i I Diefstal containers in nevelen gehuld Schiedam vervangt verdachte advocaat Geen gevolgen voor proces tegen Delfland Zoutendijk uitgezwaaid Hafkamp breekt strohalm crossers 'Jenaplanschool wordt tophit in de gemeenteraad^ VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'n Renault Super 5 van f14.790,- kost bij ons niet meer dan f318,63 per maand. -? lil Eén ton voor beeldhouwwerk op de Koemarkt Officier eist 2jaar, verdachte blij ft ontkennen Schiedam wil meer muur schilderingen Vlaardinger krijgt dreun Inbraak in woning WD in Vlaardingen verdeeld verenigde spaarbank CDA schrikt: berg negatieve adviezen □TOïïRWEG DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 v i -•'C -G, Café Centrum: bij de gemeente wordt aan sloop gedacht. Schiedam Op de Koemarkt komt, tegenover café Centrum dat te zijner tijd gesloopt moet worden, een beeldhouwwerk te staan, waarvoor de gemeente Schiedam 105.000 gulden wil uit trekken. Welke kunstenaar het mag produceren, is nog-niet be kend, want er zal een open in schrijving plaatsvinden, De gemeenteraad krijgt binnen kort de gelegenheid zich over het uit te spreken, Al vanaf 1975, Toen de stad Schiedam 700 jaar bestond, is er geld gereser veerd voor een beeld op de Koe markt Nu het plein gerecon strueerd is, wil de gemeente een kroon op het werk zetten. Op de .plaats van café Centrum komt over onbepaalde tijd nieuwbouw-te staan. Het is van sommige kunstenaars bekend, dat zij ook over de stedebouw- kundige omgeving willen mee denken om hun ontwerp voor een beeld zo verantwoord moge lijk te doen zijn. Rotterdam Officier van justitie rar, R.A.F. Gerding eiste tegen een 32-jarige inwoner van Maassluis een gevange nisstraf van twee jaar on voorwaardelijk, met af trek van voorarrest. De man was vorig jaar be trokken bij een reeks diefstallen van contai ners met sigaretten en speelgoed. De man was zowel diefstal als heling ten laste gelegd. De ver dachte ontkende tijdens de zitting voor de Rotter damse rechtbank hard nekkig alle beschuldigin gen. De man vertelde de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. Fransen, van niets te weten. „Ik ben nergens bij betrokken ge weest", was zijn korte com mentaar. Het ging tijdens de zitting om twee diefstallen van containers met sigaretten en een met speelgoed. De man zou in alle gevallen een belangrijke rol hebben gespeeld. Hij zou de sleutel hebben verschaft waardoor een trekker kon worden gebruikt om een container, met een waarde van 822.000 gulden te verplaatsen. Hoe wel drie andere verdach ten, die al voor de rechter zijn geweest, verklaarden dat de Maassluizen aar de sleutel had geleverd, zei de verdachte van niets te we ten. Ook wist hij niets van de tweede diefstal en van heling van de sigaretten was volgens de verdachte al helemaal geen sprake. De politie was de mannen, vier in getal, echter op het spoor gekomen en bij de verkoop van een deel van de sigaretten, op het par keerterrein bij het Feye- noord-stadion, warer» re chercheurs aanwezig om de zaak te observeren. Van fo to's herkenden zij de ver dachten. Eén van de rechercheurs werd als getuige gehoord. Hij verklaarde de man uit Maassluis herhaaldelijk op het terrein te hebben ge zien, van dichtbij en veraf. De advocaat, mr. Szegedi, zette de nodige vraagtekens bij de getuigenis van de re chercheur. „De getuige spreekt over een afstand van 75 meter en kan zich niet meer herinneren wel ke kleding mijn cliënt droeg. Dat is toch vreemd. Als je zolang iemand in de gaten moet houden, weet je toch wel wat voor kleding hij draagt. Ik vind het heel zwak van de getuige dat hij zulke zaken niet meer weet." Voorspoedig Op het parkeerterrein werd een deel van de sigaretten verhan door Chris Woerts deld. De rookwaar vond greug aftrek bij afnemers, maar het verhandelen van de inhoud van een container speelgoed verliep heel wat minder voorspoedig. In een motel in Akersloot pro beerden de verdachte en zijn compagnons de handel te ver kopen, maar toen de potentiele kopers door hadden dat het om gestolen goederen gitig, haak ten ze af. De politie kon echter nog niet ingrijpen. De Maassluizenaar verdween naar het buitenland. „Hij heeft in Maüorca en België gezeten en pas dit voorjaar heb ben we hem kunnen arreste ren.' De arrestatie was specta culair. Toen de man met zijn fa milie zat te dineren in een res taurant in Monster, greep de po litie hem in d e kraag. Mr, Szegedi bepleitte vrij spraak, omdat het bewijs van het openbaar ministerie te ma ger was- „Ik heb geen sterke ar gumenten van de officier ge hoord. Mijn cliënt wordt ergens gesignaleerd, komt wel eens er gens kijken en praat weieens met mensen. Dat is nog geen be wijs." Strafblad De officieer wees vervolgens op het strafblad van de man en sprak zelfs van een zware cri mineel: .Alles is tot in de pun tjes voorbereid. Want er komt heel wat voor kijken om een eontaier te stelen. Je moet con necties hebben en weten om welke container het gaat, want op het terrein van de ECT staan er honderden. Je moet ook af nemers hebben gevonden, an ders begin je er niet aait. Ver dachte heeft de plus- en de min punten tegen elkaar afgewogen en bewust voor diefstal geko zen. Er is geen geweld gebruikt, maar verder gaat het om geor ganiseerde criminaliteit Een straf van 2 jaar onvoorwaarde lijk hoort daar bij. Ik weet het, het bewijs is mager, maar voor mij voldeonde. Verdachte heeft geweigerd mee te werken tij dens de verhoren en dan moet je zelf op zoek naar bewijs. Dat meen ik gevonden te hebben. Vooral de verklaring van de re chercheur laat niets aan duide lijkheid over." Mr Szegedi vroeg onmiddellijke vrijlating. „Het is en blijft alle maal te magertjes. Een verkla ring van een rechercheur, die spreekt over een afstand van 75 meter, zegt mij niets. Als de rechter tot een gevangenisstraf besluit kan hij in een later stadi um zijn straf uitzitten. Mijn cliënt zit al ruim drie maaden in hechtenis met beperkende faci liteiten. Dat is extra zwaar. De man wil verhuizen naar Breda, mede op verzoek van zijn vrouw. Hij wil het Maassluisse en Rotterdamse wereldje ont vluchten. Hij heeft ai een huis. Van vluchtgevaar is geen spra ke." Mr R.A.F. Gerding wilde niets van het opheffen van de voorlo pige hechtenis weten. „Er is zelfs een aanzienlijk vluchtge vaar. Een compagnon van de verdachte is ontsnapt uit het buis van bewaring en verdach te heeft zelf ook een tijdje in het buitenland gezeten om uit han den van justitie te blijven." De rechter oordeelde, na een korte schorsing, dat de man in hech tenis moet blijven omdat het vluchtgevaar te groot is. Uitspraak over dertien dagen. SchiedamDe mogelijk heden om Sehiedamse beel dende kunstenaars in de stad muurschilderingen te laten maken worden uitge breid. Voor dat doel trekt de gemeente jaarlijks 25.000 geilden uit. Het gemeentebestuur is uiterst te vreden over het vorig jaar gestar te experiment met muurschilde ringen in de wijken. Hoewel het plannetje nog maar tot één con creet resultaat heeft geleid te zien in de Mariastraat in Schie- dam-West hebben project teams voor stadsvernieuwing en bewonersgroepen stuk voor stuk positief gereageerd. Het tweede schilderij op een muur in de Wil lem Brouwerstraat ïn Schiedam- Zuïd wordt binnenkort verwe zenlijkt, Wethouder Herman Posthoorn is warm voorstander van continue ring van het initiatief, omdat het mes aan twee kanten snijdt De muurschilderingen dragen bij aan een goede sfeer en leefbaar heid in de wijken en bieden daar naast werkgelegenheid aan kunstenaars. Een groep, die blij kens het bijbehorende raadsvoor stel, 'de laatste jaren steeds moei lijker op het bestaansminimum te houden is'. Posthoorn verwacht regelmatig opdrachten aan kunstenaars te kunnen geven, omdat het om vergankelijke kunstwerken gaat. Weersinvloeden, renovatie en af braak zullen er voor zorgen dat de muurschilderingen niet lang meegaan. Uit de pot van 25.000 gulden moeten ook andere opdrachten worden bekostigd. Gedacht wordt aan decors voor stadsfees ten, beschildering van binnen muren In openbare gebouwen en grafische ontwerpen voor specia le gemeentelijke activiteiten zoals Jeugdland. Het criterium om op geld uit de pot aanspraak te kun nen maken is, dat het verbruiks- kunst betreft Met opdrachten voor duurzame kunstwerken, zo als beeldhouwwerken, is bedui dend meergeld gemoeid. Als eerstvolgend project zal een plan voor een 'zonnige muur schildering' in de Dirk van Was senaarstraat worden bekeken. Vlaardingen Een 63-jarige Vlaardinger heeft dinsdagmid dag op de Westhavenkade' een dreun in zijn gezicht gekregen. De man kon niet meer remmen voor een hond, die plotseling voor zijn auto sprong. De baas, die het beest aan een lange lijn had, werd zo boos, dat hij zijn handen niet thuis kon houden. De hond raakte overigens niet gewond, omdat de automobilist langzaam reed. De Vlaardinger heeft zich beklaagd bij de politie, die de zaak onderzoekt. Maasland Uit een woning aan het Kapelland in Maasland zijn gisteren betaalkaarten, een bank- page, sieraden en circa tweedui zend gulden ontvreemd. De in breker moet zijn slag tussen één uur 's middags en acht uur 's avonds hebben geslagen. Schiedam Schiedam komt niet in de proble men, mi de advocaat, die de gemeente in de arm heeft genomen om het proces tegen hoogheem raadschap Delfland over een claim van zeven mil joen gulden te hegelei- den, is gearresteerd op verdenking van het op zetten van een smokkel- lïjn van marihuana. De uit Nieuwerkerk aan den IJssel afkomstige advocaat, die onderdeel uitmaakte van het Rotterdamse kantoor Van Wijmen Huizen ga en Koedam, wordt vervangen door mr. Koedam. „De advo caat heeft ons keurig bijge staan", aldus Hans van der Vlist, adjunct-directeur van gemeentewerken van de ge meente Schiedam. „We wis ten niet dat we met zo'n lou che advocaat omgingen, maar ik moet zeggen dat hij ons uitstekend heeft gehol pen." De gemeente Schiedam ligt met het hoogheemraadschap in de clinch over het al dan niet te laat aansluiten op de riolering en de financiële gevolgen daarvan. Het hoogheemraadschap wil zeven miljoen gulden schadevergoe ding. De gemeente heeft door de in spanningen van de nu gearres teerde advocaat al vier miljoen van de navordering van het hoogheemraadschap weten af te knabbelen. De rechter gaf echter geen oordeel over het resterende bedrag van drie miljoen gulden. Een commissie van 'wijze man nen' moet daarover een oordeel uitspreken. Van der VlistBegin oktober is er weer een zitting voor de rechtbank en dan moet de commissie worden samenge steld. Mr. Koedam heeft het werk overgenomen. Direct na de arrestatie is hij bij* ons op kantoor gekomen om de situatie uk te leg gen en zijn verontschuldigingen aan te bieden. Maar voor ons le vert het verder gelukkig geen problemen op." De politie arresteerde de advo caat enkele weken geleden. Juist daarvoor was in de haven van Antwerpen het transport van de marihuana door de politie onder schept Samen met een oud scheepsmakelaar uit Ameide wordt de Nieuwerkerker nu ver dacht het brein te zijn in de smokkelaffaire. Mensen uit de onderwijswereld 'stonden in de rij om afscheid te nemen van Zoutendijk. Vlaardingen 'Een integer man'. Zo karakteri seerden sprekers gistermiddag het scheidend hoofd P. Zoutendijk van de afdeling onderwijs in Vlaar dingen. Zoutendijk treedt na veertig jaar vervroegd uit. Hij was acht jaar hoofd van de afdeling onder wijs. Alle sprekers, onder wie wethouder Ary Maarle- veid, waren het eens over de kwaliteiten van Zou tendijk. De woorden correct, degelijk enjprecies wa ren in alle toespraken te beluisteren, „tn ook wat breedsprakig en een tikje ijdel", voegde het hoofd daar zelf aan toe. Zoutendijk kreeg op de receptie, waarvoor mensen uit de onderwijswereld in de rij stonden, van het ge meentebestuur een tuner/versterker. Daarmee maakte de gemeente de stereo-installatie van Zou tendijk compleet Op een eerder gehouden af scheidsfeestje kreeg hij een platenspeler en boxen. Schiedam Het laatste beetje hoop, dat de auto- crossclub Schiedam nog had op een eigen crosster rein, is door wethouder Luub Hafkamp gedeci deerd de grond ingeboord. „Er is in Schiedam gewoon geen plaats. Zelfs al zou er geen sprake zijn van geluidsoverlast, dan kan ik u nog niet helpen", zei Haf kamp in de commissie welzijn aan net adres van crossclub-voor zitter Goof Hendriks. „Ik heb al moeite een hondensportvereni ging een terreintje te geven". Een opmerking die bedoeld was om aan te geven hoe chronisch het ruimtegebrek is, waarmee Schie dam kampt Een paar maanden geleden kre gen de crossers te horen dat zij hun heil maar buiten de gemeen te moesten gaan zoeken. „En dat was geen beslissing, die ik in een achternamiddag heb genomen.' Er was al jaren over gesproken. Ut heb meneer Hendriks ook nooit een toezegging gedaan. Van meet ai aan heb ik gezegd dat ik geen mogelijkheden zie", vertel de hij de commissie, nadat Ulferd Bruseker (CPN) had gevraagd het, onderwerp volgende maand 'eindelijk eens in de commissie te behandelen'. Hafkamp zegde zo'n behandeling na veel morren toe, maar waar schuwde ervoor dat en nu valse hoop gewekt kan worden. Hij zal in september dan ook met een be scheiden hoeveelheid papieren in de commissievergadering ko men. „Ik ben niet van plan het hele ambtelijk apparaat aan het werk te zetten voor iets dat toch geen zin heeft", nam hij een voor schot op de afloop van de discus- Vlaardingen De aanvraag van de stichting neutraal bijzonder onderwijs om een Jenaplanschool te mogen stichten in Vlaardingen wordt 'een tophit in de volgende vergadering van de gemeenteraad'. Dat zei PvdA'er Gerard Boender gisteravond in de raadscommissie ondervijs, na een uitvoerig relaas van adiunct-directeur mr. Steen van oe verenigde bijzondere scholen. Steen wilde bewijzen dat de gemeente er niet omheen kan de aanvraag te honoreren. Wet houder Ary Maarleveld cn 2ijn ambtenaren waren niet over tuigd. „Beide partijen citeren uit dezelf de stukken, maar trekken daar andere conclusies uit", merkte VVD'er Jan van Hemert op. Steen haalde er een stapel ko ninklijke besluiten en artikelen bij, om te bewijzen dat een neu traal bijzondere school een zelf standige richting vertegenwoor digt en niet op één lijn kan wor den gesteld met het openbaar on derwijs. Burgemeester en wethouders zijn er bij hun voorstel om de aan vraag af te wijzen van uit gegaan, dat het neutraal bijzonder onder wijs geen aparte richting is. Toen de jurist van de verenigde bijzon dere scholen de gemeente daarop aanviel, stroopte Maarleveld zijn Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in één keer op tafel? Bijna iedereen financiert zo'n aankoop Als u het geld voor deze Renault Super 5 (3 drst wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f 14.790,- maar f 318,63 per maand betaalt (Persoonlijke lening, 60 mnd. en een werkelijke rente van 11,2%) Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor Wij zijn tenslotte de I makkelijke bank in de buurt hemdsmouwen op, hief het vin gertje en zei: „Nou wordt het inte ressant". Volgens de wethouder is zelfs de minister er nog niet uit,, of neutraal bijzondere scholen nu wel of niet een richting vertegen- - woordigen. - Alle partijen waren het er in ie der geval over eens dat het een ingewikkelde zaak is en dat het spannend wordt in de gemeente-, raad De PvdA Steunt burge meester en wethouders in de af wijzing van de aanvraag, het CDA wil de stichting de ruimte geven bij de oprichting van een Jenaplanschool en de VVD, ver telde Van Hemert, is verdeeld. Van Hemert haalde het landelijk standpunt van de liberalen aan, dat een neutraal bijzondere school, waarvan de ouders het bestuur vormen, de ideale school is. De WD er stelde voor om de aanvraag maar te honoreren. „Als dat niet terecht is, horen wij' het wel van gedeputeerde sta ten." INLICHTINGEN- REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM, BOTERSLOOT 25. TEL 010-571911. Schiedam Het CDA in Schiedam maakt zich zor gen over het enorm hoge aantal negatieve adviezen» v dat de ïntiicatiecommissie bejaardenhuisvesting vo rig jaar heeft uitgebracht., Het aanCal afwijzingen van verzoeken voor plaatsing in., een verzorgingshuis lag maar liefst 64 procent hoger dan het landelijk gemiddelde. Bo vendien is Els Heliwig on aangenaam verrast door het feit dat vrijwel niemand de" moeite heeft genomen pro^' test aan te tekenen tegen de- af wijzing. Volgens mevrouw Van Dis van de commissie geven de kille cijfers een vertekend- beeld. „Vorig jaar hebben enorm veel mensen zich uit voorzorg opgegeven. Ze wil-' den alvast maar op de wachtlijst staan. Het besef dat dat tegenwoordig niet meer zo werkt, begint lang zamerhand door te dringen", vertelde ze de raadscommrê- J sie voor bejaardenaangele- genheden. Bovendien bete- 7 kent de afwijzing" lang niet - altijd dat de bejaarden niét.v verder geholpen wordem~' „Voor een groot aantal blijkt een andere woning de ideale oplossing»* anderen hebben' - we irreen verpleeghuis kun- jipen plaatsen", aldus Van„Dis«"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1