Meer banen dan uitzendkrachten SGP'er verdedigt zich bij Van Lier 1 'Ons programma niet aangetast' 1 Dief betrapt VLAARDSNBS DASBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Vandaag uitspraak in affaire-Kramer Vrouw stopt insluiper Duo verbrandt spelmateriaal Inbrekers blijven actief Dactylo verbaasd over lauwe belangstelling WINDJE TEGEN Bromfietsdief zonder helm en licht Burgemeesters roepen op tot collecte Opgeschoven Bouwend Schiedam zegt Jan vaarwel VERBAASD OVER BLOEMENPRACHT Grond Het Scheur blijft te koop Thuis composteren levert 5000 op Nieuw station donderdag open MAANDAG 26 AUGUSTUS 1985 Maasland Het kordate Optre den van een Maaslandse vrouw heeft gisteren voorkomen dat een man met bivakmuts haar huis binnen kon komen. Rond het middaguur belde de man aan bij de voordeur. De vrouw des huizes deed open en zag de man met bivakmuts. Die probeerde vervolgens via de geo pende deur binnen te komen. Met een forse duw wist de Maas landse de man weer naar buiten te werken, die er vervolgens van door ging. De politie van De Lier heeft de zaak in onderzoek. Schiedam Twee Schiedam mers van 19 en 20 jaar zijn van nacht om half drie op het Van Hofplein aangehouden, nadat ze daar diverse speehverktuigen in brand hadden gestoken. De brandweer kon niet voorkomen dat een deel van het materiaal onherstelbaar beschadigd werd. Schiedam Ook afgelopen weekend is de Sehiedamse politie weer geconfronteerd met een groot aantal inbraken in auto's. Op het bureau werden dertien inbraken en vier pogingen ge turfd. In de meeste gevallen be stond de buit uit een radio/casset- terecorder. Op het Sïbeliusplein werd geluidsapparatuur ter waarde van 1.600 gulden gesto len. Uit een andere wagen werd een geldkist met daarin 1.500 gul den ontvreemd. De politie heeft de surveillance 'savonds en 's nachts inmiddels verscherpt- Er worden daarbij ook politieagenten in burger in gezet Desondanks heeft de poli tie er een hard hoofd in dat de golf van autoinbrsken op korte termijn een halt kan worden toe geroepen. Er is namelijk nauwe lijks een patroon in de inbraken te ontdekken. De politie ver moedt dat er meerdere groepen inbrekers actief zijn. Schiedam De twee mede werksters van uitzendbureau Dactylo in Schiedam begrijpen niet hoe het komt, dat de laatste tijd het aanbod van tijdelijk per soneel zo is teruggelopen. Er dienen zich steeds minder uit zendkrachten aan, terwijl bij bedrijven de behoefte eraan juist toeneemt „Het is een onverklaarbaar ver schijnsel, temeer daar het zich in deze tijd van het jaar voor doet Er zijn weer veel mensen van school gekomen, die toch niet allemaal aan een vaste baan zullen zijn geholpen. Maar de aanloop bij ons is minder dan ooit En voor zover ik weet is dat bij andere uitzendbureaus ook het geval," zegt Antoinette Verschqor, manager van de Dactylo-vestiging in Schiedam. Samen met Heike Jager runt zij net bureau op de hoek van Lan ge Kerkstraat en Broers veld. Laatstelijk plaatste zij in een dagblad een advertentie, waar in zeventien zeer uiteenlopende banen werden aangeboden. Ad- vertentiekosten; 2500 gulden. Aantal reacties: twee. „Welgeteld twee mensen die belangstelling hadden! Is dat nu niet weinig? Het ging echt niet om de vervelendste baantjes." Zij laat de advertentie zien. Ty piste bij een bank gevraagd, een secretaris met kennis van mo derne talen, een boekhoudkun dig medewerker, een steno-ty piste. In de para-medische sec tor: een doktersassistente, een A-verpleegkundige voor het Schielandziekenhuis. Land- en tuinbouwmedewerkers. In de techniek: een calculator piping, een veiligheidsinspecteur, een mts'er elektro, iemand met een middelbare opleiding in sch eepsbou wtechniek en met tekénervaring. „Een hele rij. Het is toch vreemd dat daar maar twee mensen op reageren? Als je nu geen werk hebt en je wilt iets doen, dan kom je toch?" zegt Antoinette Verschoor, Gezonken Het is volgens haar niet zo, dat bedrijven te hoge eisen stellen aan uitzendkrachten. Het is ook niet zo dat een uitzendbureau alleen maar 'rotbaantjes' in de aanbieding heeft Er is wel veel vraag naar ongeschoold pro- duktiewerkers. De meeste ba nen betreffen echter admini stratief werk en secretariaats functies. Van de tien aanvragen, die bij Dactylo binnenkomen, rijn er acht voor tekstverwerking. Om uitzendkrachten daarin weg wijs te maken heeft het bureau eigen opleidingscentra, in Den Haag, Haarlem en Utrecht Zij kan zich voorstellen, dat er werklozen zijn die al zoveel sol licitatiebrieven hebben ge schreven en steeds maar weer afgewezen werden, dat de moed hen in de schoenen gezonken is. Dan komen zij zelfs niet meer naar een uitzendbureau. „Maar waarom? Als ze zich bij ons la ten inschrijven, doen wij het werk voor hen: wij zoeken naar een baan, wij solliciteren in principe eigenlijk voor ze." Een ander punt is de tijdelijke aard van het uitzendwerk: wet telijk is geregeld dat een uit zendkracht nooit langer dan een half jaar bij eenzelfde op drachtgever mag werken. „Toch verkijken mensen 2ich erop, als zij denken datje daar na weer op straat staat", zegt Antoinette. „Dat hoeft zeker niet zo te zijn, want ais wij we ten dat een opdracht eindigt, gaan wij op zoek naar een ande re Baan. Je doet in ieder geval werkervaring op. Je leert be drijven kennen. Wij hebben hier al iaren iemand, die is in verschillende baantjes steeds meer opgeklommen. Vroeger werkte hij als hulpje in een sla gerij, nu bedient hij ergens zelf standig de telex en telefoon en daarin is hij reuze gehaaid ge worden." Onder de mensen, die zich wel laten inschrijven bij Dactylo, zijn er veel die niet weten dat een uitzendkracht volledig soci aal verzekerd is. „Misschien is die onbekendheid met de prak tische voordelen wel een drem pel", denkt Antoinette. Zij riet in het uitzendwerk een zinvolle tijdsbesteding voor bijvoorbeeld jongens, die over enkele maan den in militaire dienst moeten en daardoor nergens een vaste betrekking kunnen vinden „Met mts-werktuigbouw op zak kan je in de tussentijd nog net ergens terecht Bovendien krijg je een getuigschrift waann staat wat wij van je vinden. Dat is toch leuk voor later bij het solliciteren." Twee jaar geleden werd er in het' Schielandziekenhuis een 'dodenmars* gehouden door verpleegkundigen, die na hun opleiding niet aan de slag kon den. Die situatie is volgens de Dactylo-m ede werksters dras tisch veranderd, „Er is nu volop werk, meer dan genoeg En je ziet het m verschillende secto ren. Deze week bijvoorbeeld noteerden wy 46 opdrachtge vers, die banen aanboden in Schiedam en daarnaast kregen wij ook nog opdrachten voor de plaatsen Maassluis, Rotterdam, Dordrecht. Met veel moeite konden wij zorgen voor de be nodigde krachten. Het lukte net, maar vraag met hóe." Ten slotte ziet Antoinette ook de sfeer bij uitzendbureaus met als verklaring voor het uitblij ven van inschrijvingen. ..Want de sfeer is juist enorm goed. Vroeger, toen wij aan het eind Antoinette Verschoor en Heike Jager: „Uitzendwerk is juist leuk." van de week contant uitbetaal den. was het hier vrijdagavond steeds enorm druk Wij waren bang dat dat zou verminderen, toen wij overschakelden op bank- en girobetalmgen Maar wat zie je? Nog steeds komen de uitzendkrachten hier vrijdag middag hun Ujdrapport inleve ren en gezellig iets drinken. Dat ts leuk, want je praat dan met elkaar over het werk, hoe het ging. hoe het contact met de chef was. enzovoorts En dan hoor je zelden vervelende gelui den. Dat bewijst dat uitzend werk goed en ook leuk is Maar juist daardoor wordt onze ver bazing alleen maar groter i iiiitiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiüiiiiiiiitiimiiiiiimmiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiifiiitiii Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft een 20-jarige man, zonder woon en verblijf plaats, aangehouden. Op de Hoogstraat had hij een ruit van een fotozaak ingegooid en een camera en filmrolletjes mee- De man werd voor verhoor inge rekend. Hij is vermoedelijk ook betrokken geweest bij een diestal van een computer in Maassluis. De politie van Spïjkenisse heeft inwoner aangehouden. De man hadxin Vlaardingen op genomen. Op de Hoflaan werd de de Soendalaan uit een gepar- man, rijdend op een bromfiets, keerd staande auto benzine gesto- door agenten aangehouden. len. iiiiitiiiiiJiiriiiiiJiiiiiiiiiiüiiitfiitiiiiitiiiiifJiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiititiiiiiiiiiiuiiiii Jammer dus. Organiseer je een wedstrijd zweefvliegen, staat er te veei wind. „Wil het dan nooit meer zomer worden?", vroe gen enkele Vlaardingers zich af, toen zij zaterdagochtend voor niets in de Broek polder bijeenkwamen. Nou ja, voor niets. Beetje praten over zweefvliegen deden ze nog wel,- ervaringen uitwisselen over het bouwen van modellen. En later op de dag wilden enkelingen het in de lucht nog wel proberen. Maar de Radio Modelvlieg Vere niging Vlaardingen had de wind niet in de zeilen. Zuidland Een 17-jarige brom fietsdief vroeg gewoonweg om ontmaskering, toen hij zaterdaga vond zonder licht en zonder helm door Zuidland reed. Toen de jon gen uit Spïjkenisse op de Nijver heidstraat door de politie werd aangehouden en ook nog eens geen verzekeringspapieren kon tonen, viel hij dan ook direct door de mand. Hij bleek de tweewieler in Maas sluis te hebben gestolen. De poli tie van Zuidland heeft de jongen en de bromfiets- overgedragen aan de gemeentepolitie van Maassluis. Schiedam De burgemeesters van Schiedam en Maassluis, Rei- nier Schee res en Hans van Es roepen de plaatselijke bevolking op om de collecte van het Konin gin WilheJonna Fonds te onder steunen. „Danrij jaarlijkse collecten en gif ten heeft het fonds het weten schappelijk kankeronderzoek kunnen financieren en niet zon der resultaat Tegenwoordig kan de helft van de kankerpatiënten worden genezen. Een teken dat we op de goede weg rijn. Het gaat om bijzondere hulp aan de mede mens, die net als wij, snakt naar herstel van gezondheid", aldus de burgemeesters In hun aanbeve ling. Hoek van HollandHet evene ment "Loop er eens inVin het Hoekse zwembad is opgeschoven naar woensdag. Het weer was af gelopen zaterdag te slecht om te zwemmen. Het wordt nu woens- naf half zeven gehouden. Pas stond Jan van Schijn- del nog In de voetbalkrant van het Rotterdams Nieuws blad met een interview over zijn SVV-verleden en daar in werd zijn naderend af scheid als directeur van het Gemeentelijk Woningbeheer in Schiedam al even aange stipt. Vrijdagmiddag was het zover dat Van Schijndel af scheid nam van de gemeen telijke arbeid. Hij is de twee de directeur in korte tijd: zijn collega Pieter KuJIk ging hem niet zo lang geleden om ge- zondheidheidsredenen voor. In de aula van het Stedelijk Museum werd Van Schijndel een afscheidsreceptie aange boden, waarop niet zozeer de huurders van gemeentewo ningen vertegenwoordigd wa ren als wel bekende gezich ten uit bouwend Schiedam: aannemers, en ambtenaren, vooral veel ambtenaren, be halve van het woningbeheer met name ook van gemeen tewerken, waar Hans van der Vlist en Frans Griffioen pas bevorderd zijn tot adjunct-di recteuren onder Harm de Block. Mogelijk valt bij Wo ningbeheer binnenkort de promotie te verwachten van Ton Verdoes, een talentvol en sympathiek Schiedammer die ervaring heeft met isola tie, renovatie en woningver betering van gemeentelijke huizen en (soms) de nodige conflicten daarover. Vlaardingen Burgemeester Van Lier heeft in een onderhoud met SGP-raadslid Kien Lensvelt begrepen, dat de commissie voor de woonruimteverdeling er zuiverder argumenten op nahoudt dan in de zaak- Kramer naar voren is gekomen. De burgemeester riep Lensvelt vrijdagmiddag bij zich om te horen, of de SGP'er inderdaad uit de school had geklapt Maar Lensvelt ontkende in alle toonaarden, dat hij uit eigen beweging de familie Kramer heeft opgezocht om daar op te lepelen wat de commissie zoal had gezegd. Het gaat om de 17-jarige wees Rudi Kramer, die in de Celebesstraat in de Indische Buurt woont, maar daar weg moet nu zijn vader overleden is. Zijn broer Leen en diens vriendin Cathy zijn bij hem ingetrok ken, maar worden door de gemeente Vlaardingen beschouwd als clandestiene bewoners. Zo is de post ook geadresseerd. Al een paar keer beeft de ge meente met huisuitzetting gedreigd. Daar is van af gezien, omdat Leen Kramer een schorsingsverzoek indiende bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Vandaag wordt daar uitspraak over ge daan en mogelijk, bij een afwijzing, vindt de huisuit zetting deze week plaats. Bij de hele affaire is Lensvelt, die in de Indische Buurt woont, nauw betrokken geweest Hij vond het ook cru dat de wees Rudi Kramer uit het hem vertrouwde milieu zou moeten verdwijnen. Op een zaterdagochtend zijn Leen Kramer en zijn vriendin naar hem toegekomen, zegt hij, om erover te praten. Volgens Lensvelt heeft Kramer hier verkeerd be grepen, dat de commissie voor de woonruimtever deling hem geen woonvergunning gaf omdat hij niet getrouwd is. Lensvelt: „Ik heb alleen gevraagd: zijn jullie getrouwd? Uit persoonlijke belangstelling. Kramer heeft toen kennelijk gedacht dat dat een argument was voor de commissie. Maar dat is een onjuiste voorstelling van zaken." Tegen de burgemeester heeft Lensvelt nadrukke lijk verklaard dat hij niet zelf naar de Kramers is toegestopt, maar omgekeerd: hij kreeg het verzoek tot een vertrouwelijk gesprek bij hem thuis. Lens velt betreurt het nu dan ook dat hij, als meelevend raadslid in de affaire, als kwaaie pier wordt aange merkt die de commissie woonruimteverdeling wel eens even een hak zet. „Dat is per se niet waar", al dus het SGP-raadslid. „Ik ben daarover flink in mijn wiek geschoten." Volgens hem doet het de zaak-Kramer geen goed. Hij vindt dat jammer. „Het is nu maar de vraag gelooft, de burgemeester Kra mer of gelooft de burgemeester mij", aldus Lens velt Vanochtend was Van Lier niet voor commen taar bereikbaar. Gé Brouwer kijkt verbaasder op van de fotograaf dan van de bloemenpracht op Thurlede. De PvdA-fractieleider vindt zijn voorzitterschap van de adviescommissie volkstuinen in Schiedam één van de plezie rigste politieke bezigheden en gaf dan ook zaterdagochtend acte de présence op de opening van een expositie. Eind augustus is de tijd, dat de Sehiedam se volkstuintjes vaak wat extra activiteiten hebben. Zo wordt aanstaande zaterdag een tweede expositie geopend, dan niet op Thurlede, maar op het volkstuincomplex Vijfsiuizen. Vlaardingen Het beleidspro gramma inzake de grondpolitiek van het PvdA/WD-college In Vlaardingen hoeft niet te worden aangepast CDA-fractievoorritter Jo Schriel had het college gevraagd of het programma niet aangepast moest worden, nu de gemeente het be drijfsterrein Het Scheur niet al leen meer in erfpacht uitgeeft Koop is nu ook mogelijk. In het beleidsprogramma staat echten „De grond wordt in be ginsel in erfpacht uitgegeven." Het college past die regel noodge-' dwongen nogal ruim toe: „De sombere vooruitrichten ten aan zien van de grondexploitatie in de gemeente Vlaardingen naar aanleiding van de economische teruggang. Vlaardingen wil rijn concurren tiepositie ten opzichte van andere gemeenten handhaven. In be paalde gevallen moet worden overgegaan tötgrondverkoop." Jo Schriel had het college om op heldering gevraagd toen een persbericht werd uitgegeven met de mededeling dat de grond van Het Scheur te koop is. Dat wekte de woede van de christen-demo craat Het college geeft ook aan welke criteria worden gehanteerd om de sociaal-economische belangen af te wegen: „Het gaat om de aard 1 van het bedrijf, de omvang van de werkgelegenheid, de reden van de vestiging en de totale ruimtebehoefte," aldus het colle- Schriei had ook gevraagd naar welke vrijheid ambtenaren heb ben in de onderhandelingen. Het college stelt: „De ambtenaren zijn gebonden aan de beleidslijn. Er wordt duidelijk aangegeven dat er geen sprake is van een vrije keuze van het bedrijf." Burgemeester en wethouders zullen geen actief verkoopbeleid gaan voeren. „De mogelijkheid van koop wordt, omdat wij dit rien als een extra stimulans, in folders en da tabestanden opgenomen.'* Maasland De MaasJanders gaan door met thuis composteren. Door hiervoor de organische bestand delen van het huisvuil te gebruiken hoeft per gezin vijftien liter minder te worden opgehaald, zo hei> ben Maasland, De Lier en Schipluiden uitgerekend. Dat brengt de reinigingsdienst LMS op een voor deeltje van 5000 gulden. Volgens de LMS levert het gedeeltelijk scheiden van het afval door de bewoners 20 voldoende voor deel op. De reinigingsdienst verklaart dit, in reactie op een conclusie van het rijksinstituut voor volksge zondheid en milieubeheer in Bilthoven. Het insti tuut had een onderzoek verricht naar het scheiden van afval bij de huishoudens. Zij zouden zelf de diverse soorten huisvuil apart moeten aanleve ren. Het werk zou nauwelijks be sparingen opleveren of zelfs ex tra kosten met zich meebrengen. De LMS begon in 1982 met een composteringsproef. Bij de bewo ners van de drie gefneenten wer den honderd vaten uitgezet De proef bleek zo geslaagd, dat er dit jaar nog eens 150 werden aange schaft Daarvan zijn er nog slechts acht over. Nog regelmatig wordt er om een vat gevraagd. Schiedam De NS wacht niet op 5 september. Een week voor dat de tramlijn naar Woudhoek officieel wordt geopend, kunnen treinpassagïers al gebruik maken van het vernieuwde NS-station Nieuwland. Donderdag gaan de nieuwe perrons open en stopt'de trein boven de Nieuwe Damlaan, Station Nieuwland ging in 1975 '.pen. Het station had een tijdelij- ke accommodatie in afwachting van het spoorwegviaduct. Nu het viaduct er is, rijn er meer par keerplaatsen, de fietsenstalling werd uitgebreid, wachtenden kunnen beter beschutting vin den. Op werkdagen is er elk kwartier een trein naar Rotten dam-, Vlaardingen- of Maassluis- Centrum. Op 5 september is er de overstapmogelijkheid op tramlijn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1