er voor Alle Hens dit jaar 15.000 gulden te besteden. „Het is toch zonde dat dat met veel pijn en moeite bij elkaar ge schraapte bedrag aan maar een. paar evenementen opgaat. Met die disco staan we met de rug tegen de muur, omdat de contrac ten al zijn getekend." Van der Wel wilde de 1250 gul den verhoging naar het Sint Ni- colaas-comité toeschuiven, waar mee hij sympathie kreeg van VVD'er D.F. Dukers. Namens de PvdA zag A.M. Mul der liever een nog niet met een bestemming aangegeven bedrag van 1350 gulden besteed aan de stichting Energie Anders. De socialist stelde bovendien dat zijn fractie grote bedenkingen heeft tegen de uitgave voor de disco, omdat dit een commerciële aangelegenheid is. „Het is meer een promotie voor Veronica dan voor Hoek van Holland", meen de zijn fractiegenoot J. van Bel kom. Uiteindelijk kwam er toch een soort compromis uit de bus, ter wijl een PvdA-voorstel om en tree te heffen werd verw )»-pen. Het CDA. WD en het dagelijks bestuur wilden Alle Hens die permanente verplichting met op leggen. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zien geen heil in een lanzaam- aan-actie tegen de woningdelers- maatregel. PSP'er Arnold van Kalken op perde die vorm van obstructie in schriftelijke vragen aan het colle- „Het democratisch besluit is ge nomen en daar dienen wij uit voering aan te geven", antwoor den Ben W. Van Kalken vroeg ook om een schadeloosstelling aan de gedu peerden, maar daar piekeren burgemeester en wethouders niet over. Woningdelers die de maatregel willen ontwijken moeten maar verhuizen, vinden zij. Andere mogelijkheden om onder de maatregel uit te komen ziet het college niet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1