Nader onderzoek in de Boterstraat Avondvierdaagse Hoek van Holland Wegwijzers naar parkeerplaatsen IttRBÜSS DAGBLAD SCHff DAMSCHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Sporen van olie en akylbenzenen gevonden W Programmeren op bibliothéekdag Vernielingen bij school Geen geld voor taxi Dure reparatie Ruit kapot, camera's weg Ambassadors spelen voor plu-bliek Schiedam Roeit zoekt ploegen Betrapt bij inbraak Bobby Jones inllavenkerk Petaio terug in Vlaardingen WOENSDAG 31 JULI leader onderzoek in de Boterstraat is noodzakelijk. Hoek van Heiland De 22e VVV vakantie avondvier- daagse ïn Hoek van Holland gaat dinsdag 6 augustus van start. Elke avond kan vanaf wijkgebouw De Hoekstee Hg tussen half zeven en. half acht worden gestart. Alieen op pi| de vierde avond, zijn de-starttijden anders. iff* Deelnemers kunnen kiezen tussen loopafstanden van 10 en 15 kilometer. De organisatie heeft gezorgd dat dit ïaar n°g niet eerder bewandelde plekjes rond Hoek van iÊi Holland worden aangedaan. Nog tot en met 3 augustus M kunnen sportieve wandelaars zich bij de Hoekse VVV opgeven voor dit avondgebeuren. ||f Op de laatste avond worden de deelnemers in een ver- éi keersvrij centrum van Hoek van Holland ingehaald Ét <,oor verscbdlende muziekkorpsen. Volhardende wan- delaars krijgen na afloop het vierdaagsekruis of een jaarcijfer. Kleine stappertjes tot 12 jaar kunnen tevens j£| aan een tekenwedstrijd meedoen. Formulieren daarvoor worden bij inschrijving voor de tocht overhandigd Schiedam Het open baar lichaam Rijnmond acht eên nader onderzoek naar mogelijke verontrei nigingen in de Schiedam se Boterstraat noodzake lijk. Al geruime tijd kla gen de bewoners van de panden 79 tot en met 85 over een benzinesmaak aan het. drinkwater. Reden voor Rijnmond om vorig jaar een oriënterend onderzoek te starten. Dat onderzoek is on langs afgerond en duidelijk is ge worden dat de bodem van de openhare straat is vervuild met •olieen alkylbenzenen. Een nader onderzoek is nu nodig omdat niet Uitgesloten wordt dat mens, plant en dier frequent contact hebben met de verontreinigingen. Het onderzoek spitst zich toe op op de mate van de verspreiding van de verontreinigingen in de bodem ••pn. hét zich daarin bevindende Pgrondwatèrv - ■-** Vlaardingen De Vlaardingse gemeentebibliotheek .geeft aan de landelijke bibliotheekdag op 28 september een speciaal tintje. Terwijl alle andere bibliotheken van het land de aandacht van het publiek vestigen op hun talrijke mogelijkheden, organiseert men in Vlaardingen een computer- programmeerwedstrijd. Dat idee komt niet zomaar uit de lucht vallen. In de week van de bibliotheekdag neemt de Vlaar dingse vestiging namelijk haar volledig geautomatiseerde uitlee nadministratie in gebruik. Behal ve dat het publiek uitgebreid kan kennis maken met de nieuwe aanwinst, kan het zelf een ook duit in het computerzakje doen. Bezitters of gebruikers van de Comodore 64 worden uitgeno digd een programma te schrijven dat op de bibliotheekinstallatie kan worden afgedraaid. De om vang van de programma's is het als het doel geheel vrij. Het mo gen' zowel spelletjes als informa tieve en zakelijke programma's zijhl'Als het maar ai te draaien valt op een Comodore 64 zonder extra geheugen. De deelnemers moeten hun in zendingen vóór 1 september inle veren aan de balie van de biblio theek in de Fransenstraat Op 28 september reikt wethouder Arij Maarleveld de door Vlaardingse computerwinkels beschikbaar gestelde prijzen uit Directe maatregelen zijn echter niet nodig. Harmke Haarsma na mens Rijnmond: „Het oriënte rend onderzoek is kleinschalig. Om tot een goed beeld te komen is het nader onderzoek nodig. Dan pas kunnen echte conclusies worden getrokken. Direct gevaar is er niet voor de bewoners en daarom worden er voorlopig geen maatregelen genomen." Tot 1967 is in het pand Boter straat 81 een motorbrandstofin- .stallatie in gebruik geweest, met de daarbij behorende onder grondse opslagtank. Het nader onderzoek is in het ka der van de interirnwet bodemsa nering opgenomen in het ont werp -programm a bodemsane ring 1986 van Rijnmond. Overigens zijn er na'de klachten van de bewoners wel nieuwe lei dingen in de grond gelegd. De kurjsistofleidxngen zijn vervan gen door ondoordringbare, ko- peren leidingen. Hoek van Holland Onbeken den hebben in de fietsenstalling en de berging van de Hoekse mavo-school diverse vernielin gen aangericht. Ook het gebouw zelf werd met een bezoek ver eerd. Volgens de politie wordt er in de schooi echter niets vermist Vlaardingen Een Vlaardingse had na een taxirit geen geld cm de.chauffeur te betalen. De man twijfelde geen moment en reed direct door naar het politiebu reau. Aangekomen op het Delftseveer nam de vrouw echter de benen en ze verstopte zich achter enkele woningen aan het Delftseveer. In het donker liep zij echter tegen een ruit. De vrouw kon toen door de politie worden aangehouden en de inmiddels gealarraeerde_ man van de vrouw betaalde de" taxirekening en de kosten van de ruit De Balder In vole glorie voor hel scheepvaartmuseum in Amsterdam. Het is de Balder hoor! 99 procent' Hoek van Holland—De werkge ver van het bedrijf aan de Zek- kenstraat in Hoek van Holland krabde zich eens achter het oor toen de reparatie aan een hy draulisch mechanisme achter de rugwas. De. prijs bleek maar liefst 2600 gulden hoger, dan aanvankelijk afgesproken. Na een discussie bleken de reparateurs bereid het voor 2200 gulden minder te doen, altijd nog 400 meer dan overeen gekomen. De Hoekse zakenman vond het achteraf toch raadzaam de politie in te lichten. Maassluis Inbrekers sloegen vannacht hun slag bij een foto zaak aan de Goudsteen in Maas sluis. De onverlaten gooiden een steen door de ruit en namen twee dure camera's mee. De eigenaar vanrie winkel kon de politie rog nief vertellen of er nog meer v.»n 'waarde uit de etalage was ver dwenen. DieVen kwamen ook het snoep winkeltje dat staat op het zonne terras van zwembad Dol-Fijn binnen. Zij ontfermden zich over het snoepgoed èri lieten zich het biërle^kersmaken. 'Raindrops keep falling on my head', een passend muziekje voor de Musical Ambas sadors op het 'Plantage podium in Schiedam. Vooral de meisjes zijn er op gekleed. Een liedje als 'Let the sun shine' had ook wel gepast. Schiedam Eindelijk hebben ze Holland mee gemaakt zoals het écht is: koud en nat. In vorige ja ren concerteerden de Mu sical Ambassadors uit Amerika altijd onder een zomers zonnetje, wat be vorderend werkte op het aantal toeschouwers. Gisteravond echter speelden de high-school-studenten voor een haag van paraplu's, waaronder een klein gezelschap dappere muziekliefhebbers schuilging: het waren vertegenwoordigers van de Schiedamse Gemeen- schap (SG), die het optreden in de schelp van de Plantage georgani seerd had. Vorig jaar lokten de Amerieab Musical Ambassadors onder lei ding van professor Stanley De- Rusha meer dan 300 toeschou wers. Van tevoren had de SG nog gezegd op een evenaring van dit aantal te rekenen „als de weergo den het niet laten afweten." Vreemde zin: de regengoddeed immers zijn best, liet het niet af weten, maar het publiek bieef zich een uur. lang beperken tot. het zonderlinge groepje. Je zou bijna zeggen: plu-bliek. Na het concert vertrokken de 95 musicerende studenten naar Hoek van Holland om op de boot naar Harwich te stappen: in En geland eindigt hun jaarlijkse Eu ropese toemee, die deze keer voerde door Parijs, Luxemburg, Lugano, Innsbrtick, Coevorden en Amsterdam. In de Hoek na men de ambassadeurs met swin gende klanken afscheid van bet continent. Amsterdam Het is een heidens karwei geweest en het heeft veel tijd en geld gekost, maar de mensen die het weten kunnen, waren opgeto gen: de Vlaardingse zeil- logger de Balder ziet er weer net zo uit als in 1912, toen het schip bij de Vlaardingse werf van Al- bert de Jong aan de Hof- door Aad Rietveld Schiedam - Wethouder Chris Zijdeveld en enkele bestuursleden van winkeliers verenigingen uit Schiedam-Centrum zul len maandagmiddag om drie uur op de Koemarkt een bord onthullen, dat te maken heeft met het parkeerplan uit 1982. Het bord is de eerste wegwijzer naar parkeerruimte, die in de binnenstad komt te staan. De bedoeling is dat er een soort parkeercircuit komt als automobi listen stuiten op een vol parkeerterrein, kunnen zij door de nieuwe bewegwijzering snel op het volgen de parkeerterrein komen. In het uitzonderlijke ge val dat het terrein aan de Buitenhavenweg vol is, kan men via de route Gerrit Verboonstraat, West- vest, Breedstraat, Lange Kerkstraat, Boterstraat, Broersvest in vrij snelle tijd alle zeven parkeerter reinen aandoen. Volgens Zijdeveld is er altijd wel -ergens plaats; dat leert een in 1983 en 1984 gehouden onderzoek. Dat onderzoek gaf aan, dat het tijd wordt voor een volgende fase in de uitvoering van het parkeerplan uit 1982, waarvoor de gemeenteraad 619.000 gulden beschikbaar stelde. Dat plan voorziet in 207 betaalde parkeerplaatsen, zeven terrein voor betaald lang parkeren met 658 plaatsen en het instellen van een belangenregeling voor parkeren in de binnenstad. Van dit plan zijn enkele punten gereedgekomen. Het voormalige Vrom-terrein aan de Buitenhaven weg werd voor parkeren geschikt gemaakt. Par- keermeteis werden geplaatst bij Broersvest, Boter straat, Nieuwe Sluisstraat, Oude Sluis, Dam, Vlaar- dingerstraat. Ketelstraat en Tuinlaan. In de Amstelbron zal Zijdeveld maandag een nieuw faseringsrapport voor de uitvoering van het par keerplan presenteren en toelichten. t V laan van stapel liep. Er mogen een paar klinkna gels verkeerd zitten, maar dat is ook alles. De haringlogger werd gis termiddag' overgedragen aan het scheepvaartmu seum in Amsterdam. Wie een bijdrage had geleverd aan de vijf jaar durende restauratie werr} uitgeno digd en zo werd het daar in 's Lands Zeemagazijn aan het IJ bijna een Vlaar- iings onderonsje. Sybe de ïong, die de leiding had >ver de restauratie, was iet stralende middelpunt. Die had dat toch maar prachtig geklaard, vond Arie Penning, de zoon van schipper Gilles Penning, die in 1919 'afhouer' was op de VL 92. De Vlaardingers genoten van al die oude haringstadplaatjes, die De Jong op dia vertoonde. Een schilderij van de VL 7, gemaakt door Arie van Koon. „Da's de 2oon van de. schipper die in Vlaardingen 'gouwe Arie' werd genoemd, omdat hij altijdmet grote vangsten thuiskwam", ver telde De Jong. Ja, dat wisten ze wel, die oude vissers en hun fa milie. Een bruine foto van opva renden, die in hun knappe kloffie aan rt passagieren waren in het engelse Larwïck, twee met mooie schoenen aan, drie op hun klom pen. „Da's Piet Vrijland, da's mijn man", riep een oude vrouw op de voorste rij opgetogen en zij lachte: „Leuk hè?" De bedrijvigheid in de Vlaardingse haven in 1898, dat vond en ze ook mooi. Het leek wel of iedereen die in Vlaardingen maar iets met scheepvaart of historie van doen heeft gistermiddag naar het Kat ten burgplein was gekomen. Me vrouw Pot, de weduwe van de man die in 1912 samen met zijn broer eigenaar was vain de groot ste rederij in Vlaardingen, de NV visscherijmaatschappij Mercuri- us; Joop van Dorp van het visse rijmuseum en zijn voormalig we tenschappelijk medewerker Jan van der Voort, Jan Andersom Matthijs Struijs van het gemeen- Arie Penning, zoon van de schipper Gilles Penning, met zijn hele familie om het model van de Balder. L)e pomp werkt nog als vanouds. te-archief en amateur-historicus Pieter Zuidgeest. Sybe de Jong, die bij het scheeps archeologisch museum in Ketel haven heeft gewerkt en vanaf 1980 de restauratie coördineerde, moest op zijn woorden letten. Voor hij het wist werd hij vanuit de verduisterde zaal gecorri geerd. Zodat hij, met al zijn ken nis. gaandeweg voorzichtiger werd. „Zo'n logger had véértien opvarenden, dacht ik." is prachtig, het is fantastisch wat Sybe heeft gedaan." En hij zucht te eens: „Tsjonge, nou." Het meeste werk was bij de res- tauratie, en dat vond museumdi recteur Hazelhoff-Roelzema merkwaardig, gaan zitten in het onderzoek. Het inkorten van de. logger die in de jaren twintig was verkocht aan rederij Van der Zwan in Scheveningen, omge bouwd tot motorschuit, in de oor log in beslag genomen door de Duitsers om dienst te doen op de Oostzee en na de oorlog oplei dingsschip van de visserljscholen in Katwijk en Scheveningen was een fluitje van een cent ge weest. Net als het verwijderen van de brug en de motor. Maar toen kwamen de problemen om de hoek. Oude, wazige foto's en de herin neringen van mensen die op de Balder hadden gevaren waren het enige houvast van De Jong. Geen wonder dat het zo lang duurde, want veel onderdelen moesten speciaal worden ge maakt op een manier die allang niet meer gebruikelijk is. En de vroegere opvarenden spraken el kaar nogal eens tegen, merkte De Jong. Dat deden zij zelfs gisteren nog. Maar over één ding waren zij het eens en Arie Penning bracht dat onder woorden: „Hei Tussen twee buien door werd om drie uur 's middags de rode naamwimpel van het schip in top gehesen. Een oude zeevisser keek bewonderend naar de stoomspil. „Ken je die nog1:, vroeg hij aan een kennis en toen die dat beves tigde vroeg hij met glinsterende ogen: „Ja, maar weet je ook nog hoe hij afgesteld moet worden?" Arie Penning, die dochter en kleinzoon had meegenomen, ver telde van de eerste teelt die hij op de haringlogger had meege maakt. „Mijn vader was m'n eer ste werkgever. Nou, dat heb ik geweten, want hij wilde alle schijn vermijden dat hij mij voor trok. 't Was hard hoor." Bijna Ie dereen wilde even de houten pompen proberen, om te kijken of die, zoals Sybe de Jong had ge zegd, in twee slagen aan de zwen gel een emmer water zouden ge ven, Dat was ook zo, het water golfde over het dek.. De Jong en maritiem deskundige dm. C. F. L. Paul maakten onder tussen plannen, om met de geres taureerde logger langs alle oude vissersplaatsen te gaan zeilen. Daar moest toch geld voor te vin denzijn, dacht Paul. De restaura tie heeft al achthonderdduizend gulden gekost en dat geld is ook met veel moeite bij elkaar ge schraapt. Zonde om die schuit nu hier te laten liggen, vond De Jong. De oude Vlaardingers ver heugden zich er vast op, dat de Balder over een poosje de Vlaar dingse haven zou binnenvaren. „Tsjonge, dat zou wat zijn!" Schiedam Het Zeekadet- korps Schiedam organiseert op zaterdag 21 september voor het vijfde achtereenvol gende jaar de manifestatie Schiedam Roeit. Bedrijven en verenigingen zijn alle- maal uitgenodigd, maar wie toch mee wil doen en geen uitnodiging heeft ontvangen kan contact opnemen met Rob Gijtenbeek, telefoon 701443. Het is de bedoeling dat iede re ploeg uit twaalf mannen of vrouwen bestaat en dat er op iedere-bóót één stuurman is. Deelnemende .ploegen hoeven geen inschrijfgeld te betalen, maar maken wel kans op een fraaie beker. De wedstrijden worden ge houden in de Voorhaven. Daar ligt ook het kbrpsschip Spica afgemeerd. Schiedam.De Schiedamse po litie heeft een 18-jarige man aan- gehouden, die op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in een wo ning aan de Burgemeester Van Haareniaan. De politie werd ge waarschuwd door een toevallig passerende man. Het ma age van- de inbreker wist te vluchten. Dé politie heeft hem nog niet kun nen achterhalen. Aan de Klaas Katerstraat namén; dieven een auto met een waarde van 7000 gulden weg. Een vrouw die aan het winkelen was in een supermarkt aan het Broersveld in Schiedam miste plotseling haar geldbuidel met 1000 gulden. SchiedamNet als Johan Maas- bach brengt Bobby Jones het Evangelie. Amerikanen noemen hem de Gospel's Music Man en die titel doet hij alle eer aan. Bob-, by Jones trad op in het Witte Huis en bij talrijke beroemde evenementen. Op uitnodiging van evangelist Johan Maasbach doet Bobby Jo nes tijdens zijn Nederlandse tour nee o^k een poging Schiedam mers in vervoering te brengen. Op 11 augustus zingt hij zijn. reli gieuze liederen in de Havenkerk aan de Lange Haven. Het concert begint 19.30 uur en de entree be draagt vijftien gulden. VlaardingenDe zigeunerfami lie van Koko Petaio is terug in Vlaardingen. Na eerst gebivak-' keerd te hebben op het terrein aan de Claudius Civilislaan, heeft de familie nu gekozen voor een standplaats aan het Erasmuspiein in de Westwijk. In 1980 koos Koko Petaio en zijn familie pok domicilie in Vlaar dingen. Na problemen in Am sterdam wilde de familie zich in Vlaardingen vestigen. De toen malige burgemeester Kieboom verzette zich echter heftig tegen de komst van de zigeuners, die daarop inspanningen van ac tiegroepen en politieke partijen ten spijt de stad weer moesten verlaten. Na een verblijf in Maas sluis.en Schiedam keerde de fa milie tenslotte terug naar Am- «fterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1