WATERWEG Wij doen dit voor Liduina' Prieën-Huysen bedekt met mantel der liefde iAGHTERGROND 10.995.- SPORT 13 OBMDADIGO Just Palm wil actie i Van Alphen moet bij SVV blijven GARAGE VAN DALEN Pastoor Vismans op wegnaar Rome IB6S8$68$8®S8B613SI Ruzie om directeur die al jaren weg wil DUMBO DAAR WAAR RUIMTE EN SCHOONHEID SAMENGAAN IN EEN KLEINE AUTO Losgewoeld Bron "5 MKXivx. «iSC' SSfaoftfW^Sï^A^'S Schiedam De aanvraag om de Singelkerk tot basi liek te verheffen is in het latrjn opgesteld. Zo hoort dat met post aan Home. In de statige pastoorskamer ligt nog een kopietje op tafel. Parochievoorzitter, mr T.J.C. Verduin leest de tekst op zijn gemak nog eens na enroept plotse ling uit: „Er zit een type- foutje in. Er staat geen hiiis! Er staat huis!" Pastoor P.M. Vismans knikt ver ontschuldigend: „Dat zit automa tisch in je vingers, als je gewend bent snel te tikken." Olijk voegt hij eraan toe: „De paus zal het wel begrijpen. Wij probeerden ten slotte de paus ook te verstaan, toen hij Nederlands sprak." Katholieken, zelfs orthodoxe, houden wel van een grap. Pas toor Vismans laat een foto zien, waarop hij converseert met zijne heiligheid Johannes Paulus II. „Die foto ziet er echt uit," keurt -mr Verduin. „Ik zie amper ver schil met dïe foto van Klaas Beu ker../' Vader Buiten staat de Singelkerk in de steigers; aannemer Burgy voor ziet het dak van nieuwe leien. Dat is hard nodig. Als zondagoch tend de kerk volstroomt, ligt er op de banken een doekje klaar, waarmee de parochianen neerge- dwarrelde kalk kunnen wegve- gen. 't Is een beetje behelpen, hoe1 giek de toekomstige Liduina-ba- süiek er ook mag uitzien. In de aangrenzende pastorie geeft de vader van Vismans de gang een verfje. Vakwerk, en het kost niets._ „Vijf jaar geleden dachten wij; hoera, de Singelkerk wordt monument, nu zullen wij wel van een flinke subsidie van Monumentenzorg verzekerd zijn. Maar dat viel tegen. Wij kregen wel een bijdrage voor het dak en de toren, maar een lager percen tage dan gebruikelijk," zegt voor zitter Verduin. Daarom zullen de parochianen van Sinte Liduina en Onze Lieve Vrouwe van de Rozenkrans zelf geld moeten inzamelen voor de restauratie van.het Heilig Hart beeld, dat voor de Singelkerk staat: een door vandalisme geteis terd Jezus-beeld. Een vlooien markt bracht vorige maand eén startkapitaaltje op, nog niet ge- Prachtig interieur, die Singelkerk. Schoon en netjes. Maar op de kerkbanken ligt een doekje om cle kalk weg te vegen, die van het plafond naar beneden dwarrelt. noeg, maar er is geen haast bij. Hetbeeld krijgt pas een beurt, als het buitenwerk aan de kerk klaar is. „Want stei je voor dat er wat van de steigers bovenop het beeld valt: is het voor niks opge knapt," redeneert pastoor Vis- Imitatie Mr Verduin tikt tegen een pilaar. „Dank zij deze monolieten zuilen staat de kerk nog overeind," zegt hij. Het interieur is kleurrijk en telt veel gebeeldhouwde werken, fraai gevormde neogotiek. „Vroeger vond men dit soort ker ken een slappe imitatie van de Franse kathedralenzegt pas toor Vismans, „maar gelukkig is de kijk daarop veranderd." Architect E.J. Margry, die het in 1880 ontwierp, was een leerling van Pierre Cuypers, aan wie mo menteel een tentoonstelling wordt gewijd in Amsterdam. Hij bouwde er het Centraal Station en het Rijksmuseum. Vooral door zijn kerken werd Cuypers be roemd. „De mooiste staat in Den Haag aan de Parkstraat, waar het Corps Diplomatique zetelt," zegt Vismans. Hij vindt het vreemd, dat Vlaardingen de kerktoren van Cuypers aan de Hoogstraat wil neerhalen. Het brengt hem aan het vertellen over de beel denstorm, over de periode van strakke lijnen in kerkgebouwen, door Kor Kegel. die ook aan de Singelkerk niet ongemerkt voorbijgegaan is, ge tuige de glazen entreedeur. Vismans verhaalt van 2ijn voor ganger, die ooit het kolossale beeld van Dominicus wilde \rer- plaatsen. Het werd opgetakeld. maar schoot los en kletterde in niet te lijmen stukken uit elkaar. Van de heilige, aan wie de Sin gelkerk tot 1967 gewijd was, heeft de parochie nu geen beeld meer in huis. Er staat een immense rijkdom te genover. De pastoor tikt tegen het massieve eikehout van de preekstoel, die zo mooi is, dat hij er uit voorzichtigheid alleen met Kerstmis gebruik van maakt Het altaar is ook zo'n pronkstuk. Ver duin: „De pastoor vond het toe vallig in een zijbeuk. Het was af komstig van de Havenkerk, die nu van Johan Maasbaeh is." Dat gebeurde in 1967. Er is in dat jaar heel wat gegouwd met bezit tingen van de rooms-katholieke kerk in Schiedam: de Franke- landkerk moest worden afgebro ken, het flatgebouw Over de Ves te staat daar nu, en' uit overwe gingen van zuinigheid concen treerden drie parochies zich in de Singelkerk. Bij huize Frankeland bleef het kapelletje van Liduina bestaan, maar ook dat wordt met sloop bedreigd. „Het is jammer, tenslotte is ook die plaats gewijd aan één van de weinige Neder landse heiligen," zegt pastoor Vis mans. Als bet zover is, zullen ook hier de relikwieën worden verhuisd naar de Singelkerk: per slot van rekening de bedevaartspk van Liduina van Schiedam. Het meisje, beroemd geworden door haar val op het ijs en een jaren lang geduldig dragen van ver wondingen, zweren en pijnen, werd vijf eeuwen later heilig- verklaard. Als de Singelkerk tot basiliek wordt verheven, zal Schiedam als bedevaartsplaats nog meer aantrekken, pastoor Vismans is de zaak in Rome gaan bepleiten, gesteund door het bestuur van zijn paro chie. „Niet uit eer voor onszelf. Wij doen dit voor Liduina," zegt pastoor Vismans. t -■& I/K- Vlaardingen Het rustieke Vlaardingse bejaardencomplex Drieén-Huysen begint een doofpotiraaitie te krijgen. Deze keer zijn de bewoners in opstand gekomen tegen directeur G.J. Verburg, die Bert van Embden, de voorzitter van hun commissie, scheldend zijn kantoor heeft uitgewerkt. Zowel bewoners als personeel hebben dat gehoord. Bewoners heb ben handtekeningen verzameld en eisen een onderzoek. Verburg: autoritaire directeur': mini al v.a.: Ballotlaan 4 - Tel.: 010-348700 VLAARDINGEN Maar net als haar voorganger, die geconfronteerd werd met perso neel dat het overleg met Verburg opschortte, lijkt wethouder Ma- riëtte Hoogendijk erop uit de af faire met de mantel der liefde te bedekken. De laatste vergade ring van de medezeggenschaps commissie (mc) was besloten, naar verluidt werd er geen ver slag gemaakt en. kregen de leden de plicht tot zwijgen opgelegd, Maar een stroom van verhalen is op gang gekomen en het lijkt on waarschijnlijk dat de wethouder dat tij zou kunnen keren. Dat mevrouw Hoogendijk meer belang lijkt te stellen in de bron van de verhalen dan in de ware toedracht van de uit de hand ge lopen ruzie tussen Verburg-en Van Embden past in de doofpot- traditie. Begin '83 kreeg de mc al< een veeg uit de pan, omdat zij naar aanleiding van het stukgelo pen overleg met directeur Ver burg naar de krant was gestapt. Ook toen was de vergadering van de commissie besloten, maar er werd door administrateur L. Nij- boer nog wel een verslag ge maakt. Dat verslag schetst een merk waardig beeld van de directeur van de stichting huisvesting en verzorging van bejaarden, die zijn kantoor heeft in het complex aan de Willem de Zwijgerlaan. Een directeur die twee jaar gele den al zei, dat hij niet zou aarze len te vertrekken als zich een mogelijkheid voordeed. Als hij het salaris kon missen, zei Ver burg, „was hij zonder meer opge stapt" Zoals Van Embden en public door Verburg beledigd werd, zo berispte de directeur, blijkens het geheime verslag, ook het perso neel waar de bewoners bij waren. „Ik heb tegen het hoofd gezegd: je moet niet bang zijn, dat door im populaire maatregelen het perso neel de pest aan je krijgt, net zoals aan mij", onthulde Verhurg. Dat de mc hem niet meer te ver wijten had dan dat hij autoritair was en dat met hem niet te over leggen viel, vond directeur Ver- brug een mager resultaat. Zo ma ger, dat hij zelf nog wat vergrij pen opsomde. Een bloemlezing: „Ik heb een rapport van het hoofd verzorging over ernstige fouten, waardoor een bewoner brandwonden opliep, onder tafel gewerkt; ik heb zonder overleg met het bestuur iemand de cursus bejaardenverzorgende laten overdoen, wat de stichting enkele duizenden guldens heeft gekost; ik heb iemand die niet over de juiste diploma's beschikte hoofd van een afdeling gemaakt, veelal met voorbijgaan van het bestuur schuldensaneringen toegepast en tientallen personeelsleden aan huisvesting geholpen. door Aad Rietveld Verburg voegde eraan toe, dat hij daarover als autoritaire directeur niet ontevreden was. De opmer kingen van de mc beschouwde hij echter als een aanval in de rug. Bij die vergadering zaten drie bestuursleden: CDA'er Jo Schnel, GPV'er Willem van der Velden en WD'er Jaap Bar- nauvv. „Conflicten zijn er altijd, doch de zaak waar het om draait is een goede beheersing van die conflicten", was de les die Schriel uit het gebeurde trok. Ogenschijnlijk is het complex in dividuele woningen van Drieën- Huysen, gelegen om de prachtige tropische tuin die goeddeels door Van Embden is aangelegd, een oase van rust Maar de ruzie tus sen Van Embden en directeur Verburg heeft onder bewoners en personeel veel losgewoeld. „Volgens ons heeft meneer Ver- t burg een hekel aan bejaarden", zeggen bewoners. De dames Staal en Bot wilden, dat zij met een bandrecordertje langs de deuren waren gegaan in plaats van met een handtekeningenlijst „Dan had u eens kunnen horen wat de bewoners van meneer Verburg vinden." Voorzitter Bert van Embden. van de bewoners commissie knjgt steunbetuigin gen van mensen die hij helemaal niet kent, en daar rijn ambtena ren bij, zegt hij. Over de manier, waarop wethou der Hoogendijk de affaire behan delt is Van Embden allerminst te spreken. „Over die ruzie wil zij maar zo min mogelijk praten, die probeert zij maar te sussende- ren", zo voegt de voorzitter van de bewonerscommissie een nieuw woord aan de Nederlandse taal toe. „Die mevrouw wil alleen maar weten wie de aanstichter is van alle publiciteit." Tegenover de pers neemt de wet houder eenzelfde houding aan. Wie 'het lek van Drieën-huysen' is, vindt zij „in deze affaire bijzon der interessant"Blijft die "raag onbeantwoord, dan heb ik' -itier ook geen behoefte om medede lingen te doen", zegt de wethou der. Medebestuurslid Schriel (CDA) wil vooralsnog ook geen uitlatingen doen. „Wij rijn met een intern onderzoek bezig- Dat moet eerst afgerond zijn", ver klaart hij. Hoogendijk heeft al laten mer ken, dat rij de SP'er Remi Poppe, die door enkele bewoners te hulp is geroepen in het conflict, als de bron van alle kwaad ziet. Die zou zich in Drieën-Buysen hebben opgedrongen en de bewoners overstuur hebben gemaakt „U kunt rich maar beter niet teveel met die meneer Poppe inlaten", heeft zij tegen Van Embden ge zegd. Een ondemocratische uitla ting, vindt de SP-voorman, niet ten onrechte. „Wij moeten aan die zaak maar niet teveel woorden vuil maken", vindt wethouder Hoogendijk. „Het zijn oude mensen en die zijn gesteld op hun rust." Het feit dat bijna alle bewoners hun handte kening hebben gezet onder de brief, waarin gevraagd wordt om een onderzoek, wijst er echter niet op dat de liberale wethouder het bij het rechte eind heeft. Het lijkt eerder een verzoek van de bewoners van Drieën-Huysen om serieus te worden genomen. Rotterdams Nieuwsblad woensdag W 17 juli 1985 Baldadig maakt spontaan een diepe knie buiging voor Marja 'head first' Noordam Natuurlijk wordt er geen seconde getwij feld aan de goede afloop van haar her- tentamens Dat feestje, dat staat gewoon, punt uit Desnoods in besloten kring Wïebe Pannekoek wil ook wel eens in deze rubriek worden genoemd Ludy Rouss is er helemaal niet zo blij mee, dat Wilfried Salomons voorlopig geen avond diensten draait Kees Bol senior en junior kunnen aardig met de lijmpot en verf kwast uit de voeten 'Junior' overigens iets minder met een scheerapparaat Ge rard Voorwald denkt serieus na over een aanbieding van de 'Staphorst Black Sox' Rob Hendriks stond zaterdagochtend al om tien uur voor de kassa van het Pim tóu lier-stadion in Haarlem SFC-manager Aad Gudde drinkt tegenwoordig witte wijn in plaats van bier Het beïnvloeden van de media is weer heel langzaam op gang gekomen VDL-traïner Wim Pouius is vol op in training Na zijn deelneming aan de mïni-triathlon in Vlaardingen, maakt hij nu de nodige (kïlo)meters op de fiets Wed den, dat de selectie van VOL moet begin nen met een Coopertest Baldadig wordt alleen al bij de gedachte onwel Dick Schaap (SVDPW) is ai voor zichzelf be gonnen Kennelijk bang voor z'n plaatsje Bob Snep, de speersnelle verzorger van SVDPW, is een onverbiddelijke kenner van de 'king of sports' Hij won ar zelfs een weddenschap mee UVG's nieuwe oefenmeester Leon Luystenburg gaat er ïn de voorbereiding hard tegenaan Het programma van de Schïedamse handbal- sters bevat zo'n beetje vier trainingen en drie wedstrijden in zes dagen Het is te hopen, dat ze bij SFC binnenkort ook een haring kraam openen Anders zien ze 'standwerker' Rob Kiebert daar écht nooit verschijnen Karin Nieuwstraten heeft er een vermoeiend weekje in Luxemburg op zitten e De heren voetballers en trainers worden bedankt voor de niet aflatende stroom vakantiekaarfen De heren zullen het wel merken over een week of zes Eric en Wouter Gudde waren maandag avond ook aanwezig bij de eerste training van SVV De een met wat meer interesse dan de ander Chris Treling is, om een uitdrukking van Dick Buitelaar te gebrui ken, blijkbaar naar IJsland op vakantie ge weest Jan Könemann, Harry van Kapel en Henk Dirven waarschijnlijk ietsje zui delijker Een tip voor 'Joep' Könemann: die hamburgerzaak in Appelscha bestaat nog steeds Ook Peter van Velzen (nu RKC) kon maandagavond z'n oude club niet vergeten Nu was Henk Salari nog aardig tegen hem Baldadig vreest voor - de vijfde competitiewedstrijd echter het ergste. v Schiedam Iedere dag is op het Schiedamse tennispark Spieringshoek zijn gezicht en het daarbij behorende lichaam te aanschouwen. Just Palm, want over hem gaat het, is»: er werkzaam als tennisleraar en probeert in die hoedanigheid allerlei mensen, varië-:" rend van zesjarige jochies tot aardig op leeftijd geraakte huisvrouwen, de beginselent van één der oudste sporten van de wereld bij te brengen. Daardoor blijft er weinig tijd£ over om zelf te trainen, maar desondanks slaagt de 28-jarige Roterdammer er telkens in om óf in gezelschap van Luciënne Sigmond öf als partner van Wouter Gerlag de aandacht op zich te richten. Opvallend is, dat de gekrulde KSW'er alleen in het dubbelspel tot de top weet door te dringen. Als enkelspeler heeft hij weinig in de melk te brokkelen. Dit sei zoen kwam hij slechts in twee toernooien uit in het enkelspel, maar beide keren werd het geen succes. In het Zuiderparktoer- nooi werd Palm in de eerste ron de geëlimineerd, terwijl rijn deel neming bij de districtskampioen schappen beperkt bleef tot twee ronden. Just Palm is echter de laatste die daar om treurt, want persoonlijk beleeft hij veel meer plezier aan het dubbelspel. Om die reden heeft hij het 'singelen' ook een aantal jaren afgezworen, maar toen door bestuurlijke problemen bij zijn club KSVV de nood aan de man kwam, doordat enige spe lers het voor gezien hielden, was hij gedwongen om weer alleen het gravel te betreden. Leuker „Maar het dubbelen is veel leu ker", benadrukt hij nog eens. „Er komen veel meer onverwachte Just Palm...Concentratie... Schiedam De overschrijving van Michael van Alphen naar SFC gaat vrijwel zeker niet door. De voormalige voet-, bailer van eerste divisieclub SVV, dïe voor dit seizoen geen contract kreeg voorgelegd, verzuimde de benodigde papie ren op tijd bij de KNVB in Zeist in te leveren. Van Alphen, die de formulieren enige weken geleden al in zijn be zit had voorzien van de nodige handtekeningen, verkeerde in de veronderstelling dat hij tot en met 15 juli van club kon wisselen (voor beroepsvoetballers geldt een latere datum dan voor ama- teurspeleis. Nadat hij maandag was teruggekeerd van vakantie-, wilde hij de zaak afhandelen. Tot zijn grote teleurstelling bleek de voetbalbond echter tot 15 juli be reid om aan een „transfer" mee te werken. De trainer van SFC Jan Rotgers en manager Aad Gudde waren maandag speciaal naar Zeist gereden om de overschrij ving te regelen, maar dat bleek vergeefse moeite. Vandaag zou Jan Roigers nog maals naar het bondsbureau m Zeist afreizen en trachten het tij te keren. „Het wordt zonder meer een moeilijke zaak. Ik schat de kans van slagen op niet meer dan tien procent," zei Rotgers somber. „Het was een meevaller geweest als Van Alphen dit jaar voor SFC zou spelen. Hij is zon der meer een jongen die waarde vol voor het elftal kan zijn." De 22-jarige Van Alphen zal nu weer-bij SW gaan voetballen, 2ij het op amateurbasis, Rotgers: „Hij heeft niet veel keus. Of in het derde van SVV spelen, of stop pen." situaties voor dan in het enkel spel, Het is erg belangrijk, dat je, over een goede service beschikC" zoclai het voor de tegenstander;' moeilijk is de bal te retourneren' Als de return komt, moetje zoc-l gen, dat één van de spelers aan- het net is om de bal terug te slaan.; Daar worden de punten gemaakt?" bij het dubbelspel", legt de mam- die in het regionale tennïscircui£ bekend staat als één der beste? dubbelaars, enthousiast uit. „Bij? het enkelspel", vervolgt hij, „ist het zo, datje erg vast moet zijn op_ hetachterveld. Er zijn spelers, die' óren de bal kunnen retourneren, totdat de tegenstander een fout begaat. Ik heb daar het geduld niet voor, ik wil actie." Om die reden ook koos Palm, die voordat hij bij KSVV speelde uit kwam voor TOEG uit Hillegers- berg, voor het bestaan als tennis- door -tiiL Martin Vermeulen leraar. „Ik heb even op een zekeringsbureau gewerkt, maar»* dat vond ik niks", kijkt hij la>; chend terug op een saaie periode-! uit zijn leven. „Ik wilde buiQönD werken, met mensen omgaajj/? Vandaar dat ik via de tennïsbohd£ mijn A- en B-diploma heb gê-J. haald, waardoor ik nu zo'n jaatofs^ zes,ze ven werkzaam ben als ten£- nisieraar. En dat bevalt me bést.-/ Bovendien zit er genoeg brood Ik heb een volledige dagtaak en ben 's avonds ook vaak in uèv Training De tijd, die resteert, besteedt Palm aan zijn eigen training. Op vrijdagavond is het gehele eerste team van KSVV actief op het., park van Jan van der Torre, ter- wijl de zaterdagochtend gereser- veerd is voor Just en zijn mixed double-partner Luciënne Sig-^ mond. Het succes van dat tweetal-, schrijft Palm voor een groot ggg* deelte toe aan het sterke spel van*, zijn vrouwelijke partner. rp „Over het algemeen wordt bij het gemengd dubbel veel op -de - vrouw gespeeld, omdat die nor- maal gesproken zwakker is. Lu*-£ eiënne volleert en smasht echter y /o goed, dat we bijna altijd in. het -1 oordeel zijn. Ze is meestal beter? dan de andere dame en zet de te- genstanders zo onderdruk, dat ik veel aan het net kan verschij-A nen". v En daar voelt de linkshandige^ Palm zich het meest'op zijn ge--, mak. Bijna alle returns zijn een v prooi voor hem. Hij schuift zijn armen als het ware uit en be-/ strijkt daardoor met rijn racket een halve cirkel met een straal van ongeveer twee meter. Voor? tegenstanders wordt het zodoen-.j de haast een onmogelijke opgave? hem te passeren. Concentratie Palm, die sinds tien jaar uitkomt in de B-kiasse, is niet alleen spc-S cesvol door een grote technische, vaardigheid. „Misschien wel het; allerbelangrijkste bij tennis is, pat je je goed concentreert Als twee gelijkwaardige spelers tegenover elkaar staarbepaalt de mentali- teit wie er wint Als je boos wordt-, om een verkeerd geslagen bal of - een dubieuze beslissing, is de con- centratie weg en kan je het wel vergeten". Ij Just Palm lijkt rich prima te kun- nen concentreren. Op het vwd is hij de rust zelve en ook in een an- dere grote hobby van hem, vogels v kijken, staat de stilte centraal-" Des te verwonderlijker is heu daarom, dat het nemen van en-v kele foto's door de fotograaf, Ju5 Palm uit zijn normale doen- brengt..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2