I Jeugdland met toppers dankzij 'fijne neus' Landhuis brengt weinig op VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Mercurius blij INep- glazen- wasser Meer werklozen langs Waterweg Visserij museum m de lift Herbezetting, niks hoor Pk China op slotdag Jeugdland Brief komt na jaar aan Soendalaan wil drempels Hafkamp opent maandag Schuldeisers teleurgesteld Tweemaal inspraak burgerij Passen kwijt Hamburgers en patat gestolen Engelsman in gestolen auto wctïrweg WOENSDAG 3 JULI 1385 Ondanks gunstige tendens: Schiedam De gemeenten Visarding en, Schiedam en Maassluis hebben niet of nauwelijks kunnen profi teren van de daling van het werkloosheidscijfer in Rijnmond in de maand met In totaal daalde het aantal werklozen vrij fors met 1422. Een goed teken, omdat in dezelfde periode vorig jaar het werkloos heidscijfer nog een sprong omhoog maakte met 1045. Over de gehele linie staan er sinds vorig jaar mei maar liefst 7424 mensen minder als werkloos te boek. Toen waren dat er meer dan 70.000 tegen 63.751 op dit moment. Schiedam heeft helemaal geen profijt van deze gun stige ontwikkelingen op de arbeidsmarkt kunnen trekken. Het aantal werk lozen steeg zelfs fors: van 3750 naar 3812. Ook voor VIaardingen gaat de Rijn mond-tendens niet op: van 3399 naar 3422. Maassluis profiteerde wel en zag het aantal werklozen met 9 da len naar 1236. Schiedam Heuglijk nieuws had de dag- en avondschool Mercurius gisteravond bij de diploma-uitreiking. Er is toestemming gekomen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen om volgend sei zoen in een leegstaand schooigebouw aan de Eduard van Beinumlaan met een meao-opleiding voor volwassenen te beginnen. Allang had Mercunus-direeteur Piet van den Broek daarop gehoopt Die mededeling verhoogde de feeststemming onder de zeventig aan wezigen gisteravond nog meer dan de koffie met gebak, in het Stads- café van het Proveniershuis in Schiedam. Mercurius reikte daar elf di ploma's en zestien deelcertificaten uit aan mensen, die het afgelopen jaar de opleiding hebben gevolgd. Ook het hoofd van Mercurius in Schiedam, Nellie Boers, was er weer bij; zij is onlangs hersteld van een auto-ongeluk. Mevrouw Doolhof krijgt haar diploma; zij is één van de Mercuri- us-leerlingen. CDP woedend op gemeente Vlaardingen De commissie voor democratische planning (CDP) is woedend op burgemeester en wet houders, die een deel van het rapport over de reorga nisatie van de gemeente-secretarie naar buiten heb ben gebracht. Dat is geen manier van werken, vindt de commissie. Op het voorlopige rapport, waarin het voortbestaan van het CDP op losse schroeven wordt gezet, staat het stempel 'dienstgeheim'. JWij worden geacht besloten over dat rapport te vergaderen, wij worden geacht geen medede lingen te doen en nou doet de ge meente dat zelf wel", zegt Wil den Hartogh van het bureau de mocratische planning niet-begrïj- pend- Dat steekt Den Hartogh des te meer, omdat in het deel van bet rapport dat wethouder Jan Madera deze week openbare maakte nu juist de opheffing van zijn bureau wordt aangekondigd. Het bureau voor democratische planning, de ambtenaren op het stadhuis die de planning van het Welzijnswerk verzorgen en de bijbehorende adviescommissie „worden al zolang zij bestaan be kritiseerd door met name de „buurthuizen. Die vinden het bu reau een overbodige luxe in een - lijd van bezuinigingen. 'CDP, weg ermee' is de leus waarmee de buurthuizen een paar keer per jaar aankloppen bij de gemeente raad. Het lijKt erop dat zij binnen afzienbare tijd hun zin krijgen. Volgens Den Hartogh zou ophef fen van het CDP een slechte zaak zijn. Hij vreest dat daarmee het recht van de sterkste weer gaat gelden In de welzijnssector. „Vroeger klopte elke instelling op eigen houtje bij de gemeente aan voor subsidie. Degenen die de regeltjes het beste kenden of die de grootste mond hadden maakten de meeste kans. Met de komst van het CDP is die subsi dieverlening gestructureerd. Dat is een verworvenheid die wij niet zomaar uit handen mogen ge ven.'1 Een definitief standpunt over de voorgenomen opheffing heeft het CDP nog niet. „Daargaan wij na de zomervakantie verder over oraten," -• De bonden mogen er alles 3aan gedaan hebben om tot ar beidstijdverkorting te komen len daar arbeidsplaatsen voor 3erug te krijgen, bij deze radïo- winkel jn Vlaardingen is die ge: Tiachte kennelijk niet aangesla gen. A/ier dagen per week een half uurtje later open, zo komen wij jjok aan een 38-urlge werk week, zal de filosofie achter' jdeze actie zijn geweeste Mid denstanders zijn de enigen niet die er moeite mee hebben om tot herbezetting te komen. De gemeente Schiedam ligt erover in de clinch met de ambtena ren eo Vlaardingen is er niet in geslaagd tot een herbezetting van 75 procent te komen en er is ook ai over gepraat om het stadhuis op vrijdag een uurtje eerder te sluiten. Zo leidt een kortere werkweek niet tot het omlaag brengen van de werk loosheid, maar tot teleurgestel de klanten. Schiedam Kroepoek en lychees stonden op tafeltoen de Jeugdland-organisatie gistermiddag bekendmaakte wat er vanaf 8 juli allemaal te gebeuren staat De hapjes hadden te maken met de slotdag op 26 juli, die Jn het teken van China komt te staan. Twee jaar geleden is Jeugdland-baas in China en Mongolië met vakantie ge weest en hij houdt daar vaak wel ideeën aan over en zeer fraaie foto-albums. Waarom China? Volgens Van Broekhoven is er de laatste tijd een algemene be langstelling voor de Chinese cultuur ontstaan en is het nuttig daarop in te haken, omdat op die manier spelle tjes een zekere educatieve waarde krijgen. Op de slot dag is er dan ook van alles te doen dat een Chinees tintje heeft Vlaardingen-De bewoners van de Soendalaan hebben ge noeg van alle automobilisten, die juist hun straat uitkiezen om op hun werk te komen. "Aan dat sluipverkeer moet een einde komen, stellen zij in een brief aan de gemeente raad. Raadslid Rien Lens veld J(SGP) klaagt in de commissie voor verkeer al sinds jaar en Aug over het sluipverkeer over de Soendalaan. Hij woont -daar zelf en ziet in de ochtend- jen avondspits de ene auto na de andere van de Billitonlaan Jover de Insulindesingel uit- --wijken naar de Soendalaan- COpdie inanier ontlopen de au tomobilisten de verkeerslich ten: 'l' - ~f Stoplichten op de kruising van de Burgemeester Pruis singel en de Soendalaan. zijn volgens Lensvelt de oplos sing. Dan gaat de aardigheid van die sluiproute er wel af, denkt hij. De overige bewoners van de laan voelen meer voor het aan brengen van verkeersdrem pels. „De maximum snelheid wordt ruim overschreden en dat heeft al voor menige aan rijding gezorgd. Wij durven onze kinderen amper nog bui ten te laten spelen", schrijven zij. „Verkeersdrempels zullen de rust en de veiligheid van bewoners en passanten ten goede komen." De brief van de bewoners heeft er een jaar over gedaan om bij burgemeester en wet houders op tafel, te komen. Eind juni 1984 ging het schrij ven op de post. Lensveld wist daarvan en was verbaasd dat de brief maar niet arriveerde. Uiteindelijk hebben de bewo ners maar een tweede epistel gestuurd en dat is wel ter be stemder plaatse gekomen. Schiedam Voor de negende maal gaat Jeugdland Schiedam maandag van start met een wijksgewijze opzet, Vond vroe ger het vakantiefestijn voor kinderen jarenlang plaats in sporthal Margriet, toen een maal gekozen werd voor over de stad gespreide activiteiten bleek dat zo aan te slaan dat er steeds meer kinderen kwamen terwijl het aantal inwoners van Schiedam in die tijd met 10.000 is teruggelopen. Veel mensen met kinderen trokken weg. „En als je dan ziet dat in absolute zin de belangstelling toeneemt, kunnen wij dik te vreden zijn", aldus gistermid dag wethouder Luub Hafkamp bij de bekendmaking van het programma. Jeugdland gaat van start met een zelfde budget als vorig jaar: 67.000 gulden „maar met een paar toppers extra," aldus Hafkamp. „Dankzij de fijne neus van Joop van Broekhoven konden bijvoor beeld Glenda Peters en Gerard Jolïng naar Schiedam worden gehaald. Nou, als je dat al bij de opening kunt brengen en de rest van het programma ziet er vol gens de succesformule uit, dan heb je aan alle voorwaarden voor een goed Jeugdland voldaan." Die openingsdag, maandag 8 juli, vindt evenais de afgelopen jaren Wethouder Hafkamp en organisatoren Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel bij enkele Jeugdland-attri buten. Veel van die voorwerpen zijn door ouders in hun vrije tijd gemaakt; de eenden bijvoorbeeld door Aiie en Henk Rietdijk uit de Gorzen. plaats aan de voet van het stads kantoor vooral nu met de tram uitstekend bereikbaar. De keer lus van de trambaan heeft Jeugd land overigens wel enige ruimte afgesnoept, maar dat mag vol gens organisatoren Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel de pret niet drukken. Het Stad- serf is nog groot genoeg. Er is een podiumprpgramma, dat al met een begint als Hafkamp 's och tends om elf uur de kop van Jut geslagen heeft en dat daarna doorgaat tot een uur of drie, met bakvis-idool Gerard Joling aan het slot. Tussendoor treden de dansgroep Feem en het muzikale duo Bob Bert op („allemaal o ud-Jeugdland-medewerkers", zegt Van Broekhoven), er is een playbackwedstrijd en een sound- mix door kinderen zelf, een quiz, een kampioenschap kauwgum- ballen blazen (compleet met selec tie en 'inkauvven') en een talen tenjacht De dag wordt gepresen teerd door de voor-elk-wat-wils- artiest Dick Camu. Zeventig De drie weken erna worden er overal in de stad meer dan zeven tig activiteiten gehouden, waar onder dertien theatervoorstellin gen tegen een symbolische prijs van één gulden. Die gulden is een psychologische drempel, zodat er alleen kinderen komen die wer kelijk naar de voorstelling willen kijken. Andere kinderen, die zich er zouden vervelen, kunnen be ter buiten deelnemen aan de an dere activiteiten en die zijn gratis. Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel beschikken over 25 medewerkers, waarvan een kern al jarenlang meedoet. De oudste Jeugdland-medewerker is Leo Holierhoek, die er altijd zijn va- kanlies voor opoffert, tegen het advies van Joop en Riet in, maar hij vindt Jeugdland de leukst denkbare vorm van vakantiebe steding. „Prachtig natuurlijk!", vindt Van Broekhoven. Volgens hem is er uit Jeugdland zelfs al een huwelijk voortgekomen en is er een echte Jeugdland-baby op komst. Van Broekhoven: „Ik kies liever voor enthousiasme dan voor creativiteit. Vijfentwintig mede werkers is wel het minimum en ook het maximum, wat je aan medewerkers kunt hebben. Als er dan mensen zijn die creatief zijn maar niet enthousiast, kies ik toch liever enthousiaste mede werkers, al zijn zij dan misschien wat minder creatief. Daarom klikt ons clubje ook zo. Daarbij ben ik blij dat ik in Schiedam werk. Als ik eens kijk naar colle ga's in andere gemeenten, dan zitten die elk jaar opnieuw weer te twijfelen of zij nog wel vakan tie-activiteiten voor de jeugd mo gen gaan plannen. Maar hier is het een politiek onbesproken in stituut. De gemeenteraad staat er helemaal achter. Jeugdland wordt dus kennelijk belangrijk gevonden. En dat is het ook, want wij leven in een tijd dat kinderen uit de stad steeds minder met va kantie gaan. Hun ouders hebben teruglopende inkomsten, zij gaan niet zo vaak meer weg en dan krijg je dat bijvoorbeeld de trou wens uitstekende CJV-vakantie- kampen weer aantrekken, maar ook zo'n drie weken durend fes tijn als Jeugdland." Maam Het kapitale landhuis van Dick en Erica Vahrmeijer is gisteren tijdens de twee de zitting van de veiling in Maam voor 622.000 gulden verkocht Vorige week werd ai 512.000 gulden geboden door het kantoor Vendosa uit Putten, dat handelde namens een cliënt Met de verkoop is financieel definitief het doek gevallen over het echtpaar Vahrmeij er, dat in 1980 in opspraak kwam toen zijl in Maassluis pretentieuze, maar onwezenlijke, plannen ontvouwden voor een draagvleu gelbootverbinding tussen de eerste stad aan de Waterweg en London. Dat idee bleek ab soluut onhaalbaar omdat het echtpaar geen enkele financiëleachtergrond bleek te bezit ten. In de daaropvolgende vijf jaar hebben de Vahrmeijers een spoor van onbetaalde rekeningen achtergelaten. Hun schuldenlast is inmiddels tot 1,7 miljoen gulden opgelo pen. De schuldeisers konden er gisteren zeker niet om juichen dat de Maarnse villa voor slechts 622.000 gulden van eigenaar is gewis seld. Vorige week nog beweerden insiders dat het uiteindelijke verkoopbedrag bij de afslag makkelijk tot acht ton zou kunnen op lopen. Zij baseerden zich daarbij onder meer op de wetenschap dat Dick en Erica de villa twee jaar geleden voor ruirn 1,3 miljoen van Nico Verhoeven, oud lid van de Tweede Ka mer voor de Boerenpartij, hebben gekocht Slechts één van de vele schuldeisers, de Ra bobank, kan na gisteren opgelucht ademha len. Deopenstaande schuld van 464.681 gulden zal als eerste worden veref fend. Veel somberder riet heter uit voor de belastingdienst in Vlaardingen en Zeist, meubelinrichting De Vries BV en de Rotter damse curator rar. F. Stokman. Zij kunnen nog slechts hopen op een deel van hun geld als het veilen van de inboedel onverwacht veel oplevert Voorlopig is dat niet aan de orde, omdat die openbare verkoping voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De fiscus en cu rator mr. W.P.J. de Witte zijn het niet eens over de vraag aan wie de bezittingen toebe horen. De fiscus ziet mevrouw Vahrmeijer als eigenaresse, de Witte houdt het op me neer Vahrmeijer. De curator heeft een be zwaarschrift tegen de inboedelveiling lopen. Een vroot aantal middenstanders heeft de hoop om ooit nog geld terug te rien van de goederen die zij het echtpaar in de loop der jaren hebben geleverd, al laten varen. Tot heden hebben rij niets ondernomen om te proberen ook een graantje mee te pikken: „Er zijn te veel schuldeisers," verklaren rij hun terughoudendheid. Schiedam In Schiedam is sinds kort een man actief die rich uitgeeft als glazenwas ser. De smoes van de man behelst dat hij voor een be drag van ongeveer 40 gulden de ramen van een woning een heel jaar wil schoonma ken. Dat bedrag moet echter wel vooraf worden betaald. Een inwoonster van de Dal tonstraat ging in op dat aan bod, maar heeft de glazen wasser nooit meer terugge zien. Het contactadres dat hij had achtergelaten bleek vals te zijn. Vlaardingen Vlaardings visserijmu- seum, geplaagd door bezuinigingen, heeft het vorig jaar toch een stijging van het aantal i bezoekers kunnen no- teren. Dat was te dan- ken aan het wisselval lige zomerweer en aan een geslaagd haring en bierfeest Of het museum daar echt blij om moet zijn is maar de vraag, want de bezoekers stroom den vooral binnen op dagen dat het museum gratis te bezoeken is. Het grootste deel van de stijging kwam voor rekening van het ha ring- en bierfeest Bij na drieduizend men sen wisten die dag de weg naar het visserij museum te vinden: 84 procent meei dan in 1983. Inkomsten lever de dat ech**"- .ret on. V van Oorp ka,, ai wel g i] 4' hi «ia. getë -1,0, i o' 1 Tt-Jamtte *ing^ blijven. Schiedam Beter nog dan de laatste maanden al het geval was, zullen burgers voortaan spreek recht krijgen in adviescommis sies van de Schiedamse gemeen teraad. Werd er de laatste tijd al geëxpe rimenteerd met een rondje spreekrecht voor bezoekers bij elk agendapunt, nu hebben B en W het toepasselijker gevonden om de publieke tribune per agen dapunt twéé termijnen te gun nen. De raadsleden in de com missies hebben dat tenslotte ook, evenals de voorzitter met zijn be antwoording. Met deze richtlijnen lopen B en W vooruit op een formele rege ling, die er overigens niet van zal afwijken. De volgorde wordt nu: eerst commissieleden, dan pu bliek en daarna de voorzitter en vervolgens dit rijtje nog een keer. Voorlopig blijft de rondvraag voor burgers nog iels, waarvan de noodzaak door de wethouder bepaald kan worden, getuige de bepaling 'zonodig1. Vlaardingen De Vlaardingse politie wordt, met het aanbreken van de vakantietijd, overstroomd met aangiften van vermissing of diefstal van paspoorten. Het zui den lokt, de reizigers gaan hun documenten weer opzoeken. Het paspoort, dat een jaar ongebruikt ineen kast of laatje heeft gelegen, blijkt echter bij velen zoek. Schiedam Inbrekers hebben in de kantine van de Schiedamse voetbalclub SVDPW een culinai re slag geslagen. Zij gingen ér vandoor met een frituuroventje, een doos patat en een doos ham burgers. De waarde van die spul len bedraagt zo'n 1200 gulden. De inbrekers kwamen binnen door twee ruiten in te slaan. Er werd voor tweehonderd gulden schade aangericht. Uit een garage van de zuursto(fa briek Hoek-Loos aan de Haven straat werden vier autoradio's en een telmachine ontvreemd. De dader vernielde een ruitje in de garagedeur. Vlaardingen Op de Maasbou levard in de buurt van het Delta hotel is een 52-jarige Engelsman aangehouden. De man reed jn een personenauto met een Zwit sers kenteken en dat wekte ie argwaan van de politie. De auto- bleek in Zwitserland te zijngestOj len. De politie heeft de Engels man in bewaring gesteld,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1