Zwembaden in mineur Vissen bevrijd uit Poldervaart Jeugdbieb zoekt boekenwurmen Van Embden verlaat Drieën-Hnysen sssw VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ouderen blij met kunstwerk Droppert Fietsen en wandelen langs Rijksweg Schorsing gevraagd van huis uitzetting West handhaaft Jaap Nies waag in opbouwwerk Vriend op vrije voeten optimistisch over renovatie van Oost 'IK K AN NIET MEER TEGEN DE SPANNING' mmmm lËimmmm Personeel Groenoord ziet bui al hangen Al 10.000 draagtassen VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 Schiedam Be voorzitter van het stedelijk instituut voor opbouwwerk Schiedam (SIVOS) wordt Jan Schlar- mann, afgevaardigde van wijk Nieuwland. Deze wijk draait voor het eerst mee in het opbouwwerk, want voor heen werd de stiehting SSWO gevormd door de oude wijken: West, Zuid, Oost en Centrum. De SSWO werd op geheven na bezuinigingen door de gemeente, hoewel de gemeente en de wijken het er nog steeds niet over eens zijn wiens schuld het was. De gemeente verweet de SSWO wanbeleid; de stich ting had minder loonkosten moeten maken. De gemeente hoopte dat het nieu we opbou wwerkorgaó n, SIVOS, ook nieuwe bestuurders zou aat.- stellen. Niettemin heeft de bewo- nersvereniging Schïedam-West de - vroegere SSWO-voorzitter Jaap Nieswaag gehandhaafd als haar vertegenwoordiger. Nies- waag is redelijk hersteld van een hartinfarct, dat hij overhield aan de spanningen in het welzijns werk. Hij was zelfs zover de oude, dat hij ook van het SIVOS wel voorzitter had willen worden. Andere wijken gaven echter de voorkeur aan nieuwkomer Jan Sehlarmann. Eerdaags zullen de statuten van het-SIVOS passeren bij notaris C.FJ. van der Valk. Als alles rond is, zal de nieuwe stichting zich wenden tot B en W met het verzoek om de financiële toezeg gingen waar te maken. Van de subsidie moet nieuw personeel aangesteld worden. De SSWO- opbouwwerkers René de Jongh, Anton van Bijnen en Armand van Puyvelde raakten hun baan kwijt met de opheffing van de stichting en het is maar de vraag, "of zij bij bet SIVOS in dienst ko nten. Er is in ieder geval geen geld voor alle drie, misschien zelfs maar voor één opbouwwer ker (dat kan ook een ander wor den). Dat hangt ervan af, of het SIVOS-bestuur kiest voor aan vulling met administratief perso neel of een hoger opgeleide be roepskracht. Naast Sehlarmann en Nieswaag komt het bestuur te bestaan uit Jan Hagendoorn uit Schiedam- Centrum, Doreen de Wit uit Schiedam-Oost en Albert Bons uit Schiedam-Zuid. Penning meester wordt Hagendoorn. De Wit was door Oost al benoemd, voordat in deze wijk de bestuur- sperikelen ontstonden (zie hier voor ook elders in deze krant). Het bestuur kan eventueel wor den uitgebreid, als zich nieuwe groeperingen aandienen, bijvoor beeld het woonwagenkamp. Elke groepering heeft dan recht op één vertegenwoordiger. Maar het moeten typische welzijnscluhs z»jn, geen ontspanningsvereni gingen. „Anders zit je zo opge scheept met een geitefokverenk. ging, een guppiesvereniging en nog 47 weet ik veel wat, die niets meer met opbouwwerk te maken hebben," zegt penningmeester Hagendoorn. Hagendoorn zegt niet te kunnen overzien, in hoeverre Doreen de Wit en Anton van Bijnen gelijk hebben met hun veronderstelling dat Hans Bakker van Schiedam- Centrum het beleid van Schie dam-Oost beïnvloedt „Ik geloof er geen moer van," is zijn enige reactie. Aan de vissen had even niemand gedacht. De gemeente Schiedam mag dan begonnen zijn met het werk aan de 'oortjes' aan rijksweg 19, aan het eind van de Vlaardingerdijk, maar het daarbij horende dempen van het uiteinde van de Poldervaart bracht gisteren duizenden vissen in het nauw. In grote plastic emmers werden hele scholen opgevangen: in totaal een tonnen wegende vracht. De nieuwsgierigen begrepen goed, waarom er altijd zoveel hengelaars hebben gezeten op dit 'dode* stukje Poldervaart, bij Vijfsluizen, Het volstorten van het oude kanaaltje met zand is in volle gang. Het inklinken van de grond duurt minstens een half jaar, daarna gaan de gemeente en rijkswaterstaat over tot de afronding van het oortjes-project. Maassluis Kinderen, die graag lezen en tussen de 9 en 13 jaar oud zijn, kunnen zich bij de jeugdbibliotheek aanmelden als lid van de Kinderjury 1985. Deze jury, die vorig jaar uit hon derd kinderen bestond, zal beslis sen welk boek dit jaar als beste jeugdboek aangeduid mag wor den. Kinderen die lid worden van deze boekenjury, krijgen een ju rypas, waarmee ze naast het ge bruikelijke aantal boeken extra boeken mogen lezen. Ze moeten minimaal drie boeken lezer», maar echte boekenwurmen mo gen desnoods de hele lijst doorne- Maassluis Op last van de offi cier van justitie is de 24-jarige vriend van de 27-jarige man, die dinsdagmiddag zijn vrouw in een woning aan de Ankerstraat in Maassluis mei een schot uit een geweer om het leven bracht, vrij gelaten. Tegen de man is wel proces-ver baal opgemaakt. Hem wordt het verwijderen van sporen verwe ten en het meewerken aan een vals alibi. De officier van justitie zag echter geen aanleiding om de man nog langer vast te houden. Zie verder pagina 11. men. Deze lijst bevat 58 titels, waarvan het merendeel dit jaar op de boekenmarkt verscheen. Tijdens de Kinderboekenweek maakt de kinderjury bekend welke boeken de meeste punten r hebben gekregen. Voor alle jury leden wordt er, als dank voor hun inzet, een feestelijke middag in de jeugdbieb georganseerd. De kinderjury is zojuist var» start ge gaan en kan nog Hink wat jonge lezertjes gebruiken. Schiedam De stichting Sa menwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) rekent erop dat burgemees ter en wethouders in oktober met een definitief voorstel voor de verdere renovatie in Schiedam-Oost naar Der» Haag gaan. Waarnemend SSSW-directeur Cees Kam- minga is redelijk optimistisch over de haalbaarheid van re novatie aan de Van Leeu- wenhoeckstraat, de derde fase van een project van 305 woningen, „Het ziet er uiteindelijk gun stiger uit. Na de negatieve geluiden, ook uit Den Haag, waar men er helemaal niet meer van wilde weten, is er nu toch iets omgebogen. Ik denk dat B en W in oktober naar de provinciale directie voor de volkshuisvesting zul len gaan." aldus Kammi nga. Zoals het er nu uitziet kun nen 82 woningen worden ge renoveerd voor gemiddeld 80.000 gulden, terwijl een in- standhDudingsbeurt geldt voor 45 woningen a 27.000 gulden elk. Acht woningen worden verbouwd tot win kels en bergingen. Om dit te bereiken is er we! op gerief bezuinigd. De huurders, die een maandelijkse verhoging van 138 gulden kunnen ver wachten, moeten zelf nog een en ander verbeteren. Het aanvankelijke plan behelsde renovatie van 97 huizen a 85.000 gulden, een hoge prijs vanwege de slechte funde ringen. Toen het plan afge wezen werd, leek sloop nabij. De bewoners brachten de SSSW echter van dit voorne men af en gezamenlijk, met de gemeente, ging men touwtrekken in Den Haag. Uiteindelijk kan men lichte ingrepen de fundering wor den verbeterd. Scheuren in de gevels zullen dichtge- voegd worden. Kamminga vertrekt bij de SSSW, een maand nadat de nieuwe directeur aan het werk is gegaan. Er lopen thans gesprekken met een aantal sollicitanten. Kam minga keert terug naar de Nationale Woningraad, die twee jaar geleden het onder zoek hield dat vreemde praktijken bij de SSSW aan het licht bracht. Hij heeft zeif niet gesolliciteerd bij de SSSW. „Ik kan mij voorstel len dat een brandweerman na het blussen een huis wil gaan opknappen. Maar om er dan zelf in te gaan wonen, nee. Ik blijf liever brand weerman," zegt Kamminga. Kamminga gaat er nog steeds van uit dat de fusie van de vijf bouwverenigin gen in Schiedam op 1 januari 1987 een feit kan zijn. Met het oog op die fusie heeft de SSSW een voorzitter aange trokken, die geen bemoeie nis heeft met één der corpo raties. Dat is Jan Barendregt uit Vlaardingen, directeur van het Woningheheer in Vlaardingen De heer Van Emb den, oud-voorzitter van de bewoners commissie in bejaardentehuis Drieën-Huysen, heeft de huur van zijn kamer opgezegd. Begin septem ber betrekt hij met zijn 7G-jarige vrouw een woning in Vlaardingen/- Ambacht. Deze week zette hij zijn handtekening onder het koopcon tract. „Ik voel me niet meer veilig in Drieön-Huy- sen", aldus een verslagen Van Embdem. „Ik word *s nachts wakker, slaap heel slecht. Op de gang durf ik mij niet meer te vertonen, want stel je voor dat ik directeur Ver burg weer tegenkom. Dan pakt hij me misschien weer. Ik kan niet meer tegen de spanning. Daarom vertrekken mijn vouwen ik" Het vertrek van het echtpaar Van Embden is het dieptepunt in de affaire Drieén-Huysen, die begon op 27 juni. Toen meldde de voorzit ter van de bewonerscommissie zich bij Ver- burgh. Hij klaagde over een lekkage van het dak. Verburg viel uit tegen de bejaarde en de zaak liep zo hoog op dat Verburg klappen uit deelde aan Van Embden. „Ik wist niet dat die man zo kon uitvallen. Ik dacht dat ik els voorzitter van de bewonerscommissie toch recht van spreken had. Ik kwam voor een re delijk zaak, maar zo'n uitspatting was echt te Verdrietig Van Embden liet het er niet bij zitten, ging verhaal halen bij wethouder Mariétte Hoog- endijk. Een oplossing voor het probleem kwam er echter niet Een teleurgestelde Van Embden. ,.Ik had de indruk dat zij geen be slissing durfde te nemen. Iedere keer kwam er wat tussen. Nu is de directeur weer over spannen op vakantie en Hoogendijk wil nu wachten tot hij terug is. Die tijd heb ik niet meer. Ik ga er onderdoor." Langzaam groeide het idee bij het hoogbe jaarde echtpaar om Drieén-Huysen de rug toe te keren. „Zo'n stap neem je niet zo maar. Op onze leeftijd ga je niet snel meer verhui zen. Hadden tot voor het voorval ook hele maal geen plannen in die richting, maar echt, we konden nu niet anders. Ik heb angst en met die angst kan ik niet leven. In het verle den ben ik ook vaak verhuisd, maar altijd la chend, nu ben ik verdrietig." Het bejaardencomplex is onlangs ook nog op een andere manier negatief in het nieuws ge komen. Een zoon van één van de bewoners, S. Eikelenboom, verdenkt de Stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB) van geq'oemel bij het berekenen van de servicekosten. Directie en bestuur van van de ASHVB beschuldigt hij van een 'regentenmentaliteit, zoals in weeshuizen uit lang vervlogen tijd.' Het is hopeloos stil in het buitenbad van het Kolpabad. Het weer is en blijft slecht Waterweg De gezichten staan al bijna de gehele zomer op onweer. Net als het weer. De badmeesters in het Kolpabad in "Vlaardingen, Dol-Fijn in Maassluis en Groenoord in Schiedam worden er moede loos van, al die regen en wind, waardoor de bezoekers massaal thuisblijven en een spelletje scrabble verkiezen boven een frisse duik in het verwarmde water. Ook al breekt het zonnetje de laatste dagen wat door, het zwemseizoen is hopeloos slecht. Anneke Pellegrom van bad Groenoord in Schiedam is ten einde raad. Neem nu vorige week dinsdag. Voiig jaar bezoch ten toen, met stralend weer, 4,000 mensen ons bad. Nu waren dat er 198. Hel is hopeloos. Het is echt een kwakkelzomer. Zo kan het niet langer doorgaan. Binnen twee jaar moet er iets gebeuren met ons bad anders is het denk ik afgelopen. De verliezen blijven maar oplopen en dat is op een ge geven moment ook niet meer te doen." De gemeente Schiedam heeft plannen met bad Groenoord, maar hult zich in een diep stil zwijgen. Verantwoordelijk wet houder Luub Hafkamp is al ge ruime tijd in onderhandeling met een consortium. Een congrescen- door Chris Woerts trum met hotelruimte zou moe ten verrijzen op de locatie waar nu het zwembad is gevestigd. De onderhandelingen zijn echter ge ruime tijd opgehouden toen bleek dat Hafkamp onderhandelde met Maassluis Met de ont hulling van het beeldje 'rietvogels1 op de binnen plaats van de Schuurhof is het wooncomplex voor ou deren, gerealiseerd door de Stichting Humanitas, nu ook officieel in gebruik. De bewoners wonen er al een tijdje, maar door de onthulling van het bronzen beeldje van de Vlaardinpse Wethouder Elly Coenen iaat een ieder meegenieten van het bronzen beeldje 'rietvogels' kunstenaar Leen Droppert kreeg het geheel nog een officieel tintje. Het kunststuk van Droppert is hei tiende werkstuk van zijn hand dat in de gemeente Maas sluis is geplaatst. Een kunstwerk staat in de Maranatakerk, in di verse scholen en nu dus op de binnenplaats van de Schuurhof. „Het idee voor het beeldje was er al", verklaarde de kunstenaar na de onthulling door wethouder Elly Coenen. „Ik heb het idee verder uitgewerkt en aangepast Meestal zijn mijn beelden serieu zer van toonzetting, maar dit is een plezierig beeld, gekomen uit een plezierig onderwerp". De bewoners van de wc**' 0—«, massaal gekomen n-ar de ont hulling, vonden het een prachtig beeldje. Directeur A.C. Kraan van Humanitas benadrukte nog eens de voortreffelijke samen werking tussen zijn stichting er» het gemeentebestuur. „Het is on gelofelijk hoe snel alles gereali seerd kon worden". Wethouder Elly Coenen ging in op de diepere betekenis van het beeldje. Na mens het gemeentebestuur over handigde zij een miniatuur van het kunstwerk aan directeur A.C. Kraan. een onbetrouwbaar persoon, die niets met het consortium te ma ken bleek te hebben. „Het is een hele slechte zomer", benadrukt Anneke Pellegrom nogmaals. „Het slechte weer is dodelijk voor ons. We behelpen ons maar een beeije, echt leuk is het niet. Vorig jaar ging het in au gustus nog wei, maar dit jaar heb ik er geen vertrouwen meer in. Ik heb weersvoorspellingen van Amerikanen gehoord en die voorspellen een heel slechte maand augustus. Wij rekenen nergens meer op." Damvzwefnmen Alleen het dauwzwemmen. dat voor 17 augustus op het program ma staat, zal nog veel publiek naar het zwembad trekken. Na een wandeling door hel Beatrix- park, duiken de zwemfanaten om 6.00 uur het water in. Na het zwemmen krijgen de deelnemers een sportmaaltijd aangeboden. Deelname aan het unieke evene ment kost/5,75. Ook in Maassluis staat het perso neel niet te juichen. „Maar toch loopt het niet slecht. In vergelij king met het vorige jaar zijn er tot nu toe zelfs iets mee mensen ge weest, maar vorig jaar maakten we nog een klapper in augustus. Toen was het prachtig mooi weer. Als dat dit jaar uitblijft is het seizoen slecht geweest", aldus een medewerkster van het zwembad. Veel concurrentie van de nieuwe 70-meterglijbaan in het Vlaar- dingse Kolpabad heeft Dol-Fijn niet. „Er komen zelfs vee kinde ren uit Vlaardingen bij ons zwemmen. Het is even een nieuwtje, maar dat is snel voorbij. Als het druk is komen de zwem mers uit alle richtingen. Zelfs uit het Wesüand." Ruud Bulthuis van het Kolpabad pakt de boeken erbij. „Wij heb ben natuurlijk het geluk dat we een combi-bad zijn. Ook al is het slecht weer, in het binnebad kan iedereen terecht Daarom vallen onze bezoekersaantallen nog wel mee, al houden ze ook niet over. De invloed van de glijbaan is wel merkbaar. Wij hebben tot nu tot 40.000 bezoekers meer gehad dan in 1984, Dat is heel wat, maar in het begin liep het natuurlijk storm met de glijbaan. Maar ten opzichte van 1983, toen het een heel goede zomer was, lopen we 20.000 bezoekers achter. Als er in augustus nog een paar topdagen komen zijn we niet ontevreden." Vlaardingen Het wandelpad langs het 2andlichaam van Rijks weg 19 en het wandelpad vanaf de Zwanensingel langs Rijksweg 20 naar het benzinestation aan de Lepelaarssingel in Vlaardingen worden veranderd in recreatieve fiets- en wandelpaden. Het college en burgemeesters gaat op die manier in op de wens van de meerderheid van de Vlaardïngse raad. In november 1984 nam de raad een motie aan waarin werd gevraagd om de mogelijkheden te onderzoeken om tot het realiseren van fiets- wandelpaden over te gaan. Uit het onderzoek bleek dat de wandelpaden breed genoeg wa ren om ook fietsers toe te laten. Binnenkort worden nu de nodiu- ge verkeersborden geplaats en gemeentewerken zal zorgen voor enkele op- en afritten Om de overstekende fietsers ter hoogte van de Europaboulevard en de Zwanensingel veilig te la ten passeren komen er gemar keerde o versteekplaa tsen Vlaardingen De huisuitzetting aan de Celebesstraat 16 in de In dische Buurt is vanochtend op nieuw verijdeld, doordat Leen Kramer een schorsingsverzoek bij de Raad van State heeft inge diend. Opgrond van de wet Raad van State, paragraaf 5, artikel 80 lid 1 en 2 hoopt hij de gemeente Vlaardingen van het plan af te kunnen brengen hem uit huis te zetten. De schorsende werking zou dan gelden, zolang de zoge naamde bodemprocedure bij de Kroon nog loopt. Leen Kramer blijft hopen op een compromis met de gemeente Vlaardingen. Vorig jaar overleed zijn vader. Leen werd voogd over zijn 17-jange broer Rudi, die altijd door buren in de straat was opge vangen; moeder was immers kort na zijn geboorte overleden en va der werkte overdag. Er waren twee mogelijkheden: Rudï kon in de te kleine flatwoning van Leen er» diens vriendin Cathy komen wonen, maar ook konden Leen en Cathy intrekken in het huis van zijn vader. Voor het laatste werd gekozen, maar de gemeente staat dat niet toe. Maassluis Een aardigheidje gaat er altijd wel in, zo meent het college van B en W van Maas sluis. Want wanneer er groepen bezoekers Maassluis aandoen, kunnen zij er van verzekerd zijn dat zij niet zonder linnen draag tasje, met daarop het beeldmerk van Maassluis, de stadsgrenzen weer verlaten. Ook nieuwe inwoners van Maas sluis krijgen, wanneer zij zich melden bij de burgerlijke stand, zo'n handig linnen draagtasje, met daarin informatiemateriaal over hun nieuwe woonplaats. Het eerste draagtasje werd in no vember 1978 geschonken aan prinses Margriet, toen zij het stadskantoor kwam openen. Sindsdien zijn al meer dan 10.000 draagtassen uitgereikt of ver kocht, want wie niet tot de eerder genoemde groep begunstigden behoort er. toch een tas wil heb ben, moet daarvoor ƒ2,50 beta len. De voorraad draagtassen dreigt weer op te raken, zodat B en W besloten hebben opnieuw 1500 exemplaren aan te schaffen. De kosten daarvan bedragen 3500 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1