Verzoek afgewezen: Kramers moeten weg Bejaarden twee winters in koude wisselwoningen 'De mensen er even aan herinneren' Lokale omroep hoopt op OJC «MlDlilBS OAGBLAO SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Metselaar vervangt glazenier Schiedam-West:9Onaanvaardbaar9 Van Leijenhorst vol lof over Ligthartsehooi 'Aantal schepen WF hoopgevend' Auto uitgebrand Auto's bekrast Laatste maal ritueel slachten Inbrekers slaan slag in Vlaardingen Van der Waal: 'Ik betaal' Lekkende gifbelt gaat geld kosten GSD- rechereheurs gaan met auto WATERWEG DINSDAG 27 AUGUSTUS 3985 Schiedam De gemeente Schie dam probeert vandalisme op een verbluffende manier tegen te gaan. Als er ruiten van schoolge bouwen ingegooid worden, roept de gemeente niet meer automa tisch de glazenier erbij, maar dan wordt kritisch bekeken of het raam nog wel nodig is. Zo niet, dan wordt het gat met stenen dichtgemetseld. Hetzelfde gebeurt met dakkapel len van schoolgebouwen, die ver nield worden. Sommige worden niet meer gerepareerd, die wor den gewoon verwijderd. Gisteravond zei wethouder Her man Posthoorn dat de onderwij sinspectie daar 'niet juichend' over is. Veel vérnielingen zijn voorgeko men bij de Jan Ligthartsehooi aan het Frans Halspleïn. Daar zijn de dakpannen vervan gen door stalen pannen, die vol gens Posthoorn niet stuk te krij gen zijn. Alleen is het voor vandalen nog te gemakkelijk op het dak te klimmen. Daar moet nog iets aan gedaan worden, vindt hij. Vlaardingen Ook de laatste poging van de familie Kramer om in de woning aan de Cele- besstraat te mogen blijven is mislukt Gisteren wees de afde ling rechtspraak van de Raad van State het schorsingsverzoek af, dat Leen Kramer had inge diend. Hij wilde hiermee berei ken dat de gemeente Vlaardin gen tenminste met de huisuit zetting zou wachten, totdat zijn koopwoning in Spijkenisse op geleverd is. Dat is volgens Kra mer rond 1 december. Den Haag zei echter de Vlaardingse gemeentejurist mr W.Q. Klomp: „U weet net zo goed als ik; nieuwbouw wordt meestal later opgeleverd dan gepland. Dat zal wel januari of februari worden." Kramers ad vocaat mr F.J,van der Eerde uit Rotterdam zei later; „Dat is mis schien in Vlaardingen zo, maar daar ga je in de planning toch niet van uit?" Nu het verzoek afgewezen is, kan de gemeente Vlaardingen elk moment besluiten tot huis uitzetting over te gaan. Klomp: „De gemeente is tot de dag van vandaag bijzonder redelijk en welwillend geweest en dat wil len wij blijven." Tegen de staatsraad zei Klomp dat er voor de Kramers een sleutel klaar ligt voor de woning Londenweg 63. „Daar kunnen zij zo instap pen." Leen Kramer en zijn broer Rudi, over wie hij voogd is, heb ben tot dusver elk aanbod voor een nieuwe woning afgeslagen, omdat het hen erom ging in de Indische Buurt te blijven wo nen. Daar is Rudi altijd door bu ren opgevoed. Nu echter Vlaar dingen het drietal (ook vriendin Cathy woont er) daar weg wil hebben en de sociale banden verbroken worden, gaan de Kramers meteen liever de stad uit, naar Spijkenisse. Zij hadden echter de enkele maanden tot de verhuizing in de Celebes- straat willen overbruggen. Klomp: „Dat kan niet Er is een wachtlijst voor die woningen. Daar zijn medisch urgente ge vallen bij," Leen Kramen „Vlaardingen dwingt ons dus in korte tijd tweemaal te verhui zen? Eerst naar de Londenweg, dan naar Spijkenisse." Achteraf is Kramer niet zo te vreden over zijn advocaat Die 2ei bijvoorbeeld in Den Haag, dat de gemeente voor het eerst op de proppen kwam met het argument, oat er een wachtlijst voor de woningen bestaat maar de staatsraad wist dat dat be paald niet het geval was. Ook beschikte advocaat -Van der Eerde niet over een pleitnota: „Ik reageer wel op wat Klomp zegt" Klomp begreep niet waarom hij in de zaak-Kramer met vier ad vocaten te maken heeft gehad. Kramer zelf: „Als je Van der Eerde hoorde, begrijp je waar om ik steeds een ander zocht" Over de toom van SGP-raads- lid Rien Lensvelt zegt Leen Kramer: .Hij is het enige raads lid dat mij geholpen heeft in de hete kwestie. Ik ben die man dankbaar. Achteraf is het wat ongelukkig gelopen, omdat de burgemeester begrepen had, dat Lensvelt uit eigen beweging bij mij alles kwam opbiechten uit een besloten vergadering van de commissie woonruimtever deling, Maar dat is een misver stand. Lensvelt is met de com missie een keer hier geweest Later ben ik nog eens bij hem Hij heeft ziji best Schiedam De bewonersverehiging Schiedam-West vindt het onaanvaardbaar dat ongeveer twintig bejaarde bewo ners van Huize Frankeland gedurende twee winters onder gebracht moeten worden in de wisselwoningen beneden aan de Vlaardingerdijk. Schiedam Het aantal schepen, dat bij Wilton-Fijenoord in dok ligt wordt door burgemeester Scheeres opgevat als een hoopge vend teken dat het weer goed gaat met de werf. Hij durfde ech ter in de commissie economische aangelegenheden geen perspec tief te schetsen voor de lange ter mijn. „Ik wil mij niet de spreek buis maken van Wilton wat be treft de orderportefeuille," zei hij tegen CDA'er Jaap van Katwijk, „maar ik weet dat er hard aan de acquisitie getrokken wordt." Scheeres heeft zitting in het stichtingsbestuur van de WP Holding. Van Katwijk miste in het sociaal jaarverslag een passage over toe-' komstige orders, maar Scheeres vond dat logisch. Toekomstver wachtingen horen volgens hem niet in zo'n verslag thuis. Schiedam Onbekenden heb ben vannacht bij het Van 't Hoff- pleln in-Schiedam een auto in brand gestoken. Na een wilde rit door de buurt werd de auto, waarvan de kentekenplaten wa ren verwijderd, de speelplaats op gereden Het - voertuig brandde volledig üiti Maassluis Elf wagens, die ge parkeerd stonden op het parkeer terrein bij de veerpont in Maas-, sluis, werden door twee mannen danig vernield. De mannen, af komstig uit Krimpen aan den ÏJssel en Maassluis, bekrasten de auto's, haalden de radio-cassette- recorders eruit en vernielden het interieur. De politie werd echter ;emd en kon de mannen in- De schapen vlak voordat ze geslacht worden. j Schiedam De Turkse ge- I meenschap in Schiedam heeft gisteren voor de laatste keer gebruik kunnen maken van de 5 mogelijkheid tot het ritueel I slachten van schapen. Aan dat f gebruik, dat voortspruit uit de eigen cultuur, komt een einde, omdat het slachthuis volgend jaar dicht zal zijn. Onder het toeziend oog van de politie werden tussen half ne gen en half twee exact honderd schapen geslacht, die speciaal voor die gelegenheid op het terrein van het slachthuis wer den verkocht Het slachten was alleen binnen de poorten van het slachthuis toegestaan. De politie hoefde niet verbalise rend op te treden. Zij moeten bijna anderhalf jaar elders gehuisvest worden, want Frankeland wil het hofje aan de Westfrankelandsestraat slopen om te vervangen door nieuw bouw. Voor ongeveer veertien andere bewoners moet nog een oplossing worden gezocht. Over de wisselwoningen zegt Hans Coster, bestuurslid van de bewonersvereniging: „Een huis baas moet zijn huurders tegemoet komen en niet wegstoppen in on- woningen. Het zijn kwalitatief prachtige keten, onderaan de Vlaardingerdijk, als het zomer is. 's Winters zijn die huizen koud en tochtig. Het is toch gênant om daar oude mensen in te stoppen? Ik geef toe, anderhalfjaar in Hil ton is wat duur, maar iets meer comfort mag je bejaarden toch wel geven." De bewonersvereniging heeft in Schiedam-West inmiddels een vergadering belegd, waar negen bewoners op af kwamen. Dat aantal viel de vereniging tegen, maar van één Frankelander kreeg Coster te horen dat de be woners ontraden was om naar de vergadering te komen. De Sint Liduinastiehting en de stichting Aanleunwoningen zouden bang zijn dat de bouwplannen ver traagd worden, als mensen dwars gaan liggen. Coster. „Op deze manier ben je haast geneigd dwars te gaan lig gen. Mensen ontraden naar ons toe te komen getuigt van een mentaliteit, die in deze tijd niet meer past. Democratisering is zo'n belangrijk proces voor be jaardenhuizen, Democratisering is geen liefdewerk, het is een recht Dat recht moet toegepast worden." Vlaardingen/Maassluis „Je weet hoe mensen zijn. Zo'n kaar tje blijft liggen of verdwijnt met alle reklamefolders in de papier bak", zegt Nelleke van der Luit van het Vlaardingse actiecomité 'Kruisraketten Nee'. „Daarom zullen we op alle mogelijke ma nieren de mensen aansporen." „Kijk", voegt Han Raay makers daaraan toe, de trouwe aanhang stuurt dat kaartje heus wel zelf op, maar de meeste mensen moet je er nog even aan herinneren." Het comité 'Kruisraketten Nee' begint volgende week een Volk- spetitionement om de volksverte genwoordigers te bewegen om in november tegen de plaatsing van kruisraketten te stemmen. Ook Vlaardingen Iaat zijn stem horen. Als volgende week de VP-kaar- tjes ook in de Vlaardingse brie venbussen terechtkomen is de bevolking al op de hoogte van wat er gaat gebeuren. Het Vlaar- dings comité, dat het Volkspeti tionnement begeleidt, heeft dan al ruimschoots aan de weg getim merd. Zaterdag staat 'de andere markt' bij voorbeeld al helemaal 'in het teken van de landelijke kaartenactie. Informatie, stic kers, buttons en affiches liggen daarin overvloed. In het Vlaardings comité van aanbeveling zijn alle geledingen van de bevolking terug te vin den. Uit kerk, politiek, onderwijs en medische wereld. Een gemê leerd gezelschap. „Iedereen ver wacht natuurlijk een rijtje acti visten en daarom vinden dat we juist deze mensen het overtui gendst werken. Gewone mensen die binnen de stad een zekere be kendheid - hebben", legt Joke Noels van het IKV uit Na het 'opwarmertje' van zater dag gaat de actie echt van start op maandag 9 september. Dan be ginnen de ruim 400 Vlaardingse vrijwilligers wijksgewijs met het ophalen. Van de niet-opgestuurde kaarten. De vrijdag daarvoor wordt er een symbolische ophaal actie gehouden in de Emma- straat. De 'thermometer' van de Vlaardingse actie wordt dagelijks bijgewerkt door Riet Eggermont Op vrijdag 27 september wordt j de actie afgesloten. Het program- ma van die avond is nog niet he lemaal bekend, maar omdat die avond ook nog in de vredesweek valt is er een heleboel te ver wachten, In ieder geval de kop stukken van de landelijke ami- kembeweging. In Maassluis organiseert het Vre- desplatform het ophalen van de kaarten, die door het KKN aan alle huizen in deze gemeente ver zonden zijn. Daarvoor heeft het Vredesplatform, waarin het IKV, het AMK, de PvdA, de PSP, de CPN, de PPR, SIEN en de FNV vertegenwoordigd zijn, per avond ongeveer 65 vrijwilligers nodig Zij zullen tijdens de actie week alle woningen in Maassluis bezoeken. Voorafgaand aan en tijdens deze drukke week voor de tegenstanders van dc kruisraket ten staan zij op zaterdag 14 en 21 september met een kraam op de markt Ook daar kunnen mede standers hun kaarten inleveren. Tegelijkertijd kunnen belangstel lenden zich op de eerstgenoemde zaterdag aanmelden als 'ophaler'. Het Vredesplatform richt zich in grote lijnen naar d™ art:eplannen van het KKN, maar verzorgt daarnaast zelfstandig persberich ten, waarin zij de plaatselijke be volking op de hoogte brengt van de gebeurtenissen in Maassluis, die betrekking hebben op de be handeling van het volkspetitio- nement Vlaardingen Inbrekers sloe gen in Vlaardingen het afgelopen weekeinde royaal hun slag. Via een valse sleutel kreeg een inbre ker toegang tot een woning aan de Esdoomdreef. De bewoners missen na het on verwachte bezoek een video-re- cox der. In de wijkbus van de politie werd door inwoners aangifte gedaan van diefstal van hun portemon nees. De drie Vlaardingers had den boodschappen gedaan in een supermarkt aan de drWiardi Beckmansingel. Uit tassen, die in het winkelwa gentje stonden, werden de geld buidels gestolen. Gestolen wer den giro- en bankpages, alsmede 240 gulden. Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Rillandhoeve in Vlaardingen werd een radio-cas setterecorder gestolen. Vermoedelijk vla een valse sleu tel kreeg de dief toegang. Vanaf de Roemer Visscherstraat is een aanhangwagen met een waarde van 2.000 gulden gestolen. Onbekenden hebben ook kans gezien om een huisin de Komelis Speelmanstraat binnen te drin gen. De woning, die nog gesloopt moet worden ten behoeve van de parkeergarage, werd nog be woond. De on verlaten namen een geyser, een ladder, en. diverse lampjes mee. Ook werden de ruiten van de woning nog ingegooid. Omringd door feestende kinderen tekent staatssecre taris Van Leijenhorst het gastenboek. Vlaardingen Architect Pietro Hammei kreeg gistermiddag van staatssecretaris drs. G. van Leijenhorst (onderwijs) een pluim voor het ontwerp van het 'prachtige nieuwe gebouw' voor de Jan Ligthartsehooi. Van Leijenhorst verrichtte de offi ciële opening van de basisschool in Vlaardinger-Ambacht door de onthulling van een kunstwerk van Peter Dumas: drie potlo den in. de basiskleuren rood, geel en blauw. „Deze school is helemaal gebouwd in de geest van de wet op het basisonderwijs", zei de staatssecretaris, die tijdens de rond leiding al had gemerkt dat de kinderen zich er helemaal thuis- voelden. Hij sprak de hoop uit dat er van. de school 'veel licht van kennis' zou uitgaan. Leraren en ouders waren vol lof voor de inbreng, die Hammei hen had gegeven. „Iedereen heeft wel wat in de soep te brokkelen gehad", sprak de architect glimla chend. 'Maandag 26 augustus is het feest', stond op het schoolbord in de gemeenschapsruimte geschreven en daar hielden de kinde ren zich aan. Met drie potloden als een indianentooi op hun hoofd liepen zij de polonaise. Het kostte wethouder Maarleveld de nodige moeite om voor zijn toespraak wat rust in de zaal te krijgen. „Er verandert het een en ander in Vlaardinger Am bacht", zei hij vervolgens, wijzend op de nieuwbouwhuizen voor de school en de afsluiting van het Smaus, „waar niet ie dereen even blij mee is." De opening van de Jan Ligthartsehooi noemde hij 'de goede eerste stap'. De wethouder complimen teerde het ministerie van onderwijs, dat over de nieuwe school 'bepaald niet kinderachtig had gedaan'. Als dank voor die vrij gevigheid gaf hij staatssecretaris Van Leijenhorst een schilderij van Peter Dumas van het voormalig raadhuis van Vlaardin- ger-Ambacht. Vlaardingen -Nu de Vlaarding se aannemer Henk van der Waal alsnog zijn toezegging tot steun met ruim twintigduizend gulden 'hard' gemaakt heeft, kan de lo kale omroep Vlaardingen weer wat rustiger aan haar andere prioriteiten werken. Het belang rijkste voor dit moment is vol gens secretaris Wim Bénard dat de plaatselijke radio aan een goe de werkruimte komt De studio in het oude Weeshuis is niet naar de zin. Liever maakt de omroep gebruik van een 'aanbod' van wethouder Maarleveld om een zaal van het voormalige open jongerencentrum (OJC) aan de Zomerstraat te betrekken. Bé nard vindt dat passen in de be oogde bestemming van het OJC- gebouw. „Die moet weer een culturele functie krijgen," aldus Bénard. ..Qua ligging is het oand uiterst geschikt heel centraal" Ook de Vlahrdingse Kunststichting is ge vraagd eens naar de bruikbaar heid van het pand aan de Zomer straat te kijken. Andere opties op panden heeft de lokale omroep nog niet Van der Waal had zich al eerder bereid verklaard een handje te helpen bij het zoeken naar accommoda tie. Ook zou hij met financiële steun over de brug komen. Maar eerst moest hij met"vakantie en hij weigerde vóór die tijd zijn handtekening te zetten. Bénard: „Wij hebben echter geen reden gehad te twijfelen aan zijn toezeggingen. Die hebben niet ter discussie gestaan. Van der Waal Is een man met vele kwaliteiten en wij zijn een beginnende orga nisatie. Als je dat soort mensen dan zover krijgt dat zij je helpen, is dat natuurlijk zeer prettig.". Schiedam „Het zal ons wel wat geld kosten, wantje kunt het niet zo laten." Met die woorden rea geerde burgemeester Scheeres gistermiddag op het bericht, dat de 'gifbelt' aan het eind van de Nieuwe Waterwegstraat al een jaar ligt te lekken. CDA-raadslid Jaap van Katwijk sprong erop in, want het verbaas de hem dat de gemeente Schie dam "nog niets gedaan heeft aan de lekkage, nadat de dienst cen traal milieubeheer Rijnmond (DCMR) één en ander had aange kaart Scheeres zei: „Er wordt naar gekeken." En daar nam" de commissie economische aangele genheden genoegen mee. Schiedam De gemeente wil een auto kopen voor de twee re chercheurs, die voor de sociale dienst in Schiedam gaan contro leren of uitkeringsgerechtigden niet frauderen. Er wordt 18.000 gulden voor uitgetrokken, een bedrag dat CPN-raadslid Ulferd Bruseker te hoog vindt. „Laten ze maar gaan fietsen. Dat moeten veel uitkeringsgerechtigden ook", zei hij gisteravond in de raadscommissie sociale zaken. Binnenkort gaan de externe con troleurs van de sociale dienst aan het werk. Hun auto moet betaald worden met het geld, dat de soci ale dienst hoopt te besparen door dat dankzij hen de fraude zal ver minderen. Wethouder Herman Posthoorn ontkende gisteravond-^ echter dat de twee controleurs moeten streven naar een zo groot mogelijke 'winst'. Het gaat vol gens hem om het werk op zich, niet om de 'opbrengst', of de be sparing. Bart de Leede (PSP/PPR) vroeg zich af boe de auto dan betaald wordt, als min der dan 18.000 gulden bespaard wordt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1