Lensvelts toorn ontsteekt over flut antwoorden Patiënten in '88 naar verpleeghuis Maassluis beschermt scholen tegen vandalen Theo Schoenmakers wint CDA-conflict VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NiEUWE WATERWEG COURANT Bonden bespreken voorstel R en W 'MOET DAT ZEVEN WEKEN DUREN?' wm F ietsvierdaagse sfeervolle toer Bewaker betrapt inbreker mm W 'mms Slavenburg wil best meer kiosken bouwen Vijfhonderd liter benzine gestolen Bouwer moet het ontgelden Topscorer rijdt 105 km per uur □WATERWEG DONDERDAG 25 RILT 1985 Stichting betreurt nieuwbouw in fasen Maassluis Het tweede verpleeghuis voor de regio Waterweg-Noord, dat ge bouwd zal worden in de Steendijkpolder te Maas sluis, zal eerst begin 1988 zijn deuren openen voor patiënten. Dat is gisteren bekend gemaakt door Jan Hagenaars, directeur be heerszaken van het Schïe- damse verpleeghuis Drie- maasstede. De stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord, dat reeds de Driemaasstede exploi- Schiedam Vandaag be slissen de ambtenaren bonden, of zij morgen het overleg met B en W van Schiedam zullen hervat ten. Dat overleg was opge schort, omdat B en W voor de herbezetting na de arbeidstijdsverkorting per 1 augustus te weinig geld reserveerden. Pas na een nieuw voorstel van het college zouden de bonden overwegen of verder overleg weer zin heeft. Dat voorstel is er nu. Wethouder Posthoorn (perso neelszaken) heeft informeel een toelichting gegeven op het beoog de compromis en dat ziet er voor de bonden gunstiger uit. „Del vraag is echter: houden wij het been strak of vechten wij door voor het volle pond", aldus vanochtend Gerard van Mars bergen, woordvoerder van de sa menwerkende bonden van over heidspersoneel (SBO). Als de ka derleden vandaag hun fiat geven, zal er morgenmiddag om twee uur weer een formele vergade ring van het Georganiseerd Overleg plaatsvinden. Voor de herbezetting in het amb telijk apparaat, noodzakelijk na de verkorting van de arbeidstijd, heeft het rijk 1,7 miljoen gulden voor Schiedam gereserveerd. Burgemeester en wethouders wilden echter één miljoen daad werkelijk besteden, de rest zou al gebruikt zijn om bestaande ar beidsplaatsen te handhaven. De bonden waren verbijsterd over het gat van 2even ton en staakten het overleg. Het compromisvoor stel houdt nu in, dat er 236.000 gulden bijkomt voor de herbezet ting. Dat geld wordt dan echter gehaald uit de post 'nieuw beleid', die is ontstaan dankzij de bezuini gingsronden ABB-1 en ABB-2 (analyse bestaand beleid), terwijl enkele voorgenomen bezuinigin gen ongedaan worden gemaakt Het gaat hierbij om de positie van zeven ambtenaren, die anders hadden moeten vertrekken om via de herbezetting eventueel te ruggehaald te worden. Van Marsbergen noemt het com promisvoorstel een aanzienlijke verbetering. Probleempunt blijft echter, wat B en W nu met het door het rijk beschikbare geld hebben gedaan en waarom, nu oneigenlijke posten, zoals 'nieuw beleid', aangewend moeten wor den. teert, zal medio 1986 starten met de bouw in Maassluis. Het gaat in eerste instantie om een voorzie ning met 120 bedden. De stich ting betreurt dat staatssecretaris drs J- van der Reijden niet met een de bouw van een verpleeg huis met 180 bedden heeft goed gekeurd. Van der Reijden is afgegaan op een advies van de provincie Zuid-Holland, die het verpleeg huis om economische redenen ia twee fasen gerealiseerd wil zien. Pas in de jaren negentig zal met de tweede fase begonnen wor den, die dan bestaat uit een aan gebouwde vleugel met twee ver diepingen van elk dertig bedden. Hoewel de tweede fase op zich laat wachten, zal bij de totstand koming van de eerste fase wel volledig rekening worden gehou den met de uiteindelijke capaci teit Alle centrale voorzieningen, zoals de keuken, fysiotherapie, activiteitenruimte, zullen qua omvang berekend zijn op 180 bedden, Dat betekent dat de om vang voorlopig te groot is, maar het voordeel is dat de centrale1 voorzieningen na 1990 niet uitge breid en aangepast hoeven te worden. Met de realisering van het ver pleeghuis is een investering van 31,5 miljoen gulden gemoeid. In eerste instantie wordt hiervan 26 miljoen gulden besteed. Er is werkgelegenheid voor 175 men sen. Het verpleeghuis krijgt een regionale functie: voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. Om die reden gaat de stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord het nieuwe tehuis beheren. De Drie maasstede, dat elf jaar geleden werd gebouwd, telt 279 patiën ten/bewoners met een psychoge riatrische of somatische indicatie. Vlaardingen Op zijn ronde langs de bedrijven aan de Indus trieweg zag een beambte van een bewakingsdienst gisternacht een jongeman bezig met zoeken naar allerhande dingen. Vast een in breker, dacht de bewaker, waar op hij de politie alarmeerde. Die arresteerde de 29-jarige man. wiens auto in beslag werd geno men. De recherche stelt een on derzoek in. Een mapje betaalkaarten a 4000 gulden, dat de post-, cheque- en girodienst had toegestuurd aan een 30-jarige Vlaardinger, kwam maar niet aan. In juni was het al onderweg, maar na lang wachten werd de man ongerust. De politie vermoedt diefstal van het mapje. Vlaardingen Fatsoenlijke antwoorden, dat was toch wel het minste wat SGP'er Rien Lensvelt had verwacht op zijn schriftelijke vragen over de verkiezing van de schoonste stad van Nederland. Toen hij echter dinsdagavond de brief van bur gemeester en wethouders las ontstak hij in toorn. „Als ze er zeven weken voor nodig hebben om zulke flut-antwoorden te verzinnen... Het is schandalig", vindt het raadslid. Hij voelt zich met een kluilje m het riet gestuurd. Als Lensvelt niet, net als zijn collega-raadslid Cor de Jonge, zaterdag met vakantie ging zon hij er meteen werk van maken. Want het leefmi lieu gaat hem als recht geaarde SGP'er aan het hart. „De mens heeft de opdracht om de schep ping te onderhouden en te bewaren." Hij ziet het dan ook als een gemis te kans. dat Vlaardingen niet meedoet aan de verkiezing, die door de stichting Nederland Schoon wordt georganiseerd. Dat had het imago van de stad zo fijn ten goede kunnen komen, dacht hij. Niks hoor, schreven B en W, meedoen komt ons imago niet ten goede. Winnen wel. Rien Lensvelt ziet de'vreemd ste dingen in de stad. Maassluis Hoewel de ge bouwen binnen enkele we ken alweer open gaan, heeft de gemeente Maassluis be sloten drie noodscholen dicht te timmeren. „Het vandalisme liep de spuiga ten uit", aldus een woord voerder op het stadhuis. Bijna zesduizend gulden heeft Maassluis ervoor over om de noodgebouwen aan de Generaal de Wetstraat en het Populierendal te be hoeden voor nog meer ver nielingen. In het eerste wordt een wijkgebouw ge vestigd, de twee gebouwen aan het Populierendal zijn bestemd voor vormingscen trum De Maaskant. Het duurt echter nog een tijdje voor de besluiten daartoe zijn goedgekeurd. De ramen van de scholen worden geblindeerd. Jonge ren maakten er een sport van om de ruiten in te ke gelen en zo de gebouwen binnen te gaan. In de loka len werden lampen, toilet ten en de centrale verwar ming vernield. Aan de Ge neraal de Wetstraat vielen drie dure zonneschermen ten prooi aan vandalisme. De schade loopt "in de dui- zendefi guldens. „Zesduizend gulden mag veel geld zijn, het is best een verantwoorde investe ring", vindt de woordvoer der van de gemeente. „Want hoe gaat dat met vernielen; als ze eenmaal begonnen zijn en er liggen een paar ruiten uit, dan wordt het steeds maar er ger. Dan nodig je als het ware uit tot vandalisme." Er is al een flinke toeloop op de bloemenkiosk, waarvoor de 'heertjes van de Koemarkt' moesten wijken. Schiedam Het bestuur van de CDA-afdeling Schiedam en partijlid Theo Schoenmakers heb ben zich met elkaar ver zoend, na een periode van bijna twee jaar onenig heid. Besloten is dat de conflictsituatie als een af gesloten periode zal wor den beschouwd en dat een nieuw tijdperk kan wor den ingegaan, gebaseerd op samenwerking ten bate van het CDA. De kans is nu weer reëel, dat Schoenmakers een ver kiesbare plaats krijgt op de kandidatenlijst voor de Schiedamse gemeente raad. Hoewel het CDA benadrukt dat het verzoenend gesprek niet be doeld was om geschilpunten ver der uit te diepen, komt Schoen makers wel als moreel winnaar uit de strijd. Het ging hierbij niet zozeer ais het betwiste bedrag -van /"196.18 dat Schoenmakers f i Th.H.B. Schoenmakers: krijgt geld alsnog... van het CDA eiste, als wel om het principiëlegelijk. Als kenner van de Europese politiek had Schoen makers drie jaar geleden een ex cursie voor- het CDA-Schïedam georganiseerd naar Straatsburg. Op- zijn declaratie werd echter het voornoemde bedrag ingehou den. Op diverse ledenvergade ringen is gebleken, dat het waar om hiervan voor de meeste CDA'ers te ingewikkeld was om te volgen. Ook afdelingsvoorzit ter Jan den Brinker vergalop peerde zich nog op een vergade ring m boerderij Landvreugd op 15 maart van dit jaar, want door Schoenmakers' touwtrekken verloor hij de beheersing over de vergadering en ontstond er grote onduidelijkheid over het wel of niet in stemming brengen van een amendement op de bcgio- ting. Zelden is er zo rommelig vergaderd als toen. Oud-gemeen tesecretaris mr Melis Blok herin nerde eraan dat drie jaar tevoren al een vergadering over hetzelfde onderwerp was 'vergald'. Maar het probleem bleef liggen. Schoenmakers wees erop, dat een onafhankelijke commissie hem in het gelijk had gesteld en dat hij recht had op het bedrag van 196,18. Het bestuur keerde dat be drag niet uit Inmiddels hebben Den Brinker en Schoenmakers elkaar gesproken, in het bijzijn van drie CDA'ers, Jo Prins, Siei.- Rosman en Lida van de Koppel, en dit heeft geleid tot een oplos sing die enigszins verhult dat het bestuur heeft toegegeven. Ener zijds heeft het bestuur het om streden bedrag betaalbaar ge steld. Anderzijds heeft Schoen makers de CDA-afdeling Schie dam een schenking gedaan ter grootte van hetzelfde bedrag. Ook dit toont aan dat het hem niet ging om de centen, maar om het gelijk, dat hij nu dus gekregen heeft. Schiedam Nu ook de laatste drie kiosken op de Koemarkt gereed zijn ge komen, wil SJavenburg's Bouwbedrijven best meer van deze paviljoenen bou wen in het centrum van Schiedam. Directeur P.J. Slavenburg denkt zelf aan enkele plekken op de Broersvest, maar ook het Hema-plesn en het Emmaplein tStadserf) kunnen als suggestie worden meegenomen. De ge meente Schiedam heeft zelf al een locatie tegenover de Bol- mers Boulevard tussen Broersvest en Broers veld aangewezen. De directeur van het aan de Nieuwe Haven gevestigde bouwbedrijf zegt dat er dan wel eerst een onderzoek moet komen, of er voor de nieuwe kiosken voldoende gegadigden le vinden zouden zijn. Voor de Koemarkt zijn die er volop ge weest. Hier hebben de pavil joenen het hele aangezicht van de Koemarkt ingrijpend ver anderd. De laatste drie kiosken, die bij de Koemarktbrug staan, zijn volgens Slavenburg een nage komen plannetje geweest, van daar dat zij zoveel later ge reedgekomen zijn. Bij de ge meente bestaat echter het ver moeden, dat Slavenburg deze drie kiosken zag als een 'vul- projeci', dat wil zeggen een karweitje dat tussen de andere bedrijven door geklaard wordt, op momenten dat er toch niks anders te doen valt. Slavenburg had hierin de vrije hand, want hij heeft de kios ken voor eigen risico neerge zet. Twee van de drie kiosken zijn gereserveerd voor onderne mers: een fotozaak en het bloemenmannetje dat altijd op de Broersvest stond, tegenover de Free Record Shop. Het is een twee-in-één-paviljoen, waarvoor destijds het bankje met de oude 'heertjes van de Koemarkt' moest wijken. Deze groep bojaarden heeft sinds dien geen vaste ontmoetings plek meer gevonden. Sommi gen komen wel eens bijeen aan het begin van de Hoog straat, maar daar staan zij mid denin de 'loop' van het winke lend publiek De kiosk tegenover Hans van Heelsbergen heeft nog geen bestemming, wat Slavenburg zeer verwondert, gezien de enorme toeloop op de eerder gebouwde kiosken. Hij begrijpt niet wat er mis is met deze plaats. Nou, nou Toen hij maar steeds langer op zijn antwoord moest wachten dacht de SGP'er. nou, nou, daar wordt werk van gemaakt Maar dat viel tegen. „Zulke nietszeg gende antwoorden", 2egt het raadslid verontwaardigd. Hij zou haast de neiging krijgen om maar nooit meer schriftelijke vragen te stellen. Soms denkt hij weieens, dat burgemeester en wethouders het daar gewoon op aansturen. Bij de behandeling van de ge meentebegroting m november wil hij het daar nog eens over hebben, want zo wenst hij als raadslid niet behandeld te wor den. Volgens Lensvelt vervuilt en verpaupert de stad. Als dc ge meente niet hei goede voorbeeld geeft met het schoonmaken van de stad gaat het van kwaad tot er ger, denkt hij. „Het huisvuil wordt steed? vroeger buitengezet en dan is hel geen wonder dat kwajongens zon zak eens een schop geven. Het hoeven trou wen niet eens jongelui te zijn, het kan ook dat dieren die zakken openklauwen. Hei vuil gaal over straat" De SGP'er vindt dat het besef, „dat wij met elkaar de zaak leef baar moeten houden", toch al ta nende is. Hij ziet tegenwoordig de vreemdste dingen langs de kant van de weg staan. „Pas zag ik in het centrum een toiletpot op een grasveldje staan. De mensen gooien alles maar op straat Auto mobilisten legen er hun asbakje, mensen die op het Liesveld een ijsje gegeten hebben gooien het bekertje zomaar weg." Dat lijkt allemaal nergens op, vindt Lens- velten hij geeft de gemeente daar een beetje de schuld van. „Die moet de vinger aan de pols hou den," Dat Vlaardingen de verkiezing van de schoonste stad aan zich voorbij laat gaan wegens geldge brek begrijpt hel raadslid met „Dat is toch juist een uitdaging vooreen stad in het Rijnmondge bied? Als ik visite van buiten de stad krijgen zeggen ze altijd, dat ze Vlaardingen zo mooi vinden, omdat er zoveel gi oen is. Nou, Ia- ten we dat zo houden." Schiedam De benzine- dief die gisteravond zijn slag sloeg bij de benzine pomp aan de Van 's-Gra- vesandestraat moet wel al zijn vrienden en be kenden hebben uitgeno digd, veronderstelt de Schiedamse politie. Waar zou hij anders de gesto len vijfhonderd liter su- perbenzine hebben moe ten laten? De pomphouder gaf de dief ongewild een bui tenkansje. Hij vergat bij het weggaan de pomp af te sluiten. Zo hoefde de benzinedief alleen maar een klein hangslot door te zagen om de kostbare brandstof te kunnen ste len. De dief was pas te vreden toen de teller bij na duizend gulden aan- ^iiiiiEiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiuiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiffiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiijiinHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiüË Vlaardingen Het belooft volgens de organise rende fietstoerclub Rijnmond en het bureau sportieve recreatie weer een sfeervol en sportief evenement te worden: de vijfde avond fietsvier daagse in Vlaardingen. Voor de slotavond op donderdag 15 augustus is een muziekband ge contracteerd en dan worden er in de Lijnbaan hal videobeelden vertoond van de vierdaagse van vorig jaar. De voorverkoop voor fietsvierdaagse, die van 12 tot en met 15 augustus wordt verreden, begint maandag. Voor elke avond is er een route van i ongeveer vijfentwintig kilometer uitgezet Wie de honderd kilometer volmaakt krijgt een bron- i zen medaille, degenen die al voor de vijfde keer de tochten tot een goed einde brengen een zil- i veren. Op dinsdagavond wordt er een prijsvraag gehouden over de gefietste route. Vorig jaar i trokken de avondlijke tochtjes Ln de omgeving i van Vlaardingen bijna duizend deelnemers. Kaartjes voor het evenement kosten in de voor verkoop ƒ3DO. De voorverkoopadressen zijn de VVV. alle filialen van de Bondsspaarbank en i zeven rijwielhandelaren. Op maandag ,12 en i woensdag 13 augustus kunnen voor vier gulden i nog kaartjes worden gekocht bij het startbureau bij de Lijnbaanhal aan de Baanstraat. Daar kan elke avond tussen half zeven en half acht wor den gestart. ?illlllll!ltIIIHIl|llilllllilllll|||(l|jïJ||lillllllliIlllllIIIIIII!|lll||[||||tlllllI|]li|f{|||||l|lllll{||lllllllllll|[||llltllllll|||[|IIIII|{|||||||||||||II||IEllllll|||]illllE Schiedam Van een bouw terrein aan de Buitenhaven weg in Schiedam is de afgelo pen week twee keer gereed schap gestolen. Gisteren wer den uit een kist spanapparaten voor staalconstructie» gestolen. De waarde van die buit be droeg enkele honderden gul dens. Maandag was het ook al raak. Toen braken dieven een container open en verdwenen zij met gereedschap ter waarde van 3500 gulden. Schiedam De politie stond wel even vreemd te kijken toen zij bij een snelheidscon trole op de Butgemeester Van Haarenlaan een auto met een snelheid van 105 kilometer per uur langs zagen razen. Dat was de absolute topscorer onder de 'snelheidsmaniakken'. Ook op de Vlaardingerdïjk werd gecontroleerd. Daar kwam een automobilist met 101 kilometer voorbij, In een paar uur tijd schreef de politie 27 processen-verbaal tegen mensen, die zich niet aan de toegestane maximum snelheid van vijftig kilometer per uur hielden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1