rnswm 'Nummer 13 Die is effe poepen' SPORT oBALDADIGo PV - Posthoorns ACHTERGROND mislukte Gestallt-politiek 'Geen speedway meer' wmmm Programma sport- en spelweken IS - W Holy nummer een in Vlaardingen Sportieve recreatie blij met de zon Tien jaar knopen in de zakdoek Vader en zoon zijn het eens: VCS, MVC en Vlaardingen in één poule SPORTAGENDA •Vlaardingen Het kostte Bep -Nater van het gemeentelijk bu reau sportieve recreatie gister middag nog heel wat moeite om alle deelnemers aan de ka nowedstrijden op tijd aan de start te krijgen. Zij kon in haar megafoon schreeuwen wat zij wilde, die 'rotjochies verdomden het' om de - .kano terug te brengen. Die ble- -yen gewoon lekker peddelen in "het water van de Vlaardingse Vaart, dat glinsterde in de zon. -Had ze dan eindelijk twee kano's ter beschikking en wilde zij de .jongens en meisjes aan het roeien zetten, dan was het: „Nummer ..dèrtien? Die rit effe te poepen in j de bosjes." ..Maar Bep, die samen met haar collega's van het stadhuis deze jweek de vakantievierende -Vlaardingse jeugd moet bezig- - houden, liet rich niet uit het veld J slaan door die kleine problemen. „Je kunt dit eigenlijk bijna geen werk meer noemen, hè", vond zij. -Nadat de vakantie-activiteiten .maandag wegens het sombere -z weer maar in de sporthal aan de - Lissabon weg waren gehouden, .►vond zij het een verademing om - gistermiddag in haar korte broekje op het grasveldje aan de Vaart rond te stappen. Het mooie weer van gisteren zorgde gelijk voor meer drukte. Waren er maandag.maar twintig kinderen op het sporttoernooi af- f" ekomen, de belangstelling voor e waterrecreatie was twee keer V2Q groot „Dat heb je als je buiten ,tbent", zei Bep. „Dan trekje gelijk .meer kinderen naar je toe." De Z wateispelletjes beleefden ook al - een valse start; de medewerkers van het bureau sportieve recrea- - tie keken naar buiten, zagen de grijze wolken en besloten de '►sport- en spelbus nog even bïn- --\nen te laten. Pas aan het begin - van de middag trokken rij naar - de Vaart - Nieuwerwets ,'JDaar vermaakte de jeugd zich op- perbest Zij konden zwemmen, -jkanoyaren en vlotten bouwen, spat die vlotten niet netjes bleven "drijven verhoogde de pret alleen j.maar. De een na de ander plons- »"de in het water. Daar werden nieuwerwetse vloeken bij ge- ;schreeuwd, die vreemd klinken .als ze door een 13-jarig jongetje -.-worden gebezigd. Arthur van Haren en Bep Nater zaten behoorlijk in hun piepzak toen een jongetje uit Parijs, op va- kan tie in VIaardingen, een grote - splinter in zijn voet kreeg „Jij moet maar niet meer gaan zwem- men", zei Arthur in rijn beste Frans. Hij legde provisorisch een verbandje en wilde vervolgens het jongetje naar zijn vakantie adres brengen. -. Maar het Parijzenaartje wist zelf niet precies welk adres dat was. .„„Dan rijd ik hem wel met het - busje rond door Holy, misschien dat hij het huis herkent", was de beste oplossing die Arthur kon .«bedenken. „Zie je wel", zei Bep Nater. „Het lijkt alsof wij hier niets te doen hebben, maar je .moet er toch maar bij rijn en overal op letten." Zij was blij dat er niets emstigers was gebeurd: ,ït Is maar een splinter. Als dat het ergste ongeluk is wat ons deze week overkomt, dan valt het nogal mee." Lunchconcert 'Organist Aad Zoutendijk heeft /voor zijn lunchconcert van mor génmiddag werken van Bach en Corrette op het programma gezet Het concert in de Grote Kerk op de Markt in Vlaardingen begint om kwart voor één en duurt een half uur. De toegang is gratis. -Bach-herdenking Het wandelconcert-in de Grote -Kerk op de Vlaardingse Markt Staat zaterdag in het teken van de ^Bach-herdenking. Zondag is de 235ste sterfdag van de componist en organist Aad Zoutendijk wijdt daar een twee uur durend con cert aan. De door -de werkgroep wandelconcerten georganiseerde herdenking begint om drie uur. Organist Jan J. van den Berg verzorgt de Bach-Herdenking in ]de Grote Kerk te Maassluis. Zijn 'cqncert op het Garrelsorgel be- -gint zaterdagavond om kwart ■•oyer acht en de kaartjes kosten ,vijf gulden. Kinderen tot twaalf jjaar en houders van een CJP of .-Pas '65 krijgen anderhalve gul- denkorting. "Kruisraketten De Vlaardingse vredesbeweging •-wil in september huïs-aan-huis -^handtekeningen ophalen voor •het volkspetitionnement tegen de plaatsing Van kruisraketten in '-Nederland. De beweging zoekt - ménsen die bereid rijn om één O'r méér avonden van half zeven tot -half negen, in groepjes langs de - deuren te gaan. Belangstellenden kunnen rich opgeven bij Ans j Raeijmaekers (348880) of Nelleke s van der Luit(349551). Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 24 juli 1985 Karin Nieuwstraten heeft zich in Luxem burg inderdaad kostelijk geamuseerd Zodat zij er binnenkort nog een weekje tussenuit trekt Als voorbereiding op de strandtraining over twee weken Binnen kort in uw theater: Ludy Rouss in de 'zit' van Marcel Benningahof en Marjolijn Berkhout met de 'aanloop' van Debbie Doom Deirdre Williams van de Orlando Rebels lijkt qua techniek sprekend ap Marja Noordam Op de diverse banken in Alphen aan de Rijn zijn de voorbije weken géén vergissingen gemaakt In niemands voordeel Niet naar 'af* dus en ook geen tweehonderd piek Excelsior's manusje van alles Joop van Rest is duidelijk z'n roeping misgelopen Voor hem is als werper geen backstop te hoog Rob van der Gaag kan als slagman zowel links als rechts (goed) uit de voeten Marjolijn Berkhout wil liever niet in deze rubriek worden opgevoerd Voor haar is één en één nog steeds twee Ook Wiebe Panne- koek draagt een ruitjesbroek De mana ger van Schiedam vond, dat de homerun van Spartaan Rob Hendriks tegen de Ni- cols eigenlijk niet erkend zou mogen wor den Te veel rugwind, aldus Pannekoek over de nauwelijks over het rechtaveld 'zeilende' bal Als Peter van Loon (DOS'32) op zondag wel eens door Vlaar dingen rijdt, houdt hij z'n fietstassen angstvallig gesloten Bij DOS'32 hebben ze een anonieme gift ontvangen om drie nieuwe honken aan te schaften Waar schijnlijk uit de Vlaardingse wijk Holy Simon Poort, Frans Lansbergen en Kees Bruinsel kwamen op de eerste selectie avond van SFC aardig 'gepoetst' binnen vallen SFC's manager Aad Gudde wordt steeds vaker bij Excelsior'20 gesignaleerd Zeker om Rob Kiebert in de gaten te houden De Nel Spruit Bleeker-bokaal is gewonnen door het damesteam van UVG, pardon, Excelsior'20 Cricket-umpire Wïm Bruning wordt sinds zondag regel matig 'Wim Molenaar' genoemd Henk Zuyderwïjk (53) wil nog vijftien jaar door gaan als cricketer Martin de Vette heeft tegen beier weten in de looptraining her vat Wim Poulus was zondag niet op Thurlede te vinden Waarschijnlijk was hij bezig de duurloop voor de eerste trai ning van VDL uit te zetten Bas van Bo- chove senior had voor een keertje z'n oude stiel opgepakt 'Ome' Nico Mazee ia zo'n beetje de enige die nog vertrouwen heeft ïn het eerste cricketelftal van Excel sior'20 Baldadig daarentegen vreest het ergste. Jeroen Zonhoven en Edwin Hendriks plonzen in het water. Hun vlot was niet 'Vaart- waardig'. door Aad Rietveld De medewerkers van het bureau sportieve recreatie hou den donderdag weer een waterrecreatiedag op het gras veldje ter hoogte van jachthaven CaLlenburgh aan de Vlaardingse Vaart Vrijdag zijn er voor de kinderen spelle tjes in het bos, zoals speurtochten en levend stratego. Het verzamelpu: it is dan ook het grasveldje aan de Vaart. Het programma begint elke dag'om half tien en eindigt rond half vier. De kosten voor deelname bedragen per dagdeel een gulden en vijf gulden voor een hele week. Van 5 tot en met 9 augustus is er weer een sport- en spel- week, Dan worden op maandag een handbal- en een voet bal toernooi gehouden aan de Amsterdamlaan, op dinsdag is er een waterrecreatiedag, op woensdag is er een fiets- cross op het grasveld aan de Lepelaarsingel en worden er spelletjes gedaan op het Mendelssohnplein. Donderdag 8 augustus is weer een waterrecreatiedag en de dag daarna worden er, net als aanstaande vrijdag, spelletjes in het bos gedaan. Kinderen die een hele dag willen blijven moeten eten en drinken meenemen. Voor meer informatie kunt u bellen met het bureau voor sportieve recreatie op het stad huis in Vlaardingen, telefoonnummer: 355888. toestel 169. De oude lijsttrekker en, wellicht, de nieuwe: rechts Herman Posthoorn, naast hem ir Chris Zijdeveld Schiedam Een anecdote. Illu strator Harr Wiegman herin nerde ooit Herman Posthoorn, niet zolang nadat deze tot wet houder was benoemd, aan de toezegging dat Wiegman een atelier kon krijgen- Het duurde wat lang, daarom schoot Wieg man de wethouder er nog eens over aan op een welzijnsmarkL Posthoorn zei: „Oh ja.' En legde een knoop in zijn zakdoek als geheugensteun. Wiegman wachtte, maandenlang. Er ge beurde niets. Toen -de wethou der er nog eens over benaderd werd, antwoordde deze dat hij de knoop in zijn zakdoek verge ten was. Hij had het ding in de was gegooid, waar de kennelijk nogal losse knoop eruit moet zijn gespoeld, en had nooit meer aan het atelier gedacht. Dit verhaal heeft lange tijd de ronde gedaan in 't Vierkantje, een café waar veel anecdotes over Posthoorn rijn opgete kend, een café ook dat door de wethouder vroeger wel werd gefrequenteerd. Het was de tijd, waarin Posthoorn bevriend raakte met een breed circuit van invloedrijke Schiedam mers. De uit Rotterdam afkom stige kasregistercontroleur, op geklommen tot plaatselijk be windsman, bleek een aardige vent. Hij kon een potje breken. Altijd in voor een bedaard grap je vanachter zijn pijp, altijd diepzinnigheid veinzend. In het begin van zijn wethou dersloopbaan raakte men onder de indruk van zijn persoonlijk heid. Het raffinement, waar mee hij vragen beantwoordde met wedervragen, gaf hem aan vankelijk het aanzien van een doorgewinterde psycholoog die uit was op de diepere bedoelin gen van de vragensteller. En nu nog, terugkijkend, blijft de in druk overeind staan dat het op rechte pogingen van hem rijn geweest tot een warmer, intie mer contact. Op een enkeling na de van vriend tot vijand geworden Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap is de heersende opinie ook na tien jaar nog dat Posthoorn een schat van een man is. Een Stier, diepe gevoeligheid, traag op gang komend, dat wel De vermeende diepzinnigheid heeft echter na bijna tien jaar als wethouder plaatsgemaakt voor een oppervlakkige inte ractie, die ook van Gestallt-the- rapïe vaak een gevolg is. Geef uiting aan je gevoelens, leer deze verwoorden, maak jezelf ongeremd dat klinkt leuk, maar het maakt een wethouder wat wiebelig bij een teveel aan tegenstrijdige gevoelens. En ze ker waar de toch al vage grens door Kor Kegel tussen gevoelens en verstande lijke impulsen overschreden wordt, komt het dan voor dat de politieke ideeën tegenstrijdig heid gaan vertonen. Het is de tragiek van Posthoorns Ge stallt-politiek, dat hij juist door zijn wanhopige pogingen een eerlijk mens te rijn een geur van onbetrouwbaarheid achter liet. Niet gemeen onbetrouw baar, maar eerder onbereken baar door geringe beheersing van beleidslijnen. Burgerzin Wel of geen artotheek. Wel of geen culturele raad. Wel of geen opheffing van de Schiedamse Gemeenschap. Lijsttrekker voor de Pvd A-linkervleugel of lijsttrekker voor de andere hoek. Een lokaal gericht mu seumbeleid of prioriteit voor moderne kunst Het is een losse greep uit problemen en met sommige ervan worstelt Post hoorn al zolang hij wethouder is. Ook hier weer valt zijn pri maire burgerzin op. Hij adoreert mensen met creatieve ideeën, zij maken hem rijk. Denkt ie mand: dat is een geschikte plaats voor de artotheek, dan juicht hij dat toe. Zeggen kuns tenaars daama: hoho, dat is ons gebouw, wij willen het kopen voor een gulden, dan is hij ook daarvoor geporteerd. Schiedam heeft Posthoorn daardoor leren kennen als een onduidelijke denker, volgens mindere goden een tacticus, volgens leken een draaikont. Beide typeringen gaan voorbij aan rijn nobele in borst een meedenker te willen zijn. Als wethouder zag Post hoorn de taak voor zich kana len te graven terwüle van een snelle doorstroming van ideeen, maar de overvloed aan ideeen was zo overweldigend dat de meeste kanalen voortijdig dichtslibden. Er is weinig uit rijn handen gekomen, zegt men nu in zijn eigen partij. V erf rommelen Soms was hij anders. Dan maakte hij stoute grapjes, waar van hij de uitwerking wel kon voorspellen. Goof Hendriks van de Autocrossclub Schiedam re fereerde pas nog aan zo'n stunt De club zoekt een nieuw ter rein, maar Hendriks raakte ver bijsterd toen Posthoorn alleen een pannetje zand meebracht Journalisten hadden eens, uit gedaagd door zijn niet beargu menteerde kritiek op bun ver slaggeving, een afspraak om hun pagina's van een half jaar met hem te evalueren. Toen het moment nabij was, volstond Posthoorn met het krant voor krant verfrommelen. De open haard laaide hoog op. Maar tot een vruchtvolle uitwisseling van ideeen kwam het niet. Ook is Posthoorn er herhaalde lijk op betrapt dat als iemand hem belde, hij het meeluisterap paraat in zijn wethouderskamer harder zette, zodat andere aan wezigen in het vertrek konden meegenieten. Het 'slachtoffer ■wist dal dan niet en liet zich verleiden tot verontwaardiging over Posthoorns permanente neiging tot het stellen van we dervragen. Soms, bijvoorbeeld over de toe komst van de Schiedamse Ge meenschap, kwamen de ant woorden pas véél lateren on verwachts. De wethouder had dan andere ideeën opgedaan en kon impulsief besluiten: we hef fen de SG op. Door het plotse linge karakter en het bijbeho rende gebrek aan inspraak kon de SG haar opheffing met suc ces aanvechten en op zijn minst uitstellen. Bliksemafleider Inspraak: het is de post waar mee Posthoorn na rijn cultuur beleid het meest bekend mee is geworden. Ging van Hans van der Wilk tien jaar geleden het verhaal dat hij wel inspraak deed zonder tot een uitspraak te komen, Posthoorn heeft die re putatie naar zich toegetrokken. Tot 1982 heeft Posthoorn altijd een te zware portefeuille gehad, maar hij vond er genoegen in om overal voorzitter van te zijn, om overal mee te draaien. Hij had zoveel te doen, dat de con sequenties van zijn toezeggin gen vaak te lastig bleken. In 1982 nam de WD'er Luub Haf kamp veel van rijn taken over, Posthoorn kon het betrekkelijk rustig aan gaan doen, maar was het ritme van de inspraak-zon der-uitspraak gewend geraakt, wat tot confrontaties bleef lei den. Hafkamp heeft vooral de eerste twee jaar als bliksemafleider ge fungeerd. De WD'er moest op weirijn bezuinigen, kwam in aanvaring met opbouwwerk en bewonersverenigingen, maar deed, erkent men in de PvdA nu, eigenlijk wat Posthoorn al veel eerder had moeten doen. 'Puinruimen' noemt men dit Bij de WD-wethouder sloeg zo vaak de bliksem in, dat Post hoorn rustig kon schuilen onder Hafkamps paraplu. Posthoorns vaagheid heeft vaak anderen verhinderd te door gronden, of hij nu aan confron tatiepolitiek deed waarbij zijn 'cliënt' ook maar volgens de richtlijnen van de Gestallt-the- rapie moest reageren, of dat hij er alleen maar mee verborg dat hij'op zijn tenen moest lopen om het wethouderschap aan te kunnen. Voor allebei valt iets te zeggen. In het tweede geval had dat er natuurlijk toe kunnen lei den dat hij zelf het initiatief had genomen om tussentijds af te treden. Maar hij is de dupe ge worden van zijn gemoedelijk karakter. Men vond hem aar dig, men zag door de vingers dat hij nota's toezegde die dan maanden, jaren te lang op zich lieten wachten, zelden kwam het tot kritiek. In die situatie is Posthoorn op rijn tenen blijven lopen. De familie Wolzak met rechts vader Wim en zoon Rob' is het eens: voorlopig geen motor- speedway meer. Schiedam „Eigenlijk zijn het een paar oorzaken ge weest, waardoor Rob met motorspeedway is gestopt," verklaart vader Wim Wolzak. „In overleg met heel ons gezin hebben we besloten, dat we er maar het best een punt achter konden zetten. Ik heb hem echt niet verbo den om door te gaan. Tenslotte is hij oud en wijs genoeg om een eigen mening te hebben. Het is 48 uur na de valpartij van Rob Wolzak tijdens motorspeed- waywedstrijden in Amsterdam. Vlaardingen Na de degradatie van Vlaardingen uit de derde di visie, telt promotieklasse dames dit seizoen in Vlaardingen, MVC (Maassluis) en VCS (Schiedam) liefst drie regionale vertegen woordigers. In dezelfde heren- klasse lcomt alleen MVC iüt_ De volledige indeling van de in dis trict 17 spelende volleybalteams ziet er als volgt uit: Dames promotieklasse: VCS, Meteoor, DVO 2, Smash, Alexan dria/A, WIK, RoWiDo, MVC, Flits, Vlaardingen, RVC/Liba- non 2, TOP; Dames derde klas se F: Alcazar 3, Holy, Va- rel/CW 3, Ekspalvo 6, Delta 2, VCO 2, Sehovocomca 3, MVC 4, Keijzer/V 2, Rabobank/Krim pen 5, SVS 2, Alexandrua/A 3; Derde klasse G: Shell, Va- rel/CVV 2, Lekkerkerk 2, Natio nale Nederlanden, Van Winden- /Berkel 2, VCO 3, Alcazar 2, MVC 5, Hou Stand 4, Holy 2, RVC/Libanon 4, Alexandria/A 5. Heren promotieklasse: VCS 2, Slied recht Sport 2, Lekkerkerk, Molenwiek, Smash, WIK, Seho vocomca, MVC, Hou Stand, Ra bobank/Krimpen 2, Rivo, Ibis; Heren tweede klasse D: Gauwe Ouwen, Tenaco, Lekkerkerk 2, Schovoccmca 3, Varel/CW 3, VCO, Holy, Hou Stand 2, Vlaar dingen 3, RVC/Libanon 3, Alexandria/A 2; Heren derde klasse H: Alcazar 4, Sunlight, Keijzer/V, SVS, VCO 2, Pen- drecht 2, MVC 3. HPV 2, Vlaar dingen 4, RVC/Libanon 5, Ervea 2; Heren vierde klasse I: Seho vocomca 5, Sunlight 2, Lekker kerk 4, Holy 4, VCO 5, Alcazar 6, MVC 5, Shell, Rabobank/Krim pen 6, Keijzer/V 2. Ervea 3, WOENSDAG 24 JULI Tannia: Toernooi Los BlgQtes Schie dam (C, O), DONDERDAG 25 JULI Tennis: Toernooi Los Sigoies Schie dam (C, D); Dameasotlbal: 19.00 Rayonteam Zufd—West Nederland— Town of Rotterdam/New York (terrein Feyenoord). VRIJDAG 26 JULI Tennis: Toernooi Los Sigotes Schie dam (C, D); Voetbal: SFC op tral- ninaskamp in 2eist. baan nat is, of hobbelig, is de kans redelijk groot dat je een slipper maakt. Zondag in Amsterdam kwam de klap voor mij ook vrij onverwacht Ik werd als het ware afgevuur-d. Nog nooit was de schade zo erg," vertelt Wolzak junior, die in het dagelijks leven automonteur is. Net als zijn vader trouwens. De glijpartij van Rob was de druppel die de emmer deed over lopen. Want er heerst nogal wat onvrede in huize Wolzak over het wel en wee van de speedway motorsport En dan praten vader en zoon nog niet eens. over de hoge kosten die het beoefenen van gemechaniseerde sport met zich meebrengt. Geld (een kleine tienduizend gulden per jaar) en tijd (vrijwel alle vrije uurtjes) hebben ze wel over voor speed way. Het is tenslotte hun enige liefhebberij. „Ik noem het liever teleurstellingen," bekent Wim Wolzak, até hij zijn kritiek op ta fel legt. Zijn onvrede is vooral ge richt tegen de KNMV, de motor- sportbond. „Van gerichte trainin gen voor de jeugd is geen sprake. Er is een totale desinteresse bij de bond voor de jong talent „Hun tijd komt nog wel, wordt als dooddoenen gebruikt. Als KNMV heb je toch de plicht om iets aan begeleiding te doen. Ze ker als je intentie hebt om in 1987 het wereldkampioenschap mo torspeedway te organiseren. Voeg daarbij het gebrek aan spor tiviteit tussen de motorrijders on derling en het is duidelijk waar om Rob er debrui aangeeft." Zelf zegt de ongelukkige coureur, die rijn vrije tijd nu gaat wijden aan een avondcursus voor mon teur: „Ik heb altijd veel voor myn Het was de vierde keer dit jaar sport overgehad. Ik sleutelde met dat Rob met rijn speedwayracer Veel plezier aan mijn motor, ging onderuit ging. „Vier keer vallen 0p tijd naar bed, trainde regelma- Zelf bleef hij gelukkig onge deerd, maar zijn machine liep haast onherstelbare schade op. Daarmee kwam. abrubt een einde aan de driejarige motorsportcar rière van de talentvolle achttien jarige Schiedammer. Wim Wolzak legt nog eens uit hoe het in Amsterdam allemaal in rijn werk is gegaan, „Rob reed voor rijn doen - hij is echt geen supertalent - een goede wedstrijd. Hij had zich geplaatst voor de vierde heat In die race ontmoette hij allemaal erg sterke rijders. Hij maakte een vreselijk goede start en reed zelfs in tweede positie. In de derde bocht werd hij echter in de sandwich genomen, waardoor hij onderuit ging. Rob was vrese lijk teleurgesteld. Niet alleen om- dal hij een goede klassering had gemist en omdat zijn motor zwaar was beschadigd, maar omdat de sportiviteit van zijn collega's ver te zoeken was. Niemand nam na afloop de moeite om bij hem te gaan kijken hoe het ging. Laat staan dat de rijders interesse toonden voor zijn gecrashte ma chine. Er knapte iets in hem. In feite was hij op dat moment een zielig hoopje ellende. Dan is het logisch, dat je als vader zegt jon gen, laten we er maar mee stop pen." Valpartij is niet veel. Eerder weinig in de speedwaywereld. Het hoort bij de sport. Je draagt goed beschermde kleding, zodat er eigenlijk weinig met je kan gebeuren, Vaak zie je een valpartij aankomen. Als de tig en ïette er vrijwel alles voor oprij. Mijn vriendin kwam zelfs op het tweede plan. Ik zeg niet dat ik nooit meer op de motorfiets stap, maar ik hoop dat mij zoiets niet meer zal overkomen." Vlaardingen Tennisvereniging Holy heeft op het eigen park aan de Holysingel/Willem de Zwjjgerlaan het Zeshoek-tennistoernooi ge wonnen. Het evenement, waaraan de Vlaardingse dubs LTV Maas. ROVS, LTC Soenda, VLTC en Yellow Smash deelnamen, was geor ganiseerd om de contacten tussen deze zes verenigingen wat te verbe teren. Elke dub werd vertegenwoordigd door twintig spelers en speel sters in de speelsterkte D tot C2. Er stonden alleen mixed-wedstrijden op het programma Holy slaagde er in om tweehonderd games te win nen. Tweede werd LTC Soenda met 183 games, net voor LTV Maas met 177 games.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1