Koningshof in de zorgen VERORDENING REGELT LEEFMILIEU IN DE SCHIL mmÊÊiii&m CENTRUM BANG VOOR SCHUURKERKJE Brandersfeesten op niveau van Haring Bier m VLAARDINGG DAGBLAD SCHIEDAM COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Dief voelt zich bekocht SU Woning voor Karacabay; deurwaarder niet nodig Afvalstoffenverordeningen bestaan jaren naast elkaar Schiedam swingt 21 -29september Auto schept voetganger V erstekelingen aangehouden Luthersteeg? Maaslandse brandweer wint Olympisch zilver Scheepvaart museum klaar met de VL 92 Auto tegen boom, man in het water Inbraak Wilton via gat in hek Waterschade Auto tegen bomen □WATERWEG DINSDAG 23 JULI 1985 Schiedam Het gezin Kara- cabay, dat na een reeks van financiële tegenslagen in de problemen was gekomen en door de SSSW met huisuit zetting werd bedreigd, heeft alsnog een woning aangebo den gekregen. Hiermee is het optreden van deurwaar der Knüppe, die vandaag om twee uur op de stoep zou staan, onnodiggeworden. Na het artikel in het RN van vrijdag 12 juli heeft Cees Schewe, voorzitter van de arbeiderswoningbouwvere niging Schiedam Vooruit, zich het lot van de familie aangetrokken en zich inge spannen om toch een oplos sing te forceren. Dat viel niet mee, vanwege de predecent- werking van een individuele ingreep, maar uiteindelijk kon een renovatiewoning aan de Kortlandstraat wor den aangeboden. Mevrouw Nel Karacabay- Vreeswijk is erg dankbaar voor de geboden hulp, maar zegt nog lang niet uit de fi nanciële zorgen te zijn. De SSSW -brengt de door de deurwaarder gemaakte kos ten bij haar in rekening: en kele duizenden guldens. Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad moet in september een verordening intrekken die allang niet meer van kracht is. „Ligt aan de inrichting van het ambtelijk apparaat", zo legt ambtenaar Herman Berkhout uit hoe twee gemeentelijke verordeningen drie jaar lang naast elkaar konden bestaan, zonder dat iemand het merkte. In 1982 stelde de gemeente de afvalstof fenverordening vast Daarmee werd geregeld wie wel en wie niet vuilnis van de straatkant mag weg halen. Het Kringloopcentrum, dat afgedankte spullen opknapt en weer verkoopt, mag dat bijvoorbeeld wel. Schillenboer Peet van Ree ven ook. Maar niemand die er drie jaar geleden aan dacht, dat er ook nog een ruim dertig jaar oude Verordening op het inzamelen van af vallen van levensmiddelen bestond. „Die zat nog in de archiefkasten en is bij toeval boven komen drijven, toen wij de strafverordeningen gmgen aanpassen", vertelt Berkhout. De laatste vergunning aan een schillenboer op grond van die oude verordening, ontdekte de gemeen te, dateerde van 1954, Daarna verdwenen de schillenboeren heel lang uit het stadsbeeld, totdat mensen een paar jaar geleden tot het besef kwamen, dat het milieu gebaat was bij het gescheiden ophalen van af val. Het Kringloopcentrum en Van Reeven kregen de machtiging om vuilnis op te halen op grond van de nieuwe afvalstoffenverordening. Maar er bestond dus ook nog een oude verordening. „Geeft niks", zegt Berkhout, „want die oude verordening was toch niet meer van kracht. Die verviel automatisch, toen de nieuwe werd aangenomen." .4 Schiedam Het is dat de dief zich lelijk bekocht voelde door de heler, an ders had de Schiedamse po litie dit gestolen schilderij van Willem Zwart mis schien niet zo snel terugge vonden. Een 27-jarige Rotterdam mer, die een maand geleden in het gebouw van het kan tongerecht in Schiedam was om beroep aan te tekenen tegen een uitspraak, stal het doek met het duinland- Een Schiedamse recher cheur toont het gevonden schilderij van Willem Zwart. schap en nam het mee in een grote zak. Hij verkocht het aan een 45-jarige stad genoot voor honderdvijftig gulden en dacht aanvanke lijk dat dat een redelijk be drag was. Tot hij in de krant las, dat 'het kantonge recht aangifte had gedaan van diefstal en dat het schilderij zo'n tienduizend gulden waard was. Toen de Rotterdammer vo rige week werd betrapt bij een autodiefstal zat die 'op lichterij' hem nog zo dwars, dat hij de politie vertelde waar zij de heler kon vin den. Het schilderij werd op gehaald en hangt inmiddels weer in> volle glorie in het kantongerecht aan de Lan ge Haven. ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiijiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiHiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiifiiiiiniiüimiifiiiiiMimtmiiiH^ f' 'ff, ttV^ft^X tfgKi'si' c ff* Het comité Schiedamse Brandersfeesten voelt zich thuis in het Nationaal Gedistilleerd Museum. Var links naar rechts Chris Coppens, Gus Schram, Ton van Otterloo, Jean Heijnen er^ Joop van Hees. Schiedam Met een voor Schiedam verbluffend swin gend programma lijkt het jonge comité Schiedamse Branders feesten geslaagd in haar opzet: de Jeneverstad moet ook vol waardig kunnen meetellen in het rijtje namen van betekenis, zoals het Bredase jazzfestival, het Vlaardingse Haring- Bierfeest en de Rotterdamse Binnenstadsdag. Het comité lijkt zelfs de buurge meenten voorbij te willen stre ven op het punt, waar Schie dam vroeger achterbleef. Nooit kwam Schiedam verder dan een kermis en een enkele bra derie, met wat oude ambachten bij de Lange Haven. Dat heette dan de Schiedamse Feestweek. Nu echter van die naam is afge stapt („omdat een feestweek ook in Friesland kan voorko men en niet typisch Schiedams klinkt", aldus Chris Coppens, voorzitter van de winkeliers vereniging Hoogstraat), lijkt de nieuwe benaming Schiedamse Brandersfeesten de comitéleden ook geïnspireerd te hebben tot meer dadendrang. Een voor beeld van de serieuze opzet is de samenwerking met Heineken, die ervaring "heeft met groots opgezette evene menten. Gistermiddag durfde het comité het aan naar buiten te treden met het programma, in de pas sende omgeving van het Natio naal Gedistilleerd Museum. En waar meteen het accent op werd gelegd, was iets dat inder daad voor Schiedam uniek is: de brede samenwerking van tal van organisaties. De vijf winke liersverenigingen Dam, Broers- vest, Broersveld, Hoogstraat en Passage zullen voor het eerst eens samenwerken, daarbij on dersteund door de Horeca On dernemers Schiedam (HOS), die de actieve Joop van Hees En het comité afgevaardigd heeft. De VVV doet mee, de brand weer, de Schiedamse Molens, bewonersvereniging Schiedam- Centrum, muziekverenigingen en bij de organisatie speelt ook de gemeente een opvallend actieve rol. Dat komt door Gus Schram, die als ambtenaar van de aldelmg algemene zaken j van de gemeente de touwtjes in i handen heeft waar het om ver- i gunningen gaat. Zodoende kent i hij de horeca en de winkeliers- i verenigingen wel. Schram i denkt aan een total-in-vergun- i ning, waardoor van 21 tot en I met 29 september alles mogelijk is in de Schiedamse binnenstad. Een belangrijk nieuw element in de Schiedamse folklore is bet j jazzfestïjn, waarvoor de speciale zorg ligt bij Jean Heijnen. Er is een extra koopavond. De zon- dagsmarkt valt binnen het be- stek van de Brandersfeesten, Het vuurwerk vanaf het zestig 1 meter hoog gelegen dak van het stadskantoor moet tot ver voor- bij de Schiedamse stadsgrenzen i te zien zijn. Er 2ijn te veel aetivi- l teiten om op te noemen, maar een vergelijk met het Haring- Bierfeest vindt Heineken- woordvoerder Ton van Otter- loo niet op zijn plaats. „Ons pro- gramma beslaat meer dan een I week, Vlaardingen doet alles op één dag." Chris Coppens zegt l over de hele periode eind sep- tember zeker 150.000 bezoekers inde binnenstad te verwachten, i r.iiiiiiiiituiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiuintiiiimiiiiiintiunmnmnmiiiniiuiiiitiiimmmiiiiniiniiüiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiuiiujiiiiiiiiiiuiMiiiiiiiiiiiiimiiiiTiiiiiiiNiiiifniiiiiiiiJiiiiiiiiifr; Maassluis Het ontmoetingscentrum Konings hof in Maassluis zit in de zorgen. Het bestuur van de stichting betwijfelt of het centrum er ooit nóg in zal slagen uit de verliezen te komen. De stich ting vreest aan het vorig jaar geopende Sehuur- kerktheater veel huurders in de culturele hoek kwijt te raken. Schiedam In de Oranje straat is gistermiddag om zes uur een 55-jarige voetganger geschept door een auto, be stuurd door een 73-jarige Schiedammer die richting Koemarkt reed. De voetganger was nogal onverwachts over gestoken. Hij belandde boven op de auto en door de schok knalde de voorruit aan digge len. Hoewel de GGD werd in geschakeld, weigerde de voet ganger zich te laten onderzoe ken. De politie nam hem toen maar mee naar het bureau, want agenten roken een dran klucht. Ook de auto - moest mee, want met de kapotte voorruit was het in de zware regenval onverantwoord om ermee verder te rijden. Vlaardingen De Vlaar dingse politie heeft zes man nen uit Gambia aangehou den, die als verstekeling aan boord van het zeeschip Midia naar Nederland waren geko men. Het schip, dat onder Cypriotische vlag vaart, meerde het afgelopen week einde af in de Koningin Wil helm inaha ven. De Gambia- nen, die geen geldige papie ren hadden, probeerden ver geefs de doorlaatpost van de douane te passeren. De zes zijn voorlopig ondergebracht op het politiebureau en wor den weer aan boord gebracht als de Midia het ruime sop kiest. Schiedam Het meerjaren plan stadsvernieuwing be sluit met een raadsel. Op de op één na laatste gele pagina staat tussen de bouwplannen voor Hoofdplein, Vellevest en binnenstad de Luthersteeg vermeld. Er staat alleen niet bij wat en wanneer er ge bouwd gaat worden. Dat is ook geen wonder. De Luthersteeg bestaat niet Vraag aan de stadsvemieu- wers in het stadskantoor: waarom staat die er dan? „Tk zou het niet weten", zegt Han de KJuyver, „de Luthersteeg? Ed, weet jij die?" Maar ook Eddie Karrenbelt weet de Lu thersteeg in Schiedam niet te vinden. Misschien wórdt hei wel een nieuwe straat, voor een bouwproject van na 1990. Maar Luther is toch geen naam om een stéégnaar te ver noemen. Het zou dus een foutje kunnen zijn. Het verlossende ant woord zal moeten komen van Jan Goed, die de meerjarenno- ta geschreven heeft en nu van een paar vrije dagen geniet De Koningshof moet zich duidelijker presen teren aan de Maassluis- se bevolking en aan de commerciële huurders. Alleen op die manier, denkt voorzitter Mees Duimelaar van het stich tingsbestuur, kan de bij drage van de gemeente in de jaarlijks terugke rende verliezen worden teruggedrongen. De stichting Koningshof is niet helemaal ontevre den over het vorig jaar, want het verlies was vierduizend gulden min der dan in 1983. Dat iets betere resultaat werd echter niet bereikt dank zij meer bezoekers, maar door hogere huren en be zuinigingen op de schoonmaakkosten. Het ontmoetingscentrum, dat toch al steeds meer concur rentie kreeg van kantines van verenigingen, vreest de komende jaren te moeten op boksen tegen het opgeknapte en als theater ingerichte Schuurkerkje. „Dat heeft voor culturele activiteiten een veel betere accommoda tie", weet de stichting. Kritiek Bruiloften en recepties wor den in de Koningshof steeds minder gehouden. Op de in richting van de zalen en de centrale hal hebben huur ders nogal wat kritiek en daar moet dan ook nodig iets aan veranderd worden, meent penningmeester G. van der Houwen, Alleen meer huurders kunnen de Koningshof uit de problemen helpen. Maar Van der Hou wen vreest dat het centrum nooit zo goed in de markt zal komen te liggen, dat de te korten helemaal kunnen worden weggewerkt. Vöcklabruek/Maasland De Maaslandse brandweer heeft bij de Olympische wedstrijden in het Oosten rijkse Vöeklabruek de klasse zilver gehaald. Hun puntentotaal was net niet genoeg voor de kwalifica tie goud. Er waren een week lang negentien landen met 133 ploegen vertegenwoor digd, Nederland had vier ploegen ingeschreven. Maasland moest nationaal gezien alleen de brand weer van de Noordoostpol der voor zich laten. De teams moesten twee opdrachten uitvoeren. De eerste was het aankoppe len van allerhande slan gen en leidingen. De twee de test bestond uit een es tafette van negen maal vijftig meter, die in blus- pak moest worden onder nomen. Er moest daarbij onder meer door een pijp worden gekropen, over een anderhalve meter hoge schutting worden ge klommen en een tien me ter lange evenwichtsbalk van achttien centimeter breed worden gelopen. De wedstrijden in het sta dion van Vocklabruck werden bijgewoond door soms ruim 20.000 toe schouwers, aldus de Maas landse bevelvoerder/deel nemer en somtijds jurylid Piet de Bruijn. „Het was echt een Olympisch sfeer tje. Alleen duurde het maar een week." Zijn team van tien man heeft zich, vertelde hij, ook bul ten de wedstrijden om uit stekend vermaakt. Schiedam Met een zogenaamde leefmilieuverordening wil de gemeente Schiedam de verpaupering tegengaan van het gebiedje tussen Lange Haven en Nie.uwe Haven, door stads- vernieuwers aangeduid als de Schil omdat het als het ware de 'schil' van de binnenstad is, op de grens met Sehiedam- West. Het zal voor het eerst zijn dat de gemeente Schiedam zo'n veror dening voor het leefmilieu maakt Het is een goed middel om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan, zoals grootschalige bedrijfsuitbreiding, sloop waar dat niet nodig is en bouw waar dat niet past in het stedebouw kundig klimaat. Er is in de Schil veel sprake van verval, leegstand, achterstallig onderhoud en ongewenste op slag. Dat geldt voor de Lange Ha ven het meest, maar ook aan de Korte Haven, de Westmolen straat, de Walvisstraat en de Westvest staan panden die zwaar verpauperen. De gemeente wil hierin regelend gaan optreden. Dat ïs één van de opvallende punten in het meerjarenplan stadsvernieuwing 1SB5-199Ü. Een dergelijke verordening wordt el ders niet nodig geacht. De ge meente Schiedam kent bijvoor beeld de Tuinsingels een histori sche waarde toe en zal hier dan ook niet tot sloop overgaan. Er wordt naar gestreefd de particu liere huiseigenaren in de Eerste en Tweede Tuinsingel te bewe gen tot woningverbetering, maar dat hoeft niet met een verorde ning in de hand. Dat gaat echter pas medio 1989 gebeuren. Het wordt één van de laatste projec ten uit het huidige meeijaren- plan. Woningverbetering aan de Pot gieterstraat en de Nïcolaas Beets- straat is meer urgent; evenals een opknapbeurt van de Zwarte- waalsestraat gaat de stadsver nieuwing hier in de loop van 1987 en 1988 spelen. Dat geldt ook voor het Boerhaaveplein en de Singel, maar hier gaat de verbe tering gepaard met sloop. Ook aan de Van Smaleveltstraat, de Rhoonsestraat, de Nieuwstraat en de Ridderkerksestraat is enige sloop te verwachten. Aan de Sommelsdiiksestraat De Potgieterstraat Is één van de nieuwe aandachtspunten in de Schiedamse stadsvernieu wing. waar de bewoners voor behoud van hun straat strijden, is volgens het meeijarenplan pas in 1988 nieuwbouw te verwachten. Be gin '87 zal een bouwplan voorbe reid gaan worden. Binnenkort wordt al een plan verwacht voor het terrein van de aude. verf fa briek Veveo aan de Willemska de, waarvan de bebouwing medio '87 zal aanvangen. De bouw op het aangrenzende kaalslag, waar vroeger distilleerderij Arie Bitter stond, begint een jaar later. In 1989 zal de stadsvernieuwing op het GTB-terrein en in de omge ving hiervan voltooid zijn. De vernieuwing van Schienoko (Brandersbuurt) gaat minstens tot 1990 door. Volgend jaar al is renovatie te verwachten in de Passage, het Edisonplein en de woningen be neden aan de Hoogstraat, bij de afrol naar de Lange Achterweg. Deze projecten worden ter hand genomen buiten de formele uit voeringsplannen om. Nieuwstraat Eén van de beeldbepalende pan den, die bij de stadsvernieuwing voor restauratie in aanmerking komen, is het voormalige gebouw van de gemeentelijke sociale dienst aan de Nieuwstraat, aan de voet van de Grote Kerk. Hier voor is subsidie aangevraagd bij monumentenzorg, dat totaal voor 1,25 miljoen gulden in Schiedam zou kunnen vertimmeren. De ge meente hoopt dat minstens twee derde deel wordt toegewezen, In de komende vijfjaar hoopt de ge meente met doelgerichte subsi dies de rehabilitatie van Nieuw straat, Lange Haven en Korte Haven in de hand te kunnen werken. Overleg is nog nodig over het Proveniershuis. Voor dit monu ment, inmiddels gerestaureerd, werd al in 1982 een subsidieaan vraag ingediend. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft er nog niet op beschikt Vreemd genoeg ge beurde dat wel reeds voor de Lindenhof, waarvan de restaura tie pas onlangs werd voltooid. Vlaardingen/Amsterdam Het rijksmuseum voor Nederlands historische scheepvaart in Am sterdam stelt volgende week de oude Vlaardingse haringlogger De Balder, ofwel de VL 92, weer in dienst. Dat gebeurt dinsdag middag om twee uur tijdens een feestelijke bijeenkomst met vroe gere opvarenden, bij het scheep vaartmuseum op het Kattenbur gerplein. De VL 92 is gerestaureerd in op dracht van het scheepvaartmu seum. Volgens projectleider De Jong is er al in 1980 mee begon nen. Diverse aannemers hebben er werk aan verricht. De Balder werd in 1912 gebouwd bij scheepswerf De Jong. Na en kele transacties, onder meer in 1928 aan de Scheveningse reder Van der Zwan, kwam het schip in Duitse handen en deed het in de Tweede Wereldoorlog dienst als voorpost in de Noordzee. Na de oorlog maakte de Visserij- school er gebruik van. Vlaardingen Een 4i-jarige Vlaardinger is gisternacht achter het politiebureau in de Vaart ge vallen, toen hij zijn beschadigde auto wilde bekijken. De man was eerder die avond dronken achter het stuur gestapt en op de Maassluissedijk tegen een boom gereden. Hij wilde weglopen van de plaats van het ongeval, maar kon door de politie worden aangehouden. Aan het bureau werd de bloedproef afge nomen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt stuurde de politie de man naar huis. Hij was echter nieuwsgierig hoe zwaar zijn auto beschadigd was en ging een kijkje nemen op het parkeerterrein van de politie aan de Vlaardingse Vaart. De man kwam te vallen en belandde tn het water. Agen ten hielpen hem op het droge. Schiedam Op het streng be veiligde terrein van Wilton- Fijenoord hebben inbrekers weten toe te slaan door op een onopvallende achterafplek een gat in het h» k te knippen. Zo konden zij r ngemerkt het ter rein op komen. Het was een kort stukje lopen naar een kantoor en magazijn, waar be halve telmachines en andere elektrische apparatuur ook een miniatuurscheepje werd ontvreemd. De buit heeft een waarde van 40.000 gulden. Vlaardingen Vandalen heb ben vernielingen aangericht aan de kantine van handbalvereni ging de Hollandiaan aan de Es- aoomdreef. De kapjes op de luchtkokers, die bescherming bieden tegen regen en wind, wer den vernield. Door dat vandalism me liep de kantine van de Vlaar dingse vereniging waterschade op. Vlaardingen Een 24-jarige Maassluizer is gisteravond op de Holysingel In Vlaardingen met zijn auto tegen twee bomen ge botst De man raakte de macht over het stuur kwijt, vermoede lijk omdat hij teveel had gedron ken. De politie hield de Maasslui zer aan en nam hem de bloed proef af. De auto was zwaar be schadigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1