n w Zoals de klok in Schiedam tikt... Bonden redden B en W uit een penibele situatie Orgelman Roodbol blij met huldiging ■Bil B •£%£€-'«. - WÊÊÊÉÈËÊÊm :'r. VUMNGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURAMI v? '7 -k s yfe.. Schiedam start werk 'oortjes' Jüry kiest Maaslandse architect Koemarkt vanavond op tijd? NIEUW TERREIN IN WESTEN RROEKPOLDER Dagverpleging van start in Schieland ^ssaiiKBi Verkeer naar centrum via Gorzen BEKENDMAKING si mmm.® WêfWM Waarheen met de steen? Politie voorkomt vechtpartij Fietser geschept door tram Gasproject Kethel in laatste fase Koeien vechten Tuinmeubels gestolen □WATERWEG VRIJDAG 26 JULI 19SS Schiedam/Gouda Da oudste nog actieve orgelman van Neder land, Willem Roodbol (75) uit Schiedam, was gisteren achtbaar ontroerd en blij met de hulde die hem ten deel viel voor het Goud se stadhuis. Wethouder J.G. Potharst depo neerde een zilveren tientje in het mansbakje van de orgeldraaier, terwijl de camera van het NOS- jjoumaal het gebeuren registreer de. Er was veel publiek gekomen voor de huldiging van Willem Roodbol en zijn vrouw Charlien, Met hun orgel De Lekkerkerker maken ze al 40 jaar deel uit van het Goudse straatbeeld. Het met slingers versierde straat orgel speelde tijdens de huldiging voor het eerst de Willem Roodbol Mars, gecomponeerd door de Rotterdammer Cor Coenen. De componist hoorde het werk zelf ook voor het eerst. Secretaris Daan Kamp van de kring van draaiorgelvrienden overhandig de de muziek aan Roodbol. De orgelkefhebber David Mel- laart was uil Rotterdam gekomen om Roodbol te feliciteren. Hij liet voor de Gouwenaar zijn eigen miniatuur-draaiorgeltje even spelen. Gouda's volksdichter Jan Rap las een speciaal jubileumge dicht voor. De televisie-opnamen van het N OS-jou maal zijn via het inter nationale uitwisselingsnet aan de hele wereld aangeboden. Wethouder Jan Potharsl doet een zilveren tientje in het mansbakje van het orgelechtpaar Roodbol. Schiedam/Vlaardingen Bij Vijfsluizen begint de gemeente Schiedam maandag 5 augustus met grondwerk voor de nieuwe afrit en oprit van rijksweg 19. In VJaardingen is daar de afgelopen maanden ai aan gewerkt bij het Shell-sportpark. De nieuwe op en afritten staan beter bekend als de 'oortjes' aan rijksweg 19, Het is de bedoeling dat zij pas in 1987 opengaan voor het verkeer. De gemeente Schiedam wijst erop dat de nieuwe wegvakken niet bedoeld zijn voor verkeer tichtmg BeneluxtunneL De oor tjes geven alleen een betere aan sluiting op rijksweg 20 (Kethel- plein) en voor verkeer afkomstig van de rijksweg op de havenge bieden van Vlaardingen er Schiedam {via Mr L.A. Kesper- weg en Vlaardingerdijk), Het grondwerk duurt tot eind '85. Hiervoor wordt zand gebruikt, dat sinds de zomer van vorig jaar beetje bij beetje is opgeslagen op een-tijdelijk depot langs de Vijf- sluizerhaven, tussen de Benelux- tunnel en Wilton-Fijenoord. Het zand transport zal steeds via de Vlaardingerdijk gaan, zodat er beperkte 'verkeersmaatregelen nodig" zijn, maar- in principe zal het verkeer tussen Vlaardingen en Schiedam ongestoord kunnen blijven verlopen, De ondergrond is zo slecht, dat het zand zes maanden nodig heeft om in te klinken- Verzak kingen tot drie meter kunnen zich hierbij voordoen. Daarom duurt het nog zolang voordat de oortjes klaar zijn. Rijkswaterstaat maakt ondertussen gebruik van die wachttijd door meteen de rijksweg zelf te verbeteren. Begin '86 wordt begonnen met asfalte ring van het weggedeelte tussen de Vlaardingerdijk/Kesperweg en het Kethelpieïn (dus langs het Shell-sportpark en de volkstuin tjes van Vijfsluizen) en in het voorjaar van 1987 zal dat weri zijn afgerond. Maasland Het plaatselijke ar chitectenbureau TK heeft de prijsvraag gewonnen, die de ge meente van Maasland heeft uit geschreven in verband met de nieuwbouw van de openbare ba sisschool De Schutse. De jury, be staande uit leden van de bouwbe- geleidingscommissie en de ge meentelijke welstandsdeskunai- ge, wees het ontwerp '8 in V van dit bureau unaniem als het beste aan. Ak goede tweede eindigde het architectenbureau Treffers en Polgar (Waddinxveen) met de in zending 'De Schutse Maasland 720'. Het ontwerp '1001' van ar chitectenbureau De Bruijn uit Maassluis kwam op de derde plaats, terwijl 'Schoolslag" van het Maaslandse architectenbureau Bothlingk de rij sloot De nieuwe basisschool wordt nu, behoudens enkele kleine aanpas singen (toiletten, garderobe), ge bouwd volgens het winnende ontwerp, dat volgens de raming binnen het beschikbare budget van 1,2 miljoen gulden blijft. De "gemeenteraadsleden hebben vorige week de vier inzendingen bekeken en tevens het juryrap port gelezen. Zij wisten op dat moment alleen nog niet welk ontwerp door welk architecten bureau was gemaakt Dat werd pas door burgemeester Mïeke Bloemendaal-Lindthout bekend gemaakt nadat de raad unaniem ermee akkoord was gegaan om de bouw van de school volgens de winnende inzending te laten ver lopen. De-VVD toonde zich bij monde van Ellen-Jov Groosrnan-van den Brandhof nog meer gechar meerd van het ontwerp 'De Schutse Maasland 72(7 maar wil de niet zo ver gaan om tegen het voorstel te stemmen. Schiedam Vandaag gaat de Rotterdamse firma Vendeloo het weer prohe ren; en als alles meezit, loopt vanavond de klok op de Koemarkt voor het eerst sinds maanden weer gelijk. Er is de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) veel aan gelegen om de ironische geluiden, dat in Schiedam altijd al les achterloopt, in de kiem te smoren. De ONS heeft het zelf niet be paald leuk gevonden, dat de be ruchte Koemarktklok sinds de reconstructie van het drukke plein in Schiedamse binnenstad drie verschillende tijden aangaf. Veel mensen belden de ONS op met spottende opmerkingen; men dacht dat de klok net als de openbare straatverlichting een 'nutskwestie' was. De ONS had begrip voor de hoon, maar kon aan de klok niets meer doen dat alie drie de wijzerplaten op twaalf uur stilzetten. En toen nog bleven sommige klokken doorlo pen. Wat nu de oorzaak is, weet men nog steecis niet „Het warme weerZ" veronderstelde gisteren een woordvoerderbij afwezig heid van voorlichter Man Dinge- nouts. Hij wist het niet zeker en opvallend is dat Dingenouts zelf een half jaar geleden de vorst als oorzaak noemde. De ONS heeft een'onderhouds contract met Vendeloo, die de k desüjds geleverd heeft firs ?en paar keer naar klok c r w w al een paar keer naar gekeken maar geen enkele ingreep hielp. Gisteren heeft er opnieuw over leg plaatsgevonden, wat ertoe leidde dat Vendeloo vandaag de klok nog eens aan een kritische beschouwing zou. onderwerpen De tijd dnngt Schiedam ver wacht deze dagen wel wat toeris ten en dan staat zo'n ongelijke klok middenin het stadscentrum zo achterlijk. Het is vijf voor twaalf, heeft men Vendeloo dui- delijk gemaakt Geef kampeerders de ruimte' Vlaardingen Er moeten betere voorzieningen komen voor dagkampeerders in de Broekpolder. „Zorg voor nog meer ruimte voor die mensen en zorg dat zij hun handen kunnen wassen en hun behoefte kunnen doen", vindt SGP'er Kien Lens- velt. Die oproep komt mooi op tijd, zegt woord voerder Van der Hammen van het stadhuis, want daar is juist besloten om een watertappunt aan te leggen bij het veldje in de bocht van de Water sportweg, en meer plaatsen voor kampeerders komen er ook. Maar de door Lensvelt gewenste toiletkeet, nee, daar begint de gemeente niet aan. Er zijn twee terreinen voor dagkampeerders in de Broekpolder en daar komt er binnenkort nog eentje bij, vertelt Van der Hammen. „In het kader van de reconstruc tie van Midden-Delfland wordt in het westelijk Schiedam Het Schie- landziekenhuis neemt maandag een nieuwe af deling in gebruik. Op de zesde etage van het ge bouw aan de BK-laan be ginnen An van Geene en Riet Vermeer met dagver- pleging. Dat is een vorm van verpleegkundige zorg, die enigszins afwijkt van poliklinische behandeling. ..Het verschil is dat op de nieuwe afdeling opname plaatsvindt voor korte tijd, dat wil zeggen ruet langer *an van half acht 's ochtends to uur 's avonds, en dat je bij„xlinische hulpverle ning meteen weer naar huis kunt." legt verpleegkundig direc trice C. de Frel-Schop uit Op advies van de werkgroep, die zich bezighc idt met vernieuwin gen in het ziekenhuis, vooral wat betreft de 'mensvriendelijke' be nadering van de patient, zal de afdeling dagverpleging zich in eerste instantie richten op patiën ten, die tot dusver op andere ver- pleegafdelingen terecht kwa men. Ook gynaecologische pa- tienten, die tot op heden polikli nisch werden behandeld, gaan voor. In een later stadium is uit breiding mogelijk. In de polikliniek vindt geen ver- volgzorg plaats, op de afdeling dagverpleging wel. Wie even tueel toch ook 's nachts opgeno men moet blijven, gaat naar een andere verpleegafdeling. deel van de polder een terrein voor dagrecreatie gemaakt. Dat gebeurt op een hoger gelegen ge deelte, zodat de mensen daar een mooi uitzicht hebben over een heel groot deel van het ge bied." De kampeerterreinen in de Broekpolder worden druk ge bruikt door vooral Vlaardingers, maar ook mensen uit Schiedam, Maassluis, Rotterdam en zelfs Naaldwik slaan er hun tent wei eens een dagje op. Van der Ham men: „Het zou mij persoonlijk te dicht bij de rijksweg zijn hoor, maar het is een mooi plekje aan de Vaart en het is met de auto goed bereikbaar." Met het tap punt aan de Watersportweg wil de gemeente het de recreanten nog wat meer naar de zm maken. Lensvelt maakt zich echter druk over vervuiling van het kam- peertetreintje. Hij weet, net als de gemeente, dat veel kampeerders hun tent of caravan, tegen de re gels in, weieens een of meer nachtjes laten staan in de Broek polder. Da's niet zo erg, vindt de SGP'er. „Maar er staan geeneens vuilnisbakken en je vraagt je toch ook af waar die mensen hun be hoefte doen", aldus Lensvelt „Is het nou zo moeilijk om daar van gemeentewegen een keet met toi letten neer te zetten? Dan doe je iets voor de burgerij en nou jaag je de mensen maar weg." mm -.4 i*- v Cv - y< -/ ssy-tSiÉSv De familie Hekman uit Schiedam, een van de vele gezinnen die met caravan of tent weieens een dagje naar de Broekpolder trekken. De gemeente is echter geenszins van plan om voor toiletgelegen heid te zorgen. Van der Hammen vindt het ook niet zo erg, dat som mige kampeerders weieens een nachtje blijven slapen. „Maar de gemeente mag die mensen daar niet toe uitnodigen", zegt hij. „Dan gaan wij op de stoel zitten van de commerciële kampingex- ploitanten en dat mag de ge' meente natuurlijk niet." Hij ver onderstelt dat de kampeerders hun behoefte doen op „met daar voor bestemde plaatsen", maar maakt zich daar minder druk om dan Lensvelt. „Wij trachten ver vuiling te voorkomen en ik moet eerlijk zeggen, dat daar de laatste jaren ook geen klachten meer over zijn ontvangen." Schiedam Tot half oktober zal het verkeer naar Schiedam-Cen trum niet optimaal van de Nieu we Haven gebruik kunnen ma ken, want 5 augustus begint de gemeente er met asfalteren en dat heeft flink wat omleidingen tot gevolg. De meest ingrijpende is die voor het verkeer uit Vlaar dingen naar de Schiedamse bin nenstad; dat wordt omgeleid via de Westfrankslandsedijk, Ha- vendijk, Buitensluis en Buitenha venweg. Het belooft op deze zui delijke route langs de Gorzen drukker te worden. Het deel van de Nieuwe Haven, dat gereconstrueerd gaat worden, ligt tussen de Schoolstraat en de Burgemeester Knappertlaan. Nu gaat niet dit hele stuk in één keer dicht, zodat het gedurende enige tijd mogelijk blijft om te rijden via Warande, Schoolstraat en het stukje Nieuwe Haven naar de Oranjebrug. Ook de Warande zal dit qua overlast kunnen merken. Verkeer dat afkomstig is uit de richting Nieuwe Damlaan zal bij de BK-laan gewoon rechtsaf kunnen blijven slaan. SUPER MEUBELOPRUIMING Het beirett IruetnallonalB labrieHspartiian, lentoonaieJllnflamodeUan. leilltssementspardjeo. ontwikkalinQsmoaelkin enz. enz. A.S. ZATERDAG van 10 00-1? 00 uur zal particulier worden verkocht ««r> aantal schitterende LEDEREN/STOFFEN BANKSTELLEN. De partijen bestaan onder meer uit eiken mei leder, geheet loder, hoekcombtnaties w q zo«r dure ofIglrvole EnfloLse Chesterliejds Tevens wordt verkocht een aantal massrel eiken KASTEN, eiken TOOGKASTEN, SECRETAIRES en massiet eiken EETHOEKEN ent. De genaie voorraad zal worden verkocht met ZEER HOGE KuHTtHQEPi- Goederen dienen zo spoedig mogelijk te worden afgenomen Vervoor kan ter plaatse worden geregeld. Voorts zal worden verkocht een partij SLAAPKAMERS, w.o. cornpl. slaapkamers in eiken, com pi witte slaapkamers, klassieke slaapka mers, losse linnenkasten, toilettafels, bedden in diverse maten enz. g^K^",TB,N,DAT 50% KORTING Grot» partij toese LINNENKASTEN tegen zoer scherpe lage prijzen. FAR.KAR B.V. In- «n verkoopkantoor van liquidatie- en tadilasemenispanljen 3CHUWACHT 152. LEKKERKERK ilLekkerfcefk onder d« 2e hoogspanningsmast aan de dij* echier de j klompon.'abrtek. SBgBSeS. De 73 jaar oude herinnerings steen, die is aangebracht in een huis aan de Kornelis Speelman- straat, moet bewaard blijven. Dat vindt de vereniging voor volkshuis vesting Patrimoniums Woningen, die overweegt de gevelsteen een plaatsje te geven in de nieuwbouw huizen, die samen met de nieuwe parkeergarage worden gebouwd aan Afrol en Gedempte Biersloot. Het stukje handwerk uit het begin van de eeuw is voor wat Vlaardin gen betreft de laatste in zijn soort. De woningbouwvereniging heeft sloper De Mol gevraagd om heel voorzichtig te zijn met de gebeitel de tegel van kalkzandsteen. Een paar jaar geleden wilde Patrimoni um een herdenkingsplaat van ge glazuurde tegels bewaren, maar die sneuvelde tijdens het transport. Dat was jammer, vond woordvoer der De Koning; want er was juist zoveel tijd en aandacht aan be steed om de steen ongeschonden uit de sloopwoning in de Oostwijk te halen. De Koning vermoedt, dat dat met de steen in de woning aan de Kor nelis Speelman straat minder pro blemen oplevert. Patrimonium is van plan de steen voorlopig op te slaan en te wachten op suggesties voor een geschikt plaatsje. „Ik kan mij voorstellen, dat we die steen plaatsen in de nieuwbouw aar de Gedempte Biersloot", zegt De Ko ning, maar de woningbouwvereni ging staat open voor andere ideë- Schiedam De meer dan drie uur durende vergade ring van de samenwerkende ambtenarenbonden in Schiedam had gistermiddag het karakter van een lan ge, hete zomer. De materie (arbeidstijdsverkorting, herbezetting van arbeidsplaatsen, bezuinigingen en nieuw gemeentelijk beleid) bleek zo ingewikkeld en zo moeilijk samen te vatten, dat de kaderleden er echt een zware dobber aan hadden. Belangrijke conclusie was echter, dat vanmiddag het overleg met B en W in de commissie Georgani seerd Overleg (GO) weer hervat moest worden. Dat geeft de amb tenarenbonden meer mogelijk heden om punten uit het compro misvoorstel van B en W bij te stellen. In grote lijnen kunnen de bonden 2ich vinden in het voorstel, om dat B en W tenslotte bereid zijn meer geld uit te trekken voor de herbezetting. Voor beide kanten is dat voordelig. Door eerder voorgenomen bezuinigingen wa ren B en "W toe aan het opheffen van enkele functies, die echter 1 nog bezet warenen dat zou dus gedwongen ontslagen tot gevolg moeten hebben. B en W zouden dat moeten verantwoorden naar de gemeenteraad toe, die bepaald had dat ontslagen niet gedwon gen mogen zijn. Door nu gebruik te maken van de herbezettings- gelden kan het college uit die pe nibele situatie worden gered, al dus vvoordvoerder Gerard van Marsbergen van de ambtenaren bonden.' „Je kunt je afvragen: moet je daar nu als vakorganisa ties aan meewerken om B en W van een lastig probleem af te hel pen?" Volgens hem zou het ge volg echter zijn als de bonden dat niet deden, dat dan personeel ontslagen wordt dat via de herbe zetting weer teruggehaald kan worden. „Dan is het eigenlijk te dwaas om dat los te koppelen," zegt hij. Er zijn evenwel nog strijdpunten, waarbij het in totaal gaat om 3,9 formatieplaatsen. Hieronder"valt extra personeel voor de Openba re Nutsbedrijven voor het opha len van huisvuil, een controleur (rechercheur) voor de sociale dienst en een medewerker van het gemeentelijk woningbeheer. Dit zijn zaken die zo duidelijk als 'nieuw beleid' kunnen worden omschreven, dat de bonden er niet aan willen om ook hiervoor herbezettin gsgeld te gebruiken. „Dat zou oneigenlijk zijnaldus Van Marsbergen. (ADVERTENTIE) PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT! HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 2(56720 Vlaardingen Een chef van een bedrijf aan de 3e Industrieweg sloeg bijna steil achterover, toen hij van zigeuners de prijs hoorde, die zij verlangden voor het slijpen van zijn gereedschap. Twintig duizend gulden, dat is absurd, dacht hij en weigerde te betalen De slijpers kwamen kort daarop met hun hele familie terug en de - politie moest tussenbeide komen om een massale vechtpartij te voorkomen. Een prijs van rond de tweedui- zend gulden, dat had de chef re delijk gevonden voor het werk dat de slijpers hadden gedaan. Hij had daar vantevoren echter geen afspraken over gemaakt. Tien keer zoveel vond hij in ieder ge val wat al te gortig. De agenten wisten de prijs af te maken op 4500 gulden en daar konden bei de partijen zich wel in vinden. Schiedam Een 79-jarige Schie dammer is gistermiddag op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Broersvest geschept door een tram. De man kwam op zijn fiets de Lange Kerkstraat af en zag de tram niet. die van de kant van de Koemarkt het kruispunt naderde. De trambestuurder pro-, beerde nog te remmen, maar kon een botsing niet meer voorko men. De oude man kwam te val len en is met een gebroken heup opgenomen in het Schielandzie- kenhuis. Schiedam De gasvoorziening van Kethel-Noord is nu zover ge vorderd, dat de aannemer kan beginnen met het asfalteren van de wegen. Daarom zijn op 5 au gustus de Joppelaan en de Ker- kweg afgesloten voor verkeer, op 6 en 7 augustus de Polderweg en op 8 en 9 augustus een ander deel van de Kerkweg. Daarna is de aanleg van de gasleidingen, in clusief alle werkzaamheden er omheen, klaar. Vlaardingen In allerijl stuurde de politie vanmorgen een dieren arts naar een weiland langs rijks-/.' weg 20, waar een koe hevig stond te bloeden. Patrouillerende agen-, ten hadden de gewonde koe toe vallig zien staan. Het beest was vermoedelijk met een soorige- noot in gevecht geraak en daarbij zwaar gewond aan haar uier. Een d ierenarts hechtte de wond. Vlaardingen Een 28-jarige Vlaardinger is al zijn tuinmeubel- tjes kwijt De witte tafel en vier stoelen, die hij dinsdag in de zon naar buiten had gesleept, waren woensdag plotseling tut de tuin aan de Schumannring verdwe nen. De waarde van het meubi lair was ongeveer vierhonderd gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1