Aardappel oogst vertraagd se» m 'Jan/Aloysius' drijft van fundamenten af Petaio moet 20 september kamp opbreken ULAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG GOfilRARU Vandalen opgepakt FIETSERS ALTIJD DE KLOS' Massaal protest ROEIWEDSTRIJD IN OUDE HAVEN ^Kruidenieis- mentaliteit Uitbreiding op de tocht Inbrekers aangehouden WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1985 Schiedam De Schiedamse politie moest vanmorgen in alle vroegte twee keer naar de Gorzen om een groepje vanda len aan te houden. Om zes uur kwamen er telefoontjes van bewoners van de Lekstraat, die hadden gezien dat vijf jon geren verkeerborden aan het vernielen waren. Toen agen ten ter plaatse kwamen waren de vogels echter al gevlogen. Later werd de politie opnieuw gewaarschuwd, dat het groep je in de Nieuwe Maasstraat aan een auto stond te morre len, Deze keer waren de agen ten er wel op tijd bij en konden de vijf Schiedammers, tussen de 19 en 22 jaar, worden aan gehouden. De vijf zijn voor on dervraging naar het bureau gebracht. Vlaardingen Fietsers zijn in Vlaar- dingen altijd de Mos, vindt Frans As senberg. Om daar een staaltje van te laten zien fietste de bewoner van de Indische Buurt gisteren met vier raadsleden, twee ambtenaren en een vertegenwoordiger van de ENFB in zijn Meizog van de Mr. L.A. Kesper- weg naar de Schiedamsedijk. Assen berg is boos, omdat een deel van die dijk voor hem als fietser verboden ter- rem wordt „De Schiedamsedijk is juist zo'n leuke fietsroute", zei de Vlaardinger. Maar de gemeente heeft besloten van de dijk een route voor doorgaand verkeer te maken en daar moeten de twee wieiers voor wijken. De kleinste actiegroep van Vlaardingen, zoals Assenberg zich noemt, vindt dat fietsers al te vaak het veld moeten ruimen voor de auto. Het gezelschap fietst van de Julia- nasingel de dijk op. Het gezelschap fietste gisteren de al ternatieve route, die de gemeente heeft voorgesteld. Naar de Schtedam- seweg, rechts de Parkweg in en dan via de Julianasingel alsnog naar de dijk. Uiterst vermoeiend, zei Assen berg, al die hdlinkjes opfietsen. ..Dat alternatief deugt niet'', vond ook WD'er Jan Bulva, die op zijn kleine vouw fietsje bijna twee keer zo hard moest trappen om de meute bij te hou den. Maarten Vermeer (CDA) zag er het bewijs in, dat er in het beleidspro gramma van PvdA en VVD alleen maar loze kreten staan over stimule ren van het fietsverkeer. „Je ziet, dat belijden ze alleen maar met de mond." Het valt allemaal nogal mee, vonden de verkeersdeskundigen Roel Blom en Theo Eliasberg. „Er zijn andere oost- west-routes voor fietsers, die veel aantrekkelijker zijn dan de dijk", zei Blom en Eliasberg vertelde, dat een enquête had uitgewezen, dat maar weinig fietsers gebruik maken van de Schiedamsedijk. ,,'t Is hooguit twee minuten om", zei PvdA'er Gerard Boender met een blik op zijn horloge. Toch vroeg die zelfde Boender 's avonds in de commissie voor stadsontwikkeling aan zijn partij genoot wethouder Bas Goudriaan, of net niet mogelijk was om van het voet pad langs de Schiedamsedijk een fiets pad te maken. „Dat zullen we bekij ken", beloofde Goudnaan. Reisbureau 'ontdekt' Haring- en Bierfeest Vlaardingen Het is een enorme doorbraak, aldus comitévoorzitter Jan Brouwer, dat het Haring- en Bierfeest zo'n bekendheid huiten Vlaardingen begint te krijgen dat Arke Reizèn van plan is zaterdag 7 september bustoch ten naar Vlaardingen te organiseren. Het reisbureau heeft de ^Vlaardingse traditie 'ont dekt'. De op één na grootste busonderneming van Ne derland haalt gratis een ac cordeonorkest uit Enschede naar de Vlaardingse bin nenstad. „Je kunt begrijpen dat wij op dat soort ontwikkelingen bijzonder trots zijn", aldus Brouwer gistermiddag tij dens de presentatie van het programma in zaal Concor dia. Grenzen aan de groei, dat is een uitdrukking waarvan het comité Haring- en Bierfeest nog nooit gehoord heeft, getuige de uitbrei ding die voor de dertiende ach tereenvolgende keer gaat plaats vinden. Niet alleen betrekt het 'comité het Veerplein weer bij de feestelijkheden, ook de Oostha- venkade wordt er voor het eerst in haar volle lengte bij getrok ken, Nu is die halve kilometer voor veel mensen te lang om er aan te beginnen. Bovendien geeft de Oosthavenkade veel publiek het idee uit de binnenstad te ge raken. Vorig jaar lag er een ponton in de Oude Haven, een slim overstapje, waardoor de loop via de Oostha venkade bekort werd. Dat kan deze keer niet doordat er in de Oude Haven roei wedstrijden plaatsvinden. Daarom wil het co mité de bezoekers op 7 september over de psychologische drempel heen helpen door aan heleind bij de Prinses Julianabrug een op treden te arrangeren van de zan geres Glenda Peters met een spe ciale sound-mix. Het comité Haring- en Bier feest liet zich gistermiddag vergezellen van de promotie- p meisjes van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten, die onderhand een bekende ver schijning in Vlaardingen be ginnen te wor den. Eerder al dit seizoen trak teerden de meisjes in het Visserijmuseum op Hollandse Nieuwe. dingse gemeenteraad. Volgens Brouwer hebben de fractielei-y ders, die er niets van konden/ stiekem nog een keertje extra ge oefend. Probleem was dat de ene links wilde, de andere rechts, en daardoor kwam de boot amper vooruit wmn& «e Vlaardingen De oogst van de pootaardappe- len in de Vlaardingse Broekpolder zal door de hevige regenval van de afgelopen dagen de nodi ge vertraging oplopen. „We kunnen niet met de machines het land in", aldus boer Y. van Woer den. „Ik heb het zo slecht nog nooit meege maakt. Het is een hopeloze situatie. Ik kan me niet herinneren dat het ooit zulk slecht weer is geweest. De zomer viel ook al zwaar tegen en dat maakt het er allemaal niet eenvoudiger op." De agrariër zou het hefsl begin volgende week met de oogst van de aardappelen beginnen. „Maar dat kan ik wel vergeten", weet Van Woerden zeker. „Het komt de kwaliteit van de aardappelen natuurlijk ook niet ten goede. Je krijgt nu al snel schimmelziekte. Met warm en nat weer worden de aardappelen aangetast Ik ben van de week wezen kijken en toen was al een aantal planten ziek. Het beste is dat ze zo snel mogelijk de grond uit gaan, maar dan moet het weer wel snel ver anderen." Van Woerden heeft naast 30 hec tare pootaardappelen ook 30 hec tare maïs en 8 hectare suikerbïe- ten in de Broekpolder staan. De aardappelen worden geëxpor teerd naar Frankrijk en Saoedi- Arabie. Daar gaat de aardappel weer de grond in. Nu uit het rapport van de Heide- mij is gebleken dat de grond is de Broekpolder zwaar verontrei nigd is, ciutkt ook de vraag op of er nog wel landbouwgewassen geteeld mogen worden in de Broekpolder. De Keuringsdienst van waren is echter duidelijk. Woordvoerder Prins* „De ver ontreinigde aardappel gaat weel de grond xn, maar de verontreini ging gaat niet op voor de 'tweede generatie' aardappel. In de nieu we aardappelen zyn geen veront reinigde stoffen aangetroffen." Hoewel de suikerbieten en de maïs ook aangetast zijn, leveren ook die produkten geen waarge nomen gevaar voor de volksge zondheid op. Van Woerden: „Het maïs wordt gebruikt voor de vee voederindustrie en is dus niet Vlaardingen Burge meester en wethouders hebbende Vlaardingseger meentebegroting voor het komend jaar opgesteld in hun eigen vergaderkamer. Dat vertelde wethouder Bas Goudriaan gister avond Remi Poppe. In voorgaande jaren ont stond er politieke deining, omdat Ben W voor het op stellen van de begroting een paar dagen de wijk na men naar het Rotterdam se Hiltonhotel. Poppe stel de toen schriftelijke vra gen en maakte stampei in de gemeenteraad. Dat hoeft hij dit jaar niet te doen, want het college is gewoon in Vlaardingen gebleven en heeft steeds de maaltijd gebruikt in de kantine van het stadhuis. „Er zijn ook nog vier rond jes gebak doorheen ge gaan", onthulde Goudri aan, ,jnaar die waren voor rekening van de wethou ders, die te laat in de ver gadering kwamen. Ik heb me daar zelf ook een keer schuldig aan gemaakt De wethouder vond de vragen van Poppe getui gen van een akelige krui den s er sm en ta litei t „De raadsleden moeten meer uitstapjes maken, zich meer oriënteren buiten de gemeentegrenzen en zelfs buiten de landsgrenzen", zei Goudriaan. „De boek drukkunst is niet voor niets uitgevonden", pa reerde Poppe. Sfeermuziek In de binnenstad zullen vanaf het Veerplein tot aan de Oosthaven kade bijna driehonderd kramen neergezet worden. Brouwer „Er zijn. nog steeds mensen die bellen voor een standje." Op veertig plaatsen wordt op straat bier ge tapt Allerlei activiteiten kleuren het straatbeeld in. Het comité heeft hierover tienduizend fol ders en stickers verspreid. Extra aandacht wordt deze keer besteed aan het muzikale aspect. Er zijn twintig 'muziekpunten'. Bij de eerste Haring- en Bierfees ten was er veel pop en disco bij, maar dat is omgebogen, Brouwer „Er is nu meer sfeermuziek, dat spreekt veel meer aan. Wij heb ben niets tegen disco, maar Brazi liaanse, Italiaanse, Oostenrijkse en Franse muïiek en bijvoor beeld ook salsa zorgen nu een maal voor veel meer afwisse ling." Zie ook pagina 17 Zeekadetten De Oude Haven zelf biedt met de roeiwedstrijden een schouwspel, dat vanaf beide kades gevolgd kan worden. De Vlaardingse zeekadetten wonnen vorig jaar de landelijke roeiwedstrijd in Alkmaar en hebben daarom dit jaar de beurt het jaarlijks evene ment te organiseren Brouwer: „Wij zijn zeer gelukkig met de omstandigheid dat de zeekadetten die wedstrijd hebben laten samenvallen met het Ha ring- en Bierfeest Dat trekt waarschijnlijk meer publiek en het zorgt voor leven in de brou werij in de Oude Haven." Volgens P.S. de Nijs, sinds vijf jaar voorzitter van de Vlaarding se zeekadetten, doen dertien van de veertien korpsen uit Neder land eraan mee. Alleen het Am sterdamse korps komt niet roei en. Zowel de wedstrijd als het Haring- en Bierfeest wordt inge luid letterlijk: De Nijs slaat de scheepsbel met een roeiwed strijd tussen het college van bur gemeester en wethouders en de fractievoorzitters uit de Vlaar- Schiedam Het is maar de vraag, of het industriegebied 's- Graveland verder uitgebreid zal worden. Tussen de Polderwete- ring en de spoorlijn Schiedam- Dclft moet de gemeente nog en kele percelen grond zien te ver werven. Dat is in principe niet zo'n punt, maar de gemeente voelt er niets voor om deze wei degrond aan te kopen als niet vaststaat dat er potentiële gega digden zijn voor de uitbreiding van het industriegebied. Daar is op dit moment geen spra ke van, aldus burgemeester Rei- nler Scbeeres. Hij verwacht nog geen problemen, maar tegen het bezorgde WD-raadslid Piet Prins zei hij: „Eén ding staat vast Als de uitbreiding met grote ver liezen gepaard zal gaan, maken wij pas op de plaats." Pnns gelooft niet meer 20 in een gezonde exploitatie. Elders in de gemeente ligt nog industriegrond -braak en voor onlangs bouwrijp gemaakte grond aan het eind van de 's-Gravelandseweg is ook geen bestemming gevonden. „Dat heeft uiteraard wel de hoogste prioriteit", zei Scheeres, bedoe lend dat eerst die grond benut zal moeten worden alvorens de ge meente overgaat tot verdere uit breiding richting Kerklaan, Schiedam De Sint Jan/ A- loysiusschool in. Schiedam- Oost drijft letterlijk van haar fundamenten af. Het grond waterpeil is gestegen en maakt de bodem zo week, dat volgens bouw- en woningtoezicht een levensgevaarlijke situatie is ontstaan. De kinderen zijn meteen na de vakantie al ondergebracht in de aangrenzende kleuter school 't Koepeltje. Inmiddels Es duidelijk geworden dat de Sint Jan/Aloysius onder de slopershamer moet vallen. Volgens onderwijsconsulent Lex Tigges zijn er contacten tussen wethouder Posthoorn en het ministerie van onder wijs en wetenschappen over nieuwbouw. Posthoorn zelf schat dat het wel twee jaar zal duren voor de nieuwe school tn gebruik wordt genomen en het lint wordt doorgeknipt Het gebouw aan de Lange Sin gelstraat 55 is eigendom van de Sint Willibrordusstichting. die in Schiedam het katholie ke basisonderwijs bestuurt. Het is in 1030 gebouwd naar een ontwerp van AP.P. Roo- vers, een architect die ook ver antwoordelijk was voor pan den aan de Anthonie Muijs- straat, de Van Beverenstraat en de Huijsmansstraat en de woningBK-laan 30. In de tijd dat de Sint Jans- sehool en de Aloysiusschool nog zelfstandig waren, was Schiedam-Oost een zeer kin derrijk gebied. Volgens onder wijsconsulent Tigges gaan er tegenwoordig minder kinde ren naar de school, die daar door zeer riant en ruim in haar lokalen is komen te zitten. Dat geldt ook voor het aangren zende complex aan de Lange Singelstraat 53, dat in 1928 werd gebouwd. De kinderen konden dan ook gemakkelijk allemaal worden onderge bracht in 't Koepeltje. De Spaanse leerkrachten, die er op woensdagmiddag werk zaam waren, zijn verhuisd naar De Peperkiip (de voor malige Prof. dr Ph. Kohn- stammschool). CDA-raadslid Riet van Lam- balgen vroeg zich af, of de bouwvallige situatie van de Sint Jan/Aloysius ontstaan is als gevolg van bodemver schuivingen ten gevolge van de aanleg van de trambaan. Nee, zei wethouder Posthoorn, die meteen nog opmerkelijker veronderstelling kwam: „Het is de schuld van de atoomproe- ven in de Atlantische Oceaan. Daardoor ontstaat een zwaar dere regenval en stijgt het peil van het grondwater." Maassluis De bewoners .in de Maassluisse gifwijk Steén- dijkpolder gaan massaal in protest tegen de hoogte van de onroerend-goedbelasting (OGB) over het jaar 1985. Be gin deze maand kregen de be woners de aanslagin de bus. „Bijna iedereen doet mee om te proberen de OGB omlaag te krijgen", aldus een tevreden Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemon derzoek. De bewoners maak ten ook al bezwaar tegen de aanslagen van 1983 en 1984. De commissie is momenteel het bezwaar aan het voorbereiden voor de zitting van de Haagse rechtbank. De gemeente Maassluis wees in een eerder stadium het verzoek tot verla ging van de OGB over het jaar 1983 af. De commissie bodem onderzoek besloot toen naar de rechter te stappen. Wanneer de rechter zijn oor deel zal vellen over het ver zoek om de OGB te verlagen is niet zeker. /Zulke zaken ne men altijd veel tijd in beslag", weet Woudstra uit ervaring. Schiedam - De Rotterdamse po litie heelt vanmorgen twee Delf tenaren en een Rotterdammer overgedragen aan de Scbiedamse politie. De drie worden ervan verdacht, vannacht om kwart over drie te hebben ingebroken in een woning aan de Cartesius- straat in Schiedam. Zij verschaf ten zich toegang tot het huis door een ruit te vernielen. De bewo ners waren niet thuis. voor menselijk gebruik." Prins vult aan: „Ook bij de verwerking- van de suikerbieten blijven de verontreinigde stoffen niet ach- - ter. Geen gevaar voor de gezond heid dus," - In Vlaardingen circuleert al eni ge tijd het gerucht als zouden de in de Broekpolder gekweekte aardappelen worden vervoerd naar Polen om de voedselnood daar enigszins te lenigen. Dc stichting Voedselhulp aan Polen is echter al enige tijd met meer actie. Het Rode Kruis heeft rib een coördinerende rol. Eert woordvoerder: „Van echte hufp is momenteel geen sprake meer. 4 Incmdenteel gaan er nog weU transporten naar Polen, maar cje meeste activiteiten liggen volle dig sul. Er is geen geld meer ën dan valt er ook weinig meer te sturen." Aardappelhandelaar F, van der Burg uil Vlaardingen is er zeker van dat er geen aardappelen richting Polen gaan. „Het omge keerde is eerder het geval Polen is een aardappelproducent en veel van het geproduceerde gaat de grens over. Veelal naar Rus land Vlaardingen Koko Petaio en zijn familie mogen tot 20 september op de parkeer plaats aan het Erasmusplein in Vlaardingen blijven staan. Gedeputeerde staten hebben die beslissing giste ren genomen. Tn totaal mogen vijf caravans blij ven staan, de overige zeven moe ten weg. Wanneer de gemeente die wagens van het terrein zal verwijderen is nog niet bekend, omdat de gemeente officieel nog niet op de hoogte is van het be sluit van GS. „We wachten maar af', aldus J. Nevens van de afdeling algeme ne zaken van de gemeente vlaar dingen. Koko Petaio heeft inmid dels al twee keer een onderhoud gehad met burgemeester Fred van Lier. In die gesprekken drong Petaio aan op betere facili teiten. De gemeente weigerde echter. Nevens- „Ze wilden ook een bete re plek om de caravan neer te zetten. Die is er echter niet In Vlaardingen is helemaal geen ruimte om zoveel woonwagens te stallen. Over stromend water be- schikken de families ook niét Tenminste, ze krijgen het niet, van de gemeente. Misschien wel op een andere manier, maar dair houden wij ons verder buiten." De gemeente is ook niet van plan. om de komende weken de sanï- - taire voorzieningen aan te slui ten. De provincie Zuid-Holland heeft inmiddels contacten gehad'/ met Noord-Holland, Nevens:*,,In Noord-Holland wordt de komeri^ de weken gezocht naar een ge- schikte lokatie voor de familie Petaio. Tot die tijd moeten wij zé onderdak verlenen, "We zijn aan/ - de wet gebonden en kunnen -èr/ verder ook nietsaan doen".-8 fcvï,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1