MfTHMW beeld Winterdiensten RET week later STAD Hl. HUIS PLEIN Dit kan allemaal Herstel vorstschade kóst ruim 6V2 miljoen DCMR: Lekkende ^gifbelCzwnre overtreding Politie trekt geld uit voor eigen museum Provincie: Geen afval uit Noord-Holland naar AVR Rotterdams Nieuwsblad 27 augustus 1985 Rotterdam Herstel van de schade, die de afgelopen winter door vorst aan de Rotterdamse wegen is veroorzaakt, kost de ge meente ruim &A miljoen gulden. Voor dit bedrag kan het meest noodzakelijke werk worden ver richt, De minder belangrijke schade wordt volgend jaar bij het normale straatonderhoud aange pakt. Het college heeft besloten, dat de vorstschade aan de zoge naamde hoofd- en verzamel we gen geheel uit de knelpuntenpot betaald kan worden, omdat er door de bezuinigingen veel te weinig geld is om naast het toch al sobere straatonderhoud strop pen op te vangen. Voor de gewo ne straten en wegen in de ge meente kan de helft van het schadebedrag uit de stroppenpot komen. De andere helft moet uit het budget voor het straatonder houd van de gemeente of van de deelgemeenten komen. Milieudienst laakt houding van Schiedam Rijnmond-gecommitteerde Van Rijn...ambtelijk overeen stemming... ïtotterdain De reparaties aan de lekkende opslagplaats van verontreinigde aarde m Schiedam hadden deze week moeten beginnen. Dit blijkt uit een brief van direc- -P°st van ^et" Burg van de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) aan het college van B en W van Schiedam. In de brief, die op 12 juli werd verstuurd, blijkt verder dat het werk eind september afgerond moet zijn. Ir. Post van Burg...keiharde afspraken... Afgelopen vrijdag maakte Schiedam bekend, dat het met het werk wenst te wach ten. De gemeente wil eerst toestemming en de beno digde 327.000 gulden van het ministerie van ruimtelij ke ordening, volksgezond heid en milieuhygiëne. De aanvraag is bij het minis terie nog niet ontvangen. De houding van de gemeente Schiedam is 'onwelwillend', zegt de DCMR in een (nog) interne notitie. De stukken liegen er niet om. 'Een volstrek onaccepta bele situatie', valt er in ver schillende brieven en notities van de DCMR te lezen. In de interne nota staat onver bloemd dat er sprake Is van een zware milieu-overtre ding. Schiedam, meent de DCMR, zit goed fout. Het beheert het tijdelijke depot van veront reinigde aarde aan de Nieu we Waterwegstraat uiterst slordig. De kritiek van de DCMR: Er is geen 'drempel' in de depot ingang. Daardoor dringt het overvloedig aanwezige, veront reinigde water vrijelijk in de grond. Dat water is volgens me tingen van de DCMR sterk ver ontreinigd. houding van De bovenafdichting van de op slagplaats is niet aan elkaar ge lijmd of gelast. Door puin en later wind is die bovenafdekking sterk beschadigd. Regenwater komt niet buiten het depot terecht, maar - door de lekken van de afdekfolie heen - 1 rechtstreeks in de verontreinigde grond- De gebreken zijn niet nieuw. De constatering werd in mei al ge daan. Sindsdien is de zaak wel1 veel besproken, maar niet gewij zigd. Tegen de zin in van 'ambte lijk' Rijnmond. Een notitie, even eens uit mei, spreekt boekdelen. „In langdurig overleg", aldus deze nota, „met de gemeente Schiedam is getracht in de situa tie verbetering aan te brengen. Alle mogelijkheden zijn uitge sproken, maar in het overleg stuitten wij telkenmale op een onwelwillende Schiedam." In het vervolg van de nota doet het speciaal in het leven geroe pen projectgroepoverleg de vol gende voorsteken, conform het beleid van het openbaar lichaam: Leg de gemeente Schiedam een dwangsom op van tienduizend gulden per dag en een proces verbaal. Over die laatste sanctie merken de ambtenaren nog op: „Wan- door Nico de Vries neer een proces-verbaal wordt opgemaakt en de zaak aan de of ficier wordt voorgeleid acht de DCMR de kans op strafrechtelij ke vervolging redelijk groot." en Schiedam contructief zullen samenwerken. Medio januari signaleert de DCMR dat Schiedam wederom de afspraken niet nakomL Schie dam belooft beterschap. De af spraken zullen binnen twee we ken zijn nagekomen, luidt de be lofte. In maart doet Schiedam einde lijk voortellen om reparaties aan te brengen. Maar medio april Iaat de gemeente weer weten dat de gemaakte afspraken komen te vervallen. In verband met een aantal technische onvolkomen heden. •In mei verstuurt Schiedam een brief aan Rijnmond. De suggestie, dat de DCMR de gang van zaken verkeerd voorstelt, is de druppel die de emmer doet overlopen. Bovendien verzwijgt Schiedam, dat water in de grond dringt, De projectoverleggroep (be staande uit ambtenaren van de DCMR en secretarie-afdeling) stelt voor Schiedam een dwang som op te leggen en een proces verbaal op te maken. Rotterdam In de begro ting van de Rotterdamse politie voor 1986 is een. be drag van 10.000 gulden op gevoerd vor een politiemu seum. Een museum overi gens, dat commissaris J.A. Blaauw heeft aangekon digd. toen hij eerder dit jaar een tentoonstelling over de Rotterdamse politie opende. Opvallend in. de begroting ïs ook dat de post voor ad- vertentiekosten wordt opge trokken van 185.800 naar 300.000 gulden. Reden voor die hogere raming is dat de Rotterdamse politie er naar streeft een aanzienlijk deel yan het vacaturebestand in te vullen. Met als doelstel ling, dat ongeveer de helft van die vaeatures bezet zou moeten worden door vrou wen. Ook voor het inlopen van de'achterstand bij de auto matisering vergt het ko mende jaar een aanzienlijk extra bedrag, evenals de verbetering van de verbin dingen. Een veelbesproken onder deel van de politie-activitei- ten, de wegsleepregeling, vormt ook aanleiding tot nadere opmerkingen in de begroting. Volgend jaar zou men die regeling niet meer kostendekkend kunnen ma ken. Er moet 145.000 gulden bij. Binnen het korps be raadt men zich nu over een drietal besparende moge lijkheden: verhoging van de tarieven; verhoging van het aantal verslepingan of in krimping van de capaciteit van het wegsleepdienst. Toch nog een zonnig beeld, in deze mislukte zomer. Langs de rijksweg in de buurt van Maassluis is een kenne-» lijk verdwaald zaadje van een zonnebloem tegen alle weersomstandigheden in tot wasdom gekomen. De bloem richt zich naar de zon, op de schaarse momenten, dat die aanwezig is en keert zich af van het voortrazende ver keer. De auto met caravan is wellicht op weg naar streken, waar de zon zich wat vaker laat zien. Hier en daar is al gesugge reerd, dat de compositie van Vivaldi De Vier Jaargetijden maar moet worden herschre ven in De Drie Jaargetijden. Optimisten beweren, dat de zomer dit jaar op een dag in de voigende week zat'vallen en anderen zeggen, dat het tot nu toe een zachte winter is geweest. Rotterdam Omdat bet nieu we tracé van lijn 1 pas volgen de week xn gebruik wordt ge nomen, gaat de winterdienst- regeling van de RET een week later in dan gebruikelijk. Nor- "maal eindigt de beperkte zomerdienstregeling in de laat ste week van augustus. Omdat alle schema's, echter volgende "week (op 5 september) op nieuw zouden moeten worden aangepast aan de vernieuwde lijn'l, die doorrijdt naar Schxe- !öafn-Woudhoek, heeft de RET -de dienstwisseüng uitgesteld. 'Met ingang van 5; september gaan de bussen en trams fre quenter rijden. In verband met het teruglopend aantal passagiers en de vakanties van tram- en buschauffeurs kent de zomerregeling een beperk ter rittenschema. Overigens heeft de RET al ingespeeld op de weer toenemende drukte op sommige lijnen, door extra bussen en trams in de spits in te zetten. Tegelijk met de In gebruikne ming van de vernieuwde route van lijn 1 verdwijnt lijn 58. De routes van de lijnen 52 en .53 worden aangepast. Lekkage Wat deed Schiedam, waarmee het zich de woede van de DCMR op de hals baalde? De aanleg van de folie'op de bo dem vorig jaar verliep slecht Er werd slecht gelast Controles werden bemoeilijkt omdat men begonnen was met storten. De DCMR sluit lekkages (ook nu nog) niet uit De DCMR dringt in die dagen aan op verbeteringen en verstuurt twee telexen (op 1 en 21 maart) en een brief in april. Tijdens de aanleg wijst de DCMR ettelijke malen (monde ling en schriftelijk) op het onvol doende functionerende ontwate ring- en waterzuiveringssysteem; het beschadigingen van de folie bij het storten van puin en op de slordige wijze van storten. In december bemoeit gecom mitteerde mevrouw L.van'Rijn- Vellekoop van Rijnmond zich met de zaak. Met Schiedam wordt afgesproken dat Rijnmond Rotterdam De Afvalverwer king Rijnmond zal geen huisvuil ontvangen van Enkhuizen. Edam en enkele andere West- friese gemeenten. Dit is het ant woord van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op vragen van 'klein links'. Volgens GS zal de provincie Noord-Holland geen medewerking aan een dergelijke uitvoer van huisvuil verlenen. De mededeling heeft bij de AVR verwarring opgeroepen. „Wij gaan er vanuit dat West-Fries land de eerst jaren 20.000 ton huisvuil'zal aanvoeren, en daar na 40.000 ton. Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen dat dat niet doorgaat", zegt direc tiewoordvoerder L.E. Chevalier van de AVR. r de export over de provin ciegrenzen hebben de Westfriese gemeenten toestemming nodig van de provincies Noord- en Zuid-Holland en het openbaar li chaam Rijnmond, De gemeenten zijn volgens de AVE nog met Noord-Holland in de slag. 'Ho, jongens' Zo ver komt het niet Directeur ir Post van der Burg, desgevraagd: „Toen ik die nota op mijn bureau kreeg, zei ik on- middelijk: Ho jongens, er is nog een mogelijkheid. Een gesprek tussen mij en directeur De Block van Gemeentewerken Schie dam. Wij hebben 11 juni met el kaar gesproken. En keiharde af spraken gemaakt." En gecommitteerde mevrouw Van Rijn-Vellekoop. „Het opleg gen van een dwangsom? Dat reikt ver. Het gaat ons om de zorg voor het milieu en als je het be stuurlijk kunt oplossen, waarom 2ou je dan sancties treffen", zegt zij. De Rijnmond-gecommitteer de gaat eveneens uit van keihar de afspraken. Pas vrijdag bleek dat Schiedam de afspraken anders had uitlegd. Schiedam zei te willen wachten op ministeriële toestemming. En dat Rijnmond daarvan op de hoogte is. IrPost van der Buxg:„...Welnee. Niks wachten. Afgesproken was, dat Schiedam onmiddelijk zou starten. Los van het financiële verhaal" De Block yan Schiedam „Wel licht is het verkeerd begrepen. Ik stond aan de vooravond van mijn vakantie, en Post van de Burg ook- Maar, geloof me, alles is in goed bestuurlijk overleg opge lost" Brief De brief van de hand van de DCMR-directeur, die dit week einde opdook,'laat aan duidelijk heid niet te wensen over: „Middels deze brief bevestig ik de gemaakte afspraken. Deze luiden als volgt: -twee weken na dagtekening wordt uwerzijds een plan ter goedkeuring aan de DCMR over- -binnen een maand na instem ming met dit plan wordt aange vangen met de werkzaamheden, -voor eind september moeten deze werkzaamheden afgerond zijn." Is het plan goedgekeurd? Gecom mitteerde mevrouw Van Rijn- Vellekoop: „Daarover bestaat ambtelijk overeenstemming." De Block: „Jawel, op een enkel detail Dinsdag- 27 augustus Jazzcafé Dizzy: 22.00, Session, met o.a. Lo Bouwens, gratis. Hart voor de stad; 12.00, lunch voorstelling, 17.00, terrasvoorsteHing. Park bij de Euromast: 10,00-21.00, Manifestatie 'Fenomena'. Woensdag 28 augustus Poppentheater Belle Psss: 14.30: 'Hartedief' kinderprogramma Schouwburgplein: 14 00, muziekthe ater 'Kip' met gat m de lucht - een voorstelling voor jong en oud. 19.60, Leonardo -clown, mimespeler en ko mediant Muziek theater Kip. Park bij de Euromast: 10.00-21.00, Mani festatie 'Fenomena', Bioscopen; Alhambra 1The world according to Garp' (12) 2 en 8. AIhambra-2: 'Amadeus' (al) 2 en 800. Calypso li 'Code of silence' (16) 2-7 en 8.30, zo. 1.30-4-7 en 9.30. Calypso 2; 'Rambo" (12) 1.45-6.45 en 9.15, zo. 1.15-3.45- 645 en 9.15. Calypso-3: 'Beverly Hills Cop' (al) 2-7 en 9.30, zo. 1.30-4-7 en 9.30. Centraal: 'Motel vol heerlij ke spelletjes' (18) do. tm ma 12.15, 1.45, 3.15-4.45-6J 5-7.45 en 9.15 u. di en wo.'FIeasure channel' 12.15, 2 00, 3.45, 5.30, 7.15, 9 00. Cineac (Bijen korf); The last dragon' (al) 6.45 en 9.30. Donald Duck's verjaarspartn' (al) 2, 20. 1.30 en 3.30, Cinerama J: 'A view co a kill* 12) 2-6.45 en 9 30, zo 1.15-4-645 en 9.30. Cinerama 2: 'Desperately seeking Susan* (al) 2-7 en 9,30, zo. 1.30-4-7 en 9.30. Cinera ma 3: The breakfast club' (al). Cine rama 4: 'Richard Gere-week' met do./vr, 'American Gidolo' (16), za/zo 'An officer and a gentleman (al). ma t7m woe. 'Breathless' (16). Cinerama 5: 'A passage to India" (al) 1.45 en 7.45. Corso: 'Rambo' (12) 2-7 en 9 30, zo 2-4 30-7 en 9.30 Lumiere 1: 'Poli ce Academy deel-2* (alj 2-7 en 9.30, zo, 1 30-4-7 en 9.30 Lumiere 2: 'Por- ky's wraak' (al) 2-7 en 9.30, zo. 1.30-4- 7 en 9.30. Lumiere 3: 'Crazy for you* (al) 1.45-645 en 9.15, Lumiere 4; 'Body double' (12) 1.45, 6.45 en 9.15. zo. 1.45 en 4.15. Oscar: 'Amttyvilïe' (16) 2-7 en 9 30, zo. 1.30-4-7 en S.30. Rex: Bn nu ben jij aan de beurt' lO tot 24. Thalia: 'A view to a kill' (12) 2-6,45 en 9.30, zo 1-45-4.15-6.45 en 9-30. rt Venstei^l: "A bell for Nirwa na' (16) 9.30, ma. gesloten. *t Venster- 2: Videodrome*. dag. 10, ma. gesloten, 't Venster-3: 'De blauwe planeet' (16) 9.30, ma. gesloten De Lantaren: The year of the quiet sun' (16) 10, ma, gesloten. Kindervoorstellingen: Cineac Bijenkorf: 'Donald Duck's verjaarspartijtjt?' 2. Cinerama-4: 'De laatste eenhoorn' 2, LumIere-4: 'Su- perfiirl* 1,45. Spijkenisse Euro-L' 'A view to a kill' <12} 1.30- 6 30 en 9.15. Euro-2; 'Rambo' (12) 30-6.3G en 9.15. Euro-3: 'Police Aca demy deel-2' (al) U0-6 30 en 9.15. Kindervoorstellingen: 'Alice m wonderland' dag. 1,30. Hellevoe (sluis Tivoli-theafccr: Zaal-l: 'Police Aca demy* (al) ma. dl. woe. 8 Zaal-2. 'Fal ling m Love' dL woe. 8.30. woe. mid dag 3 uur, 'Best defence'. Kindervoorstellingen: 'Het grote Ewok avontuur' (al) zo. en woe. 2 30. Brielle: A poll o-theater: 'Runaway (12) do. 9.30, vr. za. 10, zo, ma. 7. 'A passage to India' (al) vr., za., zo. 7 uur. The Muppets take Manhaltan' (al) za-, zo„ woe., 2 uur. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-l: 'Police Acade my deel-2' 1.45-645 en 9.30. Zaal 2: 'A view to a kill' (12), dag. 1.4Ï-6.4- 9.30. Zaal-3: 'Rambo' (12) 1.45 en 6.30 en 930. Cinode: The Hit' zo. t/m woe. 8. Kindervoorstellingen; Cino de: 'Sjors en Sjimmy en de rebellen' woe 2 Medische Diensten Apotheken: Tijdens de weekeinden is er voor spoedgevallen een waarne mingsregeling Men kan via het ant woordapparaat of het mededelingen bord van uW eigen apotheek te weten komen welke apotheek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dart kunt u een taxi nemen. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt. Taxi Telefooncentrale Tel: 010- 361222. Arisenboodschappendiensf: Tel. 010-206611 (ook voor Vlaardm- gen en Schiedam). Integraal Kan kercentrum Rotterdam: 'Telefoon- baken voor vragen over kanker' LK-R. Tel: 010-362155. Migraine Pa tiëntenvereniging Regio Rotter dam: Voor alle informatie en gratis krant over migraine Mevr. E,H. de Koning-Pijnappel, Raaigras 77, R'dara, Tel: 010-216625. Crisiscentrum Rotterdam: Mathenesserlaan 270, tel; 763944. Voor mensen met accute problemen op elk gebied, Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. Sticnting Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00- 14.00 uur)' Kralmgen: Goudserijweg 21, di. 17.00-19.00 u, Elaemhof: Vio- kerstraat 1, di 17.00-19 00 u. Spangen: Potgieterstraat 8. do. 17.00-20.00 u. G.sTD. Rotterdam: (Willem Ruys- laan 225) Voorlichting over A.B.W. (alg bijstandswet), RW.W. (Rijks- groepregeling werkloze werkne mers), R-Z (Rnksgroepregeling zelfs tandigen). W.w V (Wet werkloos heidsvoorziening), en informatie over wijkspreekuren van de G.SD. Tele foon: 010-693322. Bureaus voor rechtshulp; Zuid.* Plein,veg 218-220 (tel: 843433): maand. 13.00-15.00 u, dood. 9.30-11.30 u. Noord: Teilmger- straat 59 (tel:658?77), ma 13.00-16.00 u, di. en vry. 10.00-12.00 u. Schiedam Hoogstraat 198 (tek 737433): maand, en dinsd. 14.00-16.00 u, dond. 17.00- 19.00 u, dinsdagmiddag Turkse tolk aanwezig- West Mathenesserlaan 173 (tel: 3363711): do. 13.00-1500 uur. voor maandag en dinsdag kan af spraak worden gemaakt. beden- ssturen agaan. 1 over- door Koos de Gast De overeenkomst is frap pant. Twee uitspraken van twee bestuurders uit deze re gio over twee totaal ver schillende zaken. Twee soci alisten bovendien, ook nog twee oude vrienden. Het eerste verhaal. Bram Peper, burgemeester van Rotterdam, zaterdag- in Het Vrije Volk over de gelegen heidswetgeving, die Rotter dam tot de bedelstaf voert: 'Dit kun je tegenover Rot terdam niet maken„..In het najaar van 1983 heeft de mi nister in de Tweede Kamer zelf gezegd: als Rotterdam xn groep C komt, dan krijgt het de daarbij behorende middelen. Maar nu het zo ver ïs, zegt de regering: Dat gaat geld koste", daar moe ten we r - r* ken. Ja niet m Het veL-> heden wordt 4 wijze buitengewoon beschaamd...' En verderop: 'Er is vóór de indiening van het wetsont werp niet meer met ons ge praat. Dat heeft me eerlijk gezegd enigszins gestoord.' Het tweede verhaal speelt een paar maanden geleden. De hoofdrol is voor Andrê van der Louw, voorzitter van het tot opheffing ver oordeelde Rijnmond. In een interview in het RN ge bruikt hij woorden van ge lijke strekking: 'Dit kun je tegenover Rijn mond niet maken....In het vooriaar van 1984 heeft de minister zelf nog naar de Tweede Kamer geschreven, dat ook als de reorganisatie van het binnenlands be stuur niet doorgaat, Zuid- Holland gesplitst moet wor den. Maar nu het zover is, zegt de regering; Dat wordt te duur. Ja, zo kunnen bestu ren niet met elkaar omgaan. Het vertrouwen tussen over heden wordt op deze wijze buitengewoon beschaamd...' En verderop: 'Er ïs vóór de indiening van het wetsont werp niet meer met ons ge praat Wij, hij Rijnmond, zijn als een voetveeg behan deld. Ik hoop dat mijn te genvoeters nooit aan te doen,.,.' De overeenkomst is treffend en leidt tot een paar conclu sies. De eerste is, dat minis ter Rietkerk van binnen landse zaken een uitblin kend representant is van de 'no nonsense-mentaliteit', die dit kabinet kenmerkt. Overleg vergt kennelijk te veel tijd: zowel Rotterdam als Rijnmond werd voor het blok gezet. Tweede constatering is, dat burgemeester Peper een koekje van eigen deeg krijgt. De manier, waarop Rotterdam Rijnmond in de rug heeft aangevallen en Rietkerk heeft geholpen aan argumenten om Rijn mond op te heffen, is weinig sjiek. Zo behoren besturen inderdaad niet met elkaar om te gaan. Peper beklaagt zich nu over de wijze, waar op minister Rietkerk Rot terdam behandelt. Maar die behandeling is identiek aan wat Rijnmond en Van der Louw zich hebben moeten laten welgevallen. Toen had de opstelling van Rietkerk bij Peper de volle instem ming, om niet te spreken van grote sympathie-.. Het is dus wel een erg selec tieve verontwaardiging, waarvan Peper nu in zijn ac tie naar het parlement ge tuigt. Het is illustratief voor het gebrek aan respect tus sen overheden onderling. In alle politieke geledingen gaat het alleen maar om het harde resultaat. Voor Rietkerk telt alleen, dat Rotterdam zo weinig mogelijk extra krijgt; ook al had hij het volle pond be loofd. Voor Rietkerk telt al leen Rijnmond te elimine ren, ook al heeft hij jaren lang gepleit voor het be staansrecht van een nieuwe provincie Zuid-Holland. Voor Rotterdam telt alleen het bedrag uit het Gemeen tefonds binnen te krijgen, waarop "het op grond van wet en politieke billijkheid recht heeft Voor Rotterdam telt alleen zo snel mogelijk van Rijnmond verlost te ra ken, waarmee het altijd al op voet van gewapende vre de heeft geleefd. Voor Rijn mond telt alleen nog maar te overleven, tegen alle di recte en onverhoedse aansla gen in. De verontwaardi ging van Peper is terecht Rotterdam heeft recht op een hogere uitkering. De verontwaardiging van Van der Louw is terecht Rijnmond heeft recht van bestaan. Rietkerk heeft ongelijk- Maar probeer dat eens dui delijk te maken aan een par lement dat zich doof houdt voor argumenten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 3