■Mi 'Nog geen varken stop je erin: dan wel een Turk?' Club van ambtenaren zoekt voetballers INDE KRAMT INFOIMATIE. Kai'aca buy beiireigrf met buisuitzel1 iii^j Bianca Bekker verrast bij Be Quick-Maassluis Geen geld voor gebak, maar wel de deurwaarder op je verjaardag Hoge woonlasten: eerste tragedie in de binnenstad 'Een garage huren? Ik zei: lieve meneer, en wij dan?' Computer- toerisme ROVS heeft concurrentie SPORTAGENDA Manifestatie in Maassluis Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 12 juk 1985 Schiedam De nieuw bouw in de Schiedamse binnenstad beleeft zijn eerste tragedie en het heeft er de schijn van. dat er meer financiële dra ma's zullen volgen. De Stichting Samenwerkende Schiedamse Wonincorpo- raties (SSSW) heeft deur waarder C.P.M. Knüppe van het bureau Fontijne en Dolk opdracht gegeven tot huisuitzetting. Het zag er zo florissant uit, toen het gezin van Kemal Karaeabay zich twee jaar geleden aan het WiUemshofje vestigde. De vijfka- merwoning op nummer 9, mid denin het centrum, leek ideaal. Dankzij de huursubsidie van zes tientjes per maand zag het er al leszins betaalbaar uit En zijn Nederlandse vrouw, Nel Karaeabay-Vreeswijk <42), was opgelueht Na een moeilijke tijd in Nieuwland, waar zij een flat neurose opliep, kreeg zij van een SSS W-medewerker te horen: „Mevrouwtje, nu zit u voorjaren goed," Het is amper twee jaar geworden en in die tijd is alles mis gegaan wat er mis kon gaan. Kemal Ka- .racabay raakte honderd procent •arbeidsongeschikt. De uitkering woog niet op tegen zijn salaris van de sociale werkplaats. Bo- - vendien nam de huur een drasti sche vlucht omhoog. Merkwaar dig genoeg duikelde de huursub sidie tot 25 gulden. .Het bekende verhaal van de on draaglijke woonlasten, Soms kan er. nog wel een schuldregeling worden getroffen. Maar in het geval van Karaeabay liep de - huurachterstand op lot bijna tien- "duizend gulden „De huur is 790 galden", zegt zijn vrouw. „Maan delijks betaal ik er 450. Meer heb 'ik eenvoudig niet. Ons inkomen is 1192 gulden van* het GAK en 645 gulden van de WAO. maar de woonlasten zijn. inclusief stook kosten, meer dan duizend gul- den. Ik houd er amper van over om mijn kinderen wat zakgeld te geven." Zij heeft nog twee van de zes kinderen thuis, Turkan, een meisje van 15, en haar één jaar jongere broer Fatih. PVan buurtbewoners hoort hun ■moeder, dat er meer mensen in de binnenstad zijn in een verge lijkbare situatie. Mooie woning, hoor. helemaal nieuw. Maar fi- - nancieel knijp. Kraakwagen Deurwaarder Knüppe staat dins dag 23 juli om twee uur 's mid dags op de stoep. Als het gezin Karaeabay dan niet uit eigen be weging vertrokken is, zal de in boedel op straat worden gezet. Nel Karaeabay-Vreeswijk gaat van schaamte door de grond. Een ordinaire ontruiming van de \vo- ning, „met al degenen die en al datgene dat zich van hunnentwe ge daarin mocht bevinden", aldus luidt de keurige taal van het von nis. En zoals dat gaat. burgemeester en wethouders van Schiedam hebben formeel laten weten dat de huisraad niet op straat mag blijven staan. „Als wij zelf niet zorgen dat het ergens onderge bracht wordt, komt de kraakwa gen", zegt Nel Karaeabay. „Maar waar moeten wij nu naartoe? De SSSW zei: kunt u geen garage huren? Maar ik zei' lieve meneer, .en wij dan?" Die vraag is nog niet beantwoord. Al enkele malen heeft het bureau huisvesting van de gemeente Schiedam woningen aangebo den. Hoewel op het inschrijvings formulier een -voorkeur wordt uitgesproken voor een woning in Schiedam-Zuid of -Centrum, kregen de Karacabays flatwonin gen aangeboden in Nieuwland en Groenoord. Hoofd van het bu reau huisvesting R. Zuidema: „Bij ons bestond de indruk dat dat - was wegens de huur hoogte. Maar pas in mei kregen wij bericht van de GGD, dat mevrouw niet aan flats kan. wennen. Dat was niet eerder aan het licht gekomen. Tegen de stichting Maatschappe lijk Werk hebben wij. toen ge zegd: een huis in Zuid, dat is niet mogelijk. Of je hebt daar eenge- zinshuizen van de SSSW of van particuliere eigenaars, maar daar moet er maar net één van vrijko men. Dus werd het Centrum. Wat overbleef was de woning Tweede Tuinsingel 22." Vlooien Mevrouw Karaeabay is er gaan kijken. En schrok zich een onge luk. Een klein, oud pandje, totaal door Kor Kegel uitgewoond, met provisorische schotten die moeten suggereren dat het zoldertje uit drie slaapka mers bestaal. „Veel ie klein voor een gezin", zegt mevrouw Karaeabay, terwijl zij moedeloos neerploft op een vuilnisbak in de tuin. De achter zijde van de door de gemeente se rieus aangeboden woning ziet er vervallen uit. „Je zakt gewoon door de vloeren. Ik vind het er eng. De vlooien springen tegen je benen. Mijn oudste dochter durf de er niet eens naar binnen. Moet ik dan in dié'afbraak? Ik heb te gen die mensen van huisvesting gezegd: daar stop je nog geen var ken in: en dan wel een Turk? Ik doe het niet. ik wil het niet, ik zou er gek worden. Ik ga wel bij het woningbureau op het stoepje'zit ten." Huisvestingschef Zuidema; „Ik ken de woning niet. Ik ben er niet geweesL" Volgens hem is er maar één oplossing: een flat. Het lijkt hem uitgesloten, dat de SSSW het gezin Karaeabay een woning in Zuid wil verhuren. Want hoewei de distributie te- gen woordig in handen van de ge meente is, heeft de SSSW het in dit geval als huisbaas voor het zeggen. Zuidema denkt dat de SSSW geen woning zal willen verhuren aan iemand, die in een andere SSSW-woning een grote huurschuld opliep. Ziekenhuis De naam Karaeabay is een be kende geworden bij de diverse instanties in Schiedam. De stich ting Maatschappelijk Werk heeft zien met het gezin beziggehou den, de diaconie van de hervorm de gemeente, het instituut sociaal raadslieden. Raadsvrouw M.C. Kwakkels tein-Doombos ver zocht de SSSW af te zien van ont ruiming, Dokter A.Q.C, Klomp zorgde voor een medische urgen tie verklaring. Van de SSSW had dokter Klomp gehoord dat een gerenoveerd pandje in Zuid er wel in zit; dat maakt de teleur stelling bij Nel Karaeabay alleen maar groter. Zij is 42 jaar, maar is er de laatste tijd snel ouder uitgaan zien. Aan operaties aan haar dikke darm heeft zij een vvondbreuk overge houden. Daar moet zij dringend aan geopereerd worden, maar zij is naar het ziekenhuis gegaan met het verzoek om de opname uit te stellen. „Ik kan de kinderen toch niet alleen laten zitten, als de deurwaarder komt? Stel je voor. mijn zoontje is die dag jarig. Leuk, kan die zijn verjaardag op straal vieren..." Het cynisme doet haar pijn, meteen als zij het zegt. Er zal amper geld zijn voor ge bak'. Uit wat zij vertelt, blijkt nog meer van de gezinsproblemen. Me vrouw Karaeabay slaat overal al leen voor. Haar man spreekt nog amper Nederlands, kan van de ambtelijke taal al helemaal niets volgen, dus zijn vrouw regelt al- gegevens in: niet de kale huur, maar het bedrag waar de vorige huursubsidie al vanaf getrokken was. Dat leidde natuurlijk tot subsidieverlaging. Dat js pas deze week gebleken, toen zij in een wanhoopspoging de zoveelste in stantie benaderde: het Bureau voor Rechtshulp, door mevrouw Karaeabay consequent Wetswin- kel genoemd. De advocaat, met wie zij sprak, gaf haar de indruk dat er met terugwerkende kracht heel misschien iets aan te doen valt. les, maar raakt ook wel eens de kluts kwijt. „Ik heb pas een uur in de douche staan gillen. Ik dacht dat ik gek werd." Begrafenis Haar man is momenteel in Tur kije, ook op medisch advies. Hij werd gekweld door heimwee, was al dertien jaar niet in zijn ge boorteland geweest, maar had er ondertussen twee familieleden verloren. Vooral dat hij niet naar de begrafenis van zijn broer had gekund, had hem aangegrepen. „Dokter Klomp had tegen hem gezegd: ga dan. Nou, toen hij ging zag het ernaar uit dat wij in Schiedam-Zuid wel een huis zou den krijgen en huisuitzetting leek toen zo'n vaart niet te lopen. Hij zal wel opkijken, als hij 3 augus tus terugkomt. Van dat krot aan de Tweede Tuinsingel weet hij nog helemaal niets. Oh god.' Wie weet waar wij dan zitten." Zoals Kemal terugverlangde naar Turkije, zo ligt het hart van zijn vrouw in de Gorzen. Vroeger heeft zij ook in de Zujdschiedam- se wijk gewoond, in de Numans- dorpsestraat, om vandaar naar de Jan Oudegeeststraat in wijk Nieuwland te gaan. Meer mensen hebben de rondgang Gorzen- Nieuwland-binnenstad gemaakt. „Verschrikkelijk vond ik die be tonblokken in Nieuwland. Ik ben er helemaal ingestort Dokter Klomp weet dat Maar van deze situatie raak ik ook in de war. Voo" mijn kinderen is het niet leuk. Ik ben vaak zo snauwerig, dan zeg ik maar ja of nee zonder dat ik* eigenlijk hóór wat zij vra- gen." Het is door die spanning dat me vrouw Karaeabay fouten heeft gemaakt. Bij de aanvraag van huursubsidie vulde zij verkeerde Oplossing „Ik hoop het", zegt SSSW-woord- voerder C. van Tilborg bij afwe zigheid van directeur Cees Kam- minga. „Ik hoop echt dat het Bu reau voor Rechtshulp die oplos sing nog aandraagt Het lijkt in derdaad waarschijnlijk dat die mevrouw recht heeft op meer huursubsidie. Dat zij te weinig kreeg, komt echter wel doordat zij zelf verkeerde gegevens aan droeg. Daar kunnen wij toch nietsaandoen?" Van Tilborg beaamt dat een huis uitzetting een trieste zaak Is. „Daar gaan wij liever niet toe over. Maar hoe liggen de zaken? Als mensen hun afspraken niet nakomen en er ook nog een mist gordijn omheen leggen, heb ik er ook geen vat meer op. In elk ver haal steekt wel een diepe trage die, maar dat lost nog niets op. Er is een huurschuld en die loopt steeds meer op, omdat er elke maand maar een deeltje wordt betaald. Dat is niet watje schuld- sanering noemt Op een gegeven moment kan ik het ook niet lan ger meer verantwoorden, dan schakelen wij de deurwaarder in. Liever niet, natuurlijk, maar ja, het js een geval waar van alles al aan gedaan is, door allerlei in stanties. Het is echt zorgvuldig bekeken." Nel Karaeabay-Vreeswijk: „Ik begrijp het niet goed. Al ander half jaar geleden hebben wij la ten weten: die huur is niet meer op te brengen, geef ons alstublieft een goedkoper huis, dan kunnen wij die schuld aflossen. Eerlijk: ais ik een goedkoper huis gekre gen had, dan waren wij mis schien al van alle schuld af ge weest. Maar wat doen ze? De SSSW laat het nog anderhalf jaar doorlopen. De schuld wordt ho ger en hoger. De huizen, die de gemeente ons aanbiedt, zijn flats waar ik niet tegen kan. En om onze noodkreten, dat wij per se goedkoper moesten wonen, wor den wij nu bestraft met huisuit zetting. Ik kan dat niet billijken. Dat hoort toch niet meer. in 1985?" Schiedam Gevraagd: voetballers die het ko mend seizoen niet aan een club zijn verbonden en toch van plan zijn een bal letje te gaan trappen. Ge boden: een zaterdagvere niging met een veertigtal actieve leden, uitkomend in de tweede klasse van de RVB, behoorlijke trai ningsaccommodatie, mooie kantine en kleedlo kalen en, zo belooft de trainer, „een brok gezel ligheid'. Sportclub Rijks Ambtena- ren(SRA) 2it omhoog. De club van voorzitter Jaap Sneep zou graag het ledenbestand wat uitbreiden. Irt mei verhuisde de vereniging naar het Schie damse sportpark Langen Bo- gert, waar zondagclub Ursus zich bijzonder gastvrij opstel- I de. Voorheen vond SRA vijf I jaar lang onderdak bij NADO 1 Vooruitgang in Schiebroek, maar omdat een groot deel I van de leden van het amble- narengezelschap woont in de omgeving van Schiedam, Spij- kenisse en Vlaardingen. leek de Langen Bogert een betere vestigi' ats. In die omge ving hoop SRA bovendien wat mu i leden te trekken. Trainer Jan, Post: „De kans is redelijk groot dat we wat voet ballers kunnen werven. In die contreien is immers bijna geen zaterdagclub te vinden. We 2oeken spelers die op dit mo ment geen vereniging hebben en die om welke reden dan ook persé niet op zondag wil len spelen. Iemand die alleen bij een .zaalvoetbalvereniging is aangesloten, kan ook zo bij ons aan de slag. Het is niet noodzakelijk dat een lid amb tenaar is." Ambitie Post heeft al heel wat clubs onder zijn hoede gehad. In het verleden was hij onder meer trainer van Wesdandia, RKDEO, Schiedam se Boys, WK en van de jeugd van SVV. „Nu ben ik bewust op een wat lager niveau bezig," er kent hij. „Ik heb een leeftijd be reikt, waarop je wat gas moet te rugnemen," In augustus begint Post aan zijn derde jaar bij SRA. Hij heeft de ambitie om de club op een hoger plan te brengen. „Voor mijn tijd bungelde hel eerste elftal altijd onderaan de ranglijst. In de twee jaar die ik hier heb gewerkt, heb ben we ons kunnen opwerken tot de middenmoot. Het afgelopen seizoen draaiden we niet slecht. We liepen promotie mis, doordat veel spelers geblesseerd raakten. Vervangers bezat ik nauwelijks, want we hebben maar een kleine selectie. Ach, met blessureperike len leer je als trainer leven. In de onderafdeling wordt nu eenmaal wat harder gespeeld," stelt Post. SR A heeft momenteel drie setiio. renelftalien. Wie erover denkt om zich aan te melden als lid kan zich melden bij Jan Post. Hij is elke dag na zes uur in de avund telefonisch te bereiken onder nummer 010-356710. Post is be reid iedereen een kans te geven in het eerste team. .Jfet maakt mij echt met uit hoe oud een spè- ler is. Als een vent van veertij, bewijst dat hij beter is dan eeS Knul van twintig, dan staat hij er bij mij in. Zijn ze beiden even goed. dan stel ik de jongere speler op. We streven in principe naar een jonge ploeg met goede voet- bailers, Schoppers wil ik niet" zegt Post met Idem. Nel Kara eabay- Vreeswijk zit verslagen In de tuin van het pand aan de Tweede Tuinsingel, dat de ge meente Schiedam haar aange boden heeft: 'Een bouw val'. Maassluis De Maassluise YWI gaat het voorbeeld van 50 andere WV's volgen door gebruik te maken van de computergege vens die het Automatiseringsbu-1 reau Toerisme in Leidschendam I verstrekt. Met deze computer is I het mogelijk om onmiddellijk een f nauwkeurig en aktueel beeld te krijgen van de ruimte in de toe ristische capaciteit, Grote bedrijven zoals Sporthuïsj Centrum en EurOase geven op die manier inzicht in hun accom-1 modaties. Ook de provincies Zee land en Drente voorzien de com puter van een gedetailleerd beeld j van hun toeristische capaciteit. Niet alleen informatie over hotels of campings, maar ook gegevens over vakantiewoningen, kamers bij particulieren of 'kamperen bij de boer'. Maassluizers die willen weten of ergens nog plaats is kunnen "van- j af augustus bij het VW meteen geholpen worden. De boekingen gaan uiteraard ook automatisch. De VW is gevestigd in het stads kantoor en is iedere werkdag ge opend. Maassluis Bianca Bek ker van tennisvereniging KSW uit Schiedam le verde tijdens het toernooi van Be Quick in Maassluis een prima prestatie. In de tweede ronde van het da mesenkelspel-B versloeg zij de als eerste geplaatste Monique Warmenhoven uit Rotterdam. De setstan den waren 6-4 en 6-0. Zelf kwam Bekker niet op de plaatsinglijst van de orga nisatie voor. De uitschake ling van Warmenhoven was een van de belang rijkste gebeurtenissen van het tennistoernooi van Be Quick, dat afgelopen maandag is begonnen en waar zondag de finales worden afgewerkt. Be Quick bestaat negentig jaar en is daarmee een van de oud ste tennisvereningen van ons land. Het toernooi, waarvoor spelers en speelsters uit de BI-, B2-, Cl-, C2 en D-categorie zijn uitgenodigd, wordt voor 'de elfde keer gehouden. Vol gens Martin 'Knoester van het organisatiecomité staat Be Quick Tijdens het toernooi bol van gezelligheid. „Behalve de wedstrijden zijn er nog wat andere activiteiten op het park te beleven. We hebben het wat professioneler aangepakt dan in vdorgaande jaren. Zo staat er.vanavond een discofeest op het programma en komt er za- - terdag een dixielandbandje voor ons spelen. Woensdag hadden we een Caribbean Night, compleet met palmen. Voorts staan er kraampjes op het park, waar haring, kaas en ijs is te krijgen. Bovendien is er elke avond een goede war me maaltijd voor weinig geld te bestellen," vertelt Knoester. Eerste De organisatie, die behalve uit Knoester ook uit Bea en Jaap Boon, Ingrid Luijendijk, Nel van Galen, Els Goossens en Reinier Taapken bestaat, heeft bij de he ren BI Guus Poels als eerste ge plaatst. Stephen Veldhoven wordt eveneens geacht de finale tè bereiken. Mike Verkerk en Mark van der Kroft 2ijn respec tievelijk als derde en vierde inge deeld. Rogier Rolink, de winnaar van het vorig jaar, heeft zich dit maal niet ingeschreven voor het toernooi. Ook bij de dames Bl ontbreekt de nummer een van 1984, de Britse O'SuIlivan. De plaatsinglijst van Be Quick ziet er verder ais volgt uit: Herenenkel B2; 1. G.H. Wmkeler, 2, Dave Drogen, 3. E. Mulder, 4. Reinier T aapken. Damesenkol BI: 1. Monique War menhoven, 2. Marja Dalitz. Herenenkel C1: 1, A, Westerman, 2. Danny Harteveid, 3. Han de With, 4. H. Blokpoel. Herenenkel C2: 1. A.L. Buying, 2. M. Mentïnk, 3. K. Bekker, 4. Peter bou wers. Damesenkei Cl: 1. Monique Veldho ven, 2. Nicoiette Knijnenburg. Herenenkel D: 1. F. Bergmans. 2. Werner Urbanus, 3. H,J. de Koen. 4. Koos van Vliet. Dameeenkel D: 1. I. Besteman, 2. M. Versnel. 3. Ilze van Gelderen, 4. Irene van Leeuwen. Vlaardingen Op sportpark-De Vijfhuizen in Vlaardingen speelt zich vanavond en in het week eind het open tenniskampioen schap van de Rotterdamse Ont- spannings Vereniging Shell af. Het is een wedstrijd voor spelers en speelsters uit de klasse C2 en D (voor achttien jaar en ouder). In het damesenkelspel C2 heeft de organisatie niemand geplaatst, omdat er te weinig inschrijvin gen waren. Wedstrijdleider J. van Galen: „De concurrentie van andere toernooien is groot. Jam mer, maar het is niet anders." De drie dames die meedoen spé len nu een halve competitie. JBij de heren C2 is in het enkelspel 'J. van Woensel als eerste geplaatst. H. Haverstraten moet nem .Vol gens de plaatsingcommissie itvde finale tegenkomen. W. Hoppejajs eerste geplaatst in herenenkélf). verloor in de eerste ronde kans loos met 60, 6—2 van G. [van Bemmel. Zondag om omstreeks elf uur beginnen de finales. De plaatsinglijst van ROVS luidt: Herenenkel C2: 1. J. van Woensel, 2. H. Haverstraien, 3. W. BruynseeJs, 4, A. Sluiter. Damesenkol D: 1. M, van Bemmel. 2. A, de Kok. Herenenket D: 1. W. Hoppe, 2. Jaap Verbeet. 3. T. de Vetb, 4. B. Jansen. Herendubbel C2: 1. J. Kaal/A. Slui ter, 2. T. Remmers/W. 8ruynseel. Dameedubbel D: 1. A. De Kok/P. Bom, 2. J. Maarlevelü/H. vd Burg, 3. J. van loon/A.J. Hoppe, 4. J. Ruse- ler/J. van Bragt. Herendubbel D: Den Hoed/De Graaf, 2. B. Jansen/M. K'ohler. Gemengd dubbel D: 1. J. en F. Et- man. 2. T. en G. van Bemmel. 3. W. Hoppe/H. da Burg, 4. J. van BraqVF. de Mol. VRIJDAG 12 JULI Tennis: Toernooi Be Quick Maassluis (B1, B2, C1. C2, D); Toernooi Ever green Maassluis {jeugd t/m 16): Toer nooi ROVS Vlaardingen {C2, D+18); ZATERDAG 13 JULI Tennis: Toernooi Be Quick Maassluis (B1, B2, C1, C2, O): Toernooi Ever green Maassluis (jeugd t/m 16); Toer nooi ROVS Vlaardingen (C2, O-t-18); Damescricket: 11.00 Excelslor'26— Hercules; ZONDAG 14 JULI Tennis; Toernooi Be Quick Maassluis (B1, B2, G1, C2, D); Toernooi Ever green Maassluis (jeugd t/m 16); Toer nooi ROVS Vlaardingen {C2, D+18), Cricket: 11,00 Excelslor*20—Bioe- msndaal, 11.00 Ajax—Hermes DVS, 11.00 HBS 3—Asvion; Damessoftbal: 13.00 Schiedam—'Amerikateam', Beiaard In de serie Torenmuziek Maas sluis 1985 verzorgt beiaardier Pe ter Bremer uit Vught vanavond een carillonconeert. Het begint] om 19.30 en duurt een uur. Wie de toren op wil moet zich echter al om 19.00 uur melden aan de to reningang. Bremer heeft een ge-1 varieerd programma samenge steld met muziek van Bach, Han del. Timmermans en Lennon en McCartney. Kerkmuziek Morgenmiddag kunnen liefheb-] bers van orgelmuziek en carillon- klanken van twee tot vijf hun hart ophalen in de Grote Kerk j van Vlaardingen. Het wandel- concert begint met het beklim men van de toren om het domein j van stadsbeiaardier Addie de Jong te betreden. Hij speelt dan vier werken van Nederlandse] beiaardiers uit de achtiende twintigste eeuw. Als men weer afgedaald is klinkt in de kerk het orgel waarop drie organisten elkaar afwisselen. Composities van Buxtehude, Pa- j chabel, Scarlatti, Bach, Brahms, Mendelssohn, Sweelinck en an-j deren staan op het programma. Maassluis De Maaskant Mani festatie, zo heel de grote consu mentenbeurs die organisatiebu reau Spaneirkél van 11 tot en met 15 september in Maassluis houdt In tennishal De Dreef aan de Al- bert Schweitzerlaan zullen een week lang artikelen gedemon streerd worden. Er wordt voor lichting gegeven over diensten en artikelen en er wordt een spe ciale showhal ingericht voor mo deshows. Spancirkel organiseer de in 1971 in Maassluis de mani festatie Maaskantshow. Het eve nement is bedoeld voor consu menten van de hele noordelijke Maasoever.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2