CPN is tegen uitstapje raad Schiedammers ondersteunen volkspetitionnement Kritiek op zuil verslag politie 'Waterweg' wil zelfstandig blijven, maar Kleinere gemeenten in de wachtkamer WD laakt voorwaarden aan kopers van woning Wegen afgesloten Uorpskern van Maasland gaat bebouwd worden WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1985 stuursverantwoordelijkheid te geven, los van de ge meente Delft. Daardoor komt Delft nu voor het eerst in de kijker van de drie Waterwegsteden, maar Scheeres schat in dat het omgekeerde ook zal gelden. Als het Westland in derdaad Delft ontvalt, wordt voor die gemeente een sa menwerking met de B-driehoek (Bleïswijk, 'Berg- sehenhoek en Berkel en Rodenrijs) te mager. Delft zou daarom, denkt Scheeres, lonken naar een stedelijk gebied om op allerlei fronten mee samen te werken. „En dat zijn wij dus", aldus de Schiedamse burgemeester, doelend op Schiedam, Vlaardingen en Maassluis- standige regio, maar daar voelt de provincie Zuid-Hol land niets voor. Gedeputeerde .staten vinden dat Wa terweg-Noord thuishoort in een Rotterdams samen werkingsverband, Scheeres zei het te betreuren, dat GS zich doof houden voor de argumenten van.de Wa terweg-agglomeratie om reeds bestaande samenwer king tussen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis in tact te laten. De drie gemeenten zijn bang door een Groot-Rotterdam opgeslokt te worden, waardoor er van eigen beleid weinig komt dam moet vallen, hopen deze drie gemeenten op zijn minst de status van 'subregio' te krijgen, maar dan wel met eigen bevoegdheden. Als dat ook niet lukt, komt Delft in zicht Maar-dat zou volgens Scheeres door toe doen van dePrinsenstad wel eens eerder kunnen ge beuren dan thans gedacht wordt namelijk indien de Westlandgemeenten inderdaad gezamenlijk een eigen regiobestuur mogen gaan vormen. Regelingen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vergaderen vol gende week dinsdag over hun bezwaren tegen samen werking met Rotterdam. Eerder al maakten de drie De kwestie is actueel geworden door de aankomende opheffing van het openbaar lichaam Rijnmond. Als de provincie ondanks de opvattingen van Waterweg- Noord van mening blijft dat dit gebied onder Rotter- Zelfstandig Het liefst vormen de drie Waterwegsteden een zelf- m*0p een visconcours' voor oudere Schie- dammers kon ANBO- H voorzitter Kortland H natuurlijk niet weg- 3§ blijven. Gisteren wierp de voorzitter ft van de Algemene Ne ll derlandse Bond van i Ouderen in Schie- idam een hengeltje guit, maar het bleef iniet bij eenzaam tu- |ren naar het dobber- ftje in de Poldervaart. gSoms leek het vissen I zelfs minder belang- 1 rijk. Op die momen ten beleefden de ou- I deren meer genoe- Igen aan een praatje Imet elkaar. Op de ^foto. is Kortland in I conclaaf over zijn vi- i servaringen. Er wa- I ren 52 deelnemers I ingeschreven, van pwie er zes niet kwa- |men opdagen. voor Schiedam Burgemees ter Scheeres wil de Schie damse raadsleden uitnodi gen voor een uitstapje in oktober, om onder elkaar eens terug te blikken op de afgelopen raadsperio de, maar CPN-fractielei- der Ulferd Bruseker zal niet meegaan. „Ik zit niet in de raad voor uit stapjes, maar om politiek te be-, drijven", zei Bruseker gister avond, toen Scheeres voorstelde om bijvoorbeeld een reisje naar Heusden te ondernemen. „Daar hebben ze veel aan monumen tenzorg gedaan en dat is voor Schiedam ook nuttig om te zien", zei de burgemeester. WD-frac- tieleider Gerard Verhulsdonk: .Hebben ze daar ook een goed restaurant?" De CPN zou het een schande vin den als het uitstapje uit de ge- mee ntefinanciën wordt betaald. Als elk raadslid zelf zijn steentje bijdraagt, is het natuurlijk iets an - ders, vond Bruseker. „Dan moet iedereen het zelf weten. Maar ook dan ga ik niet mee." Het duurde gisteravond in het stadhuis even voor er positieve reacties kwam en op Scheeres' voorstel het Land van Maas en Waal aan te doen. Niemand durf de echt enthousiast te doen, ge zien de CPN-opstelling. Uitein delijk kwam echter CD A-raads lid Els.HeUwig voorzichtig met een mening: „Leuk initiatief. Kunnen we een beetje napraten." Scheeres was er amper tevreden, mee en toen hij zei, dat hij bij ge brék aan enthousiasme zijn voor stel zou intrekken, reageerde Gé Brouwer snel. De PvdA-fractie leider redeneerde, dat er in de nieuwe gemeenteraad 33 mensen (nu 35, maar door het teruglo pend inwoneraantal wordt dat minder) zullen moeten samen werken en dat een goede sfeer bepalend kan zijn voor het on derling functioneren. „Het is fla grante nonsens, absoluut, als je denkt puur zakelijk politiek te kunnen bedrijven zonder aan de menselijke contacten te denken", zei Brouwer in de richting van de CPN. Zijn omhaal van woorden deed Verhulsdonk schrikken: „Gé, je gaat toch niet de hele dag zo zitten kletsen, hè, want dan ga ik niet mee." Herman Noord egraaf (PSP/PPR) kwam tot een aarze lend ja. „Uitstapjes zijn niet de grootste ambitie in mijn leven", zei hij, maar als een soort afslui ting van de raadsperiode vond hij het niet zo gek. Bruseker „Af sluiting? Misschien komen de meeste raadsleden na de verkie zingen terug. Moeten we dan weer een uitstapje hóuden ter kennismaking?" Verhulsdonk vond de maand ok tober voor het reisje zeer ge schikt Dan is de Beaujolaïs Pri meur er weer, zei hij. vrij.omvangrijk. Met zestien te; ontvangen, zenders is. het de meeste buurgemeenten ver-voor uit „We hebben een capaciteit van 30 kanalen",, aldus van Rijn.' „We moeten oppassen dat we niet te'snel alles vol gooien, Anders kun je over een paar jaar weer gaan vernieuwen. Want er zijn nogal wat ontwikkelingen. Music Box. TV 5, straks Olympus en ga zo maar door, Ook de kabelkrant komt om de hoek kijken. De ont wikkelingen gaan enorm snel en we moeien daar op een juiste ma nier, op in zien te spelen." EllervJoy Groosman: ...onte rechte invloed... Maasland De "WD- fraetie in de Maaslandse gemeenteraad heeft over-' duidelijk kenbaar ge-' maakt ontevreden té zijn met de voorwaarden ,aan toekomstige kopèrs van premiewoningen. Ellen- Joy Groosman haalde woedend uit naar burge meester en wethouders. De WD wijst de in de verkoop voorwaarden opgenomen ket- tingbedingen ten aanzien van de verkoop van het privébezit totaal van de hand. Aanleiding tot de fellé uitval van de liberalen was de grondver- koop voor twaalf premie-koop woningen aan het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. ,3 en W stellen daarbij weer eens on aanvaardbare voorwaarden, aan de toekomstige kopers", aldus Groosman oVer het uiteindelijk toch aangenomen voorstel. „De koper moest reeds beloven dat hij de regels van B en W zou volgen bij de verkoop van zijn privébezit. Nu moet hij ook als ei genaar van een woning in Maas land.aan de koper van zijn oude huis contractueel opleggen, dat déze" zich zal houden aan de ver- koopbeperkende voorwaarden van B en W". Burgemeester Mieke Bloem en daal wees de aantijgingen van de VVD van de hand. De beperkin gen gelden bij aankoop van een premiewoning, dus in de sociale sector. Zij merkte tevens op dat er geen sprake was van een nieuwe bepaling, maar dat die reeds was opgenomen. Problemen door Chris Woerts De ontvangst van de vier Britse zenders laat door atmosferische storingen vaak te wensen over. Binnen een jaar moeten die pro blemen verholpen zijn. Rotter dam gaat het signaal via België aanvoeren. BBCl en B13C2 zou den dan helder te ontvangen zijn. Van Rijn: „Een ideale ontwikke ling. Maassluis zou het signaal zo kunnen overnemen. Er moet dan wel meer worden betaald, maar Rotterdam heeft het over een plafondprijs van 35 cent. Doen er meer gemeenten mee, dan zakt de prijs automatisch. Het lijkt ons alleszins redelijk om mee te doen, al heeft de gemeenteraad daar natuurlijk wel het laatste woord over." In Schiedam ligt de zaak. anders. Wethouder Chris Zijdeveld denkt niet dat Schiedam het sig naal om de BBC-zenders door te geven zal overnemen van Rotter dam, „Dat heeft te maken met dé' BUMA-rechten die moeten wor den betaald. Ons pakket is zo sa mengesteld dat we de laagste BUMA-rechten betalen. Dat scheelt ook voor de abonnee. Zo-, dra wij besluiten om een buiten landse zender extra door te ge ven, stijgen de BUMA-rechten enorm. Voor ons is het dus hele maal niet gunstig. Steden met een niet zo'n uitgebreid pakket kun nen wel het signaal van Rotter dam betrekken, maar wij denken daar niet over." Over abonnee-televisie .is Zijde veld kort: „Er worden momen teel calculaties gemaakt over de kosten om voor Fiimnet/ATN een kanaal vrij te maken. Alles is dus 'nog in het beginstadium. Op korte termijn zijn er zeker geen definitieve afspraken te ver wachten. De raad heeft in deze zaak het laatste woord." SchiedamDe Brauwweg en de Nieuwpoortweg zijn vanaf maan dag voor ongeveer vier weken afgesloten voor alle verkeer.In die periode worden herstratmgs- werkzaamheden m'tgevoerd. De Borodirüaan wordt een week later afgesloten. Daar 'wordt de riolering tussen de Mozartlaan en het Schubertplein vernieuwd. Die werkzaamheden nemen on geveer twee weken in beslag. leviste zou aueen maar toene- üjkheden van abonnee-televisie; CAl-woordvoerder .Van Rijn: „Filmhét/ATN zal ons ongetwij feld nog eens benaderen, maar Kostbare zaak we denken niet dat dat op korte termijn zal gebeuren. Momenteel is er nog weinig vraag naar, maar „Al in eën vroeg stadium hebben als er dadelijk voetbalwedstrijden wij contact gehad met mensen worden uitgezonden kan dat wel van Filmnet/ATN'Y weet De eens veranderen. Nu is het nog Leeuw zich le herinneren. „Het een vrij forse investering voor de aanleggen is een kostbare zaak, mensen, de aansluitkosten en het ook voor de abonnee.. Misschien abonnement van 30 gulden per dat de zaak nu in een stroomver- maand. Als er voetbalwedstrij- snelling komt, maar op korte ter- den live worden uitgezonden mijn zal Vlaardingen nog wel heeftFilmnet/ATN natuurlijk verstoken blijven van abonnee- sterke argumenten." televisie. Voor het college is alles Het kabelnet in Maassluis is al Het comité STK toont het nieuwe actiemateriaal. ten moeten het VP de allure'ge- bij stuk te houden. Cor Huyken .ven die het verdient 'Het blijft van het STK: „Als je laatst die NEE' luidt de tekst op zo'n button beelden van Hirosjima zag, kan je en Schiedam is vastbesloten voet' toch alleen maar tegen zijn..." Vlaardingen De leden van de raadscommissie verkeer en vervoer hebben gisteravond forse kri tiek -geuit op hot jaarverslag van de politie. Een zuinig verslag, was de alom heersende mening. 'Zowel kwalitatief als kwantitatief onder de maat', concludeerde PvdA'er Willem Kwakkelstein. De commissieleden namen het commissaris Spel vooral kwalijk dat hun specialiteit, het verkeer, zo armzalig bedeeld Is in het verslag. „Ik mis bijvoorbeeld waarom de politie op sommige plaatsen in de stad het op de stoep parkeren tolereert en waarom er aan foutparkeerders bij kroegen zelden of nooit bekeuringen worden uitgedeeld. Wat zit daar achter?" wilde Nel Kersten (D'66) alsnog weten. Meier; namens de politie vertegenwoordigd in de raadscommis sie, noemde het een fabel 'dat we bij een kroeg niet durven schrijven'. Volgens hem is eerder het tegendeel het gevaL Kwakkelstein zei te missen hoe het verkeersgedrag van de Vlaardingers zich ontwikkelt en had graag gelezen hoeveel pro cessen-verbaal erin 1984 zijn uitgeschreven Dat verkeerszaken in het verslag slechts uiterst summier wor den, behandeld, noemde Meier niet meer dan logisch. „In de ja ren vijftig, met de opkomst van het gemotoriseerd verkeer, was het een hot item. Nu ligt dat anders. De afdeling verkeer is afge roomd van 12 naar 3. Verkeer is binnen het korps geen specialis me meer, het wordt door iedereen gedaan. Het is minder ge wichtig geworden." Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch Haar biet- op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1