1 Buitenlandse kind< mijden Speelinstui Winkeliers blij met parkeerplan Grondpolitiek zit CDA dwars VLMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Stapels boeken komen niet terug Uitvalsweg Groenoord wordt voorrangsroute Omroep Vlaardingen op zoek naar geld Schiedam: geen parkeergarages Kleine buit Koningshof waar kinderparadi Blauwe Brug beter bereikbaar Maassluis: leegstand voorkomen Goederen weg uit leerbedrijf DMTERWEG DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 Schiedam Dat gister middag alle vijf winke liersverenigingen uit de Schièdamse binnenstad vertegenwoordigd waren, toonde afdoende aan hoe de reacties zijn op het par- keerplan van wethouder ir. Chris Zijdeveld. Vijf winkeliers hielpen de wet houder een handje met de ont hulling van een bord op de Koe markt Zij trokken de zwart-geel gestreepte vlag van de gemeente Schiedam weg en maakten zo de tekst P-route zichtbaar. Overal in de binnenstad staan die borden al, maar „dit was voorlopig de laatste," aldus Zijdeveld. Voorlopig? De parkeerroute is nu een feit, maar: „Hij moet nog in gereden worden. De mensen moeten er nog vertrouwd mee raken", zei de wethouder na af loop in de Amstelbron, waar een knappend vuurtje uit de open haard het zomerse regenbuitje uit ieders kleren dreef. Het nieuwe parkeercircuit leidt de automobi listen langs elk parkeerterrein in de Schiedamse binnenstad, via Broersvest, Koemarkt, Buitenha venweg, Geirit Verboonstraat, Westvest (hier is de rijrichting omgedraaid), Vlaardingerstraat, Breedstraat, Raam, Vijgenstecg, Grote Markt, Lange Kerkstraat, Kreupelstraat, Bo terstraat en Broersvest Wie onderweg volle parkeerterreinen ziet, weet dan volgens welke route hij het snelst bij een volgend parkeerterrein komt Het parkeerplan gaat ervan uit, dat er parkeermeters bij komen in de hele binnenstad. Ook hier zijn de winkeliersverenigingen tevreden over, omdat het de doorstroming kan bevorderen en gunstig is voor klanten. Winke liers op het Broersveld hebben zelfs een plaatsje gehuurd in de parkeergarage onder de nieuw bouw in de binnenstad, ook om plaats te maken voor de klanten. Als het aantal meters wordt uit gebreid, krijgen de drie parkeer wachters het iets drukker, maar dat ziet de wethouder niet als probleem. Zij functioneren voort aan vanuit het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat, waar een zekere sociale opvang bestaat als iemand weer eens de huid vol ge scholden is door een bekeurde autorijder. Dat de parkeerwach ters nu op het bureau werken, kan stress voorkomen, hoopt Zij develd. De commissie ruimtelijke ordening praat later deze maand over het parkeerplan. Wat is de overeenkomst tussen de onthulling van het parkeer- bord en de tewaterlatingen vroe ger bij Gusto? Er kwam cham pagne aan te pas. Zijdeveld: „Wij hopen tenslotte dat de parkeer route een zeetje overleeft" Bibliotheek strenger tegen lakse abonnees Schiedam Abonnees, die voor honderden guldens aan boeken hebben geleend en deze nooit meer terug brengen, sullen het binnenkort flink aan de stok krij gen met de gemeenschappelijke openbare bibliotheek in Schiedam. Directeur Henk Ewoldt wil de voorwaar den verscherpen, waaraan de abonnees moeten vol doen. volgens directeur Ewoldt „ge schreven in een tijd van vrijheid blijheid, vanuit de positieve ge dachte dat de mens in wezen goed is." Nu er enkele lastige ge vallen zijn, zit de bibliotheek hier mee. Ewoldt ontdekte het 'lek' in het reglement kort nadat hij vo rig jaar in dienst kwam, In overleg met de afdeling juridi sche zaken van het stadskantoor is nu het reglement bijgesteld, zo dat de bibliotheek een minder in gewikkelde procedure hoeft te volgen en bewijslast eerder voor handen is. „Al krijgen wij op zijn minst maar schadevergoeding", aldus Henk Ewoldt Burgemees ter en wethouders hebben het ontwerp van het nieuwe regle ment al goedgekeurd, maar wil len het voor de definitieve invoe ring nog voorleggen aan de bi bliotheekcommissie, die eind deze maand vergadert. De bibliotheek rekent vooral op de preventieve werking van een vetscherpt reglement Dat er uit zonderingen op de spelregels mo gelijk blijven, vindt Ewoldt niet zo'n punt Hij wijst op kleine filia len, waar het personeel een nauw persoonlijk contact met publiek heeft en wel eens toestaat dat er vijf boeken in één keer worden geleend in plaats van het voorge schreven maximum van drie. Lezers, die zich houden aan het gebruikelijke reglement hebben hier geen last van. Het gaat vol gens Ewoldt alleen om een betere juridische omschrijving van de voorwaarden, zodat de biblio-- theek sterker staat als het komt tot een zaak voor de kantonrech ter. Tenminste in twee gevallen overweegt de bibliotheek om het eveneens aan de Lange Haven gevestigde kantongerecht in te schakelen. Het gaat hierbij om abonnees die thuis „tientallen boe ken moeten hebben, maar die dat tegenover het bibliotheekperso neel ontkennen. Zij houden vol de geleende boeken allang te hebben teruggegeven en verwij ten de bibliotheek een slordige administratie. Bij de bibliotheek gelooft men hier niets van; ten slotte is de rest van de admini stratie deugdelijk en gaat het maar om enkele personen. Elk jaar komt er wel zo n klant bij. Op grond van het huidige regle ment heeft de bibliotheek echter nauwelijks mogelijkheden hier iets aan te doen. Ket regiement is Maassluis Inbrekers vingen bot toen zij hun slag wilden slaan op het terrein van scheepswerf De Haas in Maassluis. Zij kwa men de kantine van de werf bin nen, maar vonden vrijwel niets van hun gading. Met slechts twintig gulden verlieten zij ver volgens het terrein. Ook in wijkcentrum De Ark werd ingebroken. Door de deur van de kleine zaal open te breken kregen de inbrekers toegang. De dieven namen twee speakers, een microfoon en een zendingsbusje weg. Oude boeken Gisteren, bij terugkomst van va kantie, stuitte Ewoldt op een 'aar dig' besluitje van B en W waarin hem toegestaan wordt de extra opbrengst van afgeschreven boe ken te gebruiken voor propagan da en publiciteit. Door een sane ring van het depot bracht de ver koop van oude boeken 'buiten sporig' veel op: 6000 gulden.' Ewoldt wil het geld gebruiken voor nieuwe folders, de kinder boekenweek en de landelijke bi bliotheekdag, die vanuit de Blau we Brug in Schiedam-Noord wordt gecoördineerd. Vertegen woordigers van de vijf winkeliers verenigingen uit de Schie damse bin nenstad hiel pen wethou der Zijdeveld een handje bij de onthul ling van het P-routebord. Schiedam De belangrijkste verkeersader van Schie dam-Noord het traject Mozartlaan, Churchillweg en Nieuwe Damlaan krijgt halverwege deze maand de status van voorrangsweg. Gemeentewerken wil hier mee het verkeer naar en uit Groenoord soepeler gelei den. Er is mee gewacht tot het spoorwegviaduct op de Nieuwe Damlaan klaar zou zijn. Nu het viaduct is opengesteld, wordt minder filevorming verwacht en files zouden het voorrangseffect immers teniet doen. Meedoen aan spelletjes in de Koningshof kost 1,25. Bij de organisatie denkt men dat dat bedrag voor buitenlandse kinderen een knelpunt is. Maassluis De Koningshof in Maassluis is gedurende twee weken achtereen een waar kinderparadijs. Gister morgen om tien uur werden de deuren van de jaarlijk se speelinstuif geopend en vrijwel meteen stoven een paar honderd kinderen op de poffertjes, de timmer- hoek, de bioscoop, de disco en de schmink-hoek af. Vlaardingen De lokale omroep Vlaardingen zit zon der geld. Als er geen sponsors worden gevonden wor den, zullen tijdens het jaarlijkse Haring- en Bierfeest geen uitzendingen worden verzorgd. De nog jonge om roep heeft 7.ÖÖ0 gulden nodig om de uitzendingen technisch te kunnen realiseren. De omroep heeft al de nodige er varing met marathon-uitzendin gen. Tijdens koninginnedag ver zorgde de omroep gedurende de gehele dag reportages van de evenementen. Dat willen de me dewerkers van de Lokale Om roep ook bij het Haring- en Bier feest doen. Het geld daarvoor ontbreekt ech ter. Sponsors, die een eenmalige bijdrage willen leveren of een programma willen adopteren, moeten de uitzendingen nu red den. Aad Groenewegen over het opmerkelijke initiatief: „Het moeten heel andere uitzendingen worden dan tijdens koninginne dag. In het centrum van de stad willen we een podium bouwen, waarop we de uitzendingen de ether inslingeren. Het public--: kan dan alles volgen en direct zien hoe een radio-programma wordt gemaakt." Voor de bouw van het podium en de aanschaf van portofoons en mobilofoons ontbreken nu de middelen. Groeneveld: „We heb ben wel wat geld binnen, maar nog lang niet voldoende. De stroom van giften komt maar langzaam op gang, maar we reke nen erop dat we voor het Haring en Bierfeest voldoende geld bin nen hebben om onze ideeën te verwezelijken Reclame op de kabel is nog steeds verboden voor lokale omroepen in Nederland. Bedrijven die een programma adopteren tijdens het Haring- en Bierfeest mogen geen 'Ster-spotje' maken. „In materië le zin mogen wel reclame maken, dus bij de aftiteling. Dat zullen we dan ook doen. Van de mazen in de ivet maken we gebruik", al dus Aad Groeneveld. Het Haring- en Bierfeest, ieder jaar goed voor zo'n 100 000 bezoe kers, wordt dit jaar op 7 septem ber gehouden. Als alle plannen van de lokale omroep Vlaardin gen realiteit worden, werken 2o'n 50 vrijwilligers aan de pro gramma's mee. Maar dan moet het geld wel binnen afzienbare tijd binnen zijn. Anders zal het bij een paar flitsen blijvèn,... Van op twee Een andere voorrangsweg Schiedam, de Burgemeester Haarenlaan, verliest op 1 punten die status. Wanneer de verkeerslichten buiten- werking zijn gesteld, geldt vanaf eind deze maand op de kruisingen met 'Nieuwe Damlaan en 's-Grave- landseweg de regel 'rechts gaat voor'. Ook hiermee hoopt de ge meente het verkeer sneller over 'de Nieuwe Damlaan te geleiden. Ook de Hargalaan wordt officieel een voorrangsweg, maar dat is 'hooguit een bevestiging van wat al praktijk was. De voorrang heeft hierin alleen invloed op het; verkeer, uit het Hargapark, vanaf Novotei en vanaf rijksweg 20 uit dé richting Vlaardingen. jDe 'promotie' van de route Chur chill w-»g-Mozartlaan beeft gevol gen voor de situatie bij de Blauwe Brug. Wanneer in de tweede helft van augustus de wijziging van kracht wordt, zal het meteen toegestaan worden vanaf de Churchillweg en de Zwaluwlaan naar het wijkcentrum en het postkantoor te rijden. Dit is een verbetering van de bereikbaar heid van het Bachplein; tot dus ver moest men omrijden via de Mozartlaan. Het verkeer in om gekeerde richting, van Bachplein naar Churchillweg, krijgt een verbod linksaf te slaan naar de Zwaluwlaan- Later dit jaar wil gemeentewer ken Schiedam ook elders in de stad de voorrangs bepalingen ver anderen. Borden met de tekst 'Let op! Voorzang gewijzigd' zul^ len de weggebruikers hierop at tent maken. Binnen een half uur was het er een drukte van jewelste en hadden de allersnelste kindti e»1 al kans gezien een fraai werkstuk te maken van klei, leer, hout en andere materialen- De grotere kinderen, die al enige jaren ervaring hebben met de Speel instuif, kennen inmiddels de weg. De allerkleinsten staan, soms met hun knuffel of een doekje tegen zich aangedrukt, wat verbaasd en overdonderd otn zich heen te kijken. Zij worden door de drukte heen- geloodst door hun ouders, die een goed overzicht hebben op de diverse stands waar de jeugdige bezoekertjes zich naar hartelust kunnen uitle ven. Centrale figuur van dit evenement, dat inmiddels al voor de 17e keer plaats vindt, is 'tante' Jopie Vons. Zij doet allerlei mededelingen, vangt verdwaalde kinderen op en probeert er voor te zorgen dat gevonden en verloren portemonneetjes weer bij de rechtmatige eigenaren terug komen. Haar vaste plaats bevindt zich in de zitkuil en gedurende de hele dag wordt zij omringd door kinderen, die zich even terugtrekken uit het spektakel en zich overgeven aan herlezen van stripboeken. Jammer Mede door de weersomstandigheden trekt de Speelinstuif veel kinde ren. Opvallend is dat de buitenlandse kinderen het af laten, weten. Volgens één van de organisatoren (de afdeling sociaal-cultureel werk van de gemeente) zou de toegangsprijs daar de oorzaak van zijn. „Een kaartje kost slechts 1,25 en dat bedrag kan toch echt voor niemand een bezwaar zijn. Maar we zien dat wel vaker met buitenlanders, als een activiteit geld kost zie je geen of weinig buitenlandse kinderen. En dat is natuurlijk heel jammer, want het is een leuke gelegenheid voor kinderen van verschillende culturen om spelenderwijs met elkaar om te gaan." Zoals elk jaar hebben de ruim 45 medewinters van de Speelinstuif ook dit jaar kans gezien een uitgebreid en gevarieerd activiteitenpro gramma samen te stellen. Naast de al eerder genoemde speel- en spe lactiviteiten kunnen de kinderen glasmozaiek maken, brood en koek bakken, solderen, emailleren en knutselen. Voor de sportliefhebbers rijn er steeds verschillende sportieve spelletjes. Verder kunnen zij .deelnemen aan playback-shows, waarvan de finale plaats vindt tij dens het slotfeest van de speelinstuif, dat op vrijdag 16 augustus gehou den wordtin de Wethouder Smit-sporthaL Daar treedt tussendoor ook het brandweerduo Ger Atsma en Leo Renders op in 'Baas boven baas'. Vlaardingen Het CDA in Vlaai dingen wil van het FvdA/WD-college weten of het stadsbestuur een ac tief verkoopbeleid gaat voeren via folders en reclame borden om aan te geven dat de grond in hêt industrie gebied Het Scheur gekocht kan worden. Via een zestal schriftelijke vra gen willen de christen-democra ten weten wat het college nu werkelijk van plan is met het in dustriegebied, waar maar geen gegadigden voor gevonden kun nen worden. In een brief aan het college zet fractieleider Jo Schriel de ver schillende standpunten van de drie grote partijen nog eens uit een. Hij stelt: „PvdA: grond moet in erfpacht worden uitgegeven, WD: mogelijkheid tot keuze, ei gen grond en erfpacht, moeten opengehouden worden. CDA: uitgeven van grond bij voorkeur in erfpacht In het beleidspro gramma dat CDA en PvdA over een kwamen stond duidelijk: grond wordt in beginsel in erf pacht uitgegeven. In het beleid- sprogramm dat PvdA en VVD afsloten ondering deze paragraaf geen'wijziging." Jo Schriel benadrukt nog eens in zijn brief dat uit de discussies in de raadscommissie economische aangelegenheden geen duidelijk is gekomen hoe met name de ver koop van de grond in de praktijk zou gaan uitwerken. De gemeente Vlaardingen wil Het Scheur aantrekkelijk maken door verlaging van de grond waarde, een tijdelijke extra verla ging van de erfpachtscanon voor de eerste vijfjaar en verkobp van de grond indien een afweging van sociaal-economische belan gen verbonden aan de vestiging van een bedrijf daartoe aanlei- dïnggeeft Schriel wil opheldering over deze feiten: „Moet de paragraaf in het beleidsprogramma over de grondpolitiek niet worden aange past en hoe gaat deze dan luiden? Welke criteria zullen worden ge hanteerd om de sociaal-economi sche belangen te kunnen afwe gen bij het al of niet toestaan van de vestiging van een bedrijf en welke vrijheid hebben ambtena ren wanneer zich gegadigden melden? In de tijd dat de toenmalige CDA- wethouder Cees Bot de grondpo litiek in zijn portefeuille had wa ren er al problemen met Het Scheur. Ook Bot slaagde er, al zijn inspanningen en plannen ten spijt, niet in om de grond aan de man te brengen. Schiedam Wethouder Zijde veld heeft gisteren nog eens be nadrukt dat het in de Schiedamse binnenstad niet nodig zal zijn parkeergarages te bouwen zoals in Vlaardingen. „Althans geen garages van vijf of zes verdiepte-- gen hoog, en daar denk je toch al gauw aan", zei Zijdeveld. Hij sluit niet uit dat er parkeerruimte komt onder nieuwbouw (bijvoor beeld op het Emmaplein), maar dan zal hier eerder van parkeer kelder dan van -garage gespro ten. De garages van meer verdiepingen zijn vol ken moeten worden. I gens Zijdeveld terecht onder werp van kritiek door hun stede- bouwkundige onaantrekkelijk heid. Schiedam heeft volgens de wet houder nauwelijks méér par keerruimte nodig dan er nu is. Alleen zijn sommige terreinen overvol en andere onderbezet Het nieuwe geleidinssysteem (de parkeerroute) moet verbetering ui die situatie aanbrengen. Maassluis De gemeente Maassluis wil leegstand van fiats in de duurste sector voorkomen. De woningen aan de Buizerdstraat, Zwa luwstraat en Sparrendal zijn nu per advertentie aangebo den. „We willen preventief te werk gaan", aldus Jan Ba- rendregt, directeur van het woningbedrijf in Maassluis. De huur van de flats ligt tussen de 495 en 540 gulden per maand. Daar komen de servicekosten, in clusief een voorschot voor de centrale verwarming, nog bij. Deze kosten bedragen 195 tot 220 gulden per maand. „Het zijn dure flats, waar de huurders niet voor in de rij staan", weet Barendregt uit erva ring. „De verhuurbaarheid van de woningen is gewoon moeilijk. Plats in deze sector geven in alle steden in de Randstad proble men. Kijk maar naar Hoogvliet en Spijkenisse, waar legio wonin gen leeg staan. Die situatie willen wij in Maassluis tegengaan." Momenteel staan er nog maar weinig flats leeg in de 'Eerste stad aan de Waterweg'. Het is ook niet de eerste keer dat er via een ad vertentie woningen worden aan geboden. „We krijgen tussen de vijf en de tien reacties op een ad vertentie. Voldoende om leeg stand te voorkomen", aldus Ba rendregt. Schiedam Uit een leerbedrijf aan de Hoogstraat namen inbre kers voor 32.000 gulden aan goe- deren weg. De inbrekers moesten heel wat werk verzetten om de opslagruimte van het bedrijf bin nen te komen. Een schutting werd naar bene den gehaald en ook de ballustra- de werd verplaatst Toen de on verlaten eenmaal binnen kwa men namen zij een typemachine, 2500 vellen zwart en blauw gkleurd leer, 20 body's konijne- vellen en 20 body's geitevellen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1