Carillon roest niet meer; wonderlijk Onderzoek naar methylbromide bij Maasmond iü ONS vertrouwt op eigen windturbine VLAABDIHKIS DAGBIAO SCHBBAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG CRHRANI Boerderij dag: j zonnig en druk Arie Zwamborn in gemeenteraad m Toch varen 'Wat is Vlaardingen groen!' j Maatschappelijk Werk: toch nog coördinator Hondensport moet weg van Vijfsluizen Zonnehuis krijgt de konijnen Hele dagen vrij zwemmen in bad Zuid Gewonden door aanrijding Insektendoder Vuik houdt op Vlaardingers vernielen WATERWEG MAANDAG 8 JULI 1985 m Addie de Jong achter de speeltafel van het oranje-: carillon. Vlaardingen Klokke n- makerij Eijsbouts breekt zich al weken het hoofd Om kwart over twee zal over de vraag, waarom het stad even in verwar- orapjecarillon van de Gro- ring zijn geraakt over de Vlaardingen niet meer roest. Het is nog niet zo lang ge leden, dat de grote klok ken regelmatig zestig me ter naar beneden moesten worden getakeld, om de ontstemmende werking van de corrosie te onder vangen. Dat dat sinds kort niet meer nodig is ver-, wondert de kenners, ver telde beiaardier Addie de Jong zaterdag tijdens de eerste van een reeks be klimmingen van de toren op de Markt onder zijn lei ding. De uitslag van het onderzoek van Eijsbouts laat nog op zich wachten. Zo'n veertig mensen maakten "gebruik van de mogelijkheid om de in 1744 gebouwde toren te beklimmen en Vlaardin gen van 65 meter hoog te bekijken. De Jong fun geert de komende weken ook als gids bij beklim mingen van de toren van de Sint Janskerk in Schie dam. Als daar de belang stelling net zo groot is als in Vlaardingen is het eve^ t een schot "TrT'de Er is verbazend weinig ro mantiek overgebleven in de toren, verzuchtten en paar klimmers op weg naar de top. Goed, er wa ren duiven die hen aanke ken door de smerige ruit jes, de trap was bezaaid met kleine veertjes, er la gen eitjes in de nissen en het tochtte hevig, maar de moderne tijd bleek in het achttiende-eeuwse bouw werk nadrukkelijk aanwe zig. De elektrische leidin gen gaan er acht rijen dik omhoog, alle verdiepingen zijn verlicht en om te voorkomen dat de toren ooit door brand wordt ver- est is een sprinklerin stallatie aangebracht. juist tijd, want Addie de Jong liet iedereen die daar zin in had achter de speel tafel van het carillon plaatsnemen. „Misschien zijn er dames die zich ge roepen voelen...", nodigde hij uit. Die waren er niet. Alleen de kinderen von den het spannend om de hamertjes op de Juliana- /Bernhardklok te laten slaan en het wah wah-ef- fect van de grote Wilhel- minaklok uit te proberen. Terwijl Addie Vader Ja cob speelde gingen de ou deren hem al vooruit naar boven, om in de wind op de balustrade van het uit zicht te genieten. Voor velen was het een openbaring om Vlaardin gen van die hoogte te zien. De mensen drongen langs elkaar om de stad naar alle kanten te bekijken. De - Vettenoordsepolder met zijn eindeloos saaie rijtjeshuizen, daarachter de Nieuwe Maas en de in dustrie in het zuiden; de Oostwijk, de havens in de verte. Iemand die een kij ker had meegenomen ont waarde de Euromast, maar met het blote oog was die nauwelijks te zien. Iedereen vond de binnen- stad het mooist, ook vanuit 'fk de lucht. Al die huizen schots en scheef door el- fd kaar deden wel een beetje denken aan een dorpje te gen een berg. Je zou er haast van in vakanties temming raken. Op een plat dak lag iemand te zonnen, „Wat is Vlaardin gen groen", riep iemand die juist het Hof en het Oranjepark ontdekt had. Maar bij de flats in Holy- Zuid was dat afgelopen, die leken wel het einde van de stad te vormen, een muur aan de noordkant van de stad. Maassluis Ambtenaren van de arbeidsinspectie hebben een on derzoek ingesteld bij de vestiging in Maassluis van de coöperatieve land- en tuinbouwvereniging Maasmond. Het vermoeden be stond dat bij dit toeleveringsbe drijf in ons land verboden bestrij dingsmiddelen aanwezig en ge bruikt waren, aldus een woord voerster van het ministerie van landbouw. Met toestemming van de officier van justitie is bij Maasmond- Maassluis de administratie uitge pluisd. Naar aanleiding daarvan js de inspectie ook bij een aantal tuinders in het "Westrand en een ander toeleveringsbedrijf op be zoek geweest „Het balletje is gaan rollen, waarna we de groot ste gevallen er hebben uitge- licht, aldus een zegsman van de AID, Het ministerie van landbouw, 'waaronder de AED ressorteert, wil er zich nog niet over uitlaten of Maasmond en de betrokken tuinders zich al dan niet aan ille gale praktijken schuldig hebben gemaakt...Het onderzoek loopt nog. Meer mag ik op dit moment niet vertellen." Ook algemene directeur H. Boe- rema van Maasmond houdt zich liever op de vlakte. „Hangend het onderzoek naar de verbruikte hoeveelheden methylbromide geef ik liever nog geen commen taar." Kaas maken, daar komt gewoon water uit de fluitketel aan te pas. Kinderen keken za terdagmiddag in Schiedam-Kethel hurt ogen uit, toen de kaasmaker een demonstratie gaf en niet alleen kinderen, want ook hun ou ders keken belangstellend toe. Er was op het terrein van De Hoefslag een gezellige drukte, maar vol werd het er ondanks de zonneschijn niet. De hele middag door was het een groep je van ongeveer honderd mensen, die keken naar het schapen scheren, de imker met rijn bijen en het paardrijden; in totaal zullen er echter veel meer dan honderd mensen ge weest zijn, die de boerderijdag van de ruiter sportvereniging voor gehandicapten aan de Kerkweg bezochten. Schiedam De stichting Maat schappelijk Werk Schiedam mag eindelijk, na herhaald aandrin gen bij B en W en bijna een jaar nadat coördinatrice Hannie Ken nen naar Afrika vertrok, weer een leidinggevend maatschappe lijk werker aanstellen. De vacature mag van B en W nu toch nog worden vervuld. De stichting, die met meer perso neelstekorten kampt, had er haast niet raeer op gerekend. Het begon er al naar uit te zien dat Bennen na terugkomst in Schie dam zo weer haar oude functie zou kunnen gaan vervullen. Schiedam Rijkswaterstaat heeft de stichting Hondensportcentrum Vijfsluizen laten weten dat zij naar een ander oefenterrein zal moeten uitkijken. Binnenkort wordt begonnen met werkzaamheden, die te maken hebben met de openstelling van de 'oortjes* aan rijksweg 19 voor het autoverkeer. Daarvoor ligt het hon-- dencircuit In de weg. Eerder hadden B en W al bekend gemaakt, dat zeventig iepen en fraaie vlier aan dit doodlopende stuk van de Polder vaart, nabij de schooltuintjes, zullen moeten verdwijnen. Dit stukje Schiedam gaat er heel anders uitzien. De hondensporters zitten ermee in hun maag Zij hebben nog geen alternatief terrein van de gemeente aangewezen gekregen; wel ziin on derhandelingen gestart. PvdA ziet Van der Lugt eindelij k vertrekken Schiedam De PvdA heeft opgelucht geconsta teerd, dat Jos van der Lugt eindelijk zijn zetel in de Schiedamse gemeente raad prijsgeeft. De ex- PvdA'er verhuist in ver band met zijn werk naar een gemeente in Gelder land en moet daarom het Schiedamse stadsbestuur verlaten. In zijn plaats komt de PvdA'er Arie Zwamborn uit Schiedam Zuid, bekend uit het op bouwwerk en de bewo- nersvereniging in die wijk. Van der Lugt heeft zijn raadslidmaatschap zolang mogelijk volgehouden om de PvdA dwars te zitten. Het was een wraakneming, om dat de PvdA hem de fractie uitstootte. En dat weer was een direct gevolg van de pe rikelen bij de stichting Sa menlevingsopbouw Schïe- dam-Noord (SSSN), waar Van der Lugt tweeënhalf jaar geleden als opbouwwer ker ontslagen werd. De SSSN-affaire werd door de PvdA als pijnlijk ervaren; Van der Lugt verspeelde er het vertrouwen mee, dat een gemeenteraadslid behoort te hebben. Daarom vroeg de PvdA hem op te stappen. Toen Van der Lugt weiger de, omdat hij volhield niets misdaan te hebben, werd hij uit de fractie gezet. Hij bleef echter onafhankelijk raads lid. In al die tijd heeft Van der Lugt echter geen politiek werk meer gedaan; hij streek wel het geld op dat een raads lid jaarlijks krijgt, zo'n 20.000 gulden bruto. Herhaaldelijk verklaarde hij wel weer op nieuw met de Schiedamse po litiek te zullen beginnen, maar het kwam er nooit van. De ge meenteraad zag geen mogelijk heid hem uit de raad te zetten, want dat laat de wet niet toe. Nu hij Schiedam uit verhuist zijn woning is al enige tijd geleden verkochtontvalt Van der Lugt de zetel automa tisch. Het centraal stembureau heeft als zijn opvolger A.W.M. Zwamborn benoemd. Wijk- en bewonersverenigingen hopen dat Zwamborn, met diens er varing in het opbouwwerk, de PvdA op dit punt zijn sociale gezicht zal kunnen terugge ven. Zwamborn komt voor het eerst in de gemeenteraad; hij staat echter al meer dan tien jaar op kandidatenlijsten van de PvdA. Vlotten bouwen op het timmerkamp aan het Bachpiein, dat was een leuk vooruitzicht voor kinderen in Schiedarn-Noord. Want het was lekker weer en daarna zouden zij met de vlotten gaan varen. Maar de pret was van korte duur. Rond twaalf uur zaterdagmiddag moesten 'de mensen van het timmerkamp' al weg en werd het terrein gesloten. Deze week zal er verder getimmerd worden. De kinderen bedachten daarom een alternatief. Zij hadden nog wel wat vriendjes met een plastic opblaasbootje. En daarmee gingen zij naar de Poldervaart. Daar -kan Ie noq fijner varen óok dan op dat singeltje langs de Herjermansflat. I Vlaardingen De bossen rozen op schoot van de leidsters Joke, Sari en Celia werden steeds dikker, alle kleuters brachten een roosje. Aadje van Je veren kwam met zijn draaiorgel De Pod het schoolplein van de Kleuterkeet oprijden om voor feestelijke mu ziek te zorgen: de deur ging vrijdag dicht om nooit meer open te gaan. Terwijl de kinderen puffend van de hitte op de rand van de zandbak hun liedje instudeerden, maakten de ouders zich zorgen over de beesten. Waar go.an Flap en Witje naar toe", riep ie mand. Maar dat hoefde niet op het nippertje nog geregeld te worden. „De konijnen? Die gaan naar het Zonnehuiswist een ander. De leidsters, die het volgend schooljaar werkloos zijn, hadden van het bestuur een lunch aangeboden gekregen. 1Oh KJeuheuterkeet, oh Kleuheuterkeet', brulden de kinderen toen zij terugkwamen. Dansend op de tonen van het draaiorgel na men kinderen en ouders vervolgens afscheid van het schooltje aan de Louise de Colignylaan, dat door de wet op het basison derwijs na tien jaar ophoudt te bestaan. S Schiedam De gebroken wind molen van het vleesverwer kingsbedrijf Zijderbos is geen aanleiding voor de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) om haar eigen windturbine kri tisch te onderzoeken. Er is geen reden om aan te nemen, dat windmolens nu ineens ondeug delijk zouden zijn. Per slot van rekening was het bij Zijderbos aan de Van Heekstraat de eerste keer In Nederland, dat de naaf met de meters lange wieken af knapte van de gondel. Het Ejkt de ONS waarschijnlijk dat er een montagefout is gemaakt, want aan de wind kan het moeilijk lig gen: de windmolens zijn daar juist speciaal op berekend. ONS-voorlichter Mari Dinge- nouts wijst erop dat de elektrici teit opwekkende windturbine van het vleesverwertóngsbedrijf van een ander merk is dan die van de ONS. „Zij hebben een Fo- lenko, wij een Bouma, En de windmolen aan de Nieuwe Wa terweg is van het type FDO, ge maakt door een werkmaatschap pij van VMF-Stork. Wat bij de ene windmolen gebeurt, zegt niets over de andere", aldus Din- genouts. De tweede ONS-molen heeft al proefgedraaid. Na de vakantie wordt deze in gebruik genomen. Schiedam Vanaf vandaag is zwembad Zuid hele dagen toe gankelijk voor mensen, die er vrij willen zwemmen. Met de laatste schooldag liep vrijdag ook het schoolzwemmen af en nu is er weer gelegenheid voor puur re creatief gebruik van het bad. Als het heel mooi weer is, zal het bad zelfs op zaterdag- en zondagmid dag tot vijf uur geopend blijven. Dat de scholieren vakantie heb ben, weerhoudt de leiding van het zwembad er niet van om de jeugd toch binnen te lokken. Elke dag zullen er surfplank- en was knijperraces worden gehouden; touwtrekken en snoephappen zijn andere attracties. In het bas sin drijven bovendien tal van speelmaterialen. Juist dat laatste is voor sommige mensen, die kalm een baantje willen trekken, hinderlijk en. daarom blijven er veel weg. Het zwembad wil daar niet aan voor bijgaan. Een paar keer in de week is er gelegenheid tot een uurtje rustig zwemmen: woens dagavond vanaf half negen, vrij dagavond na zeven uur en zater dag- en zondagmiddag van twee tot drie. De renovatie van bad Zuid begint 5 augustus. Dan gaat het bad twee weken dicht De wieken belandden boven op een container van Zijder bos. Vlaardingen Twee Schiedam mers en een Vlaardinger zijn zondag in hetHolyziekenhuis be handeld aan verwondingen, die zij opliepen bij een aanrijding op de Marathon weg. De Vlaardin ger wilde de oprit naar de benzi nepomp oprijden, maar verzuim de daarbij voorrang te verlenen aan de hem tegemoetkomende automobilist uit Schiedam. De in zittenden liepen kneuzingen en snijwonden op. De beide auto's raakten zwaar beschadigd. Schiedam De 'schrik' van het Schiedamse ongedierte, Elsart Vuik, zet een punt achter zijn strijdbaar bestaan. Jarenlang is hij tot opluchting van honderden Schiedammers insekten komen verdelgen, telkens waar deze een plaag in huis werden. Steeds, wanneer mensen dieren voor on gedierte gingen uitmaken, moest Vuik opdraven met zijn bestrij dingsmiddelen. Maar nu stópt "hij ermee. Hij maakt per 1 augustus gebruik van de VUT-regeling en krijgt aanstaande woensdag een afscheidsreceptie in het bedrijfs restaurant van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Elsart Vuik is de bekendste xn- sektenverdelger van Schiedam geworden. Vooral *s winters trok hij ten strijde tegen de "bruine rat. Hij ging muizen en kakkerlak ken te lijf. Gewapend met kap en handschoenen roeide hij meestal in augustus overlast gevende wespennesten uit Ook stond hij klagers met raad en daad bij, waar woningen van vlooien, torren en allerhande on bekende beestjes ontsmet moes ten worden. De ONS omschrijft zijn werk als een bijdrage aan het instandhouden van het biolo gisch evenwicht Vlaardingen De Vlaardingse politie hield het afgelopen week einde zes mannen aan. die zien baldadig gedroegen en zich schuldig maakten aan vemielin- gen. Zondagmorgen vroeg werd op de Korte Hoogstraat een 20-ja- rige man aangehouden, die met een groepje anderen een zonne scherm had vernield en bloem bakken en bromfiets had omge gooid. Na verhoor werd hij weer op vrije voeten gesteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1