SPORT 'Dat kan bij ons' aSff- Vlaardingse jeugd kan zich uitleven CM Surfen in het Westland nog recreatief Straatfeest in bedreigd stukje Gorzen Particular Fietsen naar Leiden v. 19.995.- OBALBADIGO iviTMritF: „LUXURY GLASS" in auto-comfort GARAGE VAN DALEN SPORTAGENDA if IV Interbook Excelsior M bekert tegen Sliedrecht Holy nu dinsdag Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW/ 31 juli 1985 Schiedam Zij kende dé Sommelsdijksestraat van papier: hewoners hadden zich tot haar ge wend met het verzoek om rechtskundige bij stand. Bat gebeurt wel meer; tenslotte is mr Do- rien Cleton gespeciali seerd in geschillen van stedebouwkundige aard. Maar papieren kennis, net als boekenwijsheid, is beperkt. Toen de advocate van het Rotterdamse kantoor Nolst Trenité, Hoogenraad Van Velzen voor het eerst in de Sommelsdijksestraatkwam, was zij verrast. Niet alleen waren alle bewoners van de zevèntien pandjes op een kunstenaar na aanwezig op de eerste vergadering van de Vereniging tot behoud van de Sommelsdijksestraat; maar vooral de hartelijke manier waarop de bewoners met elkaar omgingen, vond de advocate volstrekt uniek. Twee bewoners lieten haar en kele huizen van binnen zien. ZijJiepen zo naar binnen, zon der toestemming van de bewo ners die, op de vergadering immers, niet thuis waren. „Dat kan bij ons," werd haar uitge legd. Zo werd het voor mevrouw Cleton meteen duidelijk, dat er in de strijd tegen de gemeente lijke sloopzücht meer op het spel staat dan behoud van een negentiende eeuws hofje. Evenals dr ir Egbert-Jan door Kor Kegel Hoogenberk van het Bureau voor Harmonische Architec tuur uit het Gelderse Voor stonden was de Rotterdamse advocate doordrongen geraakt van het bestaan van een leef gemeenschap met een bijzon der karakter. Dat is niet zonder betekenis. Béiden zijn betrekkelijke bui tenstaanders maar zij zien wat de gemeente Schiedam niet wil zien. De gemeente wil de woningen slopen orr. plaats te,maken voor een grasveld.. En heel de Gorzen vraagt zich af, wat het stadsbestuur in godsnaam bezielt. „Er is te weinig groen in de wijk," is voor de PvdA/VVD- coalitie een motief geweest. Daar stellen-de bewoners te genover: „Nergens, in geen en kele straat, spelen kinderen zo veilig als hier. Hier rijden geen auto's.'*. De Zuidschiedamse wijk heeft er: een rustiek straatje aan. De kruidenier om de hoek, Jaap Spits, stelde dan ook spontaan bierglazen ter beschikking voor de eerste ledenvergade ring. Hij staat achter de pogin gen tot behoud van de Som melsdijksestraat. Spits heeft er klanten. Opgeknapt Aan het eind van de Sommels dijksestraat staat, om onduide lijke redenen, 'een hek. Het straatje loopt daar dood. Er komt dus weinig volk en niet zoveel mensen hebben dan ook gezien, hoe de Sommels dijksestraat het laatste jaar is opgeknapt. Zelfs het wegdek werd aangepakt. De Middel- harnissestraat, die er evenwij dig aan loopt, is kort geleden opnieuw bestraat: door de ge meente. Het verschil met de Sommelsdijksestraat is nauwe lijks te zien, maar hier zorgden de bewoners voor nieuwe straattegels. Dat komt nergens meer voor. Er 2it nog een sier- patroon in ook. De Sommelsdijkse laat 2ich -slecht vergelijken met andere hofjes. Het is er gewoner dan in het Proveniershuis vóór de restauratie, want dat hofje lag meer geïsoleerd. - Het heeft meer uitbouwtjes dan de twee hofjes in de Kor tl andstraat-; die zijn er saai bij. Het heeft niet de negatieve reputatie van een Nieuwsticht, Bakkershaven of F<?rt Lillo, buurten die inmid dels uit het stadsbeeld verdwe nen zijn. Er woont geer. rapal- je, er wonen nette mensen. Steeds meer geveltjes komen er strak modern uit te zien Enkele bewoners van de Somme'sdijksestraat, Theo in 't Hout, Ton Verlinde, oom Leo, Helma 'Ir» 't Hout en de kleine Morat: „Zo hebben we toch een veel gezelliger zitje dan op een grasveld, dat de gemeente hier wil aanleggen?" Een stampvoetend stadskantoor maakt korte metten met de Sommelsdijksestraat. Dé impressie is van' Kees de Vos, één van Schiedams meest verwoede tekenaars. De Vos baart in actievoerende milieus al een jaar of vijftien opzien met zijn op Schiedam geënte werkjes. door de nieuwe hardhouten kozijnen en witte stuclagen. De woning van Bob Meulen- dijk heeft een interieur, zo de gelijk, dat zie je in het duurde re deel van Woudhoek nog niet. Plavuizen, marmeren aanrecht, voorbeelden van een weldoordachte inrichting, met smaak gekozen. Bob Meuleri- dijk is secretaris van de vorige maand opgerichte Vereniging tot Behoud van de Sommels dijksestraat. Armand van" Puy velde heeft zich als opbouwwerker van Sehiédam-Zuid ingezet voor de straat. „De gemeente klopt zich wel op de borst met stads vernieuwing en particuliere woningverbetering," zegt hij, „maar hier zie je het bestaan dat door particulieren verbe terde woningen met sloop be dreigd worden. De gemeente zou zich solidair moeten op stellen én de Sommelsdijkse straat van harte moeten opne men in de stimuleringsmaatre gelen voor wonïngverbete- ringj' Advocate mr Cleton is dat met Van Puyvelde eens. Zij vindt het belangrijk dat de bewoners een alternatief plan hebben gemaakt, waarin wèi de Jaeo- bastraat, Berendinastraat, Zee straat en Wilhelminastraat worden gesloopt maar waarin de Sommelsdijksestraat kan worden behouden. „Toch is dat alternatief niet genoeg," zegt zij. „De gemeen te is eraan voorbijgegaan. Van belang is nu dat jullie een dos sier opbouwen, gegevens ver zamelen, argumenten uitwisse len met de gemeente, zodat je later bij een eventuele be roepszaak tegen een bestem- mings- of stadsvernieuwings plan kunt laten zien dat de ge meente niet goed naar je ge luisterd heeft en aan goede ideeën voorbijgegaan is. Dan zegt een rechtsinstantie veel eerder: jö, gemeente, had je daar niet even naar kunnen kijken? De kans dat je dan ge lijk krijgt is veek groter dan wanneer je het laat aankomen op: ons alternatief is beter want dóérover kan de ge meente eenvoudig zeggen: wij hadden, een andere belange nafweging. De gemeente wil hier groen, omdat andere mensen daar belang bij kun nen hebben. Zorg dus dat jullie belangen doorslaggevend wor den." Dick Bruyne, die Carol Berg als bewonersdeskundige van de Plan winkel opvolgde, is van plan alle woningen nog eens zorgvuldig te bekijken, evenals het gemeentelijk wo- ningbeheer- dat jaren geleden heeft gedaan, toen de huizen in slechtere staat waren. Bruy ne verwacht dat de straat er goed afkomt, beter in ieder ge val dan in het Smalle-Straten- plan van de gemeente. Ton Vertinde, penningmeester van de straatvereniging: „Om dit nou een smal straatje te noemen... Het is hier nog bre der dan bij sommige nieuw bouw in de binnenstad." Hoe breed de Sommelsdijkse is, zal zaterdag blijken. Die dag ge ven de bewoners een straat feest, waar alle Gorzenaren welkom zijn. Bob Meulendijk: „Ook voor de gemeente een leuke gelegenheid om hier de sfeer eens te proeven." Vlaardingen De nog steeds vakantie vierende jeugd van Vlaardingen kan volgende week weer naar hartelust meedoen aan activitieten van het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardin gen, Het gaat vooral om kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar. De evenementen, die steeds ojn 10.30 uur beginnen, worden gehouden in Holy en in de Broekpolder. Maandag 5 augustus is er een groot handbal- en voetbaltoero- I .noi op de velden van handbal vereniging De Hollandïaan aan de Amsterdamlaan in Holy. Zo wel jongens als meisjes kunnen meedoen. Een dag later, dinsdag 6 augustus, is er een waterrecrea- tiedag. De jeugd kan dan vlotten bouwen en kanovaren. Kinderen kunnen zich aanmelden op het grasveld bij jachthaven Callen- burgh aan 'de Broekpolderkant van de Vlaardingse Vaart Wat op maandag op televisie te zien, kan woensdag 7 augustus in wer kelijkheid worden beleefd. Dan is er een heuse Sterrenslag op de velden van handbalvereniging De Hollandiaan. Wat de arties ten, tv-pe rsoonlij'kh eden en sporthelden niet lukt, mag voor de Vlaardingse jeugd geen probe- leem zijn. Het is evenwel onzeker of mijnheer Naaigaren ook hier commentaar komt geven. Donderdag.staat de waterrecrea- tiedag weer op het programma en de activiteïtenweek wordt af gesloten met bosspelen. Speur tochten, levend stratego en nog meer spelletjes staan dan op het programma. Verzamelen op het grasveld bij jachthaven Callen- burgh. Deelname aan de activitieten kost slechts één gulden. Wie meer wil weten over de verschil lende evenementen kan contact opnemen met het bureau sportie ve recreatie van de gemeente Vlaardingen. Telefoon: 010- 35.58.83, toestel 169. Het programma is steeds rond 15.30 uur afgelopen. Kinderen die de hele dag willen meedoen moeten zelf eten en drinken meebrengen. Tussen de middag is een pauze om te l unc hen. Vlaardingen Twee fietstoch ten voor sportieve recreanten staan zaterdag op het program ma. Medewerkers van de afde ling sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen hebben een tocht van 30 kilometer en een tocht van 45 kilometer uitgezet. De route voert langs" de mooiste plekjes in de omgeving Leiden, waaronder de Delf tsehouL De kosten bedragen ƒ2,50 per persoon en de fietstochten gaan van start vanaf het Badpaviljoen bij het Kolpa-bad in Vlaardingen. Gestart kan worden tussen 10.00 uur en 12.00 uur. Bij het startbureau is een gede tailleerde kaart te koop van het gebied Midden-Delfland. De kaart is vervaardigd door de Lions Club Vlaardingen. De op brengst voor de kaart is bestemd voor de stichting 'Redt de kinde ren ten behoeve van het vaccina tieprogramma in Boven Volta.' Wie informatie wil over de toch kan zich wenden tot het bureau sportieve recreatie. Telefoon: 010-35,58.88, toestel 169. De Schiedamse kunstboekhandel en -uitgeverij Interbook Interna tiona! vertegenwoordigt het Wa terweggebied op de kunst- en an tiekbeurs, die van 31 augustus tot 8 september in de Doelen wordt gehouden. Interbook, gevestigd aan de Lange Haven, hoek Vis markt, neemt stand 34 in met een aanzienlijke collectie naslagwer ken voor vakman en verzame laar. L-Serie 1300-1600-1800 0 w 'HKli Buys Ballotlaan 4 Tel. 010-348700 VLAARDINGEN S Schiedam's catcher Ludy Rouss ziet bij na der inzien toch maar af van de 'Benningshof- zit' Al na de tweede keer moest er een takel wagen aan te pas komen om haar omhoog te hijsen Zodra de dollar weer op twee gulden staat, rijn Ludy en Wilfried Salomons van plan hun huwelijksreis naar de Verenigde Staten vast te stellen In the year 2525,„ In navolging van vriendin Conny Jonkman wil Aad Siebel nu ook een staartje laten groeien Marian Bast heeft sinds kort de beschik king over een gemotoriseerd en overdekt ver voermiddel Zandzakken voor de deur Dat geldt ook voor Norbert Kleinherenbrink, die al drie rijlessen achter de rug heeft ÏJ moet de groeten hebben van Marja Noordam, de 'clean up hitter1 van Schiedam Boerderij- kunde studeren en de hele dag cheques invul len Dat rijn voor haar momenteel zo'n beet je de geneugten van alle dag Baldadig weet daar alles van Volgens SVVer Henk Salari heeft Chris Treling tijdens z'n vakantie on der een viaduct liggen zonnen John Bos is uniek SVV's tweede doelman heeft een zwart lederen trainingsbroek Het kan er bij Harry van Kapel maar niet in, dat Rob Kiebert nog regelmatig in deze rubriek voor komt Als je bij SW geen BMW rijdt, tel je niet meer mee Dat geldt zelfs voor voorzit ter Cor de Vries Het is nog maar de vraag of Jan Mulder van z'n baas vrij krijgt om mee te gaan naar Appelscha Wie beklimt don derdagavond als eerste de nood trap naar de zolder van hotel-pension Aan de Vaart? On der de goede inzenders wordt een pikant uit stapje verloot Peter Molkenboer heeft zelfs drie (I) ruitjesbroeken Ger ter Horst hapt gretiger in wit gekuifde jongens dan zijn voorganger Eric Gudde De oud-Spartaan heeft als eerste een kaartje gekocht voor het jaarlijkse carnaval van Excelsior'20 Balda dig feliciteert Annette Kroon, de rijkelijk ge talenteerde doelvrouwe van UVG, alsnog met haar verjaardag Jammer alleen, dat Baldadig dit uit de derde hand moest verne men Ron van Straten (Excelsior M) werkte harder aan de nieuwe bestuurskamer dan tij dens de trainingen van Eric Gudde Rob Kiebert heeft het trainingskamp van SFC zonder ernstige schade doorstaan Voor Ed win van der Hoeven, Edwin van Wijk en Wim van Baar Ie wordt het deze week echt af zien geblazen Baldadig doet dat al jaren. Maassluis Zo'n kleine tien jaar geleden kwam het surfen als sportieve bezigheid naar Nederland toe. Zes jaar later volgde het Westland en wijde omgeving. Volgens een Hiswa-enquête heeft het surfen in deze regio nu ongeveer 20.000 beoefe naars; de drie verenigin gen die het Westland rijk is, komen daarentegen ge zamenlijk niet verder dan driehonderd leden. De conclusie is duidelijk: voor slechts een gering percen tage is surfen mèèr dan een recreatieve bezigheid tijdens vakantie en vrije tijd. Zeilplank- en recreatievereni ging Delfland biedt de enige mo gelijkheid tot het georganiseerd bedrijven van de surfsport op binnenwater. Onder impulsen van huidige voorzitter Bart Sio werd de vereniging in 1979 opge richt. Sinds die tijd kampt Delf land met twee problemen: het aantal vierkante meters surf wa ter is niet optimaal en nog altijd staat er geen fatsoenlijke accom modatie. „We zitten hier nu vijf jaar en moet je kijken wat we hebben", zegt bestuurslid Sjef Hoekstra, wijzend op de container van drie bij twee meter, die als clubhuis moet dienst doen. Daarnaast zou men het complete plassengebied aan de Schenkeldijk willen inlij- Maassluis Excelsior Maas sluis speelt in de eerte ronde van de KNVB-beker thuis te gen de zondagse eersteklasser Sliedrecht. Deze wedstrijd staat voor dinsdag 27 augustus, aanvang 39 uur, op het pro gramma. Excelsior begint za terdag de oefencampagne met een thuiswedstrijd tegen Vlaardingen. Om de concur rentie van het duel VDL— MVV, dat om half drie begint, te ontlopen, wordt aan de La vendelstraat om 18 uur afge trapt. Het oefenprogramma van Excelsior luidt verder: woensdag 7 augustus 14.00 Excelsior M—-VVQH, zaterdag 10 augustus 14.30 Excelsior M— HBSS, dinsdag 13 augustus 19.00 Exceriior MOlympla, zaterdag 17 augustus 14.30 Excelsior M—Scher- penzeel. woensdag 21 augustus 19,00 SpiritExcelsior M en zaterdag 24 augustus jubitegmtoemool bij Zwatu-, won Vlaardingen. Van 15 tot en met 17 augustus slaat Excelsior een trai ningskamp op In hel KNVB-sport'cen- trum le Zeist. ven, via het doorbreken van en kele dijkjes. Natuurgebied De werkgroep 'Behoud natuur gebied Oranjepolder' denkt daar echter geheel anders over. „Ze zeggen dat hier zestig tot zeventig vogelsoorten zitten en dat dit een uniek natuurgebied is. Maar nu is het ontdekt voor de recreatie en dat is toch niet tegen te houden", is de mening van Peter Persoon van Delfland. Beide partijen heb ben water bij de wijn moeten doen en elkaar inmiddels gevon den in een compromisplan. Voorzitter Bart Sio: „Als de schei ding natuurgebied/recreatiege bied'is gemaakt, moet één dijk worden afgegraven. Het gaat om een oude weg van vroeger die slechts gedeeltelijk is wegge spoeld, We willen de natuurmen sen niet provoceren, maar er gaat nu veel materiaal kapot door dat ondiepe gedeelte." De steun van de overheden -—de plas valt als gebied van deelge meente Hoek van Holland onder de gemeente Rotterdam, maar Maassluis is grondeigenaaris volgens Sio geruime tijd onvol doende geweest: „In die vijf jaar is er wel wat veranderd. Aan van - kelijk waren de natuurmensen de rechterhand van de voorzitter van de deelgemeente. Dat is ver anderd: Hoek van Holland had er ook de buik vol van. In die vijf jaar heeft deze situatie zowel de natuur als surfing geen goed ge daan. Er was een volledige pat stelling bereikt" Wedstrijdsurfcrs De problemen van Delfland zijn mede oorzaak geweest van de re latief geringe toeloop van wed strijdsurfers. De plankenberging biedt plaats aan zestig planken, „maar als il: er 120 heb, raak ik ze ook kwijt", weet beheerder Peter Persoon.De jeugd (die het groot ste deel van de vereniging vormt) wordt geen lid als. ze hun plank niet kwijt kunnen. Dan zouden ze vanuit bijvoorbeeld De Lier met de plank achter hun fiets op en-neer moeten rijden." Zij ver kiezen daarom liever Westlandse wateren als "Plas van alle .win den' ('s-Gravenzande), 'Recrea tiegebied Prtnsenbos' (Naald wijk) en Madestein' (Monster). Zo gaat het nodige talent verlo ren. Want echt surfen leer je pas tijdens wedstrijden. „Je kunt dan niet de ideale koers varen, moet gaan kruisen en der gelijke. Wij bieden de surfers als club de mogelijheid om met trai lers alle landelijke wedsrijden af te gaan", vertelt Sjef Hoekstra en hij kan het weten. Zoon Erik mag zich één van de toonaangevende surfers van deze regio noemen en kan rich na clubwedstrijden, re gionale en landelijke onunoetin- Erik Hoekstra op de plank^ Hoekstra is één van de meest toonaangevende surfers uit deze regio. gen nu meten met de Nederlandt se top. 'i. Hoekstra surft in de Holland poule, profwedstrijden waaraan ook Stephan van der Berg en- Onno Tellier deelnemen. Déze.' worden op zee afgewerkt. Dank; zij de samenwerking tussen Delf--, land en Windsurfing Hoek van? Holland (één van de twee West-^, landse zee-surfverenigingen; de tweede bevindt zich in 's-Gra^. venzande) kon Hoekstra ook- daar zijn kwaliteiten testen. - Beslissingen .1 „Samen met Delfland hebben wé* brandingswedstrijden georgani-"" seerd", zegt bestuurslid Atjaii'; Leerdam van Windsurfing Hoek' van Holland, die met zijn eluS j vrijwel zeker één jaar na de op? richting de beschikking over een clubgebouw en douches krijgt.. „Maar vorig jaar juli hebben we een vereniging opgericht om-' meer zelf wedstrijden te houden?,' Samengaan met s-Gravenzande of Delfland zien we niet zittenD Nu hebben we zelf de leiding;- dan wordt je onderdeel van een groot geheel en moetje beslissi'n- gen nemen die anderen niet be?"' grijpen. Ik ben ook bang dat jeb verder van je leden komt af té staan." „De zee leeft meer en is ook ge- vaarlijker", licht Leerdam het verschil tussen zeesurfen en het^ surfen op vlak water toe. „Er href' ken meer spullen. Bij brandings-'* urlen kun je meer sprongen mar ken. Het is veel leuker door die'; deining. Als je zeesurfer bent ga" je ook meestal niet meer terug"! naar vlak water." y Vlaardingen De gisteravond voor de tweede maal verregende honkbalwedstrijd tussen Vlaar dingen Holy en Compri Alumini um /Zwijndrecht is nu vastge steld voor komende dinsdag. Plaats van handeling blijft het complex aan de ZwaluwenJaan, waar om 19 uur de eerste bal moet worden weggeknuppeld. WOENSDAG 31 JULI :T Tennis: Toernooi Evergreen Maas+ sluis (C, D+18); Toernooi Holy Vlaar dingen (BI. B2, C1. C2, D, v/et); Toer-": nooi VLTC Vlaardingen (jeugd t/rf». 17): Herensoftbal: 19.00 Euro Star? 2Schiedam; Damesnoltbal: 19.00' Rayonteam Zuid-West Nederland-"' Town of Rotterdam/New Vork (terrei^ Holy, Vlaardingen); Voetbal: 19.00' VDL—SW 2. DONDERDAG 1 AUGUSTUS X- Tennis: Toernooi Evergreen Maast sluis <C. 0+18); Toernooi. Holy Vlaar= dingen (B1, B2, C1. C2, D. vet): Toer-" rooi VLTC Vlaardingen (jeugd t/m VRIJDAG 2 AUGUSTUS Voetbal: 19.30 NAC 2—DVO'32- 10.15 SW—Drachten (Appelscha); Tennis: Toernooi Evergreen Maas--' sluis (C. D+18); Toernooi Holy Vlaar dingen (B1. B2, Cl, C2, D. vet); ToeF- nool VLTC Vlaardingen {Jeugd t/m 17); Herensoftbal:19.00 Gophers-* Neptunes 2. Dsmessoftbal: Rayoft team Zuid-West Nederland—Town-<5 Rolterdam/New York (terrein Zwifrv' drechi). 3T"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2